PROVINCIAAL NIEUWS RIHA Gezinsverdunning mossel* versteege MENINGSVERSCHILLEN IN HET KREMLIN OVER TSJECH0-SL0WAKUE Rusland wil kwestie- Ts j ech o-Slowak kuiten V.N. houden Gewelddaden Impopulaire maatregelen Nieuwe epze! van pasteraal werk in kanaalzone Afrika wil buitenlandse hulp bij voorlichting Hondsdolheid nabij Nederlandse grens Zes torenflats voor 1100 studenten in Diemen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Sas van Gent Schoondijke klankrijk de beste Fraude met kaschèques opgehelderd Buitenlands opllchtersnaar gezocht Bootje omgeslagen man verdronken Zware straffen voor overtreders Leids protest tegen ontslag lector van Kaapse universiteit Secretaris raad kinder bescherming geschorst Zedekwetsende stencils uit helikopter geworpen Columbiaan probeerde valse dollarbiljetten te wisselen Columbiaan lichtte Brusselse banken op Donderdag 12 september 196? Uitbreiding Dow Op het voornaamste produk- tie-complex van Dow Chemical Terneuzen zijn nieuewe fabrie ken in aamibouw voor de vervaar diging van Saran F kunstharsen en vinylideen chloride mono- meer. De fabrieken zullen eind volgend jaar in produktie zijn. De kunstharsen worden onder meer gebruikt bij de fabricage van magnetisch banden en rol- films. Ook zullen de nieuwe fa brieken stoffen vervaardigen, die gebruikt worden voor be schermende coatings en nylon verpakkingen, alsook in de bouwindustrie. Hoewel geen cijfers zijn be kend gemaakt betreffende het vermogen van of investeringen in de fabriek, deelde Dow Che mical wel mede dat de Saran F fabriek de grootste in Europa zal zijn op dit gebied. Ruilbeurs Zaterdag a.s. begint weer - maandelijkse ruilbeurs van tot 16 uur in het clubhuis „De Sluis", Dijkstraat 8082. Commissaris der Koningin opende cultureel centrum „De Halle" In aanwezigheid van een groot aantal genodigden, waaronder o.m. het gemeentebestuur van Axel, leden van Gedeputeerde Staten en fractievoorzitters uit de Provinciale Staten, burge meesters uit de omgeving, afge vaardigden van culturele vereni gingen, de hoofddirektie uit Brussel en de voltallige direktie van de Nederlandse Stikstof Mij te Sluiskil, heeft de Commissa ris van de Koningin in de pro vincie Zeeland Mr. J. van Aart- sen, vergezeld van zijn echtge note, het nieuwe Axelse cultu rele centrum „De Halle" offi cieel geopend. In ons volgend nummer ko men wij hierop uitvoerig terug. Brandweer vierde 50-jarig bestaan Het afgelopen weekeinde vier de de vrijwillige brandweer van Sas van Gent haar 50-jarig bestaan. Dit feit werd herdacht met een optocht van mannen en materieel door de gemeente, voorafgegaan door de harmonie „De Verenigde Vrienden". Ook werd voor de middag op het Keizer Karelplein de onlangs aangeschafte reddingmiddelen gedemonstreerd zoals een op perslucht knippende schaar voor bijv. het dak van een auto open te knippen en een hydraulische kruk om eventueel een chauf feur die bekneld in zijn wagen zit te bevrijden. De jeugd kreeg de kans om nu eens zelf met een echte brandspuit te spuiten. Op de middag werd door een firma uit Eindhoven en de brandweer van Sas van Gent in aanwezigheid van vertegen woordigers van omliggende korpsen de hoge druknevelspuit gedemonstreerd evenals de pas gekochte schuimblusser-aan- hangwagen waarin zich 200 kg bluspoeder onder druk bevindt die speciaal is aangeschaft voor autobanden, tankongevallen en andere chemische branden. Des avonds was er in „De Oude Brug" een gezellige avond voor allen die iets met de brandweer te doen hebben. Boerenleenbank opent bijkantoor In samenwerking met de buurtvereniging Sint Albert uit Sas van Gent opent de Boeren leenbank uit Sas van Gent van daag een bijkantoor in de nieu we woonwijken van Sas van Gent. De officiële opening ge schiedt door burgemeester R. A. J. den Boer en des avonds is er Er zouden in ons land 600.000 woningen minder nodig zijn ge weest, indien we nu dezelfde be zetting per woning zouden heb ben gehad als in 1930. Bedroeg in dat jaar de bezetting per woning 4,2 personen, thans is dit cijfer 3,5. Deze cijfers werden in Den Haag tijdens een bijeenkomst van Nederlandse, Belgische en Lu xemburgse journalisten genoemd door mr, J. W. G. Floor, direkteur van de volkshuisvesting by het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, toen hij het probleem „gezinsverdunning" ter sprake bracht. Sprekende over het Nederland se bouwbeleid, merkte hij op, dat in 1968 twee miljard gulden aan rijkssubsidies zullen worden ver strekt voor de wondngwertbouw. De na-oorlogse produktie behan delend, merkte mr. Floor op, dat de een aantal jaren geleden be reikte produktie van 80.000 wo ningen (vóór de oorlog 40.000 per jaar) voldoende zou zijn om de behoefte te dekken en voor enige vervanging, nodig door bijvoor beeld wegenaanleg en dergelijke; dus niet voor krotopruiming. In 1967 werd een aantal van 127.000 gereed gekomen wonin gen bereikt. Mr. Floor was van oordeel dat in de toekomst een jaarlijkse produktie van 125.000 woningen nodig zal zijn voor „groei en vervanging". voor de kinderen een lampion optocht, waaraan de harmonie haar medewerking verleent. AUTOBOTSING Op de rijksweg had dinsdag avond een aanryding plaats tus sen twee personenauto's. Een personenauto bestuurd door H. W. uit Schoondijke wilde linksaf de Cathalijmenweg inslaan op het moment dat hij werd ingehaald door G. H. uit Sluis. Een botsing was niet te vermijden. H. kwam met zqn auto in de sloot terecht, terwijl W. met zijn auto over de kop sloeg. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. De ma teriële schade was groot. PROJEKTIEL GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden nabij de Riniglaan is men op een bom uit de laatste wereldoorlog ge stuit. Het projektiel was zeer ge vaarlek, daar de slagpen bloot en nog intakt was. Door de hulpverleningsdienst is de bom onschadelijk gemaakt, nadat eerst enige omwonenden hua woning hadden moeten ver laten. Als exclusief dealer van de Rlha orgels,, nodigen wij u uit de geweldige Riha orgelkollektie te komen belui9teren.HetRiha orgelwaar eike muziekliefheb ber verrukt over blijft I Vanaf 1.995,-Unci, bank en nagalm). •lis goeds merken in **n zeek Middelburg L.Delft 103*105 Tol.01180-7«M| .ook In Den Hang Groningen Heerlen^ (Vervolg van pag. 1) Bij monde van haar vice-mi nister van buitenlandse zaken Jacob Malik heeft de Sowjejt- Unie woensdag de algemene ver gadering der V. N. ervoor ge waarschuwd de toestand in Tsje eho-Slowakije niet meer aan de orde te stellen. Een debat hier over in de assemblee noemde hij een „inmenging" die het nor male werk van de volkerenorga nisatie zou belemmeren. Malik ging hier niet verder op in. Malik gaf deze waarschuwing in de veiligheidsraad. George Ball, de leider van de Ameri kaanse afvaardiging, herinnerde de Rus eraan dat de veiligheids raad met dertien tegen twee stemmen, besloten had de ont wikkeling in Tsjeeho-Slowakije te blijven volgen. Uit persberichten blijkt dat de slechte verhouding tussen de Tsjechoslowaken en de bezet tingstroepen dikwijls tot geweld daden leiden. Zo stond woens dag in de pers, dat zondagnacht bij een twist in een Praags café tussen Russische militairen en Tsjochoslowaakse burgers de mi litairen twee Tsjechoslowaakse politiemannen die tussenbeide kwamen, met schoten zwaar heb ben verwond. De justitie pro beert de „onbekende daders" te achterhalen, aldus het bericht. Dinsdagnacht zou bij een Rus sisch kampement in Praag een 17-jarige jongen zijn doodge schoten. Ook elders in het land doen zich dergelijke incidenten voor. Te Jicin werd, volgens oog getuigen, 'n jongen en zijn moe der doodgeschoten, terwijl een andere jongeman die zijn ver loofde tegen „buitenlandse" mi litairen wilde beschesrmen ern stig werd gewond. Intussen wordt in de Russische pers gewaarschuwd, dat niet al leen in Tsjeeho-Slowakije, maar ook in Rusland zelf als gevolg van een verslapping van de in vloed van de communistische partij meningen worden verkon digd die niet stroken met de par tij-opvattingen. Als voorbeeld noemt het blad „Sowjetskaja Rossia" de stad Obninsk op 100 km van Moskou, waar het ideo logische werk zou zijn verwaar loosd en „dubieuze personen on juiste denkbeelden verspreiden over de ontwikkeling van de letterkunde en de beeldende kunsten". Vele communisten, onder wie partijfunctionarissen, zouden dit over hun kant laten gaan. Het blad roept op tot een grotere activiteit van de partij - agitatoren, die dageiyks met de massa moeten praten om haar te beïnvloeden en haar te overtui gen van de juistheid van de party-opvattingen. President Svoboda heeft giste ren in de Skodafabrieken te Pil zen verklaard, dat de regering ter uitvoering van de akkoorden van Moskou impopulaire maat regelen zal moeten nemen. „De enige vraag is hoe wij deze over eenkomsten nauwgezet kunnen nakomen, opdat wij op onze beurt de andere partij kunnen vragen hetzelfde te doen", aldus I het staatshoofd. I De Tsjechoslowaakse leiders zijn kenneljjk bezig de bevolking zo duidelijk en volledig mogelijk voor te lichten over hetgeen er is gebeurd nadat de eerste bui tenlandse troepen op 20 augus tus de grenzen overtrokken. Vol gens welingelichte kringen zul len deze week leden en niet- leden van de communistische partij over de akkoorden van Moskou worden ingelicht. Intussen werken parlements commissies aan een wetsvoorstel waarbij de censuur weer wordt ingevoerd één van de eisen die Moskou heeft gesteld. Radio- Praag meldde dat de minister van cultuur en voorlichting, Ga- luska, heeft meegedeeld, dat de kern van de wet een vergroting van de wettelijke aansprakelqk- heid van de hoofdredacteuren inhoudt. De voorzitter van de culturele commissie uit het par lement, Polednak, heeft gezegd dat hij voor het wetsontwerp zal stemmen, er op vertrouwende dat het om een tijdelijke rege ling gaat, zoals de regering na drukkelijk heeft gesteld. Vrijdag zal het parlement het voorstel behandelen. Van goedingelichte zijde is later meegedeeld dat de Russi sche troepen niet zonder meer uit de drie steden teruggetrok ken zullen worden. Vice-premier Humouz had op da persconferen tie duidelik te kennen gegeven dat de drie steden pas ontruimd zullen worden als de Tsjechoslo waakse pers zich houdt aan de richtlenen, vastgelegd in het eind augustus in Moskou gete kende protocol. De berichten over de Russi sche troepen in Tsjeeho-Slowa kije blijven verward. Uit Praag is al gemeld dat het grootste deel van de Russische troepen die de stad sinds 21 augustus bezet heb ben gehouden, in de loop van dinsdagnacht en woensdag ver trokken zqn. Russische troepen en tanks zouden zich woensdag middag van de voornaamste stra tegische punten in Praag terug getrokken hebben, alleen het grote park tegenover het hoofd station zou nog niet ontruimd zqn. In een vergadering van 145 katholieken uit het dekenaat Ter neuzen is besloten tot een nieuwe pastorale aanpak. De kanaalzone zal daarbij als een eenheid worden beschouwd, die de besloten paro chiegemeenschappen enigszins zal doorbreken. Pastoor 3. A. Segers, de nieuwe pastoor van Terneuzen, leidde de bijeenkomst te Sluiskil, waarop alle katholieke groeperin gen In de kanaalzone vertegen woordigd waren. „Deze avond mag niet misluk ken", aldus de deken In zijn ope ningswoord, „anders worden we weer een heel stuk teruggewor pen". Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de avond, die belegd werd in het restaurant van het Sluiskil- se ziekenhuis, zelfs een succes zou worden. Uit de kanaalzone moesten drie afgevaardigden gekozen worden voor het diocesaan pastoraal be raad, waarin een groep mensen onder leiding van het bisdom zich bezint op de vormgeving van het christen- en kerk-zijn in deze tijd. Het tweede doel lag op dekenaal niveau: van strikt parochieel naar dekenaal. Uit de acht naar voren gescho ven kandidaten voor het dioce saan beraad werden gekozen: me vrouw VereeckenRemery uit Sas van Gent en de heren F. de Waal uit Terneuzen en J. van de Voorden uit Sluiskil. De priesters hadden uit hun midden als ver tegenwoordiger gekozen pater Paulinus, rector van het rectoraat (parochie) Sluiskil en overste van de capudjnergemeenschap daar. Tot nu toe werkten in de ka naalzone aparte „heraden" van leken, priesters en religieuzen. Deze beraden werden tijdens de vergadering opgeheven. De nieu we organisatie gaat uit van be paalde noden en behoeften, die de aandacht moeten krijgen van werkgroepen. In de werkgroepen zullen pries ters, religieuzen en leken samen denken over en werken aan be paalde problemen. Uit deze werk groepen zullen vertegenwoordi gers gekozen worden die samen het algemeen beraad vormen. Als agendacommissie zal daarenboven het pastorale comité fungeren. De vergadering bracht zelf een groot aantal noden en behoeften, die in de kanaalzone leven naar voren. Genoemd werd o.a.: de noodzaak van meer kontakt tussen leken en priesters, meer kontakt met andersdenkenden, goede voor lichting i.v.m. vernieuwingen, spe cialisatie van de geestelijkheid naar capaciteit, jeugdproblemen, voorlichting en vorming van ver loofden, zorg voor buitenlanders en schippers, voor bejaarden en weduwen, de oprichting van een bureau voor huwelijks- en gezins moeilijkheden en de uitbouw van een kerkelijk informatiecentrum. De postale recherche te Den Haag heeft woensdagmorgen de 31-jarige besteller van het dis trictspostkantoor L. F. van K. aangehouden, die zich sedert eind juli een zestal door de nost- chèque- en girodienst als brief aan verschillende rekeninghou ders toegezonden kascheques heeft toegeëigend. De kaschèques zijn door hem van valse handte keningen voorzien en op ver schillende Haagse postkantoren geïnd. Het gaat om een totaal bedrag van ƒ3000. De dader, die inmiddels een bekentenis heeft afgelegd, heeft het geld, o.m. aan een buiten landse reis, opgemaakt. De betrokken rekeninghouders waren al door de postchèque- en girodienst schadeloos gesteld. Krant en televisie moeten het in de met de E.E.G. geassocieer de Afrikaanse landen afleggen tegen de radio, als het erop aan komt de bevolking voor te lich ten over de betekenis van ont wikkelingssamenwerking. Aldus onderwijskrachten uit een tien tal Franstalige landen in ant woord op vragen die hen zijn gesteld door de Nederlandse or ganisatie voor internationale bij stand, N.O.V.I.B., In samenwer king met de Union Internatio nale pour la Liberie d'Enseigne- ment (Uile). Zondag 15 septem ber zal. de N.O.V.I.B. samen met Nederlandse deskundigen een diskussie met circa 80 schoof- hoofden en onderwijsinspekteurs uit 12 Franstalige landen-in-ont- wikkeling voeren in het buiten centrum „De Harskamp" op de Veluwe. Het onderwerp: Voorlichting over ontwikkelingssamenwerking in de landen die zelf in ontwik keling zqn. Tevoren is aan de deelnemers verzocht per land te reageren op een aantal vragen. Hierbij ging het er om in grote lqnen vast te stellen of er al dan niet sprake is van bewuste en aktieve me ningsvorming met betreking tot de hulpverlening in de betrok ken landen. Uit de reakties blijkt dat hetzij de voorlichting faalt, hetzij de belangstelling van het (jeugdige) publiek te wensen overlaat. Door analfabetisme hebben de kranten niet veel te betekenen. In enkele landen be staat kritiek op gebrek aan pers vrijheid. De t.v. heeft een zeer beperkte funktie. Voorzover aanwezig alleen in Ivoorkust, Senegal en Gabon gaat het bereik van de zenders niet ver der dan de steden en bereikt bo vendien maar een kleine en niet- representatieve groep van wel- gestelden. De radio voldoet beter, maar wordt gehandicapt door stamtaalproblemen. Van daar dat voorlichting over ont wikkelingssamenwerking, vol gens deze enquête nog voor een belangrijk deel steunt op het van mond tot mond doorgeven wat men elders heeft gehoord. Ten slotte geven de Afrikaanse on- derwqskrachten te kennen, dat zq behoefte hebben aan buiten landse experts en technische hulp op het gebied van de voor lichting, mits zonder politieke of economische bijbedoelingen ver strekt. Aan de N.O.V.I.B.-U.I.L.E.-dag de Harskamp wordt deelgeno men door Nederlandse deskun digen uit overheids- en particu liere kringen, onder wie enkele journalisten. Hun gesprekspart ners komen uit Kameroen, Da homey, Ivoorkust, Mauretanië, Mali, Senegal, Tsaad, Togo, Op- per-Volta, Niger en Tahiti. München: Dit is de in Duitsland gebouwde derde trap van de „Europa-rakert"welke op 11 no vember a.s. vanaf de basis Woo- mera in Australië gelanceerd zal worden. Deze derde trap draagt een testsatelliet van Italiaanse makelij in een ellipsvormige baan om de aarde. De trap zal binnen kort naar Australië worden ge vlogen. De Rotterdamse recherche is op zoek naar een buitenlandse man en vrouw, die de afgelopen dagen twee banken in de Maas stad voor enkele duizenden gul dens hebben opgelicht. Volgens de politie waren de twee erin geslaagd bij de betreffende ban ken enige valse cheques te ver zilveren. De twee buitenlanders legitimeerden zich in deze ge vallen met een Columbiaans pas port. De cheques zouden zijn af gegeven door een bank in Ma drid. Een poging van het tweetal om ook een derde bank in de Maasstad door aanbieding van valse cheques op te lichten mis lukte, omdat een bankemployé argwaan kreeg. Toen de man en de vrouw begonnen te vermoe den dat hun plan mislukte, na men zq de benen. Uit getuigen-verklaringen heeft de politie kunnen opmaken, dat de man ongeveer 40 tot 45 jaar oud moet zijn. Hy heeft donker achterovergekamd haar en spreekt Spaans en Engels. De vrouw zou omstreeks 35 jaar zijn. Woensdagmiddag om ongeveer half 1 is in de nabyheid van de scheepswerf van de N.V. Polaris onder Herpt, gemeente Heusden, een vissersbootje omgeslagen. De visser is verdronken. Werklieden van de N.V. Pola ris zagen het ongeluk gebeuren. Zq probeerden nog de drenke ling te redden, doch tevergeefs. Het ongeluk schijnt gebeurd te zqn doordat een boot een aanva ring maakte. Omtrent ouderdom of herkomst van het slachtoffer is nog niets bekend. Zijn stoffe- Iq'k overschot is nog niet gevon den. De voetballers van Estudaintes en Manchester United, die 25 sep tember in Buenos Aires, 16 okto ber in Manchester en eventueel by gelqke stand op 19 oktober in Amsterdam tegen elkaar in het veld komen om de wereldbeker te betwisten, zullen zich onge twijfeld eerst wel even bedenken voordat zij zich in deze wedstrij den aan grof spel schuldig aullen maken. Zij lopen dan namelijk de kans een straf opgelegd te krijgen van drie jaar. Daarenboven zijn ook de clubs gewaarschuwd, dat er zich op de tribunes en op het speeldveld in geen geval wanor delijkheden mogen voordoen. Ge beurt dit toch dan zal de vereni ging een straf opgelegd krqgen, die kan variëren van een schor sing tot het drie jaar niet spelen op eigen veld. Deze maatregelen zqn door de Europese voetbalbond en de Zuidamerikaanse voetbalbond gezamenlqk genomen naar aan leiding van de nogal stormachtige wedstrijd, die Celtic en Racing Buenos Aires vorig jaar in de Ar gentijnse hoofdstad speelden. Niet minder dan zes spelers werden toen het veld uitgestuurd. In verband met nieuwe geval len van hondsdolheid heeft het gemeentebestuur van Aken de streek rond de stad tot aan de Nederlandse grens bij Vaals tot besmet gebied verklaard. De be palingen bq besmettelijke ziek en van dieren, die onlangs inge trokken werden, zijn nu dus weer van kracht. Dit is gebeurd naar aanleiding van het onderzoek op een vos, die op 23 augustus j.l. bij het drielandenpunt neergescho ten werd, waarna bleek dat het dier was besmet. De gevallen van hondsdolheid in het Belgische Moresnet, waarvan het laatste geval op 4 september werd ont dekt, wijzen yolgens het Akense gemeentebestuur erop dat het gevaar nog niet is geweken en dat de grootste voorzichtigheid ge boden is. Driehonderd stafleden en stu denten van de rijksuniversiteit te Leiden, het Institute Studies in Den Haag en de vrije uiversi- teit te Amsterdam hebben een petitie gestuurd aan de Zuid- afrikaanse minister van onder wijs om te protesteren tegen het ongedaan maken van de benoe ming van Archie Mafeje als lec- tyor aan de universiteit vart Kaapstad. Zoals bekend zou de Afrikaan Archie Mafeje „sociale anthro pologic" doceren aan deze uni versiteit. Het ministerie van on- derwqs heeft de benoeming te gengehouden met het argument dat een Afrikaanse lector aan een blanke universiteit tegen de traditie is. De ondertekenaars van de pe titie protesteren tegen deze in breuk op de academische vrij heid van. de universiteit die uit sluitend over benoemingen be slist op grond van de kwaliteit van het werk en de wetenschap pelijke bevoegdheid van de be trokkenen en niet op -grond van ras. Een afschrift van deze peti tie is aan Archie Mafeje ge stuurd. Wegens vermoedelqke onregel matigheden op financieel terrein, gepleegd door de secretaris van de raad voor de kinderbescher ming van het ministerie van jus titie in Breda, mr. W. A. van W., is de rijksrecherche een onder zoek begonnen op last van de pro cureur-generaal te 's-Hertogen- bosch. Hangende dit onderzoek is de secretaris uit zijn funktie ge schorst. Van de zqde van de offi cier van justitie in Breda konden nog geen mededelingen gedaan worden over de aard en de om vang van de vermoedelqkd ge pleegde fraude. Het onderzoek zal moeten uitwqzen of er straks gronden zijn voor een strafver volging, dan wel of deze zaak een disciplinaire afwikkeling eist. De stichting voor studenten* huisvesting van de universiteit van Amsterdam heeft met het ge* meentebestuur van Diemen over* eenstemming bereikt over de bouw van 6 torenflats op een terrein van 1,8 ha in het uitbreidingsplan „Ruimzicht" van deze gemeente voor de huisvesting van 1134 stu denten. Het gehele complex zal bestaan uit 1086 studentenkamers en 24 woningen voor studenten» echtparen. Het project gesi tueerd aan de spoorlijn Amster* damAmersfoort en de ringspoor- baan is gunstig gelegen ten op- I zich te van het toekomstig open» baar vervoer (stadsspoorweg), ter. wijl in de onmiddellijke omgeving i een groot winkelcentrum in aan- i bouw is, dat in 1969 gereed komt. j De afstand van het project tot het centrum van de B-faculteit (Roe- i terseiland) in niet meer dan 4 km. Wanneer het project, waarmee begin 1969 begonnen wordt, over 2% jaar klaar is, zal een belang» rijk deel van de kamernood weer zijn opgelost. Niettemin is dit nog lang niet voldoende. Over 4 5 jaar zal volgens professor Heertje de stichting met al haar projecten binnen en buiten de stad kunnen beschikken over maximaal 5 k 6000 kamers. Dit is nog altijd 2000 minder dan het streefgetal van 8000, dat is gebaseerd op het verwachte aantal studenten in 1972 (20.000). Elke torenflat bestaat uit 14 verdiepingen. Iedere verdieping, met uitzondering van de hoogste en de begane grond, zal bestaan uit 14 kamers, terwijl per 2 ka mers een douche-gelegenheid en afzonderlijke berging zal worden gemaakt. Voorts zal elke verdie ping een tweetal gemeenschappe lijke lunch-ontbijtkamers met kookfaciliteiten bevatten en een gemeenschappelijke was- en droog ruimte. De hoogste verdieping is bestemd voor de huisvesting van studentenechtparen. De daar ge projecteerde woningen zullen be staan uit een ruime woon-studeer- kamer, een eetkeuken, twee slaap kamers, een afzonderlijke douche- wasruimte en een toilet. Door de minister van onderwijs en wetenschappen is in beginsel goedkeuring gehecht aan het pro ject, waarvan de verwezenlijking zal geschieden met garantie van het rijk. De totale stichtingskosten bedragen 15 miljoen gulden. De grond zal door de gemeente Die men voor 1,3 miljoen gulden ƒ72 per vierkante meter) aan de stich ting studentenhuisvesting worden verkocht. Omstreeks het middaguur heb ben onbekenden vanuit een heli kopter boven Helmond een on bekend aantal zedekwetsenide stencils uitgeworpen. De politie deelde mede dat het om slecht verzorgde, aan elkaar gehechte stenciltjes gaat, met 'grove, vul gaire taal en een enkel tekenin getje. Het zou naar verluidt een kleine Belgische helikopter zqn geweest, aldus de Helmondse po litie, die ongeveer tien minuten over twaalf op het vliegveld van Eindhoven is geland. De inzitten den van het toestelletje zouden van plan zqn geweest vandaar ook nog naar Almelo te vliegen. De politie in Almelo verklaarde woensdagavond echter geen heli kopter en stenciltjes te hebben gesignaleerd. De Rotterdamse politie heeft de 50-jarige koopman H. G. Gutier rez Aranga uit Columbia aange houden wegens het in bezit heb ben en uitgeven van valse Ame rikaanse dollarbiljetten. De man werd gearresteerd, nadat hq bij een bank aan de Cooisingel in Rotterdam had geprobeerd en kele valse dollarbiljetten in te wisselen. Een oassière merkte echter, dat het geld vals was en waarschuwde de politie. Bq een fouillering vond men enkele tien tallen valse biljetten van 10 en 20 Amerikaanse dollars. De po- liie is er nog niet achter of de koopman elders in het land met succes misschien vals geld heeft ingewisseld of er betalingen mee heeft verricht. In een Brussels bankgebouw is dinsdagmiddag een Colum biaan gearresteerd, die met val se reischèques een twintigtal bij kantoren van banken in Brussel en omgeving en in Antwerpen heeft opgelicht. De man en een eveneens aangehouden vrouwe- lqke medeplichtige bleken in het bezit te zijn van een som van 800.000 frank (ruim 57.000 gul den), een aantal valse cheques in Spaanse peseta's en een aan tal valse paspoorten. Een tweede vrouwelqke medeplichtige wist tqdens de arrestatie in een bank gebouw, waar men argwaan had gekregen en de politie waar schuwde, met een auto te ontko men

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2