VOOR HYPERSLANKEN U kunt niet alles weten schoffel alleen op droge ochtenden enu Zaterdag 7 september 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Hapjes tussendoor van de week Wordt de We spreken van Parjjse chic en omvatten hiermee de elegante sportieve mode, de haute couture Parijs brengt veel dunne, uit waaierende stofen die zich bij uit sték lenen voor volants en ruches, met daarnaast wollen stofjes die eveneens een zeer belangrijke plaats innemen. De Parijse mode is zwierig, elegant en vrouwelijk. Is zij ook geschikt voor de Neder landse vrouw? Och, de nieuwe mode geeft een grote vrijheid zodat elke vrouw haar kan toe passen als haar het beste lijkt. Bermuda shorts lijken de rok ken te zullen verdringen. Hubert de Givenchi ontwierp zelfs een Bermuda-cocktailtoilet. Het werd gemaakt van zwarte organza en het broekgedeelte werd geheel met (uit organza geknipte) blaadjes die gerimpeld opgenaaid zijn, be dekt. Blaadjes, die bij elke stap vrolijk meedansen met de bewe gingen van de draagster, waardoor extra aandacht op de benen wordt gevestigd. Het is een toiletje waar uit de grote fantasie van de ont werper spreekt en het past uitste kend bij de jeugd. Om de blous wordt een cein tuur van hetzelfde materiaal ge strikt. De korte, roze avondman tel die er bij gedragen wordt, is uiterst eenvoudig. Het is een man tel zoals alleen De Givenchy die maakt: breed en rond in de schou ders, recht van lijn, met een brede rug, aangeknipte driekwart mou-> wen en aangeknipte revers. De cocktailmantel sluit met drie kno pen en is gemaakt van een stof die is samengesteld uit stretch- satijn orlon, wol en lycra. Het geheel is jeugdig en een beetje uitdagend zo met de wat stoere, haast klassieke zwarte schoenen met lage, gemakkelijke hak en brede leest. Er worden verder vrij lange roze handschoe nen bij het toiletje gedragen en een heel simpel zwart mutsje, ach ter op het hoofd. Als enig byoux roze oorknopen. rok verdrongen? Als vrije-tijdskleding een gees tig broekpak van Jean Marie Ar- mand, dat perfect van snit is. Het pak, dat uit één stuk is en dat van Met wat magnesiumpoeder kunt de meeste vlekken uit een tapijt verwijderen. Daarna goed uit kloppen. Onkruid in grind kan verwijderd worden door 'begieting met een oplossing van 5 magnesium chloride. Schoensmeervlekken op hout verwij dert u met slaolie. Gebak, dat nog vers is, snijdt u ge makkelijker met een warm mes. Naai aan weerszijden van uw poef een gordijnring; u kunt dit voor werp dan veel gemakkelijker verplaatsen. Strooi wat zout op een verse inkt vlek. Indien u dit direct doet, kunt u de overblijvende vlek uit wassen met een synthetisch was middel. Slecht schuivende laden bestrijkt men met talkpoeder. Etiketten, geplakt op flessen, die in de keuken staan, moet u opplak ken met glycerine. Ze laten met dit plakmiddel niet zo gauw los. Etiketten, die u op metaal moet plakken, blijven beter zitten als u het metaal eerst afwrijft met ui. 'n elastisch orlon met lycra weef sel werd vervaardigd, is vrolijk van kleur: zuurtjesroze! Een enigszins overdreven effekt wordt bereikt door de schoentjes, gemaakt van Corfam, in wit en met een lakfinish, die één geheel met het pak vormen, doordat ze aan de pijpen bevestigd zijn. Corfam is een poromeer mate riaal, dat synthetisch vervaardigd wordt. Het heeft vele bijzondere eigenschappen, zo stoot het water af, blijft langer nieuw en „ademt" door 150.000 porieën per cm2. De uitsnijdingen van de arms gaten van het pak zijn vierkant, de „vouwen" van de pantalon zijn ingestikt en de taille wordt aan gegeven door twee „opgelegde" witte ceintuurdelen. Omdat dit hansoppak de draag ster als een tweede huid omsluit, is het alleen geschikt voor de hyperslanken met een boezem- en taillemaat, die ver onder het ge middelde blijft. Het broekpak dat gemakkelijk te wassen is en niet behoeft te worden gestreken, zorgt er voor dat de draagster er altijd netjes in uit ziet. Of het erg praktisch s, is een tweede en of het prettig is om vaak te dragen is een derde. Als de temperatuur zó is, dat het vrij diep uitgesneden bovendeel behaaglijk is, dan Is de lange broek zeker te warm. Om over de dichte, hermetisch gesloten schoen tjes maar niet eens te praten. En omgekeerd als de lange broek juist bij de heersende tempera tuur past, dan zou de draagster wel eens kunnen rillen in het vrij blote bovenstuk van het pak. Iets warms er bij dragen, er op of er onder, zou het hele effect beder- Voor onze grootouders was het nuttigen van een tweede ontbijt en een uitgebreide thee nogal vanzelf sprekend. In onze tijd echter waarin niemand meer tijd heeft zijn derge lijke pauzes uit de dagindeling ver dwenen. Ons lichamelijk welzijn hangt voor het grootste deel af van het aantal maaltijden en de regel maat waarmee wij ze gebruiken. Wie zich heeft ingesteld op een krachtig ontbijt, een lichte broodmaaltijd en 'n middelzware warme maaltijd kan makkelijk volstaan met het tussen tijds nuttigen van een glas vruchten sap, een kop koffie of thee. Vaak gebeurt het echter dat men zich overdag moe of slap voelt, de oorzaak hiervan is dat er te weinig suiker in het bloed aanwezig is. Door kleine suikerhoudende spijzen te nut tigen kan deze vermoeidheidstoestand snel worden opgeheven. Vooral voor opgroeiende kinderen is het belang rijk dat zij buiten de normale maal tijden iets eten, want kinderen zijn steeds in beweging. Daardoor ver bruiken ze meer energie. Wanneer kinderen om een snoepje vragen is dat vaak geen snoepzucht maar een natuurlijke behoefte om de energie weer op peil te brengen. Geef uw kinderen dus rustig een snoepje als ze uit school komen, ze hebben het nodig GEBAKKEN VIS ETEN ZONDER LUCHTJES Gebakken vis is gezond eten, maar veel huisvrouwen schrikken er van terug dit smakelijke gerecht op tafel te brengen, vooral in de winter, we gens de minder prettige lucht, die de bereiding vergezelt. Vandaar de populariteit van de ge bakken vis, die men in een winkel kan kopen. Maar die dient thuis dan altijd weer opgewarmd te worden. Een methode om dat geheel reuk loos te doen zou zijn, als de vishan delaar zijn gebakken vis, zodra deze afgekoeld zijn, per vis in aluminium folie zou verpakken. Later kunnen de vissen dan in de oven opgewarmd worden. Zij verliezen dan niets van hun smaak, er zijn geen vuil,e pan nen, alleen maar heerlijke vis. Bijzonder goed voor deze behan deling lenen zich schol, tong en bot. Gepaneerde stukken kabeljauw von den wij wat droog geworden. Amsterdam: Herfst/Wintermode 1968- 1969 van Dick Holthaus. Tanja showt het model „septem ber", een bruin geruite double- face-mantel met bijpassende ja pon. Hoed: leren Bonnet. Bruine (aarzen: „De Lange". Onkruid eruit! Onkruid in gazon of perk ontsiert de hele tuin. Enkele wenken op dit gebied zijn derhalve wel op zijn plaats. Het is niet eenvoudig een gazon „onkruidvrij" te houden. Klaver, weegbree, paardebloem, madeliefje en wat dies meer zij, tieren welig. Te sterke fosfor- en kalibemesting be vordert de groei van klaver. Stikstof bemesting beperkt deze groei. Indien u een nieuw gazon hebt aangelegd, is regelmatig wieden zeer noodzakelijk. Komt men in één keer niet klaar hiermee, dan kunnen we de banen, die we reeds schoon ge maakt hebben, afbakenen met een paar stokken. Madeliefjes steken we met een mesje zo diep mogelijk uit. Paardebloemen zijn niet zo gemakke lijk te verwijderen, deze moeten regelmatig uitgetrokken worden, waardoor ze op de duur zullen weg blijven. Weegbree kunt u behandelen met een hormoonpreparaat of groeistof dat op het gazon wordt gespoten, waardoor dit onkruid afdoende be streden kan worden. In de handel is dit preparaat verkrijgbaar. Wilt u distels en brandnetels verwijderen, neem dan van dit middel een oplos sing 3 maal zo sterk als voor weeg bree. Volg strikt de gebruiksaanwij zing, alleen dan zijn deze middelen niet giftig. Voorts houde men er rekening mee, dat uitgestoken paar debloemen niet op de composthoop gebracht mogen worden. PADEN EN TERRASSEN Voor het onkruidvrij houden van paden en terrassen bestaan b.v. „for- rnit" en „hedit". Hierbij moeten we echter zeer voorzichtig zijn, want behalve het onkruid gaan planten e.d. zodra deze met een dezer midde len worden aangeraakt, eveneens dood. Het is derhalve aan te beve len, minstens 20 cm van gras- en bor- derrand af te blijven. Op 5 liter water neemt u een handvol van dit middel, dan hebt u een goede ver houding. Gebruiken we „natriumohloraat" in water opgelost, dan doen we dit na een regenbui, maar wel bij zonnig weer, want de grond mag niet droog zijn. Na 2 tot 4 weken is het onkruid verdwenen. Met nadruk wijzen wij erop, dat dit middel zeer giftig is bij inwendig gebruik. Kleding hiermede in aan raking gekomen moet beslist direct zorgvuldig worden uitgewassen. In dien uw handen in aanraking zijn geweest met dit middel, moet u aan raking van mond en ogen vermij den. Het is geen werk waarbij u kin deren kunt toelaten. STEEDS SCHOFFELEN Onkruid tussen stenen kunt u met een mesje verwijderen. Zodra in het voorjaar het onkruid gaat groeien, is het tijd voor geregeld schoffelen en/of wieden. Voorkomen moet wor den, dat het onkruid zaad gaat schie ten. Steeds schoffelen is dus het parool. Schoffelen bij nat weer heeft geen zin, wij doen dit dus bij droog liefst zonnig weer! Bij zeef droog weer schoffelen we indien moge lijk, 's morgens, 's Avonds verwijde ren wij dan het onkruid, dat door de zonnestralen de kracht tot hergroei heeft verloren. De gevaarlijkste tijd wat betreft de groei van onkruid hebben we juist achter de rug. In de nazomer verstikt veel jong onkruid door de dichtere plantengroei. Bedenk echter, dat de planten niet behoorlijk kun nen groeien indien teveel onkruid aanwezig is; onkruid neemt n.l. veel voedsel uit de grond weg, zodat er niet voldoende overblijft voor de sierplanten zelf en om deze laatste is het begonnen. van 8 tot en met 14 septemebr Mensen die door hun beroep ge noodzaakt zijn dagelijks vele uren in hun auto te zitten lopen de kans dik te worden. En vetzucht, gecombi neerd met de zittende houding, be ïnvloedt de bloedsomloop ongunstig, vooral wanneer men vaak urenlang in een -starre, krampachtige houding achter het stuur zit. Zware, vetrijke maaltijden, soms gecombineerd met koude dranken zijn uit den boze, vooral omdat na zo'n uitgebreide maaltijd slaperigheid en verminderd concentratievermogen optreden. Strek daarom tussentijds eens de benen, gebruik vooral licht- verteerbare maaltijden en neem tus sentijds in de auto eens een stukje kaas uit het vuistje. Gebruik als drank een glas melk, karnemelk of vruchtensap. ZONDAG gevulde tomatenmandjes; varkenshaas met roomsaus, rijst, doperwtjes; kersen met yokhurt. MAANDAGkoud vlees, gemengde sla, aardappelen, saus van sour cream met groene kruiden; rijst koekjes. DINSDAG ragout van paprika, tomaten en gehakt, aardappelpu ree; bulgaarse yoghurt met bos- bessencompöte. WOENSDAG :gebakken lever, aard appelen, andijvie; vruchtensla met sour cream. DONDERDAGspeklappen, snijbo nen op Oostenrijkse wijze, aard- appelcroquetjes. VRIJDAG gebakken vis, worteltjes met peterseliesaus, aardappelen; flensjes met pruimencompote. ZATERDAG dikke tomatensoep met room, peterselie en geraspte kaas, fruit. GEVULDE TOMATENMANDJES 150 gr. belegen kaas, 1 grote appel, 100 gr. ham of vleesresten, bieslook, sour cream, paprikapoeder, peper, zout. Snijd alle ingrediënten in kleine stukjes, meng alles dooreen met de sour cream en maak het op smaak af met kruiden. Snijd vrij grote tomaten in de vorm van hengsel mandjes uit. Hol ze voorzichtig uit en vul de mandjes met kaassla. SNIJBONEN OP OOSTENRIJKSE WIJZE Maak 1 kg snijbonen schoon, snip per ze en kook ze gaar. Fruit tin gesnipperde ui in 20 gram boter goudbruin, voeg 20 gram bloem toe en doe er onder goed roeren 2 dl bouillon bij. Maak de saus af met een paar druppeltjes citroen sap, H dl koffieroom, zout, peper en fijngehakte peterselie en dille.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7