PROVINCIAAL NIEUWS OLGA winnen Man dsedgestoken in Weert BELGISCHE OORLOGSMISDADIGER GEGREPEN IR OOSTENRIJK Op aanwijzingen van Simon Wiesentha! Nigeria verwerpt Brits vredesinitiatief MENSSTER BAKKER OPENDE SLUIZENCOMPLEXEN IN UMBIRG Enkele dagen per jaar onder water Auto te water drie vrouwen verdronken W Binnen 15 tellen klaar: Pagina 3 Terneuzen Axel Hansweert Retranchement Sluis Sluiskil en/of het bestede bedrag aan een matras Ter dood veroordeeld Federale Nigerianen rukken op Sluiskil Tweelingsluis - AGENDA - Ongeluk met veerboot Woensdag 2 oktober 1968 DE VRIJE ZEEUW \njo-bar feestelijk geopend Vrijdagavond had in de Noord straat de officiële opening plaats van de nieuwe „Anj o-bar van de heer VerbiestDallinga, voor wie als beheerder optreedt de heer F. Gruisen. Men kan rustig stellen dat deze nieuwe bar een aanwinst is voor de Terneuzenaars en de vreem delingen die in de Noordstraat enige verpozing willen zoeken. Het ruime voorgedeelte wordt beheerst door een meterslange bar met een groot aantal leuke krukken en langs de wanden tafeltjes en stoelen. Het gehele interieur maakt een gezellige indruk. Vloerbedekking en wand versieringen zijn met veel smaak gekozen. Het tweede gedeelte was eens een oude garage. Daarvan zijn de sporen terug te vinden in de bak stenen wand. De vijf fraaie petroleumlampen uit grootmoe ders tijd verhogen de intimiteit van deze ruimte. Nieuw voor de gemeente is de bowling, waarvan velen ongetwijfeld gebruik zul len weten te maken. De architekt, de heer Lucieer uit 's Heer-Arendskerke, zei over het geheel: „Ik had als opdracht een interieur te scheppen waar jong en oud zich thuis zullen voe len". Hij is daarin ongetwijfeld geslaagd. Het achtergedeelte is, laten wij zeggen, voor degenen die van rust houden. Vele bloemstukken begeleid den de goede wensen van de tal rijke vrienden en relaties en zij maakten deze openingsdag tot een extra-feestdag voor de heer en mevrouw VerbiestDallinga, die met deze vestiging een be wijs van goede handelsgeest heb ben gegeven. (Door een misverstand eerst vandaag gepubliceerd. RED. Café „Du Commerce" onder nieuw beheer Na ruim veertig jaar het café „Du Commerce" (Markt 2 te Terneuzen) te hebben geëxploi teerd, heeft de heer H. C. de Vrieze zich teruggetrokken en de zaak overgedragen aan de heer J. K. Kolijn, die in de Donze-Vis- serstraat een limonadefabriek en drankhandel exploiteert. Maan dagavond maakte een groot aan tal vrienden en relaties van de gelegenheid gebruik de heer en mevrouw Kolijn te komen geluk wensen en afscheid te nemen van de familie De Vrieze. Velen hadden van deze ge legenheid gebruik gemaakt om gelegenheid gebruik gemaakt om door het zenden van een bloem stuk hun sympathie te betuigen. Vandaag wordt het café voor het publiek heropend. Vergadering chr. vrouwenbond De afd. Terneuzen van de Ne- iderl. chr. vrouwenbond kwam dezer dagen in vergadering bij een in het gebouw „De Schakel". De belangstelling der leden was goed. De presidente mevr. De Jonge —de Vos opende de vergadering en ging voor in gebed. Hierna volgde schriftlezing en meditatie. Vervolgens werden allen wekom geheten, in het bijzonder de spre ker ds. A. Dondorp, geref. predi kant te Gapinge. Deze hield een lezing over „Hebben 20 eeuwen christendom de wereld verder gebracht?" Er volgde na deze lezing een vlotte bespreking. Na de pauze werd het huishoudelijk gedeelte afgewerkt. Er volgden enige me dedelingen over de Zeeuwse col lecte en een te houden streek- vergadering op 24 oktober in het cultureel centrum „De Halle" te Axel. Mevoruw HuismanVeth sloot met dankgebed. Modeshow in bejaardentehuizen Donderdag- en vrijdagavond a.s. om half acht verzorgt het damesmodehuis Bliek een mode show in „De Blide" en „Bach- cen Dieke". In het laatstgenoem de bejaardentehuis zullen ook de bewoonsters van „Scheldeoord" de modeshow bijwonen. Schietvereniging opgericht In „De Vriendschap" werd een dezer dagen een vereniging op gericht voor de beoefening van de schietsport met vuurwapens. Er wordt overleg gespleegd met de autoriteiten en indien toe stemming wordt verkregen, zal men tot verdere uibouw kunnen overgaan. De vereniging draagt de naam „Diana" (Artemis), dochter van Zeus en Leto, godin van de kuis heid, de geboorte en de jacht. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren A. Maandag (voor zitter); H. Hommers (secretaris) en M. Thalen (penningmeester). Voorlichtingsavond kankerbestrijding Dat het kankervraagstuk een belangrijk probleem is, behoeft geen kommentaar. Waar jaar lijks ca. 23.000 landgenoten aarj deze ziekte ten offer vallen, kan vrijwel elk gezin in elke ge meente met deze ziekte worden gekonfronteerd. Kankerbestrijding is een kost bare zaak en daar de benodigde gelden vrijwel geheel uit particu lier initiatief bijeen moeten wor- zorgen met zich mede. Het Ko ningin Wilhelminafonds moet tel kens weer een beroep doen op de offervaardigheid van het pu bliek en gelukkig niet tever geefs. Het lidmaatschap van 't K.W.F. is van groot belang. De kontri- butie is laag gehouden, minimaal ƒ3,50 en kan dus geen bezwaar vormen. De plaatselijke afdeling van het „Koningin Wilhelminafonds" geeft maandag 7 oktober a.s. een voorlichtingsavond in „De Hal le". Op deze avond zal de ge legenheid worden gegeven vra gen te stellen. Tevens zal wor den verteld hoe de gelden van het „Koningin Wilhelminafonds" worden besteed. Het programma voor die avond is als volgt: medische causerie over het ontstaan en de bestrij ding van de ziekte door de heer W. G. C. Kok, arts; vertoning van dia's en film over het on derwerp door zuster A. Evertse; namens het „Koningin Wilhelmi nafonds" spreekt de heer H. van Wijck, hoofdpromotor; gelegen heid tot vragen stellen. Tanker weer vlot De Liberiaanse ertstanker „Ore Monarch" van 15.665 brt, die maandag in het nauw van Bath aan de grond was gelopen, is 's avonds tegen negen uur door veertien sleepboten uit Antwer pen, Terneuzen en Vlissingen vlot getrokken. Aanvankelijk was het schip eerder vlot, maar het liep daarna opnieuw vast. Na de tweede geslaagde poging ging de tanker op de Schelde voor anker. Gisteren zette hij de reis naar Antwerpen voort. Gemeenteraad De gemeenteraad van Retran chement kwam in voltallige zit ting bijeen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van G.S., die zich konden verenigen met het besluit voortaan aan de raadsleden 20 per vergadering te verstrekken. Het ministerie is bereid 77500 subsidie te verstrekken voor het aanleggen van een parkeerter rein in het Zwingebied en 30000 voor de kosten grondverwerving van dit terrein. Besloten werd afwijzend te be schikken op het bezwaarschrift van mevr. A. ScheeleDekker te Terneuzen betreffende woon- forensenbelasting 1968. Met 1 januari a.s. zullen de be- graafrechten worden verhoogd. De subsidie van ƒ20 aan het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme te Middelburg werd gebracht op 40 per jaar. Aangeboden werd de rekening over het jaar 1967. Deze vertoont een batig slot van 1792,41 op de gewone dienst en een goed slot van 102254,77 op de kapitaal- dienst. Besloten werd deel te nemen aan de gemeenschappelijke rege ling luchtverontreiniging. Het aantal werkuren voor het personeel in dienst van de ge meente werd van 45 uur vermin derd tot 43% uur. De voorzitter deelde mede, dat er met betrekking tot de aard gasvoorziening een gematigd op timisme bestaat. Gebleken is, dat de maatschappij binnen afzien bare tijd de gemeente wil aan sluiten, primair de permanente woningen in de kommen en groepjes van huizen. Bij de rondvraag wees de heer Van Soolingen op een beschadi ging van de kanaalweg en op een fout in de straatverlichting al daar. den gebracht bmenflt dit steeds dreiging In de lucht Bezwaren V.V.V. tegen streekplan De plaatselijke V.V.V. heeft nogal wat bezwaren tegen het ontwerp streekplan voor West Zeeuws-Vlaanderen en ze heeft deze schriftelijk kenbaar ge maakt aan de provinciale staten. Eén van de bezwaren is de be lemmering van de uitbreidings- en bebouwingsmogelijkheden na bij de oude stadswallen. Men heeft begrip voor de zienswijze, dat deze als cultuurmonument behouden dienen te blijven, maar men is van oordeel dat een zorgvuldig aangepaste bebou wing geen schade zal doen en zelfs recreatief kan werken. Vroeger was hier ook bebouwing toen de stadswallen nog een de fensieve functie hadden te ver richten en men kan een star standpunt niet begrijpen. Ernstig bez.waar heeft men ook tegen de aansluitingsmoge lijkheden op de snelwegen van de eerste en de tweede orde. Het ontwerp voorziet aansluiting op het centrum uit een richting, die toeristisch voor de gemeente moeilijk aanvaardbaar is. Juist uit noordelijke richting dient er aansluiting te komen, n.l. in de omgeving van de voor genomen aftakking naar Retran chement en in de omgeving van Sint Anna ter Muiden. Nu wil men het verkeer in de richting Noord-Zuid eerst Sluis voorbij laten gaan waardoor de situatie ontstaat dat men de gasten langs de achterdeur binnenlaat. Par keer- en andere voorzieningen zijn juist gericht op het verkeer uit de noordelijke richting. Het streekplan, zo staat het in de aanhef van de brief, doet af breuk aan de belangen van Sluis. Na de herindelingsplannen, waar tegen de V.V.V. zich ernstig zal verzetten, hangt dit plan als een Vergadering gemeenteraad Maandagavond kwam de ge meenteraad van Sluis in spoed eisende zitting bijeen. Er kon een vakleerkracht gymnastiek worden aangesteld voor de lage re scholen in de gemeente. Ge durende de zomermaanden kan deze man tevens worden belast met de algemene leiding in het gemeentelijk zwembad, waar door een oplossing is gevonden voor het badmeesterprobleem. Aangesteld werd de heer J. H. Henry uit Aardenburg, leraar M.O. aldaar. Een salarisverorde ning voor deze leerkracht werd vastgesteld, nadat het gemeente bestuur overleg had gepleegd met het departement. De raadshuiskelder werd ver huurd aan de firma Du Fossé te Sluis voor het houden van een meubeltentoonstelling van 30 ok tober tot en met 12 november. De huur werd vastgesteld op 100 gulden per week. De consequen ties van bovenvermelde beslui ten werden in een begrotingswij ziging opgenomen. Jubilarissen op reis De leden van de vereniging van jubilarissen van de Nederlandse stikstofmaatschappij, vergezeld van hun echtgenotes, hebben hun jaarlijks uitstapje weer ach ter de rug. Dit jaar ging de reis noordwaarts naar Rotterdam, 's Mogrens om half acht ver trokken vier bussen van diverse plaatsen met als verzamelpunt de provinciale boot te Perkpol- der. Om ongeveer half twaalf arriveerde het gezelschap bij na 200 personen aan het Groot Handelsgebouw waar een verzorgde koffietafel wachtte. Daarna werd met een van de „Spido"-boten een bijna drie uur durende tocht langs de ha vencomplexen van 's werelds grootste havenstad gemaakt. Om half vijf werd de terugtocht aan vaard en na een kort maar aan genaam oponthoud onderweg was ieder rond acht uur weer thuis. B.A.C.-nieuws De bonte-avond-club gaat voor het komende winterseizoen een nieuw programma instuderen. Er zijn nu reeds vele aanvra gen om voorstellingen te komen verzorgen bij het bestuur bin nengekomen. De Sluiskilse Reisduif Nu het vluchtseizoen voor de leden van de „Sluiskilse Reis duif" weer verleden tijd is, kun nen diegenen die in aanmerking wensen te komen voor het „duif kampioenschap" hun behaalde resultaten opgeven aan de heer A. de Clerck. Ook voor de jonge duiven wordt er een standenlijst ge maakt, waarvoor een fraaie beker beschikbaar is gesteld door de heer H. v. d. Broek. De behaalde punten in het duifkampioenschap tellen even eens mee voor het generaal kam- pionschap. Dit zjjn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week! Mem. Wijnnobel, Trompstraat 10, Leiden. St. Huizer, 3e dwarstraat 1, Den Bommel. Mevr. M. Kruyff-KoUerie, Orionweg 26, Haarlem. M. Holthuysen, Meidoornstraat 63, Bleriok. L. Bult, Julianalaan 25, Bennekom. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. In de nacht van zondag op maandag (omstreeks half één) is in de Herenstraat in. Weert de 43-jarige chauffeur F. van der Port na een woordenwisseling door de draglinemachinist C. T. uit Lent bij Nijmegen met een mes doodgestoken. Het gebeurde voor de woning van de heer Van der Port. T. kon vrij spoedig na zijn daad worden gearresteerd in de wo ning van kennissen in de nabijr heid van de plaats van het mis drijf. Hij heeft een bekentenis afgelegd. yoghurt vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ookl In de Oostenrijkse stad Bad Hof- gastein is maandag de 64-jarige Belg J. A. v. Dooren gearresteerd, die wordt verdacht van oorlogs misdaden. Hij zou eerste adjudant zijn geweest van de vroegere Vlaamse SS-commandant Robert Verhelen. Van Dooren woonde sinds 23 jaar in Bad Hofgastein onder de naam van een in 1941 overleden landgenoot, Charles van der Luck, wiens papieren hij had bemach tigd. Hij werd gearresteerd op grond van aanwijzingen van Simon Wiesenthal, hoofd van het docu mentatiecentrum in Wenen voor opsporing van oorlogsmisdadigers. Van Dooren wordt verdacht van 25 moordien, bedreven op Belgen. In 1947 veroordeelde een Belgisch oorlogstribunaal hem bij verstek ter dood. De Belgische autoriteiten hebben uitlevering van Verbelens oud adjudant gevraagd.. Als de feiten waarvan hij wordt beschuldigd, als politieke misdrijven worden be schouwd, zal hij in Oostenrijk be recht worden. Dit gebeurde ook met Verhelen, die in december '65 door een rechtbank in Wenen werd vrijgesproken. Het Oosten rijkse hooggerechtshof vernietigde deze uitspraak eohter en Verhelen staat een nieuw proces te wach ten. Van Dooren is in 1947 in België bij verstek "ter dood veroordeeld. Een naoorlogs tribunaal in België heeft hem sohuldig bevonden aan deelneming aan operaties van de nazistische organisatie „De Vlag", waarbij in Vlaanderen 101 doden en tientallen gewonden vielen. Zo meldt de internationale unie van verzetslieden en gedeporteerden, die in Brussel is gevestigd. BOTSING OP TREIN- EMPLACEMENT: TWEE GEWONDEN Op het emplacement van de „centrale werkplaats aan de Am sterdamsevaart in Haarlem, dat buiten de lijn HaarlemAm sterdam ligt, is gistermiddag om kwart over twaalf een postwa- gon tegen een stilstaande perso nentrein gebotst. Twee personen uit de postwagon liepen verwon dingen op en zijn naar het „St. Elisabeth-gasthuis" overge bracht. Een van hen had een hersenschudding. Naar de oor zaak van het ongeval wordt-een onderzoek ingesteld. LIBREVILLE: Prinses Irene .is momenteel onderweg van Gabon naar Nederland. Zij heeft vanuit Gabon hulp geboden aan vele Biafraanse kinderen, die door haar schoonzuster prinses Cecile de Bourbon Parma uit Biafra werden gevlogen. Op de foto: prinses Irene met enkele van haar beschermelingen. Nigeria heeft een Brits voorstel om door geheime besprekingen met Biafra de reeds 15 maanden durende burgeroorlog te beëin digen, verworpen, aldius welinge lichte zeglieden in Lagos. De overbrenger van het Britse plan, minister van gemenebest zaken lord Shepard, kreeg van de federale leider generaal Gowon te verstaan, dat Nigeria alleen via de organisatie voor Afrikaanse eenheid 't contact met Biafra wil hervatten, aldus de zegslieden. Radio-Lagos heeft dinsdag ge meld dat de federale Nigeriaan- se troepen bij hun opmars in de oostprovincie (Biafra) de plaats Okigwi hebben veroverd. Okig- wi is een belangrijk wegen knooppunt en ligt op ongeveer 45 km van Oemoeahia, de laat ste plaats van enige betekenis .di»jiQS in Biafraanse handen is. Koninklijke onderscheiding Burgemeester Van Dijke uit Axel speldde dinsdagmiddag bij een zijner gemeentenaren, de heer L. Hamelink, de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de revers. Dit gebeurde op de boer derij van de heer W. J. Dieleman aan de Kruisweg 2 te Sluiskil waar de heer Hamelink sinds 1937 werkzaam is, nadat hij op 1 oktober 1928 bij de vader van zijn huidige chef P. A. P. Dieleman te Zaamslag als vaste arbeider in dienst trad. Een veertigjarig ambtsjubi leum dus, waarbij de burgemees ter even stilstond, maar waarvan hij zei zeker te weten, dat de jubilaris het maar een beetje een „opgave" vond. Spr. vond het echter zeer de moeite waard om juist op deze dag de heer Hame- link en zijn vrouw, die hij op hartelijke wijze in de huldiging betrok, als waardering voor de voortreffelijke wijze waarop zij haar man bij zijn taak assisteer de, in de schijnwerper te plaat sen. Uit het levensbericht van de heer Hamelink bleek dat de thans 56-jarige knecht in het bedrijJ van de familie Dieleman snel wal opgeklommen. Hij werd bedrijfs leider van een omvangrijk land bouwgebied van ruim 100 hec tare, met de leiding belast ovei een tiental knechten en in hel seizoen ook over de krooibazen Later, toen de mechanisatie in de landbouwsector haar intrede deed, werkte Hamelink ook mei loonbedrijven. De burgemeestei vermeldde voorts het aandeel van de jubilaris in het fokpaardenbe- drijf van zijn chef en zei dat er ongetwijfeld verschillende kam pioenen zullen zijn voortgeko men, mede doordat de heer Ha melink ze- verzorgde. Hij kwalifi ceerde de jubilaris als een goed lid van kerk, staat en maatschap pij. De heer Hamelink was enige malen ouderling van de gerefor meerde kerk, later onder artikel 31, raadslid voor het G.P.V. „U was vrij zwijgzaam, maar terzake en degelijk" en een steunpilaar van het comité ter ondersteuning van de V. U. te Amsterdam, een voortreffelijk inwoner van de ge meente Axel, een sieraad voor de gemeenschap. De heer Hamelink dankte voor de hem verleende eer. De minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft elsteren het sluizencomplex te Belfeld in Zuid-Limburg ge- onend. Later in de middag opende h'i ook de sluizen in Sambeek (ongeveer 40 kilometer stroom afwaarts gelegen). Deze sluizencomplexen (kosten 55 miljoen gulden) maken deel uit van werken tot vergroting van de capaciteit van de vaarweg van Z. Limburg naar het noorden, die wordt gevormd door het Juliana- kanaal (met de reeds eerder gereed gekomen dubbele schutsluis te Born en de drielingsluis te Maas- bracht), de Maas en het Maas- Waalkanaal. De gereed gekomen sluizencom plexen, die werden gebouwd naast de bestaande, verdrievoudigen de huidige capaciteit. De sluizen in Sambeek werden reeds vorig jaar voltooid en in gebruik genomen, die te Belfeld dit jaar. Beide com plexen zijn nagenoeg identiek. De lange wachttijden behoren nu tot het verleden. De sluizencomplexen staan bij hoge afvoeren van de Maas enkele dagen per jaar onder water. Voor het watervrij opstellen van de mo toren voor de hydraulische be- Hoek: Bij restaurant Braak man van 3 t/m 6 oktober (van 1022 uur), zondag van 20 u. Vauxhall-Bedford-show. 22 negers zjjn vermoedelijk verdronken toen de veerboot, waarmee zij op weg waren naar Beira in Mozambique, na een ontploffing aan -boord in brand vloog. Het ongeluk zou zondag avond gebeurd zijn. Dinsdag zijn de_22 als venpist opgegeven. wegingsrichtingen dier stalen deu ren en van de schuiven in deze deuren zijn daarom bedieningsge bouwtjes op kolommen boven de hoogste waterstand gebouwd. Voor de gekanaliseerde Maas rest nog het gereed komen van een dubbele schutsluis nabij de be staande sluis te Linne, waarvan de bouw in maart 1967 werd aanbe steed. Deze nieuwe tweelingsluis is geprojecteerd in een ten westen van de rivier, tussen Linne en de spoorweg onder Buggenum te gra ven zeven kilometer lang kanaal, dat benedenstrooms van de sluis te Roermond in de Maas zal uit komen. Voor de doorgaande scheepvaart vervalt dan de be staande sluis bij Roermond. De aanleg van het kanaal, dat een ruime boven-voorhaven krijgt, zal in 1970 voltooid zijn. Bij Roer mond komt een brug over het ka naal, waarlangs wegen worden aangelegd, mede ter voorziening in de verbroken verbindingen. Dinsdagmiddag om drie uur is een personenauto (stationcar) voor de Tjongerbrug langs de rijksweg 32 gekanteld en daarna te water geraakt. Daarbij zijn drie dames verdronken. De slachtoffers zijn de bestuur ster mevr. H. PopkemaDijkstra, 50 Jaar, wonende te Hoornster- zwaag; mevr. A. MoedKnol, 84 jaar, wonen de te Akkrum en mevr. L. SjoerdsmaMoed, 58 jaar, wonende <te Akkrum en andere inzittenden, mevr. L. Koop- mansDijkstra, 57 jaar, uit Jub- bega en mevr. J. van der Meulen Dijkstra, 58 jaar, uit Oudehorne konden op tijd uit de auto worden gehaald. Zij zijn naar het zieken huis te Heerenveen vervoerd en konden na behandeling weer naar hun woning terugkeren. De inzit tenden zijn door voorbijgangers uit het water gehaald-

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3