Bereid om bombardementen stop te zetten Subsidie voor opruiming van krotwoningen Mexicaanse studenten nemen opnieuw bezit van universiteit HUMPHREY: ALS IK PRESIDEHT WORD Geen zwakheid KANSEN OP VREDE BETER EEN MAAND GELEDEN Aanvaardbaar risk© overnemen „We zullen winnen VEEL DRIEKEN BLEVEN THUIS Massale meerderheid bij referendum over nieuwe grondwet In goede aarde gevallen Nota van minister Schut aan de Tweede Kamer RADIO DE KOCK Betogingen tijdens Olympische spelen? Spoorwegongeluk in Griekenland HET WEER Harttransplantatie in Chili Baggerbak overvaren door tankschip WOENSDAG 2 OKTOBER 1968 21e Jaargang No. 5297 n Be@n in het gips Regering onder druk Bijdrage ineens Prioriteit Noodherstel Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Stnidswa! Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 eï; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Vice-president Hubert Humphrey heeft maandagavond in een toe spraak over de buitenlandse politiek verklaard bereid te zijn om bevel te geven tot het stopzetten van de bombardementen op Noord-Viet- nam, wanneer hij tot president wordt gekozen. Wanneer in Vietnam nog geen vrede is wanneer volgend jaar januari de nieuwe president wordt beëdigd, zal de nieuwe regering de toestand in Vietnam opnieuw moeten bestuderen. „Het einde van de oorlog is nog niet in zicht, maar onze kansen op vrede zijn beter dan een jaar of zelfs een maand geleden". JL Humphrey zei bet stopzetten van de bombardementen een aan vaardbaar risico te vinden, omdat dit tot succes bij de onderhande lingen en tot een kortere oorlog kan leiden. „Dat zou de beste be scherming voor onze militairen zijn". Bij het afwegen van dit ri sico zou ik het zwaarst laten we gen de kwestie of de communisten laten blijken, direct of indirect, door daden of woorden bereid te zijn de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam te herstellen". „Zou de Noordvietnamese re gering blijk geven van kwade trouw, dan zou ik mij het recht voorbehouden de bombardemen ten te hervatten. Ik zou gaan wer ken aan het ont-Amerikaniseren van de oorlog. Ik zou met de Zuid- vietnamese leiders gaan praten over een vast tijdschema, waar onder de Amerikaanse strijdkrach ten systematisch kunnen worden teruggetrokken, terwijl de Zuid- vietnamese strijdkraohten de last steeds meer overnemen", aldus Humphrey. „Wat ik voorstel is, er een grondslag van onze politiek in Vietnam van te maken dat de Zuidvietnamezen steeds meer de defensie van hun eigen land in handen nemen. Dat zal een der di recte doeleinden van de regering Humphrey-Muskie worden. Wan neer het Zuidvietnamese leger zo snel vooruit blijft gaan als tot nu toe, geloof ik dat dit volgend jaar mogelijk zal zijn zonder de rest van onze troepen of de veiligheid van Zuid-Vietnam in gevaar te brengen. Humphrey zei. dat hij een on middellijk staken van het vuren onder toezicht van de V. N. of an dere internationale toezichthou ders zou voorstellen, die controle zouden moeten uitoefenen op het terugtrekken van alle buitenlandse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam. Vreemde troepen zouden niet moe ten worden vervangen. De sleutel tot een eervolle op lossing zal zijn het houden van vrije verkiezingen, waaraan alle inwoners met inbegrip van het na tionale bevrijdingsfront kunnen deelnemen. De regering van Vietnam moet zonder druk vrij gekozen kunnen worden door alle Zuidvietnamezen, aldus Humphrey. Vietnam heeft ons geleerd dat wij zuidoost-Azië of andere delen van de wereld niet de rug moeten toekeren. „De les van Vietnam zal worden toegepast en wanneer ik president word, zal ik er op staan dat andere verplichtingen die wij in andere tijden hebben aange gaan, opnieuw worden bezien en dat wij zorgvuldig besluiten wat al of niet in het belang van ons land is". Humphrey zei, dat hij niet aan een eenzijdige terugtrekking zou beginnen. „Terugtrekking zou niet alleen de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam in gevaar brengen, maar zou ook de opofferingn die wij ons hebben getroost zinloos maken. Zij zou een openlijke uit nodiging tot geweld, meer agres sie, meer onstabiliteit betekenen en zij zou op dit ogenblik van spanning in Europa twijfel wekken aan de integriteit van ons woord bij verdragen en bondgenoot schappen", aldus de Amerikaanse vice-president, die opmerkte dat vrede niet met zwakheid of zich terugtrekken is gediend. stemmen vaa5t Met vrijwel algemene hebben de Griekse kiezers zon dag „ja" gezegd bij het referen dum over de nieuwe grondwet, maar meer dan 25 pet. van het kiezerskorps was thuis gebleven, daarmee vervolging riskerend. Volgens de officiële cijfers stemden van de 4.696^54 gere gistreerde kiezers 3.439.859 voor en 171.417 tegen. Byron Starna- topoelos, directeur-generaal van bet ministerie van voorlichting, zei dat de Grieken met overwel digende meerderheid het bewind van de 49-jarige premier Papa- dopoelos steunen, die als kolonel in april 1967 de staatsgreep orga niseerde. De autoriteiten hebben als ver- klaring voor het hoge percenta ge onthoudingen gezegd, dat sinds 1964 de kiezerslijsten niet zijn herzien, zodat velen die daarop voorkomen zijn geëmigreerd, verhuisd of overleden. De nieuwe grondwet, die de grondwet van 1952 vervangt, wordt onmiddellijk van kracht. Premier Papadopoelos heeft be- kendgemaakt dat 12 artikelen voor onbepaalde tijd worden op geschort. Deze artikelen hebben betrekking op de burgerlijke vrij heden, zoals onschendbaarheid van het huis en persvrijheid. Stamatopoelos herinnerde er vannacht aan, dat de premier Griekenland heeft vergeleken met een patiënt wiens ene been in het gips zit. „Het Griekse volk heeft bewezen dat de patiënt het gced maakt", aldus Stamatopoe los. Op een vraag over de moge lijkheid van spoedige verkiezin gen zei hij: „De premier heeft over dit vraagstuk gespro ken en ik geloof niet dat we hem de gelegenhied moeten ont houden ons te verrassen". Onder degenen die afgelopen zondag hun stem niet uitbrach ten, waren de oud-premiers Pa- pandreoe en Kanellopoelos. Voor de 80-jarige Papandreoe gold geen stemplicht boven de 70 hoeft men niet te stemmen maar de 66-jarige Kanellopoelos kan worden vervolgd. Later op de avond zei Humphrey op een vergadering van democra ten: „Als de verkiezingen morgen zouden worden ghouden, dan zou den we niet de minste kans heb ben. Maar het Is niet morgen en als het zover is, zullen we win nen". Humphrey wees er op dat oud president Truman in 1948 er ook niet best af kwam bij de uitslagen van opinie-onderzoeken, maar dat hij Thomas Deweij toch versloeg. De rede van Humphrey hcert talrijke Amerikaanse democrati sche senatoren in het kamp der „duiven" voldoening geschonken. Senator Edward Kennedy, een van de scherpste critici van de po litiek van president Johnson, heeft Humphrey in een boodschap ge zegd, dat Humphrey moed en hoop geeft aan allen die werken voor de vrede in Vietnam. „Gij zijt de enige kandidaat voor het presidentschap, die het Ameri kaanse volk voorstellen heeft ge daan om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam/". Voor de republikeinen daaren tegen is de rede van Humphrey 'n wanhoopsgebaar met de bedoeling terrein te winnen op zijn tegen stander Richard Nixon. Deze laat ste heeft geweigerd commentaar te leveren op de rede en vergenoegde zich ermee te verklaren, dat hij na bestudering ervan wel wat zou zeggen. De jaarlijkse aantallen ontruim de krotten blijven ver beneden de omvang, die noodzakelijk is om de sociale misstand van de krotbewoning in voldoende mate tegen te gaan. Uit sociaal oog- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN a De op 18 september door een grote militaire macht uit hun universiteit verdreven stakende studenten van Mexico-stad zijn er maandagavond weer in groten getale in getrokken nadat de universiteit door de militairen was ontruimd. Het stakingscomité heeft ten overstaan van 1500 enthousiaste studenten verklaard, dat de stu dentenagitatie zal worden voort gezet tot de uiteindelijke over winning en dat studentenbeto gingen tijdens de olympische spe len niet moeten worden uitgeslo ten. Wat het studentenstakingsco- mité betreft, zal de studenten actie worden voortgezet zolang de Mexicaanse regering niet heeft voldaan aan de zes hoofd eisen van de studenten, te weten: vrijlating van alle om politieke Duizenden moeders hebben in Mexico deelgenomen aan een de- monstratiemars tegen de gevan genneming van haar zonen an dochters tijdens de recente stu dentenbetogingen. redenen in hechtenis genomen studenten; ontslag van de hoof den van politie die verantwoor delijk zijn voor de onderdruk king; bestraffing der schudigen; ontbinding van het korps „gra- naderos" (grenadiers) die de spits vormden van de onderdruk king; schadeloosstelling van de gezinnen der slechtoffers van de onderdrukking en het openen van en samenspraak tussen studenten en regering. Maar slechts drie voorwaar den zouden volgens de studenten voldoende zijn voor het openen van de dialoog tussen de studen ten en de regering: „ontruiming van alle nog door de politie be zette scholen, vrijlating van alle tijdens de botsingen studenten, en ordebewaarders gearresteerde mensen en het beëindigen van elke onderdrukking, in het bij zonder tegen betogers of ten aan zien van bijeenkomsten die door het stakingscomité zijn belegd". Dit studenten-stakingscomité zal op de terreinen van de uni versiteit van Mexico-staf een grote bijeenkomst organiseren om de „bevrijding" van de uni-beklemd in de wrakstukken, versiteit te vieren. Het comité zegt nadrukkelijk, dat de studen tenactie in wezen vredelievend is en ten doel heeft de democra tie en gerechtigheid in Mexico te herstellen voor de arbeiders, de boeren en de studenten. Het comité zal vandaag bij eenkomen „teneinde de regering onder druk te houden. Door deze druk is volgens studentenleiders de universiteit door de militairen ontruimd, want deze ontruiming was volgens hen niet door de rector-magnificus geëist. Te Deverni bij Corinthe zijn maandagavond twee treinen op elkaar gereden. Er zouden ver scheidene doden en meer dan driehonderd gewonden zijn. De treinen reden beide in de rich ting van Athene en waren vol in woners van de hoofdstad die naar hun geboorteplaats waren ge weest om daar te stemmen. Het ongeluk zou zijn veroor zaakt doordat een vrouw aan de noodrem trok, waardoor de trein tot stilstand kwam en de volgende trein er achterop reed. Twee wagons zijn gekanteld. Bij het ongeluk blijken 118 reizigers te zijn gewond. De rege ring heeft een onderzoek naar de ramp gelast. Er waren dinsdag al tien doden geborgen. Veel reizigers zaten punt kan men op dit gebied niet gauw te veel doen. Tot deze conclusie komt minis ter ir. W. F. Schut (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) in de nota over „de toekomst van het oude woningbestand", welke nota bij de tweede kamer is in gediend. Uit deze nota blijkt, dat van de rond 3,5 miljoen woningen die ons land telt, er 1,9 miljoen zijn, die vóór 1964 zijn gebouwd. Hier van kunnen er rond 375.000 wor den aangemerkt als krotten, wo ningen die naar de huidige maat staven voor bewoning ongeschikt zijn en waarvan verbetering eco nomisch niet verantwoord is. Gedurende de periode van 1968 tot en me 1973 zal het aantal te ontruimen krotten op grond van onbewoonbaarverklaring en aan koop door de gemeenen geleide lijk moeten stijgen tot circa 15.000 per jaar. In deezlfde periode zal het aantal dat door de uitvoering van sanerings- en reconstructie plannen verdwijnt, eveneens tot circa 15.000 per jaar moeten op lopen. Door andere oorzaken zullen verder per jaar circa 5000 krotten aan de woningvoorraad worden onttrokken. In verband met het stijgende kostenpeil zal de bijdrage van het rijk aan de gemeenten om de verhuizing van krotbewoners te stimuleren worden verhoogd. Zij zal van 600 tot 750 worden gebracht voor iedere krotwoning die is ontruimd en afgebroken. Voor toekenning van deze bij dragen is op de begroting voor 1969 een bedrag van 15 miljoen uitgetrokken. Voor elk der jaren 1970 en 1971 wordt op 18 mil joen gerekend. Voor het verwerven van krot ten door gemeenten is, vooral met het oogmerk het ontruimen van krotten 'buiten sanerings plannen aanzienlijk te activeren, onlangs een regeling ingevoerd, op grond waarvan per krot een 'bijdrage ineens van ƒ2000 uit rijks kas kan worden toegekend. Hiervoor is voor 1969 12 mil joen beschikbaar, terwijl voor 1970 en 1971 vermoedelijk 14 miljoen resp. ƒ16 miljoen zullen worden uitgetrokken. Minister Schut noemt het amo- veren van grote aantallen krot ten, waarin honderdduizenden mensen reeds veel ta lang zijn gehuisvest, en het scheppen van passende vervangende woon ruimte „sociaal-economische plichten van hoge prioriteit". In de nota wordt meegedeeld, dat de bestaande subsidie voor wo ningverbetering zal worden her zien. De financiële steun voor de verbetering van woningen van woningbouwverenigingen en gemeenten werkt bevredigend. Daarentegen biedt voor een ingrijpende verbetering en mo dernisering van particuliere wo ningen de hiervoor geldende re geling onvoldoende mogelijkhe den. en herziening is dan ook in voorbereiding. In de ontwerp-begroting 1969 is voor de uitvoering van die re geling een bedrag van 10 mil joen uitgetrokken tegen, 7,5 miljoen in die voor de jaren 1968 en 1967. Bovendien is voor 1969 voor toepassing van de verruim de regeling in de gemeenten met VEEL BEWOLKING Een bij een depressie bij IJsland behorend front veroorzaakte dins dag bijna overal enkele millimeters regen. Daarbij was het in de mid dag plaatselijk maar 11 graden. Al leen in Vlissingen werd de voor deze tijd van het jaar normale temperatuur van 16 graden be reikt. Het front vormt de voorste be grenzing van wat zachtere lucht, die rond een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaj-e naar ons land stroomt. Vandiaag zal het gehele land zich in deze zachtere lucht bevinden, zodat de temperaturen vooiral in het binnenland iets hoger zullen zijn dan dinsdag. In de vochtige luoht komt echter veel bewolking voor, terwijl storingen idelijk regen of motregen zullen 'roorzaken. een relatief grote werkloosheid een bedrag van 30 miljoen op genomen, welk bedrag vrijwel gelijk is aan dat voor 1968. Uit de nota blijkt voorts, dat een groot deel van het oude wo ningbestand in beginsel voor ver betering in aanmerking komt. Ongeveer 250.000 woningen, die weliswaar nog niet als krot kun nen worden aangemerkt, komen in het algemeen slechts voor noodherstel of noodverbetering in aanmerking. Bij algemene maatregel van bestuur zullen re gelen worden gesteld voor de subsidiëring door het rijk van gemeentelijke sanerings- en re constructieplannen ter vervan ging van de huidige 80 procent regeling en onder handhaving van de subsidieregelingen voor krotverwerving en voor het doen van uitkeringen aan krotbewo ners in verband met verhuiskos ten en duurder wonen. Te Valparaiso in Chili heeft de 24-jarige Nelson Orellana San chez dinsdag het hart gekregen van de 17-jarige Pedro Contre- ras, die aan de gevolgen van her senletsel overleed. De operatie werd verricht onder leiding van dr. Jorge Kaplan die al eerder in Chili een hart overplantte. Op het Beerkanaal in Rotter dam-Europoort is maandagavond een baggerbak overvaren door het Nederlandse tankschip Ta mara van 12.000 ton. Op de bak bevonden zich twee mannen, van wie er een te water raakte. Deze kon door de te hulp geschoten sleper Schouwenbank worden gered. De tweede man bleef ge ruime tijd onvindbaar. Terwijl personeel van de Schouwenbank en van de reddingboot „Koningin Juliana" uit Hoek van Holland een onderzoek instelde naar de vermiste, hoorde men uit de bijna gezonken bak klopsignalen. Deze bleken afkomstig te zijn van de vermiste opvarende. Door de aanvaring was het vaartuig zo vernield, dat de man volkomen ingesloten was geraakt. De sleper Schouwenbank bracht de bak tegen de kant, waarna mensen van het ber gingsvaartuig Dolfijn erin slaag den de man met snijbranders uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij moest in verband met ver wondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het was de 58-jarige G. Wiegers uit Dor drecht. De ander was de 20-jarige C. Vissers uit Zaltbommel. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Vooral in het binnenland iets hogere temperaturen dan dinsdag. WOENSDAG 2 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.41 11.17 11.51 n.m. 11.21 11.57 12.31 12.40 DONDERDAG 3 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.50 11.54 0.26 12.30 1.00 1.04 1.09 1.13 ZON MAAN op onder op onder Okt. 2 6.43 18.15 17.18 1.17 3 6.44 18.13 17.32 2.42 4 6.46 18.11 17.43 4.04 5 6.47 18.08 17.52 5.22 6 6.49 18.06 18.02 6.38'

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1