Verenigde Staten waarschuwen Sowjet-llnie „Deltaplan voor verkeer" COMMUNISTISCHE MILITAIRE ACTIE ONMIDDELLIJK DOOR DE N.A.V.O. BEANTWOORD 12.000 man naar Europa NIEUWE SUGGESTIES OVER VEILIGHEID Motie Eerste Spaanse harttransplantatie Tijdslimiet Verbod voor autopeds HET WEER van Binnen 15 tellen klaar: DONDERDAG 19 SEPTEMBER 196S 21e Jaargang No. 5288 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Geen recht op inmenging Militaire bijstand Clifford: Russische reactie Hysterisch Ir. Cornelissen wil: Meer dan 30.000 Tsjechoslowaakse vluchtelingen Ook in VenezueBa Israël laat Arabische gevangenen vri] Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fJMfkeriag fctj a£«6»m«jfe TERNEUZEN Wrec^ear-Koofdreaaeteur: P. J. van 3e Sanito R«dactte- en Administratie-adres: SmidSwal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal} p« maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie dinsdagavond ge waarschuwd dat communistische militaire actie tegen West-Duits- land een „onmiddellijke reactie" van de Navo-bondgenoten tot ge volg zou hebben. Het ministerie van buitenlandse zaken te Washington zegt in een verklaring dat niets in het hand vest der Verenigde Naties de Sowjet-Unie of andere leden van het Pact van Warschau het recht geeft eenzijdig met geweld tus- aanbeide te komen in West-Duits- land. „Als de Sowjet-Unie of andere leden van het Warschau-pact des ondanks eenzijdig met geweld tussenbeide zouden komen in de bondsrepubliek Duitsland zou dat tot een onmiddellijk geallieerd antwoord leiden in de vorm van 'zelfverdedigingsmaatregelen in het kader van de Navo". Het „State Departement" zegt dat de Amerikaanse regering de bondsrepubliek verzekert dat de artikelen 107 en 53 (van het V. N.-handvest) de Sowjet-Unie of andere Watsehaupact-leden geen enkele recht op inmenging geven. (De artikelen voorzien in het machtigen van ondertekenaars die tot de geallieerden uit de tweede wereldoorlog tegen Hit- ler-Duitsland behoorden zekere maatregelen te nemen tegen vroe gere vijandelijke staten zonder goedkeuring van de veiligheids raad). In de Russische pers wa ren na de inval in Tsjecho-Slowa- kije toespelingen op de artikelen 107 en 53 gemaakt. Volgens de Amerikaanse ver klaring kan de geldigheid van het Navo-verdrag niet worden aan gevochten aangezien in het hand vest is voorzien in regionale de fensieregelingen. Woordvoerder McCloskey zei dat de verklaring aan de West- duitse regering zal worden toege zonden. Eerder hadden Engeland en Frankrijk ontkend dat het V.N.- handvest de Sowjet-Unie het recht op militair ingrijpen in West-Duitsland zou geven. De Amerikaanse verklaring „Men heeft ons met betrekking tot de artikelen 53 en 107 van het handvest van de Verenigde Naties vragen gesteld, en wel in het bijzonder of deze de Sowjet- Unie of andere leden van het Pact van Warschau het recht zouden verlenen militair tussenbeide te komen in de aangelegenheden van de bondsrepubliek Duitsland. De regering van de Verenigde De Amerikaanse minister van defensie Clark Clifford, heeft dinsdagavond gezegd dat 12.000 man Amerikaanse troepen naar Europa zullen worden gezonden om komend jaar aan Navo-oefe- ningen deel te nemen. Clifford sprak tot verslaggevers om, wat hij noemde, een misver stand op te helderen dat moest zijn na zijn mededelingen eerder op de dag. Hij had er toen op gezinspeeld dat wellicht 20.000 tot 40.000 man tijdelijk naar Europa zouden worden gezonden voor Na vo-oefeningen. Clifford zei dat de hogere cij fers sloegen op het totale aantal Navo-manschappen dat aan de oefeningen meedoet. Op 't ogen blik ziin er geen plannen om het aantal Amerikaanse militairen uit te breiden op permanente ba sis, zei hij. Statij geeft de regering van de bondsrepubliek de verzekering dat 1. De artikelen 53 en 107, afzon derlijk beschouwd of in verband met elkaar, de Sowjet-Unie noch andere leden van het Pact van Warschau het recht geven zich met geweld in de aangelegenhe den van de bondsrepubliek te mengen. 2. Als, desondanks, de Sowjet- Unie of welk van de landen van het Pact van Warschau dan ook eenzijdig met geweld zou ingrij pen in de bondsrepubliek Duits land, dan zou een dergelijke daad een onmiddellijk geallieerd ant woord tot gevolg hebben in het kader van de zelfverdedigings maatregelen die zijn voorzien in het Noordatlantisch verdrag. 3. De rechtsgeldigheid van het Noordatlantisch verdrag in het kader van het handvest van de Verenigde Naties kan niet in twij fel worden getrokken". De Prawda, het orgaan van de Sowj et-communistische partij, heeft woensdag gereageerd op de waarschuwing van de Ver. Sta ten dat een communistische mili taire actie tegen West-Duitsland onmiddellijk door de Navo be antwoord zal worden. Commentator Vladlen Koez- netsov schrijft in het blad dat de Sowjet-Unie blijft om, zo het no dig mocht zijn, samen met andere vredelievende landen doeltref fende maatregelen te nemen ter onderdrukking van het neo-na- zisrne en militarisme in West- Duitsland. Koeznetsov gaf echter duidelijk te kennen dat de Sow- j et-Unie eerder in de met de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk gesloten akkoorden van Pots dam een wettige grond ziet voor dergelijke maatregelen dan in de artikelen van het handvest van de volkerenorganisatie over voor malige vijandelijke staten. Koeznetsov toont zich verast over het bericht dat de V. S. deze artikelen 53 en 107, die onder tekenaars van het handvest machtigen op te treden te-gen voormalige vijandelijke landen zonder goedkeuring van de vei ligheidsraad, als ongeldig be schouwen, maar poogt de juist heid ervan niet te weerleggen. Hij zegt alleen dat de machthebbers in Bonn de akkoorden van Pots dam zullen moeten blijven erken nen, hoe sterk hun verlangen ook mag zijn dat men die overeen komsten als ongeldig gaat zien. »f ff Midden-juli publiceerde het Russische regeringsblad Izwestia de tekst van een memorandum van het Kremlin aan Bonn waar in gezegd wordt dat de omstre den artikelen van het V.N.-hand- vest volledig van toepassing zijn op West-Duitsland „in geval van een nieuwe agressie". In Bonn veroorzaakte deze pasage in het memorandum verwarring en angst, speciaal na de bezetting van Tsjecho-Slowakije door de landen van het Warschau-Pact. Koeznetsov noemt die angst nu „hysterisch" en laat doorscheme ren dat Bonn die angst exploi teert om zijn Navo-bondgenoten mee te slepen in een gevaarlijk spel waarmee men wil komen tot ontduiking van de verplichtingen, het naoorlogse Duitsland opge legd door de akkoorden van Pots dam. HAARZULTEN: Charley Chap lin heeft f SS.000 van de hem in 196S toegekende Eramusprijs ge schonken aan het werk van dbhé Pierre in Nederland. Op de foto ontvangt abbé Pierre de cheque voor dit bedrag uit handen van ir. A. J. Engel (r.Abbé Pierre heeft het bedrag bestemd voor de stichting Emmaüs-Communau- teiten in Nederland. In West-Europa bevinden zich op het ogenblik meer dan dertig duizend Tsjechoslowaakse vluch telingen die hun land als gevolg van de bezetting door de oost- blokstaten mijden. Dit heeft het internationale hulpcomité, I.R.C., een internationale organisatie voor hulp aan vluchtelingen, dingdag bekendgemaakt. De meesten van hen verblijven in Oostenrijk, Zwitserland, West- Duitsland, Italië en Frankrijk. Veel Tsjechoslowaakse vluchte lingen zijn Joden. Een groot aan tal is bezig met emigratie naar Australië en Canada. Omdat zich onder hen veel intellectuele be vinden zal het plaatsen van deze mensen volgens het I.R.C. weinig moeilijkheden opleveren. Bij de behandeling van de nota verkeersveiligheid, gistermiddag in de tweede kamer, heeft de K.V.P.-afgevaardlgde ir. P. A. M. Cor nelissen gepleit voor een delta-plan voor het verkeer: een nationaal verkeersveillgheidsplan, aangezien er zijns inziens in ons land sprake is van verkeersnood. Als noodzakelijke maatregelen gaf hij aan: 0 Drastische uitbreiding van het theoretisch verkeersonderwijs op lagere scholen en scholen voor voortgezet onderwijs. 0 Invoering van praktisch verkeersonderwijs op middelbare scholen. 0 Gericht verkeerstoezicht door politie. 0 Uitbreiding van goede propaganda en voorlichting. D Afschaffing van drukke driestrookwegen. 0 Niet rijkswaterstaat maar parlement moet kunnen beslissen over veilige of minder veilige wegen. 0 Defficiënter onderhoud van wegen en scheiding van de verschil lende verkeerssoorten. Ir. Cornelissen gaf in overwe ging een aantal maatregelen te be studeren zoals bijvoorbeeld voor rang van links, gele mutsen voor eerste jaars kleuterschoolkinderen, grotere vakantiespreiding en sprei ding van de verkeerspieken. Hij drong aan op spoed met aange kondigde maatregelen zoals tegen alcoholmisbruik, centrale alarme ring, beter ambulancevervoer en de inschakeling van helikopters. Ir. Cornelissen zei erg blij te zijn met de invoering van mini mumsnelheden. Hij voegde daaraan toe dat naar zijn mening ook voor de minister van verkeer en water staat een minimusnelheid geldt voor het nemen van maatregelen op het gebied van de verkeersvei ligheid. De markies van Villaverde schoonzoon van het Spaansr staatshoofd generaal Franco, heeft woensdag met succes de eerste hartoverplanting in Spanje ver richt in het Madrileense zieken huis La Paz. De patiënt met het nieuwe hart is een 44-jarige loodgieter. Volgens onbevestigde persberichten heeft hij het hart gekregen van een jon ge Franse vrouw, die uit Parijs naar Madrid overgevlogen werd nadat zij dinsdag was overleden. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas is dinsdagavond het hart van een 24-jarige vrouw, die aan hersenbloeding was overleden, overgeplaatst in een 45-jarige man van Arabische afkomst. De heer Cornelissen diende ver volgens een motie in die mede was ondertekend door afgevaardigden van de regeringspartii°n K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U. In de motie wordt de regering uitgenodigd om: a. Maatregelen te nemen ter ver betering van de rijopleiding. b. Te bevorderen, dat het publiek zoveel mogelijk gebruik maakt van gekwalificeerde rij-instruc- teurs. c. Nadere regelen te stellen met betrekking tot het rijden onder toezicht. Dr. A. P. Oele (A.R.B.) bepleit te een snelle, statistische ongeval lenregistratie, waarbij vooral de gegevens inzake de technische staat van de voertuigen niet ver waarloosd mogen worden. Ten aanzien van het rijschool wezen uitte hij de wens dat er spoedig een wettelijke regeling od tafel zal komen, waarin o.m. zwaardere technische eisen aan de lesauto worden gesteld. Over de alcoholproef: „De meer derheid van mijn fractie zou al blij zijn als er zeer snel een bepaling zou komen, dat men zich aan een dergelijke proef moet onderwer pen en dat de bloedproef verplicht wordt gesteld als de uitslag van de alcoholproef dit nodig zou ma ken". De christelijk-historische afge vaardigde C. F. van der Peijl liet zich zeer positief over de nota uit, Het gaat er nu om het in de nota gestelde in de praktijk om te zet ten. Wel zei hij een tijdslimiet te missen waarbinnen de aangegeven maatregelen rich dienen te vol trekken. Hij vroeg zich af of in de nota niet te sterk de nadruk op de technische kant van het vei ligheidsvraagstuk is gelegd. De aangekondigde beperking van de ongevallenregistratie acht deze af gevaardigde hoogst ongewenst. Ook hij toonde zich voorstander van de door de heer Oele bepleite centrale registratie van overtredin gen. Drs E. van Thijn (A.R.P.) lichtte vervolgens de pleitnota toe, die de fractie van de partij van de ar beid eerder op de dag aan de be windsman had doen toekomen. „Zet het mes er maar in", zc :af Tj. Walburg (A.R.) de achter de regeringstafel zittende ministers Bakker (verkeer en waterstaat) en Polak (justitie) in overweging. Vocrts zette hij aan tot spoed met het in gebruik nemen van het lan delijk alarmnummer 0011. De heer Walburg zei dat in de nota onvol doende aandacht is besleed aan de veiligheid in de steden, waar veel meer verkeersslachtoffers vallen dan op de buitenwegen. Met de C.H.U.-afgevaardigde Van der Peijl, die had berekend dat de invoering van „links voor rang' 'ons land jaarlijks 50 miljoen gulden kan besparen, vestigde drs Dijkstra de aandacht van de rege ring op dit stelsel. Ook hij zag grote voordelen. De heer H. J. Lankhorst (P. S.P.) becijferde dat het verkeer in 1962 een economische schade heeft aangericht van 480 mil joen gulden, welk bedrag op dit moment z.i. zal kunnen worden verdubbeld. In dit licht gezien zou, aldus deze P.S.P.-afgevaar- diiede, gesteld kunnen worden dat het kosteloos maken van het openbaar vervoer onze economie enorme voordelen zou kunnen opleveren. In het kader van het feit, dat de verkeersonveiligheid in ons land catastrofale vormen dreigt aan te nemen is het z.i. geboden om in het primaire vlak, met name de ontwikkeling van het gemotoriseer de verkeer, uitgebreide studies te ondernemen, opdat ons land niet in een chaos wordt gestort. In de avondvergadering bepleit te mevrouw G. M. van Someren Downer (V.V.D.) o.m. de invoe ring van een verbod op het ge bruik van autopeds door kinderen. Zij memoreerde in dit verband, dat in 1966 48 kinderen in het ver keer werden gedood. Over de proeven van een snel heidsbeperking zei zij o.m. dal deze te lang duren en van de zij de der overheid psychologisch on voldoende begeleid worden. „In die proeven zie ik niet veel heil' aldus mevr. Van Someren. Zi; toonde zich voorstander van d« ODsporing van verkeersovertredin gen door agenten in burger Daarvan zou preventieve werking uitgaan. Het gebruiken van foto apparatuur daarbij noemde zij on ontbeerlijk. Mevrouw Van Someren uitte haar waardering voor de pleitnota van de fractie van de P.v.d.A., die zij „bewonderenswaard" noemde Haar kritiek op deze nota en ook op de nota verkeersveiligheid vat te zij samen door te stellen, dal beide nota's te technisch en te wei nig menselijk zijn. Vervolgens namen aan het de bat nog deel de afgevaardigden mr. R. van den Bergh (P.v.d.A.), mr. H. Ch. J. M. Kronenburg (groep Harmsen van de Boeren partij) en N. Verlaan (groep Koe koek van de boerenpartij). De beraadslagingen over de nota verkeersveiligheid zullen vandaag worden voortgezet. Een arts en intieme vriend van de Portugese premier, dr. Salazar, heeft woensdag gezegd dat de ver betering in de toestand van Sala zar nu zodanig is, dat er enige hoop op herstel mag ziin. Oo de vraag of eventueel herstel lange tijd zou vergen, antwoordde hij dat dit ook snel zou kunnen gebeuren. President Mao Tse-Toen? van China heeft in een bood«ch?'-> a-n de Albanese partijleider Enver Hodja Albanië de steun van Ch:na toegezegd iceval van een aanval tegen Albanië. In de door meuw-China gepu bliceerde boodschap staat dat de 700 miljoen Chinezen te allen tijde en onder alle omstandigheden a-m d'e zijde zullen staan van het Al banese broedervolk. „Als de Ame rikaanse imperialisten of de Sow- jet-revisionisten en hun handlan gers Albanië durven aan te raken zal een onvermijdelijke totale nederlaag hun wachten". De Israëlische autoriteiten heb ben dinsdag vijf Arabische gevan genen vrijgelaten. Het waren de eersten van een groep van zestien die Israël beloofde in vrijheid te stellen nadat Algerië het gekaapte passagiersvliegtuig van de Isra ëlische maatschappij „El Al" liet gaan. Italië bemiddelde in de kwestie. De overige elf Arabieren zullen binnen 48 uur in vrijheid worden gesteld. En nog door de melkman thuisbezorgd ookI WEINIG WIND Tussen een in betekenis af nemend lagedrukgebied boven het zuidoosten van ons land en een rug van hogedruk hoven de Britse eilanden werd woensdag een noordoostelijke tot noorde lijke wind in stand gehouden. In de aangevoerde lucht kwam aanvankelijk tamelijk veel be wolking voor, d'e zich vooral bo ven het oosten en midden van het land tot in de namiddag wist te handhaven. De temperatuur werd daar dan ook niet hoger dan 13 tot 14 graden. Elders werden waarden van omstreeks 16 graden bereikt. Inmiddels trekt de rug van hogedruk van de Britse eilanden naar onze omgeving. De noorde lijke winden, die geleidelijk iets drogere lucht aanvoeren, zullen daardoor later uit uiteenlopende richtingen gaan waaien. Er zullen vandaag zonnige pe rioden voorkomen en aanvanke lijk nog hier en daar een buitje. De temperaturen zullen dezeflde waarden bereiken als woensdag of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Wolkenvelden, maar hok zon nige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit noordelijke richtingen, later ver anderlijk. Dezelfde temperaturen als woensdag of iets hogere. DONDERDAG 19 SEPTEMBER v.m n.m. Breskens 11.50 11.54 Terneuzen 12.26 12.30 Hansweert 1.00 1.04 Walsoorden 1.09 1.13 VRIJDAG 20 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 12.21 12.57 1.31 1.40 n.m. 12.42 1.18 1.52 2.01 Sept. 19 20 ZON op onder MAAN op onder 6.21 6.23 18.46 18.43 2.02 3.24 18.05 18.19

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1