Een president met een nazi-verleden MUL é&P Het inkomen van de Kroon 82-JARIGE ECHTGENOTE WERD ZEVEN JAAR JONGER. PROF. CEATAN0 DE NIEUWE DICTATOR IN PORTUGAL Vele jaren medewerker van Salazar Herstel prinses Deatrix vordert goed TOTAAL AANTAL PERSONEELS LEDEN DEDRAAGT 279 Regering licht Tweede Kamer in RADIO DE KOOK TUNESIE BOYCOT DE ARABISCHE LIGA Nasser deelt de lakens uit Warm, saucijzeiradjes BANKETBAKKER!!. P i IET WEER ZATERDAG 28 SEPTEMB ER 1968. 21e Jaargang No. 5295 Flater na flater Pijnlijk voor anderen de Gasverwarming Troonopvolger Corporatief stelsel Vijfdaagse werkweek in Tsjecho-Slowakije Hf:. ■B.v - f. 1 HL i jPpM H Onderhouds kosten Vrije beschikking Salarisklassen Restauratie Overheersing Egypte geen V.A.R. Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Fwnkaringbij abonnement: TERNEUZEN Dlwofsar Hoofdredacteur: P. J. van 3e 9a»3f Redactie- en Administratie-adres: Strndswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 "is 8,— per kwartaal? per maand Losse nummers 18 cent. DE VRUE ZEEDW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per ram 16 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In Bonn verwacht men dat bondspresident Heinrich Lübke deze winter, om gezondheids redenen, zal aftreden. Het merk waardige is dat dit zowel de waarheid zou zijn als een mooie camouflage. Een jaar of wat geleden was er in München enige deining, toen een cabaretgezelschap aan zijn pui papieren hing waarop men Lübkes handtekening kon zien onder tekeningen voor barakken van een concentratiekamp, een onderwerp dat in het programma ook ijverig werd uitgediept. De politie kwam eraan te pas, de papieren gingen van de pui niet uit het programma en het werd even stil. Vorig najaar volgde een hefti ger actie. En de president, hij is 73, kwam voor de t.v. vertellen dat het wel om vervalsingen zou gaan, al kon hij natuurlijk nu niet meer zijn hand in het vuur steken voor iedere handtekening, die hij een kwart eeuw geleden wel eens kon hebben geplaatst. Bovendien ging het om barakken zoals die voor zoveel doeleinden werden gebouwd en hij was tenslotte architect, maar niet de man die de barakken bevolkte of even tueel met moord ledigde. Geen al te fier verweer en rijkelijk laat. Daar komt nog bij dat, als het om een nazi-verleden gaat, er in Bonn wel vooraanstaande figu ren te vinden zijn die er minder elegant afkomen,dan Lübke om te beginnen kanselier Kiesin- ger. Het gaat er in vele gevallen dan ook minder om wat Lübke toen deed dan wat hij nu doet. En dat is de ene flater na de andere slaan. De man die zich niet herinnert wat hij 25 jaar geleden allemaal tekende, herinnert zich nu soms niet meer waar hij is. Zoals in Helmstadt waar hij begon te zeg gen dat hij blij was te zijn in. waarop hij niet verder kon en het publiek, in dit soort zaken ge oefend, hem onder gelach voor- schreeuwde: „In Helmstadt." Dat gelach wordt meer en meer een gewoonte. Hij maakte ver scheidene malen opmerkingen in het Engels die naar niets leken en stond dan te stralen bij het ge lach dat opstak, kennelijk in de overtuiging dat men hem geestig vond. Hij stuurde een telegram van rouwbeklag naar de weduwe van de nooit getrouwde homofiel Jean Cocteau enz. enz. Het mooiste verhaal is, dat hij alle mogelijke officiële instanties Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswtikstraat 7—6 TERNEUZEN Prof. Caetano, do nieuwe dik- tator in Portugal, is 62 jaar oud. Hij is minister geweest en hoog leraar in het administratieve recht. Naar verluidt heeft de Portu gese president in zijn bekendma king geezgd, dat hij na overleg met de behandelende genees heren van dr. Salazar tot de slot som was gekomen, dat Salazar niet in staat was zijn officiële funktie te blijven uitoefenen. De Portugese president zei, dat het decreet met de benoeming van dr. Caetano tot opvolger van dr. Salazar vrijdag in het staats blad zou verschijnen. Met Caetano komt een politi cus aan de leiding, wiens werk sinds tientallen jaren ten nauw ste met dat van Salazar verbon den is geweest. Caetano heeft een aandeel gehad in vele van de „hervormingen", die gerekend worden te behoren tot het tijd perk van Salazar. Caetano is tientallen jaren medewerker van Salazar geweest en hij gold als diens „troonopvol ger". Caetano was reeds Salazars medewerker toen deze nog aan het begin stond van zijn politieke loopbaan. Toen Salazar minister van financiën was, was Caetano zijn adviseur. Caetano heeft ook het statuut voor de autonomie van de Portugese eilanden in de Atlantische Oceaan uitgewerkt. Als minister van koloniën voörde hij „hervormingen" uit. In zijn ambtsperiode van 1944 tot 1947 werden de Portugese overzeese bezittingen tot Portu gese provincies verklaard. Caetano was later rector van de universiteit van Lissabon. In deze funktie heeft Caetano een konflikt met het bewind van Sa lazar gehad. Hij legde de funktie neer toen de politie studenten van de universiteit verhinderde Cae tano te spreken te krijgen over hun klachten. Prof. Caetano heeft een grote rol gespeeld bij de schepping van het corporatieve stelsel, een van de grondslagen van het bewind van dr. Salazar. Dit stelsel be oogt het samenbrengen van ver tegenwoordigers van werkgevers en werknemers in corporaties teneinde konflikten te vermijden, die voortspruiten uit het bestaan van afzonderlijke organisaties. heeft bewerkt om op papier zeven jaar af te halen van de leeftijd van zijn 82-jarige vrouw. Op zichzelf geen geringe presta tie, maar niet een om het aanzien van de man en zijn ambt te ver hogen. Dat zijn de voornaamste rede nen om van Lübke af te komen, die indertijd alleen is gekozen omdat Adenauer op het laatste moment van de eer afzag, omdat hij dan politiek te weinig meer in de melk te brokken zou heb ben. Maar nu de als een onscha delijk nul beschouwde baas zo'n groot vermogen bleek te hebben zich en zijn land voor schut te zetten, heeft men spijt van die verkiezing. Hem verwijderen lijkt nu iedereen haast redelijk. Het probleem is alleen dat men dat liever niet om een nazi-ver leden doet. Dat is zo pijnlijk voor de anderen De rijksvoorlichtingsdienst deel de vrijdag mee: Prof. Plate en dr. Drukker verklaarden heden morgen dat het herstel van prinses Beatrix goed vordert. De Jonge prins n?aakt het uit stekend. De Tsjechoslowaakse regering heeft vrijdag het „vandalisme" waarbij in sommige gebieden mo numenten ter herdenking van de Russische soldaten'die in 1945 zijn gesneuveld, zijn geschonden, krachtig veroordeeld. Deze daden zijn tegen de culturele en humani taire tradities, zegt het Tsjecho slowaakse persbureau Ceteka. Vandaag zal in Tsjecho-Slowa kije de vijfdaagse werkweek van 4214 uur worden ingevoerd. Tot nog toe werd 44 uur gewerkt. WASHINGTON: President John son heeft het aftreden van Geor ge Ball (hoven) als Amerikaans gedelegeerde bij de Verenigde Naties aangekondigd en tot zijn opvolger benoemd J. Russell Wiggins, redakteur van de Washington Post" (onder). Hoewel ten aanzien van de be stemming van de paleizen Het Loo het oude hof aan het Noordeinde te Den Haag nog geen beslissingen zijn genomen, denkt de regering voor paleis Het Loo met zijn unieke histori sche waarde a:'a d? inrichting van een Oranje-Nassaumnseum, nadat aan genoemde paleizen het karakter van ter beschikking ge steld zomer- of winterverblijf zal zijn ontnomen. Het oude paleis in Den Haag zal voor represen tatieve doeleinden worden ge restaureerd. Het ligt in de bedoeling de thans in het oude hof gevestigde departementen en bureaus van de koninklijke hofhouding te handhaven. Mocht t.z.t. blijken dat het Huis ten Bosch voor de uitoefening van de koninklijke functies te klein is, dan zal in overleg met het staatshoofd wor den bezien op welke wijze aan de behoefte kan worden tege moetgekomen. De regering verstrekt de kamer een opgave van het personeels bestand, zoals die van het hof is ontvangen. Hieruit blijkt dat voor het onderhoud van palei zen en parken te Den Haag, Amsterdam, Het Loo, en Soest- dijk 77 man werkzaam is, aan garages en stallen 47, huishoude lijk personeel 66, concierges, por tiers, boden 18, telefonistes 9, bosarbeiders en jachtopzieners 23, administratief personeel 26 en hofdignitarissen 13, tezamen 279 personeelsleden. De kosten die op het ogenblik ten laste van de koningin komen: onderhoud diverse ge bouwen en bossen ƒ63.000, onderhoud inventarissen e.d. 94.000,verlichting en ver warming 141.000,—; kosten auto's (waaronder huur) en paarden f 174.000,telefoon-, bureau- en algemene kosten 303.000,representatie en diversen f 325.000,alzo in totaal een bedrag opgeleverd van 1.100.000,—. Voorts zijn er de kosten ten behoeve van het koninklijk huis, die jaarlijks ten laste van de be grotingen der departementen komen, n.l. het militaire huis van de koningin ƒ295.000,militai ren toegevoegd aan prins Bern- hard 29.000,onderhoud en bemanning van een ter beschik king gesteld vliegtuig 480.000, en onderhout" „Piet Hein" en „Groene Draeck" 160.000,In deze opsomming zijn niet opge nomen de kosten van beveiliging van ds leden van het koninklijk huis. De bewindslieden delen de op vatting van sommige kamerleden dat het rijk het voor het staats hoofd mogelijk moet maken een passende staat, te voeren. Zij achten niet juist hetgeen deze leden verder aanvoerden, dat de uitkeringen aan het staatshoofd, evenals alle andere uitgaven van de staat, onder de controle van de staten-generaal vallen. De grondwetgever heeft aan het staatshoofd de vrije beschikking over deze gelden gelaten. Het is juist, aldus de regering, dat onder belastingvrijdom niet enkel het inkomen uit eigen ver mogen der koningin valt, maar ook het inkomen uit eigen ver- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN mogen van prins Bernhard, prin ses Beatrix en prins Claus. De bewindslieden kunnen niet mee delen hoe groot het bedrag per jaar zou zijn, dat door de konin gin en de leden van het konink lijk huis zou moeten worden be taald, indien deze vri;dom niet bestond. Vervolgens wordt een verde ling naar salarisklasse van de 279 personeelsleden verstrekt. 240 functionarisen vallen in de basisklasse tot en met 10.000; 19 in de klasse 10.000 tot 15.000; 9 in de klasse 15/10 tot ƒ20.000; terwijl 11 functiona rissen 20.000 of meer per jaar verdienen. In een andere opgave wordt vermeld welke bedragen de staat in de jaren 1960 tot en met 1967 voor restauratiewerken aan de aan het rijk toebehorende palei zen heeft besteed: paleis op de Dam 15.491.000; paleis aan het Noordeinde te Den Haag; 1.971.000; Huis ten Bosch 425.000; Het Loo te Apeldoorn 950.000, tezamen 18.837.000. Tenslotte wijzen minister-pre sident De Jong en de ministers Beernink en Witteveen er op dat blijkens verkregen inlichtin gen het inkomen van prins Claus met dat van prinses Beatrix nau welijks voldoende is voor de toe genomen lasten van hun huis. Deze lasten hebben in belang rijke mate betrekking op beider functionele werkzaamheden en de daaraan verbonden secreta riats- en andere personeelskos ten, welke kosten bijna de helft van het gezamenlijk inkomen vereisten. De beide inkomens zijn op het grondwettelijk niveau van 1950 gehandhaafd. De Tunesische regering heeft besloten voorlopig alle bijeen komsten van de Arabische liga te boycotten, zo is donderdag in een communiqué bekend ge maakt. Naar het oordeel van Tu nesië is de huidige Arabische po litiek niet afgestemd op de reali teit. Het weigert daarvoor verant woordelijkheid te aanvaarden. Tunesië wil goede betrekkingen met elk der Arabische landen blijven onderhouden, maar is er van overtuigd „dat de Arabische liga niet langer een platform vormt voor inter-Arabische sa menwerking en dat voor elke ak- tie om het hoofd te bieden aan Israël een klimaat van vertrou wen tussen de lidstaten is ver eist, gevrijwaard voor konflik ten, haat en nijd en ideologische strijd, een klimaat dat de liga tot dusver niet heeft kunnen schep pen." In het communiqué, dat werd uitgegeven na een vergadering van de Tunesische raad van de republiek onder voorzitterschap van president Bourguiba, wordt voorts gezegd dat de boycot zal voortduren, zolang de liga niet de principes en werkmethoden han teert, die in haar eigen handvest z(jn vastgelegd. Tunesië wil zijnuitdee&iB. waardigheid behouden, die in het gedrang komt door de overheer- singstendenzen die binnen de liga bestaan. Het wil zich tevens losmaken van een politiek „die de Arabieren heeft gebracht in de toestand waarin zij vandaag verkeren en die hen morgen naar een nog ergere situatie dreigt te voeren", zo wordt gezegd. Tunesië wenst Egypte niet meer als „verenigde Arabische republiek" te erkennen. Het vindt dat 't bewind daar „louter Egyp te vertegenwoordigt" en slechts op deze basis wil het „betrekkin gen met de Egyptische regering en de Egyptische republiek on derhouden en eventueel uitbrei den in het kader van bilaterale akkoorden". Egypte had zichzelf „door een eenzijdig besluit- en zonder toestemming van de an dere betrokkenen" de naam „ver enigde Arabische republiek" (V. A.R.) gegeven, aldus het Tunesi sche communiqué. De V.A.R. ont stond in 1958 door het samengaan van Egypte en Syrië. Syrië trok zich in 1961 weer uit de unie terug. Tunesië heeft de bijeenkom sten van de Arabische liga al eer der geboycot, van najaar 1966 tot na de Arabisch-Israëlische juni oorlog van vorig jaar. Het voor naamste motief was dat president Nasser in de organisatie de lakens SCHIPHOL: Uit Tel Aviv kwa men op Schiphol twee Arabische meisjes uit een vluchtelingen kamp in de Gaza Strip aan. De beide meisjes, die door de stich ting „Terne des Hommes" naar Nederland zijn gehaald, zullen hier plastisch chirurgisch wor den behandeld. Op de foto links Hania Murad en rechts Zakyia Rashaida, 9 en 8 jaar oud, vol be wondering voor de nieuwe pop pen. Nnordrtr. 00 TERNEUZEN M ZUIDWESTELIJKE WIND In de nacht van vrijdag op zater dag passeerde een frontensysteem, behorend bij een diepe depressie ten westen van Schotland met buien en onweer ons land. De vochtige en warme lucht werd daarbij verdreven en vervangen door iets drogere lucht. Storm veroorzaakte die depressie boven Ierland, Schotland en het noorde lijk deel van de Noordzee. Boven Finland, de Balkan en Italië is de luchtdruk hoog en het was in die gebieden rustig weer. In Italië kwam het kwik tot ruim 26 graden Celsius. In Spanje, dat zich onder een uitloper van een hogedrukgebied bij de Azoren bevindt, werd het plaatselijk 30 graden. Een oud frontensysteem bij Denemarken verplaatst zich lang zaam in noordoostelijke richting en brengt in zuid-Skandinavië regenachtig weer. De middagtem- peraturen kwamen daar dan ook niet hoge dan ruim 7 tot 12 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele buien In het noorden en oosten van het land aanvankelijk nog hier en daar regen, overigens opklarin gen met hier en daar een bui. Ma tige tot krachtige en langs de kust later mogelijk harde zuid westelijke wind. Iets lagere mid dagtemper aturen dan gisteren. ZATERDAG 28 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.16 5.46 Terneuzen 5.52 6.22 Hansweert 6.26 6.56 Walsoorden 6.35 7.05 ZONDAG 29 SEPTEMBER Bseskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.15 6.56 6.51 7.32 6.25 8.06 7.34 8.15 MAANDAG 30 SEPTEMEER Breskens Terneuzen Hansweert Walsaorden v.m. n.m. 7.31 8.23 8.07 8.59 8.41 9.33 8.50 9.42 ZON MAAN op onder op on iep Sept. 21.15 28 6.3" 18.24 14.57 29 6.37 18.22 15,55 22.26 - 6.39 16.35 23.50: i T

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1