PROVINCIAAL NIEUWS dagelijks 'n goede portie vlees „Rietsuikeractie slaat de plank mis Bfonchiletfen Worgels piano's mosselHh MARINIERS OEFENEN VOLGENDE WEEK IN ZEEUWS- fLAANDEREN Ook in beroep negen maanden voor kindermoord te Zierikzee GEMEENTERAAD VAN BRESKENS De gemeente wordt in tweeën gedeeld Bijzonder verlof nodig voor aardappeloogst Pagina 2 Terneuzen Aardenburg Axel Hoek Middelburg Schoondijke Sluis Voorzitter Landbouwschap installaties De ontwikkelings landen Gemeen schappelijk beleid - AGENDA - Sigarettenroof in Londen DE VBIJE 2EEUW Donderdag 3 oPtriBër1 lvtJïf BURGEMEESTER VAN OVEZANDE BENOEMD IN OUDEWATER Bij koninklijk besluit is met in gang van 16 oktober 1968 be noemd tot burgemeeser der ge meente Oudewater de beer N. W. M. Mooyman, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Ove- zande. Hij is rooms-katholiek en lid van de K.V.P. Ds. Gispen beroepen Ds. W. H. Gispen, gerefor meerd predikant te Terneuzen, heeft een beroep ontvangen naar de gereformeerde kerk te Zwolle. Plastic zakken voor huisvuil Op vrjjdag 4 oktober is het eerste gedeelte van de proef met plastic zakken voor het ophalen van huisvuil in de bomenbuurt te Terneuzen achter de rug. Het tweede gedeelte van de proef bestaat evenals het eerste uit een termijn van 5 weken, met het verschil dat gedurende deze periode van de proef slechts één maal per week het vuil wordt opgehaald. De bewoners van de proefwijk worden er nogmaals op attent gemaakt, dat van dinsdag 8 ok tober af niet meer op dinsdagen wordt opgehaald, maar alleen op vrijdagen. De dienst openbare werken kan reeds nu koQstateren dat de medewerking van de bewoners wat betreft bet aanbieden van de zakken goed is. De ervaring die de reinigings dienst opdoet met de plastic zak ken, is eveneens goed. Hoe de er varing van de bewoners zelf zal uitvallen, moet na afoop blijken uit de enquête. Gaarne maakt de dienst open bare werken de bewoners er op merkzaam op dat getracht moet worden de zakken vol aan te bie den, zodat met het uitgereikte aantal zakken kan worden vol staan. De dienst is de bewoners van de proefwijk erkentelijk voor de medewerking. Veel scheepstonnen in de „Put Op de rede van Terneuzen (in de „put") lagen gisteren heel wat scheepstonnen bijeen. Daar lagen voor anker het Liberiaanse Hoestdrank in tabletvorm.95r> Van 7 tot en met 11 oktober zal het korps mariniers oefeningen houden in Zws-Vlaanderen. Aan deze oefeningen zullen ongeveer 500 mariniers, bestaande uit één parate infanterie-compagnie en één opleidings-compagnie, deel nemen. Het doel van de oefening is het ontwikkelen en opvoeren van de zelfstandigheid, initiatief en im- provisatievermoeen in de kleinere gevechtseenheden. Zo zal onder meer het optreden in kleine zelfstandige verbanden, zowel defensief als offensief wor den beoefend, terwijl ook infiltra ties uit zee, gecombineerd met aanvallen op steunpunten en het uitvoeren van een raid (uit zee) worden beoefend. Voor het uitvoeren van deze raid (op compagnie-niveau) en dè infiltraties bevindt zich od Wal cheren een parate qpo-compagnie. De raid zal worden uitgevoerd oo een bepaald gedeelte van de Zeeuws-Vlaamse kust, die dioor de andere compagnie door middel van steunpunten en patrouille-activi teiten zal worden verdedigd. Zoals bekend zijn door Neder land in beginsel een aantal een heden, waaronder de zgn. qpo- compagnieën, ter beschikking ge steld van de Verenigde Naties om waar ook ter wereld binnen korte termijn te worden ingezet. De hierin opgenomen mariniers eenheden ziin volledig zelfstandig gemaakt. Extra-reserves aan be wapening en uitrusting zijn inge deeld, terwijl zij eveneens ziin voorzien van eigen verbindings- en transportmiddelen. Tevens is in de organisatie van de compagnieën 'n medische eenheid opgenomen. Het spreekt vanzelf dat ook het nodige legerings- en keukenmateriaal als mede voeding wordt medegevoerd. De afkorting „qpo" staat voor „qua patet orbis" (zo wijd de we reld strekt), de wapenspreuk van het korps mariniers. motorschip „Glorie" van niet minder dan 84.093 ton; een Libe riaanse landgenoot, n.l. de tur- bine-stoomtanker „Texanita" van 81.980 ton en voorts het Engelse motorschip „Forth-Bridge" van 48.213 ton. Alles bij elkaar zo'n goeie tweehonderd duizend ton, waarvan een deel der lading moest worden overgeslagen. Geslaagd Aan de rijksuniversiteit te Gent slaagde de heer W. Dezutter voor 't kandidaatsexamen kunst geschiedenis en archeologie. Het examen werd met onderschei ding afgelegd. Opgravingen De opgravingen op de grond van Medard de Clerck en Jules Canon naar de aanwezigheid van pottebakkerïjen hebben reeds nu succes opgeleverd. De potten bakkerij moet gelegen hebben aan de rivier Eede en waar schijnlijk zijn er in vroeger ja ren in Aardenburg veel meer pottenbakkerijen geweest. In de middeleeuwen was Aardenburg een stad en er moet dus een be hoorlijk afzetgebied zijn ge weest. Men heeft aardewerk aangetroffen, dat reeds elders was gevonden. Het zou dus goed mogelijk zijn dat Aardenburg één van de plaatsen van her komst is. Plantentuin Het ligt in de bedoeling dat er achter het nieuwe museum een speciale tuin wordt aangelegd. Ieder die meent een bijzondere bloem of plant te bezitten, kan deze voor die tuin ter beschik king stellen. Bezoek zwembad Van 1 tot en met 14 septem ber (sluitingsdatum) werden er 1987 baden genomen. In het sei zoen 1968 werden er 46.319 ba den genomen. Vorig jaar 60.896, hetgeen een duidelijke vergelij king tussen een mooie en een slechte zomer mogelijk maakt. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Aarden- burg kwam dinsdagavond bijeen. Besloten werd o.m. een subsidie te.verlenen aan de beide kruis verenigingen, gelijk aan de helft van de te innen contributie. De heer J. J. Rosseel merkte hierbij op, dat nu de tijd was gekomen om te fuseren. De winkeliersver eniging „Warvo" gaat weer een verkoopactie houden van 18 ok tober tot en met '2 november en de raad verleende hiervoor op de gebruikelijke wijze enige fa ciliteiten bij de winkelsluiting. De gemeenterekening over '66 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot op de gewone dienst van 56.357,93 en een na delig saldo op de kapitaaldienst van 56.359. De volleybalvereniging „De Kikkers" kreeg over 1968 een subsidie van 335 ter dekking van het tekort en een bijdrage over 1969 van f 500. De heer Ros seel was hier niet tegen, maar meende 'n waarschuwend woord te moeten laten horen bij het subsidiebeleid. De pachtgelden van enige percelen bouw- en weiland werden verhoogd van ƒ3106 tot ƒ3867. In het uitbrei dingsplan „West" kreeg de heer J. Leenhouts grond voor de uit breiding van zijn perceel. De fir ma Van Turenhout vroeg grond die nu aan de Oude Eedeweg in erfpacht is. Het college stelde voor een principebesluit tot ver koop te nemen en later een prijs aan de raad voor te leggen. De heer C. van Bellegem stemde tegen omdat hier waardevolle bouwgrond in het geding is. Bij de rondvraag wees de heer De Clercq op enige slechtver- lichte punten in de gemeente. De heer Paridaen informeerde naar de verbetering van de wegen in de wijk Sint Kruis. Waterschap „Axeler Ambacht" De dijkgraaf van het „Axeler Ambacht" de heer P. van Hoeve, heeft een algemene vergadering van het waterschap uitgeschre ven tegen donderdag 10 oktober a.s. om 14 uur in „De Halle" aan het J. F. Kennedyplein te A5eL Aan de orde komen de volgen de agendapunten onderzoek geloofsbrieven van de benoemde hoofdingelanden; voorstel wijziging begroting 1966; voorstel voorlopige vaststelling rekening 1966; aanbieding begroting 1969. Nieuwe hoofdingelanden. De kandidaatstelling voor de verkiezing van 5 hoofdingelan den in de vacatures van de heren J. C. Bleijenberg (gebouwde eigendomen - district I)A. Kos ter en J. van Wijk (gebouwde eigendommen - district II); W. de Feijter (ongebouwde eigen dommen - district III) en A. C. L. Cerpentier (ongebouwde eigendommen - district V) heeft plaatsgehad op maandag 2 sep tember 1968. Stemmingen behoefden niet plaats te vinden omdat de benoe mingen ingevolge het bepaalde in artikel 89 door het hoofdstem bureau konden geschieden. Benoemd werden: District I: (gebouwde eigen dommen): de heer W. L. Simoen, Spoorstraat 50 te Sluiskil. District II: (gebouwde eigen dommen): de heer J. de Pree, Plein 17 te Zaamslag en de heer J. J. Haak, Axelsestraat 8 te Zaamslag. District III: ongebouwde eigen dommen) de heer W. J. de Put ter, Langeweg 9 te Axel. District V: (ongebouwde eigen dommen) de heer A. H. G. Puij- laert, St. Marcussstr. 6 te Zuid- dorpe. Het dagelijks bestuur steltvoor de ingekomen geloofsbrieven tij dens de vergadering in handen te stellen van een door de dijk graaf aan te wijzen commissie. Pianoconcert van Geoffrey Douglas Madge Dinsdagavond heeft in „De Halle" de jonge Austraische pia nist Geoffrey Douglas Madge een pianoconcert gegeven. De belangstelling voor dit con cert was groter dan werd ver wacht en de pianist verdiende dit bezoek dan ook stellig. Hij bracht vier sonates van Do- monico Scarlatti en vervolgens de sonate C klein van Joseph Haydn. Het programma vóór de pauze werd besloten met „L'Ile joyeuse" van Claude Debussy. Na de pauze werd het ruim 45 minuten durende Diabelli Vario- tions opus 120 van Ludwig van Beethoven ten gehore gebracht. Aan het eind van het concert brak een minutenlange ovatie los. Dat kostte de pianist de gebrui kelijke toegift. Opbrengst internationale hengelwedstrijd overgedragen voor bejaarden Dinsdagavond heeft het be stuur van de hengelsportvereni ging G.O.A. de netto-opbrengst van de internationale hengelwed strijd die 24 augustus is gehou den, in het clublokaal overgedra gen ten dienste van de bejaarden. Hiervoor waren uitgenodigd de besturen van de algem. bejaar- denbond en van de r.k. bond. De voorzitter van G.O.A. de heer A. van Meurs zei verheugd te zijn op deze wijze het werk van de Axelse bejaarden te kunnen steunen. De opbrengst, 800,werd over de beide verenigingen naar verhouding van het aantal leden verdeeld. De bonden zijn geheel vrij op welke wijze ze deze gelden voor de bejaarden zullen besteden. De heer A. van Reil, voorzitter van de algem. bejaardenbond die 20 jaar bestuurslid is geweest van G.O.A., dankte voor deze prachtige geste en zei dat de gei den op gepaste wijze zullen wor den besteed. De voorzitter van de r.k. be jaardenbond, de heer A. Audu- naerd, bevestigde dat het geld een goede bestemming zal krij gen. De sleutels liggen klaar Het garagebedrijf R. R. Visser uit Terneuzen heeft „de sleutels klaar" gelegd voor ieder die van 3 tot en met 6 oktober een proef rit wil maken in een van de vele Vauxhall- en Bedfordmodellen, die worden gepresenteerd in de grandioze Vauxhall-Bedford- karavaan. Van 10 tot 22 uur (zon dag van 14 tot 20 uur) kan men op de genoemde dagen terecht in café-restaurant „Braakman". Secretaris reclasseringsraad vertrekt De heer E. K. J. M. Lamers te Middelburg is met ingang van 1 oktober 1968 ontheven uit zijn functie van secretaris van de re classeringsraad te Middelburg en als secretaris toegevoegd aan de reclasseringsraad te 's-Hertogen- bosch. Bejaardencentrum uitgebreid Het bejaardencentrum „Rus- schevliet" aan de Prins Bern- hardstraat te Schoondijke heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. De stichting gerefor meerde bejaardenzorg in Zeeuws-Vlaanderen zal het uit gebreide centrum op donderdag 10 oktober a.s. om 14.30 u. offi cieel in gebruik stellen, waarbij een groot aantal genodigden wordt verwacht. Tennistoernooi De plaatselijke tennisclub hield een tennistoernooi op de banen van het gemeentélijk sportter rein. De uitslagen luiden: Dames-enkel: 1. Emmie Wage, Sluis; 2. Veronique Bonte, Oost- burg. Dames-dubbel: 1. Emmie Wa ge en Rosemarie van der Walle; 2. Rira van Daele en Veronique Bonte. Gemend-dubbel: Addie Kom mer en Guido van Daele; 2. Eli sabeth Kapsenberg en Ronnie Clijncke. Heren-enkel: 1. G. Groosman; 2. J. Leenhouers. Heren-dubbel: J. Verwilst en G. Groosman; 2. A. ter Woorst en J. Clijncke. De aanbeveling om rietsuiker In plaats van bietsuiker te eten is ongetwijfeld door nobele be wogenheid ingegeven, maar slaat volkomen de plank mis, aldus het commentaar van de voorzitter van het landbouwschap, Ir. C. S. Knottnerus, tijdens zijn openings woord In de woensdag gehouden bestuursvergadering. Terwijl rietsuiker zich qua voeding in niets van bietsuiker onderscheidt, komt een groot deel van de rietsuiker niet uit ont wikkelingslanden, die men door verandering van eetgewoonten wil begunstigen, aldus de heer Knottnerus. Hij had de indruk dat de initiatiefnemers dit gelei delijk ook wel gaan inzien, maar allo goodo morkon In één zaak Middelburg L.Delft 103*103 Tol 01180-7634 Ook In Oen Haag Groningen Haarlen "S dat zij aan hun slogan vasthou den, omdat de belangstelling van de publieke opinie er door wordt gewekt en zo de aandacht op een belangrijk probleem van een aantal ontwikkelingslanden wordt gericht. Bij de rietsuikeractie wekt men ook de indruk dat de Nederland se producenten van bietsuiker rechtstreeks de belangen van de ontwikkelingslanden zouden schaden. Zo is het echter niet, aldus ir. Knottnerus. Hoewel de inkomensvorming mede afhan kelijk is van de produktie van suikerbieten, is de Nederlandse akkerbouw bereid mee te wer ken aan een internationale rege ling, waarin alle landen die te maken hebben met de wereld handel in suiker, verplichtingen op zich nemen en waarbij reke ning wordt gehouden met de vaak kwetsbare positie van de ontwik kelingslanden. Er wordt op het ogenblik onderhandeld over een suikerovereenkomst en ons land neemt daarbij een positief stand punt in. De andere E.E.G.-landen en de Verenigde Staten zijn min der geneigd tot medewerking, de Verenigde Staten uit politieke overwegingen tegenover Cuba; landen als België en Frankrijk omdat zij een betrekkelijk groot contingent in de E.E.G.-onder- handelingen hebben verkregen, overigens ook ten nadele van de Nederlandse .politiek. Het is uitgesloten dat Neder land zich autonoom beperkingen zou opleggen, aldus ir. Knottne rus. Daarmee zou geen.enkel ont wikkelingsland gebaat zijn. Ook de E.E.G. kan zelfstandig geen bijdrage leveren 'door een prb- duktiebeperking: de opengeval len plaats zou onmiddellijk door Rusland of Australië worden op genomen. Een internationale regeling is nodig. Daarbij zijn regeringen partij. Mochten deze bij de zelf beperking ten behoeve van ont wikkelingslanden verder gaan dan onze landbouwer door de normale structurele maatregelen kan verwerken, dan zullen er ex tra maatregelen nodig. zijn. De heer' Knottnerus hoopte dat het gemeenschappelijk landbouwbe leid spoedig zo ver zal zijn uit gebouwd, dat de E.E.G. zinvolle internationale verplichtingen óp zich kan nemen. Hoek: Bij restaurant Braak man van 3 t/m 6 oktober (van 1022 uur), zondag van 14 20 u. Vauxhall-Bedford-show. GROTE PERENOOGST Volgens de tweede oogstra- ming, midden september gehou den, bedraagt de bruto-opbrengst van peren dit jaar 170 miljoen kilo. Dat betekent meer dan een verdubbeling ten opzichte ,van vorig jaar. De handelsproduktie van peren wordt nu geraamd op 155 miljoen kilo. Bij de eerste oogstraming die dit jaar werd gehouden, werd nog 15 miljoen kilo minder verwacht. MEXICO: Het olympische dorp in Mexico heeft dinsdag hoge gasten ontvangen: prinses Gracia en prins Rainier van Monaco. Het prinselijk paar toonde veel belangstelling voor de verschil lende facetten van het komende sportev enement. In de Londense wijk Hamp- stead heeft een bende gisteren 'n vrachtauto met sigaretten ter waarde van 43.000 gulden ge roofd. De bestuurder van de vracht auto en de bijrijder werden ge kneveld achtergelaten. De 39-jarige weduwe M. B. V. uit Zierikzee is gisteren door h°t gerechtshof in Den Haa^ in be-o~> wegens kindermoord veroord-el tot negen maanden gevangen's- straf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met e°n proeftijd van drie jaar. De recht bank in Middelburg had de vrouw in juli dezelfde straf opgelegd. In Middelburg had de officier van justitie vier jaar gevangenisstraf gevorderd. De advocaat-generaal bij het gerechtshof eiste veertien dagen geleden twee jaar. De vrouw was op 14 februari van dit jaar in haar woning beval len. Ze was enige jaren weduwe en vreesde praatjes. Volgens de vrouw was het kind verwekt door een familielid van haar overleden man. Deze ontkende dit evenwel. Enige maanden vóór de bevalling maakte de vrouw het plan zich van het kind te ontdoen. Kort na de geboorte doodde dte vrouw de baby door een plastic- koord om de hals van het kindje te snoeren. Na het lijkje in vier n'asticzakken te hebben verpakt, die zij met een koord bijeenbond, wierp de vrouw het lijkje in het water bii de Noordhaven in Zie rikzee. H"t werd op 9 maart in een gracht gevonden. Tijdens de raadsvergadering van Breskens is het streekplan West Zeuws-Vlaanderen onder werp van bespreking geweest. De heer Van Schaick stelde dat veel snijdingen van grond zullen plaatsvinden bij de aanleg van de nieuwe weg. Hij vroeg zich af waarom er van de veerhaven een nieuwe vierbaansweg moet ko men. Hij had liever gezien dat men de bestaande weg had ge handhaafd en doorgetrokken naar de weg SchoondijkeOost- burg. Ook was hij niet tevreden over de verbinding met de re creatie-gebieden. Wethouder Zegers meende dat het bestaande viaduct in de Lan geweg zal worden gehandhaafd en eventueel verbreed waardoor er een goede verbinding zal zijn. De heer Vergouwe meende dat er veel stukken bestemd zijn voor het bouwen van landhui zen, waarop de heer Zegers meende te moeten stellen dat dit wel zal samenhangen met de kwaliteit van de grond. De heer Careis had liever het streekplan thuis gehad om het te kunnen bestuderen. Het was te omvang rijk om dit in enkele ogenblik ken te bekijken. Aan de Gebrs. Visser in Bres kens werd een perceel grond verkocht, groot 1070 m2, voor ƒ21,75 per m2. Aan de Gebrs. Visser werd tevens ontheffing verleend om de grond niet bin nen twee jaar te bebouwen. Aan de woningbouwvereniging Bres kens werden 26 ratiowoningen De voorzitter van het land bouwschap, ir. C. S. Knottnerus, heeft in de gisteren gehouden bestuursvergadering aandacht besteed aan het slechte weer van de laatste weken. Niet alleen is de oogst en verwerking van sui kerbieten gestagneerd, maar door de aanhoudende regenval worden ook de nog in de grond zittende aardappelen door ziekte aangetast. Ongetwijfeld zal dit de aardappelsituatie beïnvloeden De termijnmarkt vertoont reeds neiging tot enig herstel van de prijs, die op een zeer laag en ver liesgevend peil was ingezet. Zo dra de grond voldoende droog is en de weersomstandigheden dit toelaten, zullen alle zeilen moe ten worden bijgezet om de oogst te redden. Het. lijkt noodzakelijk, aldus ir. Knottnerus, dat bijzon der verlof wordt verleend aan de uit de landbouw afkomstige dienstplichtigen, die bij de oogst niet kunnen worden gemist. MINISTER WIL MEEWERKEN De woordvoerder van de mi nister van defensie heeft in ant woord op een vraag meegedeeld, dat de minister in principe be reid is tot hulpverlening. Daar voor is echter een verzoek nodig van de instanties, die beoorde len hoeveel dienstplichtigen en waar die nodig zullen ziin. verkocht voor de som van 78.988,en aan de Zeeuws- Vlaamse woningbouwvereniging 12 ratiowoningen voor de som van 36.456, Het partiële wederopbouwplan zal worden gewijzigd. In de toe komst zal het mogelijk worden langs de Scheldekade en Grote Kade hoogbouw te-plegen en,de bestaande panden uit te breiden. De voorgestelde veranderingen door rijkswaterstaat yoor.de aan leg van een dijk dwafg door Breskens vormde wederom een punt van discussie. De heer Lu- teijn meende dat men tot op ze kere hoogte tegemoet is geko men aan de wensen van het co- mité-Spuiplein, maar met het aanleggen van deze dijk wordt Breskens in tweeën gedeeld. Hü bleek er niet van overtuigd dat het plan-De Groot niet te reali seren is. Voor bestudering blijft het vatbaar. Weth. Zegers zei dat rijkswaterstaat wel in de rich ting van het plan-De Groot heeft gedacht, maar dat men er niet was uitgekomen. Ook bliikt dit een kostbaar plan. De heer Cam- bier vroeg zich af waarom het comité zelf niet eens gaat praten met rijkswaterstaat. In de toè- komst zal er een groter trottoir worden aangelegd, een twee- baans'weg, een parkeerstrook en insteekhavens. Met het „Vrije van Sluis" zal worden overlegd om de steenoven te dempen ten einde dit terrein te bestemmen voor parkeergelegenheid. PSEUDO- FILMPRODUCER STRIKTE 60 KANDIDATEN Een 33-jarige metaalarbeider de Hagenaar A. H. D., heeft via een advertentie in een Haagse krant zestig personen een „con tract" gegeven voor een fictieve op stapel staande Nederlandse film „de wereld van 1969". De man die zijn advertentie had ge plaatst via een uitzendbureau, werd door de Haagse zedenpoli tie op het bureau ontboden, om dat men wel eens wilde weten wat de achtergronden waren. De metaalbewerker bleek toen al zestig personen in een Haags fa- fé te hebben ontboden voor een leesproef, waarvoor zij allen glansrijk slaagden. Vervolgens nodigde hij hen één voor één uit voor een fototest op een door hem gehuurde hotelkamer. Daar bij nam hij ook enkele naakt foto's van jonge vrouwelijke ad- spiranten. Hij deed dit met een camera die het mogelijk maakt de foto's direct af te drukken. Deze camera plus enkele lampen kocht hij via een ongedekt giro biljet. Ook een diner met enkele kandidaten „betaalde" hij op deze wijze. Daar de toekomstige filmr sterren allen volwassen waren en vrijwillig op de foto waren ge gaan, ziet men weinig aankno pingspunten voor een vervolging. De foto's waren, aldus de politie, ook niet van „pornografische aard". Een onderzoek wordt wet ingesteld naar de achtergronden van zijn betalingsmethoden. De man blijkt al eerder wegens ver duistering in aanraking te zijn geweest met de politie. Hangen de dit onderzoek is de man op vrije voeten gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2