PROVINCIAAL NIEUWS Meer dan 6 miljard! RAIFFEISENBANK TERNEUZEN H0ECHST OVERWEEGT VERDERE VESTIGINGEN IN VLISSINGEN NIGERIA WIL HULP AAN BIAFRA MOGELIJK MAKEN Ook hulp uit Amerika Amerika geeft spionagetaak ,Bliksemexplosie' MINISTERS VOORGELICHT OVER DELING WILT0N-FIJEN00RD DE VRIJE ZEEUW Pagina ff Sluiskil Zaamslag Poolse matroos ontvluchtte schip Politiehond helpt bij aanhouding Rode Kruls- vluchten naar Biafra gestaakt Belgische brug doorgeroest Doden bij betoging in India Niet gerust Verrast Zater<3ag~T4 september 1968 Italiaanse onderscheiding voor algemeen-direkteur Ned. Stikstof Mij N.V. De algemeen-direkteur van de Nederlandse Stikstof Mij N.V. te Sluiskil, ir. J. P. M. van Waes, werd door de Italiaanse regering benoemd tot cavaliera ufficiale della republica Italiana. De raad komt bijeen De raad der gemeente Zaam slag komt dinsdag 17 september 1968 om 2.30 uur n.m. bijeen ter behandeling van o.m. de volgen de punten: Voorstel inzake salarismaat regelen gemeentepersoneel; voorstel tot vaststelling van een verordening tot vergoeding van reiskosten; voorstel tot het aangaan van 'n geldlening van 300.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tegen 6% en tegen een koers van 99% Looptijd 25 jaar; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Ridder Robertstraat aan de heer L. R. Andreas te Terneuzen; voorstel tot het niet-verlenen van eervol ontslag aan gemeente geneesheer M. Elenbaas. Op 11 aug. j.l. bereikte de ge meente-geneesheer M. Elenbaas de 65-jarige leeftijd. Algemene regel is dat aan gemeente-ambte naren op grond van dit feit eervol Ontslag wordt verleend met in gang van de eerstvolgende maand. In bijzondere gevallen is afwijking van deze regel evenwel mogelijk. Naar de mening van B W moet een zodanig geval hier inderdaad 'geacht worden aanwezig te zijn. Dokter Elen baas, die zijn praktijk voorlopig nog blijft voortzetten, bekleedt niet alleen de functie van ge meente-geneesheer, doch is tevens aangewezen als gemeente lijke lijkschouwer. Aangezien enerzijds het aan wijzen van 2 gemeentelijke lijk schouwers wettelijk verplicht is (bij eventueel ontslag aan dokter Elenbaas als gemeente-genees heer en intrekking van diens aan wijzing als een lijkschouwer zal dus een arts uit een naburige ge meente in laatstbedoelde hoeda- higheid moeten worden aangewe zen, hetgeen B. en W. overigens niet zo gewenst voorkomt) en het anderzijds niet bezwaarlijk wordt geacht dat er 2 gemeente-genees heren zijn (dit laatste kan zelfs van belang zijn indien een van beiden wegens ziekte, vakantie of om andere reden verhinderd is zijn werkzaamheden te verrich ten), stellen B en W voor niet tot het verlenen van eervol ont slag aan dokter Elenbaas over te gaan. Betrokkene zelf, met wie deze aangelegenheid is bespro ken, gaat met het voorstel ak koord; voorstel tot vaststelling van 'n gymnastiekgebouw. Nu het gymnastieklokaal per 16 Sept. a.s. gereed is willen diverse sportverenigingen in de ge meente hiervan tevens gebruik gaan maken. Het is dan ook noodzakelijk om een verordening op het gebruik vast te stellen en de tarieven daarin tevens te regelen. Deze tarieven zijn zodanig op gebouwd, dat zij het gebruik van het gebouw zullen stimuleren, wat met het oog op een verant woorde en gezonde vrijetijdsbe steding van de jeugd gewenst is. Aan de hand van de ingestelde enquête zijn diverse tafeken van soort intussen ondergebracht in de sportvereniging Zaamslag. Er is een hoofdbestuur, bestaande uit een voorzitter, een secretaris, een penningmeester en commis sarissen, als overkoepelend or gaan, met sectiebesturen voor de volgende sporten: a) gymnastiek, b) volleybal, c) tafeltennis, d) judo, e) korfbal, f) tennis, met een totaal aantal leden van 270. waarvan 90 beneden de leef tijd van 16 jaar. Een bestuurslid uit elk sectiebestuur is aange wezen als commissaris voor het hoofdbestuur. De onderhandelin gen vinden in hoofdzaak plaats met het hoofdbestuur. De sport vereniging Zaamslag wil ook het gebouw huren en regelt zelf het gebruik van het gebouw door de bij haar aangesloten secties voor de diverse sporten. Op deze wijze wordt de zaal zo rendabel moge lijk benut en behoeft 't gemeen tebestuur ook niet met elk be stuur afzonderlijk te onderhande len. Onderhandelingen vinden in hoofdzaak plaats met het hoofd bestuur. De sportvereniging Zaamslag wil het gebouw huren en regelt zelf het gebruik van het gebouw door de bij haar aangesloten sec ties voor de diverse sporten. Op deze wijze wordt de zaal zo ren dabel mogelijk benut en behoeft het gemeentebestuur ook niet met elk bestuur afzonderlijk te onderhandelen. Het is de bedoeling, dat de sportvereniging de zaal 3 avon den per week huurt: voor gym nastiek (6 uur); tafeltennis (3 uur) judo (3 uur), en volley bal (3 uur). Verder zal in de win termaanden de korfbal ongeveer 80 uur van de zaal gebruik maken, overeenkomende met on geveer 25 avonden. Ook de voet balvereniging wil in de winter maanden de zaal huren voor trai ning; voorstel tot vaststelling van 'n een instructie voor de concierge en de schoonhoud (st) er van het gymnastiekgebouw voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de sportvereni ging „Zaamslag"; voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling „Afvalwaterleiding Oost Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost" voorstel tot het doen van een principe-uitspraak omtrent de aanleg van een tennisveld; Tussen het gymnastieklokaal en de achtererven van de wonin gen Polderstraat 31 t/m 39 ligt nog een open stuk grond. Destijds is er al eens over gesproken daar op een tennisveld te doen aanleg gen. Uiteraard diende eerst te worden nagegaan of hier ter plaatse wel voldoende animo voor de beoefening van de ten nissport bestond. Nu zich inmid dels bij het bestuur van de sport vereniging ongeveer 40 personen als toekomstige beoefenaars van deze tak van sport hebben aange meld, achten B. en W. de tijd ge komen de aanleg van een tennis veld ter tafel te brengen. Aangezien de aanleg van tennis banen altijd een vrij kostbare aangelegenheid is, hebben B. en W. zich afgevraagd of met 2 vol waardige banen dan wel met 1 baan een oefenbaan diende te worden gestart. Uit informatie bij andere ge- meenten is gebleken dat bij een aantal van 40 spelers aanleg van 2 volwaardige banen zeker ver antwoord is. Als norm wordt ge woonlijk aangehouden ongeveer 30 spelers per baan. Verwacht wordt dat het aantal spelers na verloop van tijd nog zal toene men. Ook het bestuur van de sport vereniging en het sectiebestuur van de korfbal stellen de aanleg van 2 banen op veel hogere prijs dan 1 baan met een oefenbaan, mede gelet op de geringe meer kosten van 2 volwaardige banen. Alvorens echter met een defini tief voorstel te komen, verzoeken B. en W. de raad een principe uitspraak te doen omtrent het al dan niet aanleggen van een ten nisveld met 2 banen. voorstel tot vaststelling van de 5e, 6e, 7e en 8e wijziging van de begroting 1968. Hoechst denkt erover om naast de fosforfabriek die vrijdagmiddag door prins Bernhard werd geopend een chlooralkali-electrolyse te bouwen en verder worden er voor de toekomst nog aan andere che mische massaproduktie gedacht. De beslissingen hierover zal Hoechst binnen enkele weken ne men. Dit vertelde prof. K. Win- nacker, voorzitter van de raad van bestuur van Farbwerke Hoechst A.G., op een persconferentie ter gelegenheid van de opening van fosforfabriek in het Sloegebied. Van die Europese investeringen die de Farbwerke Hoechst buiten Duitsland tot op heden heeft ge daan is die in Vlissingen de groot ste. Doorslaggevend voor de be slissing tot de bouw van dit be drijf in het Sloegebied was de noodzakelijkheid van uitbreiding van de produktie van fosfor en fosforverbindingen in de eerste plaats voor de wasmiddelenindus trie. In de fabrieken in Duitsland van Hoechst waren niet voldoen de uitbreidingsmogelijkheden meer. Vlissingen bood voor Hoechst van de in aanmerking komende vesti gingsplaatsen de beste mogelijk heden met zijn spoor- en wegver bindingen en met de mogelijk heden van zeetransport en trans port met binnenschepen. Boven dien staat Hoechst in Vlissingen een onbeperkte hoeveelheid koel water ter beschikking terwijl de afvoer van afvalwater minder moeilijkheden oplevert dan op vele plaatsen elders. De fosfor fabriek waarvan de produktie reeds enige maanden geleden ge start is, beslaat momenteel zestig hectare. Hoechst heeft in totaal 240 ha in het Sloegebied in optie. In de eerste fabriek van Hoechst die gisteren geopend werd is totaal 110 miljoen mark geïnvesteerd. De tweede fosfor fabriek zal ongeveer 65 miljoen Duitse mark kosten. Voor verdere uitbreiding van het fabriekscom- plex van Hoechst in het Sloegebied wordt gedacht aan investering van ongeveer 60 miljoen Duitse mark per jaar. Van groot belang voor even tuele verdere plannen voor Hoechst in het Sloegebied' is de voorziening van electrische ener gie. Wanneer de tweede bouwfase van Hoechst in Vlissingen vol tooid is zal de behoefte ongeveer 14C megawatt bedragen. De elec- triciteitscentrale in Zeeland zal dan voor Hoechst niet meer vol doende zijn terwijl Hoechst aan de andere kant niet zo'n grote afne mer is dat zij alleen de bouw van een nieuwe centrale noodzakelijk zal maken. Hoechst heeft er dan ook de grootste belangstelling voor diat er nieuwe grote afnemers van electrische energie bij Vlissin gen zullen komen waardoor mis schien de bouw van een kern energiecentrale in Zeeland moge lijk zou worden. De Nigeriaanse regering is vastbesloten drie landcorridors voor hulpverlening aan de Bia- fraanse bevolking te openen, „met of zonder toestemming van de rebellen", zo heeft de Nige- riaanse regeringsfunctionaris Femi Okoenoe donderdag ver klaard. „Dat zal de wereld dan toch overtuigen van onze op rechtheid en van het feit, dat het antwoord nu aan het rebellen kamp is", voegde hij eraan toe. Op de topconferentie van de or ganisatie voor Afrikaanse een heid (O.A.E.), die gisteren in Al giers is begonnen, zal de fede rale regering de O.A.E.-commis sie voor Nigeria formeel verzoe ken, vertegenwoordigers naar Nigeria te zenden om de corri dors open te stellen. Femi Okoenoe deelde voorts mee, dat de 3500 ton hulpgoede ren die op het eiland., Fernado Poo liggen opgeslagen, "recht streeks daar vandaan-'naar^Eia- fra kunnen worden overgevlo gen, maar dat de overige vluch ten vanuit Lagos moeten ge schieden. De diverse hulporgani saties waren daarvan in kennis gesteld. In het Biafraanse Oemoea- faia is meegedeeld, dat het vliegveld van Oelilhiala dat als landingsplaats dient voor de vliegtuigen met hulp goederen door Nigeriaanse bombardementen ernstig be schadigd is. In de nacht van woensdag op donderdag kon den er geen toestellen landen. De Biafranen hebben nog een vliegveld, in Obi, waarvan het Internationale Rode Kruis ge bruik maakt, maar dat kan slechts één vliegtuig tegelijk ontvangen. Een Amerikaanse katholieke hulporganisatie stuurde vrijdag per vliegtuig 24 ton levensmid delen, plasma en medicamenten ter waarde van 97.000 dollar naar Biafra. Naar de directeur van deze organisatie, mgr. Ed ward Swanstrom, donderdag avond in New York meedeelde, worden de goederen via Amster dam verzonden, waar er nog Vlak voordat zijn schip uit Lon den zou vertrekken, sprong don derdagavond een Poolse matroos die niet naar zijn land terug wil de, in de Theems. Een veerboot, die langszij kwam, pikte hem op maar drie andere matrozen van de Poolse vrachtboot sprongen over boord en probeerden de vluchteling terug te halen. Daar bij ontstond een handgemeen, waaraan een einde kwam door de komst van de politie. Die nam de matroos mee naar het bureau, waar hij door ambtenaren van de immigratiedienst zal worden on dervraagd. Dankzij de hond Waldo heeft de Haagse politie donderdag avond laat twee mannen kunnen aanhouden, die ervan worden verdacht een café-eigenaar te hebben mishandeld en bedreigd. Het tweetal wilde diens café, aan de Suezkade, binnengaan, maar de eigenaar liet hen niet toe. Daarop gaf een der mannen, de 19-jarige los-arbeider W. C. van der T„ de eigenaar een klap met een wapenstok in de nek, terwijl de ander, de 20-jarige stratenma ker P. J. G., een luchtdrukpistool te voorschijn haalde en hiermee dreigde. De twee mannen gingen er van door toen de politie verscheen, die gealarmeerd was door cafébezoe kers. Later konden zij in de buurt worden aangehouden, maar zij ontkenden alles en bleken even min de gebruikte wapens bij zich te hebben. De politiehond Waldo ging op zoek en trof wapenstok en pistool aan onder een geparkeer de auto. Toen hte dier bovendien kon aantonen dat de los-arbeider de wapenstok in handen had ge had, zagen de mannen in dat de zaak verloren was. Zij gingen mee 'en zijn ingesloten. Amerika heeft donderdag toe gegeven dat het verkenningsschip „Pueblo" opdracht had Russische vlooteenheden te bespioneren en voor de Noordkoreaanse kust elektronische afluistering te be drijven. Met goedvinden van het Pentagon publiceerde het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken een kopie van de geheime instrukties die op 5 jan. j.l. aan de „Pueblo" waren ver strekt bijna drie weken voordat Noordkoreaanse kanonneerboten het sohip opbrachten. De publikatie van het doku- ment heeft voornamelijk tot doel, de Noordkoreaanse beschuldigin gen te ontzenuwen als zou de „Pueblo" opdracht hebben gehad vreemde kusten tot op drie mijl te naderen. De Noordkoreanen houden vol dat het sohip hun ter ritoriale 12-mijlstrook heeft ge schonden. Volgens de nu bekend gemaakte instrukties moest de „Pueblo" een minimumafstand van 13 zeemijlen tot de kust be waren. Het internationale rode kruis heeft de vluchten met hulpgoe deren naar Biafra in de nacht van donderdag op vrijdag moeten onderbreken, zo is in Geneve ver nomen. Eén van de twee vlieg velden, dat van Oeli-lhiala, is door de federale Nigeriaanse luchtmacht gebombardeerd en het andere, Obi Oetoeroe, ligt op het ogenblik midden in de ge vechtszone waardoor landingen te gevaarlijk zijn. Een bailey-brug over de Zuid- willemvaart bij het Belgische plaatsje Bree is donderdagavond onder het gewicht van een pas serende vrachtwagen bezweken. Het bleek dat een gedeelte van de pijlers van de 19 jaar oude brug volledig was doorgeroest, zo meldt de Hasseltse krant „Het belang van Limburg". Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. Het verkeer van en naar Nederland wordt omgeleid via Maaseik. Vier mensen zijn donderdag avond gedood en meer dan hon derd gewond nadat de Indische politie het vuur geopend had op socialistische betogers bij Tawah in Uttar Pradesj. Een woord voerder van de socialisten zei echter dat twaalf mensen door kogels zijn gedood. De betogers, ongeveer 800, protesteerden tegen „buitenspo rig optreden van de politie" en staken een politiepost in brand. Er werden 47 arrestaties ver richt. MAURICE CHEVALIER 80 JAAR In het Parijse Lido is donder dagavond een uitbundig feest ge geven ter ere van Maurice Che valier, die zijn tachtigste verjaar dag vierde. Vele bekenden uit de internationale theaterwereld waren daarbij aanwezig. Naar 't voorbeeld van Chevalier droegen alle gasten een strohoed. Maurice Chevalier heeft juist zijn zoveelste wereldtournee ach ter de rug. Hij denkt er nog niet over te stoppen. Wel wil hij het komende jaar zijn theateroptre den beëindigen, maar hij blijfft meewerken aan televisiepro gramma's en films. Sluiskilse jeugd bouwt soos De Sluiskilsejongeren hebben eigenhandig een ruimte gescha pen waarin zij een deel van hun vrije tijd zullen kunnen door brengen. De stichting voor sociaal en cultureel werk heeft twee ver vallen pandjes aan de Bovenweg, die al voor de sloop bestemd wa ren, bemachtigd en de jeugd van Sluiskil is met zagen, hamers en spaden aan het werk gegaan om van de twee huisjes één geheel te maken en zowel interieur als ex terieur te verbeteren. Op de foto ziet men enkele vrij willigers bezig met het ruwe werk, onder het keurend oog van een nog latere generatie. Maar de tijd is niet ver meer dat het soos- bestuur een deugdelijk pand zal aanvaarden. De naam zal „High Way" zijn, niet tot meerdere glo rie van een Terneuzense beat- groep trouwens, wie weet maar omdat het pandje aan de Bovenweg te vinden is. Boven Musselkanaal heeft vrij dagmorgen een hevig onweer ge woed, waarbij zich een soort „bliksemexplosie" heeft voorge daan. De nog nieuwe woning van de familie J. Strockmeijer aan de Musselweg werd geheel vernield. Het leek alsof er een bom was in geslagen. Geen ruit bleef heel, muren scheurden en deuren wer den uit de hengsels geslagen. De inboedel liep eveneens ernstige schade op. Een gelukkige omstan digheid was, dat de familie Strock meijer (man, vrouw en zoon) niet aanwezig waren. De knal werd in wijde omge ving gehoord en op hetzelfde mo ment zag buurman Schutte de deuren uit de woning vliegen waarna een rookkolom en een enorme stofwolk naar buiten joe gen. De brandweer die direct ver scheen, behoefde niet in actie te komen. Door dezelfde „explosie" wer den van een dertigtal woningen in de omgeving van de Musselweg de ruiten vernield; electriciteits- meterkasten werden van de muren gerukt en televisietoestellen zwaar beschadigd. Aan de Musselweg zelf sloeg de hoofdbuis van de waterleiding kapot. Daardoor stond de omgeving spoedig ge heel onder water. Enkele ooggetuigen menen een soort vuurbal te hebben gezien, die vermoedelijk door de schoor steen naar binnen is geslagen. Voordat mevrouw Strockmeijer vertrok had ze alle ramen geslo ten. Had ze dit niet gedaan, dan zou vermoelijk de ravage niet zo groot geweest zijn. Ongeveer tezelfdertijd kreeg mevrouw Groenwold uit Mussel de sohrik van haar leven. Terwijl ze in de keuken stond zag ze plotse ling vuur naar binnen komen. In een fractie van een seconde ging het echter weer langs dezelfde weg naar buiten. 6.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim zes miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de de spaarbank met volledige bankservice TERNEUZEN - WALSTRAAT 7/BEETHOVENHOF 126 AXEL SLUISKIL HOEK Noordstraat 6 Ir. C. Lelyplein 12 Julianastraat 13 eens elf ton bijkomt. On 15 sep tember zullen de goeaeren op het Portugese eiland SAO Tome i - arriveren, vanwaar ze naar Bia-j fra worden gebracht. vraagd of wel voldoende rekening is gehouden met de belangen van de werknemers, in het algemeen met de sociale gevolgen van de voorgenomen deling. Van de kant van de werkge vers is de toezegging gedaan dat de werknemers zouden worden uitgenodigd voor een gesprek. Dat gesprek is, zoals bekend, maandagmiddag j.l. gehouden. De ministers wilden van de werknemersvertegenwoordigers weten hoe dat gesprek is ver lopen. De werknemers hebben de ministers die voorlichting ge geven. Zij hebben de bewinds lieden verteld dat de werkgevers informatie hebben verstrekt over de overeengekomen opde ling van Wilton-Fijenoord-Brons- werk, waarbij de werkgevers hebben gepoogd de werknemers vertegenwoordigers gerust te stellen over de werkgelegen heidsaspecten, die het gevolg zouden kunnen zijn van die op deling. De werknemersvertegenwoordi gers hebben de ministers vrijdag ochtend verder verteld dat ze niet erg onder de indruk zijn ge komen van die pogingen. Met name voor wat de werkgelegen heid op korte termijn aangaat, toonden zij zich allerminst gerust. Zij hebben van die ongerustheid doen blijken door van de werk gevers een sociaal plan, een blauw druk, te verlangen. De werkgevers hebben zo'n nlan in uitzicht ge steld omstreeks oktober. De ministers hebben laten blij ken dat zii het zeer eens waren met de inzichten van de werk nemersorganisaties en ook met het feit diat de directies van de twee concerns gezamenlijke verantwoor delijkheid voor het sociale plan hebben aanvaard. Van de gelegenheid die de werk- nemersrenresentanten vrijdagmor gen haden om met de ministers te praten hebben zij gebruik gemaakt de mening van de bewindslieden te vragen over de werkgeleeen- heidsasnecten op korte termijn tengevolge van de overeengeko men opdeling van Wilton-Fijen- oord-Bronswerk. De ministers hebben uitdrukking gegeven aan hun indruk dat er gedurende de overgangsfase wel gevolgen mo gelijk zijr' Dit toneel ontrolde zich aan de voorbijgangers in een straat in het centrum van Wuppertal de enige stad ter wereld met een „Hochbahn"een vrachtauto, die één van de pilaren, waarop de spoorbaan rust, had geramd, ver oorzaakte deze instorting, die hel treinverkeer volkomen lamlegde v Er was alleen materiële schade maar die maa er dan oolo ziin. De ministers van economische zaken en van sociale zaken en volksgezondheid hebben zich vrij dagochtend, namens het kabinet, door de voorzitters van de werk nemersorganisaties in de metaal industrie laten voorlichten over de gebeurtenissen rond het bedrijf van Wilton-Fijenoord-Bronswerk. De besturen van Rijn-Schelde, VMF-Stork-Werkspoor en van Wilton-Fijenoord-Bronswerk heb ben, zoals bekend is, afgelopen weekeinde overeenstemming be reikt over opdeling van Wilton- Fij'enoord-Bronswerk door de ma ritieme activiteiten van dat bedrijf bij Rijn-Schelde onder te gaan brengen en de landbezigheden bij VMF. In de door minister De Block voorgezeten bijeenkomst hebben de ministers meegedeeld ook ver rast te zijn geweest door de snel heid waarmee de situatie in de scheepsbouwwereld zich sinds vorige week donderdag heeft ont wikkeld. De ministers zeiden uit hetgeen naderhand over die ont wikkelingen hekend is geworden de indruk te hebben gekregen dat bij het bereiken van een resultaat in hoofdzaak aandacht scheen te zijn geschonken aan economische en technische aspecten. In een de afgelopen dagen met leiders van de betreffende werven gevoerd ge sprek hebben de ministers ge-

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3