De S. V. H. van kolenimporteur tot machtige energiegroep Onberekenbaarder dan ooil OMZET U5 MILJARD PER JAAR Drankbestrijders over bloedproef: teveden maar niet voldaan Philips geeft converteerbare personeels- obligaties uit BEU RS0VERZICHT DE VBIJE ZEEUW Pagina 5 Fusie JONGENS STALEN PISTOLEN Aardgas Veldslag op boekenbeurs in Frankfort Uranium Na Brussel ook metrobouw in Antwerpen, Gent, Luik en Charleroi Het Kremlin: Gekibbel Kolendamp vergiftiging Moeilijker ZWera*g 21 wptemTjiw 1968 De redding van het Botterdam se scheepvaartbedrijf van Nie- volt Goudriaan uit buitenlandse handen heeft opnieuw de aan dacht gevestisd op de in Utrecht gevestigde Steenkolenhandels- vereniging n.v., een internatio naal vertakte onderneming, die in haar 72-jarig bestaan een energiereus is geworden met een omzet van één en een kwart mil jard gulden per jaar. Sedert haar oprichting heeft 'de S.H.V. zich voornamelijk toe gelegd op de handel in grond stoffen voor de opwekking van energie. Acht kolenimporteurs richtten de ..vereniging" in 1893 op. In 1896 werd de S.H.V. omge zet in een besloten n.v. Dat is zij tot op de huidige dag geble ven. Het aantal aandeelhouders groeide van acht tot rond 250. De ontwikkeling op het gebied van de energie heeft in de 72- jarige geschiedenis van de n.v. steeds geleid tot het ontplooien van niéuwe activiteiten tenein de aan de toenemende vraag naar nieuwe vormen van energie te kunnen voldoen. Zo groeide het bedrijf van kolenimporteur tot een machtige energiegroep met meer dan 150 dochteronder nemingen; ruim 7000 medewer- kers(sters) in binnen- en buiten land en een geplaatst aandelen kapitaal van 26,6 miljoen gulden. Jaarlijks wordt (uitgedrukt in steenkolen equivalent) door de groep een hoeveelheid van 12 miljoen ton energieprodukten verhandeld. De omzet groeide in enkele jaren van één miljard tot ruim één en een kwart miljard gul den thans. De S.H.V. heeft verreweg het grootste aandeel in de kolen-im- pttrt. De kolen betrekt de S.H.V. uit Duitsland, de Verenigde Sta ten en andere industriegebieden. In Amsterdam heeft de S.H.V. onder meer een modern antra- eietveredelingsbedrij fOok in de internationalee kolenhandel heeft de S.H.V. een aandeel via eigen verkoopmaatschappijen, voornamelijk in de E.E.G.-lan- den. De S.H.V. behoort voorts tot de belangrijkste leveranciers van aardolieprodukten met afzet zo wel in binnen- als buitenland (verkoop onder de naam Pam). Butaan- propaangas worden zo wel in flessen als in bulk ver kocht op de Nederlandse markt in samenwerking met Chevron (voorheen Caltex). In de Bene- luxhavens en in noord-Duitsland De algemene Nederlandse drank- óestrijdersorganisatie (A.N.D.O.) is tevreden, maar niet helemaal vol daan over de voorgenomen invoe ring van dë verplichte bloedproef. „De minister heeft verklaard dat hij denkt aan een strafbaarstelling van iemand die aan het verkeer deelneemt met een alcoholpromil lage van 0,5 tot 0,8. Op goede gronden zouden we een promillage van 0,5 (of lager) kunnen beplei ten", zó zegt de bond. De drankbestrijders zouden In eerste instantie tevredeen zijn met dé strafbaarstelling bij een pro millage van 0,8 omdat er dan „ten minste iets vastligt". De bond meent dat de persoonlijke instel ling van de rechter nu een veel te grote rol gaat spelen terwijl de interpretatie van de opsporings ambtenaar een factor is die nog al eens beoordelingsverschillen ople vert. De drankbestrijdersbond betreurt het dat de minister in de nota verkeersonveiligheid niets heeft gezegd over het verhinderen van het deelnemen aan het verkeer on der invloed. „Vooral bij het uit gaan van café's en nachtgelegen heden zou een controle op de rij vaardigheid van grote waarde zijn voor de verkeersveiligheid. Niet voor niéts vindt een groot deel van de ernstige ongelukken plaats na twaalf uur 's nachts, aldus de bond. De A.N.D.O. spoort de volks vertegenwoordiging aan de nieuwe wegenverkeerswet zo snel moge lijk t» behandelen. heeft de S.H.V. bunkerstations voör de levering van olie aan zeeschepen. De omvangrijke Nederlandse Rijnvaart vereniging was lange tijd een andere S.H.V.-dochter. In het begin van dit jaar fuseer den de N.R.V. en de Vulcaan. Zij werken thans onder de naam Europese Waterweg-transporten n.v. en hebben een gezamenlijk laadvermogen van 170.000 ton, waarvan ruim de helft duwvaart. Voor het transport van olie beschikt de S.H.V. over 'n tank- vloot van meer dan 40 schepen en een wagenpark van enkele honderden tankauto's en spoor wagons. In Rotterdam en Am sterdam heeft de S.H.V. een mo dern overslagbedrijf voor massa goed. De buitenlandse organisatie van de S.H.V. is met het oog op de gewijzigde omstandigheden na de tweede wereldoorlog ver sneld tot ontwikkeling gebracht. De S.H.V. heeft thans onderne- De Zaandamse politie heeft drie en de Amsterdamse politie vijf jongens gearresteerd die in de nacht van zaterdag 14 op zondag 15 september negen pis tolen bij de artillerie-inrichting hebben gestolen. De leeftijd van de jongens loopt uiteen van 16 tot 20 jaar. Eén van hen, die be kend was op het A.I.-terrein, heeft de andere jongens naar het gebouwtje geleid waar de wa pens lagen opgeslagen. Zij moes ten het gebouwtje beklimmen, e enluik openen en vier meter naar beneden springen om de pistoien te kunnen bereiken. Aangezien zij die hoogte te groot vonden haalden zij eerst een touw van een vlaggestok waarna zij zich langs dat touw lieten zakken. Het gebeurde al lemaal 's nachts om drie uur, nadat de jonigens van de kermis in Volendam waren gekomen. De Amsterdamse politie kwam dé daders op het spoor toen woensdagavond bij een huiszoe king wegens een diefstal van auto-onderdelen een pistool werd aangetroffen. De jongens wor den maandag voorgeleid. FORT MORGAN (V.S.): Onder de ogen van vierhonderd men sen, die een voorstelling van het circus Carson Barnes hijwoon den, heeft een leeuwin de domp teur John Carr aangevallen en ernstig aan het hoofd en de rug verwond. Op de foto zien we hoe twee employees van het circus vertwijfeld pogingen in het werk stellen om de leeuwin van het lichaam van de bewegingloze Carr af te slepen. mingen in zes E.E.G.-landen en voorts in Engeland, Zwitserland, Oostenrijk, de Verenigde Staten, Griekenland en Tunesië. Het merendeel hiervan is onderge bracht in de S.H.V. Internatio naal in Zwitserland. Op de internationale boeken beurs in Frankfort hebben dertig politiemannen vrijdagmiddag slag geleverd met circa 150 linkse jon geren, voornamelijk studenten, die zich bij de stand van een uit geverij uit Stuttgart hadden ver zameld voor een betoging tegen de Westduitse minister van finan ciën, Franz Josef Strauss, die daar verwacht werd. De direkteur van het tentoonstelllngsbestuur, Tau- bert, waarschuwde de politie na dat hij de betogers vergeefs ver zocht had een doorgang vrij te ma ken. Na een fel handgemeen ge lukte het de politie, de jongelui naar buiten te werken. De S.H.V. houdt zich ook bezig met de ertshandel, handel in bouwmaterialen, zeevisserij, scheepvaartzaken e,d., zoals char tering en rederij-agentschappen. Deze belangen zijn historisch uit de hoofdactiviteiten voortgeko men. Als jongste energiedrager speelt aardgas in de S.H.V.-activiteiten een rol van toenemende beteke nis. Samen met de Amoco Netherlands Petroleum Compa ny (Standard Oil of Indiana) en de Gelsenkirchener Bergwerke a.g. stichtte de S.H.V. enkele ja ren geleden de Exploratie- en Produktiemaatschappij Dyas n.v., die zich ging bezighouden met opsporing en exploratie van olie en aardgas in Nederland en op het continentale plat. In Noord- Holland zijn twee concessies te verwachten (in Bergen en lam men), waar grote hoeveelheden aardgas werden gevonden. Het seismisch onderzoek van het con tinentale vlak duurt nog voort. Via een andere dochteronder neming verkoopt de S.H.V. ura nium voor de kernenergie. Dit jaar trok de S.H.V. in kor te tijd de aandacht door een reeks nieuwe activiteiten. Zo werd in samenwerking met een Duitse organisatie de zelfbedie ningsgroothandel „Makro" ge sticht, die binnenkort in Amster dam diensten wil gaan bewijzen aan allerlei kleine zelfstandigen. Ze kunnen in deze grootste zelf bedieningsgroothandel van Ne derland terecht voor hun aanko pen. Het is da bedoeling 35.000 artikelen te gaan verkopen, waar onder 16.000 voedingsartikelen. De capaciteit van dit nieuwe ob ject is getaxeerd op een jaarlijk se omzet van rond 150 miljoen gulden. Van recente datum is de over neming van twee centrale ver- waxmingsbedrijven (Stigter en Messemaeckers en n.vT Ringver- warming). Vorige week werd de fusie aangekondigd tussen de S.H.V. Amsterdam en de n.v. Havenbe drijf „De Rietlanden". Met in gang van 1 oktober a.s. zullen beide bedrijven hun havencapa citeiten samenvoegen in de n.v. „Havenbedrijf De Rietlanden" onder directie van een S.H.V.- functionaris. Naast de overslag van massa- en stukgoed wordt gedacht aan de opslag van spe ciale produkten, die in het be drijf kunnen worden veredeld en daarna weer verkocht. Het sa mengevoegde bedrijf telt rond 100 werknemers. Men denkt aan uitbreiding van het personeels bestand. AMSTERDAM: Seral Marcelis (links) heeft donderdag namens haar medestudenten van de Aka- demie voor Kleinkunst een bron zen beeldje aangeboden aan Wim Kan, die vergezeld was van zijn vrouw, Corry Vonk. Het bronzen beeldje wordt ieder jaar ten ge schenke gegeven aan de figuur uit de kleinkunst, die de leerlin gen het meest heeft geïnspireerd. Op de foto: Wim Kan neemt het beeldje in ontvangst. De Belgische minister van ver keer, Bertrand, heeft aangekon digd, dat volgend jaar een begin zal worden gemaakt met metro- werken in Antwerpen, Luik, Gent en Charleroi. Hij verklaarde bij een bezoek aan de metrowerken in Brussel, dat het volgens de vooruitzichten van de buitengewone begroting voor 1969 niet alleen mogeijk zal zijn de metrowerken in Brussel in het normale tempo voort te zetten, doch dat tevens en tezelf dertijd kan worden -begonnen met soortgelijke werken in de andere grote agglomeraties. Wie de baas was in Rusland was in Stalins itijd geen vraag. Er was een centraal comité van de communistische partij dat for meel gekend werd in beslissin gen, maar dat hield niet meer in dan dat ja gezegd werd. En hoe Stalin deze toestand kon band haven is één van de dingen die Chroesjtsjow indertijd op het twintigste partijcongres aan de grote klok heeft gehangen. Hij deed dat met het doel zulke toe standen zich niet te laten her halen, een streven waarvan hij het succes aan den lijve onder vond toen hij aan kant werd ge zet. Bij het vervallen van de ter reur die de leden van het centrale comité tot bange jazeggers maak te, is dit lichaam inderdaad een factor geworden waarmee partij chef en premier rekening moeten houden. Het is ook een instituut geworden waarin verschillende opvattingen leven die scans tegen elkaar botsen. Dat is bijvoorbeeld op dit In het kader van de bevordering der bezitsvorming onder het per soneel zal Philips met ingang van december 1968 voorlopig ge durende een proefperiode van vijf Jaar dè personeelsleden, die ten minste twee jaar onafgebroken In dienst zijn van de onderneming, jaarlijks in de gelegenheid stellen uit hun inkomen converteerbare personeelobligaties te vei we» ven. De mogelijkheid tot verwer ving van gewone personeelobli- gaties blijft gehandhaafd. Men is vrij te kiezen tussen de be staande hoge rente dragende personeelsobligaties en de nieu we converteerbare stukken, zo wordt van Philipszijde in een communiqué medegedeeld. Personeelsleden zullen voor aankoop van converteerbare per soneelsobligaties vier pet. van hun inkomen kunnen besteden en met ingang van 1969 boven- Ven deuit de winstuitkerins- ~".)ing te ontvangen bedragen l-rtite jaren zes net. van j het i i -imenj en het bedrag, dat Ijioor de blokkering van de ge blokkeerde spaarrekening vrij komt. De nieuw uit te geven conver teerbare personeelobligaties zul len gedurende tien jcren volgen de op de dag van afgifte kunnen worden omgewisseld tegen ge wone aandelen in de n.v. ge meenschappelijk bezit van aan delen Philips' gloeilampenfabrie ken. De conversiekoers zal drie pet. liggen boven het gemiddel- delde van de laagste en de hoog ste gedane beurskoers van deze aandelen, genoteerd tijdens de 20 beursdagen, voorafgaande aan de dag van inschrijving op de obligaties. De converteerbare personeel obligaties kunnen gedurende de looptijd te allen tijde tegen de nominale waarde worden verzil verd. De rente zal vijf pet. be dragen en de looptijd tien jaar. moment het geval naar aanlei ding van Tsjecho-Slowakije. De schaarse mededelingen die de buitenwereld bereikten, laten daaraan geen twijfel: Kosygin zeker en waarschijnlijk ook Brezjnew hebben het militair optreden met tegenzin geslikt. En nog steeds ziet men in Mos kou de gezichten van de comité leden, wat erop duidt dat het col lege nog herhaaldelijk bijeen is geweest, zonder dat hiervan offi cieel melding is gemaakt. Ook dat geeft voedsel aan de veronder stelling/ dat de weinig glorieuze gevolgen van de invasie in Tsje cho-Slowakije tot gekibbel in het comité aanleiding geven. Met al tijd de mogelijkheid dat deze of gene uit de sowj et-top gewipt wordt. Het bejaarde echtpaar R. Ot- ten en K. OttenSalomons is vrijdag het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. De 75-jarige vrouw is overleden. Haar 74-jarige man is opgeno men in het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen. Toen vrijdagmorgen de gordij nen van hun woning te Nieuw- Balinge gesloten bleven ver schaften ongeruste buren zich toegang tot het huis. Zij vonden beide oudjes op bed liggen. Me vrouw Otten was reeds over leden, haar man gaf nog teke nen van leven. De kachel was afgesloten terwijl de afvoerpijp vol roet en as zat. De toestand van de man is nog steeds zeer zorgwekkend. De moeilijkheid is, dat fat Scft huidige Russische centraal comité vele veteranen uit de partij zitten. Men kan zich voor* stellen dat in het hijzonder huil de schrik om het hart is geslage» toen zij zagen hoe in Praag zeer radicaal door de lagere partij* organen de comitéleden uit hun stoelen werden gezet. Het oyer# slaan van dergelijke vemiwW wingsdrang zou hun ook hun fraaie positie kosten. Vandaar meer uit zelfbehoud dan uit oprechte vrees voor ver val van het communistisch sys teem de aandrang van de meer derheid om de Praagse nieuw» lichterij de kop in te druikiken» Een meerderheid die realistischer denkende figuren als Kosygin eenvoudig ook weer dwong het besluit uit te voeren. Dat is in zekere zin een trage die voor de sowj et-unie nu. Voor uitstrevender mannen kunnen wel tot de top doordringen, maar de toegenomen macht van de voorheen gezagsloze achterban kan hen dwingen tot besluiten die ze zelf niet zo verstandig vin den. Dat maakt dan tevens de om gang met de sowjet-unie zoveel moeilijker. Stalin was in som mige opzichten een ondoorgron delijk mens, maar het wag duide lijk wat hij voorstond en iwat hij wilde. Daarmee kon men dan rekening houden. Nu de sowjet- leiding kennelijk het Iprodukt it van interne touwtrekkerij, kan niemand ooit weten wat men heeft aan het Kremlin. En dat terwijl juist allerlei zaken aan de orde zijn, zoals bij voorbeeld het voorkomen van steeds gigantischer bewapening, waarhij de contracterende par tijen juist moeten weten wat ze aan elkaar hebben. WEER NIEUWE FUSIE Gisteren werd oip last van het heurshestuur geen notering op gemaakt in Van Nievelt Gou driaan, dit door een tijdens de beurshandel verschenen commu niqué, waarin werd medegedeeld, dat de Steenkolenhandelsvereni ging een bod uitbrengt op Van Nievelt van 180 pet. Donderdag werd in dit fonds 134% als slot- notering gedaan. Vele malen ging het gerucht ter beurze, dat Van Nievelt zou worden overgeno men. Steeds werden deze geruch ten door de directie van Van Nie velt ontkend. Thans blijkt dat de beurs een goede neus heeft gehad. Mede in verband met genoemd bod werd er in de scheepvaart sector zeer ruim gehandeld tegen sterk oplopende koersen. Zo steeg Kon. Boot van 119 tot 123V2 (II6V2), Scheepvaartunie van 135 tot 141 (134%) en Holland-Ame- rikalijn van 83V2 tot 85% (83%), dit alles door speculatieve vraag van het pulbliek, alsmede door feoopopdrachten voor buiten landse rekening. De handel in de internationale waarden verliep zeer kalm. De stemming was opnieuw vriende lijker bij de opening vergeleken met het voorgaande slotniveau. Philips was 40 cent hoger op 148,40 doch moest later terrein prijsgeven tot 147,80. AKU werd op 93,40 verhandeld, Unilever was iets hoger op 134,70 en het zelfde gold voor Kon. Olie 192,40. Hoogovens werd iets lager gead viseerd op 123,50. Vrijdag bestond het Hoogovenconcern 50 jaar, hetwelk feestelijk is gevierd. Het ziet er echter niet naar uit, dat er voor aandeelhouders een kleine verrassing uit de bus zal komen waarop men min of meer had ge rekend. Na de rustdag van woensdag is het in Wallstreet donderdag zeer druk geweest. Ruime koop- en verkoopopdrachten wisselden elkaar af. Bij het scheiden van de markt bleek, dat da goed prijshoudend was. De lud vaartaandelen ondervonden e» goede vraag en sloten vast, het geen voor KLM een koerswinst betekende van anderhalve dollaR Ook de overige Nederlandse waarden lagen in New York gun stig in de markt. Van de cultures was Amster dam Rubber iets lager maar HVA wat hoger. Staatsfondsen schom melden merendeels rond he* voorgaande slotniveau met wei nig zaken. Ook gedurende de verdere beursduur werd er in de scheep- vaarthoek nog ruim gehandeld. Holland-Amerika lijn verliet dé markt op 87V2, Kon. Boot op 122V2 en Scheepvaart-Unie op 139%. De overige scheepvaart- waarden sloten eveneens zeer vast. Van de internationale waar den werd AKU bij het slot ver handeld op 93.30, Philips op 147.80, Unilever op 134.60 en Kon. Olie op 192.10. Hoogovens was ƒ3,50 in reactie doch KLM steeg ƒ3,80. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week was AKU deze beursweek goed prijshou dend evenals Philips en Uni lever. Kon. Olie moest een paar gulden prijsgeven doch Hoog ovens was zeer vast. KLM vast. In de eerste periode steeg Ned. Ford 20 punten en Heineken 15. Vredestein ging 11, Key en Kra mer 5, Amstelbrouwerij 6 en Metaverpa eveneens 6 punten omhoog. Voor Borsumij werd 7 punten meer geboden op de gun stige winstcijfers over het eerste halfjaar 1968. Int. Gew. Beton was 10 punten hoger niet aan te komen terwijl voor Naeff 5 pun ten meer werd geboden. Else vier steeg ƒ4 en VNU 2,50. Bredero Ver. Bedr. en Bijenkorf Beheer gingen ieder 7 punten omhoog. RVS daalde 6 en de Wereldhaven 11 punten. Enkes was 6 punten, Hero 10 punten en Maintz 13 punten lager niet af te komen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5