Olympische spelen in gevaar Provincies moeten zichzelf helpen POLITIEBIJSTAND BIJ SPORTIEVE EN RECREATIEVE EVENEMENTEN De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! DE JACHT OP DE DOCUMENTEN Gewapend conflict tussen super- mogendheden ondenkbaar Vauxhall Bedford karavaan HELMA PIT Pagina 2 DE VBIJE ZEEUW Vrijdag 4 oktober 1958 Zuiveringsactie Tegenstrijdige verklaringen In het nauw gebracht Frontale botsing op versmalde rijksweg Ook gemeentepolitie Mexicaanse generaal omgekomen Ooggetuige- verslag van het bloedbad Nog twee dagen de grandioze demonstratie Café Restaurant Braakman Hoek Gefouilleerd VERZENDING ZEEPOST Westminster Abbey beschadigd door brandbom Gromyko in V.N.: BERTHA CATHARINA DEVOS, (Vervolg van pag. 1.) In de woonwijk Nonoalco heeft de politie volgens verslaggevers een ware razzia geopend op de studenten, die zich in portiekeiï, trappenhuizen en zelfs woningen schuil hielden. Ter bespoediging van deze „zuiveringsactie" heeft het leger woningen ontruimd. Stromen mensen verlieten met koffers de wijk en werden daar bij geholpen door de militairen. Op het Zocaloplein, waar ook het presidentieel paleis ligt, is een veiligheidszone ingesteld. Sinds donderdagmorgen worden troepen gedirigeerd naar de olympische stadions en naar het zwembad, dat in het zuiden ligt. Bij de onlusten is ook een jour naliste, de Italiaanse Orania Fal- laci, gewond geraakt. Zij zou met twee schotwonden in het miiltair hospitaal zijn opgenomen. Volgens Fernando Garza was het aantal studenten onder de „agitators" gering. De voor de gewelddaden verantwoordelijke elementen dienden andere be langen, verklaarde hij. De offi ciële lezing van de gebeurtenis sen wijkt aanzienlijk af van de mededelingen van ooggetuigen. Zo zeggen de autoriteiten dat twee groepen betogers elkaar hadden beschoten en dat pas daarna troepen tussenbeide wa ren gekomen, die toen door sluip schutters onder vuur werden genomen. Ooggetuigen zeggen evenwel dat ze niets van een schietpartij tussen betogers hebben gezien of gehoord. De militairen waren volgens hen zonder aanleiding in actie gekomen. De presidentiële woordvoerder verklaarde dat nu wel was af gerekend met het probleem van de studentenonlusten. Er was een grondige „zuivering" verricht. Later moest Garza toegeven, dat niet alle studentenleiders waren gegrepen. In de loop van de pers conferentie noemde hij weer een andere aanleiding tot de gebeur tenissen. Een groep „agitators" had vol gens hem het vuur geopend' op de politie, die daarop de hulp van het leger inriep. De ordetroepen hadden tijdens en na de schiet partij automatische wapens in beslag genomen. Na een heftige discussie met enkele journalisten moest Garza erkennen dat hij niet bij machte was de veiligheid van journalis ten te awarborgen in gevallen als woensdagavond. Volgens het Zuidslavische persbureau Tan- joeg zijn onder een groep buiten landse journalisten die van het olympisch perscentrum komend op het strijdtoneel arriveerde, twee gewonden gevallen, een Ar gentijn en een Egyptenaar. Tanjoeg meldt dat de zwaarste klappen werden toegebracht aan mensen die niets met de kwestie te maken hadden en in hun hui zen tussen twee vuren zaten. Garza, danig in het nauw ge bracht, weigerde verdere vragen over het lot van de olympische spelen te beantwoorden. „Dit is een zaak van het organisatie comité en de president staat daar volledig buiten", verkaar de hij. 's Nachts om drie uur plaatse lijke tijd schenen in de omgeving van het plein de gevechten te zijn afgelopen. De sfeer van een bur geroorlog bleef er echter hangen. Na de schietpartij op het plein zijn in het centrum en noorden van de stad circa twintig auto bussen en trams in brand gesto ken door groepjes jongeren, die benzinebommen wierpen. De A.F.P.-correspondent in In toenemende mate wordt ter verlening van bijstand voor sportieve en recreatieve evene menten een beroep gedaan op personeel van het korps rijkspo litie van buiten de eigen provin cie en zelfs het eigen ressort, zo blijkt uit een brief die de minis ter van binnenlandse zaken, mr. Beernink, mede namens zijn ambtgenoot van justitie heeft ge richt aan de commissarissen der koningin. De bewindslieden kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, dat in een aantal gevallen bij stand is gevraagd en verleend tot hogere aantallen dan strikt no dig was. Aan het aantrekken van poli tiepersoneel uit andere delen van het land zijn, gelet op de daar aan verbonden kosten, het aan tal vacatures en de reeds op de politie drukkende bijstand ter voorkoming of beteugeling van ordeverstoringen, bezwaren ver bonden. Beide ministers zijn tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling verdient bij spor tieve en recreatieve evenemen ten dezelfde gedragslijn te vol gen als sedert een aantal jaren wordt gevolgd met betrekking tot het verlenen van bijstand ge durende het zomerseizoen ten be hoeve van de toeristencentra. De 50-jarige psychotherapeut dr. E. van der Schoot uit Utrecht is donderdag om het leven geko men als gevolg van een ver keersongeluk op rijksweg 22 (de oostelijke rondweg om Utrecht). Het verkeer wordt ter plaatse over één rijbaan geleid in ver band met de werkzaamheden voor de nieuwe aansluiting van rijksweg 22 op de rijksweg UtrechtArnhem. Dr. Van der Schoot raakte door onopgehel derde reden met zijn wagen uit de file die zich met matige snel heid voortbewoog en botste frontaal tegen een vrachtwagen uit tegenovergestelde richting. De bestuurder daarvan, de 19- jarige chauffeur W. A. J. Hos- kamp uit Ammerzoden, heeft volgens de politie uitstekend ge reageerd: hij week uit naar de middenberm inplaats van naar de andere kant van de weg, waar hij op de wegwerkers zou zijn ingereden. Dr. Van der Schoot werd zwaar gewond. Hij overfeed bij aankomst in het diaconessenziekenhuis. Het verkeer werd door het ongeluk »cn kwartier gestag neerd Dit houdt in, dat moet worden getracht binnen de eigen provin cie de behoefte aan bijstand op te vangen met dien verstande, dat voor de bijstand doof het korps rijkspolitie tevens het beschik bare potentieel uit het overige deel van het ressort kan worden ingeschakeld. Ook de mogelijkheid van in schakeling van gemeentepolitie uit de eigen provincie moet in daarvoor in aanmerking komen de gevallen worden overwogen. In dit verband wijzen de mi nisters op de mogelijkheid ver bindingsmiddelen en andere technische apparatuur in te zet ten, waardoor besparing op de inzet van personeel kan worden bereikt. Bovendien wordt gewe zen op de mogelijkheid bij grote evenementen adspiranten van de politiescholen in te zetten en bij sommige evenementen bepaalde taken aan de organisatoren over te laten. De bewindslieden zijn van oordeel, dat slechts ten aan zien van zeer bijzondere gebeur tenissen uit andere delen van het land bijstand kan worden ge vraagd. Mexico schrjjft dat de studenten betoging die aan het bloedbad voorafging, vreedzaam was ver lopen. Onmiddellijk nadat een hei- copter de eerste lichtfakkel had uitgeworpen, hadden de vijfdui zend militairen die het plein om singelden, het vuur geopend. In de algemene paniek die volgde, hadden ook buitenstaanders naar hun revolvers gegrepen. Er gaan geruchten dat de Mexicaanse generaal José Her nandez Toledo, de commandant van de troepen die tegen de stu denten zijn ingezet, is bezweken aan de verwondingen die hij bij de vuurgevechten had opgelopen. De presidentiële woordvoerder Fernando Garza zei op een pers conferentie dat de generaal door een kogel aan het strotehoofd was gewond. Een oud vrouwtje kromp snik kend ineen op de vloer van een kleine kelder, waarvan de raam pjes door militairen en sluip schutters waren stukgeschoten, terwijl buiten op het plein ge weerschoten kraakten. Naast haar zat een student kalm zijn gewonde been te verzorgen. Boven in een cafetaria losten andere studenten, gewapend met revolvers, schoten op passerende soldaten. Dat was het centrum van Mexi- co-stad, waar de culturen van de Azteken, de Spanjaarden en mo dern Mexico elkaar in fraaie combinaties van pyramiden en huizen ontmoeten. Een uur eer der hadden 15.000 studenten zich op het plein verzameld, waar sprekers hen aanmoedigden te volharden in hun eisen voor re geringshervormingen. Plotseling ontbrandden groene licht-fakkels, uitgeworpen door helikopters van het leger. Troe pen met de bajonet op het geweer stormden het plein op. Een stu dentenleider riep de menigte toe rustig te blijven. De massa wei felde een seconde en vloog uiteen toen de militairen het vuur open- van 1022 uur zondag 1420 den. Een vrouw lag snikkend in een bloemperk waar de hyste rische menigte langsraasde. Een jongen van acht jaar met zijn zusje aan de hand stond zachtjes te huilen en „mama" te roepen. Hij werd onder de voet gelopen. Twee jonge studenten stortten schreeuwend er aarde. De menig te rende door. Iemand scheeuw- de: „De huizen in". Schoten volg den, een doordringende kreet en een man lag op zijn knieën. Soldaten hakten en sloegen op iedereen in die zij op hun pad ontmoetten. Er was een stormloop om in de beschutting van de huizen te komen, die vaak ook niet veilig waren. Volgens ooggetuigen vuurden militairen bazooka-granaten af op gebou wen aan het plein. Ik stond, omgeven door vrou wen, kinderen en studenten, op de trap van een gebouw. Schoten klonken, paniek op de trap. De mensen bonkten op de deuren om binnengelaten te worden. Iemand wees me een telefooncel. Toen ik mijn kantoor belde, vloog boven mijn hoofd een ko gel door het glas. Op vijf meter afstand stond een pantserwagen en drie soldaten hielden hun automatische geweren op me ge richt. Ik werd langs ambulancebroe ders in witte jassen geduwd, die brancards droegen. Ui de vorm loze hopen klonk gekreun en ik kon met bloed bevlekt verband zien. Alle straatampen waren kapotgeschoten. Ik werd een don kere kelder ingegooid, waar vijf mensen ineengehurkt zaten. Een soldaat bewaakte ons met een automatisch geweer, terwijl ik tot op het blote lijf werd ge fouilleerd. Na twee uur arriveer de een sergeant, „Kom eruit, weg", schreeuwde hij. We spron gen naar buiten onder geweer vuur en haltgeroep en renden weg. Achter ons ging het schie ten door. Aldus het ooggetuige- verslag van de Reuter-corres- pondent Uli Sehmetzer. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „AiTanza" 9-10 Brazilië: m.s. „Arlanza" 9-10 Canada: m.s. „Ornefjell" 9-10 Chili: m.s. „Jytte Skou" 8-10 Kenya, Oeganda en Tanzanië: m.s. „Mokario" 11-10 m.s. „Lieselotte Herrmann" [11-10 Ned. Antillen: m.s. „Mercurius" 8-10 Nieuw-Zeeland: m.s. „Main Lloyd" 11-10 Suriname: m.s. Aristoteles" 7-10 Verenigde Staten van Amerika: m.s. .Atlantic Star" 9-10 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: m.s. „Zonnekerk" 9-10 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Een jongeman heeft donder dagmorgen in Londen een brand bom ontstoken in Westminster Abbey, waardoor grote schade werd aangericht aan antieke tapijten. De politie heeft in verband met de aanslag 'n arrestatie verricht. De dader klom over de ijzeren hekken voor de abdij. Toen een schoonmaker de man trachtte aan houden, wierp hij de bom naar een muur, waarna brand ont stond. Ook werd een afbeelding in steen beschadigd van het graf van Eduard de Belijder, de En gelse koning die van 10051066 leefde en de abdij stichtte. Sinds dien zijn bijna alle Engelse vor sten in de abdij gekroond en velen zijn er ook begraven. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hete dag terecht Een aantal daarvan is zeifs ook op vrijdagavond ot de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. NEW YORK: De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, heeft zijn rede in de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor korte tijd moeten onderbreken. Vanaf de publieke tribune achter in de zaal klonken kreten als: Maak een einde aan de oorlog in. Vietnam en vrede in Vietnam. De tribune werd ontruimd. door Mr. Berjawit 56) „Dag kind", klonk het in haar oren. Tim stond met open armen in de hall te wachten. „Vlot ge daan, prima. Kom mee, je kunt nog net de resten van het ont bijt genieten. Veel zwarte kof fie! De meute pauzeert, in af wachting van jouw onthullingen en enkele telefoontjes. Het leven van Pit is zo ongeveer één tele foongesprek aan het worden." „Ondanks de kapotte cen trale?" „Die is in eer hersteld." „Dan graag zwarte koffie", liet ze er onlogisch op volgen. „Wacht even, waar laat ik die tas met spullen? 't Kon wel eens dynamiet zijn." „Geslaagd denk je?" „Ik geloof het wel. Maar na alles wat er is gebeurd voel ik er weinig voor het materiaal te laten slingeren". „Geef de tas maar hier. Ik houd hem tijdens het eten bij me. Bovendien zitten er zes zware jongens van de goeie kant natuurlijk aan de tafel. Er kan weinig gebeuren. Ober, nog een pot vol zwarte drank". Pit nam de gegevens van Hei- ma langzaam door. Hij prentte zich feiten en data in het hoofd. De knipsels las hij tweemaal. Toen hij klaar was wendde hij zich tot de kamergenoten dezelfde vierschaar als voor het ontbijt. „Helma, mijne heren; ik ge loof, dat ik het bewijs van mijn vermoedens zal kunnen leveren. Dit materiaal is precies wat ik zocht." „Wilt u daarmee zeggen, dat de zaak rond komt", vroeg de chef, zijns ondanks met bewon dering in de stem. „Ja, ik geloof het zeker. Kij ken wat we nu eerst moeten doen. Hoe ver staat het met dat zoeken naar de revolver?" „Het hotel is onderste boven gehaald, maar zonder resultaat. We zullen nu aan de tuin en de kamers van de nog slapende gas ten moeten beginnen". „Hm, ja. Ik zou zeggen, neemt u eerst maar de leden van de cercle. Die wil ik toch over een uurtje bijeen hebben. Dan kan de grote ontknoping een publie ke gelegenheid worden." „Is dat nodig", vroeg de man van het parket. „Het kan zijn dat een beetje spectaculaire entou rage zijn nut heeft, maar ik ge loof persoonlijk meer in het politiebureau." „Ja, misschien hebt u wel ge lijk," zei Pit. „Maar ik specu leer ook een beetje op de sfeer van de cercle en van de hotel gasten. Het zal de moordenaar in deze omgeving minder ge makkelijk vallen te liegen. Er zullen namelijk enkele grapjes ter tafel komen, die door derden kunnen worden gecontroleerd. „Dat kan ook altijd door ge tuigenverhoor via de politie", wierp de Utrechtse inspecteur hem tegen. „Natuurlijk", zei Pit. „Maar met mijn methode hebt u uw klant om negen uur." „We zijn nu zo ver gegaan", baste de chef met oude arrogan tie, „laten we nu ook maar „Ja, laten we nu ook maar", bromde Tim er met een stalen gezicht tuussendoor. „Terzake", zei Pit. „Vindt u het goed, dat ik de dokter van mevrouw Van Zanten bel» Ik zou namelijk, alvorens de slot scène in te luiden, even met haar willen spreken. Eén minuut is voldoende". „Gaat uw gang." De dokter kwam direct aan de lijn. Hij wilde een onderhoud toestaan, maar in zijn aanwe zigheid. Het gesprek had tien minuten nadien plaats. Mevrouw Van Zanten lag in bed, gesteund door kussens. Ze keek de binnenko mende angstig aan. Kalm maar mevrouwtje", sus te de dokter. „We wilden u maar eventjes storen. Als u ernstige bezwaren tegen een gesprek hebt kunt u het ook uitstellen. Zegt u het maar." „Ach, ik weet het niet. Ik. „Mag ik u zeggen", kwam Pit tussenbeide, „dat de zaak over twee uur zal zijn opgelost of misschien nog sneller. Ik denk dat we precies op de hoogte zijn van de achtergronden en dat we, na de arrestatie van de moorde naar, toch uw rechten zullen kunnen eerbiedigen." De vrouw keek hem verbijs terd aan. „Wat weet u allemaal; wat bedoelt u met deze woor den?" „U weet wel wat ik kan ver moeden", ontweek Pit. „Ik zou u alleen maar willen zeggen, dat we weten waarom u gisteravond in Utrecht bent uitgestapt en waarom u, laten we zeggen, een uurtje apart werk hebt gedaan. We weten ook wat u hebt ge daan. Wat ik slechts wilde vra gen is: waarom?" „Waarom? Waarom? Dat vraagt u nog? U zegt alles te weten'" „Gelooft u niet, dat meneer Van Zanten met mijn hulp zijn doel zou hebben bereikt?" „Was dertigduizend gulden al niet een hoge beginprijs?" De dokter staarde Pit verbluft aan. Het gesprek scheen hem vol raadsels. „Misschien, misschien", zei de detective. „Maar u kon het op deze manier niet afkopen. Maar, ihoe dan ook, ik denk dat ik gezien de omstandigheden er nog het beste van zal kunnen maken. Ik wil slechts dat u, in tegenwoordigheid van de dokter erkent, dat ik gelijk heb met de opstelling van deze, laat ik het stamboom «noemen." (Wordt vervolgd.) Andrei Gromyko, de Sowjetrus- sische minister van buitenlandse zaken, heeft donderdag in een rede tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties gezegd dat zijn regering vreedzame coëxis tentie wenst met de landen met een andere ideologie, omdat een gewapend conflict tussen de super- mogendheden ondenkbaar is met het oog op de bestaande kern wapens. Er moet naar zijn mening een conferentie van alle Europese lan den komen om te spreken over een oplossing van de moeilijk heden die de vrede in de weg staan. Over de kwestie Tsjecho-Slowa- klje zei de minister, dat de socil- listische staten geen toestand kun nen toelaten waarin de levensbe langen van het socialisme wordW geschaad of de grenzen van ie socialistische gemeenschap in ge vaar komen. De actie in Tsjech o- Slowakije was een kwestie van zelfverdediging tegen imperialis tische intriges. West-Berlijn heeft nooit tot W. Duitsland behoord en zal dat opk nooit doen, zèi Gromyko. In ie bondsrepubliek deed de nati- ideoiogie weer opgeld, in een sfeer van chauvinisme en militarisme. Toch had de Sowjet-Unie geen bezwaar tegen goede betrekkingen met Bonn. Oost- en West-Dijits- land zouden beide als lid tot dè V. N. moeten worden toegelaten. Gromyko kritiseerde „degenen in het westen die het lidmaatschap van militaire blokken en de bewa peningswedloop stellen boven de belangen van het volk". Naar zijn mening hangt de toekomst van Europa niet van het bestaan vin militaire blokken af. Hij pleitte voor ontwapening en een interna tionale conventie waarbij het ge bruik van kernwapens wordt ver boden. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden werd nog vrij onverwachts uit ons midden weggenomen onze lieve Zuster en Tante Wed. van F. Verlinde, in de ouderdom van 85 jaar. Familie VERLINDE. Terneuzen, 3 oktober 1968. Scheldekade 15. De overledene ligt opgebaard in het Juliana Zie kenhuis. Gelegenheid voor bezoek vrijdag t/m maandag, 's middags van 15.30 tot 16.30 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. dins dag 8 oktober des nam. 14.45 uur na voorafgaande rouwdienst in gebouw „Pro Rege", aanvang 2 uur. 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2