Israëlisch-Egyptisch artillerieduel aan Suezkanaal Gedenkteken in Dachau ontnuid Overeenstemming tussen V.M.F. en Rijn-Schelde VEEL SCHADE IN SUEZ Veiligheidsraad Groot nieuws over OLGA matrassen Aarcievïngsramp iit Perzië over artillerieduel Hajek in Praag mensenlevens Premier Salazar geopereerd na val 38 jongelui wilden Taptoe Delft verstoren Smelting onder HET WEER f 8,per kwartaal? per maand "nummers 18 cent'. Maandag 9/dinsdag 10 september 1968 21e Jaargang No. 5281 Betoging Woningen voor slachtoffers van aardbeving Brits vliegtuig in Nigeria verdwenen Warm Zweden Aanslagen in Saigon Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prankering bij abonnement: TERNEUZEN Directour-Hbofdreriaefeur: P. J. ran de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidfiwal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 88150 DE 2,70. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Bij een drieëneenhalf uur durend attillerieduel aan het Suezkanaal zijn volgens opgaven van Egypti sche zijde zondag elf Egyptenaren gedood. Zes van hen waren bur gers, de overigen militairen. Twaalf militairen en twintig bur gers liepen verwondingen op. Een door radio-Cairo omgeroepen communiqué maakte voorts mel ding van zware verliezen aan de kant van de Israëliërs. Egyptische artillerie zou veertien tanks, zes pantserwagens en zes vrachtwe gens hebben vernietigd. Het incident begon zondagmid dag toen een Israëlische patrouille bij Port Taufik een landmijn op ruimde. Volgens een Israëlische woordvoerder namen Egyptenaren van de overkant van het kanaal de Israëliërs onder vuur. Vanuit Israë lische stellingen werd teruggescho ten. Binnen korte tijd kwam over 'n lengte van bijna honderd kilo meter langs het kanaal Egyptisch geschut in actie, hetgeen weer antwoord van de Israëlische kant tot gevolg had. Van Egyptische zijde is echter verklaard dat de Israëliërs begonnen zijn en dat zij de stad Suez onder vuur hadden genomen, daarbij slachtoffers on der de burgerbevolking makend. Door bemiddeling van waar nemers der verenigde naties werd een bestand overeengekomen. Bei de partiien staakten vervolgens het vuren. Volgens een Israëlische woord voerder heeft Egypte het incident uitgelokt in verband met het de bat in de veiligheidsraad, dat van daag wordt voortgezet. Daar is de Israëlische klacht in behandeling dat Egyptische militairen een pa trouille zouden hebben overvallen. Een woordvoerder van de Israë lische delegatie bij de vereni-de naties heeft verklaard dat bij het artillerieduel acht Israëliërs om het leven zijn gekomen en zeven tien gewond. Twee waarnemers- posten aan de Israëlische kant van het Suezkanaal zijn door Egyp tisch vuur verwoest. Een Egyptische woordvoerder zei dat de aan de Israëlische stel lingen toegebrachte schade groot is en dat op verscheidene plaatsen branden woedden. Hij corrigeerde het aantal doden aan Egyptische zijde tot tien en het aantal gewon den tot dertig. Huizen en haven installaties in Suez en Port Taufik hebben volgens hem veel schade opgelopen. vervat In een zg. eonsensus-ver- klaring (een unanieme verklaring zonder stemming), die namens de leden werd voorgelezen door de voorzitter van de raad, de Cana dees Ignatieff, na ïsuigdv g over leg achter de schermen. Daarna ging de raad voor onbepaalde tijd uiteen. Volgens V.N.-waarnemers heb ben de Israëli's zondag in het ge vecht landraketten gebruikt. Gene raal Buil deelde in een door Oe Thant voorgelezen rapport mee dat de waarnemerspost bij Qanta- ra op de westelijke (Egyptische) oever van het Suez-kanaal drie ge luiden had gehoord die aan deze raketten deden denken. Een woordvoerder van de Israëlische delegatie ontkende onmiddellijk, dat Israël raketten van dit type had gebruikt. De V.N.-waarnemers hadden volgens hem andere wop— voor zulke projectielen gehouden. De waarnemers meldden ook dat de meeste van hun observatiepos ten hadden waargenomen dat de Egytptenaren traag gevolg hadden gegeven aan verzoeken van V.N.- functione.rissen om het vuren te staken. In een aantal gevallen wa ren de Egyptenaren met schieten begonnen. Volgens de' Israëlische afgevaardigde Tekoah bleek uit de omvang van de Egyptische aanval len dat Egypte tot een nieuwe tac tiek van bestandsschending is overgegaan, waartoe de overval on een Israëlische patrouille van 26 augustus de inleiding vormde. Tekoah vroeg van de raad onmid dellijk doeltreffende maatregelen om een einde te maken aan de Egyptische aanvallen. De Egypte naar El-Kony verklaarde van zijn kant dat Israël niet eens het em:! van het debat over dat incid-.-y van vorige maand had afgewacht om 'n nieuwe agressie te begaan. De Egyptische bewoners van de westelijke kanaaVever vemen volgens hem het doelwit van voort durende en systematische agres sie, en Egypte heeft de plicht hen te beschermen. De Rus Malik vroeg zich af waarom Israëlische geniesoldaten het nodig hadden gevonden een landmijn te laten ontploffen, in plaats van de v waarnemers van hun vondst op 'ie hoogte te stellen en de mijn naar een veiliger plaats over te bren gen. Hij sprak van een op verdachte, overijlde -daad v wid dat Israël in ieder geva' serste verantwoordelijkheid droeg voor de gebeurtenissen. Prinses Margriet met haar soon prins Maurits, die dinsdag 10 sep tember zal worden gedoopt in Apeldoorn. Deze foto is gemaakt in Porte Ercole. zie pagina 8 Voormalige gevangenen van 't nazi-concentratiekamp Dachau bij Miinchen hebben zondag in aanwezigheid van ongeveer 5.000 lotgenoten en gasten uit binnen- en buitenland een internationaal gedenkteken op de appèlplaats van het kamp onthuld. Een van de eregasten was prins Bernhard, die na afloop van de plechtigheid het crematorium van het voor malige kamp bezocht. Het gedenkteken heeft 1,2 mil joen mark gekost. Dit bedrag is door internationale collectes bij eengebracht. Het monument staat bij de urn met de as van de „on bekende politieke gevangene". Een met beton beklede zig-zag- loopgraaf op de appelplaats sym boliseert de lijdensweg van de ge vangenen naar de dood. Het ge denkteken is vervaardig door de Zuidslavisehe beeldhouwer Glid Nandor. Het is een 15 ton zwaar abstract bronzen bouwsel van in een geweven skeletten en been deren. De sokkel van het gedenk teken draagt in het Engels, Frans, Russisch en Duits de inscriptie: „Moge het voorbeeld dergenen, die hier van 1933 tot 1945 wegens hun strijd tegen het nationaal- soeialisme hun leven lieten, de levenden verenigen ter verdedi ging van de vrede en de vrijheid en in eerbied voor de waardig heid van de mens". De veiligheidsraad heeft van nacht een beroep op Israël en Egypte gedaan het bestand in bet gebied van het Suez-kanaal strikt te eerbiedigen. Het beroep was De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Hajek, die zich tijdens de inval van de Sow- jet-Unie en vier andere Oosteuro- pese landen in Tsjecho-Slowakije, in het buitenland bevond, is vol gens welingelichte kringen in Praag aangekomen. Men acht het aanblijven van Hajek zeer onwaar schijnlijk, maar men meent, dat zijn ontslag mogelijk niet onmid dellijk zal geschieden, Hajek heeft zaterdagochtend om 11 uur zijn plaats op het ministe rie weer ingenomen. Hij werd door zijn medewerkers zeer en thousiast ontvangen. Hij wilde geen enkele verklaring afleggen. Bij de plechtigheid waren ook afge vaardigen uit de Sowj et- Unie en de overige Oosteuropese communistische landen aanwezig. Toen de burgemeester van West- Berlijn, Schütz, bij het monument aankwam ontvouwden voormali ge concentratiekampgevangenen en jongelui spandoeken waarop stond „Vandaag herdenkt u, mor gen hangt u" en „Nu een pro- gromhetze en morgen de eindop lossing". Het protest ging ,ol- gens de demonstranten tegen de aanwezigheid van NAVO-mu ziekkorpsen. In het beruchte kamp zijn tus sen 1933 en 1945 naar schatting 30.000 mensen vermoord. Toen een aantal jongelui zich niet stoorde aan de één minuut stilte maar leuzen tegen het mili tarisme en tegen de NAVO schreeuwden, kwam het tot een handgemeen met voormalige con- sentratiekampgevangenen, die de spandoeken uit hun handen trok ken. De betogers waren even te voren bij het monument aange komen onder geroep van „Ho Tsji Minh" en andere leuzen. Or debewaarders dreven hen van het terrein. De sjah van Perzië heeft op dracht gegeven tot de bouw van woningen die tegen aardbevingen bestand zijn voor de 100.000 dak lozen als gevolg van de jongste ramp. Alles zal worden gedaan, zei de sjah in een boodschap tot de slachtoffers na een bezoek aan het rampgebied, om u een beter leven te geven dan u ooit gehad hebt. BRATISLAVA: De Oostenrijker Karl Talash. (21en zijn Tsjecho slowaakse bruid Jana Cunicova steken de Dubcek-straat over na de huwelijksvoltrekking, terwijl de tanks staan opgesteld. Het hu welijk was vastgesteld op 21 augustus, maar moest werden uitgesteld tot 31 augustus, omdat de bezetters van het Warschau- Pact Tsjecho-Slowakije binnen trokken. De jongste aardbeving in Per zië heeft aan 10.000 mensen het leven gekost. Dit is zondag be kendgemaakt door de directeur va» het Perzische rode kruis, dat nu de cijfers uit het hele ramp gebied verzameld heeft. Nage noeg alle vermisten zijn opge spoord. Een Brits vliegtuig dat hulp goederen naar Nigeria bracht, is vorige week niet op de basis van Fernando Poo teruggekeerd. Men meent te weten, dat het toestel, een Avro Anson, is neergescho ten maar dat de zes inzittenden, 4 passagiers en 2 piloten, zich in veiligheid bevinden. Dit is van daag in gezaghebbende Britse kringen meegedeeld. Na de ver dwijning van het toestel zijn de inzittenden op Nigeriaans gebied. Men weet niet waar en door wie het toestel is neergeschoten. Van de zijde van het inter nationaal comité van het Rode Kruis in Genève is zaterdag be vestigd, dat op 3 september een Britse „Avro Anson", die hulp goederen naar Biafra vervoerde is neergestort in het gebied van Oemoehaia. Voor zover aan het Rode Kruis bekend is werd het toestel niet neergeschoten, aldus een functionaris in Geneve. Een van de bemanningsleden zou ge wond zijn. Zweden beleeft het warmste septemberweer sedert 100 jaar. Xn Zuid-Zweden steeg het kwik tot ca. 30 graden. In Stockholm was het 26 graden en in het noor den werd een temperatuur van 23 graden gemeten. Een kneedbom van 35 kilo heeft vrijdagavond een Zuidvietna- mees voorlichtingsbureau in Sai gon verwoest. Negen mensen, on der wie vier kinderen, kwamen om het leven, dertig liepen ver wondingen op. Twee aangrenzen de gebouwen liepen veel schade op. Bij een aanslag elders in de hoofdstad sneuvelde een vrouw. Elf personen, onder wie acht kin deren, werden gewond. Een vrouw heeft in Saigon een wijkhoofd met revolverschoten ernstig verwond. Zij Is ontkomen. De besturen van de Verenigde Machinefabrieken (V.M.F.) en Rijn- Schelde (R.S.) hebben met het be stuur van Wilton-Feyenoord- Bronswerk (W.F.B.) overeenstem ming bereikt over 'n regeling, waarbij richtsnoer is, dat de mari tieme activiteiten van W.F.B. aan de R.S., en de landactiviteiten aan de V.M.F. worden toegevoegd, al dus 'n communiqué, hedenmorgen uitgegeven door de V.M.F. De besturen zijn van mening, dat op deze wijze een betere waar borg voor de werkgelegenheid ontstaat dan hij andere oplossingen het'geval zou zijn geweest. Ten einde de structurele achtergronden van deze verdeling te verwezen lijken bieden de besturen van V.M.F. en R.S. gezamenlijk aan de aandeelhouders van W.F.B. aan voor elk aandeel van f 1000 W.F. B. ter beschikking te stellen: f 250 aandeel V.M.F., 250 aandeel R.S., per 1 januari, voor het eerst be taalbaar per 1 januari 1970; loop tijd tot 1 januari 1999; aflossing: tot 1 januari 1989 geen aflossing, daarna in tien nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen. Vervroegde aflossing niet toegestaan vóór 1 januari 1979, daarna uitsluitend op de coupon-verschijndagen. Tot 1989 a 101 procent; daarna 5 100.5 procent. Voorts 250 In con tanten. Voor elk niet royeerbaar cirtifi- caat van 1000 W.F.B.: 250 niet roveerbaar certificaat V.M.F., 250 aandeel R.S., 500 7% obligatie V.M.F., 500 71/3 obli gatie R.S., 250 in contanten. Voor elke 1000 converteerbaar obligatie W.F.B.: 150 aandelen V.M.F., 150 aandelen R.S., f 250 7</s obligatie V.M.F., 250 7i/s obligatie R.S., 100 in contan ten. Aan de huidige aandeelhouders van de V.M.F. zal gelijktijdig met deze omruil door de V.M.F. een bonus van vijf procent in aandelen Premier Salazar van Portugal Is zondagnacht door drie chirurgen geopereerd na een val in zijn ver blijf in Estoril. In een officieel communiqué is meegedeeld dat hij werd geopereerd aan een bloedge zwel. De 79-Jarige premier maakt het goed na de ingreep. Volgens het medische bulletin werden twe.e neurochirurgen ont boden door de lijfarts van de pre mier na diens val. De operatie werd met plaatselijke verdoving uitgevoerd. Het bulletin was onder tekend door prof. Eduardo Coelho, dr. Antonio de Vasconcelos Mar que en prof. Almeida Lima. Op een persconferentie is mee gedeeld dat premier Salazar leed aan een bloedstolsel in de schedel als gevolg van een val enkele da gen geleden. Hii viel van een lig stoel, die plotseling inzakte. Daar- bii heeft hij zich aan de rechter slaap bezeerd. De chirurgische in greep is zaterdagmorgen om 4.00 uur in éen kliniek in Lissabon ge schied. In antwoord op een vraae over de eventuele aanwijzing van een nremier-ad-intërim voor de periode dat dr. Salazar ziin func tie niet kan uitoefenen, werd er aan herinnerd dat de premier ver scheidene keren in het buitenland is geweest of ziek was zonder dat het nodig was te voorzien in zijn vervanging. De toestand van president Sala zar is stationair, zo is zondagoch tend door de chirurg die hem ge opereerd heeft. dr. Vasconcelos Marques, officieel meegedeeld. ,.Pas over zes dagen kunnen wii meer zeggen. Maand"" wordt, een nieuw bulletin gepubliceerd", zei hii. De Rotterdamse politie heeft zaterdag aan het eind van de mid dag 38 jongelui, merendeels leden van de „socialistische jeugd'' ge arresteerd. De massale aanhouding werd verricht omdat de politie over bewijzen beschikte dat de groep het plan had zaterdagavond ernstige ongeregeldheden te ver oorzaken tijdens de taptoe in Delft. „Als het plan was uitge voerd, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest", aldus zater dagavond een woordvoerder van de Rotterdamse politie. De gear resteerde jongelui zijn voorname lijk afkomstig uit Rotterdam, Am sterdam en Delft. De arrestaties werden uitge voerd in overleg met de officieren van justitie in Rotterdam en Delft. De Rotterdamse politie arres teerde de jongelui in het hoofd kwartier van de „socialistische jeugd" aan de Gaffeldwarsstraat in de Maasstad, kort voordat de groep per bus naar Delft zou ver trekken. Bij de arrestatie kreeg de politie het „strijdplan" in handen dat een volledig draaiboek voor het veroorzaken van ongeregeld heden bevatte. Volgens de Maas- stedelijke politie zouden de jonge lui omstreeks 9.30 uur zaterdag avond, bij het begin van het zesde nummer van de taptoe, tot actie moeten overgaan. Deze actie zou bestaan uit het werpen van rook bommen, traangasbommen en vuurpiilen in en onder de en uit het gooien van knikkers voor de paarden die on da' mo ment op het taptoeterrein zouden verschijnen. „Als het plan zou ziin uitge voerd dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Het is duide lijk dat op de volgepakte tribunes een enorme paniek zou kunnen ziin ontstaan". Aldus de politie. De geheel uitverkochte voor stelling van zaterdagavond werd bijgewoond door ongeveer 7000 toeschouwers. De politie nam bij haar actie een groot aantal zware rookbommen, vuurpijlen en mate rialen voor het vervaardigen van de rookbommen in beslag. worden uitgekeerd ten laste van de belastingvrije agio-reserve. Dit aanbod is onvoorwaardelijk. Aan de aandeelhouders van W. F. B. wordt over 1968 een dividend van twaalf procent ge waarborgd. Voor de winstdelings- regeling voor het personeel van W.F.B. zal voor 1968 een divi dendpercentage van twaalf pro cent van toepassing zijn. Ten aanzien van de prioriteits aandelen is met het bestuur van W.F.B. overeenstemming bereikt in die zin, dat V.M.F. en R.S. ieder de helft van de aandelen zal ver krijgen. Het communiqué zegt tenslotte, dat dit alles tenvolle door de raad van commissarissen en de raad van bestuur van W.F.B. wordt on derschreven. De vorige aanbiedin gen, zowel van V.M.F. als van R.S. zijn ingetrokken, aldus het communiqué van de V.M.F. Aanmelding tot omwisseling staat open tot 12 september. Het K.N.M.Ï. deelt mede: V R 11 WARM De circulatie boven West-Buro» pa werd in het afgelopen week einde bepaald door eeni geibisdl met hoge barometerstanden bo ven Scandinavië en depressies boven het midden van de oceaan, In de hogere luchtlagen heerste een oostelijke stroming, waarmee een storing afkomstig uit Duits land via het oosten en noordoos ten van Nederland naar de Noordzee trok. Deize storing ver stoorde tijdelijk het fraaie na- zomerweer dn onze oostelijke ei? noordelijke provincies. Er viel daar uit een zwaar bewolikte lucht tijdelijk regen, en zaterdag bleef het kwik er bij 16 graden steken. In de komende 24 uur verandert er maar weinig in de luchtdrukverdeling. We verwach ten dan ook in de avond en nacht opnieuw plaatselijk vorming van mist. Deze trekt in de ochtend op waarna het bij een oostelijke wind zonnig en vrij warm weer zal worden. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Zonnig Vrij warm en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind uit oostelijke richtingen. DINSDAG 10 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v m. 3.44 4.22 4.58 5.07 r m. 3.52 4.30 5.08 5.17 Achttien doden en 35 gewonden zijn het resultaat van een bloedig gevecht dat bewoners van twee dorpen in de Mexicaanse staat Guerrero drie dagen lang hebben gevoerd. De boeren waren het on eens over de grenzen van hun land. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Breskens 4.17 5.02 Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.53 5.38 5.27 6.02 5.36 6.11 ZON op onder MAAN op onder 6.06 19.07 20.05 10,12

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1