Hajek afgetreden Lancering communicatie kunstmaan mislukt Om een federatief Tsjecho-Slowakije Ota Sik over de invasie in zijn land WAARNEMERS GAAN GEDRAG NIGERIAANS LEGER CONTROLEREN Weinig uitzicht op vredes onderhandelingen in Nigeria GEWAPENDEDANKOVERVAL IN D00RWERTH Buit ongeveer 5200 gulden Dertig doden door mijnexplosie in Zuid-Vietnam MALEISIË NEEMT MAATREGELEN TEGEN DE PHILIPPIJNEN HET WEER NEDERLANDS SCHIP LEKGESLAGEN OP 309 MIJL VAN BERMUDA GEEN INVAL IN ROEMENIE BRAND OP VLIEG VELD SEPPE Hoogwater en Zon* Maanstanden Weerbericht Geruchten onjuists VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 21e Jaargang No. 5289 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Jiri Hajek is donderdag afge treden als minister van buiten landse zaken van Tsjecho-Slowa- k)|e, zo heeft het persbureau C.T.K. bekendgemaakt De njinister, op wie van Russi sche zijde felle aanvallen waren gedaan toen hij zich tijdens de in vasie in Tsj.-Slowakije in het bui tenland bevond, had vorige week al na zijn terugkeer in Praag bij president Svoboda zijn ontslag in gediend. Sindsdien nam hij niet meer aan het regeringswerk deel. Vaclav Pleskot, de onderminister van buitenlandse zaken, nam de zaken waar. President Svoboda, die de ont slagaanvrage van Hajek inwilligde, heeft premier Cernik gevraagd de portefeuille van buitenlandse za ken te beheren. Hajeks vertrek volgt op het af treden van andere liberale leiders die de Russen onwelgevallig wa ren, zoals de vice-premier dr. Sik en de minister van binnenlandse zaken Josef Pavel. Het is niet duidelijk of Cernik tijdelijk of permanent als minister van buitenlandse zaken zal optre den. De 55-jarige Hajek was één van de voormannen van het libe raliseringsproces. Na een juridische opleiding werd hij hoogleraar aan de universiteit van Praag. Zijn politieke loopbaan begon hij in de sociaal-democratische partij. Als secretaris-generaal van deze bewe ging droeg hij veel bij tot het sa mengaan met de communisten die in 1948 in Tsjecho-Slowakije de macht overnamen. In 1949 werd hij lid van het communistische centrale partijcomité. Sindsdien was hij o.a. ambassadeur in Lon den, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, leider van de Tsjechoslowaakse afvaardiging bij de Verenigde Naties en minis ter van cultuur. Na de val van partijleider en president Novotny werd Hajek in april j.l. hoofd van het ministerie van buitenlandse za ken. De Russen hebben Hajek ervan beschuldigd, dat hij in de oorlog „serviele brieven aan de gestapo heeft geschreven om zijn huid te redden". In november 1939, na de Duitse bezetting van Tsjecho-Slo wakije werd hij gevangen geno men en pas in april 1945 bevrijd. Met een daverende ontploffing is de kostbare Amerikaanse com municatiekunstmaan „Atlantic 3" woensdagavond twee minuten na de lancering van Kaap Kennedy verloren gegaan. De raket „Thor Delta" werd door een druk op de knop tot ont ploffing gebracht omdat zij begon uiteen te vallen. Het gevaarte volgde een perfecte baan, maar als voorzorgsmaatregel tegen gevaar voor de mensen en voor schade aan de grondinstallaties werd het vernietigd door de speciale lading die daarvoor in iedere raket aan wezig is, tot ontbranding te bren gen. Door de ontploffing is de trom- melvormige intelsat-3, die voor het overbrengen van televisiebeel den van de Olympische spelen naar Europa en Afrika moest zor gen, in stukken gereten. Intelsat, de organisatie die al een serie communicatiekunstmanen heeft doen lanceren waaronder de „Earl Bird" en lani-bird-groepen, wordt gevormd door 62 landen. De nu vernielde kunstmaan was de eerste van een veel sterkere en verbeterde eerie. KAAP KENNEDYDaar gaat-ie: de Thor Delta-raket, die de Ame rikaanse communicatiekunst maan „Atlantic 3" die moest zorgen voor de overbrenging van televisiebeelden van de olym pische spelen, in de ruimte moest brengen. Helaas, na de lancering ging er iets mis en was men ge dwongen van de grond af een ont ploffing te veroorzaken, die het gevaarte vernietigde. De Tsjechische nationale raad heeft een vergaande scheiding voorgesteld tussen Bohemen en Moravië enerzijds en Slowakije anderzijds binnen het raam van een socialistische republiek Tsj echo-Slowakije. Volgens radio-Praag, dat dit voorstel donderdag bekendmaak te is het de bedoeling dat de „Tsjechische socialistische repu bliek" en de „Slowaakse socialis tische republiek" volkomen ge lijke rechten en een eigen parle ment en regering krijgen, waar boven echter de regering van de socialistische republiek Tsjecho- Slowakije komt. In deze staats regering moeten de beide deel staten dan plaatsvervangende premiers benoemen. Volgens dit systeem zullen de negen miljoen Tsjechen de vier miljoen Slowa- ken niet kunnen overstemmen. Nog voor 28 oktober, de dag waarop het 50-jarig bestaan van de staat Tsjecho-Slowakije wordt herdacht, moet het voorstel voor de federatieve opbouw van de nieuwe staat door het parlement van Tsjecho-Slowakije worden goedgekeurd. De Tsjechoslowaakse oud-vice- premier Ota Sik, die economische hervormingen in Tsj.-Slowakije wilde invoeren, heeft in een vraag gesprek met de correspondent van de „Bremer Nachrichten" in Bel grado gezegd dat al vóór de be sprekingen te Ciema en Bratislava tot de invasie in zijn land door de landen van het Warschaupact was besloten. „De bijeenkomsten, on derhandelingen en overeenkom sten waren slechts een rookgor dijn", zei hij. De economische her vormingen in Tsj.-Slowakije en militaire redenen hadden slechts tot de Sowjetrussische stan geleid doordat zij politieke reakties kon den uitlokken. Bepaalde heersen de kringen in het oostelijke blok BERLIJN: Premier De Jong en minister van buitenlandse zaken Luns zijn woensdag voor een tweedaags bezoek aan de bonds republiek in Berlijn aangekomen. Op de foto de beide staatslieden bij het traditionele kijkje over de muur. voelden aankomen dat zij zelf door de gebeurtenissen in zijn land in een moeilijk parket zouden komen. „Wanneer ons werk zou zijn ge slaagd, zou dat voor hen het einde geweest zijn". Op de vraag wat hij dacht van de nieuwe overeenkomst tussen president Svoboda en de Sowjet russische leiders, antwoorde hij: „Elke overeenkomst moet door het volk, dat partijleider. Dubcek eens gezind steunt, vforden aanvaard". Prof. Sik trad onlangs af als vice-minister en minister van eco nomische zaken, nadat de Sowjet- Unie hem scherp had aangevallen. Dinsdag werd vernomen dat hij benoemd is tot handelsadviseur bij de Tsjechoslowaakse ambassade in Belgrado. Er bestaat op het ogenblik weinig kans dat het weer tot vredesonderhandelingen tussen Nigeria en Biafra komt. Dit heeft de leider van de Nigeriaanse delegatie naar de conferentie van Afrikaanse landen, Obafemi Awolowo, verklaard toen hij donderdag van deze in Algiers gehouden conferentie naar Lagos terugkeerde. Volgens hem zijn verdere vredesbesprekingen nut teloos zolang „de opstandelingen" de afscheiding niet ongedaan willen maken. De Zweed Nils-Goeran Gussmg zal optreden als persoonlijk ver tegenwoordiger van Oe Thant in de waarnemersgroep, die na moet gaan of de federale Nigeriaanse troepen zich in Biafra aan gru weldaden schuldig maken, zo hebben welingelichte kringen in Lagos meegedeeld. Gussing keerde woensdag naar Lagos terug na in New York ge durende vijf dagen overleg te hebben gepleegd met V.N.-funk- tionarissen. Hij is al drie weken in de Nigeriaanse hoofdstad ge weest als vertegenwoordiger van Oe Thant inzake de hulpver lening. Gussing zal zich aansluiten bij drie generaals uit Engeland, Ca nada en Zweden, die vorige week al op uitnodiging van de federale regering in Lagos zijn aangeko men. Polen en de organisatie voor Afrikaanse eenheid, die eveneens benaderd waren, (hebben nog geen waarnemers aangewezen. Overigens zijn de voorwaarden waaronder de waarnemersgroep zal optreden, nog niet vastge steld. De betrokkenen willen zo Donderdagavond omstreeks half negen is een brand uitgebroken in een hangar van het vliegveld Sep- pe aan de grote verkeersweg van Roosendaal naar Etten. In de hangar was men bezig een lek te herstellen van de benzine leiding van een S-ll' lestoestel. Vermoedelijk is er benzine uit het lek gestroomd en op de grond terecht gekomen en in brand ge raakt door een brandende loop lamp. Het vuur greep snel om zich heen met het gevolg diait het vliegtuigje is uitgebrand. De han gar werd gereeltelijk verwoest. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. spoedig mogelijk naar het strijd toneel vertrekken om gebieden te bezoeken waar volgens Biafra federale troepen zich aan massa moord hebben schuldig gemaakt. Een van hen zei, dat hij en zijn collega's niet geïnteresseerd wa ren in afzonderlijke incidenten, maar wilden nagaan „of inder daad hele dorpen of grote groe pen burgers zijn uitgemoord zoals de Biafranen hebben beweerd". Radio-Biafra meldde woensdag nog, dat üjoesjin-bommenwer- pers van de federale luchtmacht 'bij een aanval op een dorp ten noorden van Onitsja 510 burgers hadden gedood, terwijl het dub bele aantal gewond was geraakt. Woensdagavond omstreeks elf uur is er een gewapende over- Bij een mijnexplosie op Zuid- Vietnams verkeersweg nr. 1 zijn 30 mannen, vrouwen en kinderen gedood en vier gewond geraakt. De slachtoffers zaten in een bus en een auto, die door de ontplof fing totaal vernield werden. Het. ongeluk gebeurde dinsdag in het district Thang Binh, in de noor delijke provincie Kwang Tin, maar werd donderdag pas in Sai gon bekendgemaakt. Volgens een Amerikaanse woordvoerder heeft de vietcong de laatste dagen 13 „terreuracties" ondernomen, waarbij in totaal 4 doden en 30 gewonden zijn gevallen. De oorlog heeft, naar verder in Saigon is meegedeeld, de afgelo pen week aan 217 Amerikanen het leven gekost 22 meer dan in de week daarvoor. De Ame rikanen schatten het aantal do den bij de tegenpartij in die week op 2.484. Maleisië heeft donderdag de terugtrekking van zijn diplomatie ke staf uit Manilla bekendgemaakt alsook de opzegging van een over eenkomst ter bestrijding van smokkelarij. Woensdagavond beschuldigde premier Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië de Phillppijnen van hoogst provocerende diaden met betrekking tot de Maleisische staat Sabah. Volgens Rachman staan deze gelijk met agressie en drei ging meit geweld. Woensdag heeff president Fer- dinant Marcos van de Philippijnen een door het congres goedgekeurd wetsontwerp getekend waarbij Sabah bij de Philippijnen wordt ingelijfd. De Maleisische premier heeft ook meegedeeld, dat hij zijn am bassadeur in Manilla onmiddellijk zal terugroepen voor overleg. De ondertekening van het ge noemde wetsontwerp door de Phi lippijnen en Maleisië over Sabah, een gebied van 75.000 km2, dat deel uitmaakte van het vroegere Brits Borneo. De aanspraak van de Philippij nen op dit gebied berust op de „verkoop" van Sabah aan Enge land in 1878 door de toenmalige vorst, de sultan van Soeloe, voor een bedrag van 570 pond sterling. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 12.21 12.42 12.57 1.18 1.31 1.52 1.40 2.01 ZATERDAG 21 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 1.04 1.40 2.14 2.23 n.m. 1.22 1.58 2.32 2.41 ZON MAAN op onder op onder Sept. 20 6.23 18.43 3.24 18.19 21 6.24 18.41 6.11 18.42 23 6.28 18.36 7.36 18.53 24 6.29 18.34 9.04 19.06 25 6.31 18.31 10.35 19.23 val gepleegd op de nutsspaar- bank in Doorwerth bij Renkum (Gld). De overvallers zijn nog voortvluchtig. De gemeentepolitie in Oosterbeek leidt het onder zoek, waarbij ook andere politie korpsen in Gelderland zijn inge schakeld. Omstreeks elf uur drongen twee overvallers, het gezicht on zichtbaar gemaakt door nylon kousen, aan de achterzijde het kantoortje van de nutsspaarbank aan de Kerklaan in Doorwerth binnen. De boven de bank wonen de kantoorhouder Kranen werd door de gewapende mannen ge vraagd of de kluis beveiligd was en gedwongen op de bovenetage de sleutel te halen. De kantoor houder gehoorzaamde de beve len, haalde de sleutel en opende de safe. De buit van de overval lers bedroeg ongeveer 5200 gul den. Mevrouw Kranen, die tijdens de overval terugkwam na het uit laten van de hond, werd eveneens door de overvallers bedreigd. Na de geslaagde overval zijn de man nen gevlucht, waarbij er een van hen zijn hoed heeft verloren. MEER WIND Een rug van hogedruk trok donderdag over onze omgeving en bezorgde ons tamelijk zonnig weer, waarbij de middagtempe- raturen tot 16 a 19 graden op liepen. In Frankrijk en de lan den rond de Middellandse Zee, waar deze rug zich ook deed gelden, heersten soortgelijke weersomstandigheden, met tem peraturen van ongeveer 20 tot 25 graden. Koeler was het in de Scandinavische landen, Duits land en Polen, waar het 15 tot 17 graden werd. Een depressie, die over de At lantische Oceaan naar de om geving van Ierland trok, veroor zaakt daar regen. Dit druk sys teem koerst nu verder noord- noordoostwaarts en breidt zijn invloed gelijdelijk ook over ons land uit, terwijl een bijbehorend front ons over de Britse eilan den nadert. Voor vandaag wordt daarom vanuit het zuidwesten toenemen de bewolking verwacht met latei- mogelijk enige regen. De wind wakkert hierbij aan uit zuid tot zuidoost en kan langs de kust tijdelijk hard worden. De tem peraturen zullen dezelfde als donderdag of iets lager zijn. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Enige regen. Vanuit het zuidwesten toene- nemende bewolking gevolgd door enige regen. Tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toe nemende wind tussen zuid en zuid oost. Dezelfde temperaturen als don- derdas of iets lagere. Op de Atlantische Oceaan ver keert het 18.729 ton metende schip „Johannes Frans" van de Neder landse ertstankers maatschappij ln nood. Het schip is lekgeslagen en er is in het geheel geen stroom voorziening meer. De bemanning worstelt om het schip drijvende te houden, zo meldde de Ameri kaanse kustwacht donderdagmid dag. De Koninklijke Hollandsche Llloyd, die de tanker nautisch en technisch beheerst, deelde gister middag mede, dat die „Johannes Frans" met behulp van de pom pen drijvende kan worden gehou den. Gistermiddag meldde de ka pitein dat die 40 koppen tellen de bemanning aan boord blijft en de toestand nog steeds meester is. Het schip, dat met een lading olie op weg was van Sicilië naaf New York, kan niet meer op eigen kracht varen. De hoofdmotor is door het in de machinekamer bin nengedrongen water uitgevallen. Het is nog niet bekend waardoor het schip is lekgeslagen. Het ge beurde in het begin van de nacht van woensdag op donderdag op ongeveer 300 mijl ten noorden van Bermuda. Sleepboten waren onderweg. Het plan is de tanker naar New York te slepen. Tot zolang blijft een kotter van de Amerikaanse kust wacht in de buurt. Radio-Praag heeft donderdag de in de Tsjechoslowaakse hoofdstad circulerende geruchten dat Rus sische troepen Roemenië zijn bin nengevallen, als „fantasie" beti teld. Een groot aantal mensen had de radio en het officiële persbu reau Ceteka opgebeld over het be richt, maar een officieel onderzoek had uitgewezen dat het niet waar was, zo werd gezegd. Ook van officiële Roemeense zij de zijn de geruchten inmiddels te gengesproken. Men wijst er in Boekarest op dat niets in de hui dige staat van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Roeme nië een militair ingrijpen van de Russen zou rechtvaardigen. Volgens onbevestigde berichten zijn Bulgaarse troepen die aan de bezetting van TsjechD-SIowakije' hebben deelgenomen, de afgelopen nacht via Roemenië naar hun land teruggekeerd'. Dit zou de aanlei ding hebben kunnen vormen tot de geruchten over een Russische inval. PranSérteg HJ aSönffemeaïi TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. vaft de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidewa] Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal? per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRlré ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 cf; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1