Op weg naar conjunctureel herstel Flitsen uit de miljoenennota De plechtigheid in de Ridderzaal Samenvattend begrotingsbeeld Miljoenennota Geraamd tekort f2,5 miljard Bevredigend Werkloosheid Belastingvrije voet Zorgen RADIO DE KOCK HET WEER WOENSDAG 18 SEPTEM BER 1968 21e Jaargang—No. 5287 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuren Per auto vertrokken Weerbericht Zon- en Maanstanden ftatewiüg bl| Abonnement» TERNEDZEN JMrebfeur-Hoofdreaaerfour: P. 7. vaa Se Saaie Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 óironummer: 38150 Abonnementsprijs fS,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Onze economie bevindt zich thans In de fase van een conjunctu reel herstel, een beheerste voortzetting daarvan maakt „een voor zichtig begrotingsbeleid" noodzakelijk. Minister dr. H. J. Witteveen zegt dit in de gisteren aan de tweede kamer aangeboden miljoenen nota, waarin het geraamde tekort wordt becijferd op ƒ2.540 miljoen. Richtsnoer bij de opstelling van de miljoenennota is de gedachte geweest dat de rijksfinanciën, in hun totaliteit en in onderdelen, een zo groot mogelijke bijdrage dienen te leveren tot een verdere groei van de welvaart en welzijn in al hun facetten. Voortgaan op de weg naar een evenwichtige groei", zo luidt dan ook het hoofdmotief van de miljoenennota 1969. In de miljoenennota 1969 wordt o.m. voorgesteld: een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting voor hen, die slechts een bescheiden inkomen hebben (verhoging van de be lastingvrije voet); een verlenging van de voor 1968 getroffen regeling voor de af trek wegens buitengewone lasten met twee jaren; het terugbrengen van het aantal met rijksleningen te financie ren woningwetwoningen tot 45.000; een verhoging van de accijns op sigaretten en kerftabak, waar door de prijs van bijvoorbeeld een pakje sigaretten wordt ver hoogd van 1,50 tot 1,75. bij o.m. rekening is gehouden met een nieuw aanzienlijk tekort van het gemeentefonds, zal zo veel mogelijk op de kapitaal markt moeten geschieden. In een slotbeschouwing zegt minister Witteveen o.m., dat de voor het lopende jaar verwachte produktiestijging alleszins bevre digend genoemd mag worden. Verheugend, niet in de laatste plaats uit een oogpunt van kos tenontwikkeling, is daarbij de tot dusverre vastgestelde groei van de arbeidsproduktiviteit; wel zal de arbeidstijdverkorting daar op de eerstkomende tijd enige drukkende werking uitoefenen. Het geheel overziende con cludeert hij, dat het finan- cieel-economische beleid dient te bevorderen, dat de opgaan de beweging in onze econo mie zioh op beheerste wijze voortzet. Dit beleid moet ener zijds het herstel niet belem meren, anderzijds moet het voorkomen dat de expansie te zeer zou versnellen. Op deze wijze kan de meest doel treffende bijdrage worden ge leverd tot een zo stabiel mo gelijk prijspeil afgezien van de verhogingen die door overheidsmaatregelen onver mijdelijk zijn tot 't schep pen van een gunstig klimaat voor een evenwichtige inko mensvorming met de ge volgen daarvan èn voor de werkgelegenheid èn voor de prijzen èn voor de betalings balans en tot het bereiken van extra evenwicht. Voor de verbetering van het vestigingsklimaat in de stimu leringsgebieden wordt, in de rijksbegroting 1969, een nieuw infra-structuurprogramma voorgesteld van f 240 miljoen gulden. Dit wordt meegedeeld in de miljoenennota waaraan de navolgende flitsen werden ontleend. De personeelssterkte van de luchtmacht zal geleidelijk worden teruggebracht. In 1969 zal worden begonnen met de centralisatie en automatise ring van de voorraadadmini stratie. Het totale plafond voor de ontwikkelingshulp, dat voor 1968 f 540 miljoen bedraagt, is voor 1969 verhoogd tot f 632 miljoen. In deze bedra gen zijn resp. ff 15 en f20 mil joen begrepen voor door de Nederlandse financierings maatschappij voor ontwikke lingslanden i.o. op te nemen leningen. Voor de ontwikkelingshulp aan Suriname en de Neder landse Antillen is voor het be grotingsjaar 1969 151 miljoen opgenomen. Naast de gemechaniseerde regionale identificatiecentrale in Zuid-Limburg, die zich nog in een experimenteel stadium bevindt, zal ten behoeve van de opsporing van strafbare feiten een soortgelijke proef in Twente worden genomen. Door uitbreiding van het sur veillancesysteem op de auto- In de begroting zijn „belang rijke bijdragen" uitgetrokken, niet alleen voor een gerichte be vordering van de blijvende werk gelegenheid, maar ook voor het opvangen van de bestaande werkloosheid, waarmede de over gang van het nieuwe stelsel van omzetbelasting gepaard gaat, voor werkgelegenheidsdoelein- den beschikbaar gesteld. In de miljoenennota wordt ge steld, dat „de geconstateerde ver betering van de conjunctuur nog niet in voldoende mate heeft ge leid tot verbetering van de werk gelegenheid en nauwelijks tot vermindering van de werkloos heid". Meer en meer wordt dui delijk, dat deze een overwegend structureel karakter draagt en derhalve met middelen van ver schillende aard moet worden be streden. Daarom zijn de uitgaven voor sociale maatregelen in het belang van de werkgelegenheid, waarvoor op de ontwerpbegro ting (met inbegrip van de re serve post van 150 min.) 607 min. is uitgetrokken, ca. 150 min. hoger geraamd dan voor 1968. Bij de vaststelling van het uit gavenbeleid, zo blijkt uit de mil joenennota, is o.m. veel aandacht geschonken aan de ontwikke lingshulp, aan de bevordering van technologisch onderzoek en industriële ontwikkelingsprojec ten en aan verkeersvoorzienin- gen in de steden en is er ander zijds naar gestreefd de uitgaven te beperken. In de meeste geval len betreft dit een afremming van de groei. Zo wordt o.m. geen eerdere groei voorgesteld voor le rijksgebouwendienst, de ci- riele verdediging en T.N.O. „Er is naar gestreefd de groei van de uitgaven binnen de begro- .ingsruimte te houden", aldus de miljoenennota. In de miljoenennota wordt over Je beperkte verhoging van de belastingvrije voet voor de in komsten- en loonbelasting ge zegd, dat deze maatregel enige compensatie beoogt te geven aan den, die een bescheiden inkomen hebben voor de stijging van de kosten van levensonderhoud. Zonder tariefswijziging zouden voorts gehuwden met een inko men, dat uitsluitend of nagenoeg uitsluitend uit de AOW-uitkerin- gen bestaat, in 1969 in de belas tingheffing moeten worden be trokken. De regering meent echter dat tiet wenselijk is AOW-uitkerin- eea van een omvang als voor 1907 stag worden verwacht, bui ten de belastingheffing te hou den. Hetzelfde geldt ook voor andere inkomens die in 1969 door de tariefswijziging bene den de grens van de belastbaar heid zullen blijven. Deze belas- komens komt tot stand door een verhoging van de belastingvrije voet. Voor gehuwden zonder kin deren is deze verhoging 600, Deze verhoging werkt aan de voet volledig om dan geleidelijk af te nemen en wel zodanig dat voor inkomens van 27.000,en hoger het tarief ongewijzigd blijft. Deze tariefswijziging zal in afwachting van een meer om vattende aanpassing van de ta rieven die op 1 januari 1970 zal moeten ingaan, alleen werken voor het jaar 1969. De belasting verlaging betekent voor de be groting 1969 een middelender ving van ongeveer f 200 min. In de miljoenennota 1969 wordt gewag gemaakt van het feit, dat de ontwikkeling van de gemeen telijke financiën zorgen baart. „Er zijn geen aanwijzingen, dat de spanning tussen de uitgaven- drang van de gemeenten en de beschikbare middelen afneemt'', aldus minister Witteveen. Hij acht het van groot belang, dat de recent voorgestelde verrui ming van het gemeentelijk be lastinggebied op korte termijn van kracht wordt. De bijdrage aan de gemeentelijke vervoerbe drijven in de drie grote gemeen ten ad. 30 miljoen gulden Is ook ln de nieuwe begroting gehand haafd. De regering overweegt thans voorts enkele maatregelen waardoor de uitkeringen uit het gemeentefonds voor de grote ge meenten voor 1969 toenemen. „De Nederlandse economie gaat in de richting van een evenwichtsherstel", aldus mi nister Witteveen in de mil joenennota 1969. Het even wicht van de betalingsbalans en de kapitaalmarkt komt volgend jaar dichter binnen het bereik, zo stelt hij, er evenwel met nadruk op wij zend, dat de verwezenlijking van de redelijke verwachtin gen voor de naaste toekomst aan voorwaarden is gebon den. Voor het begrotingsbe leid leidt dit tot de eis, dat aan de trendmatige bepaalde ruimte strikt de hand moet worden gehouden. De begro ting 1969 voldoet z.i. aan deze norm. Het ontwerp van de rijksbe groting 1969 (incl. aanvullende posten) geeft 't volgende beeld: Uitgaven 26.093 min. Ontvangsten 23.553 min. Saldo 2.540 min. Het geraamde tekort (bere kend over de totale dienst, waar in alle kapitaaluitgaven van het rijk, zoals investeringen, zijn begrepen) is rond ƒ250 min. la ger dan het vorig jaar geraam de tekort voor 1968. Hierbij is er nog geen rekening mee gehou den dat het rijk de financiering heeft overgenomen van de in vesteringen op grond van de wet op het voortgezet onderwijs (ƒ300 min. meer dan in 1968). De dekking van de financie ringsbehoefte van het rijk, waar snelwegen zal de bestrijding van de verkeersonveiligheid worden bevorderd. In 1969 zal in Zuid-Flevoland onder meer de bouw van een tweede keersluis in de Knar- dijk worden voltooid. De aan leg van de dijk voor de Mar kerwaard tussen Enkhuizen en Lelystad zal in 1973 gereed zijn. Voor 1969 wordt weer reke ning gehouden met een bijdra ge aan de N.S. van 70 mil joen voor de overneming van bedrijfsvreemde lasten. Voor de ontwikkelingen van de kernenergie wordt meer geld beschikbaar gesteld waardoor in 1969 het eerste deel van het programma van het snelle reactorenproject kan worden voltooid. De rege ring wil door het ter beschik king stellen van gelden voor de bouw van een tweede kern energiecentrale de industrie in staat stellen meer ervaring op te doen. de verhouding beurs-/voor- schotgedeelte van de rijksstu dietoelagen zal voor de aan komende studenten worden gewijzigd ten gunste van het beursgedeelte. De gemengde toelage zal voor hen voor het eerst bestaan uit 60 procent beurs en 40 procent voorschot; dit was het vorige jaar voor procent voorschot. De toela gen voor de postdoctorale stu- aies zijn omgezet in beurzen Ruim een uur voor de opening van de staten-generaal waren vele genodigden al in de Ridderzaal aanwezig. In de met gele, witte en rode dahlia's en grote gele zonne bloemen versierde Ridderzaal trok vooral de binnenkomst van veel leden van het corps diplomatique grote belangstelling. Vooral de ambassadeurs van Saoedi-Arabië, sheikh Fuad Nazir, van Senegal, Djime Momar Gueye, en van Ghana, prof. dr. John Coleman de GraftJohnson, die prachtige exo tische gewaden droegen, trokken vele blikken. Ook de vertegen woordiger van de H. Stoel, mon seigneur Angelo Felici, was zeer kleurrijk gekleed. Kort voor het begin der verga dering meldde de voorzitter ondier meer dat het eerste kamerlid de heer Boetes, namens de eerste kamer-fractie van de p.s.p., en het tweede kamerlid van de p.s.p., de heer Van der Spek, om principiële redenen niet aanwezig waren. De heer Koekoek kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Nadat de leden van de raad van state, de leden van de minister raad en de staatssecretarissen wa ren binnengekomen, was het wach ten op de komst van de konink lijke gasten. Met luide stem werd de komst van hare majesteit aan gekondigd door de dienstdoende ceremoniemeester. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Voorafge gaan door de leden van de com missie van in- en uitgeleide, de kamerheren i.b.d. prof. dr. C. L. Patijn, jhr. S. G. van Weede, mr. A. Biusse van Oud Alblas en drs. E. Pelinck, de opperkamerheer jhr. D. G. de Graeff, de grootmeester van het huis van H. M. de konin gin, J. J. L. baron van Lynden, betrad koningin Juliana de Ridder zaal, begeleid door ir. E. H. A. Kraaijvanger. Prins Bernhard werd vergezeld door mr. M. van der Spoel, prins Claus door de heer Algra, prinses Margriet door de heer J. H. W. van Koeverden, mr. P. van Vollenhoven door mr. G. van Hall en prinses Christina door mevrouw G. V. van Someren Downer. Rechts van de troon waren vier speciale stoelen geplaatst, waarop prins Claus, prinses Margriet en haar echtgenoot en prinses Chris tina plaats namen. Nadat de zitting door koningin Juliana was geopend, gingen de koninklijke gasten en de aanwezige leden van haar huis naar de ont vangkamer, voorafgegaan en bege leid door de commissie van in- en uitgeleide en de grootmeester. Na een zeer kort oponthoud in de ont vangkamer gingen de hoge gasten terug naar het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout, langs dezelfde route als de heenweg. Onmiddellijk na terugkeer in het paleis Korte Voorhout verschenen koningin Juliana, prins Bernhard, prins Claus, prinses Margriet en haar echtgenoot, mr. Pieter van Vollenhoven en prinses Christina op het balkon. Het enthousiasme van de menig te was zo groot dat de afzettin gen werden verbroken. De politie wist het voorplein echter vrij te houden door een dik touw te span nen tussen twee grote bomen. Het publiek zong „Oranje bo ven" en bleef dit doen toen het gezelschap al lang achter de ge sloten deuren verdwenen was. Als beloning hiervoor verschenen de koningin en prins Bernhard nog een keer voor de vensters van het paleis, opnieuw stormachtig toe gejuicht. Direct hierna vertrok de koninklijke familie in hofauto's lüt het paleis. H. M. de koningin tijdens het uitspreken van de troonrede. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot woensdagavond. Plaatselijk een bui. Plaatselijk een bui, maar ook zonnige perioden. Overwegend ^P1- matige wind tussen noordoost en 118 noordwest. Middagtemperaturen 19 Van 14 tot 18 graden. 120 Noordstraat 107 - Tel. 01150-4258 TERNEU2EN ZON op onder 6.19 6.21 6.23 18.48 18.46 18.43 MAAN op onder 0.42 17.48 2.02 18.05 3.24 18.10 NOORDELIJKE WIND De kern van een lagedrukge bied boven West-Europa trok dinsdag over België en het zuid oosten van ons land noordoost- waarts. Een bijbehorend front, dat zich van de Duitse Bocht naar 't oosten uitstrekte, bracht boven het Waddengebied nog enige regen. In Duitsland en Polen werden echter onweersbuien langs deze scheidingslijn gerapporteerd. Verder kwamen in ons land op klaringen voor, afgewisseld door enkele buien. De middagtemperaturen va rieerden van 12 graden in het noorden tot 19 graden in het zui den van het land. Koud was het in de Scandinavische landen, waar van de Poolstreken af komstige lucht binnendrong, het werd er 9 tot 16 graden. Volop zomer was het echter in de Balkan en Zuid-Italië met middagtemperaturen tot 30 gra den. Het lagedrukgebied trekt inmiddels, in betekenis afne mend, verder naar het noord oosten, terwijl de druk boven de Britse eilanden betrekkelijk hoog blijft. Voor vandaag worden daarom noordelijke winden ver wacht, die enigszins onstabiele lucht aan zullen voeren. Het veer zal half tot zwaar bewolkt zijn met plaatselijk een bui. De middagtemperaturen zullen in 't algemeen dezelfde zija als dins dag. Een samenvattend beeld van de uitgaven naar onderwerpen van staatzorg volgt hieronder. Oorspron kelijk vastge steld 1968 Vermoede lijke uit komsten 1968 Ontwerp begroting 1969 Algemeen bestuur 941 Militaire uitgaven 3.238 Buitenlandse betrekkingen 614 Suriname en Nederlandse Antillen 136 Justitie en politie (incl. civiele verdediging) 1.116 Verkeer en waterstaat 2.308 Handel en Nijverheid 526 Landbouw en visserij 926 Onderwijs en wetenschappen 5.770 Cultuur en recreatie 494 Sociale voorzieningen 2.660 Volksgezondheid 224 Volkshuisvesting, huursubsidies 239 Leningen woningwetbouw 2.101 Overige uitgaven volkshuisvesting 132 Oorlogsschade 15 Natic-":!e schuld (aflossingen verminderd met afschrijvingen) 1 -635 Afschrijvingen 170 Reserve t.b.v. prijsstijging als gevolg van de invoering van de nieuwe omzetbelasting Normering aanschaffingen via rijksinkoop- bureau ,.,VI,j. ,.i 1.057 3.299 612 127 1.191 2.439 537 947 6.102 500 2.688 234 280 2.121 133 19 1.677 170 1.034 3.482 700 154 1.258 2.611 668 1.044 6.777 567 292 2.000 1.82» 1901 85 j 3

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1