Vliegtuig neergestort tijdens luchtvaartshow te Farnborouch Israëlische militairen in Arabische hinderlaag Russisch bezwaar tegen Nederlands bezoek aan Bonn BLOEDIGE STRIJD IN NIGERIA HET WEER Twee persoüan ii nijBea verongelukt WEER EEN VLIEGTUIG GEKAAPT Waarschijnlijk vijftien doden RADIO DE KOOK MPF" 1 I ff® Oosfduitse reactie op bezoek aan Berlijn van premier De Jong Harttransplantatie in Michigan Dertigste Amerikaanse harfoverpBanting Duitsers voelen zich bedreigd Kinderrovers gepakt NEDERLANDSE ZEESLEPERS TRACHTEN DE „JOHANNES FRANS TE REDDEN Overval op grenswissel kantoor ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 21e Jaargang No. 5290 de MUL Gasverwarming Mijnwerkers omgekomen Hoogwater Explosieven Voortdurend paraat Weerbericht Zon- en Maanstanden flwjfeearing fci$ abonnement: TERNEUZfe* ^hucïfiUF ïïbofdpêdsöïêtifï P. J. va» 3e Sande V Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon! 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen idvertentieprljs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldihg: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Tijdens de internationale lucht vaartshow in het Engelse Farnbo- rough is vrijdag een groot Frans verkenningsvliegtuig, een „Bre- guet Atlantic", op een groep ge bouwen neergestort. Het ongeluk heeft wellicht aan 15 mensen het leven gekost. Het toestel zou een bemanning van vier of vijf koppen hebben gehad. Tien mensen die naar de demonstratievlucht keken, worden vermist. Bij een restaurant voor militair personeel, waar het toe stel neerstortte, zijn enkele lijken gevonden. Het ongeluk gebeurde kort na het opstijgen van het tweemotori- ge vliegtuig voor een demonstra tievlucht ten aanschouwe van en kele duizenden kijkers. Tijdens een zwenking aan het eind van de startbaan, waarbij de piloot over eenkomstig het plan de linkermo tor stopzette .raakte de linkervleu gel het dak van een hangar, waar op het toestel in vlammen neer stortte. Reddingsploegen konden het vliegtuig door de hitte niet be naderen. Minuten na het ongeluk klonken .nog zware explosies uit het wrak. Een sociëteit van de Britse luchtmacht zou tot de ge bouwen behoren waarop bet toe stel neerstortte. Er zou op dat moment niemand aanwezig zijn geweest. Er stond toen het onge luk gebeurde een stormachtige wind. Toestellen van dit type zijn be steld door de Franse, Westduitse en Nederlandse marine. De „Bre- guet Atlantic", uitgerust met twee Rolls Royce-motoren, wordt ge bouwd door een consortium van Franse, Belgische, Nederlandse (Fokker) en Westduitse maat schappijen. Het is volgepakt met Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 7—9 TERNEUZEN elektronische opsporingsappara- tuur en met zijn aktieradius van 6.640 km, een van de modernste zeeverkenningsvliegtuigen ter wereld en met zijn vleugelwijdte van bijna 35 meter en gewicht van 45 ton ook een van de grootste toestellen die deelnamen aan de show in Farnborough. Volgens een ooggetuige zijn op de plaats van het ongeluk al ze ventien lijken aangetroffen. Zes Israëlische militairen, onder wie een luitenant-kolonel, zijn donderdag gesneuveld en vier ge wond toen een Israëlische patrouil le in een hinderlaag van Arabisch» guerrilleros viel op ongeveer 15 kilometer ten westen van de Jor- daan. De bende van de verzets strijders bestond uit vijf man die allen werden gedood. In de Jordaanse hoofdstad Am man is uit gezaghebbende bron vernomen dat vrijdag een poging van de Israëliërs is verijdeld om via de Hoeseinbrug 400 vluchte lingen uit de Gazastrook te depor teren. Jordaanse functionarissen hadden de vluchtelingen niet toege laten. Het internationale rode kruis en de bevelhebber van het V.N.-waarnemerskorps, luitenant- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN H - ïw 'JP -- m Het is het tegenovergestelde van een ontspanningspolitiek een slechte dienst dus aan het Nederlandse volk als de Ne derlandse minister-president tnidden in Oost-Duitsland pro paganda maakt voor de NAVO en daarbij in het bijzonder de toestand in Oost-Europa op het oog heeft, zo schrijft de Oost- duitse „Berliner Zeitung" in ver band met het bezoek van pre mier De Jong aan West-Berlijn. De Nederlandse premier, aldus het blad, moet niet vergeten dat West-Berlijn geen deel van de bondsrepubliek is, laat staan tets te maken heeft met de NA VO. „Wie helpt die mijnheer uit Amsterdam dan als hij de met het volkenrecht in strijd zijnde politiek tegenover Berlijn van de voormalige nazi Kiesinger steunt?" De groeten van De Jong gel den volstrekt niet „de vredelie vende Wéstberlijners" die niet bedreigd wensen te wordendoor de gevaarlijke politiek van de NAVO en zij komen ongetwij feld ook niet „van de vredelie vende Nederlanders die hun bit- Donderdagavond is in de me dische afdeling van de universi teit van Michigan in Ann Arborg het hart van een 37-jarige man overgeplaatst in de 40-jarige Phi lip T. Barnum uit Kalamazoo. De familie van de donor en de ploeg van 22 chirurgen willen onbekend blijven. Donderdagavond is in de Ver- Staten de dertigste hartoverplan- ♦inv verricht. De ontvanger is een 57-jarige ingenieur en de donor 'een 46-jarige scheepsmachinist. tere ervaringen met het Duitse imperialisme in de laatste we reldoorlog nog niet vergeten hebben", aldus het blad. Meer dan tweederden (67 der Westduitse bevolking acht zich bedreigd door de divisies van de landen van het pact van Warchau die langs de grenzen met West-Duitsland zijn gelegerd, zo blijkt uit een onderzoek van het Wickert-insituut voor onder zoek van de publieke opinie. Drie- en twintig procent van de West duitsers acht zich veilig en 10 pet heeft geen mening. Uit een ver gelijking met een onderzoek dat vorige week werd ingesteld, blijkt dat 10 procent zich in die tijd meer zorgen is gaan maken. Het Nederlandse schip „Johannes Frans" (18.729 tam) drijft hier lek op de Atlantische Oceaan met aan boord 40 bemanningsleden. Langszij ligt de „Dallas" van de Amerikaanse kustwacht, die erin slaagde pompen aan boord van het Nederlandse schip over te zet ten. De federale recherche heeft vrijdag in Chicago twee mannen en een vrouw gearresteerd, die een zevenjarige jongen had den ontvoerd. Het kind is onge deerd naar zijn ouders terugge bracht. De kidnappers hadden 125.000 dollar losgeld gevraagd. ,De vader van de jongen, een za kenman, was daar niet op inge gaan. Hij stelde de politie op de hoogte. Het kind was op weg naar school meegelokt. De Nederlandse tanker „Jo hannes Frans", die in grote moei lijkheden verkeert op de Atlan tische Oceaan, meldde gisteren dat de weersomstandigheden in de loop van de nacht en in de morgenuren aanzienlijk waren verbeterd. Van de zijde van de Kon. Hollandse Lloyd, welke maatschappij de verzorging van dit schip op zich heeft genomen, werd meegedeeld dat dit bericht inhoudt, dat er goede hoop be staat voor het behoud van het schip. Andere gunstige berichten zijn, dat de Nederlandse sleepboten „Tasmanzee", „Hudson" en de „Zwarte Zee" van L. Smit en co. op weg waren naar de „Jo hannes Frans", evenals een Ca nadese sleepboot. De „Zwarte Zee", die behoort tot 's werelds grootste, sterkste en best uitge ruste sleepboten, heeft voldoen de pompmateriaal aan boord om het binnenstromende water te bestrijden. Men schijnt overi gens de situatie aan boord vrij- De Russische regering heeft, zo blijkt, getracht een spaak in het wiel te steken van het bezoek dat de Nederlandse minister-presi dent De Jong en z'n minister van buitenlandse zaken mr Luns de afgeloipe dagen aan hun Westduit se collega's Kiesinger en Brandt hebben gebracht. Op 13 s~eptember is namelijk een medewerker van de Nederlandse ambassadeur in Moskou op het Rusissche ministerie van buiten landse zaken medegedeeld, dat er zich naar Rususiscb oordeel in W. Duitsland een ongewenste ver sterking van militaire en revan chistische krachten in de bonds republiek voordoet. Als gevolg van dit onderhoud is een vertegenwoordiger van de Russische ambassade in Den Haag enige dagen later op het ministe rie van buitenlandse zaken ont boden en hem is uiteengezet dat de kwestie irrelevant was, aldus is uit diplomatieke kringen in Den Haag vernomen. Op deze gebeurtenis sloeg waar schijnlijk een uitspraak die bur gemeester Klaus Schütz van West- Berlijn tegenover de Ne derlandse bewindslieden in een toespraak deed. Hij zei namelijk: „Wij danken u dat uw officieel bezoek in West-Duitsland u zon der omwegen naar onze stad ge voerd heeft. U hebt natuurlijk het recht op ieder ogenblik naar ons toe te komen en de Berlijners ver heugen zich dat u van dit recht gebruik heeft gemaakt. Door een steenstorting in een kolenmijn in Somerset (Colora do) zijn donderdag vier mijnwer kers gedood. Een vijfde mijnwer ker viel in een 50 cm brede ruim te tussen machines, toen de ton nen rots neerkwamen. Hij kon zich bevrijden en is slechts licht gewond. wel meester te zijn. Een moeilijkheid was dat de hoofdradio is uitgevallen, zodat de kapitein slechts over een noodradio met 'n beperkte reik wijdte kan beschikken. Het was hierdoor niet mogelijk van Ne derland uit contact met het schip te maken. Mededelingen van het schip bereikten Nederland via andere schepen en Schevenin- 'gen-radio. De verwachting van de kapi tein dat hij, wanneer de slechte weersomstandigheden aanhiel den, gedwongen zou zijn met zijn bemanning het schip te verlaten, is niet bewaarheid. Blijkens vrij dagmorgen ontvangen berichten bevond de bemanning zich nog aan boord. De positie van het schip was ongeveer 300 mijl ten noordoos ten van de Bermuda's en 600 mijl van New York, de haven van bestemming. Mochten de Nederlandse sleepboten er in slagen contact te maken met de „Johannes Frans", dan zal zon der twijfel getracht worden het schip de haven van New York binnen te brengen. Voor de levens van de beman ning behoeft niet te worden ge vreesd. Bij het in nood ver kerende schip bevonden zich 'n coaster van de Amerikaanse kustwacht en een Engelse tan ker, zodat alle mogelijkheden aanwezig waren om de beman ning veilig van boord te halen, wanneer dit nodig mocht zijn. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Breskens v--neuzen Hansweert w disc J. den v.m 1.04 1.40 2.14 2.23 n.m. 1.22 1.58 2.32 2.41 ZONDAG 22 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.39 1.57 2.15 2.33 2.49 3.07 2.58 3.16 MAANDAG 23 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.13 2.30 2.49 3.06 3.23 3.40 3.32 3.49 generaal Odd Bull, zijn gewaar schuwd en hun aandacht is geves tigd op de mogelijke ernstige ont wikkelingen in het gebied van de brug, zei men. De Arabieren openden het vuur uit een plaggenhut toen de Israë liërs een rotswand in het noord oosten van Samaria beklommen. Zij schoten met machinegeweren en bazooka's en wierpen handgra naten. Bij de achtervolging wer den drie Arabieren neergeschoten. Een grot waarin de twee overigen zich hadden verschanst, werd op geblazen, toen zij zich wilden over geven. In de hut werdten explo sieven en andere sabotagemiddelen gevonden. Enkele uren later vond bij het dorp Maoz Haiym in de omgeving van de plaats van het gevecht een duel tussen Jordaanse en Israëli sche posten plaats. In een radiotoespraak ter ge legenheid van het Hebreeuwse nieuwjaar zei premier Levi Esjkol dat de sabotage- en terreurdaden van de Arabieren niet ongestraft zullen blijven. Het Israëlische leger moet in voortdurende staat van paraatheid blijven, omdat de vijanden van Israël steeds met oorlog dreigen. De premier zei voorts dat de militaire sterkte van het Israëli sche leger op het ogenblik aan zienlijk groter is dan vóór die zes daagse oorlog vorig jaar. Hij deed een beroep op de Joden in de ge hele wereld om Israël te steunen, hetzij door zich in Israël te vesti gen of door investeringen. Een man met een pistool heeft gisteravond een overval gepleegd op het grenswisselkantoor te Bergeijk en zich met een deel van de kas uit de voeten gemaakt. De loketbeambte, die onder be dreiging van het wapen naar de garderobe werd gedreven, wist niet te vertellen of het een echt vuurwapen was of niet. De be ambte was de enige aanwezige op het kantoor, toen de overvaller binnenkwam. De overvaller had hem in het Engels gedreigd neer te schieten, als hij alarm zou slaan. Het offensief van de federale Nigeriaanse strijdkrachten dat erop gericht is het afgescheiden Biafra dè genadeslag toe te bren gen, is de bloedigste fase in de nu reeds vijftien maanden du rende oorlog, zo hebben betrouw bare Biafraanse kringen donder dag in Oemoeahia gezegd. De dodenlijst van militairen en bur gers is de afgelopen vier weken langer dan in welke andere oor logsmaand ook. Volgens Biafraanse militaire kringen verloren de federale troepen alleen al bij de verove ring van Aba 15.000 man, terwijl hun totaal aantal gesneuvelden deze maand 25.000 man bedraagt tegen 5000 Biafranen. De Biafranen verloren bij de strijd om Aba 2000 man, meest commando's die onder leiding staan can een Duitse huursol daat, kolonel Steiner genoemd. De Biafranen zeggen dat zij de Warme saucijzebroodjss BANKETBAKKERIJ Nowdrtr.80 TERNEUZEN TIJDELIJK REGEN Een diepe depressie verplaatst zich van Schotland naar het noor delijk deel van de Noordzee. Aan de zuidzijde ontwikkelde zich een stormveld, dat zich vrijdagavond over Engeland naar onze omge ving uitbreidde. Langs de kust wakkerde de wind tot stormach tig aan. Inmiddels bereikte vrijdag avond een regengebied de west kust van Frankrijk. Het behoort bij een nieuwe oceaanstoring, die van de Golf van Biskaje naar het vasteland koerst en zaterdag dicht bij ons land zal liggen. In verband daarmee wordt er veel bewolking verwacht, waar uit tijdelijk regen zal vallen. Bij een matige tot krachtige zuid westelijke wind zullen de tempe raturen tot ongeveer dezelfde waarden oplopen als vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Onbestendig weer Veel bewolking met tijdelijk re gen. Tot krachtig of matig afne mende zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON MAAN op onder op onder Sept. 21 6.24 18.41 6.11 18.42 23 6.28 18.36 7.36 18.53 24 0.29 18.34 9.04 19.06 25 6.31, 18.31 10.35 19.23 verliescijfers hebben kunnen ve rifiëren aan de hand van onder schepte Nigeriaanse radioberich ten. Het dodencijfer ondér de burgers loopt in de duizenden, maar de juisetheid van de cij fers is moeilijk na te gaan. Groot is echter de vrees dat de Nige- rianen bij hun opmars massa executies zullen uitvoeren onder de ibo'r Deze angst zou vooral duizenden jongeren ertoe bewe gen om wapens te roepen, maar ondanks de voortdurende aan voer van wapens door vliegtui gen wordt het tekort steeds nij pender. De nationale unie van Biaf raanse studenten zei in een re solutie (waarin de resolutie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid over Nigeria en Biafra werd verworpen): „We hebben kogels, mortieren, kanonnen, vliegtuigen nodig Aan deze volkenmoord zal een halt wor den toegeroepen. In het ondergronds bedrijf van de mijn Laura-Julia is gisteren de 40-jarige hulphoüwer J. A. Hen driks dodelijk verongelukt. De heer Hendriks raakte tijdens het opladen van stenen aan hei front van een steengang op de 54C meter verdieping bekneld tussen de laadwagen en de zijwand. Het slachtoffer, afkomstig uit Eygelshoven, was gehuwd en va der van twee kinderen. Op de Oranje-Nassau mijn III in Heerlen is donderdag de 45-jarige H. van der Sluis uit Heerlen be dolven onder vallend gesteente. Het slachtoffer was op slag dood. Een Boeing-straalvliegtuig van' de Amerikaanse maatschappij „Eastern Airlines" met 53 mensen, aan boord is vrijdag onderweg van Portorico naar Miami ge-, kaapt en gedwongen op Cuba ta landen. Het toestel, met 46 passa giers en een bemanning van zeven koppen, is naar Havanna gevlogen. Een woordvoerder van de maatschappij deelde mee geen contact te hebben gehad met de piloot. In samenwerking met het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken worden pogingen gedaan het vliegtuig met passa giers en 'bemanning terug te krij gen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1