NORTON FILTER KING SIZE Rechtszaken tegen Drie jaar eis man die broer doodsloeg met fles DIRECTIE WILTON FIJENOORD: „ER ZIJN FOUTEN GEMAAKT" NEDERLAND KRIJGT „SPROOKJESZEGELS" OPBRENGST KINDERPOSTZEGELACTIE 1967 VERDEELD KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE Norton Filter King Size-rijp, vitaal, echt Vrijdag 20 september 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 STEEKPARTIJ OM HUURPRIJS VIER GEWONDEN BIJ BRAND U rookte nog geen filter?... Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die er is! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size! AUTOZWENDEL Mevrouw vergat wapentuig in telefooncel Tegen apotheker voor marihuanabezit zes maanden geëist Ongeregeldheden in India De 22ste kinderpostzegelactie Spanjaard met ruilhart overleden Israël Is toeristenland met gebrek aan hotels In het bureau van politie in Haarlem is ingesloten de 76-ja- riêe J. S., die woensdagavond een van de bewoners van zijn huis aan de Zijlweg, de 24-jari- ge perser A. B. tweemaal met een mes heeft aangevallen. De bejaarde man wordt verdacht van poging tot doodslag. De per ser is aan de hand gewond. Er bestond reeds enige tijd ruzie tussen de bewoner en de jongeman die met zijn vrouw en kind een deel van de woning ge huurd had. Over de. huurprijs waren zij het nooit eens. De jon geman vond de prijs van 130 per maand te hoog en had con tact opgenomen met de huur adviescommissie. Deze noemde een prijs van 45 per maand billijk. De hoofdbewoner nam er geen genoegen yiee en wilde het gezin uit de woning zetten. Woensdagavond ontstond op nieuw ruzie. De bejaarde man haalde uit de keuken een tafel mes, waarmee hij stak. In de Blasiusstraat in Amster dam is woensdagavond om streeks kwart vóór zeven brand ontstaan in de keuken van per ceel 44. Een 16-jarig meisje was daar bezig met het overgieten ,van lijm waardoor brandbare dampen ontstonden die in aan raking kwamen met een waak vlam van een gasgeyser. De fel lé steekvlam die daarbij ontstond verwondde het meisje en met haar de bewoner van het huis de 49-jarige heer Van Pareen en zijn twee te hulp gesnelde zoons. De drie mannen konden na in een ziekenhuis behandeld te zijn voor de opgelopen brand wonden weer naar huis terug keren. Het meisje bleek echter ernstig te zijn gewond dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De brand op zich zelf had weinig betekenis en kon door de brandweer snel worden onderdrukt. 25 voort 1^0 'World Registration Rending De officier van justitie bij de rechtbank te Groningen, mr. J. Muntendam, heeft donderdag te gen de 44-jarige landarbeider J. H. H. uit Usquert (Gronnigen) een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering gevorderd, wegens zware mishan- De recherche der rijkspolitie, district Eindhoven, houdt zich, in samenwerking met de Belgi sche opsporingsdienst, sinds eni ge weken bezig met het uitzoe- ,ken van een autozwendel-affai- re, in verband waarmee o.a. twee Nederlanders zijn gearresteerd, namelijk de in Neerpelt wonen de G. van H. (Heyst) en diens schoonzoon M. W. (Wils) uit Eersel. Eerstgenoemde zit thans in Turnhout opgesloten, de andere in Den Bosch. Zij worden ervan verdacht in Nederland, België en Frankrijk auto's te hebben gestolen, zulks op bestelling van dé Belgische garagehouder R. in Mol. Deze paste de gestolen wa gens aan aan vrij jonge wagens die bij ongelukken zó zwaar be schadigd waren dat zij als total loss beschouwd konden worden. Met de papieren dezer ver nielde auto's werden de gestolen wagens weer in de handel ge bracht. De arrestatie der beide Neder landers heeft reeds ruim twee weken geleden plaats gehad. De politie acht toet geenzins uitge sloten dat nog meer arrestaties zullen volgen. Een aantal gesto len auto's is inmiddels weer op gespoord, waarvan zeven in Ne derland. De meeste auto's zijn waarschijnlijk in België gesto- lèn. De Apeldoornse garagehouder Evèrs zag op het Schubertplein in Apeldoorn twee zesjarige jon gens spelen met een pistool. Hij waarschuwde onmiddellijk de po litie en nam tegelijkertijd het wa pentuig van de kinderen af. Een van de pistolen bleek geladen te zijn. De kinderen bleken in een telefooncel een tas te hebben ge vonden, waarin zich nog °en alarmpistool en een ploertendo der bevonden. De politie stelde een onderzoek in, waarbij bleek dat de tas was achtergelaten door de 34-jarige mevrouw F. K.K. uit Loenen. Tegen mevrouw K. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd voorhan den hebben van wapenen. Me vrouw K. verklaarde bij haar verhoor dat zij de wapens in haar bezit had omdat zij helemaal al leen in een nogal afgelegen huis je in Loenen woont en zich daar ni«t veibi voelt. deling van verdachtes broer, de dood tot gevolg hebbende. Door een slag met een bierfles was deze van het leven beroofd. In zijn requisitoir liet de open bare aanklager het primair ten laste gelegde, n.l. doodslag vallen. De officier hield rekening met zo wel de door de psychiater gecon stateerde verminderde toereke ningsvatbaarheid van de verdach te, als met de alcoholvergiftiging aan de hersenen van het slacht offer, waardoor deze gevoeliger was geweest voor de toegebrach te klap dan een gezonde man. Deze zou naar de mening van de lijk schouwer een dergelijke klap heb ben overleefd. Het drama speelde op de avond van de 23e december vorig jaar af. Zoals gebruikelijk was een der gezinsleden, die weinig contact met de buitenwereld hadden met een voorraad drank uit de stad Groningen teruggekomen. Na de broodmaaltijd deden de samenle vende vier ongetrouwde broers en de moeder zich hieraan tegoed. Ondertussen zat Harm Roelof H. zijn belevenissen van die dag te vertellen. Op een gegeven moment wilde de verdachte die verteller tot zwijgen brengen, doch gezien diens doofheid hielpen woorden hier niet. De verdachte nam een bierfles en wilde, zo verklaarde hij tegenover de rechtbank, broer Harm op de schouder slaan, doch in plaats daarvan raakte hij diens hoofd en wel zodanig dat het fles je in stukken viel. Het slachtoffer dat vrijwel meteen dood moet zijn geweest, werd in bed gelegd. Een der broers werd gedwongen enkele nachten naast de overle dene te slapen, zulks vermoede lijk om de schijn te kunnen wek ken dat Harm Roelof H. een na tuurlijke dood was gestorven. De zaak kwam echter aan het licht op eerste Kerstdag. Een bezoeker vertrouwde de mededeling van de moeder op de vraag of alles goed was: „Aardig goed, alleen Harm is dood", niet en waarschuwde de politie. Deze liet het lijk naar een ziekenhuis in Groningen overbren gen, waar sectie uitwees dat Harm Roelof H. een gewelddadige dood was gestorven. Tegen de 34-jarige apotheker K. A. H. uit de hoofdstad heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank donder dagmiddag wegens het opzet telijk in zijn woning aanwezig hebben van marihuana en l.s.d. zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk ge ëist. Het medisch tuchtcollege had de apotheker omdat hij in 1966 ook l.s.d. in zijn apotheek in Volendam had, voor een jaar als apotheker geschorst. H., wiens schorsing vorig jaar december eindigde, is failliet verklaard en zijn apotheek is in middels verkocht. De president van de rechtbank merkte op tot H: „U heeft een dubbel leven geleid, een eer zaam apotheker in een kleine plaats en een actief deelnemer aan spychedelische experimen ten in Amsterdam". In 1961 had de apotheker voor een darm infectie een geneesmiddel gekre gen waarop hij enigszins psycho tisch reageerde. Daardoor zo ge fascineerd was hij in de kringen van de toen bekende semi-arts Bart H. terecht gekomen. De apotheker zei nog dat er een absurde mythe om hem was ontstaan als zou hjj het centrum zijn geweest van de handel in verdovende middelen. „Ik heb mij nooit in deze handel bege ven", aldus verdachte. In zijn eis hield de officier van justitie rekening met de tegen H. geno men tuchtrechtelijke maatregel. De raadsman verzocht geen on voorwaardelijke straf op te leg gen. De rechtbank doet op 3 oktober uitspraak. Bij vechtpartijen in India tus sen de politie en stakend over heidspersoneel zijn donderdag vier mensen om het leven ge komen. Te Pathankot in de Pend- sjaab drong een duizendtal spoor wegarbeiders een spoorwegloods binnen, en beschadigde daar vijf tien locomotieven. Daarop hielden de arbeiders 'n trein tegen en ontkoppelde een paar wagons. Toen de politie in greep om de arbeiders uiteen te jagen, ontstond een vechtpartij waarbij politiemannen van hun vuurwapens gebruik maakten. Drie mensen werden gewond. 1 man werd doodgeschoten. Ook in andere delen van het land kwam het tot ongeregeldheden tijdens de „symbolische" staking van 24 uur van het overheidspersoneel dat een betere loonregeling wil. In New Delhi zijn al 2.700 men sen aangehouden. De directie van Wilton Fijen- oord dok- en werfmaatschappij heeft in een circulaire aan het personeel erkend, dat er by de gebeurtenissen rond dit bedrijf fouten zijn gemaakt. Het is, aldus deze directie, anders gegaan dan was voorgenomen. „Alle verwik kelingen en kritiek ten spijt is echter de toekomst van het be drijf steeds het uitgangspunt en de drijfveer van ons handelen ge weest. „De dok- en werfmaat schappij Wilton Fijenoord zal na het recente overleg tussen Rijn- Schelde groep en de verenigde machinefabrieken zoals hekend deel gaan uitmaken van de Rijn- Schelde groep. Ir. Van der Pols, directeur van de Rijn-Schelde zegt in deze cir culaire o.m. dat het personeel blijft werken onder de directe leiding van eigen directe leiding van eigen directeur. Er zal wel licht meer contact zijn met col lega's van de huidige Rijn-Schel de bedrijven, maar deze zullen slechts één doel hebben: door het bevorderen van de goede gang van zaken in elk der bedrijven de bloei van het geheel te bevor deren. De directie van de Wilton Fije noord werf verklaart dat zij „de weg, die is gevolgd beschouwing gelaten" heslist verheugd is, met de situatie die nu is bereikt. „Wij kunnen weer meer gerust zijn, niet alleen wat betreft de werk gelegenheid, maar ook vooral wat betreft de toekomst van het be drijf". De directie zal zijn uiter ste best doen om zo spoedig mo gelijk verdere antwoorden op brandende vragen te geven. Op dinsdag 1 oktober start voor de 22ste maal de jaarlijkse kinderpostzegelactie. Aan de ac tie voor 1968 onder het motto „Door het kind voor het kind" doen ongeveer 8500 scholen met circa 20.000 leerkrachten en ruim een half miljoen schoolkin deren mee. De algemene verkoop van kinderpostzegels geschiedt via ruim 350 plaatselijke comi- té's en start op dinsdag 12 no- vemben Daarnaast verlenen P.T.T.-employé's in honderden kleine plaatsen in Nederland waar geen comité's zijn ingesteld hun medewerking. Hun „amb telijke" verkoop start eveneens op 12 november. De eerste kinderzegels ver schenen in 1924 en brachten 51.000 gulden op. De opbrengst van de actie 1967 was 5.100.000 gulden, hetgeen 4 ton meer was dan in 1966. Uit in totaal 41 ge houden kinderzegelacties kwam bijna 50 miljoen gulden voor het kind vrij. De heer A. G. de Vries, hoofd directeur van de P.T.T. in Ne derland, heeft donderdagmorgen De 44-jarige loodgieter Juan Rodriguez Grille, op wie woens dag in Madrid een harttrans plantatie was verricht, is don derdagmorgen overleden. De ope ratie was uitgevoerd door de schoonzoon van generaal Fran co, de markies van Villaverde. Het was de eerste hartoverplan- ting in Spanje. in Alphen a/d Rijn het thema van de nieuwe kinderpostzegels van 1968 bekend gemaakt. Het is ditmaal gebaseerd op het sprookje. De actie, aldus de heer De Vries, is ook vorig jaar weer een groot succes geworden en deze sprookjesachtige actie moet dan ook worden gecontinueerd. Voor de nieuwe kinderzegels voor 1968 heeft de P.T.T. voortgeborduurd op het sprookje. De nieuwe serie zal bestaan uit verschilende sprookjesfiguren. Evenals vorig jaar bevat de serie vijf frankeer zegels met toeslag ten bate van het kind, terwijl eveneens een velletje met tien frankeerzegels van de lage waarden zal worden verkocht. De waarden en voorstellingen zijn: 12 en 8 cent (kabouter), 15 en 10 cent (reus), 20 en 10 cent (heks), 25 en 10 cent (draak) en 45 en 20 cent (tovenaar). De ontwerper van de nieuwe serie kinderzegels is de heer R. de Oxenaar. De prijzen zijn 1,75 voor de serie en ƒ2,50 voor het vel frankeerzegels. De nieuwe serie kinderzegels blijft voor lopig tot 31 december 1969 gel dig. De Israëlische minister voor het toerisme Moshe Kol heeft don derdag in Amsterdam het nieu we kantoor van het Israëlische nationaal verkeersbureau aan de Herengracht hij de Leidsestraat geopend, en dat was voor hem een goede gelegenheid Neder landse journalisten wat te ver tellen over het groeiend toerisme van Israël. Allereerst: In Israël wordt de vreemdelingenindustrie be schouwd als een exportindustrie en als zodanig bevoorrecht met allerlei tegemoetkomingen. Het grote probleem is dat Israël toe ristisch zo populair is geworden, dat de hotelaccomodatie te kort schiet. Plannen voor nieuwe ho tels (5000 bedden) staan dan ook op stapel terwijl nu al 20.000 bedden in 13.000 hotelkamers be schikbaar zijn. En daarnaast 12 ruime campings, jeugdherbergen en gastvrije kiboetsen. In 1968 brachten pl.m. 400.000 toeristen een bezoek aan het land waar zij 70 miljoen dollar uitgaven. Ook buitenlanders worden van harte aangemoedigd in Israël hotels te bouwen waar bij dezelfde faciliteiten worden verleend als aan de bewoners van het land. Prof. dr. Koekefbakker, voor zitter van het Nederlands comité voor kinderpostzegels, heeft gis termorgen tijdens een feestelijke 16. De bewoners van het kleine dorp rennen bij het vernemen van deze onheilstijding naar alle kanten de bergen in en in een ogenblik is er, behalve Aram en zijn mannen, geen levende ziel meer te bekennen. „We moeten maken, dat we wegkomen!" fluistert Sar hein toe, doch Aram trekt hem terug. „Doe wat ge wilt", zegt hij, „doch ik blijf hier! Ik wil weten wie Korban is!" Een ogenblik aarzelt de roer ganger, doch als de roeiers opge wonden tegen hun makker begin nen te schreeuwen, volgt hij hen tussen de rotsen. Even later staat Aram alleen tussen de hutten. Hij begrijpt wel, dat hij tegen een bende rovers alleen niets kan be ginnen. Zoekend speurt hij om zich heen en plotseling ziet hij vlakbij een nauwe rotsspleet. Met één sprong is hij erbij en wringt zich tussen de vochtige steen. Hij is net op tijd, want een ogenblik later stormen een aantal ruiters op kleine bergpaardjes het dorp binnen en beginnen links en rechts de schamele hutten te doorzoeken en daarna in brand te steken! bijeenkomst in de „Rijnstroom Martha"-stichting in Alphen a/4 Rijn de verdeling van de op brengst van de kinderpostzegel- actie-1967 bekendgemaakt. In de totaalopbrengst (ƒ5.100.000) is ƒ2.025.000 be stemd voor de hygiënische kin derbescherming en een even hoog bedrag voor de justitiële kinder bescherming. Een half miljoen gulden gaat naar de zogenaamde menggroep (hulp aan verschil lende activiteiten buiten de tra ditionele kinderbeschermingster reinen), ƒ400.000,naar Suri name en de Nederlandse Antillen en 150.000 naar het buitenland. De heer J. Koekebakker toon de zich verheugd dat de opbrengst van de kinderpostzegelactie in 1967 ondanks de dalende con junctuur in Nederland, nog altijd stijgt. In 1966 bracht deze actie ƒ4.700.000 op. De 150.000 gulden voor het bui tenland is een eerste poging van het Nederlandse comité voor kin derpostzegels haar activiteiten verder uit te breiden. Uit de „pot" voor de hygiënische en justitiële kinderbescherming konden onder meer 11 grote projekten finan ciële steun worden gegeven: Ook de internationale unie voor kinderbescherming in Genève krijgt een ton zodat nu een extra medisch team voor Biafra en Ni geria kan worden uitgerust. Voor de voor het buitenland resteren de ƒ50.000 is nog geen bestem ming gevonden

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5