Hoofdpunten van het regeringsbeleid in het begrotingsjaar 1969 Ajax met fanfare ingehaald STUDENTEN VERSTOREN RECTORAATSOVERDRACHT MET ROOKBOM Landbouw en vissenj Herrie tijdens rectoraats overdracht in Tilburg Aardbeving bij Australiscï Nieuw-Guinea Woenscfag 18 september 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 C.R.M. Landbouw Personeelsbusje tegen boom: 3 cfoden, vier zwaar gewonden Visserij Handboogsport Bulgaren arresteren spion DUBCEK NAAR MOSKOU Roemenië protesteert tegen nieuwe loting UEFA Nigerianen veroveren Owerrï Sowjet-Unie dringt aan op beëindiging bewapenings wedloop Rusland dreigt met uittreden Morgen lancering nieuwe comm&mscatBe- kunstmaan De Fransen lusten de pil wel Anti-Franse betoging in Lagos fVervolg van pag. 4.) De „C.R.M.-hoofdpunten" makèn o.m. melding van de volgende ac tiviteiten op wetgevend gebied: Interdepartementaal overleg zal, naar wordt verwacht, op korte ter mijn resulteren In een advies aan de regering over de voorsteilen van de persraad tot verbetering van de economische positie van de dagbladonderneming. Dè begroting van C.R.M. schept :1e mogelijkheid in 1969 mede werking te verlenen aan de stich ting van een groot aantal ruim telijke accomodaties w.o.: c.a. 27 sporthallen, ca. 25 sportvelden/opstallen, ca. 76 jeugdhuizen, ca. 48 dorps- en wijkcentra, 5 woonwagenceri- tra, 2 jeugdherbergen, 1 cul tureel streekcentrum, 20 dag- verbiiiven voor gehandicap ten, 30 pensiontehuizen voor gehandicapten, 10 diensten centra voor bejaarden, 35 ac commodaties voor jeugdwerk, 7 volkshogescholen, 6 buurt huizen, 1 centrale bibliotheek dienst. Bij handhaving van de be staande principiële beleidsopvat tingen in het landbouwbeleid zal de regering zich blijven richten op de ontwikkeling van een eco nomisch en sociaal gezonde land bouw, welke doelstelling even wijdig loopt met de zorg voor een zo goed mogelijk aandeel van land- en tuinbouw in de groei van de nationale econo mie", aldus de hoofdpunten van het ministerie van landbouw en visserij. Het nationale landbouw beleid zal de Nederlandse land en tuinbouw blijven steunen in het ingrijpende proces van struc turele aanpassing en vernieu wing. In de structuurbevorderende voorzieningen houdt de ruilver kaveling voorrang: het program ma zal in 1969 weer 55.000 ha omvatten. Het begrotingskrediet voor ruilverkaveling bedraagt ƒ175,4 miljoen (1968: 154,4 mil joen) op een totaal van ƒ206,4 miljoen aan investeringen in ruilverkavelingen. Voor de land- bouwvoorlichtingsdienst tezamen met de bijdrage aan het ontwik- kelings- en saneringsfonds voor Drie arbeiders uit de gemeen te Tubbergen zijn in de nacht van maandag op dinsdag om het leven gekomen toen het perso- neelsbusje waarmee zij op weg waren naar Almelose textielfa brieken aan de rand van Almelo tegen een boom botste. Vier an dere inzittenden werden ernstig gewond en zijn in ziekenhuizen opgenomen. De chauffeur en een negende inzittende werden licht gewond. De chauffeur verklaarde aan de politie dat hij werd verblind door tegenliggers. Andere auto mobilisten hebben echter ver klaard dat er op dat moment geen tegenliggers waren. Rem sporen zijn niet aangetroffen. De »uto verkeerde in goede staat. Toen zeven gewonden naar zie kenhuizen waren overgebracht en politieagenten met het rou tine-onderzoek wilden beginnen, trof één van ihen onder het bus je nog een stoffelijk overschot Ran. Een groep van 20 EHBO- ers, die in een cafézaal op korte afstand van de plaats van het ongeval hadden geoefend, assis teerden bij het verzorgen van de gewonden. De overledenen zijn de 28-ja- rige J. H. Beernink, de 18-jarige G. F. Haarhuis en de 29-jarige B. J. Oude Nijeweme. de landbouw is een iets hoger bedrag dan vorig jaar uitgetrok ken (ruim honderd miljoen gul den). In de overige zwaartepunten van het landbouwbeleid bereiken de voorzieningen voor het land bouwonderwijs, ook ingevolge de mammoetwet, in 1969 een uit- gavenpeil van 177 miljoen (1968: 150,1 miljoen). Het land- Een groepje demonstrerende studenten heeft maandagmiddag gepoogd de rectoraatsoverdracht aan de katholieke hogeschool van Tilburg te verstoren. Zij schreeuwden leuzen door de aula waar vele genodigden en mede studenten zaten, lieten op het bal kon een bandrecorder spelen, ontplooiden spandoeken en inter rumpeerden de scheidende rector magnificus prof. dr. R. A. de Moor, enkele malen toen hij zijn overdrachtrede afstak. Twee de- monsterende studenten gingen achter de tafel van het senaatsbe- stuur zitten en bleven daar de gehele plechtigheid allerlei gri massen naar de zaal maken, de rector magnificus prof. De Moor vroeg bij het begin van de plech tigheid hem, „zoals democraten betaamt", de gelegenheid te geven zijn rede ongestoord af te steken. Over het algemeen werd aan dat verzoek voldaan. Na afloop van de plechtigheid laaide de onrust weer op. Kre ten als „hoogleraren horen geen functie te hebben in het bedrijfs leven" klonken toen door de aula. Toen senaat en hooglerarencorps de zaal verlieten strooiden de op posanten van het balkon af bo nen naar beneden en zongen ze schertsliederen. bouwkundig onderzoek, in gelei delijke ontwikkeling naar ver dergaande coördinatie en inte gratie, vraagt voor 1969 106,6 miljoen (1968: bijna ƒ94 mil joen), waarin een bouwprogram ma van 14 miljoen. Afgezien van de normale uit gaven krijgt het staatsbosbeheer de beschikking over een bedrag van 5,5 miljoen, bestemd voor de aankoop van bossen teneinde versterkt mede te kunnen wer ken aan de instandhouding van het voor de Nederlandse bevol king zo belangrijke bosbezit. Ilct nationale visserijbeleid, dat de ontwikkeling van de vis serij tot een zo sterk mogelijke bedrijfstak beoogt, zal zich in stellen op een gemeenschappe lijk visserijbeleid van de Euro pese economische gemeenschap, waarvan de totstandkoming in 1969 wordt verwacht. Bevordering van voorlichting en onderzoek ten behoeve van de visserij, stimuleringsmaatre gelen ter verbetering van vang- methoden, visbehandeling aan boord en in de distributieketen, toekenning van premies op kwa- liteitsprodukten, activiteiten tot modernisering van produktie- middelen, conservering-, verwer king- en verkoopapparatuur blij ven kernpunten van het beleid. Aan oefenreizen ter onderzoek van veraf gelegen visgronden zal verder steun worden verleend. De sanering van de garnalen- vloot zal in 1969 worden voort gezet. Voor deze maatregelen ter verbetering van de structuur op het gebied van de visserij komt in 1969 5,8 miljoen beschikbaar tegen 5,4 miljoen in 1968. Ten behoeve van de sport- en binnenvisserij is 8 ton uitgetrok ken tegen 6 ton in 1968. Een be langrijk deel van het bedrag zal bij aanvaarding van de gewij zigde visserijwet besteed kun nen worden aan de afkoop van rechten op de schubvisserij en aan de voort tezetten sanering van de beroepsvisserij. Kermisschieting Terneuzen Ter gelegenheid van de kermis organiseerde de handboogmaat schappij „De Westerschelde" haar eerste kermisschieting op de staande wip. Er was een zeer goe de deelname. De uitslag luidde: 2e hoogvogel: R. Puts te Zaffe- laere (B.)zijvogels: A. van Ak ker te Zaffelaere en Ed. Kaas te Zandstraat; kallen: B. C. Baart te Koewacht en A. van Akker te Zaffelaere. „De Herleving" Sluiskil Te Sluiskil organiseerde de „Herleving" een schieting op de staande wip, waarvoor de belang stelling aanmerkelijk minder was, dan in Terneuzen. De uitslag luidde: 2e hoogvogel: Cam. d'Hont, Zandstraat; zijvogels A. de Schepper te Koewacht en O. Saey te Sas van Gent. De beide kallen werden afgeschoten door A. Rose uit Axel. Met een schitterende fanfare van de Pegnitzer Trachtenkapel- le heeft het in de prachtige om geving van Neurenberg gelegen Pegnitz maandagavond kort na zes uur de Ajax-spelers, die he denavond tegen FC Nürnberg spelen, begroet. Het bleef echter niet bij een begroetingsmars' al leen. Van het 9000 inwoners tel lende stadje waren alleen de ouden van dagen en zuigelingen thuisgebleven. De overigen be vonden zich allen bij hotel Post om toch maar niets te missen van de aankomst van de Neder landse kampioen. Hun wachten werd echter niet helemaal be loond. De om handtekeningen zeurende jongetjes werd gezegd dat ze dinsdagmiddag terug mochten komen, ook voor 't ma ken van „exclusieve" foto's was maar weinig tijd. Ajax wilde eten, Ajax wilde trainen en Ajax wilde slapen. Van het trainen is echter min der terecht gekomen dan Rinus Michels zich had voorgesteld op het halfduistere veld van SC NAGEKOMEN ADVERTENTIE Met droefheid geven wij kennis van het plot seling overlijden van onze lieve Man en Va der JOHANNES VERHELST, op de leeftijd van 66 jaar. Axel: L. VERHELST— JONKMAN Roosendaal: J. A. VERHELST M. VERHELST— HUNKA. Axel, 16 sept. 1968. Margrietstraat 7. De begrafenis zal plaats hebben donderdag 19 september om 2 uur vanuit het torenlokaal der Ned. Herv. Kerk. De rectoraatsoverdracht in de Utrechtse Domkerk is maandag middag nogal verwarrend verlo pen. Op het moment dat de oud rector magnificus van de rijks universiteit in Utrecht, prof. dr. A. C. de Vooys, de ambtsketen overdroeg aan zijn opvolger, prof. dr. J. Lanjouw, brachten leden van de anarchistische stu dentengroepering „Tata-Tantan" een rookbom tot ontploffing. In minder dan geen tijd was de gehele kerk tot aan het gewelf toe gehuld in een ver stikkende blauwe walm. In al lerijl werden alle toegangsdeu ren van de Domkerk open gezet om de walm snel te verdrijven. Al vóór het ontploffen van de rookbom waren achterin de Domkerk al symptomen van on rust te bespeuren. Rond de Dom kerk surveilleerden omstreeks twee uur politiemannen terwijl in de kerk enige rechercheurs hadden plaatsgenomen. De sup poosten waren gewaarschuwd voor onverwachte gebeurtenis sen. Zeer tegen de traditie in kwamen de rector-magnificus en zijn gevolg een kwartier later dan was aangekondigd de kerk in. Bij het binnentreden van de kerk bleven ongeveer twintig leden van dc anarchistische stu- dentengroep Ta-Ta-Tan-Tan tot ieders verbazing demonstratief zitten. Waar de rector-magnificus over de studenten sprak werf duidelijk hoorbaar gelachen. Tij dens het uitspreken van da rec toraatsrede werd meerrqpjen luidruchtig op de grote toegangs deur van de Domkerk gebonsd. Terwijl het orgel de slotkoraal van de plechtigheid speelde, (het was toen ongeveer 15.20 uur) wolkte de rook omhoog. Onder de vele genodigden be vonden zich de officier van jus titie, mr. J. C. van den Berg en c'e hoofdcommissaris van de Utrechtse politie, de heer W. H. Olfers. De politie in Bulgarije heeft een Fransman en twee Bulgaren gearresteerd, die beschuldigd zijn van spionage, zo deelde het Bul gaarse persbureau B.T.A. maan dag mee. De Fransman Foscolo zou voor een buitenlandse inlich tingendienst hebben gewerkt en bij bezoeken aan Bulgarije gehei me gegevens hebben verzameld, waarbij twee Bulgaren hem be hulpzaam waren. B.T.A. zei voorts, dat Foscolo nauwe ver bindingen ondehield met leiders van Bulgaarse vluchtelingen- groepen in Parijs. De politie had wapens en pamfletten in beslag genomen. Tijdens de tocht naar de ruim te a aar de nieuwe reetor-mag- 'ficus recipieerde onderhielden Ie officier van justitie en de hoofdcommissaris zioh met com- nLssarlf R- Trip over het gebeu ren. -i Een aardbeving ten zuidwest van het eiland New Britain dat bij Australisch Nieuw-Guinea ligt, heeft maandagavond schade veroorzaakt op dit eiland. Watertanks werden vernield en een goederenkade in het uiter ste westen van het eiland zou be schadigd zijn. Uit Sydney wordt gemeld dat een onderzeese kabel tussen Cairns in Queensland en Madang in Australisch Nieuw- Guinea gebroken is. MUSKOU: In de Russische hoofd stad wordt op het ogenblikeen internationale paardenmarkt ge houden waarvoor zeer grote be langstelling uit de gehele wereld is. De paarden, allemaal dieren van klasse, worden stuk voor stuk getoond in een piste, zodat de aspirantkopers ruimschoots de gelegenheid hebben op hun ge mak de bouw van het dier te be kijken. De Tsjechoslowaakse eerste partijsecretaris, Alexander Dub- cek, de Moravische partijleider Josef Spacek en de secretaris generaal van de Slowaakse com munistische partij, Gustav Hu- sak, zullen aan het eind van deze week op uitnodiging van het Kremlin naar Moskou reizen, zo is van betrouwbare zijde in Praag vernomen. Met hun Rus- ■ische collega's zouden zij van gedachten wisselen over de •waagstukken betreffende het in -'ecember te houden 14de con gres van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Ook zou worden gesproken over de bij eenkomst van de Tsjechische oartij, die op 14 oktober begint. Tenslotte zou ook overleg wor den gepleegd over de politieke oroblemen inzake de vorming van een federatie in Tsjecho- Slowakije. Anlage, een van de drie plaatse lijke voetbalclubs. Omzoom ddoor honderden belangstellenden voerden de Ajacieden een schim menspel op, dat slechts met de allergrootste moeite kon worden gevolgd. Ajax' oefenmeester liet zijn discipelen dan ook niet veel meer doen dan een beetje hollen en blies al na 25 minuten de af mars. Een goed uitgerust Ajax stap te dinsdagmorgen al weer vroeg in de bus. Balreuth met zijn nieuwe Opernhaus en zijn Ro- senthalstudio's (van het beroem de porselein) werd met een be zoek vereerd en in het nieuwe stadion werden de spieren nog wat losgemaakt. Dat dan niet alleen als goede voorbereiding voor hedenavond, maar ook voor een speciaal ten behoeve van de voetbalenthousiasten van Peg nitz belegde „Autogrammstunde" vroeg in de middag in hotel Post. Volkomen verrast was het be stuur van Steaua Boekarest, toen de Tsjechoslowaakse voetbal kampioen Sparta Trnava in de Roemeense hoofdstad aankwam om vandaag de eerste wedstrijd tegen Steaua Boekarest voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen te spelen. De wedstrijd werd in de nieuwe loting van de UEFA na de inval van Tsjecho-Slowakije vastgesteld. Omdat de Tsjechoslowaakse ploeg nu eenmaal in Boekarest was, stelden de Roemenen een vriendschappelijke wedstrijd voor. Het voorstel werd door Sparta Trnava niet aanvaard. Na door Steaua Boekarest in gelicht te zijn, spoedden twee bestuursleden van de Roemeen se voetbalbond zich naar Zwit- Nigeriaanse federale troepen hebben maandag de plaats Owerri op de Biafranen veroverd, zo wordt in een door radio Lagos omgeroepen officiële verklaring gezegd. Owerri was een van de twee grote plaatsen die de Bia franen nog in handen hadden. De andere is Omoeahia. Het Biafraanse vliegveld Deli- Ihiala, dat vorige week in ver band met gevechten in de omge ving werd gesloten, is zondag avond weer voor het luchtver keer opengesteld nadat Biafraan se troepen een tegenaanval had den gedaan. Dit meldde maandag de A.F.P.-oorrespondent in Obi- Oetoeri, een ander Biafraans vliegveld. In de nacht van zondag op maandag landden op Oeli weer twee vliegtuigen van de hulpor ganisatie Caritas met goederen voor de hongerende bevolking. De Sowjet-Unie heeft dinsdag in een door haar minister van buitenlandse zaken Gromiko on dertekend memorandum bij de verenigde naties aangedrongen op spoedmaatregelen ter beëin diging van de bewapeningswed loop en verwezenlijking van ont wapening. De Sowjet-Unie vraagt het memorandum voor volgende week dinsdag op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. Gromiko zegt in het stuk, dat er gezien de interna tionale spanning een dringende noodzaak voor deze maatregelen bestaat. seriand om bij de UEFA te pro testeren tegen de nieuwe loting. Oorspronkelijk had Steaua Boe karest als tegenstander AB Ko penhagen en zou Sparta Trnva uitkomen tegen Malmoe FF. Valentin Granatkin, de voor zitter van de Russische voetbal bond heeft in een interview in Soviet Sport gezegd dat Rus- lands protest tegen de beslissing van de Europese Voetbalunie (UEFA) de Oost- en Westeuro- pese ploegen te scheiden in de Europese bekertoernooien kan worden gevolgd door het bedan ken als lid van de UEFA, indien de UEFA doorgaat met zijn hui dige politiek. Zoals bekend lootte de UEFA opnieuw voor de eerste ronde van beide Europese bekertoer nooien na de inval van Tsjecho- Slowakije door Rusland, Oost- Duitsland, Hongarije, Polen en Bulgarije, waardoor de ontmoe tingen tussen Oost- en West- europese ploegen van het pro gramma verdwenen. Bulgarije, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Rusland trokken daarop hun vertegenwoordigers terug uit beide toernooien. Alles alles goed gaat wordt donderdagochtend 01.09 Ned. tijd van Kaap Kennedy een commu- nicatiekunstmaan gelanceerd, die het mogelijk moet maken dat men ook in Europa en in Afrika de olympische spelen op de televisie kan volgen. De nieuwe kunst maan komt op 35.700 km hoogte boven de evenaar te „hangen**, even ten oosten van Brazilië. Zij maakt het mogelijk 1200 telefoon gesprekken of vier kleurentele visie-uitzendingen tussen het Amerikaanse en het Europees/ Afrikaanse continent te verzor- gen. De kunstmaan is de vijfde die door Intelsat wordt gelanceerd. Deze organisatie, waarvan 65 lan den lid zijn, heeft al twee kunst manen boven de Atlantische Oceaan en twee boven de Stille Zuidzee, die elk 240 telefoonge sprekken tegelijkertijd kunnen verwerken. Het Franse instituut voor on derzoek van de publieke opinie heeft een aantal Fransen ge vraagd of zij van mening zijn dat de rooms-katholieken de richtlij nen met betrekking tot de pil, zoals vastgelegd in de pauselijke encycliek humanae vitae, wel of niet moeten opvolgen. De ant woorden luiden als volgt: 36 pro cent was van mening dat die richtlijnen inderdaad opgevolgd moeten worden, 50 procent meen de van niet en 14 procent sprak zich hierover niet uit. Op de vraag of men geloofde dat de meerderheid van de rooms-katholieken deze richtlij nen inderdaad zal opvolgen, ant woordde 19 procent bevestigend en 61 procent ontkennend 20 procent gaf geen mening. In Lagos hebben maandagoch tend enige duizenden Nigerianen voor de Franse ambassade 'n be toging gehouden om te proteste ren tegen het Franse standpunt inzake het conflict tussen Nigeria en Biafra. In een brief, die aan het ambassadepersoneel werd overhandigd, wordt Frankrijk beticht van het voeren van een „petroleumpolitiek". Gevraagd wordt dat Frankrijk zijn steun aan „de rebellen" staakt. Er de den zich geen incidenten voor.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5