PONTIAC PROVINCIAAL NIEUWS Worgels piano's hi-fi installaties mossei+ KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Speelterrein voor de jeugd HUMPHREY VOOR NIEUWE „VREDESSTRATEGIE" BOSCH OPTIEK STAATSSECRETARIS SPRAK OP RECREATIE-JUBILEUMCONGRES In 1985: 30-urige werkweek gedurende 40 arbeidsweken Stoppeldijk Sluis Vogelwaarde Grondverkoop Benoemingen Verbeteringen te Sluiskil Matroos verdronken Loodsen op Noordzeekanaal verdacht van fraude Gemiddeld inkomen 4742 Een huis met een tuintje. Axel Ossenisse Oostburg Sas van Gent DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 27 september 1968 Daar door de overslaande vonken het gevaar voor de aangrenzende glasfabriek „Sas van Gent" niet denkbeeldig was, werd ook de bedrijfsbrandweer van de glasfa briek en Zuid-Chemie gealar meerd. Toen men om 04.00 uur de brand meester was liet men de brandweer van Westdorpe en de bedrijfsbrandweer inrukken. De brand beperkte zich tot de daken van het oude gedeelte en is vermoedelijk ontstaan door stralingswarmte van de smelt oven. De brandhaard was ver moedelijk de hierboven gelegen dakgoot. De schade is nog- niet nauw keurig te bepalen maar verzeke ring dekt zowel de brand- als be drijfsschade. De Zeeuws-Vlaamse gieterij is twee jaar geleden gevestigd in de gebouwen van de oude „blauw- selfaforiek" langs het kanaal te Sas van Gent. De brandweer heeft nog met perslucht de benedenruimten van de faibriek onderzocht voor mogelijke andere vuurhaarden. Hoofdleidster kleuterschool Tot hoofdleidster aan de kleu terschool te Stoppeldijk is met in gang van 1 oktober benoemd mej. A. Moeleker uit Middelburg. Zij wordt de opvolgster van mej. M. Vinck, die in verband met haar huwelijk de kleuterschool vaar wel zegt. Aanrijding In de Nieuwstraat te Sluis ont stond een aanrijding tussen een Belgische autobus, afkomstig uit Nieuwpoort, en een geparkeerde Belgische luxe-wagen. Het ongeval ontstond, doordat de bus te dicht de geparkeerde auto passeerde. Er ontstond aan de linkerzijde van de luxe-wagen aanzienlijke materiële schade. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op van het gebeur de. Jongerensociëteit „De Pijp' Het bestuur van de jongeren- sociëteit „De Pijp" heeft de afge lopen maanden intensief gewerkt aan het programma voor het ko mende seizoen. Zaterdag a.s. wordt gestart met een bal niet muziek van „The Everly Stars". Dit bal wordt be legd in het parochiehuis te Bosch- kapelle na de tienermis op zater dagavond. Het nieuwe soosbestuur, be staande uit Jo Duerinck (voorzit ter), Carla Boeijkens (secretaresse), Ria Bouchaut en Rose-Marie Heijens, met de heer O. Vosveld als adviseur, heeft voor de maand oktober al een aantal activiteiten op het programma staan. Dit pro gramma vermeldt onder meer disco- en spelavonden, bingo, dans, film en een gespreksavond. MILWAUKEE: Een groep van 14 mensen, waaronder zeven gees telijken, zijn gearresteerd nadat Zij uit de administratiegebouwen van de militaire keuringsdienst in Milwaukee archieven hadden gestolen en vervolgens 'verbrand. De archieven bevatten dienst- oproepen. Donderdagavond heeft de heer P. J. Huijbrecht in de Terneuzen- se raadsvergadering gepleit voor meer speelterreinen voor de jeugd. „Aan de hand van een plattegrond meen ik dat er in heel wat wijken de mogelijkheid voor dergelijke terreinen aanwezig is", aldus de heer Huijbrecht. Hij verzocht de voorzitter, burgemeester Aschoff, een lijst te doen opmaken van die mogelijkheden. De heer Huijbrecht voegde er nog aan toe dat de jeugd vaak in de plantsoenen speelt tot verdriet van de betref fende dienst en van de gemeente politie. Hij verbond deze opmerking aan een verzoek om spoedig een inzicht te krijgen over het gewij zigde plan „Seriippenspolder" (na de opspuitingen) waar ook nu weer grond wordt verkocht en waarvan de raad eigenlijk niet precies op de hoogte is. De wethouder van openbare werken, de heer De Vos, zegde toe dat de mogelijkheid van speelter reinen zal worden onderzocht. Voor wat het gewijzigde plan Seriippenspolder betreft, merkte de heer De Vos op, dat ook deze wijziging spoedig aan de raad zal worden voorgelegd, maar dat het geen invloed heeft op de grond- verkoop, omdat het hier in hoofd zaak gaat om veranderingen in het stratennet. De raad ging akkoord met het voorstel tot verkoop van grond aan de N.V. aannemingsbedrijf gebr. Van der Poel te Temeuzen in het exploitatieplan Noord voor de bouw van 139 woningen en 54 autoboxen en van grond in het exploitatieplan Katspolder voor de bouw van 10 kleine bungalows en 12 patio-bungalows. De raad ging ook akkoord met het voorstel tot verhuur van een perceel grond aan de Mozarthof ter uitbreiding van de school van de vereniging voor chr. middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs voor Zeeland te Goes. Mevrouw J. M. Doppegieter Thiel werd gekozen tot lid van de commissie voor de gemeentefinan- ciën en van de commissie voor economische aangelegenheden. De heer W. van Alphen werd benoemd in de onderwijscommis sie. De commissie voor het nazien van de gemeenterekening over 1966 bestaat uit de heren Moret, Van Nispen en Brakman. Op voorstel van b. en w. werd de heer J. Notebaart benoemd tot hoofd van de openbare Zuidland- school ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het vertrek van de heer R. T. Peters. Via een onderhandse aanbeste ding, waarvoor de raad zijn goed keuring gaf, zal de firma De Ruijsscher en zoon te Biervliet de rioQlverbinding maken tussen de Bosjesweg en de Nieuwe Kerk straat te Sluiskil, waardoor aan de wateroverlast in die omgeving een einde zal worden gemaakt. Bij de rondvraag merkte de heer Van Breda Vriesman op, dat hij aan het begin van de vergade ring een felicitatie aan ons vor stenhuis had gemist in verband met de geboorte van een prinsje. Burgemeester Aschoff stelde hem gerust door te zeggen dat on middellijk een telegram was ver zonden. Voorts had de heer Van Breda Vriesman klachten gehoord over stank in de Nassaustraat die zou voortkomen uit de riolering. Wethouder De Vos merkte op dat daarover een rapportje was in gediend, maar dat dit hem nog niet had bereikt. alle goede merken In één zaak Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180-7684 Ook in Den Haag Groningen Heerlen Vice-president Hubert Hum phrey van de V. S. heeft in een verkiezingstoespraak tot de „Commonwealth Club" gepleit voor een „nieuwe strategie voor de vrede". De democratische kandidaat voor het president schap zei dat de „V. S. niet de rol van wereldpolitie kunnen spelen". De Amerikanen willen dat niet en de rest van de wereld zou dat niet accepteren. Hij zei alles te zullen doen als hij in november tot president zou worden geko zen, om ervoor te zorgen dat in gebieden waar moeilijkheden zijn, een internationale vredes- strijdmacht zou komen. „Nergens zou een internatio nale vredesstrijdkracht van de V. N. meer welkom zijn dan in Vietnam om vrije verkiezingen te organiseren en om toezicht te houden op de terugtrekking van de buitenlandse troepen". Humphrey verwierp een isola- tionistishche politiek: „Wij zou den met de grootste zorg ons be lang moeten opbouwen, onze doe len omschrijven en in het kader van dat internationale belang onze politiek moeten formu leren". De Amerikaanse vice-president pleitte voorts voor internationale samenwerking op het gebied van de buitenlandse hulp. Hij ver klaarde zich tegen de vérgaande beperking van de kredieten voor de buitenlandse hulp. Zij „ver zekeren de vrede voor morgen", zei hij. De aardbeving heeft volgens de laatste berichten in totaal aan vijftien mensen het leven gekost. Er zouden ongeveer 100 gewonden zijn. De beving zou een gevolg zijn geweest van de uitbarsting van een onderzeese vulkaan bij de kust van de staat Chiapas. De 20-jarige matroos-motor drijver J. Kleine uit Vollenhove van de zandzuiger „Simson" is donderdagochtend verdronken in 't Ramsdiep tog Ens in de Noord oostpolder. Het gebeurde bij het overboord zetten van een aan- zuigbuis. Kleine werd door de buis geraakt en viel overboord. Hij kon niet zwemmen. Toen het ongeval aan boord werd opge merkt, sprong de 21-jarige G. Hoen uit Zwartsluis in het water. Toen hij Kleine op 5 m was ge naderd, zonk deze weg. Hoen had geen kracht meer om te duiken. Twee uur later werd het stoffe lijk overschot van Kleine door een schipper gevonden. De recherche van de rijkspoli tie te water heeft de eerste ar restaties verricht in de z.g. lood- sen-affaire, die zich bijna twee jaar geleden afspeelde. Hierbij ging het om loodsen op 't Noord zeekanaal, die oneerlijke praktij ken zouden hebben toegepast bij de beoordeling van het aantal sleepboten, nodig voor het ver der slepen van zeeschepen op het kanaal. Door te adviseren meer sleepboten te gebruiken dan strikt noodzakelijk was, werden de betrokken zeerederijen be nadeeld en aan de goede naam van de Amsterdamse haven ge weld aangedaan. Het is nog niet duidelijk in hoe verre de loodsen of andere in stanties financieel voordeel hier uit hebben getrokken. Het zou in totaal gaan om een bedrag van 1,3 miljoen gulden. Het direk- toraat-generaal voor het loods wezen kon op de affaire geen commentaar geven. In verband hiermee zijn in hun woonplaats IJmuiden aangehou den de loodsen J. S. (46), W. V. (41) en C. V. (48). Verwacht wordt dat nog enkele tientallen arrestaties zullen volgen. SWISS MADE het meest verkochte merkhorloge in nederlancl Pontiói Hydraulica 11)0' condens- en prooi een «reet sterk Itotkxju v 102 2 Ponti<ic Gtiilsliejm niet de kast uit een stuk ïJoüWe' v.i I 142 staal va M4b youd f 34/ U kunt beter altijd uw bril dragen Ook b(j sport Daarvoor zijn sport-mon- turen en onbreekbare gla zen onmisbaar. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist Temeuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat 3 Telefoon 01140—2327 Welke waarde moeten wij toe kennen aan de berekeningen van de op het gebied van het vrijetijds budget zo gezaghebbende Frans man Fourastier, die reeds in 1985 in landen met een hoog weten schappelijk en technisch niveau waar de automatisering voort schrijdt, een 30-urige werkweek gedurende 40 arbeidsweken per jaar bij vijfendertig actieve ar beidsjaren voorspelt? Deze vraag stelde donderdag in Den Haag de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk, mr. H. J. van de Poel, bij de opening van het jubileum congres van de stichting recreatie, welke stichting tien jaar bestaat. Hadden wij in 1958 nog de 48- urige werkweek met een vrij week einde van VA dag of 43 uur, in 1960 werd dat weekeinde vrij ab- rubt met niet minder dan 20 uur verlengd. Het is deze wijziging in het vrijetijdsbudget, die met dj toenemende welvaart voor een organisatie die zich noemt „con 21) Aram is op weg naar het Noorden. Van het oude vrouwtje heeft hij nog een homp gedroogd vlees en wat water meegekregen. Zij heeft hem gezegd, dat hij het best deed om zo dicht mogelijk langs de kust te blijven en na enkele dagreizen zou hij dan van zelf Korban's in de rotsen uitge houwen burcht zien. Op alle mogelijke manieren heeft ze ge tracht, de jonge held van zijn voornemen af te brengen, doch Aram's besluit stond vast -en thans is hij reeds twee dagen onderweg. Het pad voert hem door een bos en plotseling blijft hij staan en luistert ingespannen. Hij heeft zich niet vergist, het rumoer, dat hij in de verte hoort, is wapengekletter. Voorzichtig sluipt Aram in de richting van het geluid en het duurt met lang, of door de struiken heen ziet hij een troep van dezelfde haveloze bandieten, die hij enkele dagen geleden pas ontmoet heeft, in ge vecht met enkele krijgers. r - W 4 k tactcentrum voor openluchtrecrea tie, vakantiebesteding en natuur behoud", werk in overvloed heeft gegeven. Wanneer het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking in het jaar 1958 op 100 wordt gesteld, is dit indexcijfer in 1967 ruim 142. In.absolute cijfers is het inkomen "gecorrigeerd voor prijsverschil len in de jaren van het bestaan van de stichting recreatie gestegen van 3325 tot f 4742 per hoofd van de bevolking. De staatssecretaris vervolgde: De tijden liggen achter ons dat de overheid een beleid ontwikkelde zonder daarbij een regelmatig con tact te onderhouden met degenen, te wier faveure het beleid werd ontwikkeld. Het is voor wat be treft het beleid op het gebied van de openluchtrecreatie zó geweest, dat van het ogenblik af dat dit fenomeen een onderwerp van rijks beleid werd. er een voortdurend gesprek heeft plaatsgevonden tus sen particuliere organisaties nie als representatief voor de bedrij vers der openluchtrecretatie kon den worden aangemerkt, en de be trokken bewindslieden. Het is mr. Van de Poel verder gebleken, dat er in ons land van plaats tot plaats grote verschillen bestaan wat betreft de mogelijk heden tot openluchtrecreatie bin nen een beperkte straal van de woning. Hij zei helaas niet te be schikken over een scherp beeld, omdat hem alleen incidentele ge gevens ter beschikking staan. Dit is aanleiding geweest om een lan delijke inventarisatie van beschik bare recreatieruimten binnen de stedelijke bebouwing voor te be reiden. Deze inventarisatie wilde de staatssecretaris ter beschikking van de stichting recreatie stellen. Het feit dat men bij een onder zoek in Groningen tot de conclu sie komt, dat van alle gewenste voorzieningen een tuin bij het huis het hoogst genoteerd stond, heeft mr. Van de Poel te denken gege ven. Er zal een verder onderzoek moeten worden verricht, waarbij in het bijzonder aan het behoefte element aandacht zal moeten wor den besteed. Volle zaal bij optreden Wim Sonneveld Woensdagavond was de grote zaal van „De Halle" tot de laatste plaats bezet voor het optreden van Wim Sonneveld en Ina van Faassen. In de korst mogelijke tijd wa ren in de voorverkoop alle be schikbare kaarten verkocht. Zij die tot de gelukkigen behoorden en een toegangskaart bezaten, zullen zeker geen spijt hebben van hun bezoek aan „De Halle" hebben gehad. De hoofdfiguur Sonneveld blijkt nog steeds één van de beste ar tiesten van de kleinkunst te zijn, maar ook zijn medewerkster Ina van Faassen, lange jaren een ge vierd actrice van het grote toneel, bleek voor dit werk talenten te hebben, zowel in samenwerking met Sonneveld als in haar indi vidueel optreden. In enkele onderdelen schitterde Wim Sonneveld, o.a. in „Huwe lijksadvertentie" en in „Opa". De muzikale begeleiding van J. Huydts (ipiano), T. Dissevelt (bas), J. Blok (gitaar) en H. Seng- ling (slagwerk) was van goede kwaliteit. Zo hebben de bezoekers kunnen genieten van een avond van goede kleinkunst en keerden dan ook meer dan tevreden huiswaarts. Gidsengroep De Scouting Vogelwaarde is nu ook gestart met een gidsengroep in Ossenisse. Deze groep meisjes in de leeftijd van 10 tot 15 jaar zal wekelijks samenkomen onder leiding van Emmy en Berti Bou chaut. Scouting Vogelwaarde telt twee kabouterkringen, twee gid- sengroepen, een welpen- en ver- kennersgroep en een roowanafde ling, in totaal 136 leden met 23 leidsters en leiders. De gemeenteraad vergaderde In de zitting van de gemeen teraad van Oostburg werden de heren Iz. Wage en A. A. de Zwart beëdigd als lid. In principe werd toesloten een woningwetwoning over te dra gen aan W. M. J. Haars. De ver gunning voor de verkoop van frites e.d. van de heer H. Vis op de Markt werd voor een jaar verlengd. Voor het aanbrengen van een nieuwe verlichting voor de rijks traverse door Oostburg werd 52.410,uitgetrokken. Rijks waterstaat zal hierin 26.500 bij dragen. De algemene politieverorde ning werd gewijzigd, waardoor men beter kan optreden tegen het venten. Bij de toehandeling van het ontwerp streekplan voor West Zeeuws-Vlaanderen merkte de heer W. de Coene op, dat er geen behoefte bestaat aan een verdere expansie van de indus trie in de richting Breskens. Wat de recreatieve ontwikkeling van de streek betreft, was hij van mening dat onvoldoende rekening is gehouden met de mogelijkheden en dat het accent te sterk op de kust was gericht. Ook het afwijzen van hoogbouw achtte hij niet juist. De heer E. Dekker vreesde, dat de belangen van de agrari sche gebieden niet altijd veilig gesteld zijn. De heer Barendregt merkte op dat we het gehele plan dienen te zien in een groter verband met het oog op de herindeling. Hij vond het juister een streek plan ter tafel te brengen na deze herindeling, omdat men dan het eigen gebied toeter overziet. Een mening, die later werd bestre den door de heren Van Dongen en Dekker. Een van de bezwaren van het college was dat de diepte van de bebouwingsstrook in de Veer- hoekpolder te gering was en dat ditzelfde bezwaar geldt voor de Henricuspolder. De handhaving van het natuurgebied „Het Grote Gat" zal remmend werken op de uitbreiding van de bebouwde kom. Onduidelijk vond men ook de dataillering van de grens van de grens van de bebouwde kom. Al deze bezwaren zullen ter ken nis worden gebracht van de pro vinciale staten. Rijksvoorsöhotten zulen wor den aangevraagd voor de bouw van 16 bejaardenwoningen en 20 woningewetwoningen. Na eni ge discussie werd besloten deze onderhands aan te besteden aan de forma gebrs Van der Poel te Temeuzen. Brand teistert ijzergieterij Een felle brand legde in de nacht van woensdag op donder dag een gedeelte van de Zeeuws- Vlaamse ijzergieterij „Sas van Gent" van de heer Van Dongen in de as. Kordaat optreden van de brandweer van Sas van Gent en Westdorpe zorgde ervoor dat de brand beperkt bleef tot het oude gedeelte van de ijzergieterij. Toen de vrijwillige brandweer van Sas van Gent kort na het alarm om 02.15 uur ter plaatse was, stond het dak van de giet- hal en de slijperij over de gehele lengte in brand. Commandant E. L. de Vriend van de Sasse brandweer liet, gezien de gevaar lijke zuidwestenwind, de brand weer van Westdorpe aanrukken.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2