Wetsontwerp minimumloon aangenomen de jacht op de documenten Vaste oeververbinding Westerschelde nabij Terneuzen Rapport van economische werkgroep Russische waarschuwing aan Israël Luchtdoelraketten voor „El Fatah"? Voor werknemers van 24 tot 65 jaar Geen plannen tot vermindering Amerikaanse troepen Aardbeving in Mexico Stichting „Mensen in nood" schenkt 900.000 gulden voor aktie DUBBELDEKKER DOET GOED WERK: In augustus bleven veel minder auto's staan HELMA St PIT Pagina 2 DE VBIJE ZEEUW Donderdag 26 september 1068 Ook van belang voor België Aanslag in Belgrado Gemengde index P.v.d.A. tegen Vakantietoeslag Ongeluk in Limburgse mijn In november a.s. zal de stich ting vaste oeververbinding Wes terscheid e een rapport publiceren van de economische werkgroep, waarin de verkeerstechnische, bedrijfseconomische en planolo gische aspekten voor een vaste oeververbinding over de Wester schelde worden afgewogen. Vol gens het dagelijks bestuur van de stichting wijzen alle onderdelen van het rapport er op, dat een vaste oeververbinding alleen maar nabij Terneuzen verant woord zal zijn. Het algemeen bestuur van de stichting, waarin o.a. de provin cies Zuid-Holland en Zeeland, kamers van koophandel uit Zee land, Zuid-Holland en België, afdelingen van Rotterdam en Zeeland van de maatschappij voor nijverheid en handel en de A.N.W.B. zitting hebben, heeft gisteren de jaarvergadering te Middelburg gehouden. Het rapport is opgesteld door het E.T.I. voor Zeeland in samen werking met een aantal verkeers- deskundigen waaronder prof. Volmuller uit Delft, drs. Koning van het E.T.I. voor Zuid-Holland, drs. Noortman, direkteur van het Nederlands vervoertechnisch in stituut te Rotterdam en prof. Vleerick, staatssecretaris voor regionale industrialisatie in Bel gië. Tijdens een persconferentie deelde ir. J. Barkhof, chef van de verkeersafdeling van de A.N. W.B., mede dat het tot stand ko men van een vaste oeververbin ding door de A.N.W.B. van groot belang wordt geacht, zowel om dat dit de ontsluiting van een ge bied met grote economische mo gelijkheden zal betekenen, als het binnen de invloedsfeer van de Zeeuwse recreatie brengen van grote Belgische bevolkings centra. Ir. Barkhof betoogde'dat een vas.te oeververbinding op een andere plaats dan bij Terneuzen een verstoring zou betekenen van het wegenplan volgens de tweede nota van de ruimtelijke ordening. Het bestuur keerde zich tegen de uitspraken van de Belgische minister van openbare „De Sowjet-Unie acht het no dig dfe Israëlische regering te wijzen op haar grote verantwoor delijkheid voor de gevolgen van gevaarlijke provocaties tegen de verenigde Arabische republiek, Jordanië en Syrië", zo heeft de direkteur van de persdienst van het Russische ministerie van bui tenlandse zaken Zamiatin giste ren op een persconferentie in Moskou gezegd. „De richting waarin Israël en zijn beschermers de ontwikke ling van de toestand in het mid den-oosten willen sturen, kan ernstige gevolgen voor de vrede hebben. Het is daarom de plicht van alle vredelievende landen doeltreffende maatregelen te nemen om een nieuwe explosie in dat gebied te verhinderen", aldus Zamiatin. Hij verklaarde dat de Arabi sche volken „in hun strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid" op de hulp en steun van de Sowjet- Unie kunnen blijven rekenen. Het Libanese blad „Al Mohar- rer" schreef woensdag dat Noord- Vietnam en communistisch China de Palestijnse verzetsorganisatie „El Fatah" in de naaste toekomst luchtdoelraketten zullen leveren. De raketten zullen van het type zjjn als waarmee de vietkong in Vietnam op Amerikaanse toestel len schiet. De levering zou een eerste resultaat zijn van bespre kingen die afgevaardigden van „El Fatah" in Peking en Hanoi voeren. Bij een ontploffing op het hoofdstation van Belgrado zijn dinsdagnacht 13 mensen gewond geraakt, van wie twee ernstig, zo meldt het Zuidslavische persbu reau Tan jug. Dit bureau acht het vrijwel zeker, dat een en ander het werk is van de groep die al tweemaal een explosie op het sta tion heeft teweeggebracht en eenmaal in een bioscoop van de hoofdsteek werken, De Saeger, dat een ver binding meer naar het oosten misschien beter zou zijn. Hoewel dit technisch gezien misschien waar is, vindt het bestuur van de stichting dat planologische en economische overwegingen moe ten prevaleren. Het rapport zal zowel aan mi nister Bakker als aan zijn Belgi sche collega De Saeger worden aangeboden. De stichting hoopt met haar rapport bij te dragen tot een spoedige beslissing voor de vaststelling van een tracee door minister Bakker. Het wettelijk minimumloon, dat door de minister van sociale zaken op 3 juli, vooruitlopend op de par lementaire behandeling van de wet, tot 135 werd opgetrokken, zal In beginsel gelden voor per sonen tussen 24 en 65 jaar, voor zover ze krachtens arbeidsover eenkomst werkzaam zijn. Daar naast bestaat de mogelijkheid dat de werkingssfeer wordt uitgebreid tot categorieën van personen, die In maatschappelijk opzicht met werknemers krachtens arbeids overeenkomst gelijk te stellen zijn. Het wetsontwerp voorziet in een jaarlijkse aanpassing van het niveau van het minimumloon met ingang van 1 juli. Een tussentijdse aanpassing, vooruitlopend op de jaarlijkse herziening, is mogelijk maar hiertoe zal wel een bijzonde re aanleiding dienen te zijn. Volgens het oorspronkelijke voorstel zou de wet gelden voor personen tussen 25 en 65 jaar. Een voorstel van de c.h.-afgevaardigde Kikkert om ook 24-jarigen in de wet te betrekken, werd met de stemmen van de v.v.d.-fractie en leden van vrijwel alle andere fracties (die verdeeld stemden) aanvaard. Een voorstel van de p.v.d.a.-af- gevaardigde mr. Van Lier, om het minimumloon alleen te bepalen aan de hand van de loonindex en niet, zoals in het ontwerp wordt gesteld, aan de hand van een ge mengde loon- en prijsindex, werd verworpen met 55 stemmen vóór en 69 stemmen tegen. Vóór aan vaarding van het amendement spraken zich uit de fracties van de p.v.d.a., de c.p.n., de p.s.p., D '66, de p.p.r., de katholieke af gevaardigden Van Schaik, Wester- i terp en Weijters en de a.r.-afge- vaardigde Boersma. Een alternatief-voorstel van mr. Van Lier dat een verhoging van het minimumloon na uitgebracht S.E.R.-advies op ieder geschikt moment beoogde, werd verwor pen. Minister Roolvink had het voor stel ontraden, omdat het z.i. de mogelijkheid zou openen, dat op korte termijn onrust omtrent het minimumloon zou kunnen ont staan. Bij de stemming over het onf- werp verklaarde mr. Van Lier namens de p.v.d.a. dat, nu pogin gen om het minimumloon aan de hand van uitsluitend de loonindex te bepalen waren mislukt, zijn partij tegen zou stemmen. Het in komen van de laagstbetaalden zal thans minder snel stijgen dan het algemene welvaartspeil, aldus spr. Tegenover de nadelen die ver werping van het ontwerp inhoudt, staat een redelijke kans dat thans kan worden geprobeerd via de loonpolitiek iets voor de laagste inkomensgroepen te doen. Drs. Nypels verklaarde dat D '66 „met aarzeling" zou voorstemmen, al betreurde hij de verwerping van de amendementen. De regeling is slechts een begin en met is beter een lage vloer in het loongebouw te hebben dan geen. Sprekers van de k.v.p. en de p.p.r. achtten de bezwaren van verwerping groter dan die van aanvaarding. Een amendement van mr. Van Lier, dat beoogde de grens voor het bepalen van de vakantietoeslag op 28.00 gulden te stellen, werd verworpen. Een amendement van de k.v.p.-afgevaardigde Maenen, dat deze grens op 21.000 gulden wilde stellen en waarnaar de voor keur van minister Roolvink uit ging, werd met de stemmen van enkele leden van D '66 en de boe renpartij tegen goedgekeurd. Een amendement van drs. Ny pels, dat beoogde de werkings sfeer van de wèt na advies van de stichting van de arbeid ge leidelijk uit te breiden tot alle werknemers van 21 jaar en ouder en kostwinners die nog geen 21 jaar zijn, werd verworpen. De tweede kamer heeft tenslotte het wetsontwerp tot invoering van een minimumloon en een mi nimumvakantiebijslag met 78 tegen 46 stemmen aangenomen. Tegen het ontwerp stemden de afgevaar digden van de p.v.d.a., de p.s.p., de c.p.n. en de beide groepen van de boerenpartij. (Adv.) Annekes vriendinnetjes en vriendjes vonden haar ver jaardagsfeestje geweldig. Geen wonder! Mamma had voor Pranka gezorgd, U weet wel, die échte druiven- limonade waar ze zo dol op zijn. De Amerikaanse minister van defensie, Clark Clifford, heeft woensdag gezegd, dat er geen plannen bestaan om de Ameri kaanse troepensterkte in Vietnam in de naaste toekomst te vermin deren. Clifford gaf antwoord op vra gen van journalisten over een verklaring van de Amerikaanse afgevaardigde Melvind Laird, een republikein, dat de regering- Johnson voornemens zou zijn 90.000 man Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te laten keren in het verloop van de volgende negen maanden, in het kader van de normale rouleringsprocedure. Het zuiden van Mexico is gis terochtend getroffen door een krachtige aardbeving, zo heeft het nationale aardbevingscen trum van de V. S. in Washington meegedeeld. Het betrokken ge bied ligt 240 km ten zuiden van de stad Mexico, vermoedelijk in een dun bevolkte bergstreek. De beving had een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. Uit de Mexicaanse plaats Sa- lina Cruz werd later gemeld dat deze havenstad in het zuidoosten va-n het land door een 2,2 meter hoge vloedgolf is getroffen. Over schade of persoonlijke ongeluk ken was nog niets bekend. Tijdens werkzaamheden in de schacht „Berenbos" van de domi- niale mijn te Kerkrade is woens dagochtend omstreeks tien uur de 36-jarige bankwerker H. v. d. Heyden uit Kerkrade om 't leven gekomen. Hij raakte bekneld tus sen een liftkooi en de 25 meter verdieping. Op het moment dat hij de kooi wilde verlaten, zette de lif zich in beweging. door Mr. Berjawit 50) „Maar neemt u me niet kwa lijk," begon deze, „wat verbeeldt die man zich eigenlijk. Hij is toch geen politieman? Wij leiden toch het onderzoek? Wie geeft hier de bevelen? Wie wijst de koers aan?" „Man, zanik niet." zei Tim on- erbiedig. „Waar het om gaat is de arrestatie van een koelbloedige misdadiger en u zit te mijmeren over de bevoegdheden van me neer Pit om opdracht te geven tot het onderzoeken van een ver nielde centrale. U mag trouwens wel blij zijn, dat hij het heeft voorgesteld. Als ik publiceer, dat de politie dit, drie uren na de ont dekking nog niet ter hand had ge nomen, zal iedereen zich hardop afvragen wat die politie dan wel heeft uitgevoerd. En dan dat spoor van mevrouw Van Zanten. Sedert gisteravond is bekend, of beter sedert vannacht, dat er een uur speling tussen zit. Ze is de echtgenote van de vermoorde. Uit diens kamer zijn documenten en 31.000 gulden gestolen en u zet de nasporingen naar haar handelingen stop? U probeert geen tijdschema op te stellen? U zult hier ongetwijfeld het een en ander van de officier over te horen krijgen als de officier het straks hoort." „Van wie hoort?" vroeg de chef, minder zelfbewust. „Van Fit natuurlijk." zei Tim. „Of denkt u, dat hij naar bed is gegaan? Die moordenaar is om negen uur achter slot en grendel, of u meewerkt of niet: neemt u dat maar van mij aan. Kijk, ach ter u, door het raam." De chef en de inspecteur draai den zich om. Met een nijdige bocht en in een onverantwoorde lijk tempo schoot het auto'tje van Tim de weg op. „Naar hogerhand," grinnikte Tim. ,,En toevallig kent hij heel wat hogere banden en die hem," voegde hij er met duide lijk leedvermaak aan toe. De inspecteur veroorloofde zich een nauw merkbaar glim lachje. De chef keek stoer, maar weinig gelukkig. „Vindt u het toch maar niet beter," vulde Tim de pijnlijk wordende stilte op, „alsnog die telefooncentrale te laten onder zoeken, zowel technisch als op vingerafdrukken?" „Natuurlijk moet dat gebeu ren," hakte inspecteur Kramer de knoop door. Zonder op reacties te wachten verliet hij de kamer, om de opdracht te verstrekken. „Hoever was dat onderzoek naar de handel en wandel van mevrouw Van Zanten gevor derd," informeerde Tim na enkele minuten, „vóór u die zaak stillegde. „Dat weet ik niet precies," be kende de aangesprokene. „Dat weet u niet? Met wie hebt u dan contact gehad?" „Met de Utrechtse politie." „Hebt u ook geen tussentijdse inlichtingen gevraagd; ik bedoel naar de stand van zaken?" „Eh, nee. Dat oordeelde ik op dat ogenblik niet nodig." „U wacht zeker op een derde salvo." zei Tim poeslief. „Het kan zijn, dat ik de hande lingen van uw vriend niet geheel juist heb beoordeeld," zei de chef opmerkelijk voorzichtig, „maar u dient toch ook te begrijpen, dat ik allerlei maatregelen zal moeten kunnen verdedigen. Als ik niet volledig oo de hoogte ben an ik bezwaarlijk diverse takken van dienst aan het werk zetten, en „Waarom hebt u zich dan niet op de hoogte gesteld?" kaatste Tim. „We werden uit Amsterdam teruggebeld. We komen onmid dellijk hierheen om overle» te plegen en inmiddels stuurt u het hele plan van actie in de war. Enfin, in elk geval bent u be dankt voor het kostelijke verhaal dat ik nu ga schrijven." „Meneer, meent u werkelijk dat u dit onderhoud in de krant wilt gaan zetten?" „Ja, allicht," zei Tim, met de vanzelfsprekendheid van de journalist, die voor het woord nieuws zijn leven veil heeft. „Dat is toch onmogelijk." „Wordt abonnee," lachte Tim. „Een ogenblikje nog," zei de ongelukkige chef. „Ik denk toch niet, dat we dit aan u hebben ver diend. Bovendien, u zegt dat de moordenaar om negen uur zal zijn ontmaskerd. Acht u dan niet raadzaarq Tim vond dat de comedie lang genoeg had geduurd. „Luistert u eens," onderbrak hij, „zullen we het volgende afspreken. U vraagt onmiddellijk aan Utrecht hoe het staat met dat onderzoek; u belt het parket in de onvolprezen Domstad en vraagt naar Pit hij is daar waarschijnlijk en u laat verder inspecteur Kramer, die verduiveld goed weet wat hij moet doen en laten, het onder zoek leiden. Dan boekt uw politie resultaten en komt geen mens uw stommiteiten te weten," De adamsappel van de chef be woog hij het laatste Oud-Hol landse zelfstandige naamwoord wild heen en weer, doch hij koos desondanks eieren voor zijn geld. „Accoord," zei hij, „ik wil dit voorstel een kans geven." Tim kreeg neiging te applaudi- seren en „Napoleon" te zeggen, doch hij hield zich in. (Wordt vervolgd.) SCHIPHOL: Op Schiphol arri veerde de drie maanden oude Hendrik Holsheimer die de eer ste drie maanden van zijn leven helemaal alleen in een ziekenhuis op de Fiji-eianden moest liggen. Hendrik werd nu herenigd met zijn gelukkige moeder, die met zijn grootmoeder en broertje naar de luchthaven was geko men. De stichting „Mensen in nood' heeft uit de Biafragelden een be drag van 900.000 gulden ter be schikking gesteld aan Caritas In- ternationalis te Rome, die mas sale inkopen heeft gedaan ter be voorrading van 220 z.g. voedsel- centra in de noodgebieden van Biafra. De z.g. luchtbrug wordt per 26 september opgeheven. In middels hebben 245 vluchten plaats gevonden. De gouverneur van Sao Tome, het eiland voor de Nigeriaanse kust, heeft toegezegd, tot een maximum van 1000 kinderen te willen opnemen voor eerste ver pleging en verzorging, waarbij het in de bedoeling ligt deze kin deren na herstel weer naar eigen land te laten terugkeren. Caritas Internationalis zal hiertoe eigen opvangcentra in gereedheid bren gen onder leiding van deskundig personeel. „Mensen in nood" overweegt ook voor deze hulp een belangrijk bedrag uit de Biafrafondsen ter beschikking te stellen. Systematische evacuatie van Biafraanse kinderen naar Europa wordt door de hulpver lenende organisaties, die in Biafra werkzaam zijn, ten sterkste ont raden, niet alleen wegens trans port- en andere praktische moèi- lijkheden maar vooral wegens de ongewenstheid om zieke onder voede kinderen plotseling t.e plaatsen in een geheel ander leef klimaat. De betekenis van die dubbeldekker op het drukke veer Perkpoldér Kruiningen is al aanstonds merkbaar. Gedurende de maand augustus '68 bleven er veel minder auto's staan dan voorheen, TT.!. 4120 in Perk- polder tegen 12420 in augustus 1967. Voor Kruiningen waren deze cijfers resp. 2960 en 9280, De drie veren over de Westerschelde gaven tot en met augustus het volgende beeld te zien. AANTAL PASSAGIERS (8 mnd.) 1965 VlissingenBreskens 2.360.168 TerneuzenHoedekenskerke 246.800 KruiningenPerkpolder 1.278.196 3.885.164 AANTAL AUTO'S (8 mnd.) VlissingenBreskens 528.440 TerneuzenHoedekenskerke 27.091 KruiningenPerkpolder 451.992 1.007.523 1966 1967 1968 2.666.727 2.837.227 2.847.104 238.825 236.306 209.581 1.346.189 1.478.232 1.554.797 4.251.741 4.551.855 4.611.482 634.156 723.474 769.114 31.511 31.580 32.998 501.569 553.722 614.544 1.167.236 1.308.776 1.416.656 Over de maand augustus: AANTAL PASSAGIERS VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder AANTAL AUTO'S VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder 575.264 44.558 220.933 570.147 41.975 227.261 574.990 39.130 234.867 555.946 33.853 256.452 840.755 839.383 848.987 846.251 118.260 130.357 141.321 144.131 4.890 5.373 5.447 5.227 73.339 79.509 87.087 97.921 196.489 215.239 233.855 247.279 TITOGRAD (Joegoslavië)Vijf personen zijn om het leven ge komen en 24 gewond toen een oude hangbrug over de rivier de Moracha bezweek en van een hoogte van 20 meter in het water viel. Op de foto zien we de ver wrongen overblijfselen van da brug.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2