Po^en en gewonden bij nieuwe vechtpartijen in Mexico Dit is de nieuwe Lamy 2000 Boekhandel VAN DESANDE Terneuzen Vraaggesprek met minister Luns over internationale toestand Portugal veroordeeld wegens gebruik van gifgas Eis de originele cetaÉmr buitenbijts KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE voor mannen met een persoonlijk handschrift DE VB IJE ZEEUW Produktiviteit in de metaalindustrie Boerderij na bSikseminsiag afgebrand ©Sympische spelen in gevaar Lichtfakkels Amsterdamse kantoorbediende aangerand Biafra De N.T. S. en de geboorte Zeventien jaar in grot gewoond. Dit is schrijven zonder moeite of inspanning! Woensdag 25 sept. 1968 COLUMBUS (V.S.): Een ver slaggever van een krant te Co lumbus in de Amerikaanse staat Ohio, maakte deze -foto van een „vliegende schotel" op de raket basis te White Sands. Het is een onderdeel van een Amerikaans ruimteprojekt en verklaart de stroom van meldingen van „on bekende vliegende voorwerpen" gedurende de laatste maanden. Onder auspiciën van de raad van overleg in de metaalindus trie is een rapport verschenen, waarin aandacht wordt besteed aan belemmeringen of weerstan den in ondernemingen in de metaalindustrie tegen verhoging van de produktiviteit. Partijen bij de langlopende collectieve arbeidsovereenkom sten in de metaalindustrie heb ben bij het aangaan van de eer ste van die contracten verklaard er zich van bewust te zijn, dat zulke contracten slechts gerecht vaardigd zijn, als inderdaad de nodig geachte produktiviteits- stijging ook wordt bereikt. Over leg in de onderneming over de produktiviteit wordt hiervoor van het grootste belang gezien. Partijen hebben verder meege deeld gezamenlijk hieraan de grootst mogelijke aandacht te schenken. Enkele werkgroepen hebben zich met deze materie bezigge houden. Enerzijds is nagegaan welke -belemmeringen of weer standen er in ondernemingen zijn tegen verhoging van de produk tiviteit; anderzijds is onderzocht hoe werknemers een beter in zicht kan worden gegeven in de samengang tussen produktiviteit en mogelijkheden tot welvaarts vermeerdering. Voor de metaalindustrie is nu een overzicht opgesteld, waar mee ondernemingen systematisch kunnen nagaan welke punten vóór verbetering in aanmerking komen. Maandagmiddag is een boer derij in Alteveer (gem. Onstwed- de) door de bliksem getroffen en geheel afgebrand. De schade be draagt ongeveer 100.000 gulden. De gehele inboedel van de boer derij aan de Tangerveldweg en een partij hooi en koren gingen verloren. De eigenaar, de heer B. de Vries, zat op het ogenblik van de blikseminslag met zijn echt genote aan tafel. Zij wisten nog op tijd de boerderij, die onmid dellijk in lichte laaie stond, te ontvluchten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand werd bestreden door de brandweer uit Onstwedde. In de stad Mexico zijn politie en studenten maandagavond opnieuw slaags geraakt. Een student en een voorbijganger werden door kogels gedood; twintig personen werden gewond, namelijk elf politieman nen, vier studenten, vijf voorbij gangers en een professor van de technische hogeschool. Een van de gewonde politiemannen verkeerde in levensgevaar. De gevechten begonnen bij het gebouw van de technische hoge school, maar breidden zich snel uit naar straten in de buurt. De studenten probeerden de politie met benzinebommen, het werpen van stenen en met barricades van autobussen tegen te houden. Op een gegeven ogenblik bestormden de ongeveer 1500 politiemannen, gesteund door militairen, het ge bouw van de hogeschool. De stu denten verspreidden zich toen de politie begon te schieten. Even na elf uur vielen de stu denten opnieuw hevig aan. Vol gens de politie gebruikten de stu denten eveneens vuurwapens. Het grootste deel van de gevechten speelde zich in diepe duisternis af, nadat stadsfuntionarissen de elek triciteitstoevoer hadden afgesne den. Er werden 20 mensen gear resteerd. Om twee uur in de nacht was de rust grotendeels terugge keerd. De nationale stakingsraad maak te dinsdag bekend dat zij de strijd zal voortzetten. Volgens de jongste berichten was een legerafdeling met pantserwagens en stoottroe pen naar de technische hogeschool onderweg. De nieuwe gebouwen van het instituut in de wijk Zaca Tenco in het noordoosten van de stad waren al bezet. De steeds terugkerende vecht partijen tussen studenten en nolitie dreigen de olympische spelen te ontwrichten die op 12 oktober zul len worden geopend. slaan. Ongeveer 200 personen zijn gearresteerd, waarmee het aantal arrestaties sinds donderdagochtend op 700 is gekomen. De rector van de universiteit van Mexico heeft maandagavond ontslag genomen, omdat hij niet akkoord kan gaan met de militaire bezetting van de universiteit. Later werd gemeld dat 28 jon geren naar het ziekenhuis zijn overgebracht. Met het overlijden van een gewonde politieman is het aantal doden op drie gekomen. Nadat het licht in de betrokken wijk was afgesneden, maakte de politie gebruik van omhoog ge schoten lichtfakkers van het leger. Honderden studenten begonnen naar de stadsgevangenis in het zuidoosten van de stad te trekken om vrijlating van vakbondsleider Demetrio va Ejo en andere poli tieke gevangenen te eisen. Vallejo zit sinds 1959 gevangen. Bij de gevangenis werden de studenten opgewacht door de poli tie, die traangas gebruikte en er, met de wapenstok op los begon te'jongeman geven. In het trapportaal van haar woning in de Haringvlietstraat in Amsterdam-Zuid is maandag avond een 23-jarige op de Antil len geboren kantoorbediende door een circa 20-jarige jongeman aangerand en beroofd van 25 gulden. De aanrander zette een mes op de keel van het meisje en dwong haar het geld dat zij bij zich had, af te geven. Vervolgens ontdeed hij haar van haar hals doek die hij om haar gezicht bond en pleegde daarna de aan randing. Het meisje kon de po litie een vaag signalement van de „Ik constateer dat de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije overal de Europese gedachte hebben ver sterkt, ik denk ook in Frankrijk, hoewel men in dit land deze een heid niet denkt verwezenlijkt te zien volgens de principes vap in tegratie", heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. Luns, dinsdag ver klaard in een vraaggesprek met de Franse radio en televisie. Minister Luns had die da» een ontmoeting gehad met de Franse premier, Maurice Couve de Mur- ville, en de Franse minister van buitenlandse zaken, Michel Debré. „In Italië, België, Luxemburg en West-Duitsland is men zich echter sterk bewust van de gevaren dat een niet verenigd Europa loopt. Vanuit dit gezichtspunt zal de Europese gedachte worden ver sterkt, evenals de solidariteit in de NAVO", zei minister Luns. Hij zei te verwachten dat op de bijeenkomst van de ministerraad van zes op 27 september in Brus sel de kwestie van de Britse toe treding tot de E.E.G. opnieuw ter sprake zal worden gebracht. Be langrijke besluiten verwacht hij echter niet, maar men zou „op de gebieden die niet door het verdrag van Rome worden bestreken met Engeland kunnen gaan samenwer ken, ik denk vooral op technolo gisch gebied, en bovendien zou men in de E.E.G. kunnen vermijden besluiten te nemen die de even tuele toetreding van Engeland in de weg zouden kunnen staan of op negatieve manier zouden be ïnvloeden". Wat Biafra betreft zei minister Luns dat Nederland de gevoelens van Frankrijk deelt en bij Enge land stappen heeft gedaan inzake de wapenleveranties aan Nigeria. Aan secretaris-generaal Oe Thant is gevraagd wat de V. N. in deze kwestie kunnen doen. Nu echter de organisatie voor Afrikaanse eenheid zich met deze kwestie bezig houdt ziet hiji niet veel nut in een beroep op de V. N., aange zien de Afrikaanse landen er het eerst bij betrokken zijn. Inzake Vietnam meende minis- ter Luns dat de V. N. een rol kun nen spelen, maar gezien de vijan digheid van China en Noord-Viet- nam en de komende verkiezingen in de Ver. Staten kan niet veel worden verricht. De speciale V.N.-commissie in zake kolonialisme heeft een reso lutie aangenomen, waarin Portu gal wordt veroordeeld, omdat het van plan zou zijn gifgas en che mische ontbladeringsmiddelen te gaan gebruiken in „zijn kolo niale strijd tegen het volk van (Portugees) Guinea". De resolu tie, ingediend door elf landen uit Afrika en Azië, werd -goedge keurd met 19 tegen nul stemmen bij vier onthoudingen, ml. Ame rika, Engeland, Australië en Italië. In een afzonderlijke stem ming over het artikel waarin Portugal wordt veroordeeld, stemden de vier westelijke lan den tegen. In de resolutie wordt secreta ris-generaal Oe Thant gevraagd een onderzoek in te stellen naar ,,'het gebruik van wapens voor massavernietiging en alle andere aspekten van de koloniale oor log, met name in Guinea" en daarover verslag uit te brengen. Alle landen wordt verzocht alles wat in hun macht ligt te doen om het gebruik van die wapens in „deze onmenselijke oorlog" te verhinderen en stopzetting van de oorlog te bewerkstelligen. Portugal had vóór de stemming de beschuldigingen tegengespro ken. Ze missen elke grond en worden met de grootste nadruk door de regering van Portugal ontkend, aldus de Portugese dele gatie bij de V.N. t 19) Aram kan zijn ogen bijna niet geloven. Hebben de mannen hem dan zonder meer in ds steeK gelaten? Zijn ze misschien een eind verderop gaan liggen. On nieuw bestijgt hij de rotsen en zoekt een punt, vanwaar hij over zee kan uitzien. Doch hoe hij ook speurt, van het schip is geen spoortje meer te zien. Uitgeput zet Aram zich op de stenen. ,,Daar zit ik nu," mompelt hij in zichzelf. „Moederziel eUeen in een wild vreemd land! Wat moet ik doen? Waar kan ik heengaan?" Een ogenblik denkt hij eraan, de kust te volgen. Dan moet hij toch wel ergens weer een dorp vinden met vissers, die bereid zijn hem van hier weg te brengen. Doch dan staat ineens weer bet beeld van de bewusteloze en gebonden vreemdeling hem voor de geest. Weer hoort hij de angst m diens stem, als hij de naam Korban sta melt. Heeft hij geen dure eed ge zworen, dat hij ds dood van die man zal wreken? Vastbesloten springt hij overeind. „Ik kan hier niet weg," mom pelt hij. „Dat moet een vinger wijzing van het lot zijn. Ik ga Korban opzoeken!" Indien de tweede baiby van Prinses Beatrix in de loop van woensdagmorgen wordt geboren, zal de N. T. S. om 13.00 uur via Nederland I een extra journaal uitzenden, om 14.00 uur volgt dan opnieuw een journaaluitzending. In het tussenliggende uur zullen enkele eerder uitgezonden pro gramma's over het Koninklijk Huis op het scherm worden ge bracht. Het woensdagmiddagprogramma van de Vara, dat om 17.00 uur begint, zal dan vanaf 17.35 uur worden voortgezet met een fees telijk programma van de N. T. S. onder de titel „Een boeket voor grote mensen". Aan dit program ma werkt een groot aantal Ne derlandse artiesten mee. Mocht de blijde gebeurtenis in de mid dag plaats vinden, dan zal het programma afhankelijk van het tijdstip om 17.00 uur of om 18.00 uur worden aangepast. Zeventien jaar lang hebben de nu 70-jarige Litauer Stefan Sie- troszys en zijn 57-jarige vrouw Jenniger in een soort hol gewoond vlak bij de prachtige huizen van Sydneys „deftige" voorstad in de heuvels van Killarney. Het verblijf van het echtpaar werd pas vorige week donderdag door de autoriteiten ontdekt. Zondag bleken man en vrouw spoorloos te zijn- Kennelijk is de plotselinge publiciteit te veel voor hen geweest. Iemand van het Leger des Heils, die eerder in contact kwam met het echtpaar, had hun voedsel ge geven, maar man en vrouw heb ben er niet van gegeten. Direct na aankomst in Australië hadden de Litauer en zijn vrouw het hol betrokken. Zij hebben nooit om steun bij de autoriteiten aangeklopt. MarbfKArïfthfQit VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam ziin gisteren in totaal aangevoerd 3118 dieren, zijnde 210 slachtrun- deren; 737 gebruiksvee; 205 gras kalveren; 289 vette kalveren; 1342 nuchtere kalveren; 5 mestkalveren; 28 lopers en biggen; 12 paarden; 12 veulens; 210 schapen of lamme ren; 68 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,80 5,20, le kwal. ƒ4,20ƒ4,65, 2e kwal. 3,704,00, 3e kwal. ƒ3,35ƒ3.65: Vette kalveren: le kwal. ƒ3.90—ƒ4,15, 2e kwal. 3.703.85, 3e kwal. ƒ3,45— 3,65: Stieren 4,30—4,90; Worstkoeien 3,503,60; alles per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ1100 1600; Vare koeien 900—f 1200; Vaarzen 9001075; Pinken 600825; Graskalveren 425 f 550; Nuchter» kalveren 150 170; Mestkalveren (°tieren) foio200. (vaarzen) f180 225; Schapen f 05135: Lam- meren 100145- alle= o»r stuk. Overzicht: Slachtrunderen: ge wone aanvoer, kalme hand»i m»t prüzen als maandag; Kalf- en melkkoeien: aanvoer ruimer, han del redeliik en prüzen onveran derd; Vare koeien: matige aanvo»r, rustige handel met onveranderde nriizen; Vaarzen en pinken: iets meer aanvoer, kalme handel en voed prijshoudend: Grasüalveren: aanvoer even groter, tamelijke han del en iets stijver in priis: Vette kalveren: aanvoer iets nemer. han- d»I vlot en ruim prijshoudend; Nuchtere kalveren: groter aanvoer, tra»e handel met teriwlonende prijzen: Schapen en lammeren: aanvoer als vorige week, handel goed en prijshoudend. nHBBHi^rasaBaHsni De eerste echte mannen-vulpenhouder, modern uitgevoerd en met sublieme technische eigenschappen: heerlijk soepel schrijvende 18 karaats gouden pen, veredeld met platina en metzorg handgepolijst. Keuze uit verschillende penpunten, waaronder speciale voor het plaatsen van handtekeningen. De Lamy 2000 ligt gemakkelijk in de hand: het zwaartepunt probleem werd afdoende opgelost. Gepatenteerde inkttoevoer „Lamy-Tintomatic" zorgt er voor, dat u uw Lamy 2000 overal kunt gebruiken: geen last van luchtdruk-, hoogte- en temperatuur verschillen. Eenvoudig en solide vulsysteem zorgt voor ongewoon grote inktvoorraad: 3500 handtekeningen met éénmaal vullen. De mat glanzende kunststof van de houder, in kombinatie met de handgeslepen,mat-edelstalen delen, maken de Lamy 2000 een uitzonderlijk elegante vulpen. Verkrijgbaar bij Prijs; f 55.— Dank zii het uitgebalanceerde zwaartepunt ligt de Lamy 2000 bijzc:n cl; „.ikcuiü. Da piaunametaal-punt van de 18 karaat gouden pen slijt ook na tientallen jaren niet. 21 dubbelzijdige drukniveileringskamertjes zorgen altijd voor een gelijkmatige inkttoevoer.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5