„Wij zuilen Moskouse overeenkomst nakomen" Overstromingen in Engeland RIHA V BÉi - Verklaring partijbestuur P.v.d.A. klankrijk de laesie nersteege Nieuwe aardschokken ea Perzië en Sicilië Nederlands aardgas naar Italië? NASSER: BEVRIJDING BEZETTE GEBIEDEN HEILIGE PLICHT HST WIER DUBCEK: m JïLf •:«- jbm Maandag 16/dinsdag 17 september 1968 21e Jaargang No. 5286 (Maatregelen tegen anti socialistische krachten Nieuwe luchtlijn Londen- Antwerpen Russische beschuldigingen Belgische zeevissers omgekomen Overstromingen aan de Rivièra Rampzalige overstroming in Mexico P.v.d.A.-jongeren voorshands niet achter Den Uyl BELG IN VEERSE MEER VERDRONKEN Man kneei» zijn vrouw keel dicht bij echtelijke ruzie Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Wrecteur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Stnidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Tsjechoslowaakse partijlei der, A. Dubcek, heeft zaterdag avond in een televisierede ge zegd dat resten van anti-socia listische elementen de nakoming van de Moskouse overeenkomst, die volgde op de bezetting van Tsjecho-Slowakije op 20 augus tus, afbreuk willen doen. Dub cek zei ook dat conservatieven probeerden het rad der geschie denis terug te draaien. Hij vindt dat anti-socialistische stromingen onmogelijk gemaakt moeten wor den. De overgebleven anti-socia listen in het land zouden wel licht naar hulp van imperialis ten uitkijken. Dubcek waar schuwde de Tsjecho-Slowaken zich niet te laten provoceren. In zijn rede van drie kwar tier beloofde Dubcek, dat de partij haar open politiek zou voortzetten en geen maatrege len zal nemen achter de rug van het volk om. „Wij hebben het volk vertrouwd en het volk is begonnen ons te vertrouwen", aldus de Tsjechoslowaakse par tijleider. Volgens Dubcek is Tsjecho- Slowakije's plaats in de socialis tische gemeenschap. „Waarde vrienden, wij moeten allen en ieder van ons hard werken, op dat wij ons met succes uit deze ingewikkelde situatie werken". Dubcek verzekerde de bevol king dat hij de in Moskou ge dane toezeggingen zou nakomen. Hij geloofde dat de overeen komst van Moskou de Tsjecho slowaakse partij en de staat in de gelegenheid zou stellen hun hervormingsprogram uit te voe ren. Het niet-naleven van de in Moskou bereikte overeenkomst zou de in januari begonnen her vormingen in gevaar brengen. Volgens Dubcek is „normalisa tie" de voorwaarde vervat in de Moskouse overeenkomst voor de terugtrekking van de bezet tingstroepen het vermijden van elk extremisme. Dubcek waarschuwde tegen provocatie van de bezettingstroepen die tot bloedvergieten zou kunnen lei den. Dubcek verklaarde dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten al vóór het militaire ingrijpen van de vijf landen van 't Warschau pact plannen hadden voor maat regelen tegen anti-socialistische krachten. Hij gaf toe dat Tsje cho-Slowakije het vertrouwen van de vijf landen had verloren doordat het niet ten volle de „verwijdering van negatieve ten denties" had gegarandeerd. De Tsjechoslowaakse partij leider liet zich niet uit over de door de Sowjet-Unie geëiste zui vering van het overheidsappa raat, waarin zich nog „anti-so cialistische krachten" zouden be vinden. Hij waarschuwde con servatieve elementen dat er geen terugkeer mogelijk is naar een regime als dat van (de afgezette president) Novothy. De partners van het Warschau-pact zouden evenwel moeten worden over tuigd van de echte socialistische aard van het Tsjechoslowaakse hervormingsprogram. „U weet dat de partij altijd maatregelen tegen dergelijke verschijnselen heeft genomen", verklaarde hij, sprekend over anti-socialistische elementen. Deze laatsten zouden steun kunnen verwachten van impe rialistische kringen die nooit de versterking van het socialisme in ons land, door middel van het democratiseringsproces, hebben gewenst, aldus Dubcek. Over de persoonlijke veiligheid der burgers verklaarde hij: „Ik zeg opnieuw dat iedere patriot, die zich met de Tsjechoslowaak- De Britse luchtvaartmaatschap pij Morton Air Services heeft plannen bekendgemaakt voor 'n lijndiest Londen-Antwerpen voor passagiers- en vrachtvervoer met ingang van 1 mei volgend jaar. De dienst zal tweemaal daags worden gevlogen tussen Gatwick en Deurne. Bij de Belgische re- gerings is een exploitatievergun ning aangevraagd. se republiek en de opbouw van het socialisme met zijn humane en democratische beginselen identificeert, zich hier thuis be hoort te voelen". Dubcek, die in zijn rede van veertig minuten zowel de Rus sen als zijn landgenoten trachtte gerust te stellen, sprak weer op zijn gebruikelijke kalme manier. Hij verklaarde dat zijn land deel uitmaakt van de socialistische gemeenschap maar legde duide lijk het accent op het eigen „hu mane" gezicht van het Tsjecho slowaakse socialisme. Ook liet hij nadrukkelijk uitkomen dat de belangrijkste zaak voor Tsje cho-Slowakije de teruggtrekking der vreemde troepen is. Om die reden was een snelle normali sering met behoud van de in januari vastgestelde koers nood zakelijk. Dubeck, die Slowaaks sprak, betoogde dat tijdens het demo cratiseringsproces weliswaar an ti-socialistische krachten de kop hadden opgestoken, maar dat re gering en partij zich daarvan steeds bewust waren geweest en daarom passende maatregelen bij de nationale vergadering had den willen indienen. De Sowjet-Unie heeft vrijdag avond de beschuldiging geuit, dat anti-socialistische elementen in Tsjecho-Slowakije nog steeds verantwoordelijke regerings- en openbare functies bekleden. Dit staat in een officieel verslag dat door het Russische persbureau „Tass" is uitgegeven. Volgens deze verklaring gaan „antisocialistische machten" voort met het gebruik van mas samedia om antisocialistische en anti-Sowjetgevoelens in Tsje cho-Slowakije op te zwepen. „Tass" zegt dat vele Tsjecho slowaakse provinciale kranten openlijk de vlak na de invasie van Tsjecho-Slowakije in Mos kou bereikte akkoorden aanval len. Een bericht in Nedelya, een weekeindsupplement van het Russische regeringsblad „Izves- tia", beschuldigt Tsjechoslo waakse douanefunctionarissen op een grensovergang bij de stad' Cheb ervan een onverschillige houding aan te nemen. Twee correspondenten van de „Izves- tia" berichtten, dat een Russi sche militair, die „tijdelijk" aan de post dienst deed een weste lijke agent had ontdekt, die ver borgen was in een Westduitse vrachtauto nadat Tsjechoslo waakse grenswachten hem had den doorgelaten. De aankomst van Russische eenheden in het gebied, aldus Nede'lya, had de „ondoordringbaarheid" van de grenspost versterkt. Een Russi sche eenheid bewaakt thans de grens. '"PC"-'' - V 7 te -ft*' v.; Ü*v ANTWERPEN: Brandweerlieden en redders brengen een van de slachtoffers van de brand in het warenhuiscomplex in Edeghem bij Antwerpen weg. Twee perso nen zijn bij deze brand, die vrij grote afmetingen heeft aangeno men, om het leven gekomen. Bij de Belgische kust ter hoog te van De Panne is zondag een motorboot met acht mensen aan boord tijdens een vistocht om geslagen. Vijf van de opvaren den konden worden gered. In de loop van de dag is door een hefschroefvliegtuig het lijk van een man geborgen. Twee man nen worden nog vermist. Zuidoost-Engeland is in het af gelopen weekeinde ais gevolg van aanhoudende regenval van wel haast tropische intensiteit getrof fen door de zwaarste overstro mingen sinds 1953. Zes graafschappen aan de zuid en aan de oostkant van Londen, die wel „de tuin van Engeland" worden genoemd. Boden maandag ochtend, toen de regen eindelijk ophield, een troosteloze aanblik. Honderden mensen zijn dakloos ge worden en aan de oogst is een nog niet te schatten schade aange richt. Op vele plaatsen zijn die wegen en spoorlijnen onbruikbaar. Hier en daar staat het land IV2 tot 2 meter onder water. Velen moesten met boten en helikopters in veiligheid worden gebracht. De zware regenval was zaterdag De Franse Rivièra heeft zwaar geleden van met storm gepaard gaande regenbuien die al drie da gen aanhouden. De schade wordt geschat op tientallen miljoenen guldens. Tot dusver is melding ge maakt van een dode, een 59-jarige wielrijder die in Toulon een losge raakte hoogspanningskabel op zich kreeg. In Toulon viel in zes uur tijd eenvijfde van de hoeveelheid regen die normaal in een heel jaar valt. In het westelijker gelegen Mont- pellier viel in 12 uur tijd eenzelfde hoeveelheid. Alle kampeerplaatsen tussen Cannes en Saint Tropez staan onder water. Door het op gezweepte zeewater werd veel schade aangericht aan winkels aan de boulevards van Sainte Maxime en Saint Tropez. Ook landinwaarts is veel ver nield, zoals in de wijngaarden van Chauteauneuf-du-Pape en in Va lence en omgeving in het Rhone- dial. Een wervelstorm, die zeven staten in het westen en noord westen van Mexico heeft getrof fen, heeft overstromingen veroor zaakt, die volgens de eerste be richten 14 mensenlevens hebben geëist. Er zijn 100.000 daklozen en de schade wordt geraamd op meer dan 200 miljoen pesos. De ergst getroffen staat is Sina- loa. Het overstroomde gebied heeft een oppervlakte van 400 vierkan te kilometer. De Panamerikaanse weg, die Mexico verbindt met de Ameri kaanse grensstad El Paso in Texas, is ten noorden van Duran- go afgesneden. begonnen met een onweer en een hevige storm, waardoor vele men sen die er voor het weekeinde op uitgetrokken waren. Honderden autorijders moesten de nacht op het dak van hun voer tuig doorbrengen. In het graaf schap Sussex werd een auto met een vrouw en haar 13-jarige doch ter meegesleurd. De dochter kon worden gered, maar de moeder wordt nog vermist. In het graaf schap Kent zaten 150 reizigers 12 uur lang geïsoleerd in een klein station dat door het water werd omspoeld. Op vele plaatsen zijn de elek- triciteits- en telefoonlijnen ver broken. De autoriteiten hebben de bevolking aangeraden alleen te reizen als dit absoluut noodzake lijk is. Vele forensen kwamen met grote vertraging op hun werk in Londen. In Surrey wordt ook een vrouw vermist, die met haar auto door het water van een zijrivier van de Mole werd meegevoerd. Zeker 33 hoofdwegen en honderden kleinere wegen zijn geblokkeerd. Het bestuur van de P.v.d.A. is eenstemmig van mening dat de verantwoordelijkheid voor het dagelijks politiek beleid bij de tweede-kamerfractie berust. Al dus een verklaring die partij voorzitter dr. J. G. H. Thans zaterdagavond, na een 5% uur durende bijeenkomst van het partijbestuur in Utrecht, heeft voorgelezen. Het partijbestuur spreekt zijn vertrouwen uit in het beleid van de tweede-kamerfractie en haar voorzitter en zal an de partij raad, die 21 september bijeen komt, een dergelijke uitspraak vragen. Het dagelijks bestuur van de federatie van jongerengroepen van de partij van de arbeid heeft zich zondag in Utrecht be raden over de zaterdag uitge geven verklaring van het partij bestuur. De verklaring, dat de dagelijkse politieke leiding van de partij bij de tweede-kamer fractie berst, biedt geen defini tieve oplossing voor een rege ling van de verhouding partij bestuur en fractie, aldus de fede ratie van jongerengroepen. De F.J.G. is van mening dat deze Als exclusief dealer van de Riha orgels, nodigen wij u uit de geweldige Riha orgel- kollektie te komen beluis teren. Het Riha orgel waar elke muziekliefhebber verrukt 4 over blijft! Door: betere intonatie (extra boventonen); meer voetmaatregisters; zelfstan dige percussion; tiendui zenden klankkleuren; snel lere speelresultaten en nog vele andere voordelen. Vanaf f 1.995,(incl. bank en nagalm). alle goede merken In één zaak Middelburg I.,Delft 103-105 Tel. 01180-7684 Ook In Den Haag Groningen Heerlen kwestie uitgebreid aan de orde moet worden gesteld binnen de partij en wenst in ieder geval een totale inspraak van de par tij op het fractiebeleid. De F.J.G. die reeds meermalen het gevoer de oppositiebeleid als onvol doende heeft beschouwd, wenst voorshands het gevraagde ver trouwen in fractievoorzitter Den Uyl niet uit te spreken. De F.J.G. wil krachtig en constructief mee werken aan het overbruggen van de generatie- en mentaliteitsver- schillen binnen de partij en sluit zich op dit punt aan bij de ver klaring van het partijbestuur, aldus de mededeling van de federatie van jongerengroepen van de P.v.d.A. In de Perzische provincie Fars hebben zich zaterdagavond drie aardschokken voorgedaan, waar door in het gebied van Jahrom, op 150 km ten zuidoosten van Sjiraz, enige honderden mensen verwon dingen hebben opgelopen. Ook in de provincie Beloetsjistan, nabij de grens met Pakistan, beefde de aarde. Zondagmiddag werd een aard schok gevoeld in het westen van Sicilië, dat op 15 januari zwaar door een aardbeving werd getrof fen. Ditmaal lag het centrum van de schok bij de plaatsen Gibellina en Castelvetrano. Er is tot dusver geen melding gemaakt van slacht offers of schade. Volgens Italiaanse kranten zou den de plannen voor de aanleg van een aardgasleiding tussen Ne derland en noord-Italië bijna rond zijn, terwijl de onderhandelingen over een aardgasleiding tussen Italië en de Sowjet-Unie vrijwel op een dood spoor zijn geraakt. Italië zou zich volgens deze be richten nu gaan concentreren op het verkrijgen van aardgas uit Ne derland, dat zo wordt gezegd evenals Italië vastbesloten is het Europese integratieproces te versnellen, zeker na de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije. De persdienst van de E.N.I., het Italiaanse staatsenergiebureau be perkte zich, om commentaar ge vraagd, tot de mededeling dat alle lopende onderhandelingen nog open zijn, en dat de besluiten uit sluitend afhangen van economi sche factoren. In kringen van des kundigen wordt evenwel bevestigd dat in de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de aanleg van een aardgasleiding, die bijna twee jaar geleden begonnen, een ern stige vertraging is opgetreden. Daarvoor worden verscheidene economische oorzaken genoemd: Italië heeft ftfeuwe gasbronnen ontdekt in de Adriatische Zee, waf minder groot maakt. Voorts wil minister groot maakt. Voorts wil Italië 'een zo groot moveiijke sprei ding van zijn energiebronnen, en zijn daartoe ook onderhandelingen saande met Nederland en Alaerië. Daarnaast schijnt de bekostiging van het project moeilijkheden op te leveren. De Sowjet-Unie zou een lening vragen met een looptijd van vijftien in plaats van zeven jaar. Romeinse avondbladen schreven vrijdag dat de onderhandelingen tussen Italië en Nederland verder op regeringsniveau gevoerd zullen worden en dat de kwestie bespro ken zal worden tussen de Italiaan se minister van buitenlandse za ken, Medici, en zijn Nederlandse ambtsgenoot Luns, die op het ogenblik in Venetië is ter bijwo ning van het congres van de Europese unie van christen-demo craten. Volgens de persberichten ligt het in de verwachting dat Italië de buizen voor de aardgasleiding levert. President Nasser heeft zaterdag avond op de openingsbijeenkomst van het eerste congres der Arabi sche socialistische unie verklaard dat de Egyptenaren de „heilige plicht" hebben de door Israël be zette gebieden te bevrijden. Hij waarschuwde echter dat de strijd niet gemakkelijk zou zijn. Het Egyptische leger heeft zijn vermogen om agressie af te slaan vergroot. Wij moeten al het mo gelijke mobiliseren voor de bevrij ding van ons land, aldus de presi dent in een toespraak die door de afgevaardigden van Egypte's enige politieke partij luid werd toege juicht. De toon van de rede was ove rigens kalm in vergelijking met die van het merendeel der andere sprekers. In krachtige termen eis ten zij de spoedige vorming van 'n volksverzetsleger dat zij aan zij met de militairen van het geregel de leger zou moeten strijden. In scherpe bewoordingen verlangen deze afgevaardigden op korte ter mijn maatregelen om alle actieve elementen onder de bevolking te mobiliseren. Verscheidene gedele geerden lieten zich sceptisch uit over de mogelijkheid van een po litieke oplossing van de crisis in het midden-oosten. Een hunner verklaarde: „Wij geloven dat er slechts een militaire oplossing kan zijn". President Naser, die tijdens de discussies enige malen antwoord gaf op vragen, achtte de vorming van een volksleger een moeilijke zaak. Hij noemde onder meer het Zaterdagmorgen omstreeks half elf is de 34-jarige Belg C. J. A. van Offeren uit Gent door verdrinking in het Veerse Meer om het leven gekomen. De man bevond zich samen met een ken nis in een rubber speedboat op het Veerse Meer tussen Geersdijk en Wolphaartsdijk. Nabij Boei 38 hebben waarschijnlijk door een te schenpe wending van de boot, de beide mannen het evepwicht verloren en zijn ze overboord ge slagen. De Belg, die de zwem kunst niet meester was, ver dronk. De andere man kon zich zwemmend in veiligheid bren gen. De politie in Den Haag heeft zondagavond de 49-jarige ce- mentbewerker H. V. ingesloten, die tijdens een echtelijke twist zijn 39-jarige vrouw de keel had dichtgeknepen. De ruzie was be gonnen in een café aan het Spui. Om zijn woorden kracht bij te zetten, gooide de man zijn vrouw een glas bier in het gezicht en wierp hij haar een asbak tegen het lichaam. De ruzie werd op straat voortgezet. De man riep zijn echtgenote toe: „Ik vermoord je" en greep haar bij de keel. Hij liet pas los, toen een politieauto ten tonele verscheen. De vrouw heild van de ruzie enkele blauwe plekken over. De man werd in gesloten. Hem zal poging tot doodslag c.q. zware mishandeling ten laste wotfdsaigetegd. tekort aan wapens voor de oplei ding van jongeren. Vrijwilligers zouden echter in de strijdkrachten de noodzakelijke militaire oplei ding kunnen krijgen. Naser sprak ook nog over de „macht van het internationale zionisme, die zich niet tot de Ver. Staten beperkt maar zich uitstrekt over de gehele wereld". „Deze in vloed is gebleken tijdens de wan ordelijkheden die zich in Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slowakije heb ben voorgedaan." De Egyptenaren moeten flink blijven tegenover Israël, aldus de president. Koning Hoessein van Jordanië heeft inmiddels in een vraagge sprek met „Sunday Telegraph" kritiek geleverd op zijn bondge noten Egvpte en Syrië wegens hun houding tijdens de zesdaagse oor log van vorig jaar. Over Egypti sche beweringen in de eerste da gen van de oorlog, dat Egypte militaire successen boekte; zei de koning: „Wij waren ook het slachtoffer van valse voorlichting over wat gebeurd was tijdens de Israëlische aanvallen op lucht- bases". Syrië verweet hij niet geant woord te hebben op verzoeken om militaire versterkingen. Dit land had ook te veel getalmd,, waardoor de luchtoperaties tegen Israël mislukten. DEPRESSIEWEER Een depressie, die van de oceaan naar het vasteland doordrong, heeft het afgelopen weekeinde op vele plaatsen langdurige regen ge bracht. De regenval was vooral groot op de grens van de aanwe zige vochtige lucht en koude lucht, die met noordoostelijke winden uit Skandinavië over de Noordzee naar Engeland werd gevoerd. In deze zone viel plaatselijk in 12 uur tijds 20 tot 30 mm regen. In de omgeving van Londen is zon dag zelfs 100 mm gevallen. De depressie verandert niet veel van plaats, maar neemt wel geleidelijk in betekenis af. De regenkansen blijven dan ook het komende et maal nog vrij groot. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandag- tot dinsdag avond Plaatselijk regen. Over bet algemeen veel bewol king met tijdelijk regen en van nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG 17 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 9.30 10.07 Temeuzen 10.06 10.43 Hansweert 10.40 11.17 Walsoorden 10.49 11.26 WOENSDAG 18 SEPTEMBER Breskens 10.44 11.22 Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.20 11.58 11.54 12.3» 12.03 12.41 ZON MAAN op onder op onder Sept. 17 6.18 18.50 17.24 18 6.19 18.48 0.42 17.48 19 6.21 18.46 2.02 18.05 20 6.23 18.43 3.24 18.19 i t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1