Olympische spelen in gevaar Militairestaatsgreep in Peru Besprekingen in Parijs op dood spoor ¥AM GEWELD IN MEXICO doden en gewonden „GESPREK TUSSEN DOVEN" SLEEPT ZICH VOORT Laatste troef Morele uitspraak vanV.N. Harttransplantatie in Dallas Dronken Nigeriaanse soldaat schoot buitenlanders dood TSJECH0SL0WAAKSE DELEGATIE IN MOSKOU ONDER LEIDING VAN PARTIJSECRETARIS DU BOEK LANG GEZOCHTE GRAFSCHENNER IH BELGIE GEARRESTEERD Maastrichtenaar P. S. ingesloten in Hasselt HET WEER VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 21e Jaargang No. 5299 President weggevoerd Autobussen in brand Lichtfakkels Tankafdelingen Spelen gaan door Revolutionaire junta Russen ontevreden Verwelkomd door Brezjnev Huiszoeking Laatste tijd sporadisch Politie had de handen vol Financiële chaos President in Buenos Aires Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ftMkwJngbj» abonnement: TERNEUZEN Mreetear-Heofiiredaeteur: P. 3. van 3e Sand# Redactie- en Administratie-adres: Smictswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Meer dan twintig mensen zijn woensdagavond gedood en tien tallen ernstig gewond en honder den gearresteerd, toen militai ren en „grenaderos" het vuur openden op een menigte van ze ker 15.000 studenten en met hen sympathiserenden die op het „plein van de drie culturen" ach ter het ministerie van buitenland se zaken in Mexico demonstreer den tegen de regering. De demonstranten wilden de polytechnische school gaan ont zetten, die reeds geruime tijd door de oproerpolitie wordt bezet, maar gaven dit plan op toen langs de weg daarheen overal mi litairen en politie verschenen. Toen de studenten zich op het plein hadden verzameld, werden de toegangen afgesloten. Wie met schieten begon, werd niet duide lijk. Volgens de studenten begon nen de ordetroepen, maar van officiële zijde werd gezegd dat sluipschutters het vuur op de sol daten hadden geopend. De mili tairen chargeerden met de bajo netten op het geweer, waarop de menigte in paniek raakte en dek king trachtte te zoeken in de woonhuizen en een kerk aan het plein. Toen de militairen schoten, ook met machinegeweren, bleven verscheidene mensen liggen. Er zou echter in hoofdzaak in de lucht zijn geschoten. Horden studenten die de om singeling wisten te doorbreken, trokken schreeuwend om wraak door het noordelijk deel van de stad. Zij staken autobussen in barnd en vielen de politie aan. Volgens het rode kruis zijn op het plein tientallen gewonden ge vallen. Tot hen behoort generaal José Hernandez Toledo, de com mandant van de troepen die twee weken geleden de universiteit bezetten. Een regeringswoordvoerder heeft gezegd dat de regering geen opdracht tot schieten had gege ven, maar dat de ordetroepen daartoe waren gedwongen omdat er op hen werd geschoten. Het „plein van de drie cultu ren" ligt hemelsbreed 40 km van het olympisch dorp. De schiet partij op het plein duurde onge veer een kwartier, maar 11/2 uur later werd in de omringende wijk nog sporadisch geschoten. Woensdagnacht om ongeveer vijf uur (Ned. tijd) zaten nog zo'rr 5.000 studenten op het plein op gesloten. Hefschroefvliegtuigen wierpen lichtfakkels uit om de militairen te leiden. Veel mensen werden met van bloed doordrenkte verbanden op draagbaren weggedragen. Tot de doden behoren twee vrouwen. Behalve bussen werden ook vijf trams in brand gestoken. Minister van defensie Marce- lina Garcia Barragan heeft ge zegd dat de toestand het afkon- deze wijze in zekere zin een mo rele uitspraak, zoals destijds in de Algerijnse kwestie. Tenzij president Johnson vóór 5 november (de dag van de Ameri kaanse presidentsverkiezingen) de huidige impasse weet te doorbreken, lijkt de kans dat er bij het inleidend vredesoverleg in Parijs vooruit gang wordt geboekt, tot volgend jaar februari of maart nihil. Deze mening overheerst in alle kringen te Hanoi, zowel onder de diplomaten als de Noordvietnamezen. Men vindt echter dat dit „ge sprek tussen doven" een positief aspect vertoont: men twijfelt er nauwelijks aan, dat de besprekin gen tijdens de Amerikaanse ver kiezingscampagne en de installa tie van de meuwe regering zullen worden voortgezet. In ieder geval schijnt Hanoi niet van plan het op 13 mei j.l. begonnen overleg af te breken. Niet minder zeker is het dat N. Vietnam zijn standpunt niet zal wijzigen: afwijzing van elke tegen prestatie. Voor de Noordvietna mezen zijn het de Amerikanen die het obstakel in het overleg uit de weg moeten ruimen door tot stop zetting van de -bombardementen en alle andere oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam te besluiten. De sleutel is dus, zo zegt men in Hanoi, in handen van Johnson. Een beslissend initiatief van zijn kant lijkt, als men afgaat op de recente redevoeringen van de pre sident en de ministers Rusk en Clifford, onwaarschijnlijk. Som» de verkiezingen in het vooruit zicht niet onmogelijk. Als Johnson, zo zeggen ziji, voelt dat de zaak voor de democraten verkeken is, zou hij, bekwaam politicus als hij is, zijn laatste troef kunnen uit spelen om de tegenstanders van de oorlog aan de zijde van Hum phrey te scharen. Gebeurt er niets en dat schijnen de Noordvietnamezen te veronder stellen, dan zullen de besprekin gen in Parijs enkele maanden op dood spoor blijven. In die tussen tijd zou de algemene vergadering der Verenigde Naties Hanoi onge vraagd van dienst kunnen zijn door de druk op Amerika met be trekking tot het staken der bom bardementen te vergroten. De V. N.-assemblee biedt, hoewel zij de kwestie-Vietnam niet op de agenda heeft staan, de gelegenheid de balans op te maken tussen voor- en tegenstanders van een dergelijke maatregel, eu doet op In het Parkland-ziekenhuis van Dallas is woensdag het hart van een nog onbekende donor overge plant in het lichaam van een 46- jarige bouwvakarbeider, Floyd Pratt. De toestand van de patiënt is bevredigend, zo verklaarde prof. Watts Webs, leider van het me dische team dat de operatie heeft uitgevoerd. Het Zweed© rode kruis heeft donderdag in Stockholm meege deeld dat een dronken Nige riaanse soldaat de moordenaar is geweest van de twee Britse zen delingen, de medewerker van het Zweedse rode kruis en de Zuid- slavische arts die woensdag te Okigwe in Biafra zijn doodge schoten. De Zweedse ambassade in La gos had laten weten, dat solda ten van het federale Nigeriaanse leger na de strijd om Okigwe een medische hulppost waren bin nengedrongen. Een jonge officier had „met alle mogelijke midde len" getracht geweld te voorko men, maar een dronken soldaat had het vuur geopend. MEXICO: Militairen hebben woensdagavond het vuur ge opend op een menigte van 15.000 studenten en met hen sympa thiserenden die op een plein een bijeenkomst tegen de regering hielden. Volgens officiële mede deling werd een persoon gedood en vielen er honderden gewon den. Hier wordt een door kogels getroffen vrouw weggedragen. In Peru is een militaire staats greep uitgevoerd. De militairen hebben het presidentieel paleis te Lima bezet en president Fer nando Beiaunde Terry afgezet. Woensdagavond werd na een kabinetscrisis van een dag een nieuwe regering met aan het hoofd Miguel Mujica Gallo aan gesteld, waarin vier militairen en vijf onafhankelijken zitting had den. Het vorige kabinet onder Sowaldo Ercelles was afgetre den na onenigheid over de over name van olieveld^ van een Amerikaanse maatschappij. Het hoofd van de staats-oliemaat- schappij beweerde dat de laatste bladzijde van het contract, waar op de prijs voor de overname stond, was verdwenen, terwijl de premier volhield dat in het con tract niet over een prijs werd gesproken. President Beiaunde werd on der begeleiding van enige hoge officieren uit het paleis wegge voerd. Op het exercitieteirein in de stad waren tanks gestationeerd. Later verscheen een tankeska dron, aangevuld met jeeps en een vrachtauto voor troepenver voer op het exeercitieplein en enige militairen drongen het pa leis binnen. Een half uur later kwamen zij met het staatshoofd naar buiten en verdwenen per auto in onbekende richting. Inmiddels hadden tankafdelin gen het parlementsgebouw en de prefectuur omsingeld, terwijl digen van de staat van beleg niet noodzakelijk maakt. Uit latere gegevens bleek dat 12 militairen zijn gewond en één gedood. *•- De presidentiële woordvoerder, Fernando Garza, zei op een pers conferentie dat het aantal gewon den 75 bedroeg en dat 500 arres taties zijn verricht. Hij had ech ter een optimistische kijk op de zaken. „De olympische spelen worden gehandhaafd en er zullen afdoen de veiigheidsmaatregelen worden genomen. Er» zullen geen troepen op olympische wedstrijdplaatsen worden gelegerd. Het Mexicaan se volk is de beste garantie voor een goed verloop van de spelen", zo zei hij. Volgens latere berichten van de ziekenhuizen in Mexico-stad in van het rode kruis hebben de on lusten van woensdagavond ge leid tot de dood van meer dan 20 mensen. Het aantal gewonden was niet bekend. De Mexicaanse minister van defensie generaal Barragan schoof de schuld van het uitbre ken der schietpartij volledig in de schoenen van de betogers. In olympische kringen is op nieuw de vraag gerezen of de spelen wel doorgang kunnen vin den onder dergelijke onlusten. De openingsceremonie moet op 12 oktober plaatsvinden. De presidentiële woordvoerder heeft uitdrukkelijk verklaard dat Mexico niet van plan is de spe len te schorsen, (Zie verder pag. 2.) andere militaire eenheden in een kennelijk voorspoedig ver lopende actie andere strategische punten en wegen bezetten. De minister van financiën, Manuel Ulla, heeft krachtig ge protesteerd tegen de staatsgreep en de bevolking openlijk opge roepen tot verzet tegen de mili tairen. Er is een „revolutionaire jun ta" opgericht na de militaire staatsgreep. In een proclamatie laat de jun ta weten dat het leger in het hele land de politieke en mili taire controle uitoefent. De burgerlijke vrijheden zijn opgeschort en alle pogingen tot verstoring van de orde zullen zwaar worden gestraft. De Peruvaanse regering heeft verklaard dat de staatsgreep het werk is van enkele officieren en niet gesteund wordt door de ma rine, de luchtmacht of de poli tie. Van politieke krngen in Li ma is vernomen dat de coup wordt uitgevoerd onder leiding van generaal Juan Velazco Al- varado, chef van de generale staf der strijdkrachten en com mandant van (het leger. De landstrijdkrachten zijn het enige onderdeel dat aan de staatsgreep meewerkt en vol gens de zegslieden trachten de uitvoerende officieren thans de steun te krijgen van de marine en de luchtmacht. Een Tsjechoslowaakse delega tie onder leiding van partijsecre taris Dubcek is in Moskou aan gekomen. Uit het feit dat de afvaardi ging wordt geleid door Dubcek blijkt dat de Russen er nog niet in zijn geslaagd hem weg te wer ken. Dubcek, Svoboda, Cernik en Smirkovcky vormen kennelijk 'n hechte eenheid die de Russen niet hebben kunnen doorbreken en die de steun heeft van het Tsje choslowaakse volk. Bij het overleg in Moskou zal het in de eerste plaats gaan om het opmaken van een balans, d.w. z. dat de Russen willen weten hoever men in Tsjecho-Slowakije is gevorderd met de uitvoering van de op 27 augustus in Moskou getekende akkoorden. In de afgelopen weken heeft de Moskouse pers op steeds drei gender toon haar ontevreden heid te kennen gegeven over de manier waarop de leiders in Praag zich van hun verplichtin gen kwijten. Het Kremlin heeft te verstaan gegeven, dat de „normalisatie" veel verdergaande mutaties ver eist dan tot heden het geval is geweest. In de „Prawda" van donderdag wordt aangedrongen op een „normalisatie in de diepte". Dit betekent, aldus het blad, dat er in Tsjecho-Slowakije doeltref fende maatregelen moeten wor den genomen ter versterking van het socialisme, de macht van het volk en de leidende rol van de arbeidersklasse en de communis tische partij in het maatschappe lijke leven. Het betekent ook, zo zegt de Prawda, versterking van de vriendschapsbanden tussen het Tsjechoslowaakse en het Rus sische volk. De delegatie werd in Moskou verwelkomd door Par Leonid Brezjnev, premier Kosygin en premier Kosygin en president Podgorny. Het is Dubceks eerste bezoek aan Moskou sinds de besprekin gen die onmiddellijk na de inval in Tsjecho-Slowakije plaatsvon den. Hij en Cernik werden toen in het geheim per vliegtuig naar de Russische hoofdstad gebracht en mochten pas aan het eind van de onderhandelingen, die door pre sident Svoboda waren geleid, aan de gesprekken deelnemen. De lang gezochte grafschenner die twee jaar in Nederland en België heeft geopereerd, is aan gehouden. De man heeft bekend. De opsporingsbrigade van de Belgische rijkswacht heeft de man gearresteerd, toen hij op weg was naar Neerpelt met een tas met inbrekerswerktuigen. Naast zijn grafschennerijen heeft de man, de uit Maastricht afkom stige P. S., ook bekend een 80-tal inbraken te hebben gepleegd in Belgische scholen tot een waarde van 50.000 francs. De aanhouding was het gevolg van een actieplan, dat was opge steld in overleg tussen de Belgi sche en Nederlandse politie. Hiertoe was in Hasselt op 30 sep tember 'n coördinatiebespreking belegd, nadat er betrouwbare aanwijzingen waren verkregen dat er samenhang was tussen een grote serie inbraken en de activi teiten van de grafschenner. Mr. Th. van Osta, korpschef van de Weerter politie, vertelde gisteren dat de man is ingesloten in Has selt. Bij huiszoeking in zijn woning te Maastricht kwam al lerlei belastend materiaal voor de dag. Hangende het onderzoek wilde de heer Van Osta nog geen nadere details vrijgegeven. De grafschenderijen van P. S. waren de laatste maanden ver minderd. Sporadisch kwamen nog meldingen binnen van be kladdingen van zerken op kerk hoven of van beelden en altaren in kerken en kapellen. De zaak was op dood spoor gelopen. Op een persconferentie in november '67 becijferde mr. Van Osta de aangerichte schade tot op dat moment op anderhalve ton. Hij gaf toen een signalement van de vermoedelijke dader, die nog al ontwikkeld moest zijn, meer dere talen redelijk beheerste en mogelijk een religieus gefrus treerde man was, gezien zijn her haalde opschriften als „satan is onze God" en „heil satan". Zijn persoonlijke rancune richtte zich ook op de heer Van Osta. Na enige maanden manifesteerde hij zich met een graftekst „Osta, ik ben er weer". De politie heeft voor de jacht op de grafschenner nimmer een mobiele brigade ingezet. Men volstond met het coördineren van binneakpmeade gegevens uit ge- De junta heeft bekendgemaakt dat het immorele gedrag van de regering de chaos op financieel gebied en de onbeperkte exploi tatie van Peru's nationale rijk dommen door buitenlandse ka pitaalbezitters de redenen zijn geweest voor de staatsgreep. De junta wil hervormingen op so ciaal, economisch en cultureel terrein. Zij zal de internationale akkoorden die Peru heeft geslo ten, eerbiedigen en buitenlandse investeringen aanmoedigen, maar deze moeten ondergeschikt blijven aan de nationale belan gen. De afgezette president is don derdagmiddag met een Peru viaans lijnvliegtuig in Buenos Aires aangekomen. Twee offi cieren hadden hem 's morgens uit zijn paleis gehaald. Hij was op sokken en riep woedend lafaards" en „verraders". Twaalf uur tevoren had de 56- jarige president een nieuwe re gering beëdigd. Er was veel kri tiek gerezen op zijn economisch beleid, vooral wat betreft de olie-exploitatie. RUSTIG WEER Ons land bevindt zich nog steeds in een overwegend weste lijke stroming, waarmee vochtige lucht wordt aangevoerd. Donder dag was het overal zwaar bewolkt, maar de hoeveelheid neerslag die uit deze bewolking viel was op de meeste plaatsen minder dan 1 mil limeter. Deze westelijke stroming werd veroorzaakt door een hoge- drukgebied boven Frankrijk. Ook vandaag houdt de aanvoer van vochtige lucht aan. Het hogedruk- gébied boven Frankrijk breidt zioh daarbij langzaam uit in noordoos telijke richting, terwijl ook boven de Noordzee de luchtdruk stijgt, de kans op opklaringen neemt' daardoor geleidelijk toe maar is vandaag nog klein. Neerslag van betekenis wordt echter niet ver wacht, plaatselijk zal wat mot regen vallen, terwijl hier en daar mist zal voorkomen. De tempera turen zullen vandaag ongeveer de zelfde zijn als donderdag, dus om streeks 16 graden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Rustig weer. Zwaar tot half bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen en hier en daar mist. Matige tot zwakke wind, overwegend uit westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. VRIJDAG 4 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.22 0.58 1.32 1.41 n.m, 12.40 1.16 1.50 1.59 ZATERDAG 5 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.06 1.16 1.42 1.52 2.16 2.26 2.25 2.35 ZON op onder MAAN op onder Okt. 4 6.46 18.11 17.43 4.04 5 6.47 18.08 17.52 5.22 6 6.49 18.06 18.02 6.38 meenten waar hij had toegesla' gen. Ongeveer 500 verdachte perso nen zijn gehoord, van wie er velen voor een nader onderaoeb in aanmerking kwamen na tips, als reactie op ca. 3.750 enquête formulieren gestuurd naar alle politieagenten in Zud-Neder- Iand. Ook zijn van 'u kleine 1000 personen de gangen nagegaan, zodat de politie de handenvol had aan deze man. Bij het werk was voorts het ge rechtelijk laboratorium ingescha keld, in het bijzonder het bureau opsporingsbijstand. Crimino logen, taalkundigen, grafologen en psychologen werkten aan het onderzoek mee en analyseerden de her en der neergeschreven kreten van de man. Een belang rijk aanknopingspunt hierbij was het feit, dat de man altijd met viltstiften werkte. 'J l V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1