Noord-Vietnam wijst Humphrey's verklaringen af Labour trekt wissel op de toekomst TOT GEEN ENKELE VORM VAN WEDERKERIGHEID BEREID ZESLING IN ENGELAND GEBOREN; VIER MEISJES EN TWEE JONGENS Een der meisjes overleden DOET OP RUSSEN OFFICIER VAN JUSTITIE OVER UE STEEKPENNINGENAFFAIRE VAN N00RDZEEKANAALL00DSEN Grootste tragedie: „overwinning der conservatieven" HET WEER DONDERDAG 3 OKTOB ER 1968 21e Jaargang No. 5298 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Termazen „Geen merkbare vooruitgang" Neergeschoten De „New Jersey" actief Kunstdiefstal in New York KANTOOR VAN WALLACE BESCHOTEN Protest Nog geen aanklacht Bundeling van krachten Amsterdamse bamifabrikant overvallen en beroofd WESTDUITSERS AANGEKLAAGD WEGENS LAND- VERRADERLIJKE BETREKKINGEN WILD WEST- TAFERELEN IN UTRECHT Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 0115(W2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noord-Vietnam heeft woensdag afwijzend gereageerd op de door de Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey onder voorbehoud ge dane belofte om de bombardementen op dat land te staken. De Noord- vietnamese delegatieleider Xoean Thoey zei op de 24e bijeenkomst van het inleidend vredesoverleg h» Parijs tot zijn Amerikaanse collega Har- rlman, dat Humphrey evenals president Johnson een tegengebaar ver langt. „Wij herhalen nog eens dat wij geen enkele vorm van weder kerigheid accepteren", zo verklaarde Xoean Thoey. Humphrey deed zijn belofte eer der deze week in een verkiezings toespraak. Wanneer hij tot presi dent werd gekozen, zou hij naar zijn zeggen de bombardementen op hét noorden stopzetten, als Hanoi bereid was de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Viet- nam te respecteren. Xoean Thoey zei dat Humphrey zich „onder druk van de publieke opinie" genoodzaakt had gezien te verklaren, dat de bombardementen moesten worden gestaakt om zin volle onderhandelingen mogelijk te maken. Daarna had de vice-presi dent echter gezegd dat hij, al vorens een besluit te nemen, „het zwaarst zou laten wegen de kwes tie of de communisten laten blij ken, direct of indirect, met daden of woorden bereid te zijn de ge demilitariseerde zone te herstel len". Kt betekende dat ook Hum phrey van Noord-VWnam een te genprestatie verlangde. „Wat Nixon betreft, de oorlogs zuchtige presidentskandidaat van de republikeinse partij, die is dui delijk niet tevreden over Hum phrey's woorden, hoewel die mis leidend zijn", aldus de Noordviet- namese delegatieleider. De Amerikaan Harriman zei na afloop van de bijeenkomst, dat er „geen merkbare vooruitgang" was geboekt. „Wij werden het over één ding eens: de bijeenkomst te verdagen tot volgende week oo gebruikeliike uur", zei hij. Hii had de Noordvietnamezen gevraagd waarom ze zulke „fantasrische" cijfers gaven over de geallieerde verliezen. Was het „om de wereld te misleiden of om de waarheid voor hun volk te verbergen?" Een oordeel over Humnhrey's aanbod wilde Harriman niet geven: „Ik doe niet mee aan de verkiezings campagne". Een Amerikaanse jachtbommen werper van het type F-105 is op 30 september boven de Noordviet- namese provincie Quang-Binh neergeschoten en de piloot gevan gengenomen, zo melden de Noord- vietnamese dagbladen. Op dezelfde dag werd boven de provincie Ghe An een A-6 jacht bommenwerper neergeschoten en over het lot van de inzittenden werd niets gezegd. In de Zuidvietnamese provincie Quang Nam is dinsdag een auto bus op een mijn gereden. Elf in zittenden werden gedood, 13 ge wond. Te Kien Long in de Me- kongdelta ontplofte een bom in een café. Vier mensen kwamen daathij om het leven, terwijl 21 verwondingen opliepen. Boven de noordelijke helft van de gedemilitariseerde zone werd dinsdag een vliegtuig getroffen, dat artilleriewaarnemingen ver richtte voor het slagschip „New Jersey". De twee inzittenden slaagden erin hun toestel boven zee te verlaten en werden opge pikt door een onderzeebootjager. De „New Jersey", die sinds In een kraamkliniek te Birmingham is woensdag een zesling ge boren, n.l. vier meisjes en twee jongens. De moeder van de zesling, mevr. Sheila Ann Thorns uit Birmingham, maakt het goed. De kinderen waren volgens een medisch bulletin twee maandien te vroeg geboren en wogen twee tot drie pond. Een der meisjes van de zesling, de laatst geborene, is drie uur na de geboorte overleden. De zes kinderen werden met de keizerssnede ter wereld gebracht. De moeder, mevr. Sheila Thorns, had een hormoonbehandeling tegen onvruchtbaarheid ondergaan. De heer en mevrouw Thorns zijn 10 jaar getrouwd. Zi} werd bij de bevalling bijgestaan door een uitgebreide medische staf onder leiding van dr. A, C. Crook, een autoriteit op het gebied van middelen ter opwekking van de vruchtbaarheid, en de verloskun dige mej. Margaret Shotton. Voor de moeder en elk van de zes kin deren was een narootiseur aanwezig. Mej. Shotton zei over de overlevingskansen van de zesling: „Wij koesteren geen enkele -hoop op behoud van de kinderen zolang zij geen week in leven zijn". Parijs tonen dat het werkelijk vrede wil. De Noordvietnamezen zouden dan merken dat de V. S. bereid zijn in goed vertrouwen te onderhandelen. Toen Dean Rusk woensdag zijn rede begon, klonken er van de publieke tribune kreten als: „Maak een einde aan de oorlog in Vietnam" en „Vrede in Viet nam". Rusk moest zijn toespraak een minuut onderbreken, intus sen werd de publieke tribune ontruimd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft woensdag in de algemene vergadering van de V. N. de Rus sen verzocht hun troepen uit Tsjecho-Slowakije terug te trek ken en hun om een nadere uit leg gevraagd over de opvatting van het Kremlin over het recht op interventie. Rusk waarschuwde de Russen voor een gewelddadige inmen ging in de aangelegenheden van West-Duitsland. De NAVO was vastbesloten direct „maatregelen ter zelfverdediging" te nemen, als West-Duitsland mocht wor den aangevallen. In het midden oosten dreigde volgens de minis ter het gevaar van een terugval in chaos en oorlog, als beide par tijen in het conflict niet vastbe raden naar een regeling streven. Wat Vietnam betreft zei hij dat de V. S. vurig naar 't einde van de oorlog verlangen. Een eer volle vrede was zeker mogelijk, maar daarvoor moest Hanoi in Uit de woning te New York van dr. Harry Rudel, een der ontwikkelaars van de anti-con ceptiepil, is dinsdag voor een bedrag van 800.000 gulden aan schilderijen en kunstvoorwerpen gestolen. Twee gewapende personen die zich uitgaven voor leveranciers, wisten zich toegang tot de wo ning te verschaffen en stopten de vrouw des huizes, een knecht en een vrouwelijke bediende in een kast. Het centrale hoofdkwartier voor Los Angeles van de onaf hankelijke kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap George Wallace is dinsdag door zeefd met kogels. Er was nie mand in het gebouw maar de rui ten sneuvelden en veel meubilair werd beschadigd. maandag actief is, heeft volgens een marinewoordvoerder zes bun kers en een luchtdoelëatterij ver nietigd. Bij zuiveringsacties ten zuiden van Saigon hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen 26 bunkers opgeblazen en een arse naal ontdekt. Vierhonderd kilo munitie en medicamenten werden vernietigd. Zuid-Vietnam heeft woensdag bij de internationale controle commissie voor Indo-Chlna gepro testeerd tegen vermeend Noord- vietnamees profiteren van de ge deeltelijke Amerikaanse bombar- dementspauze op Noord-Vietnam. Hanoi zou van de verminderin gen der bombardementen gebruik hebben gemaakt door meer mili tairen naar het zuiden te sturen en troepen samen te trekken langs de Cambodjaanse grens, om de provincies Tay Minh en Binh Long 1 aan te vallen, zoals zij reeds heb ben gedaan in de provincies Quang Nam en Quang Ngai. Van de elf gearresteerde Noord- zeekanaalloodsen hebben tot nu toe negen bekend In functie steekpenningen te hebben geac cepteerd en als zodanig zich te hebben schuldig gemaakt aan 'n misdrijf. Uit toet onderzoek zo deelde de officier van justitie in Haar lem mr. Van der Valk Bouman mede is gebleken dat deze gang van zaken al heel wat ja ren loopt. Eén van de betrokke nen heeft zelfs het jaartal 1950 genoemd. Vast staat dat meer dan een miljoen gulden aan steekpenningen is uitgekeerd. De officier heeft de indruk dat de fraude „historisch is gegroeid en de een de ander in het slop heeft gesleurd. De verdachten tonen zich allen bereid aan het onderzoek mee te werken. „Het zijn, aldus mr. Bouman, geen criminelen en het is mijn bedoe ling alles te doen om het voor arrest zoveel mogelijk te bekor ten. Van de zijde van het loods wezen in Amsterdam is medege deeld, dat de scheepvaart tot nu toe van de acties van de rijks politie en justitie geen moeilijk heden ondervindt. „Wij kunnen de zaken intern nog heel goed regelen". Wat de gang van zaken zal zijn als meer loodsen gear resteerd worden is niet te voor spellen. Wanneer inderdaad zoals wordt beweerd het grootste deel van de ruim 100 loodsen bij deze afaaire zou zijn betrokken, kunnen er natuurlijk moeilijkheden komen. In het algemeen wordt het hoog opgenomen wanneer een ambte naar in functie steekpenningen aanneemt. De gebruikelijke g;ang van zaken is dat hangende de strafvervolging de betrokken ambtenaar wordt geschorst en bij veroordeling ontslagen, zo bevestigde mr. Bouman. Gebeurt dit in dit geval ook, dan zou de beloodsing van IJmuiden en het Noordzeekanaal ernstig in ge vaar kunnen komen. Overingens noemde mr. Bou man het opmerkelijk dat, toen twee jaar geleden de zaak aan het rollen ging en de sleepboot rederijen hun uitbetalingen stop ten, de loodsen deze rederijen gingen boycotten. „Men begreep vermoedelijk niet hoe ernstig de zaak was en is". Het directoraat-generaal voor het loodswezen in Den Haag ont houdt zich ten aanzien van even tueel te nemen maatregelen, als de beloodsing op het Noordzee kanaal in gevaar zou komen, van commentaar omdat er nog geen George Brown, die in maart aftrad als Brits minister van bui tenlandse zaken, heeft woensdag het congres van de labourpartij in Blackpool een manifest voor gelegd, getiteld „vooruitgang en veranderingen". In dit manifest van 4.000 woorden erkent de la bourpartij de fouten die zij in de vier jaar dat zij aan het bewind is, heeff gemaakt. Het onderschatten van de zwakte van de Britse economie na het conservatieve bewind en de nadelige gevolgen van de inter nationale toestand voor het fi nanciële leven in Engeland zijn de grootste fouten die wij heb ben gemaakt, aldus de auteurs van het document. In het manifest, dat al is goed gekeurd door het partijbestuur wordt de vorming van een recht vaardiger maatschappij bepleit, gebaseerd op actieve deelneming van de arbeiders en een grotere sociale gelijkheid. Ook wordt een permanente kapitaalbelasting voorgesteld. Engeland, zo gaat het manifest verder, zal voor 1970 een solide basis hebben voor een voortdu rende economische expansie. De budgettaire besnoeiingen op het gebied van de defensie zullen dan ook vruchten afwer pen. Voor doetreffende hervor mingen, aldus het manifest, is tijd nodig. De grootste tragedie zou zijn als de conservatieven weer aan de macht zouden komen om de vruchten te plukken van de offers, die de arbeiders heb ben gebracht. Brown pleitte hierna voor een bundeling van alle krachten in verband met de verkiezingen in 1971. Naarmate het materiële le vensniveau stijgt, aldus Brown, zullen zich nieuwe redenen voor ontevredenheid voordoen. Men moest die echter voorkomen. In dit verband wees hij op het feit dat „te weinig mensen nog steeds te veel v oorrechten hebben". Brown kondigde aan dat hij een discussie in de hele arbeidersbe weging wil ontketenen over de grote vraagstukken van het ko mende tiental jaren, namelijk de democratisering van het onder wijs, de herstructurering van de Britse economie om het hoofd te kunnen bieden aan de Europese en Amerikaanse economie, de grotere deelneming van de bur ger aan de politieke activiteit en de hulp aan de onderontwikkel de landen. De 58-jarige bamifabrikant E. Lean Bekker is dinsdagavond in zijn bedrijf in de Amsterdamse Cornells van Alkemadestraat door een circa 30-jarige man overvallen en beroofd van 1.200. Omstreeks kwart vóór acht werd er bij de fabrikant op de deur ge klopt. Toen hij opendeed werd hij door de overvaller, die een oranje lap voor het gezicht had gebon den, onder bedreiging met geweld gedwongen naar zijn kantoor te gaan. Hier gaf hij de indringer 200, maar deze wilde meer geld zien. Er ontstond een worsteling waarbij de heer Lem Bekker in 't gezicht werd gestompt. De overvaller verdween nadat hij de fabrikant nog van een be drag van 1.000 had beroofd en hem in het toilet had opgesloten. De politie vermoedt, dat de on bekende die de heer Lem Bekker tien minuten vóór de overval op- beide over de levering van loem pia's, en de indringer een en de zelfde persoon zijn. DERVENI (Griekenland)Hulp ploegen zijn bezig passagiers te bevrijden uit hun benarde posi tie. Tot nu toe zijn er 10 doden geborgen na dit treinongeluk te Deverni bij Corinthe, waarbij talloze mensen werden gewond. sprake van een officiële aan klacht tegen de loodsen is. Pas als het onderzoek achter de rug- is en vaststaat welke stappen de officier van justitie verder zal nemen, kunnen de consequenties worden overzien. De Westduitse procureur-gene raal heeft woensdag de 45-jarige groothandelaar in foto-artikelen Hans Heinz Porst uit Neurenberg officieel in staat van beschuldi ging gesteld wegens landver raderlij ke betrekkingen. Porst stond sinds vorig jaar onder ver denking, betrekkingen met het Oostduitse ministerie voor staats veiligheid te hebben onderhou den. Samen met Porst is zijn voormalige medewerker Alfred Pilny (55) aangeklaagd. Beiden worden ervan beschuldigd, ruim tien jaar lang voor Oost-Duits- land te hebben gewerkt. Pilny bevindt zich sinds 19 oktober van het vorig jaar in voorarrest. Porst is op 14 decem ber j-1. tegen een borgsom van 'n miljoen mark in voorlopige vrij heid gesteld. Op 12 september j.l. is een andere medewerker van Porst, de 46-jarige Peter Neumann, in de Zwitserse stad Chur tot tien maanden gevangenisstraf voor waardelijk veroordeeld. Neu mann had in Zwitserland voor Porst gewerkt en daar sinds 1959 Oostduitse agenten politieke en economische - inlichtingen, door- In een chauffeurscafé aan de Utrechtse straatweg in Utrecht hebben zich dinsdagnacht om streeks drie uur wild-west tafe relen afgespeeld. De 26-jarige autohandelaar I. G. uit Utrecht loste in een dronken bui enkele schoten op de cafébezoekers. De man is aangehouden en in bewa ring gesteld. Vier studenten en een fabri kant bestelden omstreeks half drie 's nachts een uitsmijter in het bewuste café. Even later kwam de beschonken autohandelaar binnen. Hij zwaaide dreigend met een stiletto en daagde een der studenten uit „even buiten te komen". Wegens zijn storende gedrag werd de man echter door het cafépersoneel de deur uitge werkt. Kort daarop hoorden de aan wezigen twee schoten en gerinkel van glas. Het bleek dat de auto handelaar over de hoofden van de klanten heen had geschoten. De kogels waren in een zijwand verdwenen. Op datzelfde moment moest men haastig achter het meubilair wegduiken want de loop van een geweer was door de gesneuvelde ruit naar binnen ge stoken. De dronken man was hier kennelijk mee tevreden. Hij be taalde de schade van de ruit en reed weg. De politie kreeg kort daarop een melding, maar eerst na het telefoontje van iemand die ver telde dat er op de Oudegracht in Utrecht op straatlantaarns werd geschoten, kwam de politie de man op het spoor. De tipgever had het kenteken van de auto genoteerd. Woensdagmorgen vroeg werd de man vari zijn bed gelicht. De vuurbuks en munitie werden in beslag genomen. De stiletto werd later in het café gevonden. Die stond rechtop in een tafel. TIJDELIJK REGEN Boven Zuidwest-Frankrijk en de Golf van Biscaje handhaaft zich een hogedrukgebied. het houdt boven onze omgeving een zuidwestelijke tot westelijke stroming in stand. De hiermee aangevoerde lucht was ook gis teren zeer vochtig, zodat vrijwel overal de gehele dag zwaarbe wolkt bleef. Onder invloed van storingen die van de Britse eilanden in de richting van ons land trokken viel uit deze bewolking weer enige millimeters regen en mot regen bij middagtemperaturen rond 15 graden. Aangezien in de algemene luchtdrukverdeling maar weinig verandering komt blijft ook van daag de kans op opklaringen maar klein. Tijdelijk zal uit de aanwezige bewolking weer regen of motregen vallen, en ook in het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met tijdelijk reger of motregen. Matige tot krachtigs wind tussen zuidwest en west, weinig verandering in tempera tuur. DONDERDAG 3 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.50 11.54 Terneuzen 0.26 12.30 Hansweert 1-00 1.04 Walsoorden 1.09 1.13 VRIJDAG 4 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.22 12.40 Terneuzen 0.58 1.16 Hansweert 1.32 1.50 Walsoorden 1.41 1.59 ZON MAAN op onder op ondei Okt. 3 6.44 18.13 17.32 2.42 4 6.46 18.11 17.43 4.04 5 6.47 18.08 17.52 5.22 6 6.49 18.06 18.02 6.38

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1