Vliegtuig met 95 mensen verongelukt Mislukte roofoverval Meningsverschillen in het Kremlin over Tsjecho-Slowakije "het weer- Stewart in Roemenië Gevaarlijke brand in Antwerpse stations emplacement Verkiezingen in Zweden ERLANDER GAAT WEG ALS SOCIALISTEN VERLIEZEN Russen ontruimen Praag, Brno en Bratislava Vlucht naar Cuba met gekaapt vliegtuig mislukt Geen wijziging in Amerikaanse in Europa troepensterkte Strijd om TayNinh DONDERDAG 12 SEPTE MBER 1968 21e Jaargang No. 5283 DE NIEUWSTE MODELLEN VRACHTWAGENS GARAGE ZEGERS Protest 2 liter parathion verdwenen Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon! 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal* per maand 2,70. Losse nummers 13 oent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et'; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ot. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een „Caravelle" van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air Fran ce" met 95 mensen aan boord wordt sedert woensdagochtend tussen Ajaccio (Corsica) en Nice vermist. Het toestel wordt offi cieel als verongelukt beschouwd. De Caravelle maakte een lijn- vlucht van Marseille naar Ajac cio en Nice met 89 passagiers en zes bemanningsleden. Het was om 10.05 uur uit Ajaccio vertrokken en zou 40 minuten later op het vliegveld van Nice landen. Om 10.33 uur werd het kontakt ver loren nadat de gezagvoerder had gemeld in moeilijkheden te ver keren, vermoedelijk nadat brand was uitgebroken. Vliegtuigen van de Franse luchtmacht, oorlogsschepen en alle kustreddingsvaartuigen zijn een speuraktie begonnen. De op sporingsoperaties worden be moeilijkt door slecht zicht. Er waren dertien kinderen aan boord, onder wie babys. Hefschroefviiegtuigen van de reddingsdienst hebben ter hoogte van Cap d'Antibes reeds een stof felijk overschot geborgen. Er zijn geen overlevenden. De bemanning bestond uit twee vliegers, een boordwerktuigkun dige, twee stewardessen en een steward. Het toestel was één van de jongste modellen. Het was kort geleden in dienst genomen en nog niet gedoopt. Aan boord bevond zich gene raal Cogny,- oud-opperbevelheb ber in Frans Indo-China en van de Franse strijdkrachten in Ma rokko. Aan het opsporen van de res ten nemen kikvorsmannen, vaar tuigen van de Franse marine, maar ooik vissersschepen en zelfs plezierboten van naburige havens deel. Een woordvoerder van „Air France" heeft gezegd, dat niet bekend is of er buitenlanders in het verongelukte toestel zaten. Hij meende evenwel te weten, dat alle slachtoffers Fransen zijn. De verongelukte Caravelle is de zevende die sinds 1960 is veron gelukt. De zes vorige rampen met Caravelles zijn geweest: op 19 jan. 1960, bij Ankara, een Caravelle van de S.A.S. (42 doden); op 13 sept. 1961, bij Rabat, een Cara velle van de „Air France" (77 doden); op 4 sept. 1963, bij Zii- rich, een Caravele van de Swiss- Air (80 doden); op 19 april 1964, bij Dahran, een Caravelle van „Air Liban" (49 doden); op 30 juni 1967, bij Hongkong, een Thailandse Caravelle (36 doden); op 4 nov. 1967, bij Londen, een Caravelle van de „Iberia" (37 doden) Op het ogenlblik kunnen de des kundigen nog niets over de oor zaken van het ongeluk zeggen. Zij hebben evenwel opgemerkt, dat de Caravelle gemakkelijk zonder motor Nice had kunnen halen, waarvan het toestel niet ver ver wijderd was toen het meldde in nood te verkeren. (Een vliegtuig van hetzelfde type heeft bij een proef een afstand van 263 km, van Orly naar Dijon, in glijvlucht afgelegd. Op het ogenblik zjjn er in de hele wereld 245 Caravelles in ge bruik. Begin augustus hadden zij in het geheel meer dan drie mil joen vlieguren gemaakt. (ADVERTENTIE) De Britse minister van buiten landse zaken, Stewart, heeft met de Roemeense regering bespre kingen gevoerd over Europese kwesties, ontwapening, de oorlog in Vietnam, de toestand in het midden-oosten en de komende zitting van de algemene vergade ring der Verenigde Naties. Dit staat in een verklaring, die giste ren in Boekarest is uitgegeven aan het slot van een bezoek dat de Britse minister aan Roemenië heeft gebracht. De verklaring maakt voorts melding van een uitwisseling van meningen over huidige internationale kwesties, waarbij beide partijen opnieuw hun overtuigingen bevestigden dat het noodzakelijk is de pogin gen voort te zetten een klimaat van internationale ontspanning en samenwerking in de geest van het handvest der V. N. te schep pen. Op het stationsemplacement te Mortsel (bij Antwerpen) zijn dinsdagmiddag een chauffeur en vier brandweerlieden gewond bij een ontploffing en brand in een tankauto met propaangas. De brand ontstond bij het la- dan van de tankauto uit een spoorwegwagon met 40.000 liter propaangas. Vlakbij stonden nog een aantal geladen -tankwagens van de spoorwegen, doch snel ingrijpen van de brandweer kon een ramp voorkomen. De chauffeur van de tankauto werd gewond toen wegvloeiend gas ontplofte op het ogenblik, dat hen een lek in de leiding tussen de tankauto en de wagen ontdekte en probeerde een af sluiter te bereiken. Toen de ge alarmeerde brandweer begon met schuimblussers een gordijn te leggen tussen de brand en de spoorwagons, deed zich 'n nieu we ontploffing voor waarbij vier brandweerlieden verwondingen opliepen. De bevolking in de omgeving irosst door de politie gewaar schuwd worden binnenshuis en bij de ramen vandaan te blijven tot verder ontploffingsgevaar was geweken. Twee gewapende mannen heb ben woensdagmiddag tegen zes uur de kassier van een bank filiaal aan de Stadhoudersweg in Rotterdam onder bedreiging van een pistool ertoe willen brengen het kasgeld af te dragen. Toen de kassier bleef weige ren aan deze eis te voldoen, vluchtten de beide mannen. De Rottêrdamse politie wist hen 20 minuten later te arresteren. De overval vond plaats in een filiaal van de Spaarbank te Rot terdam op de hoek van de Dres- selhuysstraat en de Stadhouders- weg. Onmiddellijk na het bekend worden van de overval heeft de politie de hoofdverkeerswegen in het noordelijk deel van Rotter dam afgezet. Deze operatie was niet zonder succes. Kort na de overval arresteerde de politie de twee jongemannen, die met een blauwgrijze personenauto waren weggereden bij het kruispunt van de Heemraadsingel en de Beu- kelsdijk. Een ooggetuige, een col- lectrice van de staatsloterij, ver telde dat zij kort na het sluitings tijdstip, n.L om twee minuten over half zes, de bank wilde bin nengaan, waar zij kort tevoren een van de overvallers met de chef van het kantoor voor de deur had zien praten. De chef van het bankkantoor was bereid de collectrice nog te helpen. Terwijl zij de bank verliet, drong een van de overvallers naar binnen. Over de gang van zaken in het bijkan toor van de Spaarbank zijn tot dusver nog geen nadere gegevens bekend. Wel deelde men mede dat de mannen geen geld hadden meegekregen. De daders zijn de 25-jarige los arbeider G. A. K. en de 28-jarige controleur U. de B., beiden uit Rotterdam. „IK DENK ER NIET OVER" K. is de man die omstreeks half zes het kantoor van de Spaar bank binnenging. Hij overhan digde de beheerder, de 47-jarige L. J. Kontze, een spaarbankboek je dat een tegoed vermeldde van 498 gulden. Het spaarbankboekje stond op naam van zijn vriend, die in een auto buiten bleef wach ten. De pagina waarop het tegoed stond bijgeschreven, vertoonde onregelmatigheden. Er waren vermoedelijk streken uit andere spaarbankboekjes opgeplakt. De beheerder vertrouwde de zaak niet en ging naar de kaartenbak om het tegoed te controleren. Op dat moment trok K. een pistool en zei de beheerder om geld te gooi en in een tas die hij inmiddels op de balie had gelegd. De heer Kontze wilde niet aan dit verzoek voldoen. Hij zei; „Tk denk er niet over". K. ging daarop weg, de tas en het boekje meenemend. Vol gens getuigen is hij toen hard rennend in de langzaam op gang komende auto van zijn vriend ge stapt. In de CaMfornisohe stad Oek- land zijn twee blanke politie agenten ontslagen die uit een pa trouillewagen het hoofdkwartier van de „zwarte panters" hadden beschoten. Ze kwamen daartoe nadat een jury zondag de leider van deze militante negerorgani satie, Huey Newton, schuldig had bevonden aan de dood van een politieman, die vorig.jaar oktober was neergeschoten? ZONDER MOEILIJKHEDEN Omstanders namen onmiddel lijk het kenteken op, dat kort daarna aan alle surveillance auto's van de Rotterdamse politie werd doorgegeven. In de bank was behalve de be heerder nog een beaimbte aan wezig, die ook onmiddellijk in aktie kwam. Hij drukte op het z.g. „stille alarm", waardoor zon der dat de overvallers het merk ten, het hoofdbureau van politie in Rotterdam werd gewaar schuwd. De politie-auto's konden daardoor onmiddellijk in de rich ting van de spaarbank vertrek ken. De arrestatie, die 18 minuten later plaats vond, verliep zonder moeilijkheden. ZIJN TE BEZICHTIGEN op 13, 14 en 15 SEPTEMBER a.s. in de showroom van: HAARMANWEG 19 TERNEUZEN TOEGANG VRIJ 1 Geopend van 10 v.m. tot 10 n.m. Groepen vietcong slaagden er woensdag in door de dringen tot de stad Tay Ninh, aan de grens met Cambodja. De aanval op de stad wordt van drie richtingen uitgevoerd door de vietcong en Noordvietnamese eenheden van wie de sterkte tussen de 600 en 2000 man wordt geschat. Onder bedreiging van hun wa pens dwongen de guerriileros man nen, vrouwen en kinderen vlug schriften aan te nemen terwijl regeringssoldaten op enkele hon derden meters toekeken omdat zij, slachtoffers onder de burgerij vre zend, niet durfden schieten. De grote Amerikaanse basis buiten de stad is niet aangevallen. Hefschroefviiegtuigen steunen de regeringstroepen, maar kunnen door tropische stormen weinig uit richten. Bij de eerste gevechten vóór het aanbreken van de dag doodden Amerikanen en Zuidvietnamezen 95 tegenstanders na een vietcong- beschieting van Amerikaanse stel lingen. De Zweden gaan zondag naai de stembus om voor de komen de vier jaar een nieuwe „twee de kamer" van de „Riksdag" (parlement) te kiezen. De drie niet-socialistische partijen, die bij de gemeenteraadsverkiezin gen van twee jaar geleden klin kende overwinningen boekten, hopen nu een einde te kunnen maken aan het bewind van de sociaal-democratische partij, die sinds 1936 in elk kabinet de lei ding heeft gehad. De 67-jarige premier Taee Erlander is al sinds 1946 in functie, langer dan iede re andere Europese eerste minis ter. Bij de verkiezingen van 1966 verenigden de niet-socialisten 49,4 pet der uitgebrachte stem men op zich. De sociaal demo craten vielen terug op 42,2 pro cent, hun laagste percentage se dert 1934. Het schijnt echter dat de partij weer enig terrein heeft veroverd. Zij kan waarschijnlijk ook rekenen op de stemmen van die communisten die door het optreden van de Sow jet-Unie tegen Tsjecho-Slowakije teleur gesteld zijn. In de afgelopen we ken hebben veel vooraanstaande communisten hun partij de rug toegekeerd. De huidige zetelverdeling is: 113 sociaal-democraten, 112 niet-socialisten (centrum-af gevaardigden, liberalen en conservatieven) en acht com munisten. De niet-socialisti sche partijen zulen derhalve slechts vijf zetels behoeven te winnen om een regering op parlementaire basis te kun nen vormen. Premier Erlander heeft ver klaard dat hij alleen zal aftre- denn wanneer de niet-socialisti sche oppositie tien nieuwe zetels wint of vijftig procent van het kiezerskorps achter zich krijgt. Hij berekende daarin de socia listische meerderheid in de eer ste kamer mee. Deze laatste wordt indirect gekozen, via de provinciale raden, en heeft de zelfde wetgevende bevoegdheid als de tweede kamer. Zij zal ech ter in 1970 worden afgeschaft. De uitspraak van Erlander heeft felle protesten van de op positie uitgelokt, die eist dat al leen rekening gehouden wordt met de verhoudingen in de di rect gekozen volksvertegenwoor diging. De oppositie heeft ver der kritiek op de economische politiek van de regering en voor al op de stijgende kosten van levensonderhoud en de toegeno men werkeloosheid. Er is ook kritiek op de woningnood. Van een zending dozen met pa rathion die voor vervoer gereed stonden aan een kade van de Coolhaven in Rotterdam, is gis- ermiddag twee liter parathion verdwenen. Een chauffeur van een expedi tiebedrijf ontdekte dat de dozen met het levensgevaarlijke gif waren opengebroken, waarna de inhoud aan een controle werd onderworpen. Daarbij kwam vast te staan, dat twee flessen met elk een liter parathion waren ont vreemd. Omdat de mogelijkheid dat kinderen de flessen hebben mee genomen, niet kan worden uitge sloten, werd door de Rotterdamse politie uit surveillance-wagens in de omliggende wijken een waar schuwing omgeroepen. De flessen zijn voorzien van een etiket met doodshoofd. IN HET WATER De twee flessen parathion zijn, naar alter bleek, terechtgekomen in het water van de Coolhaven. Een 10-jarig jongetje had de fles sen weggenomen uit de voor ver voer gereedstaande zending en ze daarna in het water van de haven gegooid. In doorgaans welingelichte kringen in Praag meent men te weten, dat er in het Kremlin grote meningsverschillen be staan over de kwestie-Tsjecho- Slowakije. Vooral de voornaam ste ideoloog en lid van het poli tieke bureau, Michail Soeslov, zou een voorstander zijn van een gematigder koers tegenover Praag. Op een bijeenkomst van Russi sche hoofdredacteuren zou hij de volgende richtlijnen hebben gegeven: 1. De eenheid van de Tsjecho- slowaakse natie en haar steun aan de huidige leiders moe ten worden geëerbiedigd. 2. Geen enkele Tsjechoslowaak se leider mag meer persoon lijk worden aangevallen en vooral niet als aanhanger van de „contra-revolutie" worden gebrandmerkt. (In de eerste dagen van de bezetting be tichtte de Sowjet-pers zelfs partijleider Dubcek van ver raad.) 3. De Russische kranten moeten proberen nieuwe leiders in Tsjecho-Slowakije, zoals b.v. de Slowaakse partijchef dr. Husak, naar voren te halen. 4. Men moet proberen de poli tieke gevolgen van de bezet ting te verzachten. De Russische commandanten in Tsjecho-Slowakije zouden al grote moeilijkheden met hun on dergeschikten hebben gehad. Volgens onbevestigde berichten zouden al ongeveer 150 Russische en 80 Poolse militairen zijn ge drost, Ook met het oog hierop zouden de bezettingstroepen, waarvan de totale sterkte op ca. 700.000 man wordt geschat, tel kens door nieuwe eenheden wor den vervangen. Uit gesprekken met Sowjet- soldaten blijkt dat zij zich niet op hun gemak voelen, doordat de situatie heel anders is dan hun was verteld. Daar komt nog bij dat de Tsjechos'lowaakse be volking hen met minachting be ieeend. Vice-premier Frantisek Ha- mouz van Tsjecho-Slowakije heeft woensdag op een perscon ferentie in Praag meegedeeld dat de Russische troepen in Praag, Brno en Bratislave vandaag of morgen uit deze steden terugge trokken zullen worden. De Russische autoriteiten had den dit premier Cemik beloofd tijdens het overleg dat hij deze week in Moskou heeft gevoerd. Het Kremlin was voorts ak koord gegaan met de dinsdag door de Tsjechoslowaakse partij en regeringsleiders uitgegeven verklaring, waarin zij de Tsje choslowaakse burgers vrijheid en veiligheid garanderen". MOSKOU: De Tsjechische re geringsleider Cernik en de Rvs- sische voorzitter van de minis terraad Kosygin, ondertekenen hier een verdrag tussen de Sou>- jet-Unie en Tsj.-Slowakije voor de levering van Russisch aardgas aan de C.S.S.R. Op de persconferentie waren alleen Tsjechoslowaakse jour nalisten aanwezig. Hamouz gaf te kennen dat Cernik bij zijn overleg in Mos kou ook nog over andere politie ke onderweipen gesproken had. Hij kon hierover echter nog niets zeggen. Men kon echter wel aannemen dat het binnen afzienbare tijd tot nieuwe onder handelingen op hoogst niveau met de Russen zal komen. De economische besprekingen waren een succes geweest. Hamouz ont hulde voorts dat de Tsjechoslo waakse regering geprotesteerd had tegen de aanvallen van de Russische pers, in het bijzonder op bepaalde Tsjechoslowaakse politici. (Zie verder pasSnaS.) Een iman, die woensdag de piloot van een Viscount van „Air Cana da" op weg van Moncton in New Brunswick naar Toronto, wilde dwingen koers te zetten naar Cuba, heeft in Montreal het toe stel verlaten zonder dat er geweld aan te pas hoefde te komen. De man, die de bemanning ruim drie uur met een revolver onder schot heeft gehouden, wilde dat het toe stel direct door naar Cuba zou vliegen. De bemanning wist hem er echter van te overtuigen, dat het vliegtuig zonder opnieuw brandstof in te nemen, Cuba niet kon halen. De Viscount werd daarom in Montreal aan de grond gezet. De 17 passagiers en twee stewardessen mochten het toestel verlaten. Functionarissen van „Air Canada" haalden de man na een langdurige discussie over zijn plan op te geven. De Amerikaanse minister van defensie, Clark Cliford, heeft dinsdag tegenover congresleden gezegd, dat het Amerikaanse troepenpeil in Europa niet gewij zigd behoeft te worden als gevolg van de invasie van Tsjecho-Slo wakije. Op het ogenblik zijn er 300.000 man Amerikaanse troepen in Europa. WESTELIJKE WIND Een frontale zone met regen en onweersbuien die woensdagoch tend het zuidwesten van ons land bereikt lag woensdagavond langs de lijn LeeuwardenEmmen en ze trok in traag tempo noordoost- waarts. Vandaag zal heel Nederland zich in een overwegend matige weste lijke stroming bevinden waarin naast enkele buien geleidelijk meer opklaringen worden verwacht. De middagtemperaturen zullen oplopen tot 18 20 graden. De storing bracht ook elders in Euro pa en met name in België, Frank rijk en in het Alpengebied veelvul dig regen en onweersbuien, waar bij plaatselijk meer dan 20 mm werd afgetapt. Langs de Engelse oostkust regende het eveneens langdurig en daar werd ruim 30 mm geregistreerd. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Enkele buien Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien en een kans op onweer. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen In het noorden en oosten lagere elders weinig verandering ir temperatuur. DONDERDAG 12 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.49 4.69 Terneuzen 5.23 5.35 Hansiweert 5.59 6.09 Walsoorden 6.08 6.18 VRIJDAG 13 SEPTEMBER Breskens 5.25 5.36 Terneuzen 6.01 6.12 Hansweert 6.35 6.46 Walsoorden 6.44 6.55 ZON MAAN op onder op onder Sept. 12 6.09 19.02 20.37 12.43 13 6.11 19.00 21.02 13.57 14 6J3 18.57 21,37 15.06 15 &14 18,55 22,25 16.05

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1