Ajax hield zich in Neurenberg slaande CRUYFF SCOORDE GELIJKMAKER graanvlokken KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE DE VBIJE ZEEUW Pagina 5 Hachelijke momenten De tweede helft In de kleedkamer Uitslagen wedstrijden Europese bekertoernooien draaien»* tollen.» hop, dóór staat ie op z'n kop BROMFIETSER TEGEN GEPARKEERDE VRACHTAUTO Engelse helikopter in zee gestort Donderdag 19 sept. 1968 Ajax heeft de poort naar de tweede ronde van de Europese beker voor landskampioenen woensdagavond te Neurenberg opengeduwd. Zaak is nu nog slechts deze over twee weken te Amsterdam open te houden. Met het gelijke spel van 11, dat de Ajaeieden de Westduitse kam pioen FC Nümberg afdwongen, hebben zij daartoe de kans ge heel in eigen hand. Immers, de bepaling, dat bij een gelijke stand de in de uitwedstrijd ge maakte doelpunten dubbel tel len, In aanmerking nemende, be gint Ajax de tweede wedstrijd met de zekerheid dat een doel puntloos gelijkspel een plaats in de tweede ronde garandeert. Een weelde, waarvan de Am sterdammers nauwelijks hadden kunnen dromen. Want al waren de Neurenbergers de laatste we ken niet tot indrukwekkende prestaties en zelfs niet tot een Bundesligaclub verantwoord spel gekomen, om een Duitse topclub ïn eigen huis te kunnen bedwin gen, moet men toch sterk in de schoenen staan. Dat was het ge val met Ajax, al was het dan in het begin met zweetpareltjes op hét voorhoofd. De Amsterdammers hielden stand onder de stormlopen, die de Neurenbergers van het eerste moment lanceerden. Slechts een maal moesten zij capituleren, maar stelden daar in de tweede helft een juweel van een doel punt van Johan Cruyff, de man die terug kwam en hoe tegenover. Daarmee was de sco re weer gladgetrokken. De Ajax-verdediging, bijge sprongen door de drie van de middenlinie en ook herhaalde malen door rechtsbuiten Swart, maakte in de beginperiode hachelijke momenten door. De Neurenbergers rukten in een hoog tempo op. In slagorde dron gen ze door het centrum van de Nederlandse verdediging. Dat was het zwakke punt. De hoge ballen, die in het strafschopge bied werden neergelaten, waren meestal een prooi voor de stevig gebouwde Duitsers. Het onheil was niet af te wenden. Nadat Van Duivenbode de situatie nog had weten te klaren, toen Heinz Miiller de bal over de uitgelo pen Bals in de doelmond plaat ste, werd vlak erop een nieuwe Nfeurenbefgse aanval de Ajacie- ien fataal. Volkert scoorde (1— 0). Gesteund door het succes bleef Neurenberg opdringen. Met een grote inzet, waarbij de licha melijke kracht terdege werd uit gebuit. De Amsterdamse ver dediging bleef in alarmtoestand. Er waren momenten dat een tweede doelpunt nog slechts een kwestie van seconden leek. Tel kens echter wisten de Ajaeieden zij bet vaak op het allerlaat ste moment als overwinnaars uit de strijd te komen. In de afwerking bleek niet de grootste kracht van de Neuren bergers te liggen. Ajax' offensieve kracht was tot dat moment nauwelijks ge bleken. Teveel mankracht was er in de verdediging vereist om zelfs maar aan een opbouw te kunnen denken. In zijn eentje stroopte Cruyff het Neurenberg- se territorium af. Hij boekte ook zijn persoonlijke successen, maar miste alle steun voor een triomf. In de 27e minuut kwam Ajax heel dicht bij een doelpunt, toen Keizer, die zich met een magi strale solo had ontdaan van drie tegenstanders, vuurde. Via de vwrtiwm doeimen Rrnlo ketste de bal tegen de paal en vandaar het veld weer in. Cruyff was een voortdurend gevaar voor de vijandelijke ver dedigers, die hem nauwlettend in het oog hielden, maar hem toch meermalen moesten laten glippen. In de 28e minuut deed hij de gehele Neurenbergse de fensie als uit steen gehouwen op de plaats rust maken niemand durfde hem aan te vallen uit vrees gepasseerd te worden om vervolgens de bal zuiver bij de tweede paal te plaatsen. He laas, de toegenselde Swart wist er geen profijt van te trekken. Zijn schot belandde in het zij net. Op identieke wijze als in de eenste helft probeerde de Neu renbergers direct na de rust een nieuwe coupe. Ajax was er ech ter nu op voorbereid en sloot hermetisch de wegen naar de bedreigde punten af. Volkert kreeg aanzienlijk minder vrij heid en de rushes van aanvoer der Strent werden nu tijdig on derbroken. Bovendien hadden de Neurenbergers in de eerste helft toch wel ervaren dat zij geen elf schooljongens tegenover zich hadden. Minder massaal waren hun aanvalsacties en daardoor ook minder dreigend, Want juist in dat zware kaliber van hun stormlopen school het grote ge vaar vóór de rust.. Ajax kreeg hierdoor meer gelegenheid zich los te maken uit de .omarming" en zelfs tot operationele acties over te gaan. Het werd de „ope- ratie-Cruyff". Zelden zal trainer Rinus Mi- chels zo'n grote voldoening heb ben gehad over een beslissing als die om Cruyff in deze wed strijd op te stellen., Hij was het, die de Neuren bergse defensie het meeste gezag inboezemde. Hij was het ook, die de Duitsers noopte meer dan een man in te zetten om hem uit te schakelen. Het gelukte hun niet. Ook Keizer mocht zich enkele malen doen gelden en Groot, die zich in de eerste helft sterk tot verdedigen bepaalde, mocht en kele malen onrust zaaien in het centrum, het grootste gevaar kwam toch van die frêle Am sterdamse jongen, Johan Cruyff. De Neurenbergers hadden het goed gezien, maar op het kritie ke moment stonden zij toch machteloos. Het was in de 34e minuut. In vrije positie op de linkervleugel schoot Keizer hoog in de doelmond. Bij de tweede paal zou het leer neerkomen. En wie stond daarjuist: Jo han Cruyff! Hij zette zijn hoofd er onder en de ontstelde Neuren bergers, nog niet geheel besef fend wat er nu precies gebeurd was, zagen de bal pas weer, toen doelman Rynio mistroostig zich omdraaide naar het netAjax had gelijkgemaakt (11). Endit eervolle resultaat hebben de Amsterdammers daarna be kwaam verdedigd. De Duitsers trachten nog wel een nieuwe voorsprong te forceren, waarbij zij met de wetten van sportivi teit nogal eens spotten, maar de Amsterdammers bleven in de verdediging de situatie meester. En wanneer de Duitsers dan eens een scoringskans kregen dan bleven zij falen Het scoreverloop was: 6. Vol kert 10; 79 Cruyff 11. Rinus Michels vertelde dat hij in het begin wel even bang was geweest. „Twintig minuten lang hebben die Duitsers storm gelo pen. Twintig minuten, waarin ik telkens weer dacht, daar gaan we. Maar toen Suurbier die Volkert door kreeg, ging het beter. Huls- hoff had toen ook zijn plaats ge vonden. Waarom ik Hulshoff heb verkozen boven Pronk?, omdat Barry in de lucht beter is dan Ton. Ik verwachtte hoge ballen MEXICO STAD: Interieuropna me van de grote „Insurgentes zaal", waar tijdens de Olympische zomerspelen de worstelwedstrij den zullen plaatsvinden. in het centrum en dan is er geen betere dan Barry". En Hulshoff zelf? „Ach wat ben ik blij. In het eerste kwartier kwamen die kna pen steeds maar weer tegen me aanhagen. Net als ik dan dacht, die bal is voor mij, kwam er een schouderduw en zat ik op de grond. Maar toen ik dat eenmaal door had ben ik er ook tegenaan gaan hangen en miste ik bijna geen bal meer". Suurendnk, ook in de aanvang wat onwennig over het veld dravend, vertelde: „Och, het doet je wel iets als die knik ker er meteen in gaat. Maar echt in paniek ben ik geen moment ge weest. Meesterlijk hè, die bal van Keizer. Wie de bal van Keizer ook „meesterlijk" vond, was natuur lijk Johan Cruyff, die weer in eens die alles kunnende tovenaar van vorige jaren was, vertelde: „Ik zag Piet een beweging maken. Rennen dacht ik. Pietje gaat voorzetten. Nou die bal kwam precies zoals ik hem wilde heb ben. Ik werd wel wat gehinderd, maar die voorzet nam ik toch precies op mijn hoogd. En toen was het geen kunst meer. Nee, die keeper had geen schuld. Als die jongen eruit was gekomen, had hij helemaal voor joker gestaan, want Piet had die bal effect mee gegeven. Hij draajde van het doel weg. Wat ging dat mooi". Voorzitter Jaap van Praag for muleerde vervolgens de progno se van Ajax-zijde voor de return wedstrijd; „Het gelijke spel dat we hier bevchten hebben, gaf de verhouding goed weer. In Am sterdam zijn we echter wat meer mans. Daar verwacht ik een klei ne overwinning". De uitslagen van de wedstrij den die woensdag zijn gespeeld voor de Europese beker voor landskampioenen luiden verder; St EtienneCeltic 20; Water ford—Manchester United 13; AEK AtheneJeunesse d'Esch 30; Rosenborg B.K. Trondheim —Rapid Wien 13; Steaua Ros soSpartak Trnava 3Floriana Reipas Lahti 11; F.C. Zu richAkademisk B.K. 13; Man chester'Fenerbahce 00; F.C. Valur ReikjavikBenfica 00; AnderlechtGlentoran 30; Malmö F.F.A.C. Milan 21. De wedstrijden Levski Sofia Ferencvaros en Dynamo Kiev C.S. Ruch zijn uitgevallen door dat de vier clubs zich terugtrok ken. Rode Ster Belgrado ging automatisch over naar de tweede ornde wegens het terugtrekken van Karl Zeiss Jena. Alle lieve mammies helen nó vlug een paar pakken Bamblx. Want ze krijgen (tijdelijk) bl] eik pak een fantastische tovertol cadeau. Draaientollen hop, déér staat Ie op z'n kop! Kinderen zijn er uren zoet mee. Met hun bordje Bamblx zijn ze héél wat sneller klaar. Want ze zijn er dol op. En... 't is zo gezond. Gemaakt van maar liefst vijf granen: tarwe, haver, rogge, rijst en boekweit. Berstens vol eiwitten, mineralen en vitaminen. Ja, Bamblx is beter voor uw kinderen. En ('héaéa er zit nu tijdelijk zo'n fantastische tovertol bij. Gratisl 15) Het duurt een hele tijd voor de oude man enigszins tot be daren gekomen is, maar dan horen Aram en Sar, dat Korban een geduchte piraat en rover is, die sedert jaren een afgrijselijk schrikbewind over deze verlaten streek uitoefent. „Ook dit dorp heeft hij aan gevallen en alle jonge mensen zijn door zijn mannen meege voerd!" vertelt de oude. „Maar hebben de oude koning of prins Grubalt dan nimmer ge tracht een einde aan zijn geweld daden te maken?" informeert Aram. De oude haalt de schou ders op. „Nog nooit heeft iemand Kor ban verslagen!" herhaalt hij. Aram vraagt hem. of hij ooit de naam Al!esand"a beeft gehoord, doch de oud» schudt zwijgend het hoofd. Blijkbaar zegt die naam hem niets. Hij wil juist weer gaan vertellen, als er plotseling een oude man aan komt strompelen, zo vlug hij kan. „Redt u!" schreeuwt hij reeds uit de verte. „Redt u! Korban is in aantocht!" MEXICO CITY/ De leden van de Tsjechische Olympische ploeg die dinsdag in Mexico aankwamen. De 18-jarige A, van der Valk uit Hoogvliet is dinsdagavond op de Langeweg te Ooltgensplaal met zijn bromfiets tegen een ge parkeerde vrachtauto geredenen op weg naar het ziekenhuis t« Diriksland overleden. Zijn duo- passagiere, de 19-jarige mej. A. Beijer uit Ooltgensplaat, is mal een zware hersenschudding en enkele andere verwondingen naar het ziekenhuis te Dirkslend vervoerd. Door de harde regen heeft het slachtoffer waarschijn lijk de vrachtwagen niet gezien Dinsdagavond tegen negen uua is een Engelse helikopter bij hei lichtschip Tessel in zee gestort Volgens de eerete berichten waren twee man aan boord van de heli kopter, die afkomstig was van hel Engelse marinevaartuig „Cleopa tra". De bemanning van de heli kopter is door een boot van de „Cleopatra" gered.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5