DE DOOP VAN PRINS MAURITS 5000 mariniers verlaten Vietnam Tsjechoslowaakse regeringsdelegatie naar Moskou HET WEER WOENSDAG 11 SEPTEM BER 1968 21e Jaargang No. 5282 Economische overeenkomst tussen Sowjet-Unie en Ts«echo-S!owakij© Weerbericht Zon- en Maanstanden 5700 woningen verwoest „New Jersey" op weg naar Vietnam Amerikaanse marinier veroordeeld tot levenslang Hoogwater Fsanfesringbtj abonnement: TERNEUZEN lOirecteur-Hoofdredaeteer: P. J. van 3e Satide Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm Ï6 et; «dnlmuMi per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. jpaandag/dinsdag-mmuner tot 10 uur voormiddag. De doop van prins Maurits Willem Pieter Hendrik, prins van Oranje-Nassau, van Vollenhoven, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, trok dins dag alle belangstelling naar Apel doorn. Sinds prinses Margriet en haar echtgenoot begin 1967 een gedeel te van paleis Het Loo betrokken, is dit voor Apeldoorn de eerste belangrijke „koninklijke gebeurte nis". Het huwelijk van de prinses werd nl. op 10 januari 1967 in Den Haag gesloten, voorafgegaan door de aantekening in het gemeente huis van Baarn op 10 december 1966. De geboorte van het prinsje vond plaats in het academisch ziekenhuis te Utrecht op 17 april van dit jaar. De geboorte-aangifte geschiedde eveneens in Utrecht op 22 april 1968. Voor de doop echter is de Grote kerk der hervormde gemeente in Apeldoorn gekozen en voor deze speciale gelegenheid versierd met witte en zacht-rose anjers, rozen, crysanten en dahlia's, geschonken door de gemeente Apeldoorn. Vanaf het vertrek der koninklij ke gasten om tien over elf van paleis Het Loo tot de aankomst in de kerk luidden de zware klokken van de Grote kerk. In het torenportaal van de kerk wachtten prof. dr. H. Berkhof, die de doopplechtigheid zou verrich ten, en de Ouderlingen van dienst, B. A. J. Sonderen en mevrouw KliestRaayen de hoge gasten op. Voor het begin van de dienst werden het praeludium et fuga es dur van Johann Sebastian Bach en een improvisatie over psalm 105 3 uitgevoerd door de heer Johan van Dormmele, organist van de Eusebiuskerk in Arnhem. Onder de tonen van Intrada voor trompet en orgel van Georg F. Handel betrad de koninklijke stoet het kerkgebouw. Alle aanwezigen ruim 1500 personen gingen staan toen de koninklijke gasten binnenkwamen. Voorafgegaan door de ouderlingen van dienst en de voorganger, prof. dr. H. Berkhof, volgden koningin Juliana en prins Bernhard, de heer en mevrouw Van Vollenhovende Lange, prin ses Armgard en prins Claus, prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, prinses Christina en de heer en mevrouw VietorDu- vergier, erfprinses Anastasia en erfprins Konstantin Löwenstein Wertheim—Rosenberg, jhr. en mevrouw KrayenhoffKessler en de heer en mevrouw W. van Vol lenhovenvan Ommeren. Nadat door de gehele gemeente vers 1 en 2 van psalm 150 was ge zongen volgde een Schriftlezing uit het oude testament (Deutero- nomium 26 1619) en uit het niei'we testament (1 Petrus 3 18 —22). Als tekst voor zijn preek koos prof. dr. H. Berkhof 1 Petrus 3, vers 21: „De doop is de verbinte nis met God van een goed gewe ten, krachtens de opstanding van Jezus Christus". „De doop is een verbintenis van twee partijen, van God en de mens", legt prof. Berk hof uit. „In de bijbel heet die ver bintenis meestal verbond. Uit het eerste bijbelstuk hebben we ge hoord hoe zo'n verbond van God en mens er uit ziet. Vandaag wordt er in de doop een verbond geslo ten". „Maar wat is zo'n verbintenis met God nu waard? Wat haalt ze uit? Wat levert ze op?", vervolgt prof. Berkhof. „Het vreemde ant woord van onze tekst is: van die verbintenis met God krijgt de mens een goed geweten". Met „een goed geweten" is hetzelfde be doeld als met de meer bekende bijbelse woorden heil, wederge boorte, rechtvaardiging, liefde, redding, aldus prof. Berkhof. Het vorstelijk gezin bij de aanvang van de kerkdienst Welk mens kan de verantwoor delijkheid voor zijn doop dragen? Is het niet altijd nog beter om een oneerlijk, een gespleten en ge spannen leven te leiden? „Dat zou waar zijn als de doop alleen maar een verbintenis van onze kant was. Maar hij is ook in de eerste plaats een verbintenis van de kant van God. Dat blijkt uit' de laatste woorden: krachtens de opstanding van Jezus Christus. Want dat is geen prestatie van ons geweest maar van God", aldus prof. Berk hof. Direct na de prediking door prof. dr. Berkhof zong het Apel doorn christelijk jongenskoor on der leiding van dirigent Klaas J. Eisenga een loflied op tekst van Huub Oosterhuis. Daarna las prof. Berkhof het formulier om de doop te bedie nen. Staande achter de tafel in het liturgisch centrum stelde hij de ouders, die hij verzocht op te staan, de doopvragen. Nadat alle vragen bevestigend waren beantwoord, begaf de heer Van Vollenhoven zich naar de con sistoriekamer om de dopeling te halen. Tijdens de wisselzang van de gemeente met het koor (concept gezangenboek nr. 291: oud-kerke lijke melodie van Quem Pastores Laudavere) ging prinses Margriet aan de rechterzijde van prof. Berk hof staan. De drie peten, prinses Christina, jhr. Krayenhoff en erf prins Konstantin, beide laatsten goede vrienden van het prinselijk paar, stonden schuin achter haar. Om het geheel gegroepeerd stond de deputatie van tien peten van de Nederlandse koopvaardij1. Doodstil was het in de Grote kerk als de jonge vader met zijn zoon de kerk binnentrad. Bij het doopvont gaf hij de dopeling over aan prinses Margriet. Terwijl de gemeente bleef zitten sprenkelde prof. Berkhof water uit het doopvont over het hoofdje van prins Maurits, daarbij zeggend: „Ik doop u in de naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest, amen". Na het amen van de voorganger stond de gemeente op en zong de zegenbede concept-gezangenboek nr. 286, vers 7, 8 en 9. Daarna werd het prinsje door zijn vader weer naar de consisto riekamer gebracht, waar hij aan zijn verzorgster, mejuffrouw Ra venhorst werd toevertrouwd. Voor de slotzang was gekozen nr. 406 van het concept-gezangen boek vers 1, 4 en 5. Na de zegen door prof. Berkhof speelde orga nist Johan van Dommele Choral III van Hendrik Andriessen. Tij dens dit orgelspel verliet de doop- stoet het kerkgebouw. Via de Loolaan werd teruggereden naar het koninklijk paleis Het Loo, waar het weerszijden van de in gangspoort een dubbelpost van de koninklijke marechaussee waren opgesteld, gekleed in ceremonieel tenue. Tien minuten na het ver laten van de kerk waren de ko ninklijke gasten in het paleis teruggekeerd. Dinsdagmorgen zijn bijna vijf duizend Amerikaanse mariniers begonnen Vietnam per vliegtuig te verlaten om terug te keren naar hun basis in Californië, zo heeft een Amerikaanse woord voerder in Saigon bekendge maakt. Dit betekent niet dat er een begin is gemaakt met terug trekking van de troepen. Op 31 juli j.l. was er al een brigade van de vijfde mobiele divisie in Danang aangekomen om het bewuste 27ste mariniers regiment langs de gedemilitari seerde zone af te lossen, zo zei de woordvoerder. „Het niveau van de Amerikaanse troepen sterkte in Vietnam wordt niet omlaag gebracht" door het ver trek van deze eenheid. De mariniers waren in februa ri tijdens het Tet-offensief door president Johnson naar Vietnam gestuurd. Ze zullen binnen drie dagen uit Danang vertrokken zijn. Tijdens de zeven maanden dat het regiment in Zuid-Viet- nam is geweest, heeft het vol gens een communique „meer dan 2000 soldaten van het Noord Viet namese leger" gedood terwijl aan eigen kant 245 man sneuvelden. Na het vertrek van de een heid bedraagt de Amerikaanse Het gelukkige ouderpaar Prins MauWfs doos de 0u4êTS .l2iL llÊt dflffiïPi.U gcfkagep Een Tsjechoslowaakse re geringsdelegatie is dinsdagmor gen naar Moskou vertroikken voor economische besprekingen. Naar radio-Praag meldt, wordt de delegatie geleid door premier Oldrich Cernik. Andere leden zijn vice-premier Hamouz en de minister van buitenlandse han del, Vales. De delegatie werd op het vliegveld van Praag uitgelei de gedaan door de Russische am bassadeur, Tsjervonenko. De Tsjechoslowaakse premier Oldrich Cernik en zijn Sowjetrus- sische ambtgenoot Alexei Kosy- gin hebben dinsdag een overeen komst voor lange termijn voor levering van Sowjetrussische aardgas aan Tsjecho-Slowakije on dertekend, heeft het persbureau Ceteka uit Moskou bericht. De overeenkomst voorziet te vens in samenwerking tussen bei de landen bij de aanleg van een gasleiding op Sowjetrussisch ge bied. Het persbureau meldde dat de twee premiers ook nog een pro tocol inzake andere economische maatregelen hebben ondertekend, maar gaf geen verdere bijzonder heden. Premier Cernik en zijn delegatie zijn inmiddels uit Moskou naar Praag teruggekeerd. In de loop van de Hvond zal een communiqué worden gepubliceerd. Waarnemers in Moskou zeiden dat de overeenkomst inzake de gasleveranties na een eerste be oordeling niet van groot belang schijnt. Volgeps bestaande over eenkomsten levert de Sowjet-Unie grote hoeveelheden gas via een pijpleiding die een jaar geleden in gebruik is genomen. Het was niet direct duidelijk of er sprake is van een nieuwe pijpleiding. Het K.N.M.X. deelt mede: WOLKENVELDEN Een zone met veel bewolking en plaatselijk reigen- en onweers buien lag dinsdagavond langs de Engelse oostkust via het Kanaal tot over noord- en midden- Frankrijk. De storing zal vandaag ook in Nederland wolkenvelden brengen met een kans op een lo kale regen- of onweersbui. De middagtemperaturen zullen in het algemeen iets lager blijven dan dinsdag bij een zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Elders in Europa was het redelijk nazomerweer met de hoogste temperaturen tus sen 25 en 30 graden in Zuid- Europa. In het Balkangebded en in Zuid-Italië kwaimen op uitge breide schaal onweersbuien tot ontwikkeling waarbij hier en daar 20 mm regen viel. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Kans op een bui Toenemende bewolking met kans op een lokale regen- of on weersbui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Lagere middagtemperatu ren dan dinsdag. ZON op ondel 6.08 19.04 6.09 19.02 MAAN op onder 20.19 20.37 11.28 .12.43 troepensterkte in Vietnam nog circa 533.000 man, waarbij nog komen de 35.000 opvarenden van de zevende vloot, die voor de Vietnamese kust kruist. Het door president Johnson vastgestelde maximum bedraagt 549.500 man, aldus de Amerikaanse legerlei ding. Maandag zijn bij gevechten even ten zuiden van de buffer zone tussen de twee Vietnams 34 Noordvietnamese militairen en vijf Amerikaanse mariniers gesneuveld, zo is in Saigon be kendgemaakt. Aan Amerikaanse kant vielen bovendien 23 ge wonden. Bij een beschieting van de stad My Tho in de Mekong-delta door de vietcong zijn volgens of ficiële berichten onder de bur gerbevolking vier doden en 18 gewonden gevallen. De overstromingen tengevolge van de tropische storm „Beat" hebben in de twee noordelijke provincies van Zuid-Vietnam ongeveer 5700 woningen en meer dan de helft van de rijstoogst verwoest. Naar de Amerikaanse missie in Saigon meedeelde zijn. negen mensen omgekomen. De Amerikaanse luchtaanval len op het zuidelijke deel van Noord-Vietnam, die tengevolge van „Bessy" waren gestaakt, zijn hervat. In Zuid-Vietnam voerde de luchtmacht aanvallen uit op troepenconcentraties, bunkers en opslagplaatsen van de tegenstan der. Tussen Danang en An Hoa be stookte de Amerikaanse artille rie in het weekeinde twee groe pen vietcong die door een mari nierspatrouille waren ontdekt. De lijken van 25 vietcong-solda- ten werden later gevonden. De „New Jersey", het ruim 54.000 ton metende Amerikaan se slagschip van de „Iowa"-klas- se, is vorige week uit zijn basis Long Beach vertrokken naar de golf van Tonkin. Na oefeningen bij de Hawaii- eilanden zal de „New Jersey" zich met zijn 16 inch-stukken eind van de maand bij de zeven de vloot voegen. Het slagschip werd uit de „mottenballen" ge haald om de taak van de marine luchtmacht te verlichten. De bat terijen kunnen wegen, bruggen en kustinstallaties van Noord- Vietnam bereiken zonder dat het schip door Noordvietaamees ge schut in gevaar kan worden ge* bracht. De slagschepen van de „Ioawa"- klasse hebben in oorlogstijd 2700 en in vredestijd 2000 beman ningsleden. Een 20-jarige Amerikaanse marinier, Denzil Allen uit Leba non (India), voorgedragen voor een onderscheiding wegens dap perheid, is maandag door een krijgsraad in Danang tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op vijf Vietnamese burgers. Allen, die zich niet schuldig heeft verklaard, zal zijn straf uitzitten in een militaire gevan genis in de Verenigde Staten. Volgens de aanklacht hadden Allen en een andere marinier (die nog terecht moet staan) in mei jl. op patrouille twee Viet namese mannen meegenomen achter een huis en ze daar dood geschoten. Op de avond van die zelfde dag kon een vijandelijke aanval worden afgeslagen door dat Allen het gebied waar hij en zijn makkers zich bevonden, door eigen artillerie onder vuur liet nemen, waarvoor hij werd voorgedragen voor een onder scheiding. De dag daarop hiel den Allen en een andere mari nier nog drie Vietnamezen aan, waarvan ze er twee bij een brug doodschoten en de derde in een bunker ophingen. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.17 4.53 5.27 5.36 n.m. 5.02 5.38 6.02 6.11 DONDERDAG 12 SEPTEMBER Breskens 4.49 4.59 Terneuzen 5.25 5.35 Hansiweert 5.59 6.09 Walsoorden 6-08 6,18

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1