DE KLOK TERUG Nasser vat weer moed DE JACHT OP DE DOCUMENTEN Radio en Televisie Moskou en de Bondsrepubliek Frankrijk kan waterstofbommen maken Amerikaanse senaat tegen vnurwapenwet tBafcwdag 21 september 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Twijfelachtig DOCHTER, MOEDER EN GROOTMOEDER VERONGELUKT Weer signalen ontvangen van Sonde 5 Vliegtuig tegen huis Dunne-darm- transplantatie in Brazilië Prestige Taktiek Messmer: HELMA PIT Oostduitse predikaten in conflict met overheid Russisch plan voor communistische wereldconferentie Het terugtrekken van Russische tanks en troepen uit Praag, Brno en Bratislawa volgt kort na de terugkeer van premier Cernik uit Moskou en het is redelijk enig verband aan te nemen. Weliswaar zouden slechts economische pro blemen aan de orde zijn geweest, die voor de Tsjechen van groot belang zijn, maar men kan aan nemen diat andere zaken de Russen van meer gewicht lijken: de nor malisatie van de toestand, die voorwaarde zou zijn voor de gehe le terugtrekking van de bezetting. In principe maakt het verdwij nen van de Russen uit het straat beeld de toestand al direct een •tuk normaler. Maar in wezen verandert er niets: de bezettings troepen blijven nog wel in de buurt van de steden. En in ander opzicht wil het met de normalise ring naar Russisch idee niet al te zeer vlotten. Er gaat bijna geen dag voorbij dat niet hetzij partijsecretaris Dub- cek, hetzij president Svoboda, het zij premier Cernik uitdrukkelijk verklaart dat men doorgaat met de liberalisatie, een opmerking die veel van zijn kracht verliest door dat doorgaans in één adem tevens aan de journalisten wordt verzocht nu toch echt de regels van de censuur in acht te nemen en niet zo dubbelzinnig te schrijven dat men tussen de regels door de pre cieze bedoeling proeft. Het kan zijn dat de terugtrek king van de tanks uit de grote steden een kosteloos Russisch ge baar is om de Tsjechen te helpen overtuigen dat alles weer als van ouds wordt als ze maar doen wat Dubcek van hen vraagt. Het is twijfelachtig of dit ook zo is. De komst van oud-minister Koesnetzow uit Moskou naar Praag en Bratislawa is een twijfelachtig teken. Hij is een geroutineerd op losser van moeilijke problemen en het probleem waaraan hij is gezet, kan best wezen een oplos sing te vinden voor het falen van de Russen om terstond na de in- Op rijksweg 12 onder Reeuwijk (Z.-H.) zijn woensdagavond de 22- jarige bestuurster van een perso nenauto en de twee inzittenden, haar moeder en grootmoeder om het leven gekomen, nadat de wa gen door onbekende oorzaak van de weg raakte over de kop sloeg en beneden aan het italud terecht kwam. De moeder, ihevrouw A. van Dalen (58), en de grootmoeder, mevrouw H. Tietema (81) werden op slag gedood. De bestuursters, A. F. van Dalen, verpleegster, overleed na aankomst In het zie kenhuis te ouda. De drie slacht offers woonden in Den Haag. De radiotelescoop van Jodrell Bank heeft gisterenmorgen op nieuw signalen opgevangen van het Russische ruimtevaartuig Sonde-5. Dit heeft de directeur van het Britse observatorium, sir Ber nard Lovell, meegedeeld. Sinds woensdagmiddag was niets meer gehoord. Volgens sir Bernard willen de Russen het ruimtevaartuig, dat zondag is gelanceerd, na een tocht naar de maan terughalen naar de aarde. De Sow jet-Unie noemde woensdag de mededeling van het Britse observatorium dat de Sonde-5 op 1600 km van de maan was, „niet in overeenstem ming met de werkelijkheid". De directeur van het observatorium in het Westduitse Bochum, er Kaminski, is van mening dat de Sonde-5 een Sojoez-ruimtevaar- tuig is voor drie bemannings leden, dat een onbemande vlucht maakt ter voorbereiding van een poging tot landing op de maan. Een oefenstraalvliegtuig van de Chileense luchtmacht is donderdag tegen een huis gevlogen in een arbeiderswijk in het zuiden van Santiago. De piloot en een kind verloren het leven. De tweede piloot, een vrouw en een kind werden gewond. Het huis brandde af. Het ongeluk gebeurde tijdens een militaire parade ter gelegen heid van de Chileense onafhanke lijkheidsdag. in Sao Paulo is woensdag met succes een dunne-darmtransplan tatie verricht onder leiding van prof. Euryclides de Jesus Zer- bini, zo is donderdag bekend gemaakt. In het communiqué wordt de identiteit van donor en ontvanger niet mee gedeeld Gezegd wordt slechts, dat de hartwerking en de bloedsom loop van de patiënt tot dusver bevredigend zijn. val een hun welgevallig regiem in het zadel te zetten. Vandaar dat Koesnetzow in Slowakije sprak met Husak, een man die door zijn verleden als gevangene van ex-president Novotny niet in de reuk kan staan een Stalinist te zijn, maar die tot dusver van alle Tsjechische prominente commu nisten nog het meest onomwon den heeft aanbevolen de Russen geheel en al te gehoorzamen. Het geduld van Koesnetzow is befaamd: hij heeft niet van de ene dag op de andere zijn plannen te verwezenlijken. Ais maar ge leidelijk de ster van Dubcek daalt doordat hij wei gezien is maar niets wezenlijks bij de Russen be reikt, zullen de Tsjechen misschien zelf wel op het idee komen dat ze Husak naar voren schuiven in de hoop dat die meer gehoor vindt in Moskou. Dat zal die dan ook wel mits hij maar wat steviger op treedt bijvoorbeeld om de censuur in te stellen: op te leggen wat Dubcek nu nog beleefd staat te vragen. Het systeem van heel langzaam en heel geleidelijk terug zetten van de klok. President Nasser acht de tijd ge komen om weer eens oorlog te voeren met Israël. De Egyptische president zinspeelt in redevoerin gen erop dat de Sinai de langste tijd bezet is en de kranten in Cairo schrijven kolommen lang over de oprichting van een burgermilitie een over mobilisatie. Weliswaar merkt men er weinig van dat de bevolking geestdriftig is voor een heilige oorlog, zoals dat wèl het geval was die van juni vorig jaar. Maar de gewone Egyptenaren hebben waarschijnlijk ook niet vergeten dat Nasser hen in twee oorlogen naar vernederende neder lagen heeft gevoerd. Het is trouwens ook de vraag of Nasser zelf erg spontaan krijgs lustig is geworden. Het zijn meer zijn hoge legerofficieren die be gonnen zijn dreigende taal jegens Israël te uiten in de tijd dat Nas ser in de Sowjet-Unie was om een zenuwontsteking in zijn been te iaten behandelen. Vermoedelijk heeft de Sowjet-regering behalve medische ook wel politieke advie zen gegeven waarin hem echter zeker niet aanbevolen zal zijn de uitgebreide Russische wapenhulp te gebruiken voor avonturen. Ten slotte kósten de vliegtuigen en tanks die Nasser pleegt te ver spelen ook roebels. Het geschreeuw van zijn gene raals echter kan Nasser wel dwin gen een stoerdere houding aan te nemen: zijn regime steunt op het leger en hij kan zich niet permit teren lakser ite zijn dan zijn leger commandanten. Nog daargelaten dat hij mag vermoeden dat deze generaais bij hun manhafte uit spraken in hun achterhoofd kun nen hebben, dat eens iemand NaS' ser moet opvolgen en dat dat iemand moet zijn wiens flinkheid algemeen bekend is. Er is aan de andere kant ook een intern Arabisch aspekt dat Nasser dwingt iets te doen. De nederlaag met bijbehorend pres tigeverlies is bijv. in Saoedi-Ara- bië en de andere olievorstendom men niet alleen als verdrietig er varen; tenslotte is de vriendschap tussen die twee Arabische groepen niet zo erg innig, doordat de vor sten wel weten dat Nasser hen ook graag uit hun troon ziet ge stoten. Dat verklaart bijv. ook waarom de rijke Arabische olielanden wel in de beurs hebben getast voor Jordanië, dat het inderdaad moei lijk heeft, maar aanzienlijk minder voor Egypte dat hét toch ook niet gemakkelijk kreeg vooral door het wegvallen van de inkomsten uit het Suezkanaal. Ook dit vergt haast dat Nasser, om zijn prestige bij de Arabieren buiten zijn land maar te herwinnen, even duidelijk maakt dat Egypte toch nog altijd de enige Arabische staat is die iets zou kunnen doen tegen Israël. Nassers minister Mohammed Fawzi heeft na de jongste schiet partijen aan het Suezkanaal ook de Egyptische taktiek uitgestip peld: militaire bliksemakties over het kanaal die dan verdediging zullen heten tegen Israëlische voor bereidingen voor een aanval. Het is dan mogelijk dat de Israëli's hun geduld verliezen en inderdaad een aanval uitvoeren over het ka naal waarna het Egyptische leger kan proberen de schande van vorig jaar juni uit te wissen. Nasser begint liever niet zelf die aanval, want er is tenslotte zoiets als het wapenstilstandsverdrag en het zou internationaal niet zo erg goed vallen als hij dat te opzichtig schond. Vooral niet omdat hij door de spanning aan het Suezkanaal zo hoog mogelijk op te voeren ook altijd nog een kans heeft hét in de Veernigde Naties voor te stel len of Israëls aanwezigheid langs het Kanaal een explosieve situatie veroorzaakt waarna internationale druk op Israël zou kunnen wor den uitgeoefend om de Sinai te ontruimen. Israël reageert op de jongste schietpartijen met kalmte. Repre saille-raids zijn achterwege ge bleven. De generaal heeft zelfs ge zegd dat de incidenten wel ernstig waren, maar geen nieuwe maat regelen noodzakelijk maakten. De vraag is alleen hoe lang die kalm te stand houdt als de uitdaging groter wordt. De Sowjet-Unie heeft donder dag haar opvatting herhaald, dat het handvest van de V. N. haar het recht geeft tegen West-Duits- land op te treden als dit land „zijn agressieve politiek hervat". In een commentaar in het rege ringsblad „Izwestja" wordt in dit verband gesproken over Bonn's streven om „zich West- Berlijn toe te eigenen". Het blad oefent scherpe kritiek op de ver klaringen van de westelijke gro te mogendheden ,dat de desbe treffende artikelen 53 en 107 van het handvest niet meer van kracht zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van de Russi sche verklaringen over deze kwestie Moskou al gewaar schuwd, dat een militaire actie tegen de Bondsrepubliek direct door de NAVO-bondgenoten zal worden beantwoord. Engeland heeft deze Amerikaanse verkla ring onderschreven. Waarnemers zien in de Russi sche uitlatingen overigens geen onmiddellijke bedreiging voor West-Duitsland. Zij beschouwen die eerder als een poging om Bonn's pogingen om tot een bete re verstandhouding met de Oost- europese landen te komen, te frusteren. De Franse minister van defen sie, Pierre Messmer, heeft woens dag verklaard dat Frankrijk in staat is om waterstofbommen te maken. De uitstekende resulta ten van de proeven die oninags op het proefterrein in de Stille Zuidzee zijn genomen, maakten het mogelijk te volstaan met slechts vijf in plaats van de voor genomen zeven proeven, zei hij. De Amerikaanse senaat heeft woensdagavond met 55 tegen 31 stemmen een wetswijziging ver worpen die voorzag in verplichte registratie van alle vuurwapens en waarbij een vergunning voor het bezit van geweren verplicht werd gesteld. Senator Edward Kennedy stemde vóór. Het was de eerste maal sedert zijn broer Robert Kennedy werd vermoord, dat hij een bijeenkomst van de senaat bijwoonde. Een ontwerp dat de wapenver koop en het vervoer van wapens tussen staten onderling beperkt, moet nog in de senaat worden behandeld. De senaat ging met 70 tegen 17 stemmen akkoord met een bepa ling waarbij het verzenden per post van geweren en jachtgewe ren van de ene staat naar de an dere wordt verboden. Het ontwerp gaat nu naar een commissie om tot een compromis te komen met een ontwerp-wa- pénwet die door het huis van af gevaardigden is goedgekeurd. ZONDAG 22 SEPTEMBER 1968 HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Stereo: Badinerie: klassieke muziek (gr.); 8.55 Inleiding hoog mis; 9.00 Eucharistieviering; 10.00 Nieuws en waterstanden; 10.15 Stereo: De toon-bank: licht mu ziekprogramma; 11.00 Stereo; Pro menade-orkest en solist: klassieke en moderne muziek; 11.45 Buiten lands commentaar; 11.55 Medede lingen; 12.00 De platenbijbei: bij bels klankbeeld; 12.45 Klavecim bel-recital (gr.): klassieke muziek; 13.00 Nieuws; 13.07 Voor de jeugd; 13.25 Pianorecital: klassieke mu ziek; 14.10 Visioen en visie; literair programma; 14.30 Langs de lijn: sportreportages en -uitslagen en lichte grammofoonmuziek; 17.00 Gereformeerde kerkdienst; 18.00 Schriftnoten: gewijde muziek; 18.30 Marsch en beat, één pot nat?, beschouwing; 18.45 Kerk veraf en dichtbij; 19.00 Nieuws; 19.07 Stereo: Klassieke gewijde muziek (gr.); 19.30 Het gezin als oefenplaats, lezing; 19.45 Stereo: Londens symfonie-orkest en solist (gr.): semi-klassieke muziek; 20.05 Bas-bariton en kerkorgel: klassie ke en moderne muziek; 20.30 Ste reo: Stereoclub: muzikale en tech nische tips voor stereo-fans; 21.30 Midavond: Nederlandse cabaret liedjes; 22.15 Nieuw zicht, gods dienstig programma; 22.30 Nieuws; 22.40 Mededelingen; 22.42 Over weging; 22.45 Audio-visie op festi vals; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied; 8.18 Voor het platteland; 8.30 Weer of geen weer: gevarieerd programma (9.00 Sportmededelingen); 9.45 Uit hu manistisch oogpunt, toespraak door prof. dr. G. Stuiveling; 10.00 Kinderdienst; 10.30 Hervormde kerkdienst; 11.30 Vraag en ant woord; 11.40 De open deur; 12.00 Muzikaal onthaal: bonte muzikale show; 13.00 Nieuws; 13.07 Radio journaal, waarin: De toestand in de wereld, lezing; 13.25 Info: vra gen en antwoorden; 14.00 Vacan- ze: platenprogramma uit en over Italië; 14.30 Radio kamerorkest en solist: klassieke muziek (15.10 Ge lijk verschenen: kunstkroniek); 15.55 In het voetspoor van Heems- kerck en Barentsz, documentaire over de Nederlandse Spitsbergen- expeditie; 16.30 Stereo: Strijk orkest: lichte muziek; 16.55 Ste reo; Vibrato: platenprogramma voor stereo liefhebbers; 17.50 Nieuws; 18.05 Mededelingen; 18.10 Langs de lijn: sportreportages en -beschouwingen; 18.30 Zangsoliste met instrumentale begeleiding: cabaretliedjes; 18.50 Bij nader in zien: journalistenforum; 19.30 Nieuws; 19.35 En avant la zizique!: Franse chansons; 20.00 Weten en gieweten: gesprek; 20.30 Rits: een open programma; 21.30 Wiener festwochen 1968: Weens filharmo nisch orkest: klassieke en moderne muziek; 22.30 Nieuws; 22.40 Radio journaal; 22.50 't Mag geen naam hebben: licht platenprogramma; 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM III: 9.00 Nieuws; 9.02 Drrruit: iicht platenprogram ma; 10.00 Nieuws; 10.02 Juist op zondag; 11.00 Nieuws; 11.02 Mu ziek mozaïek; 12.00 Nieuws; 12.02 Met vriendelijke groeten...: ver- zoekplatenprogramma; 13.00 Nws; 13.07 NAR: Nederlandse artiesten revue op de plaat; 14.00 Nieuws; 14.02 Rome - Ankara - Madrid: programma voor de gastarbeiders; 15.00 Nieuws; 15.02 Athene - Ra bat - Belgrado: programma voor de gastarbeiders; 16.00 Nieuws; 16.02 Rhythm and blues: oude en nieuwe opnamen; 16.35 Hillbilly time: country and western mu ziek; 17.00 Nieuws; 17.02 Radio journaal met toto-uitslagen; 17.05 18.00 Muziekmelange. door Mr. Berjawit 47) De dokter zette de instrumen tentas naast het bed en begon een voorlopig onderzoek. Na en kele minuten besliste hij: „Met spoed een ziekenauto; misschien haalt ze het nog. Ik kan dat op deze manier moeilijk bepalen. Het ziet er naar uit, dat er ope ratief moet worden ingegrepen". „Ogenblikje", zei de inspec teur tot de directeur, die de plaats van zijn vrouw was komen innemen. „Wilt u tegen niemand zeggen dat mevrouw Clerebaan nog leeft. Tegen niemand, dit is een bevel. De pleger van deze aanslag moet in het onzekere blijven verkeren over de gevol gen van zijn misdaad. Mag ik u ook verzoeken", dit tegen de dokter. „Niemand in te lichten over de toestand van de pa tiënte?" .Accoord", zei deze. „Ik wil overigens zelf met de ziekenwa gen meerijden. Als u nadere bij zonderheden wilt hebben kuntu naar Utrecht bellen, en. „Stil", iraterumpeerde de poli tieman. De patiënte bewoog en tracht te te spreken. Hij boog zich dicht over haar heen. „Oh, arme Arthur," mompelde de gewonde, „arme, domme Ar thur. Ik heb je nog willen waar schuwen, hoe, oh De rest van de zin ging verloren in zacht gekreun. De directeur haalde licht zijn schouders op. Hij had genoeg van moord en politie, en vroeg zich slechts af hoe lang ihet nog zou duren. „Blijft u hier", vroeg de poli tieman aan de dokter. „En zoudt u, als ze opnieuw wil spreken, mij direct kunnen roepen. Ik ga naar de gasten, in de zitkamer van de heer Pit. Dat is hier schuin tegenover. Kamer num mer 4." „Natuurlijk, gaat uw gang". Toen de inspecteur binnentrad ontmoette hij een sfeer van ver ademing. De gasten zaten stil en verslagen, half slapend, rillend en deels ontsteld bijeen. „Ik moet u verzoeken," begon de politieman „nog enkele ogen blikken hier te blijven. Er is een ernstig ongeval gebeurd en, hoe zeer me dit ook spijt, we zullen met ieder van u een kort gesprek moeten nebben. Mag ik u vra gen", dit tegen de Zwollenaar, „nog even bij de gasten te blij ven?" Hij wenkte de agent naar de gang. „Ga naar de fietsenmaker en bel direct het dagblad „De Och tendinformatie" in Amsterdam. Waarschijnlijk weten ze daar waar hun verslaggever Tim zit en het detectivebureau Pit zo wel Pit als die juffrouw zijn namelijk wég en zeg dat ze onmiddellijk contact met ons op nemen. Of, wat nog beter is, direct hierheen komen of de bur gemeester bellen. Zeer dringend. Ja, vergeet niet te vertellen dat onze telefoon kapot is „Dat weten ze toch." „O ja. Dus de burgemeester." De agent verwijderde zich. Op de trap ontmoette hij de politie chef, die zich tot de inspecteur richtte met de woorden: „Het schijnt dat de bewaking totaal onvoldoende is geweest". De aangesprokene beet zich op de lip. „U kunt het misschien zo noemen, hoewel ik nog niet weet hoe we dit hadden kunnen voorkomen." Hij bracht z'n supe rieur in de hem ter beschikking gestelde kamer, improviseerde licht met twee kaarsen en gaf een kort, duidelijk overzicht van de situatie. „U kent dus de moordenaar", zei de chef. „Dat wil zeggen, de heer Pit heeft mij een naam getoond. Ik heb er geen flauw idee van op welke gronden hij de betrcv- kene verdenkt; evenmin weet ik of hij gelijk heeft. Het lijkt me, dat op dit ogenblik tegen hem optreden, of ook zelfs maar laten doorschemeren dat er verdenkin gen zijn gerezen, de zaak ern stig zou bemoeilijken; het geval kon er mogelijk zelfs wel onop losbaar door worden. We zullen op Pit moeten wachten voor we tot werkelijke actie kunnen over gaan." „Merkwaardige rol voor de politie," zei de chef, zonder ech ter tot tegenspraak te komen. „Het lijkt me toch wel", vervolg de hij, „dat we de gasten een voorlopig verhoor zullen moe ten afnemen." „Geheel met u eens. We kun nen direct beginnen; ik heb ze namelijk allemaal in de zitkamer van Pit laten wachten." „Het gaat mij om de volgen de personen," legde Pit de chef van afdeling documentatie voor: „Arthur Charles van Zanten, ge boren 14 juni 1900; Adrienne Johanna Struyck-van Zanten, ge boren 23 januari 1926; Karei Willem Domburg, geboren 12 december 1895;; Johanna Ina DomburgHarelsen, geboren 14 februari 1898; Alberta, Wilhel- mina, Therèse Margarethe Cle rebaan tot Balkoor, geboren 17 juni 1891; Johan Gerard Rein- ders, geboren 18 mei 1928; Irene Suze Denkers, geboren 17 mei 1931; Hendrik Willem van Hemert, geboren 14 november 1930. Dat zijn ze. Het is heel goed mogelijk, dat enkele namen vals zijn, hoewel ik het niet denk. Eveneens is het mogelijk, dat de geboortedata niet kloppen. Als ik me niet vergis zult u speciaal de jaren 19441947 in uw onder zoek dienen te betrekken." Helma en Tim hadden de op somming zwijgend aangehoord. „Het gaat dus alleen over mensen van de cercle," zei de secretaresse. „Natuurlijk", zei Pit. „Die cer cle is in werkelijkheid niet dank zij ons gevormd. De dames en heren wensten een onopvallend contact-centrum als deze term bruikbaar is en ze hebben ge poogd jou en enkele andere figu ren als figuranten en dekman tel te gebruiken. Het hotel is niet zo groot en het aantal gas ten is beperkt. Als een paar men sen opvallend veel met elkaar zouden praten of wandelen en zo, denk alleen maar aan dat on schuldige flirtje tussen het meis je uit Soest en die Amsterdam mer, dan zou dat direct opvallen. Wat was dan gemakkelijker dan die cercle, met haar verheven idealen. Bovendien bood het ge val een welkome gelegenheid de mening van buitenstaanders, o.a. van jou als politie-contact, onop vallend en zo volledig mogelijk te vernemen". (Wordt vervolgd.) BRUSSEL (Ned. uitz.): 12.00 Lichte muziek; 13.00 Nieuws, weerbericht, mededelingen, pro gramma-overzicht en SOS-berich- ten voor de schippers; 13.15 Geva rieerde muziek; 14.00 Nieuws; 14.03 Opera- en belcantoconcert; 15.00 Licht muziekprogramma; 15.30 Sport en muziek met berich ten voro automobilisten (17.00 en 18.00 Nieuws); 18.30 Katholiek- godsdienstige uitzending; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.30 Licht muziekprogramma; 22.00 Nieuws en berichten; 22.15 Lichte muziek; 23.40—23.45 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 15.30 Journaal; 15.32 Wegeninformatie; 15.35 In kleur: De wereld redt Abu Sim- bel, documentaire film; 16.05 In kleur: De Bosbrigadiers, tv-feuille- ton voor de jeugd; 16.30 Toto uitslagen; 16.32 Red de ijsberen, documentaire film; 17.0018.00 Vredesdienst; 18.55 Barend de Beer; 19.00 Bijbelvertelling voor kinderen; 19.05 Vredesweek 1968, forum; 19.30 Sportprogramma; 20.25 Journaal; 20.30 De glazen stad (III), tv-feuilleton; 21.20 Ge vraagd: adviezen bij het sollicite ren; 22.20 Koorzang: geestelijke liederen; 22.2522.30 Journaal. NEDERLAND II: 18.55 Barend de Beer; 19.00 Het geheim van de grot: tv-feuilletoon voor de jeugd; 19.30 Rin-Tin-Tin: De spookstad, tv-feuilleton; 20.00 Journaal; 20.05 In kleur: The big valley: De in dringers, tv-feuilleton; 20.55 Olie, een nieuwe kans voor Amsterdam, documentaire film; 21.15 Een kwartiertje Chinees variété; 21.30 Het verhaal van de zee: Schatten van de zee, tv-film; 22.1522.20 Journaal. BELGIE (Ned. uitz.): 11.00 11.40 H. Mis; 14.30 Landbouw- kroniek; 15.00 De gordel van slangeleer, jeugdfeuillton; 15.20 Gevarieerd programma met o.a. reportage motorcross te Rixensart en Eurovisie: Wielrennen te Parijs; 17.15 Documentaire film; 18.10 Voor de kleuters; 18.30 Sport; 19.00 Daktari, jeugdfeuillton; 19.50 Mededelingen; 20.00 Nieuws; 20.40 De trein van Berlijn is gestopt, Engelse speelfilm; 22.10 Muzikaal programma; 22.50 Nieuws. MAANDAG 23 SEPTEMBER 1968 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende woord; 7.15 Ba dinerie: klassieke muziek (gr.); (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws); 8.30 Nieuws; 8.32 Voor de huis vrouw (9.35 Waterstanden); 10.00 Muziek van deze eeuw: moderne muziek (opn.); 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de zieken; 11.30 Bejaarden programma; 11.55 Mededelingen; 12.00 Lichte grammofoonmuziek; 12.21 Voor boer en tuinder; 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actua liteiten; 12.50 Parasolasido: geva rieerd programma; 13.30 Stereo: Lichte orkestmuziek met zang solist; 13.50 Stereo: Hawaaiian- gitaarmuziek met ritmische bege leiding; 14.05 Schoolradio; 14.30 Opera-fragmenten (gr.); 15.00 Ge reformeerde middagdienst; 15.30 Zoeklicht od Nederland: informatie over Overiisel, afgewisseld met muziek (16.00 Nieuws); 17.20 Overheidsvoorlichting: In de ru briek Suriname en de Nederlandse Antillen spreekt drs. M. D. Thijs over projecten van de adviesraad; 17.30 Voor de kleuters; 17.45 Ste reo: Lichte grammofoonmuziek; 18.00 Stereo: Meisjeskoor met licht instrumentaal sextet; 18.19 Uit zending van het G.P.V.; 18.30 Nieuws en weerpraatje; 18 46 Actualiteiten; 19.00 Stereo: Me- tropole-orkest: amusementsmuziek; 19.30 Stereo: Muziek rond de klok van achten: gevarieerd muziekpro gramma (opn.); 20.10 De kerken in ons land, klankbeeld'; 20.40 Stereo: Amsterdams kamerorkest en solis ten: klassieke en moderne muziek; 21.20 Stereo: Licht gevarieerd pla tenprogramma; 22.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrij vers en toneel; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.50 Stereo: NCRV-vocaal ensemble: klassieke liederen; 23.15 Pianorecital: mo derne muziek (gr.); 23.30 Jazzmu ziek; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek; 7.20 Socialis tisch strijdlied; 7.23 Uitgeslapen: lichte gramofoonmuziek en repor tages (7.30 Van de voorpagina); 7.54 Deze dag; 8.00 Nieuws en actualiteiten; 8.20 Uitgeslapen: lichte grammofoonmuziek en re portages; 9.00 Stereo: Semi-kias- sieke orkestmuziek (gr.); 10.00 Voor de huisvrpuw; 11.00 Nieuws; 11.02 Premières door de Neder landse radio-orkesten (opn.); mo derne muziek; 12.00 Blauwe maan dag: gevarieerd programma; 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw; 12.29 Stereo: Muzikale aan winsten; 12.50 Tien voor één praatje; 13.00 Nieuws; 13.11 Infor matie over ontwikkelingswerk; 13.20 Pro memorie, praatje;; 13.25 Alt en orgel: klassieke muziek; 14.25 Schoolradio; 14.45 Stereo: Lichte grammofoonmuziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Dixieland- muziek (gr.); 16.00 Nieuws; 16.02 Stereo: Lichte grammofoonmuziek; 16.15 Internationale orgeldagen Rijnstreek te Arnhem; 16.40 Voor de jeugd; 17.30 Gitaarspel (gr.); 17.40 Overheidsvoorlichting: Den Haag aan de lijn; 17.55 Mededelin gen; 18.00 Nieuws; 18.16 Radio journaal; 18.25 De rechten van de mens, beschouwing; 18.30 A la carte: tafelmuziek met om 19.00 Paris vous parle; 19.30 Nieuws; 19.35 RVU: Muzikaal spectrum, door Klaas A. Posthuma; 20.05 Toneel nu: programma van moder ne voor het eerst in Nederland ge brachte stukken; 20.30 Jazz in aktie; 21.00 Musonnette: licht mu ziekprogramma; 21.30 De Werk winkel: trefpunt van jonge chan sonniers en cabaretiers; 21.50 Pro gramma over het symbool, lezing in de serie Wat de vrijmetselarij voor mij betekent, en Vrijmetse- laarsmuziek; 22.20 Verbeter de wereld, begin bij' je zelf!; 22.30 Nieuws; 22.40 Radiojournaal; 22.55 Stereo: Jazzpresso; 23.25 Radio- ra ma: veertiendaags mini-maga zine; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM III; 9.00 Nieuws; 9.02 Fit: licht platenprogramma; 10.00 Nieuws; 10.03 Popmuziek (11.00 Nieuws); 12.00 Nieuws; 12.03 Actualiteiten; 12.13 Als dat zou kunnen: verzoekplatenpro- gramma; 13.00 Nieuws; 13.03 Ac tualiteiten; 13.08 T.N.T.: knalmu- ziek; 14.00 Nieuws; 14.03 Popmu ziek; 15.00 Nieuws; 15.03 Holster: licht platenorogramma; 16.00 Nws; 16.03 lORRrrr: tienershow; 17.00 Nieuws; 17.02 Actualiteiten; 17.07 18.00 Draaijijofdraaiik: verzoek- platenprogramma. BRUSSEL (Ned. uitz.): 12.00 Nieuws; 12.03 Lichte muziek; 12.08 Landbouwkroniek; 12.15 Lichte muziek; 12.40 Weerbericht, mede delingen, programma-overzicht en SOS-berichten voor de schippers; 12.48 Lichte muziek; 12.55 Buiten lands persoverzicht; 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberichten; 13.20 Tafelmuziek; 14.00 Nieuws; 14.03 Gevarieerde muziek (15.00 Nieuws); 16.00 Nieuws; 16.03 Beursberichten; 16.09 Programma voor de zieken; 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen; 17.15 Oosterse vloksmuziek; 18.00 Nieuws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardensportuitslagen; 18.30 Amusementsmuziek; 18.45 Sport; 18.52 Taalwenken; 18.55 Lichte muziek; 19.00 Nieuws, weerbe richt en actualiteiten; 19.40 Amu sementsmuziek; 20.00 Operakro niek; 22.0022.15 Nieuws en be richten. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 18.50 Barend de Beer; 18.56 Reclame; 19.00 Jour naal; 19.03 Reclame; 19.06 Ken merk: de wekelijkse informatie rubriek over kerk en samenleving; 19.31 In kleur: Dregnet, tv-politie- feuilleton; 19.56 Reclame; 20.00 Journaal; 20.16 Reclame; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Per seconde wijzer, quiz; 21.35 In kleur: Kermis der ijdelheid, ver filmde Engelse comedie: 22.20— 22.25 Journaal; 23.00—23.30 Te- Ieac: Meten en vergelijken (1). NEDERLAND II: 18.50 Barend de Beer; 18.56 Reclame; 19.00 Journaal; 19.03 In kleur: De Flint- stones, tekenfilm; 19.30 Het circus komt; 19.53 Praatje over de VTe- desweek; 20.00 Journaal; 20.16 Reclame; 20.20 Het circus Sarra- sani in Nederland; 21.36 KRO 68-69: overzicht van de komende KRO-programma's; 22.2522.30 Journaal. BELGIE CNed. uitz.): 18.30 Duit se les; 18.55 Voor de kleutert;; 19.00 Zoro, jeufdfeuilleton; 19.25 Programma voor oudere kijkers; 19.40 Nederlandse les; 19.55 Mede delingen en weerbericht; 20.00 Journaal; 20.25 Het huis der gijze laars, Amerikaanse speelfilm; 22.15 Poëzieprogramma; 22.35 Nieuws. Predikanten in Oost-Duitsland zijn door een verklaring waarin zij hun leedwezen uitspreken over de invasie van Tsjecho-Slo- wakije, in conflict geraakt met de communistische autoriteiten. Dit deelden kerkelijke kringen in Bonn donderdag mee. De verkla ring, die zondag j.l. in verschei dene kerken van de kansel is voorgelezen, was opgesteld op een bijeenkomst van vooraan staande geestelijken. De predi kanten betreuren met name, dat Duitse troeoen aan de invasie hadden deelgenomen, wat vol gens hen voor de Tsjechoslowa- ken wel bijzonder kwetsend moet zijn geweest. Volgens in Bonn ontvangen be richten heeft de Oostduitse staatssecretaris voor kerkelijke zaken, Seigewasser, de Oost- Duitse Protestantse autoriteiten in Berlijn gewaarschuwd voor ernstige consequenties. Het zou al zeker zijn dat de mogelijkheid voor predikanten om naar het buitenland te reizen, beperkt wordt. Naar van betrouwbare zijde in Moskou verluidt zet het Kremlin zijn plan voor een communisti sche wereldconferentie door, on danks de vele kritiek die het op het bezetten van Tsjecho-Slowa- kije heeft gekregen. Deze confe rentie zou op 25 november te Moskou moeten beginnen. Naar wordt zal op 30 oktober te Boeda- Dest een consultatieve bijeen komst worden gehouden, waarbij de klwestie-Tsjecho-Slowakije een van de belangrijkste agenda punten zou zijn. Het is niet dui delijk of de Roemenen en Italia nen. die met de communistische nart ij en uit o.a. Frankrijk en Engeland het militaire optreden tegen Dubcek en de zijnen heb ben veroordeeld, daar van de -partij zullen zijn.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9