In de „wedloop om de ruimte" hebben de Russen een voorsprong Spanning in midden- Europa neemt toe Twee Amerikaanse bataljons naar gedemilitariseerde zone Albanië wens! vertrek van Russische troepen uit Bulgarije TERUGTREKKING VAN RUSSISCHE TROEPEN Brief van Brezjnev Blijvende onrust in Mexico Tegenslag voor de Biafranen Be staking bij Verolmewerf duurt voort Na de roofoverval in Bergeijk Eenzame zeiier William Iiiiis vermoedelijk omgekomen AANVALS PLANNEN VAN VIETCONG MISLUKT Russische eisen HET WEER m Voorzorgsmaatregelen in Zuid-Slavië Maandag 23/dinsdag 24 september 1968 21e Jaargang No. 5291 Amerikaanse reactie Papandreoe en Kanellopoelos vrijgelaten Schietpartij in Brusselse winkel Deserteurs Gevangenen doodgeschoten Weerbericht Hoogwater ai. Frans militair vliegtuig verongelukt Patrouilleboot voor Indonesië van World Wild Life Fund Ion- en Maanstanden MM. .im mss, T liMli WulffirtBaeBMiW P. 3. wet 8» S»«3e frtflmrBmWawai f 8,— per kwartaal; per maand nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De berging utt de Indische Oceaan van de „Sonde 5" die na een vlucht rond de maan bi zach te landing in zee maakte, vormt een nieuwe schakel in een keten van Russische ruimtevaartssucces sen die in oktober 1957 begon met het „bliep bliep" van de zender van hét eerste ruimtevaartuig de „Spoetnik 1". In de wedloop met de Verenigde Staten waren de Russen ook de eersten die een bemand ruimte vaartuig In een baan brachten en het was een Rus die als eerste bulten zijn cabine een „ruimte- wandeling" maakte. Een maand na de lancering van „Spoetnik 1" werd „Spoetnik 2" jnet aan boord het hondje Laika gelanceerd en in april 1961 was het majoor Joeri Gagarin die aan boord van de „Vostok 1" de Tuim- te in werdi geschoten. De Amerikaanse kolonel John Glenn draaide in februari 1962 om de aarde. De eerste „ruimtevrouw" was de Russin Valentina Teresj- feorva die aan boord van de „Wos- tok 6" in juni 1963 niet minder dan 48 maal om de aarde draaide. Een nieuwe top was in oktober Ï964 de lancering van de „Wos- chod" met drie Russen en in maart 1965 „wandelde" Alexei Leonov buiten zijn ruimtevoertuig. Nadat de Amerikanen met de eerste koppeling van cabine en laatste rakettrap de kloof hadden overbrugd, kwamen de Russen in februari 1966 opnieuw voor te lig gen toen de „Loena 9" de eerste zachte landing op de maan maak te. Kosmonaut Vladimir Komarov werd in april 1967 het eerste slachtoffer van de Russische ruim tevaart, toen zijn cabine bij terug keer naar de aarde te pletter sloeg. Andere wereldprimeurs van de Sowjet-Unie waren: oktober 1967 zachte landing van „Venus 4" op Mars en de koppeling op bevel van de aarde van de „Kosmos 212" en „Kosmos 213" in april van dit jaar. Een woordvoerder van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, „NASA", heeft zon dagavond de berging van de Rus sische „Sonde 5" na een omloop om de maan een groot succes ge noemd en een bewijs van de capa citeiten waarover de Russen be- schikken. Als de Amerikanen de maan eerder zouden bereiken dan de Russen, zou dat slechts aan Albanië heeft zaterdag Bulgarije gevraagd om stappen te onder nemen voor de terugtrekking van Russische troepen van Bulgaars gebied. Naar het Albanese persbureau meedeelt is een telegram aan de regering in Sofia gezonden, waar in „onmiddellijke maatregelen worden gevraagd om het vertrek te bewerkstelligen van grote Rus sische troepenconcentraties in dat land". Deze concentraties zijn agres sief en in strijd met het Bulgaars- Albanese vriendschapsverdrag van 1947", aldus een nota waarin voorts wordt gezegd dat Bulgarije een zware verantwoordelijkheid zou dragen, als het toestaat dat Bulgaars gebied wordt gebruikt als basis voor agressie. De Albanese regering zegt over „onweerlegbare bewijzen" te be schikken, dat er troepenconcen traties zijn. „Na de agressie tegen Tsjecho-Slowakije is het duidelijk dat de legering van Russische een heden in Bulgarije uitvoering van hun (de Russische) chauvinistische grote mogendhedenpolitiek in de Balkan en de wereld beoogt", al dus het persbureau. Volgens de nota zijn de Rus sische troepenconcentraties niet van defensieve aard, het einde van een nek-aan-nek- race zijn, zei hij. Volgens verslaggevers op Kaap Kennedy menen de Amerikanen nog vlak bij de Russen te liggen in de wedloop. Als de proefvlucht volgende maand met de „Apollo 7" met drie man slaagt, zullen de Verenigde Staten mogelijk nog in december een cabine met drie man rond de maan zenden. De moeilijk heid is de terugkeer naar de aar de. Beide landen hebben ervaring met de berging van cabines die om de aarde hebben gedraaid en die met een snelheid van 27.000 kilometer terugkeren, maar de snelheid van een ruimtevoertuig van de maan bedraagt zo'n 40.000 kilometer per uur. Vooral de hoek waarin de cabine in de dampkring komt, is belangrijk. Is die te klein dan zou het voertuig terugkaatsen naar de ruimte. Is de hoek te groot, dan verbrandt hij. Volgens de directeur van het ruimte-observatorium in Bochum (West-Duitsland) zullen de Rus sen nog vóór het eind van dit jaar of in het eerste kwartaal van 1969 een voertuig met drie ruimtevaar ders om de maan laten draaien. De volgende stap is dat een mens op de maan zal landen, zegt hij. fttjT ''i Nil I RUNBERG'S MDELSIliüEMJ NOORDSTRAAT 78 TERNEUZEN TEL. 01150-2304 Premier Oldrich Cernik heeft zaterdag tot partijleiders in Ostra- va gezegd dat „de komende dagen een begin zou worden gemaakt met de terugtrekking in etappes van de buitenlandse troepen uit Tsjecho-Slowakije, zo meldt radio- Praag in een bericht dat te Bonn is opgevangen. Ook het Tsjechoslowaakse pers bureau „Ceteka" maakte melding van de mededeling. Cernik zou er echter aan hebben toegevoegd dat „zekere contingenten" in het land zullen blijven. In de loop van de tijd zou het volk zien hoeveel Rus sen blijven en hoe lang het zal du ren voor ook die vertrekken Cernik zou voorts hebben ge zegd dat in juli op de conferentie van Cierna geen overeenstemming was bereikt. We hebben de Rus sische leiders er daar slechts van in kennis gesteld hoe we in de toekomst zullen handelen om zo wel acties van linkse als van rechtse extremisten te voor komen", zei hij. Volgens een goedingelichte bron in Parijs zou aan president Svo- boda van Tsjecho-Slowakije door de speciale gezant van het Krem lin, Koeznetsov, een brief van de Russische partijleider Brezjnev zijn Militairen in pantserwagens patrouilleerden zondag in de Mexicaanse hoofdstad na een nacht van nieuwe gevechten tus sen studenten en politie, waar bij één politieman werd gedood en zes werden gewond. Er woed den een reeks kleine brandjes, die volgens de politie door molo- tov-eocktailg waren veroorzaakt. Twee politie-auto's en een auto bus werden in brand gestoken. Sedert donderdag militairen de universiteit bezetten, zijn 680 ar restaties verricht. De universiteitswijk, waar het zwembad voor de waterpolowed- strijden van de olympische spe len ligt, is door militairen met machinepistolen en pantserwa gens afgezet. Inmiddels heeft de stakings- raad van de studenten, die zegt 168.000 studenten te vertegen woordigen, een pauze van twee dagen aangekondigd om zich over zijn strategie te beraden. De studenten demonstreren en staken al twee maanden uit pro test tegen wat wordt genoemd het grove optreden van de poli tie. Federale troepen hebben za terdag de belangrijke landings baan van Obilagoe in Biafra, waar wapens voor de Biafranen aankwamen, veroverd. Dit blijkt uit een officiële Nigeriaanse me dedeling in Lagos. De landingsbaan werd ook door het internationale Rode Kruis gebruikt voor het wegvoeren van buitenlanders uit Biafra. De verovering door de federale troepen betekent dat Oemoeahia, de laatste stad van enige omvang overhandigd. In deze brief zouden twee eisen zijn gesteld, te weten arrestatie van „contra-revolutio nairen", vooral schrijvers en jour nalisten, en ontslag van partij leider Dubcek. In Praag verluidt voorts dat de regering niet van plan is voor lopig een nieuwe minister van bui tenlandse zaken te benoemen. De staking op de Verolme werf te Rozenburg is maandag morgen bij de opkomst van de eerste ploeg doorgezet. De werk nemers gingen, na om 8 uur het terrein te hebben betreden, regel recht naar de kantines. Aan de poort werden opnieuw pamflet ten uitgedeeld aan het Verolme- personeel, die opriepen tot voort zetting van de aktie. De rijkspolitie heeft geen enkel spoor van de man, die vrijdag avond het grenswisselkantoor in Bergeijk heeft overvallen, de dienstdoende beambte onder be dreiging met een pistool dwong zich te verwijderen en met een hoeveelheid bankpapier ver dween. Men ontving tips van deze en gene, maar deze bleken zon der enige waarde te zijn. Het bedrag, dat de overvaller heeft meegenomen, is nog niet precies bekend. Het ligt in de buurt van 20.000 gulden. Het jachtje van de eenzame zeezeiler en schrijver William Willis (75) die 1 mei uit Long Island (New York) vertrok voor zijn derde poging om de Atlan tische oceaan over te steken, is door een Russische treiler in het noorden van de Atlantische oceaan aangetroffen. De mast van het 3% meter lange vaartuigje was gebroken en het verkeerde in zinkende toestand. Een pas poort en enkele andere dokumen- ten zijn door de bemanning van het Russische vissersvaartuig ge vonden. In het dagboek waren op 18 juli voor het laatst aan tekeningen gemaakt. Het Russi sche schip heeft nog in de om geving naar de vermiste Ameri kaan gezocht. Willis moest zijn eerste poging in 1966 na 60 dagen wegens her nia opgeven. Vorig jaar werd hij door een Poolse treiler gered toen hij voedselgebrek leed. In 1964 slaagde Willis erin om in 204 dagen de Stille Oceaan over te steken van Zuid-Amerika naar Australië. De Griekse regering heeft van daag (maandag) de voormalige Griekse premier George Papan dreoe en Panayotis Kanellopoe los vrijgelaten, die beiden sinds april huisarrest hadden. In een grammofoonplatenwin kel in de oude Brusselse binnen stad is vrijdag een 36-jarige man tijdens een gevecht met twee po litiemannen in burger neerge schoten. De man werd reeds twee maan den gezocht wegens diefstal en de Brusselse politie was er een dezer dagen achter gekomen, dat hij zich in Brussel ophield. Twee rechercheurs ontdekten hem in de grammofoonplatenwinkel. Toen zij hem zijn indentiteits- papieren vroegen, trok hij een revolver, waarop een vechtpar tij ontstond. Daarbij werd hij door een der rechercheurs in de buik geschoten en ernstig ge wond. De tweede politieman liep een schampschot aan de heup op. Verscheidene ambassades van „grote landen" zouden, zo wordt uit goede bron vernomen, hun regeringen alarmerende berich ten hebben gezonden over de snelle verslechtering van de toe stand in de Balkan. Tekenen die op deze verslech tering wijzen, zijn de toenemende spanning tussen Moskou en Zuid- Slavië, het feit dat weer enkele vlooteenheden van de Russen door de Dardanellen naar de Middellandse Zee zijn gevaren en de eis van Albanië aan Bulgarije om stappen te nemen tot terug trekking van de Russische troe penconcentraties uit Bulgarije. Deze waarschuwing kwam juist op het moment dat de opperbevelhebber van de troeipen van het Warschau-pact, maar schalk Jakoebovski, een bezoek bracht aan de Bulgaarse hoofd stad Sofia. Anderzijds is opgeval len dat zaterdag een aantal hoge officieren van het opperbevel van de NAVO in Griekenland aan kwam voor een bezoek aan de NAVO-eenheden langs de Griekse grens. In Zuid-Slavië zijn talloze waarschuwingen te horen en worden voorzorgsmaatregelen Naar eerst zaterdag is bekend gemaakt, zijn vorige week twee bataljons Amerikaanse mariniers per helikopter overgevlogen naar de Ben Hai-rivier in de gedemili tariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam voor een omsinge- Ungs- en uitschakelingsactie te gen Noordvietnamezen die via de zone in Zuid-Vietnam infiltreren. Uit het zuidelijk deel rukten an- ■■d c dere eenheden op. Meer dan ze- die nog in Biafraanse handen is, door de federale strijdkrachten] ventig tegenstanders werden in 'n is omsingeld. snelle operatie uitgeschakeld en grote voorraden munitie en levens middelen werden buitgemaakt. Generaal Frank Garretson, on derbevelhebber van de mariniers zei: „Zij (de Noordvietnamezen) wisten niet waardoor zij werden geraakt". Bij de Cambodjaanse grens in de omgeving van de stad Tay Ninh doodden Zuidvietnamese rege ringssoldaten in twee dagen 173 Noordvietnamezen, aldus een me dedeling in Saigon. Negen Zuid- vietnamezen sneuvelden en acht werden gewond. In Saigon worden alle voertui gen doorzocht op sabotagemate- rialen. Gevreesd werd dat de viet- cong ter gelegenheid van „verzets- dag" aanslagen zou plegen. Premier Tran Van Hoeong zei in een boodschap dat de Ameri kaanse strijdkrachten de plannen van de vietcong volledig hebben doen mislukken voor nieuwe grootscheepse aanvallen op steden en dorpen. In kringen :n het ministerie de omgeving va' van defensie in Washington zei men zaterdag dat1 wond. het aantal gevallen van desertie onder de Zuidvietnamese troepen dit jaar sterk is gestegen. In het eerste halfjaar deserteerden 60.000 Zuidvietnamese soldaten tegen 80.000 in geheel 1967. Dit jaar meldden 18.000 deserteurs zich later weer bij hun onderdeel, In 3J4 ïaar deserteerden 365.000 Zuidvietnamezen. Noordvietnamese eenheden heb ben zondag 'n gevangenkamp van de Zuidvietnamese regering tg Binh Son aangevallen en 20 ge vangenen doodgeschoten, die zich niet bij hen wilden aansluiten. De aanval was vermoedelijk een wraakneming voor een aanval door Zuidvietnamese militie op 'n ■kamp voor gedetineerden van de vietcong waarbij elf mannen, ne gen vrouwen en vijf kinderen wer den bevrijd. H°t is niet bekend hoeveel ge vangenen zich bij de Nqordvietna- mezen hebben aangesloten. Bij een mijnontploffing op een weg 60 km ten noorden van Sai- "on zijn zaterdagochtend 10 men sen omgekomen. 32 werden ge- genomen, nadat vier van de vijf „wapenbroeders" van het pact van Warschau scherpe aanvallen op dat land hebben gedaan, die lijken op die welke voorafgingen aan de inval in Tsjecho-Slowa kije. In de Zuidslavische pers worden deze aanvallen beant woord door de militairen van maarschalk Tito. Zij schrijven dat 20 miljoen Zuidslaviërs vast besloten zijn aanvallen van de 300 miljoen „wapenbroeders van Warschau" af te slaan. Het Kremlin heeft de afge lopen weken ook de gang van zaken in Roemenië gekritiseerd. Het Roemeense volk reageerde met betuigingen van trouw aan 't bewind. De Sowjet-Unie heeft inmid dels nog niet gereageerd op de rede die premier Cernik van Tsjecho-Slowakije zaterdag in Ostrava tot het partijkader uit sprak en waarin hij het begin van de terugtrekking van de Russen binnen enkele dagen aankon digde. „Enkele contingenten", zo zei Cernik, zouden blijven. In geen geval zou worden terugge gaan tot de methoden van de jaren vijftig. Niemand zou om zijn politieke overtuiging worden vervolgd. Cernik sprak zijn rede uit, nadat de Russen hadden ge- eist dat schrijvers en journalisten zouden worden vervolgd en par tijleider Dubcek zou moeten wor den heengezonden. Een reis van de Tsjechoslowaakse leiders naar Moskou voor nieuiw overleg' werd in de tweede helft van de vorige week uitgesteld. Nog steeds is niet definitief bekend, wanneer zij nu zullen gaan, hoewel wordt verondersteld dat dit deze week zal zijn. In de Oostservische industrie stad Leskovac werd tijdens het afgelopen weekeinde de grootste noodtoestandsoefening in Zuid- Slavië gehouden. Binnen een half uur werden 10.000 van de 40.000 inwoners geëvacueerd. In. samen werking met de luchtmacht en het leger werd een kernaanval gesimuleerd. door het K. N. M. I. geldig tot dinsdag- medegedeeld te De Bilt, avond Enkele buien Koel weer met wiss-lende bewol king en enkele buien, waarvan sommige met onweer. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west, later tussen west en noord west. DINSDAG 24 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 2.45 3.21 3.55 4.04 3.02 3.38 4.12 4.21 WOENSDAG 25 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert v.m. 3.19 3.55 4.29 n.m 3.36 4.12 4.46 MEXICO-STAD: Ook dit week einde moest de oproerpolitie van de Olympische stad in aktie ko men tegen de studenten, die hef tig protesteren tegen de bezetting van de nationale universiteit. Hier wordt een gewonde politie man van het strijdtoneel gevoerd. Een Broussard-vliegtuig van de Franse luchtmacht is zaterdag tijdens een oefenvlucht in het gebied van de Franse Alpen ver ongelukt. De zes inzittenden zijn om het leven gekomen. De kapitein van 't schip „Pant- jaran Sinar" heeft aan boord van zijn schip de patrouilleboot die prins Bernhard als president van het World Wild Life Fund aan de Indonesische regering heeft geschonken, overgedragen aan de directeur-generaal van het ministerie van bosbouw, de heer Soedjarwo. De boot, „Banteng", zal worden gebruikt ter bescher ming van een zeldzaam soort ri nocerossen op een schiereiland van West-Java. De overdracht werd bijgewoond door de Neder landse zaakgelastigde, mr. R. P. H. Ritter, en prof. R. Schenkel, vertegenwoordiger van het Fund in Indonesië en hoogleraar in Bazel. De heer Soedjarwo uitte zijn dank voor het geschenk. Mr. Ritter zei verheugd te zijn bij de ceremonie aanwezig te zijn. Hij zei, dat het geschenk was bedoeld om de natuur te be schermen in een periode waarin deze werd opgeofferd voor in dustrialisatie. KOEL WEER Boven Groenland en het zee gebied ten oosten daarvan is de luchtdruk hoog, bij de Azoren be vindt zich eveneens een hogedruk- gebied. Tussen beide hogedruk- systemen ligt een gordel van lage drukgebied, die zich uitstrekt van zuid-Groenland over de Britse eilanden en de Noordzee naar de Oostzee. Tussen het Azoren-hoge- drukgebied en deze lagedrukgnrdel handhaaft zich een krachtige wes telijke stroming met storingen, d;e onbestendig weer in onze om geving veroorzaken. H»t afge lopen weekeind» kenmerkte zich vooral door veel wind. terwijl er ook flinke binen vooricwamen, sommige met onweer. De neer slaghoeveelheden liepen van plaats tot plaats sterk uiteen, zo tapte Leeuwarden de afgelopen nacht 23 millimeter af. De middagtempera- turen schommelden in ons land in het algemeen tussen de 15 en 18 graden. Het komende etmaal ver andert in deze weerssituatie niet veel, zodat on een wisselende be wolking met enkele buien ge* rekend moet worden met een ma tige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen zuid* west en west, later tussen west en noordwest. ZON Sept. 24 25 26 op onder 6.29 6.31 6.33 18.34 1831 18.29 MAAN op onder 9.04 19.96 10 35 19 23 12.08 19.47

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1