Opnieuw uitstel van overleg tussen Praag en Moskou Russisch vredesplan voor het midden-oosten Communistische landen zijn soeverein, maar Generaal Dayar Kans op oorlog groter OVEREENKOMST HUISARTSEN— ZlÉiEiFGNDSENHONORERING 1968 GOEDGEKEURD Premier van Quebec na hartaanval overleden VAN PHILIPS 0e Thant over Fórtugal WERKNEMERSOORDEEL OVER DE NIEUWE PERSONEELSOBLIGATIES HET WEER Gezondheid moeder en kind goed VRIJDAG 27 SEPTEMBE R 1968 21e Jaargang No 5294 kaas uit het vuistje de b van beter één stuk in de hand Recht op zelfbeschikking. Israël: „Niets nieuws" Vriend van Frankrijk Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Radiouitzending geboorteaangifte jonge prins Overeenstemming tussen coöperatieve boerenleenbank en P.T.T. Nieuwe aardschokken in Turkije waakaring bij amjnnement: terneuzen Directeur-Hoofdredacteur: P. J. va» de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefocm: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 cï; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. IS Het vertrek van een Tsjechoslo- waakse delegatie onder leiding van partijleider Dubcek voor over leg naar Moskou zal wellicht op nieuw worden uitgesteld en een confrontatie met de Russische leiders zal misschien niet voor volgende week plaatshebben, zo is donderdag in Moskou vernomen. Een woordvoerder van de Tsjecho- slowaakse ambassade in de Russi sche hoofdstad zei er niet langer zeker van te zijn, dat de delegatie deze week zou arriveren. „Zij kunnen morgen aankomen maar mogelijk ook komen zij zondag en misschien pas later in de komende week". De ontmoeting die volgens inge lichte kringen al een week geleden had moeten plaatsvinden, is ver scheidene malen uitgesteld terwijl de Russische pers zich in krach tiger bewoordingen ging uitspre ken tegen anti-socialistische ele menten in Tsjecho-Slowakije die nog niet zouden zijn uitgescha keld. De Sowjet-Unie liet gisteren weten tot hoevèr communistische landen in hun streven naar .meer vrijheid mogen gaan, daarbij de nadruk leggend op het recht van het socialistische kamp als geheel Genei'aal Mosje Dayan, de mi nister van defensie van Israël, is uit het bestuur van de arbei derspartij getreden, zo wordt in Tel Aviv meegedeeld. Zijn be sluit houdt verband met het feit, dat het partijbestuur vorige week een voorstel van de generaal heeft verworpen. Hij wilde ver kiezingen voor een nationaal partijcongres, voordat er in de herfst van het volgend jaar al gemene verkiezingen worden gehouden. De afwijzing van zijn voorstel was een overwinning voor de oude garde onder lei ding van premier Levi Esjkol. Minister Dayan heeft woens dag op een vergadering in de Negeb gezegd dat de mogelijk heid van een oorlog groter schijnt dan enkele maanden ge leden. Hij verwacht een toe nemende spannine langs de be standslijn. De toestand in de bezette gebieden was beter dan een jaar geleden. De bevolking werkt beter met de Israëlische overheid samen. tot tussenkomst, als een bondge noot over de schreef gaat. In een artikel in het partijblad Prawda door S. Kovalev worden de vol gende beperkingen opgesomd die, zo schrijft hij, voor alle commu nistische landen gelden: Een communistisch land is vrij om zijn eigen koers uit te zet ten maar heeft niet de vrijheid het communisme de rug toe te keren. Een communistisch land heeft het recht op zelfbeschikking, tenzij maatregelen die volgens dat recht worden genomen, de belangen van andere commu nistische landen in gevaar brengen. Elke communistische partij is naast de verantwoording die zij aan het eigen volk is verschul digd, ook verantwoordelijk tegenover andere communisti sche landen. Communistische landen zijn soeverein, maar hun soevereini teit moet op klassebasis wor den beschouwd. Het is geen abstracte soevereiniteit. In antwoord op beschuldigin gen, volgens welke de invasie in Tsjecho-Slowakije onrechtmatig was, schrijft Kovalev dat er on derscheid is tussen, wat hij noemt, bourgeois legale concepten en het marxistisch-leninistisch begrip van soevereiniteit en andere wets- beginselen. „Wetten en legale nor men zijn ondergeschikt aan de wetten van de klassestrijd en die wetten van sociale ontwikkeling". De „New York Times" schreef donderdag dat de Sowjet-Unie de Verenigde Staten van Amerika twee weken geleden heeft be naderd met een compromis- vredesplan voor het midden oosten. Het blad, dat regerings- funktionarissen als bron noemt, zegt dat de V. S. het Russische plan bestuderen. Naar de „New York Times" uit „andere bronnen" verneemt, om vat het plan onder meer terug trekking van de Israëlische troe pen tot de grenzen van vóór de zesdaagse oorlog van vorig jaar; hernieuwde en uitgebreide aan wezigheid van de Verenigde Na ties in de door Israël te evacueren gebieden; een verklaring van de Arabische landen waarin de staat van oorlog met Israël sedert de wapenstilstand van 1949 wordt beëindigd en een garantie voor het bewaren van de vrede in de toekomst door de vier grote mo gendheden, n.L de Sowjet-Unie, de V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk. Moskou zou hebben laten weten dat drie belangrijke punten later zouden kunnen worden bespro ken, n.L het Israëlische recht van doortocht door het Suezkanaal, de status van de Arabische vluchtelingen en de status van Jeruzalem. De officiële woordvoerder van de Egyptische regering heeft ge zegd, dat enige Russische ver klaring, die Egypte kent, de woensdag in Moskou gepubli ceerde waarschuwing aan Israël is. „Het spreekt vanzelf, dat wij die verklaring geheel aanvaar den en goedkeuren." De Egyptische woordvoerder zei geen mening te kunnen geven over „een zogenaamd Rus sisch plan, dat noch door de Rus sische regering, noch door een Russisch blad is gepubliceerd, maar wel door een Amerikaans blad uit Amerikaanse regerings bron heet te zijn verkregen". De overeenkomst tussen de landelijke huisartsenvereniging en de organisaties van zieken fondsen over de honorering van de huisartsen in 1968 heeft de vereiste goedkeuring van de zie kenfondsraad verkregen. Dit is mogelijk geworden, doordat tussen de L.H.V. en de ziekenfondsenorganisaties over eenstemming is bereikt over het vragen van een rechterlijke uit spraak in hun geschil over de vraag, of consulten betreffende de z.g. anti-conceptiepil, anders dan om medische redenen, wel of •niet aan ziekenfondsverzekerden in rekening mogen worden ge bracht. De artsen hebben toegezegd dat zij deze consulten niet bij hun patiënten in rekening zullen brengen, tot de rechter zich over de kwestie heeft uitgesproken. De ziekenfondsen zullen van hun kant de honoraria voor deze con sulten aan de artsen betalen, als de rechter het L.H.V.-standpunt zou delen, dat deze consulten geen onderedel uitmaken van het ziekenfondspakket en afzonder lijk gedeclareerd dienen te wor den. Het is nog niet bekend waar en wanneer en in welke vorm een principieel proces zal worden ge voerd. Nu de ziekenfondsraad de overeenkomst heeft goedgekeurd, krijgen de huisartsen met terug werkende kracht tot 1 januari ook de trendmatige verhoging van het honorarium uitgekeerd, die neerkomt op 17 cent per zie kenfonds-verzekerde per kwar taal. In bevoegde Israëlische krin gen en de Verenigde Naties wordt het beweerde Russische vredesplan voor het midden-oos ten „niets nieuws" genoemd. In Israëlische kringen blijft men vasthouden aan het stand punt, dat de enige manier om het conflict in het midden-oos ten te regelen, rechtstreekse on derhandelingen zjjn met de Ara bieren en geen regelingen van welke grote mogendheid ook. De Israëlische vice-premier, Yigal Allon, heeft de jongste Russische waarschuwing aan het adres van Israël irrelevant ge noemd. Hij gelooft niet, dat een oorlog in het midden-oosten op handen is. Slechts een waanzin nige Arabische leider zou een nieuw conflict kunnen ontkete nen. Aillon beschuldigt de Sowjet- Unie van het aanwakkeren van de spanning door de levering van De premier van de Canadese provincie Quebec, Daniël John son, is donderdag plotseling overleden tengevolge van een hartaanval. Johnson was in Ma- nicouagan, waar hij een nieuwe stuwdam in gebruik zou stellen. Hij werd 53 jaar. Woensdag kondigde Johnson op een persconferentie aan, dat hij 11 oktober voor een officieel bezoek naar Parijs zou gaan. Johnson was een week geleden weer aan het werk gegaan nadat hij na een lichte hartaanval op 3 juli rust had moeten nemen. Hij stond bekend als gematigd in de strijd van de Frans-Canadezen voor meer autonamie, maar was voorstander van nauwere kon takten met Frankrijk. Op 16 juni 1966 was hij Jean Lesage opge volgd ais premier van Quebec. Toen premier Johnson woens dag voor het eerst sinds hij zijn werk had hervat, de pers te woord stond, had hij verklaard zich „gevaarlijk goed" te voelen. Hij maakte toen, pas terugge keerd van een verblijf van enige weken op de Bermuda-eilanden, een gezonde ontspannen indruk. De minister van justitie, Ber- trand, die tijdens de ziekte van premier Johnson als waarnemend minister-president was opge treden, heeft het kabinet in ■spoedzitting bijeengeroepen om een opvolger voor de overleden eerste-minister te vinden. In een telegram van rouwbe klag aan minister Bertrand noemde president De Gaulle de dood van Johnson een verlies voor „alle Fransen, zowel die in Frankrijk als die in Canada". In een boodschap aan mevr. John son gewaagde het Franse staats hoofd van zijn achting en grote vriendschap voor haar echtge noot. UTRECHT: Ook prins Wïllem- Alexander is woensdagmiddag op bezoek geweest bij moeder en het nieuwe broertje. Rechts op de foto zuster Swellengrebel. wapene. Als de Sowjet-Unie hen niet had aangemoedigd, zouden de Arabische leiders wellicht reeds tot onderhandelen zijn ge komen. Volgens de Israëlische vice- premier is het niet nodig, dat Egypte vijf divisies in loopgra ven houdt tussen Cairo en het Suez-kanaal, want Israël was niet van plan het kanaal over te steken. Secretaris-generaal Oe Thant zegt in zijn jaarrapport aan de algemene vergadering van de V.N. dat Portugal in strijd met het handvest van de V.N. An gola, Mozambique en Portugees Guinea het zelfbeschikkings recht blijft ontzeggen. De secre taris-generaal vindt het nodig dat internationaal maatregelen worden genomen om die landen te helpen onafhankelijk te wor den en de Portugese regering te maken tot een gewillige partner bij* dat streven. „Ons intrigeert de vraag wel ke drijfveren Philips hebben be wogen tot de met zoveel zorg omgeven introductie van conver teerbare personeelsobligaties", aldus het blad. „Is liet in het belang van het personeel dat het voor een klein stukje mede-eigenaar van zijn onderneming kan worden? Uit een oogpunt van spreiding van risico's is dat onverstandig. Gaat het Philips slechter, dan treft het de man als werknemer en als aandeelhouder. Bovendien kun nen zij die dat willen Philips- aandelen kopen via de beurs." ENKELE OPKLARINGEN Een frontaal systeem behoren de bij een depressie ten zuiden van IJsland bracht in ons land donderdag vrijwel de gehele dag regen. De meeste neerslag viel' er aan de kust. In 24 uur tijds viel daar op vele plaatsen meer dan 25 mm regen. Intussen is op de oceaan een nieuwe en diepe depressie aan gekomen die in de richting van Schotland koerst. Tussen deze depressie en een gebied van hoge luchtdruk boven centraal en noord-Europa wordt een zuide lijke tot zuidwestelijke stroming in stand gehouden waarmee zachte lucht wordt aangevoerd. Hierin kunnen vandaag in ons land enkele opklaringen voor komen. Het frontensysteem van de nieuwe depressie kan tegen de avond opnieuw de bewolking doen toenemen, maar enige regen wordt er vóór die tijd nog niet verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Toenemende wind Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het noorden en oosten van het land nog regen. Later van het zuiden en zuidwes ten uit enkele opklaringen. Mati ge, in de loop van de dag aan de kust tot vrij krachtig toenemende wind tussen zuidwest en zuidoost. Iets hogere middagtemperaturen dan donderdag. VRIJDAG 27 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.34 4.54 Terneuzen 5.10 5.30 Hansweert 5.44 6.04 Walsoorden 5.53 613 ZATERDAG 28 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.16 5.46 Terneuzen 5 52 6.22 Hansweert 6.26 6.56 Walsoorden 6.35 7.05 ZON MAAN op onder op onder Sept. 20.22 27 6.34 18.27 13.39 28 6.3.6 18.24 14.57 21.15 29 6.37 18.22 15.55 22.26 30 6.39 18.20 16.35 23.50 Hoewel de metaalbedrijfsbond van het N.V.V. het perscommu niqué van de tien bij het Phi lips-concern betrokken werkne mersorganisaties over de nieuwe personeelsobligaties bij Philips volledig onderschrijft, heeft hij er blijkens zijn orgaan „Metaal koerier" behoefte aan enkele kanttekeningen te plaatsen. De rijksvoorlichtingsdienst deel de gisteren mede: Prof. Plate en dr. Drukker verklaarden hedenmorgen, dat de gezond heidstoestand van prinses Bea trix en haar zoon goed is. De N.R.U. zal zaterdag een rechtstreekse reportage verzor gen van de geboorteaangifte door prins Claus in het stadhuis van Utrecht. Dit verslag zal om ongeveer 10 uur worden uitge zonden via Hilversum I. De besprekingen tussen de coöperatieve centrale boeren leenbank te Eindhoven en de P.T.T. over het vervoer van stuk ken tussen boerenleenbanken en de centrale coöperatieve boeren leenbank hebben tot volledige overeenstemming geleid. Het vervoer zal gedeeltelijk door de centrale coöperatieve boerenleenbank en gedeeltelijk door de P.T.T. worden verzorgd, aldus een mededeling van P.T.T. SCHIPHOL: Woensdagmiddag is bezoek over de mogelijkheden prinses Christina, vergezeld van van een professionele zangoplei- haar particulier secretaresse mej. ding. Op de foto zien we de prin- N. H. de Vlieger en mevrouw ses en mej. De Vlieger in het pos<- Phia Berghout, direktrice van ag.erswugentje op de luchtha- Queeckhovennaar Canada ven. vertrokken voor een oriëntatie- Oost-Anatolië in Turkije is op nieuw getroffen door aardschok ken. De weinige huizen in de stad Kigi die na de beving van dins dag nog overeind waren biijven staan, zijn nu ook verwoest. On danks meldingen over zware schade in hei getroiien geiried zou slechts één persoon om het leven zijn gekomen, terwijl er negen ernstig werden gewond. In Kigi zelf vielen geen slacht offers, daar de bevolking geheel was geëvacueerd.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1