Hoofdpunten van het regeringsbeleid in het begrotingsjaar 1969 Binnenlandse zaken Ombudsman Opera Ontwikkelingshulp Financiën Volkshuisvesting Verkeer en waterstaat Buitenlandse zaken Defensie Ruimtelijke ordening Algemene zaken Justitie Onderwijs Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 13 september 1968 Eén procent Streekvervoer Korter dienen Tsjecho- Slowakije Europa Kernwapens Overzee Huur Havens Criminaliteit Echtscheiding Op korte termijn zal het kabinet, dat in beginsel de invoering van een parlementaire ombudsman voorstaat, over deze materie overleg plegen met de daarvoor aangewezen commissies uit de beide kamers der staten-generaal. Dit blijkt uit de „hoofdpunten van het beleid per ministerie", welke hoofdpunten gistermiddag openbaar zijn gemaakt. Daarin wordt o.m. aangekondigd, dat dezer dagen in een afzonderlijke nota nader zal worden ingegaan op de structurele problematiek van de stimule- rings- en herstructureringsgebieden. In de nota zal worden aange geven langs welke lijnen de regering in komende jaren (19691972) haar beleid op dit punt denkt te voeren. Uit de „hoofdpunten" blijkt voorts o.m., dat het departement van C.R.M. met het gemeentebestuur van Amsterdam in bespreking is over de totstandkoming van een operagebouw. In de loop van het komend begrotingsjaar zal, zo wordt verwacht, een ontwerp-gaswet bij de tweede kamer worden gediend. 1 Uit de „hoofdpunten" met betrekking tot het ministerie van binnen landse zaken blijkt, dat minister Beernink voornemens is het beleid, dat hij tot nu toe te dezen heeft gevoerd, in het nieuwe zittings jaar te continueren. Zijns inziens zal er naar moeten worden ge streefd dat een herziening van gemeentegrenzen in het raam van een itreeksgewijze herindeling tot stand komt. Uit de omstandigheid, dat Kdjziging van provinciale grenzen betrekkelijk zelden aan de orde ge- vteld wordt, mag niet worden afgeleid dat deze grenzen minder aan tastbaar zijn te achten dan gemeentegrenzen, aldus de „hoofdpunten". Daarin wordt aangekondigd dat zeer binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend Inzake de verantwoordingsplicht van de burge meester en van burgemeester en wethouders. De regering is voorne mens om op korte termijn overleg te plegen met de daarvoor inge stelde parlementaire commissies over het voorstel tot afschaffing van de opkomstplicht. Genève plaats vindt, als straks in de algemene vergadering der V.N. werkt Nederland naar vermogen mee aan een verzoening der tegen stellingen en aan pogingen tot het scheppen van vreedzame wereld verhoudingen. In het meerjarenprogramma voor ontwikkelingshulp dat aan het parlement is voorgelegd wordt het streven om in 1971 1 procent van het nationaal inkomen (netto na tionaal produkt tegen factorkos- ten) te bestemmen voor hulp aan de minder ontwikkelde landen, in cijfers geconcretiseerd. Het meer jarenplan geeft een beeld hoe de regering de toenemende hulpver lening tot en met 1971 denkt aan te wenden voor de verschillende activiteiten van de hulpverlening. In een toelichting op het meer jarenplan wordt ingegaan op het concentratiebeleid dat de regering in de komende jaren denkt te voe ren. Dit beleid zal tezamen met andere voorgestelde maatregelen zoals een nauwe samenwerking met Nederlandse particuliere orga nisaties, tot resultaat hebben dat de Nederlandse hulp meer doelge richt en daardoor meer efficiënt zal worden besteed. Voor 1969 is een bedrag van 632 miljoen gulden uitgetrokken, het vergelijkbare cijfer voor 1968 is 540 miljoen. Spoedig kan de indiening tege moet worden gezien van een wets ontwerp tot goedkeuring van de oprichting van een Nederlandse financieringsmaatschappij voor ontwikkelingslanden (F.M.O.) en 't verstrekken van garanties voor door de F.M.O. op te nemen lenin gen. Schattingen van belastingplich tigen, die In het verleden jaar-in, Jaar-uit het verwachte inkomen voor het komend jaar duidelijk zó laag stellen, dat na de definitieve aangifte een naar verhouding be langrijke nadere voorlopige aan slag moet worden opgelegd, zul len in het vervolg meer kritisch worden bezien. roofdierklasse aan de varende vloot toe te voegen. De twee geleide-wapenfregat ten die na nun voltooiing tezamen met „Zeven Provinciën" de lucht verdedigingskern van de onder- zeebootbestrijdingsgroepen zullen vormen, zijn omstreeks 1974 ge reed. derlandse Antillen in Nederland door middel van tentoonstellin gen en soortgelijke activiteiten uit te breiden, zal worden uit gevoerd. Het woning-bouwprogramma voor 1969 gaat, evenals dat voor 1968, uit van het in aanbouw nemen van 125.000 woningen, waarvan 25.000 woningen zonder subsidie. De 100.000 te subsidiëren wo ningen omvatten: 45.000 woningen te bouwen met rijksleningen (z.g. woningwet woningen); 55.000 woningen te bouwen in de particuliere sector, waarvan leid op de verschillende over heidsniveaus te versterken. Op de begroting van verkeer en waterstaat is 3 miljoen gul den uitgetrokken om bij te springen als de continuïteit van onmisbaar streekvervoer be dreigd wordt. Deze post is min of meer vergelijkbaar met de post van 30 miljoen die in 1969 evenals in het lopende jaar, be stemd is als bijdrage in de te- loop van dit zittingsjaar te ver wachten. Een wetsontwerp stakingsrecht zal eveneens spoedig worden in gediend. Wetsontwerpen worden verder aangekondigd over onteige ning, nieuw bewijsrecht, indexa tie van onderhoudsvorderingen en preventieve hechtenis. De hoofdprijzen van grote lote rijen (buiten sporttoto en staats loterij) worden voorlopig voor één jaar op maximaal 250.000 ge steld. Over psychopatenzorg wordt op gemerkt diat de zorg voor de ter beschikking van de regering ge stelden een duidelijke ontwikke ling doormaakt van „bewarende verpleging" naar een intensieve therapeutische behandeling. In samenhang met de dienst tijdverkorting van drie maanden voor de na 1 januari 1968 opge komen dienstplichtigen bij de luchtmacht, is voor de lucht machtdienstplichtigen die vóór die datum zijn opgekomen een overgangsmaatregel getroffen. Voor dienstplichtigen, opgeko men tussen 1 januari en 31 augustus 1967, wordt de dienst tijd verkort met 4 weken; voor hen die zijn opgekomen tussen 1 september en 31 december '67, wordt de verkorting geleidelijk Het overzicht van het ministerie van buitenlande zaken begint met de constatering dat de recente verbetering van het klimaat tus sen oost en west door de inter ventie in Tsjecho-Slowakije voor een goed deel is te niet gedaan. Toch behoeven de ontwikkelin gen van de laatste maand geen wezenlijke ombuiging met zich mede te brengen voor het beleid van die regering. In de eerste plaats is nog eens duidelijk be vestigd dat West-Europa het be houd van zijn onafhankelijkheid moet waarborgen in een hechte Noord-Atlantische samenwerking, al zullen de bondgenoten zorgvul dig moeten nagaan wat dit uit gangspunt in de nieuwe situatie aan praktische consequenties kan meebrengen. Nog een tweede ele ment in bet Nederlandse beleid tegenover het oosten is onaange tast gebleven, namelijk het stre ven naar een uiteindielijke toena dering tot Oost-Europa, hoezeer ook de vrijheidsberoving in Tsje cho-Slowakije zowel voor de men selijke als ook voor de internatio nale betrekkingen als een terug slag -«wsli-warden aangemerkt. Ofschoon in het afgelopen Jaar ontegenzeggelijk op veel gebieden van de Europese integratie be langrijke voortgang kon worden gemaakt, moet toch worden vast gesteld dat globaal gezien, in dit (froces stagnatie is ingetreden. Het probleem van de toetreding van Groot-Brittannië en andere Europese landen heeft veel tijd en aandacht van de raad in beslag genomen, hetgeen op zichzelf een remmend effekt heeft gehad op de ontwikkeling. Daarnaast vormt het bestaan van diepgaande poli tieke tegenstellingen tussen de zes, zowel over de Europese eenwor ding als ook op allerlei andere gebieden van buitlands poiltiek beleid, een ernstige belemmering voor de verdere verwezenlijking van de doelstellingen der Europese verdragen. Naar de mening van de regering zal ook in de komende periode met kracht gestreefd moe ten worden naar een beslissing in verband met de toetredingsaan- vraag. De verwezenlijking van het Benelux-memorandum zal met on verminderde kracht door de rege ring worden nagestreefd. De regering acht het van zeer groot belang dat het non-prolifera- tie verdrag tot stand is gekomen. Zowel in de conferentie van da niet-kerawapenstaten die ihans in Voorgesteld zal worden voor de genen, van wie het loon de aan- slaggrens van de inkomstenbelas ting te boven gaat, de loonbelas tingtabellen beter af te stemmen op de verschulidgde inkomstenbe lasting. Het ministerie van defensie gaat ervan uit dat de recente gebeurte nissen in Oost-Europa de vertrou wenssfeer, die nodig is om tot ver dere ontspanning te komen, ern stig hebben aangetast. Zij hebben tevens onderstreept, dat aan de gezamenlijke westelijke verdedi ging niet verder dient te worden getornd. In bondgenootschappelijk verband wordt bestudeerd, of bii- zondere maatregelen wenselijk zijn met het oog op de ontstane on zekerheid in het algemeen en de gewijzigde militaire opstelling in Tsjecho-Slowakije en aan de oost west grens in het bijzonder. In tussen zal het westen een op ont spanning gerichte politiek moeten blijven voeren. Over het wiarinebeleid wordt op gemerkt dat het uit de vaart ne men van de „Karei Doorman" het mogelijk maakt reeds in de loop van dit en het volgend jaar het aantal in dienst zijnde parate on- derzeebootbestrijdingsjagers en fregatten te vergroten en even eens een escorteur yan de z.g. gebracht op 11 weken, afhanke lijk van 't tijdstip van opkomst. Een binnenkort te verwachten regeling voor „dienstverlating van gepasseerde onderofficieren" houdt in, dat in geval van ont slag-op-verzoek om deze reden aan de betrokken militair een uitkering wordt toegekend vol gens regels, die overeenkomen met de bepalingen inzake het wachtgeld. De regering onderschrijft het standpunt van Suriname dat het gebied tussen Coerocni/Koetari en de boven Corantijn aan Suri name, en niet aan Guyana be hoort. De uitzending van deskundi gen in het kader van de techni sche bijstand blijft een belang rijke plaats innemen onder de verschillende vormen van steun, die Nederland aan de andere koninkrijksdelen verleent. De samenwerking tussen de rijksuniversiteit te Leiden en de geneeskundige school in Surina me verloopt bevredigend. De bouw van de relais-zender van de wereldomroep op Bonai re zal in 1968 worden voltooid. Het plan van de stichting voor culturele samenwerking met Su riname en de Nederlandse An tillen (Sticusa), om de voorlich ting over Suriname en de Ne 10.000 door woningbouwcorpo raties met in het algemeen een inbreng van 10 procent eigen geld en overigens met ge meentelijke garantie. Binnen 't kader van de 100.000 gesubsidieerde woningen zal bij zonder woTden gelet op de tot standkoming van een voldoend aantal uitgesproken goedkope woningen van goede kwaliteit. Het ligt in de bedoeling het aantal in aanbouw te nemen wo ningen met een rijkslening ook voor 1970 en 1971 op 45.000 te stellen, tenzij bijzondere om standigheden dit beletten. Er bestaat goede hoop gedu rende enige jaren eên program- i van 125.000 in aanbouw te nemen woningen per jaar te kunnen handhaven. Het huur- en subsidiebeleid blijft gericht op verkleining van de afstand tussen de huren van het oude en het nieuwe woning bestand, alsmede tussen de fei telijke huurprijs en de economi sche huur. Dezer dagen is de indiening te verwachten van een wetsont werp, dat beoogt de jaarlijkse huuraanpassing van 4 op 6 pro cent te brengen. Het wetsontwerp huurdersbij- dragen zal wellicht op 1 januari a.s. in werking kunnen treden. De vorig jaar aangekondigde intrekking van de regeling voor toekenning van jaarlijkse bijdra gen van rijkswege aan de ge meenten ter bevordering van de doorstroming zal in twee etap pes plaats vinden, waarvan de eerste het volgende jaar ingaat. De regering blijft attent op een krachtige bevordering van de doorstroming. Het bouwprogramma voor '69 draagt meer nog dan in vroegere jaren, het karakter van 'n prog nose, omdat tegenover de te ver wachten effectieve vraag nu een ruime capaciteit staat. Het zal vooral van voldoende effectieve vraag naar bouwwerken afhan gen, of het progTamma zal kun nen worden verwezenlijkt. Het handhaven gedurende eni ge jaren van 125.000 in aanbouw te nemen woningen per jaar heeft tot gevolg, dat bij een nor male expansie van de bouwnij verheid als bedrijfstak, de pro duktie in de sectoren buiten de woningbouw moet toenemen. Daar de produktie in deze sec toren tezamen globaal de helft van de totale produktie uitmaakt zal de stijging 8 a 10 procent be dragen. Dit is, gelet op de ont wikkeling in de laatste jaren, zeker niet te hoog. De regering zal niet schromen van de bevoegdheid tot het ge ven van aanwijzingen gebruik te maken, waar dat nodig is om de ontwikkeling in de gewenste richting te sturen en de maatre gelen die daarvoor nodig zijn, voor verantwoordelijkheid van het rijk te nemen. Aan de raad van advies voor de ruimtelijke ordening is ad vies gevraagd over de mogelijk heden de inspraak van de be volking bij bet ruimtelijke be korten van gemeentelijke ver voersbedrijven. Alvorens streek- vervoerbedrijven voor een even tuele rijksbijdrage in aanmer king komen, zal eerst nauwkeu rig onderzocht worden of er geen andere manieren zijn om de financiële positie van een be drijf te verbeteren. Op de begroting wordt een be gin gemaakt met de financiële steun van het rijk aan de water schappen, waarvoor 12 miljoen is uitgetrokken. De geraamde uitgavenstijging op de begroting van verkeer en waterstaat beloopt, gerekend ten opzichte van 1968, een bedrag van 325 miljoen ofwel 13 pro cent. Een flink stuk van de uit gavenstijging is terug te vinden op de buitengewone dienst bij „scheepvaartwegen en havens", waar 87 miljoen meer wordt aangevraagd dan vorig jaar. De extra-gelden zijn vooral bestemd voor 'n krachtige voort zetting van 't werk aan de nieu we havenmond van Europoort, de verbetering van het Amster damRijnkanaal en de nieuwe Scheveningse buitenhaven. Voor verkeersvoorzieningen en voorzieningen voor het openbaar vervoer in en nabij de steden wordt in 1969 15 miljoen en 18 miljoen meer uitgetrokken; voor subsidie krachtens de wet uitkering wegen f 23 miljoen meer. De regering acht een onderzoek naar de mogelijkheden van een grotere openbaarheid van het cen trale bestuur gewenst. Volgende week wordt een commissie geïn stalleerd die de regering zal advi seren over de maatschappelijke functie van de overheidsvoorlich ting en over de openheid van de bestuursdienst. In het civiele verdedigingsplan 1968 t/m 1971, zoals dat vorig jaar aan het parlement is voorge legd, zijn geen belangrijke wijzi gingen aangebracht. Wel zal het tempo van uitvoering van die pro jecten worden beïnvloed door een verlaging van de aanvankelijk voorziene bedragen. De civiele verdediging heeft naar het inzicht van de regering geen andere functie dan bet zo goed mogelijk beperken van de gevol gen van een moderne oorlog voor de bevolking en het miaatschappe lijk leven in de ruimste zin. Voor het gevangeniswezen wordt een ruimer regiem voor bereid op punten als; briefwis seling, het dragen van eigen of althans meer „maatschappelijke" kleding, bet bij zich houden van persoonlijke bezittingen, meer individuele toepassing van voor schriften. Het beeld van- de criminaliteit in Nederland is, vergeleken met omringende landen, niet veront rustend, maar toch kan niet over het hoofd worden gezien dat over langere termijn gemeten de ter kennis van de politie gekomen misdrijven toenemen. Absoluut zijn ze van 1949 tot en met 1967 ver dubbeld, relatief zijn ze met 50 procent toegenomen. Opvallend is, dat b.v. misdrijven tegen de open bare orde en het openbaar gezag, evenals de misdrijven tegen het leven en doodslag, moord en kin derdoodslag relatief op min of meer constant niveau zijn geble ven. Mishandeling vertoont esn geleidelijk relatieve daling. De stijging zit vooral in de vermo gensdelicten en in de verkeersde licten. Tegenover dit alles staat, dat het percentage opgehelderde mis drijven een daling vertoont (in 1954: 66 procent, in 1967: 47 pro cent). De cijfers wijzen erop, dat bijzondere aandacht besteed zal moeten worden aan de recherche. Na overleg met de minister van binnenlandse zaken zijn op dit ge bied een gespreksgroep en een ad viescommissie ingesteld. Bijzondere aandacht zal ook in het komende jaar de bestu- 'dering van de verkeersonveilig heid krijgen. Het verkeerstoe zicht op autosnelwegen door de witte Porches wordt uitgebreid, evenals de surveillance met d'ub- belpatrouilles op snelle motoren op wegen voor doorgaand ver keer, die geen autosnelwegen zijn. De begroting van het ministerie van justitie biedt mogelijkheden tot het inlopen van tekorten op verschillende gebieden. Het personeel van het ministerie zal met 700 man kunnen worden aangevuld. De kosten voor subsi dies geven ruimte voor het in- dienstnemen van meer personeel bij de reclasserlngsinstellingen en bij de instellingen voor voogdij en gezinsvoogdij. Ook voor verbete ringen in de materiële sector (vooral gevangeniswezen, psycho patenzorg en politie) zijn gelden opgenomen. Wat betreft het echtscheidings recht is een wetsontwerp in de Aan de staten-generaal zal bin nenkort een studie worden voor gelegd van de aspecten die met de democratisering van het onder wijs samenhangen. Dit wordt mee gedeeld in de „hoofdpunten" van onderwijs en wetenschappen. Drie aspecten springen bij de gedachtenvorming over de ver maatschappelijking van het onder wijs naar voren: 1. de gerichtheid van het onder wijs op de toekomst; 2. de optimale ontplooiing van persoonlijke talenten, die aan dacht verkreeg in de discussies over de democratisering; 3. de interne verhoudingen die aan de orde kwamen bij de be schouwingen over de inspraak van allen die bij het onderwijs betrokken zijn. Het ligt in de bedoeling de mar- gegetallen bij 't kleuteronderwijs te doen vervallen, waardoor de vraag naar gediplomeerde kleuter leidsters met ongeveer 400 zal toe nemen. Een desbetreffende wijzi ging van de kleuteronderwijswet zal zo spoedig mogelijk aan de tweede kamer worden voorgesteld. (iZe verder pgg. 54

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4