De Haagse binnenstad op Prinsjesdag Rookbom tijdig onschadelijk gemaakt Toestand prsiises nog steeds bijzonder goed A.N.W.B. zeer verheugd over regerings beslissing inzake de praatpalen Nog meer N.S.- functionarissen op wachtgeld E Woensdag IS september 1968 DE VB IJE ZEEUW Pagina 8 f*ji v? -v. MW Bekentenissen na dodelijke steekpartij W7 T De groenbruine bomen langs het Lange Voorhout in Den Haag ver kondigen, dat de herfst nadert. Onder de bomen rijdt een draai orgel dat oude Nederlandse top hits ten gehore brengt. Dit is prinsjesdag op het Lange Voorhout in Den Haag. Het is rus tig. De mensen staan in veel ge vallen nog geen rij dik langs de vele dranghekken, achter de hon derden militairen, die langs het Oude Schelpenpad staan. Kennelijk zijn de meeste Hagenaars thuis ge bleven om op de televisie het tra ditionele gebeuren in de residentie te kunnen volgen. De Haagse automobilisten wer den al vroeg in de morgen gecon fronteerd met het feit, dat het de derde dinsdag in september was, want onverbiddelijke politieman nen ontzegden hun de toegang tot het stadscentrum. De punten in de stad, waar zich in vorige jaren wel relletjes hebben voorgedaan, waren nu alle afgezet met drang hekken. Door de hele stad is in de loop van de morgen het doffe tromge roffel en luide geschetter van trompetten te horen geweest. Overal werd gevlagd. Op vele plaatsen troffen particulieren voorbereidingen om de troonrede op straat te kunnen horen. In bussen werden kleurige mili taire muziekcorpsen uit het hele land aangevoerd. Op het Binnen hof arriveerden hoffunctionarissen in galajakken, terwijl het ook let terlijk zwart zag van kamerleden gekleed in het stijlvolle jaquet- kostuum. Kleine stadskinderen aan de hand van moeder keken vol ver bazing naar de kleurig uitgedorste grote mannen, die getorst werden door stoere paarden. Het, ondanks alle technische vooruitgang, tradi tioneel gebleven beeld kortom, van mensen die altijd weer met een zekere spanning uitzien naar de stoet, koerszettend naar het Binnenhof. In de eerste koets die arriveer de zaten de prinsessen Margriet en Christina en mr. Pieter van Vol lenhoven. Toen het drietal was uitgestapt ging er een applaus op onder het duizendkoppige publiek op het Binnenhof. Enkele ogen blikken later kwam de gouden koets aan, voortgetrokken door acht zwarte paarden. De konink lijke militaire kapel speelde het Wilhelmus, terwijl koningin Julia na en prins Bernhard, vergezeld van hun schoonzoon prins Claus, het gouden statierijtuig verlieten. De aanwezige leden van de ko ninklijke familie gingen daarop de Ridderzaal binnen. Op het Binnenhof waren luid sprekers in gereedheid gebracht, zodat de aanwezigen de bijzonde re vergadering van de staten-gene- raal, waarin koningin Juliana de troonrede uitsprak, konden horen. Terwijl de koningin in de Ridder zaal de troonrede tfitsprak, waren de saluutschoten die elke minuut op het Malieveld werden afge vuurd, duidelijk te horen. In de verte weerklonken de klokken van de Haagse toren. Op het Binnenhof zaten, zoals altijd, vele mensen achter de ra men van de historische gebouwen. Na het uitspreken van de troon rede reed het statierijtuig voor waarin mr. Pieter van Vollenhoven en zijn echtgenote en prinses Christina de tocht door Den Haag maakten. Toen koningin Juliana, prins Bernhard en prins Claus de Rid derzaal verlieten, ging onder het publiek een spontaan applaus op. Bij het verlaten van het Binnen hof werd de koninklijke familie luid toegejuicht door de vele aan wezigen. De Haagse politie deelde mee, dat onder een stellage langs de route een rookbom werd aange troffen, die onschadelijk kon wor den gemaakt. Het onderzoek naar rookbommen was ingesteld, nadat des_ morgens om half zeven zo'n projectiel ontijdig ontbrandde in een papierbak aan een lantaarn paal bij het Tournooiveld. Bij het vertrek van de konink lijke stoet van het paleis Lange Voorhout heeft een groep van 50 opgeschoten jongelui getracht de orde te verstoren. Zij riepen kre ten als „Leve de republiek" en trokken vervolgens via de Ameri kaanse ambassade, waar ze door de politie werden weggestuurd, naar de Lange Vijverberg. Hier riepen zij opnieuw „Leve de republiek", maar zij werden ruimschoots door het langs de route staand publiek dat spontaan de kreet „Leve de koningin", aanhief. Door de politie opnieuw tot doorlopen gemaand trokken zij naar de Prinsessegracht en vandaar af probeerden zij weer naar het centrum te komen, nauw lettend in de gaten gehouden door de politie die tot nu toe de zaak echter zonder gebruik van wapen stok e.d. kon regelen. De rijksvoorlichtingsdienst deelde maandag mee: Prof. dr. W. P. Plate, die he denochtend zijn wekelijks bezoek 'bracht aan H.K.H. prinses Bea trix, verklaarde na afloop dat de gezondheidstoestand van de prin ses nog steeds bijzonder goed is. c Aankomst aan de Ridderzaal van koningin Juliana, prins Bernhard en prins Claus. De 18-jarige H. O. en de 20- jarige J. O., die met vier andere woonwagenbewoners uit Emmen in Deventer werden ingesloten na een nachtelijke steekpartij aldaar waarvan een inwoner van Zut- phen het slachtoffer werd, heb ben na twee dagen ondervragin gen bekentenissen afgelegd tegenover de Deventer recherche. H. O. gaf toe tijdens de nachte lijke ruzie met een dolkmes te hebben gestoken en J. O. beken de met een autokrik geslagen hebben. Ook de 4 medeverdach ten blijven in bewaring teneinde hun aandeel in de vechtpartij die in een donkere straat plaats greep en waaraan door meerderen werd deelgenomen vast te stellen. Een jasje waarin identiteitsbewijs zat dat de politie op de plaats van de ruzie aantrof zette de politie op het juiste spoor. De A.N.W.B. is bijzonder ver heugd over de beslissing van de regering langs de rijkswegen praatpalen te zetten en deze te laten uitmonden bij A.N.W.B.- wegenwachtstations. De verheugenis van de bond is des te groter, omdat deze beslis sing in grote lijnen overeenkomt met de voorstellen, die de A.N. W.B. in 1961 na uitvoerig overleg met en instemming van rijkswaterstaat en de P.T.T. deed. De A.N.W.B. heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat er praatpalen moesten komen. Bij welke instantie de meldin gen zouden moeten binnenkomen is voor de bond altijd van secun dair belang geweest. Wel meende de bond dat, waar het aantal pechmeldingen vele malen groter is dan het aantal ongevalsmeldingen, het logisch is dat ze zouden uitmonden bij de wegenwacht. Bijna de helft (25 van de 51) van de N.S.-functionarissen uit de taakgroepen 9 tot en met 11 (middenkader), die 59 jaar of ouder zijn, hebben het aanbod van de N.S.-directie geaccepteerd om op wachtgeld te worden ge steld. Zij zullen voor 1 maart 1969 het bedrijf verlaten. Zoals bekend werd deze vrij willige wachtgeldregeling eerder geaccepteerd door ongeveer 30 van de 70 topfunctionarissen (taakgroep 12). De spoorwegdi rectie deed het aanbod geruime tijd geleden in verband met haar streven naar personeelsinkrim ping. Voor de boven 59-jarige middenkaderleden van de N.S. geldt dezelfde wachtgeldregeling als voor de topfunctionarissen. Dat betekent dat zij gedurende drie maanden hun volle salaris ontvangen, daarna negen maan den 90 procent, vier jaren 80 pro- cenfen vervolgens 70 procent van het laatstverdiende salaris. Dit inkomen ia welivaartsvast. 25CC1 Leden der Staten-Generaal, IN onze eeuw van spanning tussen vrij heid en onvrijheid is de creatieve en inventieve kracht van de democratie over duidelijk gebleken. Het is dan ook een voorrecht te leven in een land waarin de vrijheid niet slechts als een ideaal wordt erkend, maar ook in de werkelijkheid van ons dagelijks leven als een hoog goed wordt ervaren. IN deze gezindheid wil de regering haar beleid voeren. Daarvoor vraagt zij de steun en medewerking van de Staten- Generaal. MET de bede om Gods zegen op onze ge zamenlijke arbeid verklaar ik de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend. Leden der Staten Generaal, IN dit internationale jaar van de rechten van de mens valt over het wereldge beuren de schaduw van het geweld. De overrompeling van 't moedige en zwaar be proefde volk van Tsjecho-Slowakij heeft ons, ongeacht verschillen in levensbeschou wing en politieke overtuiging, diep ge schokt. De regering betreurt dat het stre ven naar ontspanning tussen oost en west, waarvoor ook Nederland heeft geijverd, onvermijdelijk een ernstige terugslag on dervindt. Zij blijft echter hopen dat zich op den duur ook aan de andere zijde een werkelijke bereidheid tot toenadering zal ontwikkelen. INMIDDELS is nog eens duidelijk in het licht gesteld dat het veiligheidstelsel van de Navo 'n onmisbare waarborg blijft voor de bescherming van onze vrije samen leving en voor het behoud van de wereld vrede. Handhaving van een doelmatige Nederlandse bijdrage aan de bondgenoot schappelijke defensie blijft daarom nood zakelijk. HET menselijk leed, veroorzaakt door de burgeroorlog in Nigeria, doet de rege ring zoeken naar wegen ter leniging van de nood aldaar. In Vietnam blijft de oor logstoestand verontrustend. Om in het Nabije Oosten te geraken tot een duurza me en rechtvaardige vrede, steunt de re- ering de pogingen van de Verenigde "aties. TIJ hecht grote waarde aan de komende volksraadpleging in West-Wan en on derhoudt hierover nauw contact met Indo nesië en de Verenigde Naties. rl regering blijft hoge prioriteit geven aan de samenwerking met de ontwik kelingslanden. De bedragen voor de ont wikkelingshulp wil zjj verder opvoeren. Een meerjarenprogramma wordt u heden aangeboden. De regering ijvert voor de totstandkoming van een wereldwijde ont wikkelingsstrategie. ge Ni DE TROONREDE DE landen van de Europese economische gemeenschap hebben dit jaar, ander half jaar eerder dan in het verdrag was voorzien, hun gemeenschappelijke markt tot stand gebracht, ook voor de landbouw. Uitbreiding, meer in het bijzonder door de toetreding van Groot Brittannië, acht de regering een versterking van die gemeen schap. De Benelux-regeringen werken hierbij nauw samen. TVE veelzijdige samenwerking met Suri- name en de Nederlandse Antillen, die onder meer tot uitdrukking komt bij de versnelling van hun economische en socia le ontwikkeling, is onverdeeld goed. NA een vertraging in de economische groei valt in ons land sinds midden 1967 'n herstel van de conjunctuur waar te nemen. Produktie en uitvoer ontwikkelen zich gunstig. Door de regelmatige groei van de binnenlandse bestedingen neemt ook de invoer belangrijk toe. De betalings balans verbetert geleidelijk. Enkele over wegend structurele problemen blijven in tussen grote aandacht opeisen. In verschil lende delen van het land ontwikkelt de bedrijvigheid zioh onvoldoende. De werk loosheid in die gebieden, vooral onder de oudere werknemers, blijft te hoog en geeft reden tot zorg. De regering vertrouwt dat een raad voor de arbeidsmarkt die bin nenkort wordt ingesteld, een bijdrage zal leveren tot de oplossing van dit moeilijke vraagstuk. Dezer dagen wordt u een nota toegezonden over het regionale beleid van de regering noodzakelijk acht voor de ver sterking van de betrokken gebieden. TVE sociale en economische moeilijkheden in bepaalde gebieden en bedrijfstak ken hangen ten dele samen met snelle en omvangrijke veranderingen in de produk- tiestructuur. De regering stelt in deze de eigen verantwoordelijkheid van het be drijfsleven voorop. Zij streeft ernaar deze veranderingen zo goed mogelijk te bege leiden. Zij doet dit door het bevorderen van structuurverbeteringen onder andere m de textielindustrie. De scheepsbouw, 't midden- en kleinbedrijf, de visserij, het streekbedrijf, de visserij, het streekver voer en de binnenvaart. Bovendien zal zij stimuleren dat nieuwe vestigingen tot stand komen en nieuwe produkten en tech nieken worden ontwikkeld. In de land bouw ligt het accent op de ruilverkaveling. Voor ongeveer een vierde deel van de Ne derlandse cultuurgrond zijn ruilverkave lingen in uitvoering. ÜIT de macro-economische verkenning die u heden wordt aangeboden, blijkt dat voor de komende jaren in algemene zin een gunstige ontwikkeling mogelijk is. Dit geldt ook voor het werkgelegenheidspeil. Om deze mogelijkheden te verwezenlijken zullen aan het financieel-economische be leid hoge eisen worden gesteld. Een be langrijke voorwaarde is een evenwichtige groei van lonen en andere inkomens. 'EN ontwerp van wet op de loonvorming is u inmiddels aangeboden. TVE regering heeft zich bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1969 tevens bezonnen op de rijksfinanciën tot en met 1971. Als eerste resultaat zult u in de mil- joennenota een schets aantrefen van een mogelijke ontwikkeling van de uitgaven in die jaren. Bij de voorbereiding is de krach tige neiging tot uitgavenstijging duidelijk gebleken. Zij noopt Staten-Generaal en re gering tot een voortdurende kritische af weging van alle overheidsactiviteiten, ook in verband met de belastingdruk. DE begroting voor 1996 vertoont een stij ging van de netto-uitgaven die blijft binnen de grens gesteld in de regerings verklaring. Mede in verband met de sane ring van het gemeentefonds is desondanks enige verhoging van belasting onvermijde lijk. Door verhoging van de accijns op een aantal tabaksartikelen zal een extra be drag in de schatkist vloeien. OP 1 januari 1969 zal ons laud overgaan op het nieuwe stelsel van omzetbe lasting. De regering zal erop toezien dat het effect hiervan op de prijzen zo be perkt mogelijk blijft. Teneinde in het bijzonder de lagere inkomensgroepen een tegemoetkoming te verschaffen wordt voorgesteld de heffing van de loon- en inkomstenbelasting eerst te doen aanvangen bij een hoger inkomen dan thans het geval is. Voorts zal aan de minst-draagkrachtigen door enkele sociale uitkeringsregelingen enige compensatie worden geboden. IN het komende zittingsjaar zullen u voorstellen bereiken voor een aanpas sing van het tarief van de loon- en inkom stenbelasting op 1 jan. 1970. Deze voor stellen beogen de drufeverzwaring teniet te doen die onbedoeld voortvloeit uit infla toire inkomensstijgingen. De regering is voornemens u voor te stellen zulke aanpas- sngen van het tarief jaarlijks automatisch tot stand te doen komen. In verband met de vele hieraan verbonden aspecten zal zij een voorontwerp van wet publiceren en adviezen daarover inwinnen. UET is onvermijdelijk enige tarieven van fl de P.T.T. te verhogen om een gezonde bedrijfsvoering mogelijk te maken. De port van drukwerk en nieuwsbladen blijft ech ter ongewijzigd. TENEINDE de moeilijke financiële posi- tie van vooral de grootste gemeenten te verlichten is overleg gaande om door gezamenlijke inspanning van het rijk en deze gemeepjen daarin verbetering te brengen. IN het komende jaar zal van rijkswege een begin worden gemaakt met ver lichting van bepaalde financiële lasten van waterschappen. BIJ het beleid op het gebied van de ruim telijke ordening zal 't accent niet al leen worden gelegd op de problematiek van de spreiding, doch ook op die van het stedelijk leefmilieu. Een wetsontwerp ter bestrijding van de luchtverontreiniging zal u dezer dagen bereiken. TVE regering zal het produktieniveau van de bouwnijverheid handhaven. Voor 1969 streeft zij naar het wederom in aan bouw nemen van omstreeks 125.000 wonin gen. Daarbij wordt het aandeel van de particuliere sector vergroot. Nu het tekort aan woningen in de meeste plaatsen be gint te verdwijnen, wordt het mogelijk de geschakeerde verlangens van de bewoners beter tot hun recht te doen komen. Een nota inzake woningverbetering, krotoprui ming, sanering en reconstructie zal u wel dra worden aangeboden. Ï\E regering zal verder gaan met het tref- fen van voorzieningen ter bevordering van de verkeersveiligheid- Er zullen ver schillende maatregelen worden genomen ter verbetering van de hulpverlening aan verkeersslachtoffers. Het stelsel van waar- schuwingspunten langs de autosnelwegen zal worden uitgebreid en voorts zal een wetsontwerp worden ingediend ter rege ling van het ambulancevervoer. DEN onderzoek naar de mogelijkheden van een grotere openbaarheid van het centrale bestuur acht de regering gewenst. Volgende week wordt een commissie geïn stalleerd die de regering zal adviseren over de maatschappelijke funktie van de overheidsvoorlichting en over de open heid van de bestuursdienst. AVER de aanbevelingen en denkbeelden in het onlangs verschenen rapport van de staatscommissie van advies inzake de grondwet en de kieswet, met name ten aan zien van de opkomstplicht bij verkiezingen, zal overleg met u plaatsvinden. De rege ring is voor het instituut vas een parle mentaire ombudsman. Het overleg daar over met u kan een aanvang nemen. Wets ontwerpen over het stakingsrecht en over informatie en bemiddeling bij werkstaking zullen u worden aangeboden. Verder zal een wetsontwerp tot herziening van het echtscheidingsrecht worden ingediend. PEN belangrijk deel van het overheids- beleid is gericht op versterking van het maatschappelijk en cultureel welzijn. Zo wil de regering enige uitbreiding geven aan de steun voor de kunsten en de zorg voor het cultuurbezit Ook de mogelijkhe den voor recreatie- en jeugdbeleid worden verruimd. REEDS gedurende enkele jaren hebben (nationaal zowel als internationaal) verschillende belangrijke gebeurtenissen duidelijk aangetoond, hoezeer de burgers mede richting willen geven aan de door werking van de democratie in de werkge meenschap, het onderwijs en het openbare leven. De regering staat open voor deze verlangens, die door velen in ons volk, in het bijzonder door de jonge generatie, worden geuit. DE groeiende belangstelling van de sa menleving voor het onderwijs is een uiting van de geestelijke en economische kracht van ons volk. Een verhoogde deel neming aan de verschillende sectoren van het onderwijs is daarvan het verheugende gevolg. Een belangrijke vooruitgang is de invoering op 1 augustus 1968 van de wet op het voortgezet onderwijs en van die op het leerlingwezen. De aandacht wordt thans gericht op wijziging van de kleuter onderwijswet, de lager-onderwijswet, een nieulwe experimentenwet en de wet op het schriftelijk onderwijs. Het komende jaar zal bij het lager onderwijs 'n beschei den begin worden gemaakt met verminde ring van het gemiddelde aantal kinderen per klas. Binnenkort zal u een prioriteiten nota worden aangeboden. rN gedachtenwisseling tussen alle be trokkenen zal worden geopend over de juiste vorm van herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs. De coördina tie van het wetenschapsbeleid zal worden versterkt. De regering wil medewerking verlenen aan aan ruimere verspreiding en uitwisseling van wetenschappelijke en techische informaties. SSöCS

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3