om u een idee te geven... FRIESCHE VLAG GOUDBAND Scheveningen, de parel van het Noordzeestrand Een vingerhoed vol Goudband is al genoeg voor het lékkerste kopje koffie: geuriger en met een voller aroma. Plezierig dat juist die koffiemelk óók de voor deligste in het gebruik is! feiten KORBAÏV DE VERSCHRIKKELIJKE 31% Uitbreidingsplannen van twintig miljoen dollar „Democratisering van de E.E.G. van onderen af" 10.358 nieuwe woningen in augustus 1968 Goud b Goudband de fles waar méér in zit I Pagina 10 Wandelplein Ook in de winter Prof. Kapteyn: Combinatiebouw GROOTSTE ZIJLADER TER WERELD OVERGEDRAGEN DE VRIJE ZEEUW Donderdag 3 oktober 1968 ISRAËLISCHE TEGENSPRAAK .uiurnrw vaste melkbestand delen. Zuinig in het gebruik dankzij deze hoge concentratie 14-karaats gouden sieraden! Vraag nieuwe folder met nieuwe prijzen (ingaande 1 juni 1968) aan uw koffiemelkleverancier. De daarin afgebeelde sieraden zijn verkrijgbaar voor ongeveer de helft van de vergelijkbare winkel waarde. In tien jaar tijd verwacht de gemeente Den Haag, dat in de bad plaats Scheveningen 200 miljoen zal zijn geïnvesteerd om wat eens de „parel aan de Noordzee" was te maken tot briljant aan Hollands strand. De badplaats krijgt voor de toekomst een intieme sfeer en aan zienlijke uitbreidingen. Er komen ongeveer 2,5 keer zoveel parkeer plaatsen, veel nieuwbouw en een overdekt zoutwater-golfslagbad ver rijst aan de in zuidelijke richting te verlengen promenade. Er komen grote voetgangersgebieden, meer hotels, winkels en andere gelegen heden, die de badplaats meer allure en een grotere capaoiteit zullen geven. Een en ander werd dinsdag be kendgemaakt op een persconferen tie van de gemeente Den Haag, waar een voorontwerp voor de toekomstige aanpassingen werd toegelicht. Wethouder G. W. Hijl- kema kon meedelen, dat er reeds toezeggingen zijn gedaan van on verwachte zijden om vele miljoe nen in de nieuwe badplaats te in vesteren. Ir. Van der Sluis van de gemeentelijke dienst voor stadont- wikkeling lichtte toe, dat realise ring van het plan in tien jaar haal baar wordt geacht. Hij wees er op, dat vorig jaar oktober in Den Haag voor bijna een half miljard gulden in aanbouw was. Verwacht wordt, dat de realisering van het gehele plan de gemeente minder dan 20 miljoen gulden zal kosten. Hoofdpunten uit het vooront werp van het bestemmingsplan voor de badplaats zijn een totale metamorfose van het Gevers Dey- nootplein. Nu is het nog een ver keersplein, omzoomd door winkels, bars, nachtclubs, restaurants. In de duinen noordelijk van de bebouwing is een luxe hotel ge projecteerd. Een motel komt aan de noordkant van de invalsweg uit het oosten. Er komt een grote bovengrondse parkeergarage aan de Harstenkoekweg en onder grondse parkeerruimten worden geschapen voor het Kurhaushotel en bij het circustheater, dat schuil zal gaan achter 'n kantoorgebouw In hoogbouw. Het bestemmingsplan zal vol gend jaar door de gemeenteraad kunnen worden vastgesteld. Daar op hoeft uitvoering van verschil lende werken niet te wachten. Het plan sluit aan bij de bestaan de bouwDlannen. De reconstructie van de badplaats, om de toeris tische aantrekkelijkheid te ver hogen, is mogelijk geworden, om dat in 1970 een groot aantal erf pacht- en huurcontracten van de panden om en od het Gevers Dey- nootplein aflopen. Uitgangspunt van het plan voor Scheveningen is, dat daar de ont wikkeling niet los kan worden ge zien van die van heel Den Haag. Als centrum voor nationale en in ternationale dienstverlening is die ontwikkeling van Den Haag pas goed mogelijk, als zich hier tevens een sociaal-economisch en cultu reel leven van nationale en inter nationale allure kan ontwikkelen. In Scheveningen zuilen die voor zieningen moeten komen, die sa menhangen met het karakter als badplaats. Ook in de winter moet Prof. mr. P. J. G. Kapteyn, hoogleraar in het recht van inter nationale organisaties aan de rijksuniversiteit in Utrecht, heeft gezegd dat voor de toekomst van de E.E.G. van groot belang is, of men bij de besluitvorming van 't prioriteitsbeginsel (dat Frankrijk voorstaat) dan wel het meerder heidsbeginsel (het standpunt van de „vijf") uitgaat. Van groot ge wicht is ook volgens hem of de thans met politiek gezag beklede Europese commissies van dit ge zag afstand zullen moeten doen of niet. Frankrijk wil dat de com missies op secretariaatsniveau werkzaam zullen zijn. Prof. Kapteyn sprak over „in stitutionele opbouw en besluit- gemeenschappen", de eerste lezing in het kader van de „Euro pese week", die werd geopend door prof. mr. M. Bos, voorzitter Van de faculteit der rechtsge leerdheid van de rijksuniversi teit in Utrecht. Prof. Kapteyn zei dat de demo cratisering van de gemeenschap van binnenuit en van onderen af moet geschieden en niet, zoals De Gaulle wil, van boven af. De hoogleraar toonde zich een voor stander van het direct verkiezen van de Europese commissieleden en de vorming van Europese par tijen uit de nationale groeperin gen. Hij zag deze factoren als zeer belangrijk voor een versteviging van het politieke gezag van de E.E.G.-commissies. het gunstige exploitatiemogelijk heden bieden. Nieuwe logiesvonnen als mo tels, appartementenhotels e.d. die nen er te komen. Daarmee zou 'n nieuwe impuls kunnen worden gegeven aan het toerisme en zou het aantal overnachtingen van buitenlandse toeristen sterker kun nen toenemen dan de laatste jaren het geval is geweest. Tot deze slotsom kwam ook de deskundige dr. Risch in zijn rap port over de hotelaccommodatie in Den Haag en Scheveningen. Bovendien dient er ruimtelijk geziien een duidelijker scheiding te worden gemaakt tussen de vakan tiegast met langere verblijfsduur en de dagtoerist. In wezen streven zij twee verschillende behoeften na. Ook dient het beddenaaribodi te worden vergroot, nu met het gereedkomen van het Nederlands congresgebouw meer congrestoe risten naar Den Haag komen. Hiervoor komt het type hotel- Garni in aanmerking voor uitbrei ding van het hotelbestand. Voor verwezenlijking van deze nieuwe accommodatie wordt ge dacht aan combinatiebouw, waar bij hotels in de bovenste lagen zijn gevestigd en winkels en kantoren elders in één gebouw zijn onder gebracht. In augustus zijn volgens ge gevens van het centraal bureau voor de statistiek 10.358 nieuwe woningen gereed gekomen. In augustus 1967 werden 10.409 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1962 t/m 1966 kwamen in de maand augustus gemiddeld 705 woningen gereed, aldus een mededeling van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het aantal in de eerste acht maanden van 1968 gereedgeko men woningen bedraagt 74.056 tegen 80.222 in de overeenkom stige periode van 1967. Gemid deld werd in de overeenkomstige periode van de jaren 1962 t/m 1966 de bouw van 57.499 wonin gen voltooid. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.632.820 nieuwe wo ningen gebouwd. In augustus 1968 werd een aan vang gemaakt met de bouw van 13.095 woningen (in augustus '67 met 12.575 woningen). In de eer ste acht maanden van 1968 werd begonnen met de bouw van 82.559 wonnigen tegen 85.001 wo ningen in de overeenkomstige periode van 1967. Volgens gegevens van het mi nisterie werden er van de in augustus 1968 voltooide wonin gen 2953 uitgevoerd in arbeids besparende bouw (grote elemen- tenibouw, gietbouw, systeembouw en gerationaliseerde bouw). In de eerste acht maanden van 1968 kwamen 17.966 van deze woningen gereed. Sedert 1947 zijn nu in totaal 211.473 wonin gen gebouwd volgens arbeidsbe sparende bouwmethoden. Op het terrein aan de Waal haven Heyplaat te Rotterdam is maandag de grootste zijlader ter wereld overgedragen aan de stu wadoorsonderneming Unitcentre N.V. De zijlader, die dienst zal doen op het container terminal van Unitcentre N.V., is een Lan cer van het type 3500, die wordt gemaakt door de Britse onder neming Lancer Boss Limited. Deze zijlader wordt gebruikt voor het inladen, uitladen, trans port en stapelen van ongeveer 400 containers per week in grootte variërend van 20 tot 40 voet. In de afgelopen maanden heeft Lancer Boss orders ter waarde van 18 miljoen gulden voor zijn zijladers ontvangen. Be halve in de meeste grote havens in Groot-Brittannië zullen zij ook hun intrede doen in Amsterdam, Cadiz, Barcelona, Gothenburg, Malmö, Rouen, Bordeaux, Ham burg, Freemantla, Adelaide, Mel bourne, Sydney, Darwin en Wel lington. 25. Als enig antwoord geeft de ander Aram met de vlakke hand- een klap in het gezicht en voegt hem dan honend toe: „Ge zult spoedig genoeg merken met wie je te maken hebt, onbeleefde heeft uw hoofdman het meisje dat hij een week geleden ontvoerd heeft!" Mijn hoofdmaneen meisje..." herhaalt Aram vragend. „Ik begrijp niet, waar ge het over hebt... mijn naam is Aram, Heer hond! Vooruit, spreek op! Waarvan Barranca en ik was onderweg naar Napels, toen mijn schip..." Verder komt hij niet, want op nieuw slaat de vreemdeling heim in het gelaat, en met een van woede verstikte stem snauwt hij hem toe: „Ge liegt, hond! Uw praatjes zul len U niet helpen! Hier, herkent ge dit!" De vreemdeling haalde met een snel gebaar iets onder zijn mantel vandaan en hield dat Aram voor zijn gezicht. Met verbazing herkende Aram de handschoen, die hij in het wambuis van de geboei de man in die boot gevonden had! Israël beeft persberichten te gengesproken volgens welke het volgende week bij monde van minister Abba Ebban in de V.N.- assemblee het aanbod zou doen om zijn troepen uit dee Sinai en bezet Jordanië terug te trekken. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken zei dat deze be richten „zonder enige grond" waren. Volgens gezaghebbende krin gen in Jeruzalem zal Israël inde algemene vergadering de terri toriale aspecten van een vredes regeling niet aansnijden. Israël blijft bij het standpunt, dat de eerste stap naar vrede de bereid heid van de betrokken partijen moet zijn om het conflict door middel van onderhandelingen te regelen. Over een Israëlische te rugtrekking kan pas gesproken worden als er in het kader van een vredesovereenkomst perma nente grenzen ziin vastgesteld.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 10