TWEEDE ORANJEPRINS GEBOREN Prinses Beatrix schonk het leven aan welgeschapen zoon MOEDER EN KIND MAKEN HET GOED Vroege feeststemming Beschuit met muisjes De aangifte lustig in Lage Vuursehe Blauwe ogen Verkeers opstopping Rust teruggekeerd Willem-Alexander op bezoek Zaterdag aai»,gifts HET WEER DE ERFOPVOLGING IN NEDERLAND Prinses Beatrix en haar zoons de eerstaangewezenen KAMERVOORZITTER EN MINISTER-PRESIDENT VERHEUGT BIJ DE GEBOORTE VAN TWEEDE ORANJEPRINS DONDERDAG 26 SEPT. 1968. 21e Jaargang No. 5293 Hei blijft onrustig in Mexico Weerbericht Prists van Oranje Hoogwater Toespraak premier De Jong frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEOW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. MWBWti m x. WÊË ..aüifea De jongste Oranjetelg De rijksvoorlichtingsdienst deelde woensdagmorgen mee: Heden, op 25 september 1968, heeft hare koninklijke hoogheid prin ses Beatrix in het academisch ziekenhuis te Utrecht het leven geschon ken aan een flinke welgeschapen zoon. De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaatsgevonden, is geheel naar wens verlopen. De toestand van moeder en kind is goed. Het gewicht van de tweede zoon van het prinselijk paar bedroeg 3870 gram. Zijn lengte is 53 cm. Prinses Beatrix arriveerde zoals bekend dinsdagavond om half acht in het' ziekenhuis. Prof. Plate, die de prinses en prins Claus opwacht te. verliet het ziekenhuis even na half acht. Prins Claus vertrok omstreeks negen uur uit het ziekenhuis. Later op de avond, omstreeks half elf, bezocht prof. Plate voor de tweede maal de prinses in het ziekenhuis. Toen hij na tien minu ten weer vertrok, zei hij tegen een wachtende fotograaf: „Als ik u was, zou ik vannacht rustig gaan slapen..." Woensdagochtend even na acht uur riep prof. Plate de artsen op, die hem hij de bevalling van prin ses Beatrix zouden assisteren. Zowel prins Claus als koningin Juliana waren in het academisch ziekenhuis aanwezig. Tegen tien uur werd via de rijksvoorlichtings dienst de geboorte van een tweede zoon bekendgemaakt. Op het moment dat de geboorte bij het academisch ziekenhuis be kend werd, waren de fotografen net bezig, Huibie Schat te fotogra feren. Dit driejarig jongetje was het eerste kind dat, getooid met een oranje sjerp en een rood-wit- blauw vlaggetje, in feeststemming voor de poort verscheen. Het nieuws betreffende de ge boorte van d'e tweede zoon van prinses Beatrix werd op nagenoeg alle grote spoorwegstations via de geluidsinstallatie omgeroepen. Dat gebeurde vrijwel gelijktijdig met de radiouitzending. Enkele minuten na de bekendmaking gingen de vlaggen in top bij het hoofdkan toor van de Nederlandse spoor wegen. Bij het academisch zieken huis gebeurde dat pas na tien uur. Na tien uur groeide de belang stelling bij de ingang van het zie kenhuis. Er ontstond enige opwinding, toen een portier van het zieken huis een onverstaanbare kreet slaakte, waarop al'e wachtenden naar de hekken holden. Met bleek slechts een aankondiging te zijn voor de wachtende journalisten en fotografen, dat zii een beschuit met oranje muisjes in ontvangst konden komen nemen. Die werd smakelijk verorberd. Ook twee agenten van de Utrechtse politie smulden mee. Toen het voor de chauffeur van de hofauto bijna niet meer moge lijk was zonder ongelukken de menigte te passeren, opende de koningin het linkerachterraampje. „Pas toch op uw voeten", yoegde ze de opdringerige mensen toe, die zelfs op de motor- en bagagekap waren geklommen. Het duurde even alvorens de chauffeur vrij baan kreeg, waarmee de koningin naar paleis Soestdijk terugkeerde. Om tien over half elf werden de hekken van het ziekenhuis ge sloten. Burgemeester De Ranitz heeft verklaard dat de aangifte van de jongste prins vrijdag- of maandag ochtend op het Utrechtse stadhuis zal plaatsvinden. Daarvóór zal het kind aan hem worden getoond in het academisch ziekenhuis. Het is de derde maal dat jhr. De Ranitz fungeert als ambtenaar van de burgerlijke stand bij de aangifte van een prinsenkind. De burgemeester van Utrecht toonde zich verheugd over „de kindervreugd op Drakensteyn". Er is een leeftijdsverschil van ander half jaar, dus die beide jongens kunnen later met elkaar stoeien, zo zei de burgemeester. Hij was erg blij dat alles zo goed is gegaan. Trots toonde de heer De Ranitz zich ook over het feit, dat binnen anderhalf jaar drie prinsjes in zijn stad zijn geboren. „Utrecht is prinsjesstad", aldus de burgemees' ter. Het was woensdagmorgen rustig in Lage Vuursehe. Omstreeks half elf werd er al druk gevlagd. Veel bewoners feliciteerden elkaar met het heuglijke bericht. In café restaurant „De Kastanjehof", dat het vorige jaar bij d(e geboorte van prins Willem-Alexander als perscentrum in het middelpunt van de belangstelling stond, wer den de klanten getrakteerd op be schuit met muisjes. Bij de hekken van het paleis was niemand te zien. Alleen cl» paleiswachten marcheerden heen en weer. Ook was er weinig ver keer in Lage Vuursehe. Het ver plegend personeel van het zieken huis werd tijdens de koffiepauze ook getrakteerd' op beschuiten mét muisjes. Prins Claus verliet om vijf voor half twaalf het ziekenhuis. Aan wachtende journalisten deelde hij mee, dat zijn zoon om twaalf mi nuten vóór negen is geboren en dat hij blauwe ogen heeft. Het vertrék van prins Claus ver oorzaakte een verkeersopstopping op de hoek CatharijneisngelPas teurstraat, vlak voor de ingang van het ziekenhuis. De politie, die in dê veronderstelling verkeerde dat de prins de Pasteurstraat zou inrijden, had' het verkeer stil ge legd, maar de auto van de prins, die werd voorafgegaan door een auto van de politie, koos de nor male weg via de Justus van Effen straat. Hij vertrok in de richting van de binnenstad. Na het vertrek van prins Claus verminderde die drukte bij de hek ken van het ziekenhuis. Het is geweldig, zei prins Claus glimlachend toen hij het ziekenhuis verliet en zijn auto door de op dringende menigte geen halve me ter verder kon rijden. De wachten de mensen zongen .Oranje boven". De rust rondom het academisch ziekenhuis was omstreeks twee uur teruggekeerd'. Het was er op dat tijdstip zelfs minder druk dan op een normale dag. Het daceli'ks bezoekuur (van 13 tot 14 uur) on dervond geen nadelige gevolgen van de veiligheidsmaatregelen, die rondom en op het ziekenhuister rein waren genomen. De drang hekken stonden er nog, maar ze waren in feite niet meer nodig. Het aantal belangstellenden be droeg niet meer dan vijftig. Groot was het enthousiasme van het publiek, toen prins Claus 's middags om 16.15 uur opnieuw het ziekenhuisterrein opreed. Het enthousiasme gold ditmaal Wil lem-Alexander, die door zijn vader van kasteel Drakensteyn was mee genomen om in het ziekenhuis zijn broertje te bekijken. Willem-Alexander zat op de achterbank van de hofauto tussen zijn vader en een verpleegster, waarschiinliik zuster Swellenere- bel, de verzorgster van de prins. Op korte afstand volgde een sport auto. Tijdens het enthousiasme van de omstanders zagen ongeveer 20 journalisten en fotografen kans op het ziekenhuisterrein door te dringen. Dit werd niet verhinderd. Prins Claus en zijn zoon stapten uit bij de kraamkliniek. Prins Willem-Alexander bleef ruim een half uur in het zieken huis. Tegen vijf 4iur verliet hij -in gezelschap van zuster Swellengre- bel zijn moeder en broertje. De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede, dat prins Claus op zaterdag 28 september des Morgens om 10 uur in het stadhuis te Utrecht aangifte zal doen van de geboorte van zijn tweede zoon. Als ambtenaar van de burger lijke stand zal de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. L. J. A. de Ranitz optreden. Als getuigen bij de aangjfte zijn door prins Claus wederom aange zocht, de vice-president van de raad van state dr. L. J. M. Beel en de minister-president de heer P. J. S. de Jong. Volgens traditie zal prins Claus zijn zoon aan de ambtenaar van de burgerlijke stand tonen in aan wezigheid van de beide getuigen. Dit zal plaats vinden in het aca demisch ziekenhuis te Utrecht voorafgaande aan de geboorte aangifte in het stadhuis. AMSTERDAM: Prins Bernhard heeft dinsdag de nieuwe Mobil- raffinaderij officieel in werking gesteld door aan een wiel te draaien, dat in de verlichting in de maquette van het bedrijf ver zorgde. Rechts van de prins staat de algemeen direkteur van Mobil, A. C. Brightman. In het noorden van de stad Mexico is het dinsdagnacht weer tot vechtpartijen gekomen tus sen studenten en oproerpolitie. De studenten gooiden met stenen naar politiewagens, waarop de politie de studenten aanviel en hen met behulp van traangas granaten uiteenjoeg. In de kantoren van het staats- energiebedrijf te Mexico brak brand uit. De oorzaak hiervan is niet bekend. Een woordvoerder van de brandweer zei jater dat de brand door kortsluiting was veroor zaakt. Van betrouwbare zijde werd gisteren veronmen dat er bij de onlusten die zich maandagavond en dinsdag hebben voorgedaan, vijf mensen om het leven zijn gekomen en 25 verwondingen hebben opgelopen. Bij de doden zou een kind van twee jaar zijn, dat getroffen werd door een verdwaalde kogel. Van de 700 mensen die in vijf dagen tijds zijn gearresteerd, zijn er inmiddels 300 op vrije voeten gesteld. Zachter weer Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag zorgde een rug van hoge luchtdruk die van de Golf van Biskaje over Frankrijk en de Benelux naar het oosten trok, voor een weersverbetering in ons land en kwamen zonnige perio den voor terwijl geen buien meer vielen. De middagtemperaturen kwamen echter niet hoger dan omstreeks 16 graden, intussen trok een front behorende bij een oceaandepressie naar Ierland en Zuid-Engeland en bracht daar vrij veel regen. Dit front zal van daag over ons land naar 't noord- osten wegtrekken en veel bewol king brengen. Tijdelijk kan daar bij regen of motregen vallen. Na het voorbijtrekken zijn enkele verspreide opklaringen mogelijk. Met zuidelijke winden wordt dan zachtere lucht aangevoerd waar door de middagtemperaturen tot waarden tussen 16 en 19 graden kunnen stijgen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond, ZACHTER Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen, maar ook verspreide opklaringen. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen en dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Artikel 11 van de grondwet regelt de erfopvolging. Uit dit artikel blijkt, dat het koning schap zich moet voortzetten in de oudste linie van het konings huis, hetzij langs mannelijke, hetzij langs vrouwelijk lijn. Op grond van deze regeling is thans prinses Beatrix de eerst aangewezen erfgename van de kroon. Haar zoon prins Willem- Alexander is de tweede én de nu geboren prins is derde in volgorde van erfopvolging van de kroon. Voorts bepaalt de grondwet, dat zonen voorrang hebben boven dochters. Prinses Margriet en haar kin deren komen voor de erfopvol ging pas na de kinderen van prinses Beatrix aan de beurt. De grondwettelijke regeling vóór 1963 hield in, dat bij even tueel eerder overlijden van mrin- ses Beatrix dan koningin Juliana de kroon niet zou overgaan op één van de kinderen van prin ses Beatrix, maar op één van haar zusters. De regeling, dat het koning schap zich moet voortzetten in de oudste linie van het konings huis, is eerst in 1963 in de grond wet vastgelegd. Met name gold hierbij de overweging, dat de traditie en de nationale gezind heid het sterkst zullen leven juist in deze linie. Ook zullen opvoeding en onderwijs van de eerstaangewezene voor de kroon zich speciaal richten op zijn of haar toekomstige taak. De grondwet kent het begrip kroonprins(es) of erfprins (es) niet, maar spreekt van de „ver moedelijke erfgenaam van de kroon." Wel voert de oudste van des koningszonen, die de vermoe delijke erfgenaam is van de kroon, de titel van „prins van Oranje'. Zodra prinses Beatrix koningin is geworden, zal prins Willem-Alexander de prins van Oranje zijn. De grondwet kent de titel van prinses van Oranje echter niet toe aan de oudste dochter des konings, die de ver moedelijke erfgename is van de kroon. DONDERDAG 26 SEPTEMBER Breskens v.m. 3.56 n.m. 4.11 Terneuzen 4.32 4.47 Hansweert 5.06 5.21 Walsoorden 5.15 5.30 VRIJDAG 27 SEPTEMBER v.m n.m Breskens 4.34 4.51 Terneuzen 5.10 5.30 Hansweert 5.44 6.04 Walsoorden 5.53 613 De geboorte van de prins gaf in de tweede kamer aanleiding tot het uitspreken van toespra ken door kamervoorzitter mr. Van Thiel en minister-president De Jong. Mr. Van Tiel sprak als volgt: „Een geboorte heeft altijd een element van verrassing, hoezeer ook door het gehele volk en door de pers vooruit besproken en vervracht. In ons land wordt geen aanstaande moeder met zoveel publiciteit, maar ook met zoveel belangstelling gevolgd als prinses Beatrix. Nu verheugen wij ons als volksvertegenwoordigers met het Nederlandse volk over de geboorte van een prins en onze gelukwensen gaan uit naar het ouderpaar, ook naar de broer van de jonggeborene, naar de grootouders en de ge hele familie. Ik zal deze mon delinge gelukwens door een schriftelijke doen volgen. Het bericht over de goede gezondheid van de jonge moe der en haar zoon, dat ons heeft bereikt verheugt ons oprecht. Deze gelukwens wil ik vooral plaatsen in het licht van het familiegebeuren. Bij de geboorte van de eerste prins heb i'k aandacht be steed aan de staatsrechtelijke gevolgen daarvan. Toevallig behandelen wij nu de invoe ring van het eerste boek van het burgerlijk wetboek, waar in juist het personenrecht en de familierechtelijke gevol gen van een huwelijk worden behandeld. Ik mag dus zeg gen, dat de kamer zich be wust is, hoezeer een gelukkig en gaaf gezin waarde heeft in onze samenleving. Wij zien op „Drakensteyn" een stralend ouderpaar in het gelukkige bezit van twee jon ge kinderen. Een gewoon jong gezin, een oranjegezin. Daar om viert Nederland feest om deze nationale gebeurtenis. Moge dit jonge leven door God rijk gezegend worden. Lang leve de jonge prins." Minister-president De Jong heeft na de rede van de kamer - voorziiter de volgende toespraak gehouden: „Mijnheer de voorzitter, Bij de woorden die u zojuist heeft gesproken, sluit ik mij namens de regering gaarne aan. Voor radio en televisie heb ik reeds in naam van al len gelukwensen aan de ouders en de familie aange boden. Ik acht het een voor recht deze in uw midden te mogen herhalen. Wij allen verheugen ons er over, dat weer jonge kinde ren zullen opgroeien in de omgeving, die zo vol is van herinneringen aan vorige Oran j e-generaties Hoogtepunten en tegen spoed in het leven van de koninklijke familie hebben ons volk altijd bewogen. In dat opzicht is er geen ver schil met vroeger. Wel heb ben diepgaande ontwikkelin gen op verschillende terrei nen van onze samenleving de verhouding van de burgers tot het vorstenhuis veranderd. Door een intensieve com municatie en een grotere openheid komt het leven van ons vorstenhuis en dat van de burger dichter tot elkaar. Verstarde vormen en ver sleten gebruiken die daar tus sen stonden, maken plaats voor een nuohter-kritische, maar tegelijk oprechtmense- lijke benadering en mede leven. Een medeleven, dat natuur lijk accenten krijgt nu onze vermoedelijke troonopvolgster kinderen zijn geschonken* waardoor in haar gezin vreugd den en zorgen hun intrede doen, die vooral door haar generatie zullen worden her kend en meebeleefd. De moderne publikatiemid* delen laten ons daar ruim schoots kennis van nemen. God geve, dat wij dit jonge prinsje in vreugde en voor spoed mogen zien opgroeien." k V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1