Ajax gaf Nürnberg geen enkele kans (4-0) Aanhoudende economische expansie in West-Europa De tweede ronde bereikt DOELPUNTEN VAN SWART (2x), GROOT EN CRUIJFF Andere uitslagen Europese beker landskampioenen GROEITEMPO ECHTER NIET BLIJVEND DOE MEE AAN DE SPAR liftRGARINE-WEDSTRIJD De Spaarbanken in dit gebied werken samen om u meer service te geven! Een spaar- girorekening bijvoorbeeld. Neurenberg beheerste iruddenveld Amerikaanse miljoenenorder voor Nederlandse jachtwerf Swart scoort Weer Swart: 2—0 Strafschop: 3—0 BILJARTEN Cruijff4—0 Voor Merkel is de oorlog ten einde Loting 2e ronde K.N.V.B.-beker Grootste aandeel Handel met Oost-Europa T5fei3fer<ïag~S ©MolseFlSSS DE"VRTJFZEEÜW Paginal In belangrijke wedstrijden Is Ajax een ploeg, die uit kleine onver wachte kansen schitterende doelpunten kan produceeren. De overwin ning van 5—1 op Liverpool kan nog niet vergeten zijn, de ene mogelijk heid, die Cruyff in Nürnberg verzilverde moet nog vers in het geheu gen liggen. De vier doelpunten, die Ajax woensdagavond tegen Nürn berg maakte, waren een nieuw bewijs van het gevoel voor de scorlngs- rijke positie dat de Amsterdamse aanvallers hebben. Nürnberg, goed begonnen, werd uitgeschakeld voor de tweede ronde van de Europese beker door Ajax, dat met 40 minder het krachtverschil in het veld, dan het kwaliteitsverschil tussen de spelers individueel accentueerden. Nürnberg demonstreerde een discipline van de degelijke vakman, Ajax toonde de grilligheid van het genie. De vakman kan soms be koren, het genie kan irriteren Of verbijsteren. Nürnberg dat uiterst fatsoenlijk voetbalde scheidsrechter Adair heeft het geen moment moeilijk gehad werd niet geïrriteerd, maar verbijsterd. En tegen zo'n ploeg zijn de Ajacieden toch ook weer meer dan voldoende vak mensen om de schrik van de tegenstander uit te bouwen tot een pani sche angst, waarin het zo gemakkelijk is zijn slag tè slaan. Ajax heeft dat tenslotte vier keer gedaan en daarmee werden de bange voorspel lingen van Max Merkel laat in de tweede helft een voor hem afschuwe lijke werkelijkheid. Nürnberg heeft in de eerste helft biina alle onheilsprofeties van Max Merkel geloochenstraft. Allemaal behalve één, de belangrijkste Nürnberg voetbalde namelijk goed, beter zelfs nog dan oo eigen veld, maakte graag gebruik van de ruimte en aanwezige technische capaciteiten, maar liep desondanks de door Merkel verwachte achter stand op. Een treffer, die in de twintigste minuut het spelbeeld onverwacht wijzigde. In die eerste twintig minuten beheersten de Duitsers de strijd. Door een voor treffelijke bezetting van het mid denveld waar Zaczyk, Rigotti en Küpers met een subtiel gevoel voor combinatie acties opbouwden, die herhaaldelijk doorliepen tot de grens van het strafschopgebied van Ajax. Daar bleek echter dat Küpers toch iets te veel tijd nodig beeft om zijn intellegentie te kun nen demonstreren, dat Cebinac een tikje teveel individualist is en Vol- kert teveel perfectionist om het gevaar in de aanvallen te kunnen continueren. Aiax moest, net als in Nürnberg, in d"'e eerste twintig minuten her haaldelijk tot in de laatste linies terugkomen, sloeg minder over wogen maar doeltreffender terug. Ajax ging de draad van zijn aan- valsooeingen bepalen door «»- nialiteit van zijn aanvaüers Cruvff, Nuninga. Swart en Keizer, Nunin ga en Swart vonden slechts zel den de weg door de Duitse ver dedigers, die voortreffelijk anti cipeerden en die zond°- moeite van een straffe persoonlijke in een sluitende positiedekking overstap ten. Dp jacht- cn scheepswerf C. van Lent en Zn. in De Kaag heeft voor Amerikaanse rekening een opdracht ontvangen voor de bouw van een dubbelschroefs dieselmotorjacht met sen lengte van 37 meter. Hiermee is een be drag van meer dan 3 miljoen gul den gemoeid. Het zal een van de grootste motorjachten worden, ooit in Nederland gebouwd. Van Lent verwierf de opdracht in weerwil van sterke internatio nale concurrentie. Het stalen schip dat een alumi nium bovenbouw krijgt, heeft de volgende afmetingen: lengte 37 meter, breedte 7 meter, diepgang 2 meter. Twee 12 cylinder diesels van 920 p.k. elk zorgen voor een topsnelheid van 17 mijl per uur. Het schip moet eind 1969 wor den opgeleverd. Het zal op eigen kracht naar de Verenigde Staten varen. Om het manoeuvreren in smal vaarwater te vergemakkelijken wordt het jacht voorzien van een „bouwthruster", 'n extra schroef voor aan het schip, hetgeen in de jachtbouw ongebruikelijk is. Boven de stuurhut, welke ls voorzien van alle mogelijke navi- gatie-apparatuur, bevindt zich een „flying bridge". Hierdoor kan met mooi weer ook buiten worden gestuurd. Er zijn twee radarinstallaties aan boord. Naast de accomodatie voor de eigenaar zijn er 3 tweepersoons-gastenhut- ten. Slechts één maal in de ge schiedenis van het bedrijf is er bij Van Lent een groter jacht ge bouwd, de „Westlake" die In 1966 te wateiu ging.-Dit-schip mat 45 meter. Toch vormde de wisseling van verdedigingswijze de inleiding tot het doelpunt dat op dat mo ment een rijke beloning voor Ajax was. Keizer was op een nass van Nuninga zijn bewaker Hansen ontlopen. Wenauer, de ausputzer, sprong bij maar moest een hoekschop weggeven. En die hoekschop werd er een uit het beproefde Ajax-boekje. Keizer plaatste de bal strak voor, de voortreffelijk koppende Groot drukte zijn hoofd tegen de bal en daardoor was het verrassings element geschapen, dat zo vaak met succes door Swart, Nuninga of Cruyff al is afgerond. Dit keer vloog de bal dwars door de ge schrokken Duitse verdedigers door, Swart kreeg 'm pal voor doel voor zijn goede voet en deed wat een aanvaller van klas se in zo'n geval behoort te doen: scoren. (10). Doelman Jürgen Rynio, die in de twaalfde minuut door een botsing met Cruyff de -gebles seerde Wabra was komen ver vangen, was kansloos. Onmiddel lijk na zijn treffer stokte het rit me bij Nürnberg. Groot, Muller en de beweeglijke Vasovic kre gen meer greep op het miden- veld en de beproefde afbrekers op de flanken van de Duitse ver dedigers. Hansen en Popp, maak ten onder die druk nogal foutjes. Geen fatale foutjes overigens, maar dat kwam omdat Ajax net niet dat noodzakelijke greintje geluk had. Een lepelschot van Cruyff sprong via de voet van Leupold net over de doellat. Een pass van Cruyff op Groot had een doelpunt moeten opleveren, maar Groot schrok van de kans, schoot te zacht en verraste toch nog bijna doelman Rynio, die de glibberige bal bij zijn tweede po ging kon achterhalen. In de tweede helft heeft Ajax zijn ware kracht laten zien, nadat al in de vijfde minuut na rust de beslissing was geforceerd. Als koele meesters vingen de Amsterdammers de Duitse aan- valsvloed op en sloegen met flit sende tegenacties terug, die de mogelijkheid in zich hadden de score een opvallender gezicht te geven. De treffer, die Ajax op ro zen bracht, was weer eens het ge volg van een van de grillige stoten van Ajax. Cruyff passeerde een paar verdedigers, maar slaagde er onder druk net niet in een vol maakte voorzet te produceren. Nu ninga zette toch door, veroverde de bal in een verwarde doelwor- steling en drukte hem door naar Swart, die opnieuw op de juiste plek stond en de bal door het on beschermde doelvlak joeg (20). Ajax kon niet veel meer ge beuren. De ploeg liet de Duit sers komen en toen bleek hoe veel meer waarde het soms ex ploderende talent (Cruyff en Keizer) heeft tegen een ploeg, die zich alleen in conditie steric weet. Nürnberg, hecht door- traind, maar zonder inspiratie bleef duwen tegen de Amster damse muur, die gemakkelijk overeind bleef. Ajax ving die aanvallen zó gemakkelijk, zó zelfverzekerd op, als alleen grote, heel grote ploegen dat kunnen. Hoeveel gevaarlijker de aan vallen van Ajax waren, bleek in de laatste tien minuten overdui delijk. Keizer slalomde vijf mi nuten voor het einde door de U Fenerbahe (Turk.)Manches ter City (Eng.) 21. Ruststand 0—1. Fenerbahe plaats zich voor de tweede ronde. De eerste wed strijd eindigde in een gelijkspel (0-0). Rapid Wien (Oost)Rosenborg BK (Noorw.) 3—3. Ruststand 22. Rapid Wien plaatst zich voor de tweede ronde, het had de eer ste wedstrijd met 31 gewon nen. Manchester United (Eng.) Waterford (Ierl.) 71. Ruststand 20. Manchester United plaatst zich voor de tweede ronde. Het won de eerste wedstrijd met 31. Jeunesse d'Esch (Lux.)AEK Athene (Griek) 32. Ruststand 22. AEK Athene plaatst zich voor de tweere ronde. Het won de eerste wedstrijd met 30. Glentoran (N.-Iierl.)Ander- lecht (Belg) 2—2. Ruststand 11. Anderlecht plaatst zich voor de tweede ronde daar het eer ste wedstrijd met 30 won. Akademisk BK (Den.)FC Zü- ridh (Zw.) 12. Ruststand 00. Akademisk BK plaatst zich voor de tweede ronde. Het had de eerste wedstrijd met 31 ge wonnen. Celtic (Schotl.)St. Etienne (Fr.) 40. Ruststand 10. Celtic Glasgouw plaatst zich voor de tweede ronde. St. Etien- ne had de eerste wedstrijd met 20 gewonnen. Reipas Lahti (Finl.)Floriona (Malta) 2—0. Reipas Lahti plaatst zich voor de tweere ronde. De eerste wed strijd eindigde in een gelijksoel (1-1). Spartak Tra Nva (Tsj.-Sl.) Steaua Rosso (Roem.) 40. Rode Ster Belgrado (Zd.-Sl.) ging automatisch over naar de tweede ronde wegens het terug trekken van Harl Zeiss Jena (O.- Dld.). Real Madrid (Sp.) won zijn beide wedstrijden tegen Apollin Limasol (Cv.l met 6—0. Freijser wint het kampioenschap derde klas kader In café Dallinga te Sluiskil heeft Prudent Freijser uit Ter- neuzen het kampioenschap 3e klas kader van het distrikt Zeeuws-Vlaanderen gewonnen. De uitslag luidde: car. brt. alg gem. h.s. pnt. P. Freijser 1250 128 9,76 84 12 R. Claeyssens 1078 152 7.09 63 10 A. v. Eenennaam 1148 170 G. Penneman 1030 163 J. Leeraert 951 156 T. Verlinde 991 189 6,75 6,31 6,09 5,24 50 58 32 48 Duitse verdediging en werd op het moment dat hij de oogst van zijn geweldige actie wilde bin nenhalen in het gras gelegd. Zelfs van vijftig meter afstand zag scheidsrechter Adair dat het een strafschop was. Groot had met de kans van de elf-meterstip geen enkele moeite. Drie minuten later imiteerde Johan Cruyff Piet Keizer. Cruyff liet zich echter niet omver haien en joeg de bal hard langs de op het verkeerde been staande trio. Ajax had zijn slagvaardigheid getoond tegenover een Nürnberg, dat toen het zag dat ijver en goede wil niet voldoende waren, terugzakte tot een middelmatige ploeg, die geen enkel verrassings element in zijn acties kon leggen. Een nors kijkende Max Merkel liep voor zijn geslagen elftal uit. naar de kleedkamer. Twintig mi nuten later kwam hij daaruit te voorschijn met een wat gemaakt lachje op het gelaat. Zonder zijn spelers direct te veroordelen, klonk er een misprijzen over hun optreden in zijn stem door: „Ce binac, Nüssing en Volkert brach ten de bal te weinig. De verde diging miste Ludwig Müller, die voor stabiliteit zorgt, erg. Wenauer raakte in de tweede helft van de kook en was in feite geen partij voor de Ajax-aanval- lers". Merkel sprak zeer lovend over Ajax: „Ik kan het Neder landse voetbal feliciteren met zo'n elftal. Keizer en Cruyff zijn levens gevaarlijk. Bovendien beschik ken de Amsterdamers over een solide verdediging. Het is een gesloten ploeg". Over het resul taat zei Merkel: „Mooi voor Ajax. De uitslag is echter te hoog, ge zien de verhouding in het veld. Dat tweede doelpunt is het ge nadeschot voor ons geweest". Merkel nam daarna afscheid met de woorden: „Mijne heren, de oorlog is ten einde". WASHINGTON: De meeste jon getjes, die voor het eerst in hun leven naar de kapper gaan, heb ben zelf een lolly nodig ter aflei ding. In het presidentiële Witte Huis zijn de rollen echter omge draaid. Kleinzoon Patrick Lyn don Nugent onder 't mes bij kap per Steve Martini. Met deze betalingsrekening kunt u bij een van de 15 spaarbanken in het Delta-gebied gegarandeerde spaarbank-cheques krijgen met een spaarbankpas. Elke cheque is tot maximaal 50,— gegarandeerd. U kunt deze cheque voor alle doeleinden gebruikenoveral in Nederland. En zon der dat de spaarbanken daar ook maar iets voor rekenen. Ook automatische overschrijvingen zoals bijvoorbeeld huur, verzekering, enz., kun nen via een betalingsrekening worden ver richt. Van elke mutatie ontvangt u een handig dagafschrift thuis. Met een beta lingsrekening hebt u weinig contant geld meer in huis nodig: het staat rente-gevend op de Spaarbankelk moment van de dag tot uw beschikking! Meer dan 200 kantoren van de Spaarbanken in het Delta-gebied staan klaar om u alle gewenste informatie te geven. De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED De heer De Kok,, de voorzit ter van het distrikt Zeeuws- Vlaanderen van de K.N.B.B., reikte na afloop de bondsme- daille uit. De heer Dallinga schonk iedere deelnemer een her innering. Tenminste twee clubs uit de eer ste en één vereniging uit de twee de divisie zullen de derde ronde in het toernooi van de K. N. V. B.- beker halen. De loting, die woens dagavond in het Olympisch stadion plaats vond, bracht n.l. de volgen de duels tussen eerste divisie- clubs: ElinkwijkVitesse en RCH Helmond Sport en de wedstrijd tussen de verenigingen uit de tweede divisie Excelsior en Hee renveen. PSV, dat vrij lootte, is ook zeker van een plaats in de derde ronde, waarvoor verder de dertien winnaars zich plaatsen en twee door het lot aan te wijzen verliezers. De loting had het volgende re sultaat (mede aan de hand van de competitieprogramma's en de plaatselijke concurrentie werd na de loting bepaald welke club op eigen veld zal spelen): ElinkwijkVitesse; Volewljckers —Ajax; ZFCAZ '67; ADO— Blauw Wit; RCHHelmond Sport; NEC—MW; Sparta—SW; NAC— Heracles; HeerenveenExcelsior; LimburgiaVolendam; FC Twente GVAV; DWS—Go Ahead: DFC— Feijenoord. mvw Ook voor de tweede helft van ~;t jaar verwacht de economi sche commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties voortduren van dc economische groei in West-Europa, zo schrijft zij in een overzicht van de han delssituatie. De ECE verwacht evenwel niet dat het groeitempo dat in de eerste zes maanden van het jaar werd bereikt in de internationale handel, ook in de tweede helft geheel zal kunnen worden aangehouden. Blijkens 't rapport is de invoer van West-Europa uit de rest van de wereld in de eerste zes maan den van 1968 vergeleken met de overeenkomstige periode van verleden jaar met vijf procent gestegen en de uitvoer naar de rest van de wereld met zeven procent. De Westeuropese onder linge handel nam weliswaar met zes procent toe, maar was veel kleiner dan op grond van de vroegere groei was verwacht. Het grootste aandeel in de toeneming van de Westeuropese invoer hebben West-Duitsland (vijftien procent), België (elf procent) en Nederland (negen procent) gehad, terwijl de Britse invoer met vijf procent steeg ten opzichte van die in de eerste zes maanden van 1967. De toenemin gen van de uitvoer Italië, Bel gië, Nederland, Noorwegen, Zwitserland en Spanje ruim tien procent, West-Duitsland acht pet. zijn vooral te danken aan een vergroting van de uitvoer uit West-Europa naar de Verenigde Staten met 21 procent. De West europese handel met Oost-Euro pa en de ontwikkelingslanden heeft geen vergroting van bete kenis te zien gegeven. Als voornaamste taak voor de tweede helft van dit jaar en voor het komende jaar ziet de ECE de verbetering van de betalings balansen der twee reserve-vejiu- talanden Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Ook heeft de commissie aan dacht gewijd aan de ontwikke ling van de handel der Oost- europese landen. Zij heeft daar bij gebruik gemaakt van gege vens over het afgelopen jaar, omdat cijfers over de eerste helft van 1968 nog niet alle beschik baar waren. In vergelijking met 1966 hebben de landen van de communistische raad voor we derzijdse bijstand Comecon hun uitvoer met negen en hun invoer met zeven procent vergroot. De Oosteuropese uitvoer nam het sterkst toe in de handel met Ja pan, nl. met 53 procent, en met de geïndustrialiseerde overzeese landen met uitzondering van de Verenigde Staten. De uitvoer naar de ontwikkelingslanden werd eveneens groter. Het ex portoverschot in de handel met West-Europa, dat met vier pro cent steeg, en met de Verenigde Staten, dat zeven procent groei de, was echter kleiner dan het resultaat van het voorafgaande jaar.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5