Grote brand in Antwerps warenhuis Hoechst-Vlissingen geopend MUL Beter pensioen? dan meer premie Twee doden ZU1D-VIETNAM WIL INV.N. Albanië verlaat pact van Warschau Interparlementair wereldcongres veroordeelt Warschaupact- landen Prins Bernhard vulde eerste zakken met fosfor de N.V.V.-rapport: RABIO DE KOCK Premier Cernik: BINNENKORT OPNIESW RUSSISCH- TSJECHISCHE ONDERHANDELINGEN HET WEER Veel deden bij gevechten in Kanton? Kamerlid Koekoek werd door studenten ontvoerd ZATERDAG 14 SEPTEM BER 1968 21e Jaargang No. 5285 Twee doden Kerncentrale Zwembad Gasverwarming Wereldraad van kerken vraagt bijdrage voor Perzië Mist 70 procent Pensioenbasis Weerbericht Hoogwater Eerlijk Waarschuwing Zon- en Maanstanden 6ANKETBAKKERI). Frankering bij abonnement; TERNEUZEN Direeteur-Hoefdredncfeur P. J. ran Se Sancte j Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon; 0115(1—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tof 10 uur voormiddag. 30 persoden zijn gewond bij een felle brand die vrijdagmiddag op slagplaatsen van de Antwerpse „Grand Bazar" te Edegem in het zuidelijk deel van de Antwerpse agglomeratie heeft geteisterd. De brand ontstond om kwart over twaalf in de speelgoed- en plastiekafdeling van het grote complex waar verscheidene hon derden mensen werken. In de kan tine naast de speelgoedafdeling ontstond paniek, toen zware rook wolken naar binnen drongen. Ver scheidene mensen sprongen uit de ramen van de eerste verdieping en liepen gebroken armen of benen op toen zij vijf meter lager op ge parkeerde auto's terecht kwamen. De overige personeelsleden kon den zich via de normale uitgangen in veiligheid rbengen. De Antwerpse brandweer die met groot materaal uitrukte, kon de brand in goed twee uur in be- Zuid-Vietnam zal op de komen de algemene vergadering van de Verenigde Naties het lidmaat schap van de volkerenorganisatie aanvraigen, zo meldt het Zuid- vietnamese persbureau vrijdag. Tussen 1951 en 1955 heeft Zuid- Vietnam vergeefs gepoogd lid te worden. Nadien werden geen nieuwe pogingen gedaan. In 1954 stelde de Russische afvaardiging dat zowel Noord- als Zuid-Viet nam en Noord- en Zuid-Korea zouden moeten worden toegela ten. De Albanese nationale verga dering heeft vrijdag met alge mene stemmen haar goedkeu ring gehecht aan de terugtrek king uit de organisatie van het pact van Warchau, zo heeft ra dio-Tirana bekend gemaakt. Het parlement handelde op voorstel van premier Mehmet Sjehoe, die de dag tevoren be toogd had dat het verdrag niet langer de vrede, het socialisme en het proletarische internatio nalisme diende, maar „de be krompen belangen van het Sow- jet-leiderschap en de Ameri kaanse contrarevolutionaire al liantie voor de overheersing van de wereld." Albanië dat Peking steunt in zijn ideologische strijd tegen Moskou, is nooit officieel uit de organisatie van het pact van Warschau gezet. Sinds 1962 is het echter niet meer voor bij eenkomsten van de aangesloten landen uitgenodigd. De politieke commissie van de interparlementaire wereldconfe rentie, die momenteel in de Peru viaanse hoofdstad Lima wordt gehouden, heeft donderdag de Warsehaupaet-landen veroor deeld die aan de bezetting van Tsj echo-Slow afcij e hebben deel genomen. Direkt nadat een desbetreffen de resolutie was aanvaard, ver lieten de delegaties uit de Sow- j et-Unie, Polen, Hongarije, Bul garije en Mongolië boos de zaal. Zij deelden mee dat ze hun re geringen zullen vragen of ze de conferentie definitief de rug moeten toekeren. Aan het congres van de parle mentaire wereldunie nemen 482 afgevaardigden uit 63 landen deel. dwang krijgen. Het middelste ge deelte van het complex, dat naast opslagplaatsen ook werkplaatsen, een garage, een slagerij en de centrale boekhouding met kost bare computers omvat, liep zware schade op en stortte gedeeltelijk in. De schade wordt op enkele tientallen miljoen franken ge raamd. Terwijl de brandweer met groot materieel de vuurhaard aanpakte, reden ziekenauto's af en aan om de gewonden te vervoeren. Deze hadden veelal lichte brand- of snijwonden of gebroken ledema ten. Vrijdagavond werd bekend dat de brand toch twee doden heeft geëist, uit het puin werden de lij ken van twee brandweermannen van de onderneming geborgen. In het Sloegebied hij Vlissin- gen heeft prins Bernhard vrij dagmiddag de nieuwe chemische industrie van „Hoechst-Vlissin gen" N.V. geopend door telefo nisch aan het bedrijf opdracht te geven de eerste zakken met fos for te vullen. Bij aankomst bij het bedrijf werd de prins welkom geheten door de directeur van „Hoechst- Hooland", de heer Brookhuis. Bij de officiële opening waren be halve leden van de raad van be stuur van „Farbwerke Hoechst" -ook de Duitse ambassadeur, dr. Arnold, en vertegenwoordigers van het ministerie van economi sche zaken aanWezig. Prof. K. Winnacker zei tijdens een toespraak, dat de verdere uitbreidingen van Hoechst in het Sloe-gebied voor een deel zullen afhangen van het voort gaan van de industrialisatie in Zeeland. Vooral een kerncen trale, waardoor Hoechst goed kopere energie zou kunnen be trekken, is volgens prof. Win nacker van enorm belang. Ook is Hoechst zeer geïnteres seerd in een eventuele pijplei ding voor olietransport tussen Rotterdam en Antwerpen, dit vanwege de plannen van Hoechst om zich in de toekomst ook op petrochemisch terrein te gaan begeven. Volgens prof. Win nacker zou het misschien moge lijk zijn dat er in de nabijheid van Hoechst een raffinaderij zou komen, die zijn olie zou kunnen krijgen uit dezelfde pijplijn. Prof. Winnacker schonk aan de gemeente Vlissingen ter gelegen heid van de opening 250.000, voor de bouw van een overdekt zwembad. Nadat hij de opening had ver richt, merkte prins Bernhard nog op dat hij 33% jaar geleden op economisch terrein begonnen is bij de I.G. Farben, de indus trie, waaruit later „Farbwerke Hoechst" is voortgekomen. Na de opening heeft prins Bernhard een rondgang door het bedrijf gemaakt. Vervolgens begaf prins Bern hard zich in gezelschap van de leden van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en de commis saris der koningin, de heer mr. J. van Aartsen, aan boord van het loodsvaartuig „Capella" voor een korte vaartocht op de Wes- tersohelde. Op de rede van Vlis singen werd de methode van be- loodsen vanaf het loodsvaartuig „Capella" aan de prins gedemon- Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De wereldraad van kerken heeft aan zijn meer dan 200 leden-kerk genootschappen verzocht in totaal 100.000 dollar bij te dragen voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving die zich begin deze maand in Perzië heeft voorgedaan. streerd. Na aankomst in de Vlis- singse buitenhaven is de prins per auto naar het Nollenbos in Vlissingen gereden, vanwaar hij per helikopter is vertrokken. Dichte mist in het midden van het land was er oorzaak van, dat prins Bernhard gisteren veel later in Vlissingen arriveerde dan zijn plan was. De prins die om kwart over tien per helikopter in Vlissin gen zou aankomen, was er om het middaguur nog niet, doordat het toestel niet kon opstijgen. Het was de bedoeling dat de prins een bezoek zou brengen aan de Vlissingse loodssociëteit van het Nederlands loodswezen en daarna een vaartocht zou maken op de loodskotter „Capella" op de Westerschelde, waarbij de prins het loodsen zou worden getoond. Om kwart over twaalf kwam prins Bernhard i/ Vlissingen aan bij het hotel „Brlttannia", waar hem door het Zeeuwse provinciaal bestuur een aperitief en lunch aangeboden werd. Bij zijn aankomst in Vlissingen werden aan de prins diverse representanten van het Vlissingse bedrijfsleven voorgesteld, onder wie de directeur van de konink lijke maatschappij „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, en de heren H. Friedrich, directeur van de N.V. Hoechst-Vlissingen. De ontwikkeling van de leeftijdsopbouw van onze bevolking zal er waarschijnlijk toe leiden, dat het vraagstuk van de pensioenvoorziening zich in de toekomst nog nadrukkelijker zal manifesteren dan thans het geval is. Een adequate voorziening zal (afgezien van de overheids sector) moeten lelden tot een sterke stijging van het aandeel der pen sioenpremies in de loonsom. Deze premies zouden daartoe op een peil moeten komen van vier h vijf procent voor de lager betaalden en van plm. 20 procent voor personen met een inkomen van 30.000. Dit blijkt uit het rapport „Pen sioen voor allen", een omvangrijke studie (167 pagina's) over de toe komst der pensioenvoorzieningen dat werd samengesteld door het wetenschappelijk en scholingsin stituut van het N.V.V. Dit insti tuut heeft 2% jaar aan het rap port gewerkt. Het rapport, dat gisteren is ver schenen, moet nog door de beleids organen van het N.V.V. en de aan gesloten organisaties worden be sproken. Dat het N.V.V. het rap port thans reeds heeft gepubli ceerd, betekent niet dat het be stuur alles wat in het rapport staat zonder meer accepteert, maar wel dat het positief staat tegen over de richting die hierin wordt aangewezen, zo verklaart drs. W. Olthof, directeur van het W.S.I. van het N.V.V. Onder een adequate pensioen voorziening verstaan de samen stellers van het rapport een bruto- pensioen (inclusief a.o.w.) dat op 70 procent van het bruto-inkomen Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN ligt (voor de laagst betaalden meer) en dat via indexatie bestand is tegen geldwaardevermindering. Om na te gaan welke afstand moet worden overbrugd tussen de bestaande pensioenvoorziening en de in het rapport als adequaat ge karakteriseerde situatie, hebben de samenstellers van het rapport berekend hoe hoog de pensioen premies zouden moeten zijn bij verschillende financieringsstelsels en onder verschillende omstandig heden. Dit heeft geleid tot de con clusie dat de premies op een peil van vier k vijf procent (voor lager betaalden) en van plm. 20 procent (voor een inkomen van 30.000) moeten komen. Een andere oplossing is vol gens het rapport een zodanige verhoging van de a.o.w., dat de minimumtrekkers alleen de verhoogde a.o.w.-premie be hoeven te betalen om zich een adequaat pensioen te verwer ven. Deze oplossing komt er op neer dat iedereen de ver hoogde a.o.w.-premie zal moe ten betalen. Naast het financieringsstel sel (omslag- of kapitaaldek king) is bij een pensioen systeem van groot belang vol gens welke verdeelsleutel de ontvangen premies uiteindelijk worden omgezet in pensioenen voor de contribuanten. In het rapport wordt een aantal pensioenbases behandeld. De voor keur wordt uitgesproken voor het puntensysteem, omdat dit ener zijds administratief eenvoudig is en voorts premie-overdrachten tussen de deelnemers voorkomt. RUSTIG WEER Boven W.-Rusland is de lucht druk laag. Ook boven het zee gebied ten westen van Ierland en de Golf van Biscaje is de luchtdruk laag. Hierin bevinden zich twee lagedrukkernen, waar van die boven de Golf van Bis caje het komende etmaal heel langzaam in noordoostelijke richting koers. De luchtdrukver- schillen boven onze omgeving blijven nog klein zodat er een zwakke wind verwacht wordt die geleidelijk naar richtingen tussen zuid en oost draait. Naast wat laaghangende bewolking worden ook opklaringen ver wacht terwijl de neerslagkansen klein zijn en de temperaturen ongeveer dezelfde zullen zijn als vrijdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zwakke wind Op de meeste plaatsen droog weer met plaatselijk mist of laag hangende bewolking, maar ook opklaringen. Overwegend zwakke w'n-i draaiend naar richtingen tussen zuid en oost. Weinig ver andering in temperaturen. ZATERDAG 14 SEPTEMBER De Tsjechoslowaakse premier, Cernik, heeft vrijdag op een bij eenkomst van de nationale ver gadering in Praag verklaard dat zeer binnenkort „onderhandelin gen op het hoogste niveau tussen Sowjetrussische en Tsjechoslo waakse leiders zullen beginnen over de terugtrekking van vreemde troepen uit Tsjecho- Slowaklje". Dat meldde radio Praag. De nationale vergadering was vrijdag bijeengekomen om be langrijke besluiten te nemen ter nakoming van de overeenkomst met Moskou. Eén daarvan zou het annuleren van de wet op de opheffing van de censuur zijn. Dat zou tot gevolg hebben dat de pers weer even streng gemuil korfd wordt als ten tijde van Novotny. Verwacht wordt dat tijdens de parlepg^ntszitting, die mogelijk twee .dagen zal duren. wijzigingen in de regering zul len worden aangebracht. Premier Cernik zei in zijn regeringsverklaring dat het defi nitieve vertrek van de vreemde troepen afhangt van de waar- horgen ter bescherming van het socialisme in Tsjecho-Slowakije. De regering heeft besloten de bepalingen van het verdrag van Moskou eerlijk uit te voeren en het is „buitengewoon onvoor zichtig" om te denken dat dit slechts formeel zou gebeuren, zei hij. De vergadering werd geopend door de voorzitter, Josef Smr- kovsky. Zijn rede werd recht streeks door de radio uitgezon den. Aanwezig waren voorts pre sident Svoboda, partijleider Du-b eek an alle Darlementsleden Cernik zei dat de regering voortaan moet vermijden, de in ternationale factoren te onder schatten en haar politiek moet voeren op een realistische bena dering van de internationale be trekkingen. De buitenlandse po litiek zoals die in de regerings verklaring van april van dit jaar was vastgesteld is nog steeds van kracht. De regering is vastbe sloten de veiligheid van de repu bliek, haar souvereiniteit en de veiligheid van haar westelijke grenzen te waarborgen, aldus de premier. Hij zei dat een „com missie voor de verdediging van de republiek" zal worden inge steld. De regering zal haar banden met de landen van het War- schaupakt verstevigen. Cernik prees het hoge moreel en de grootse houding van het Tsje choslowaakse leger, „dat zal bij dragen aan het verwezenlijken van de hoop op nationale sou vereiniteit van ons volk". Russische troepen zijn beziy zich terug te trekken uit Praag, Bratislava en Brno. Hier een beeld uit Praag: te voet trekken de Sovjetsoldaten over een brug in de omgeving van het vliegveld van de Tsjechische hoofdstad. De premier waarschuwde dat degenen die georganiseerd ver zet plegen tegen het socialisme, op geen enkele tolerantie behoe ven te rekenen. Anti-socialisti sche stromingen zullen op vreed zame manier worden bestreden. De staatsorganen moeten zich strikt aan de wet houden om on schendbaarheid van domicilie, briefwisseling en de bewegings vrijheid van de burgers te ga randeren. De regering ziet zich verplicht maatregelen te nemen om het werk van de pers te leiden, zo dat deze de regeringspolitiek steunt en valse uitleg kan vermij den, aldus de premier. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.08 6.44 7.18 7.27 n.m. 6.26 7.02 7.36 7.45 ZONDAG 15 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden 7.03 7.39 8.13 8.22 7.27 8.03 8.37 8.46 MAANDAG 16 SEPTEMBER Breskens 8.10 8.44 Terneuzen 8.46 9.20 Hansweert 9.20 9.54 Walsoorden 9.29 10.03 Sept. 14 15 16 17 18 19 20 ZON op onder MAAN op ondei Het zgn. eindloonstelsel wordt in het N.V.V.-rapport van de hand gewezen, omdat daarbij blijkt dat degenen die in hun leven promo tie maken op aanzienlijke wijze worden bevoordeeld ten koste van hen die in dezelfde positie blijven of zeifs achteruitgaan. In het rapport wordt ruime aan dacht besteed aan de problema tiek van het financieringsstelsel. Zowel het kapitaal- als het omslag stelsel wordt nader onder de loep genomen. In het rapport wordt een voorkeur uitgesproken voor een gemengd financieringssysteem. Zo'n gemengd systeem is moge lijk, wanneer tussen de bestaande pensioenfondsen een dwarsverbin ding wordt geslagen, waardoor zij één groot communicerend vermo gensstelsel gaan vormen. De taak van de afzonderlijke pensioen fondsen zal daardoor beperkter worden en voornamelijk liggen op het gebied van de inning en regi stratie der premies en uitbetaling der pensioenen. De gezamenlijke pensioenfondsen zullen dan da centrale voor allen geldende be slissingen moeten nemen. (Zie verder pag. 2.) Wanne SailCijZSllMljtS 6.13 6.14 6.16 6.18 6.19 6.21 6r23 18.57 18.55 18.53 18.50 18.48 18,46 18(43 Chinese troepen hebben in Kanton bijna 400 rode gardisten gedood sinds zij in juli tussen beide kwamen in de onderlinge gevechten van rode-gardegroe- pen, zo hebben volgens nationa listische kranten in Hongkong reizigers meegedeeld. De militairen zouden de kant van de groep „Oostenwind" heb ben gekozen, die strijd leverde met de groep „Rode vlag". Dui zenden leden van laatstgenoemde organisatie waren gevangen ge nomen. Het provinciale revolu tionaire comité had vijf „rode vlag"-leiders te dood veroor deeld. In Kanton verschijnen volgens sommige reizigers pam fletten waarin tegen de „gru weldaden" van het provinciale comité wordt geprotesteerd. Deze berichten vallen samen met een plotselinge stijging van het aantal vluchtelingen dat uit de provincie Kwangtoeng, waar van Kanton de hoofdstad is, naar Hong Kong komt. Het tweede kamerlid de heer H. Koekoek heeft een aanklacht wegens mishandeling ingediend tegen acht Nijmeegse studenten, die hem donderdagavond hadden ontvoerd in een bestelauto. Daar bij is de heer Koekoek gewond geraakt; hij heeft zich onder doktersbehandeling moeten stel len. Twee van de acht studenten kwamen donderdagavond bii de woning van de heer Koekoek met het voorwendsel dat ze hem wilden fotograferen. Ze verzoch ten hem mee te gaan in hun auto, omdat ze de foto wilden maken bij het plaatsnaam bord van Bennekom. De heer Koe koek stapte daarop in maar merkte al gauw dat de studen ten doorreden in de richting Wageningen. Hü gelastte hen te stoppen, maar hieraan gaven ze seen gehoor. Toen wist de heer Koekoek de chauffeur met ge weld tot stoonen te riv/mgen. Er ontstond een h-o-1-- en, waar bij de heer Koekoek en een stu dent al worstelend uit de auto rolden. De politie van Ede heeft zeven van de acht studenten gearres teerd en ingesloten. Bij verhoor bleek, dat de studenten, die tegen de heer Kee"-oek hadden gezegd dat ze uit Utrecht kwa men, een grap wilden uUhalen. Het was de bedoeling c'.e boe renleider mee te nemen naar Nijmegen om hem daar tijdens een studentenbijeenkomst '.i 21.37 15.06 22.25 16.05 23.28 16.50 17.24 0.42 17.48 2.02 18.05 3,24 18.191aten optreden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1