Gemeenteraad van Terneuzen .Uitvluchten Dick' Charlie Char!in schenkt deel Erasmusprijs Pagina 6 r t)E VRITE ZEEUW Woensdag IS september 196§ Pantservoertuig ontploft KLM bestelt super DC 8 Gehouden op donderdag 15 augustus 1963 „Uitvluchten Dick". Dat is de bijnaam die democratische partij functionarissen in de Verenigde Staten de republikeinse presi dentskandidaat Richard Nixon hebben gegeven omdat de tegen stander van hun kandidaat, vice- president Humphrey, zijn mening over kwesties als Vietnam, de rassenonlusten, ratificatie voor de senaat van het non-prolifera- ratie-verdrag en controle op het vuurwapenbezit nog steeds niet goed duidelijk zou hebben ge maakt. Humphrey en zijn naaste mede werkers pleegden maandag in Washington overleg over de uit slagen van de opiniepeilingen van het afgelopen weekeinde die een duidelijke voorsprong voor Nixon te zien gaven en volgens welke Humphrey zelfs minder aanhang zou hebben dan de onafhanke lijke kandidaat en voorstander van rassenscheiding George Wal lace. Humphrey's campagneleider Lawrence F. O'Brien zei: „We zullen niet toestaan dat hij (Ni xon) op deze wijze doorgaat. „Uitvluchten Dick" zal eenvou dig niet zeven weken lang rechts- streeks positie kiezen kunnen blijven ontwijken". In democratische kringen meent men dat Nixon met zijn plei dooien voor orde en rust knipoogt naar de tegenstanders van ras- sengelijkheid. In een boek dat volgende maand wordt uitgege ven, schrijft Humphrey onder meer: „De zeer gevaarlijke kan didaat van de derde partij voor het presidentschap dankt zijn politieke bestaan uitsluitend aan de angst en haat die door de ras senkwestie is gegroeid" en „be sluiten die deze zomer zijn geno men doen veronderstellen dat de republikeinse kandidaat op dat gebied wedijvert met de onafhan kelijke kandidaat". Van republikeinse zijde zijn de democratische beschuldigingen als een „lage campagnetactiek" van de hand gewezen. Een 26-ton zware Amerikaanse gemotoriseerde houwitser met 22 houwitsergranaten, 700 tweecen- timeter granaten en 750 liter ben zine is maandag bij Amberg in West-Duitsland door kortsluiting in brand gevlogen en geëxplo deerd. Granaatscherven en delen van het voertuig sloegen in een straal van 500 meter door daken van bungalows. Drie Amerikaan se militairen en een Duitse bur ger werden licht gewond. De schade bedraagt meer dan een miljoen mark. Charlie Chaplin heeft de stich ting Praemium Erasmianum laten weten dat hij de gehele hem bij de verlening van de Erasmus- prijs-1965 toegekende geldsom van 50.000 gulden wil schenken aan sociaal-culturele charitatieve doeleinden, aldus de stichting. De helft van het bedrag heeft hij in overleg met haar bestemd voor de stichting Emmaüs Com- munauteiten Nederland, die op het terrein Haarzuilens het werk mogelijk maakt zoals dat door abbé Pierre onder de vodden rapers van Parijs is begonnen. Dinsdagmiddag 17 september heeft op dit terrein in Haarzuilen de voorzitter van de stichting Praemium Erasmianum, ir. A. J. Engel, uit naam van Charlie Ghaplin het bedrag van 25.000 gulden overhandgid aan abbé Pierre. Deze zal op zijn beurt dit bedrag weer overhandigen aan de leider van de stichting Em maüs. De stichting Emmaüs Cornmu- nauteten Nederland is in het leven geroepen om aan maat schappelijk of geestelijk in nood verkerende mensen de mogelijk heid te bieden om, overeenkom stig de grondbeginselen van Em maüs, gezamenlijk te werken voor anderen die zich in groter nood bevinden dan zijzelf. Het werk bestaat uit het ophalen en sorteren van papier, kleding, vod den, enz. Uit de opbrengst hier van bekostigen de leden van de communauteit hun eigen onder houd. Het surplus besteden zij aan hun werk in binnen- en buiten land. De K.L.M. heeft bij de Ameri kaanse vliegtuigfabrieken McDon nell Douglas Corporation een order geplaatst voor een DC 8 63 ter vervanging van de op 29 juni in de hangar door brand verloren ge- gane DC 8 53. Het nieuwe vlieg tuig dat de registratieletters PH DH zal krijgen wordt in augustus volgend jaar op Schiphol ver wacht. Zoals bekend heeft de K.L.M. thans vier van deze super DC 8, en die in K.L.M. uitvoering plaats- bieden aan maximaal 222 passa giers in gebruik. Terwijl reeds be stellingen waren geplaatst voor nog drie vliegtuigen van dit type. De eerste van deze drie wordt in december van dit jaar afgeleverd, de tweede in juli 1969, terwijl de derde in februari 1970 wordt over gevlogen. Aanwezig: Voorzitter J. C. Aschoff, burgemeester. Wethouders: M. de Vos en F. M. Berbers. Raadsleden: A. J. Verbrugge, A. C. S. van Breda Vriesman, R. Hol, P. J. Huijbrecht, H. A. Brakman, W. J. van Driel, W. van Alphen, Mevr. J. M. DoppegieterThiel, D. M. Ollebek, D. Moret, F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kenisgeving: M. Nieuwdorp, J. M. Hameliiik, M. J. M. van Nispen en A. Ramondt. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open deze vergadering en heet U allen welkom. Met kennisgeving zijn aanwezig de heren Hamelink, Nieuwdorp. Van Nispen en Ramondt. Een even tuele mondelinge stemming zal aanvangen bij nr. 13, dat is wethouder De Vos. 1. Beëdiging van het raadslid, de heer W. van Alphen. De Voorzitter: Ik verzoek de heren Dieleman en Van Driel de heer Van Alphen binnen te leiden. Nadat de heer Van Alphen is binnengeleid, legt hij in handen van de voorzitter de navol gende eden af: „Ik zweer, dat ik, om tot lid van de raad te „worden benoemd, directelijk of indirectelijk, „aan geen persoon, onder wat naam of voor wendsel ook, enige giften of gaven beloofd of „gegeven heb. „Ik zweer, dat ik, om iets hoegenaamd in „deze betrekking te doen of te laten, van nie- „mand hoegenaamd enige beloften of geschen- „ken aannemen za'l, directelijk of indirectelijk. „Zo waarlijk helpe mij God almachtig! „Ik zweer trouw aan de Grondwet en aan de „wetten des Rijks en dat ik de belangen der „gemeente Terneuzen met al mijn vermogen „zal voorstaan en bevorderen. Zo waarlijk helpe „mij God almachtig 1" De Voorzitter: Mijnheer Van Alphen, namens ons college wil ik U van harte gelukwensen met deze intrede in de gemeenteraad van Ter neuzen. Het werk van een raadslid is ongetwij feld belangrijk en interessant. Als men zich in de problemen wil verdiepen en dat verwach ten we natuurlijk van een raadslid dan zult U merken, dat het allemaal niet zo eenvoudig ligt, maar juist daarom is het ook interessant werk. Ik vertrouw er op, dat U uw taak naar vermogen zult verrichten en daarbij een eer lijk en openhartig standpunt zult willen in nemen in deze gemeenteraad. De heer Van Alphen: Ik dank U, mijnheer de voorzitter. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik mo ge U verzoeken U nogmaals van uw zitplaatsen te verheffen. Op 21 juli 1968 is heengegaan Marinus van Langevelde in de leeftijd van 67 jaar. Namens het gemeentebestuur van Terneuzen wil ik ook vanavond mijn deelneming betuigen aan de na bestaanden. De heer Van Langevelde is raads lid geweest van 6 september 1949 tot 30 sep tember 1965. Vanaf 17 januari 1957 tot septem ber 1958 was de heer Van Langevelde wethou der van financiën. Gedurende zijn raadslid maatschap maakte hij deel uit van de commis sie voor de gemeentefinanciën. Voorts was hij lid van het bestuur van de Stichting Beschut tende Werkplaatsen Midden Zeeuwsch-Vlaan- deren, van de Stichting Protestantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen, van de U.T.S. voor Zeeuwsch-Vlaanderen, van de voormalige Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en van de Woningbouwvereniging „Werkmans- belang". Van de laatste vereniging vervulde de heer Van Langevelde tevens de functie van penningmeester. De heer Van Langevelde maakte verder deel uit van het bestuur van de A..R. Kiesvereniging en hij is diaken en ouderling geweest van de Gereformeerde kerk alhier. Hieruit blijkt, mevrouw, mijne heren, dat de heer Van Langevelde grote belangstelling heeft gehad voor de gemeenschap. Een belangstel ling, die niet alleen maar bestaan heeft uit het spreken van schone woorden, maar uit het ver richten van daden. Ik mag bij het heengaan van de heer Van Langevelde constateren, dat hij, vanuit zijn overtuiging veel nuttig werk gedaan heeft in dienst van de gemeenschap. Hij was een bescheiden man, die zijn werk met grote trouw heeft verricht. Als geconstateerd kan worden bij iemands heengaan, dat hij zijn werk met grote trouw heeft verricht, dan is dit het beste en het mooiste, dat van iemands leven kan worden gezegd. Het gemeentebestuur zal hem dankbaar blijven voor al het werk, dat hij voor de gemeente Terneuzen heeft gedaan. Ik hoop van harte, dat zijn nabestaanden, in het bijzonder zijn vrouw, de troost zullen mogen ontvangen, die zij nodig hebben. Ik verzoek U nu een ogenblik stilte, ter gedachtenis van een goed mede-burger. Mevrouw, mijne heren, ik dank U. Moge Ma rinus van Langevelde de eeuwige rust gevon den hebben, waarin hij tijdens zijn leven heeft geloofd. De Voorzitter: Alvorens agendapunt 2 aan de orde te stellen, wil ik een woord van geluk wens spreken zo is het leven, ernstige en plezierige dingen wisselen elkaar af aan het adres van de heer Hol. Tijdens de vorige vergadering moest ik tot mijn spijt mededelen, dat de heer Hol in het ziekenhuis was opgenomen. Mijnheer Hol, wij verheugen er ons bijzonder over. dat U vanavond hier weer aanwezig kunt zijn. Ik hoop van harte gehoord hebbende dat U weer halve dagen werkt dat U spoe dig in de gelegenheid zult zijn uw werk weder om volledig te verrichten en dat U nog vele goede en gezonde jaren met uw vrouw en uw gezin zult mogen hebben. De heer Hol: Ik dank U zeer voor uw vrien delijke woorden, mijnheer de voorzitter. Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 27 jnni 1968. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming worden deze notulen vastgesteld. 3. Ingekomen stukken; a. het door het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raads besluit van 27 juni 1968 inzake machti ging tot het aangaan van vlottende schuld gedurende het 3e kwartaal 1968; b. idem van 25 april en 30 mei 1968 tot vast stelling van de 6e wijziging van de be groting 1968 en de 12e wijziging van de begroting 1967 van de dienst openbare werken; c. idem van 30 mei 1968 tot vaststelling van de le en 2e wijziging van de begroting 1968 van de gemeentelijke sociale dienst; d. idem van 30 mei 1968 tot vaststelling van de 26e, 27e en 28e wijziging van de ge meentebegroting 1967 en de 13e en 14e wijziging van de gemeentebegroting 1968; e. idem van 30 mei 1968 tot verkoop van grond, gelegen in het exploitatieplan „Noord", aan de heer M. de Feijter te Terneuzen; f. idem van 30 mei 1968 tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Noord" aan de heer A. Pigmans te Terneuzen; g. idem van 30 mei 1968 tot verkoop van grond gelegen in het exploitatieplan „Sluiskil" aan de heer R- C. M. Cornelis- sens te Sluiskil; h. idem van 30 mei 1968 tot verkoop van grond gelegen in het exploitatieplan „Sluiskil" aan de heer H. H. J. Albicher te Westdorpe; idem van 30 mei 1968 tot verkooD van grond gelegen in het exploitatieplan „Katspolder" aan de heer H. J. M. van den Boom te Terneuzen; idem van 30 mei 1968 tot verkoop van grond gelegen in het exploitatieplan „Katspolder" aan de heer E. J. M. Frusch te Axel; k. idem van 30 mei 1968 tot verkoop van grond gelegen in het exploitatieplan „Noord" aan de heer C. H. Waakop Reij- ers te Terneuzen; 1 idem van 19 maart 1968 tot aankoop van het pand Herengracht 10 van mevrouw A. A. van Rompuvan der Straate; m. idem van 16 april 1968 tot aankoop van het perceel Steenkamplaan 27 van de heer H. de Bokx; n. brief van Gedeputeerde Staten van Zee land inzake wijziging van de bezoldigings regeling gemeentesecretarissen Zeeland 1965; o. idem inzake wijziging van de bezoldigings regeling gemeente-ontvangers Zeeland 1965; p. idem inzake uitkering ineens i.v.m. sala rismaatregelen per 1 mei 1968; q. idem inzake wijziging bezoldigingsver ordening 1967; r. idem inzake wijziging vakantie-uitkering 1968; s. brief van de Regionale Commissie Cen traal Orgaan voor het gemeentelijk voort gezet onderwijs in de provincie Zeeland inzake de voorbereiding deelplan 1971 1973 gemeentelijk voortgezet onderwijs; t. brief van de Griffier der Eerste Kamer der Staten Generaal, inzake de motie aan passing kanaalhavens; u. brief van burgemeester en wethouders van Ellewoutsdijk inzake de veerdienst HoedekenskerkeTerneuzen; v. controlerapporten van het Centraal Bu reau voor Verificatie en Financiële Ad viezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; w. notulen van de vergadering d.d. 14 juni 1968 van de de raad van bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen; x. brief van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake de grenzen van de bebouwde kommen ingevolge de Bouwverordening; y. notulen van de vergadering d.d. 1 augus tus 1968 van de commissie voor de ge- meente-financiën en voor openbare wer ken; x. brief van de Minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk inzake lijst van beschermde monumenten. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, ik wil graag even ingaan op de brief, vermeld onder s, van de Regionale Commissie Centraal Orgaan voor het gemeentelijk voortgezet onder wijs in de provincie Zeeland, inzake de voorbe reiding van het deelplan 19711973 van het gemeentelijk voortgezet onderwijs. Ik heb met aandacht de begeleidende stukken gelezen, o.a. een rapport van het Economisch Technologisch Instituut in Zeeland. Uit dit rapport blijkt, dat men niet had verwacht, dat een cursus proces techniek in Terneuzen kon komen, maar ik wil nu, evenals uw college, over dit punt niet al te ver uitwijden. Als Vlissingen deze opleiding proces-techniek aan de U.T.S. kan verkrijgen, dan vind ik dat deze daar moet komen. Wel meen ik dat, als wij ons akkoord verklaren met dit voorstel, duidelijk tot uitdrukking moet ko men, dat wij West Zeeuws-Vlaanderen tot het verzorgingsgebied van Terneuzen rekenen. Dat er misschien leerlingen zijn die naar de Vlis- singse school willen, kan wel zijn, maar het is niet noodzakelijk. Deze opmerking zou ik toch wel aan onze akkoord-verklaring willen ver binden. De heer Berbers: Hetgeen U stelde, mijnheer Huijbrecht, is ook onze mening en dit blijkt ook uit ons voorstel. Wij zullen dit mededelen aan deze Commissie. De heer Hol: Naar aanleiding van de notulen van de gecombineerde vergadering van de com missie voor de gemeentefinanciën en de com missie voor openbare werken wil ik graag een opmerking maken. De laatste tijd is er in de regionale pers nogal eens geattendeerd op ur gente zaken in onze gemeente, waarvan de realisering op zich laat wachten. Wij kunnen dit onderschrijven, er zijn allerlei oorzaken aan te wijzen, maar we zitten er toch maar mee. Daarom vind ik het verheugend, mijnheer de voorzitter, dat ik in genoemde notulen heb ge lezen, dat inmiddels door Gedeputeerde Staten van Zeeland de definitieve machtiging is ver leend voor de bouw van het overdekt instructie- bad, zodat de opdrachten aan de diverse aan nemers kunnen worden verleend. Ik heb ook geconstateerd, dat reeds met de werkzaamheden is aangevangen, namelijk met de horizontale bronbemaling. Een tweede verheugende mede deling, eveneens in deze notulen vermeld is, dat een toezegging is verkregen van het Rijk voor het subsidie voor uitvoering van de le fase van het saneringsgebied „Java". Ik acht dit toch een paar zeer belangrijke zaken en meen, dat dit aanleiding geeft voor opbouwende perspublicaties. We moeten strijd leveren voor al hetgeen van belang is voor deze gemeente en dat zullen we blijven doen, ook voor die zaken, waarvan de uitvoering thans nog niet mogelijk is. De Voorzitter: Mijnheer Hol, we zijn het uiter aard met U eens en we blijven aandacht schen ken aan die zaken, waarvan de realisering nog op rich laat waditen. Ik vind het van belang, dat U geattendeerd hebt op deze twee belang rijke zaken. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de percelen Steenkamplaan 6 en 9. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5. Idem tot aankoop en ontbinding van de pacht van een perceeltje grond voor de realisering van de tweede fase van de Invalsweg Zuid. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem tot verkoop van een perceel grond ge legen in het exploitatieplan „Industrieter rein DriewegenMr. F. J. Haar man weg" aan Verbrugge en De Meijer N.V. i.o. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Idem tot herziening van het exploitatieplan „Industrieterrein Driewegen-Mr. F. J. Haar- manweg". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem tot wijziging van: a. de begroting 1968 van het Grondbedrijf; b. de begroting 1968 van Openbare Wer ken; c. de begroting 1968 van de Sociale Dienst; d. de Gemeentebegroting 1968. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voorzitter, ik begrijp iets niet ten aanzien van de volgnummers 102 en 121 van de 8e wijziging van de begroting 1968 van de dienst openbare werken. Bij volgnummer 102 wordt als loon voor de schoonhouders van het gemeentehuis vermeld 1348,- en voor sociale lasten 2452,-. Bij volgnummer 121 wordt ten aanzien van het politiebureau vermeld als loon ƒ2911,en is een bedrag van 1377,— opgenomen voor socia le lasten. De Voorzitter: Dit is een aanvullende begro ting en dit betekent, dat de oorspronkelijke be dragen daarmede worden verhoogd. Dit zijn niet de totaalcijfers, maar verhogingen. De heer Van Driel: In de 20e wijziging van de gemeentebegroting 1968 wordt bij volgnum mer 796b een nieuwe post opgenomen tot een bedrag van 9000,— voor de tijdelijke huisves ting van de l.o.m.school in 3 lokalen van de school Leeuwenlaan 19. Ik neem aan, dat de oorspronkelijke plannen om in september a.s. te starten met deze school niet doorgaan. De heer Berbers: Mijnheer de voorzitter, vol gens de ons ter beschikking staande gegevens heeft inderdaad de start van de l.o.m.-school in Terneuzen enige vertraging ondergaan. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de aan melding van leerlingen. Volgens de aan mij verstrekte inlichtingen zouden zich 32 leerlin gen hebben aangemeld. Op dit moment kan dit aantal wel anders zijn, maar wel kan onmoge lijk in september met deze school worden be gonnen. Ik durf niet te zeggen, wanneer dit wel het geval zal kunnen zijn, dat heeft het des betreffende bestuur mij ook niet medegedeeld. De verbouwing van deze drie lokalen zal zeker tijdig gereed zijn. Hiermede kan worden begon nen zodra deze begrotingswijziging is goedge keurd. Het is dus niet zo, dat de l.o.m.-school niet kan beginnen omdat deze lokalen niet in orde zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 9. Rondvraag. De heer Van Alphen: Mijnheer de voorzitter, ik deel U mede, dat mevrouw Doppegieter van af heden voorzitster van onze fractie zal zijn. De Voorzitter: Dank U. Ik feliciteer mevrouw Doppegieter hiermede. Mevrouw Doppegieter—Thiel: Mijnheer de voorzitter, zoals iedereen waarschijnlijk wel zal weten is vandaag de Herengracht afgesloten en er zijn enorme moeilijkheden ontstaan bij som mige mensen die hiervan niets afwisten. Uiter aard weet iedereen ook, dat dergelijke werken op een gegeven moment veel moeilijkheden opleveren. Toch wil ik er op wijzen, dat een officiële mededeling over deze afsluiting pas morgen in de krant zal komen en ik vind, dat dit ontevredenheid kweekt, hetwelk eigenlijk voorkomen had kunnen worden. Ik kan me b.v. geen zakenman voorstellen, die in de krant laat zetten, dat hij gisteren een aanbieding had en ik meen dat dit toch wel een speciale aanbie ding was. Er zijn dus mensen in de binnenstad ik denk daarbij helemaal niet alleen aan de men sen aan het begin van de Noordstraat die ernstig gedupeerd zijn, doordat zij dus niet op tijd hebben geweten, dat de Herengracht van daag afgesloten zou worden. Ik zou U dan ook willen vragen, als er nog eens iets dergelijks zich voordoet, dit tijdig bekend te maken. Verder wordt er geklaagd over het feit, dat de dam naast de plaats waar voorheen de brug lag al weer 2 keer is opgebroken, omdat er waterleidingbuizen doorheen moesten gelegd, terwijl deze dam er toch nog maar 2 a 3 weken ligt. Men vraagt zich af, of dit niet beter ge coördineerd had kunnen worden. Vanmiddag was er daardoor maar één rijbaan beschikbaar, waarover al het verkeer moest, hetgeen natuur lijk tot gevolg had, dat dit verkeer óf aan de ene óf aan de andere kant stopgezet werd. Dit zou een gevaarlijke situatie kunnen opleveren, b.v. bij brand of als er een ambulancewagen over moet. Ik heb me verder afgevraagd of het niet mogelijk was geweest tijdelijk nog een rij weg te leggen tegen de De Jongestraat of aan de andere kant van de plaats, waar voorheen de brug lag. Ik dacht, dat er dan een groot aantal moeilijkheden voorkomen had kunnen worden. Mijnheer de voorzitter, waarschijnlijk heeft U ook in de P.Z.C. een artikel gelezen over de middenstand, die dus bezig is met een commis sie inzake de schade, ontstaan door de nieuwe binnenvaartsluis. De schippers besteden nu 6,5 miljoen gulden minder in Terneuzen. In dit ar tikel staat ook heel duidelijk, dat dit het gevolg is van een rechtmatige overheidsdaad, waarbij dus geen schade is te claimen. Toch zou ik U willen verzoeken mede te delen, wat uw col lege heeft gedaan om deze schade, die er zeker is, zo klein mogelijk te houden voor onze ge meentenaren. De heer De Vos: Mijnheer de voorzitter, het is inderdaad waar, dat vandaag en dat zal helaas nog wel een poosje duren moeilijk heden zijn gerezen in verband met de werkzaam heden, die nabij de voormalige Axelsebrug wor den uitgevoerd. Voorts moet aldaar de riolering worden gelegd, vanaf het punt in de Vloos wijkstraat waar de Nieuwediepstraat begint. Dit is nu eenmaal een werk dat moet gebeuren. Nu geef ik onmiddellijk toe, dat de publicatie van de afsluiting Herengracht, als deze pas morgen in de krant verschijnt, vrij laat is. Ik moet U zeggen, dat ik persoonlijk niet wist, dat precies vandaag deze werkzaamheden zouden beginnen en ik vraag me af, of de dienst van openbare werken daarvan op de hoogte was. Dit kan ik natuurlijk wel controleren. In een dergelijk geval dient vooraf overleg te worden gepleegd met deze dienst. Overigens vraag ik me ook af, waaruit die „ernstige gedupeerd heid" bestaat omdat men dit van tevoren niet wist. Alle winkels zijn uiteraard bereikbaar, alleen langs een omweg en dat zou ook het ge val zijn geweest, als dit eerder bekend gemaakt was, dan zou de situatie precies eender geweest zijn. Als men over de dam komt, dan ziet men, dat een omweg gemaakt moet worden. Of men dit van tevoren in de krant heeft gelezen maakt niet zo heel veel verschil uit. Dat zou wel het geval geweest zijn, indien een zaak niet bereik baar zou zijn, maar dat doet zich hier niet voor. Ik kan daarom ook niet direct inzien, dat er zo enorm veel mensen door gedupeerd zijn. Mevrouw Doppegieter—Thiel: Ik heb gezegd: een aantal mensen. De heer De Vos: Goed, maar dan zou ik toch wel willen weten, waaruit dat gedupeerd-zijn bestaat. Men beweert zo heel gauw, dat iemand gedupeerd is. Ik vraag me toch af, hoe dit dan had kunnen worden voorkomen door een tijdi ge publicatie. Dit moet toch wel duidelijk ge maakt worden, anders kunnen we er niet over oordelen. Ik geef toe, dat dergelijke zaken beter van tevoren kunnen worden gepubliceerd. Een publicatie achteraf betekent niet veel meer, dan kan men het net zo goed achterwege laten. Wij moeten er rekening mee houden in Ter neuzen. dat er nog geruime tijd grote verkeers- stagnaties ontstaan en dit wordt nog wel erger, dan nu het geval is. De eerstkomende weken kan men moeilijk de binnenstad van Terneuzen binnenkomen. Men kan wel overal komen, maar dan via een omweg. Eerst als het werk nabij de Herengracht en Noordstraat gereed is wordt de situatie veel he ter, maar dit is een gróót werk. Er moet een grote put gemetseld worden en de riolering komt aldaar een meter of zes diep te liggen, dus men kan wel begrijpen, dat dit de nodige tijd zal vragen. Wat betreft de waterleidingbuizen door deze dam, wijs ik er op, dat de gemeente daar hele maal niets aan kan doen. Dit is een werk van de Rijkswaterstaat, waarop wij geen invloed hebben. Het is inderdaad wel ongelukkig, dat dit juist vandaag moest gebeuren. De Voorzitter: Mevrouw Doppegieter, U hebt ook nog gesproken over andere middenstanders die gedupeerd zijn in verband met de nieuwe sluizen. Uiteraard heb ik het door U bedoelde artikel ook gelezen. Daarin stond terecht, dat dit niet in de eerste plaats een zaak van de ge meente was, maar wij hebben wel dat is een antwoord op uw vraag een en ander maal contact gehad met deze mensen. Verschillenden zijn bij ons geweest en we hebben er in onze vergaderingen meermalen over gesproken. Wij hebben ook meer dan eens geprobeerd bij de instanties, die het wel aangaat, om faciliteiten voor deze mensen te verkrijgen, maar dat gaat bijzonder moeilijk. Wat onze kant betreft kan ik U onomwonden zeggen, dat wij er in ieder geval aan gedaan hebben wat wij konden. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, ik wil nog even ingaan op hetgeen mevrouw Doppegieter gezegd heeft. Ik had hier ook ge noteerd: gedupeerd, waardoor en waarom? Ik geloof, dat de raad er recht op heeft voor een juiste beoordeling van deze zaak. dat wij van mevrouw Doppegieter te weten komen, waar om men gedupeerd is, als dit een dag later be kendgemaakt wordt. De Voorzitter: Mevrouw Doppegieter krijgt gelegenheid haar bewijs aan te voeren. Mevrouw Doppegieter-Thiél: Mijnheer de voorzitter, als men b.v. met een bouwwerk be zig is en men heeft een planning gemaakt voor dit bouwwerk, dan kan iemand dus gedupeerd worden, als men niet tijdig op de hoogte wordt gesteld van het tijdstip, wanneer het bouwwerk niet bereikbaar is. Het gaat in dit geval om twee zaken, één toekomstige zaak in de Noord straat en één in de Vlooswijkstraat. Voorts kan het geval zich voordoen, dat iemand verse spullen verkoopt, welke men één of twee dagen van tevoren moet inkopen en er komt dan niemand meer langs je deur, waar door dit niet verkocht wordt. Als men dit tijdig geweten had, dan waren geen inkopen meer ge daan. Vindt U dat dan ook geen dupering? De heer Huijbrecht: Het is mij niet duidelijk, mijnheer de voorzitter, het zal wel aan mij lig gen. De Vlooswijkstraat is van beide kanten be reikbaar en de Noordstraat ook. Dit is mij niet duidelijk, maar we zullen de discussie beslui ten. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, ik wil nog even inhaken op de opmerking van me vrouw Doppegieter inzake de verdwijning van inkomsten voor de middenstand. Ik heb dat artikel ook gelezen en inderdaad, wanneer dit gaat om een schade van miljoenen guldens, dan is dit een hele nare zaak. Mijnheer de voorzit ter, kent U dit rapport en zo niet, dan zou ik willen verzoeken dit rapport op te vragen en bij de raadsstukken ter inzage te leggen, zodat de raad daarvan kennis kan nemen. Het is na tuurlijk heel belangrijk, op welke wijze deze zaak is berekend. Natuurlijk zijn er nadelige gevolgen, als een vaarweg verlegd wordt en men zit aan de oorspronkelijke vaarweg. Maar er zullen toch ook wel gevolgen zijn, die voor delen met zich mede brengen. Ik geloof dat het weinig zin heeft, hierop diep in te gaan, maar ik geloof dat het nuttig is, als er rapporten daarover zijn, dat deze ook ter kennis worden gebracht van de gemeente. Eigenlijk had dat al lang gebeurd moeten zijn. De Voorzitter: Dit rapport is ons niet toege zonden, dus wij hebben er ook geen kennis van kunnen nemen. Ik moet er bij zeggen, dat het wellicht interessant materiaal zou zijn voor ons, maar praktisch nut heeft het niet veel. Wij zijn er van overtuigd, dat er bepaald» middenstanders gelukkig niet allemaal; er zijn er ook die de bakens verzet heben he laas gedupeerd zijn. Al zouden we dat rapport hebben, aan de zaak op zichzelf verandert dat niet veel. Alleen zijn dan wat bedragen bekend, maar van schadevergoeding door de gemeente kan toch geen sprake zijn; dit is een zaak van de Rijkswaterstaat en dat staat trouwens ook in dat artikel. De heer Hol: Ik bedoel hier iets anders mee, mijnheer de voorzitter. Wanneer niet alleen van belanghebbende zijde, doch ook van objectieve zijde zou blijken, dat deze schade er is, dan ge loof ik toch, dat alle mogelijke middelen aan gewend moeten worden om te trachten een be paalde vergoeding te krijgen. Dit ligt moeilijk, maar indien dit aantoonbaar zou zijn, dan zijn er misschien toch wel posten, waaruit geput kan worden. De heer De Vos: Mijnheer de voorzitter, dit ligt niet op het terrein van openbare werken, maar ook een wethouder van openbare werken is raadslid en hij mag dus ook over andere za ken praten. Ik moet U zeggen, dat ik de wijze, waarop mevrouw Doppegieter dit aan de orde stelt, eigenlijk niet kan waarderen. Zij vraagt, wat het gemeentebestuur er aan gedaan heeft. Net alsof het gemeentebestuur er iets aan zou kunnen doen. Dit is helemaal geen zaak van de gemeente, maar van het Rijk. Het Rijk heeft iets in het algemeen belang verricht, graaft el ders een kanaal en daaruit komt een andere route van de scheepvaart voort. Daarvan zijn legio precedenten elders in ons land, waarbij precies hetzelfde zich voordoet, terwijl nog nooit een cent schadevergoeding gegeven is. Er zijn nu eenmaal overheidshandelingen, die na deel met zich mede brengen; er zijn ook hande lingen die voordeel opleveren. Wanneer de ge meente Terneuzen 500 woningen bouwt en daarmede 500 nieuwe gezinnen aantrekt, dan levert dat voordeel op voor de middenstand. Dan wordt er niet geklaagd, natuurlijk niet. Wanneer dus het Rijk zoals in onze gemeente een wijziging aanbrengt in de scheepvaartroute, dan betekent dat nadeel en dat is heel beroerd. Dit erkennen wij ook, maar het gemeentebe stuur kan er totaal niets aan doen. Daarom vind ik het onjuist om als het ware de sugges tie te wekken, dat het gemeentebestuur er wei eens iets aan zou kunnen doen. Ik begrijp de suggestie-van de heer Hol niet, want als wij dit rapport opvragen, dan helpt dit werkelijk niets. Laten v:e nu maar duidelijk (Zie verder peg. 74

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 6