Geen gesprek met de Russen MUL Man doodt vrouw en kind Verklaring Slowaakse partijcomité Johnson De „voorlopige hechtenis" gaai op de hefcg Overval op postkantoor in Slochteren warme saucijzebroodjss Je de Helpt Iran: Roode Kruis giro 777 Syrische troepen In Jordanië Beroep van Husak op gevluchte Tsjechoslowaken Wat Moskou verstaat onder „normalisatie" HET WEER 11110 DE KOCK Israël meldt Jordaanse beschietingen Belrische begroting in evenwicht ZATERDAG 7 SEPTEMB ER 1968 21e Jaargang No. 5280 Roemenië Onderzoek Amerikaans orkest niet naar Moskou BANKETBAKKERIJ, Gasverwarming Raadsel Amnestie in Irak Tsjechische arbeiders keuren Russische eisen af Weerbericht Zo&ü- en Maanstanden Arabieren iaat JeruzaSem uitgewezen Amerikaanse vliegtuigveriiezen in Vietnam Hoogwater *rasÉiKtes^«teomttm«^^ Bfee*toir4ïoafareaaö»a« P. 5. vas 3e San'de Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon! 01150-8078 Gironummers 8815Ó Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 18 cent'. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 cf; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson verwacht in de naaste toekomst geen top bijeenkomst met Russische lei ders ter bespreking van een be perking van de kernraketten. Op een persconferentie zei hij vrij dag dat de gebeurtenissen in Oost-Europa een begin van der gelijke besprekingen niet stimu leren. De Amerikaanse president her innerde eraan dat zijn regering de afgelopen vier jaar zich veel inspanning had getroost om be sprekingen te bevorderen maar zei dat „de gebeurtenissen van de afgelopen dagen zeker niet hebben bijgedragen om de voor uitzichten op dergelijke bespre kingen te verbeteren". Johnson uitte zich zeer ge reserveerd over de toestand in Europa, die hij uitgebreid had besproken met minister Binnenkort kan de indiening ■-'orden verwacht van een wets ontwerp tot wijziging van de voor schriften in het wetboek van straf vordering inzake het toepassen van voorlopige hechtenis. Dit heeft minister mr C. F. M. Polak van justitie meegedeeld in antwoord o» schriftelijke vraoen van het so cialistische twec-'o -merlld mevr. mr. H. Singer—Dekker. Het wetenschappelijk voorlich- tings- en documentatiecentrum van het ministerie van justitie beeft, met medewerking van der den, zowel een dossieronderzoek betreffende de toepassing van voorlopige hechtenis ingesteld'. De uitkomsten van het eerstbedoelde onderzoek bestaan uit een om vangrijke verzameling van gege vens, die zijn ontleend aan een groot aantal dossiers van zaken waarin voorlopige hechtenis is toe gepast. Wat het statittische onder zoek betreft deelt de bewindsman mee dat inmiddels een aanvang is gemaakt met de elektronische ver werking van het materiaal. Het ligt in de bedoeling de re sultaten van deze onderzoekingen, na bewerking en samenvatting in de vorm van een wetenschappelijk verslag, te publiceren in het docu mentatieblad van het ministerie van justitie. Minister Polak stelt zich voor, zodra het mogelijk is, in overleg te treden met de procureurs-gene raal hij de gerechtshoven omtrent de conclusies, die voor het beleid t.a.v. de voorlopige hechtenis, uit de resultaten van de ingestelde on derzoekingen zijn te trekken. Daar bij zal in het hijzonder aandacht worden geschonken aan de vraag in hoeverre, op basis van die resul taten. nadere aanwijzingen aan het openbaar ministerie kunnen wor den gegeven in het belang van een zo veel mogelijk uniform beleid, WASHINGTON: Een vriendelijk gesprekje tussen de twee kandi daten voor het Amerikaanse vi- ce-presidentschap die beiden in het Hiltonhotei een congres voor politieke wetenschappen toespra ken. Op de foto: links senator Edmund Huskie (Dem). en rechts Spiro T. Agnew (Rep.) Vrijdagmorgen omstreeks elf uur heeft een met een pistool ge wapende, niet gemaskerde jon geman van naar schatting 17 a 20 jaar een overval gepleegd op het eenmanspostkantoor in Slochte ren. De jongeman wandelde het postkantoortje binnen en hield de postikantooihouder, de heer Schut, een pistool onder de neus en dwong hem vervolgens geld af te geven. De heer Schut ontkwam hier niet aan en overhandigde de overvaller een bedrag van naar voorlopige schatting vijf- a zes duizend gulden. Vervolgens liep de overvaller het kantoortje weer uit naar zijn, op enkele honderden, meter af stand geparkeerde auto, vermoe delijk een groene Peugeot, waar mee hij ijlings verdween, ver moedelijk in de richting van Schiltwolde. Het politde-apparaat in de om geving is gewaarschuwd en heeft de achtervolging ingezet. van buitenlandse zaken Rusk en de leiders van de republi keinse en democratische frac ties in de senaat. Vermoede lijk doelend op de berichten over een mogelijke Russische inval in Roemenië, zei hij „Wij hebben bepaalde verze keringen gekregen na mijn toespraak in San Antonio (waar hij waarschuwde de oorlogshonden niet te ontke tenen) waarvan wij gelukkig zijn ze te hebben ontvangen". Op de inderhaast bijeengeroe pen persconferentie herhaalde Johnson nog overal naar toe te willen gaan om de vrede te die nen. t Johnson zei met zijn adviseurs ook gesproken te hebben over goedkeuring door senaat van de benoeming van Abe Fortas tot opperrechter. Fortas heeft, vol gens hem, 60 tot 70 vrienden in de senaat. „Een kleine groep opposanten zal geen kans voor parlementaire trucjes zoals de filibuster-techniek krijgen". Het symfonie-orkest van de universiteit van Minnesota mag op last van de Amerikaanse re gering niet naar de Sowjet-Unie vertrekken voor een tournee in het kader van het cultureel ver drag, dat deze maand zou plaats vinden. Dit besluit is genomen in verband met de Sowjet-Rus- sische inmenging in Tsjecho- Slowakije, zo heeft het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington donderdag meege deeld. De Amerikaanse regering heeft de regering in Moskou voorts laten weten dat de tweede.fees telijke openingsvlucht van de Sowjet-Russische maatschappij Aerofloot naar New York onder de gegeven omstandigheden be ter niet kan plaatsvinden. Noordrfr. 80 TERNEUZEN Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswtikstraat 79 TERNEUZEN Het hoofdbestuur van het Nederlands Roode Kruis heeft op dringend verzoek van de liga van Roode-Kruisverenigingen te Ge neve, zijn speciale rampengiro- rekening 777 opengesteld ten be hoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Iran. Het Nederlands Roode Kruis heeft reeds uit eigen middelen een fi nanciële bijdrage en materiële steun aan de rode leeuw en zon (equivalent voor 't Roode Kruis) gezonden. Een belangrijke zen ding medicamenten voor het rampgebied wordt op dit moment door het Nederlands Roode Kruis voorbereid. Degenen die steun willen ver lenen aan de slachtoffers in Iian wordt verzocht op de overschrij ving naar gironummer 777 te ver melden: „Iran". Het Libanese ..blad „Al Nahar" meldt dat 12.000 man Syrische troepen in Jordanië stellingen heb ben betrokken teenover het Meer van Tiberias,' vlkrdoor de „bres" is gesloten waar de Israëlische strijdkrachten gebruik van zouden hebben gemaakt. Het blad dat dit „uit betrouw bare bron" heeft vernomen, schrijft dat het Syrische contingent drie dacen geleden Jordanië is binnen gekomen. Met de Jordaanse troe pen en de Iraakse eenheden in Jordanië zou dit Syrische contin gent onder het bevel van koning Hoessein van Jordanië zijn ge plaatst. De legering van de Syrische troepen op Jordaans gebied is in Jordanië niet bevestigd. De Jor daanse troepen in dit land wor den op 10.000 man geschat. In een vlaag van volstrekte ver standsverbijstering heeft de 39- jarige assistent-accountant Bas C. vrijdagmiddag zijn 31-jarige vrouw Nellie en zijn tien maanden oude zoontje Honoré om het leven ge bracht. In zijn flat aan de Val kreek in de Rotterdamse wijk JJs- selmond sloeg Bas C. met twee verschillende hamers eerst zijn vrouw en daarna zijn zoontje de schedel in. Zelfs geharde Rotterdamse po- litierechercheurs waren diep onder de indruk van het verschrikkelijke bloedbad dat de assistent-accoun tant in zijn huis had aangericht. De politie had overigens geen en kele moeite de man te arresteren Uit het diaconessenhuis aan de Westersingel in de Maasstad, waar Bas C. vrijdagmiddag een specialist bezocht in verband met de ernstige mate van suikerziekte waaraan hij lijdt, belde de assis tent-accountant zelf de recherche in IJsselmonde om te vertellen wat hij had gedaan. Wat precies het motief van Bas C. is geweest om zijn vrouw en zijn kind te doden, is de voor de politie eigenlijk nog een raadsel. De man verklaarde wel tegenover hoofdinspecteur F. H. Greive, de mandie het onderzoek leidt, dat huwelijksmoeilijkheden de oor zaak waren van zijn fatale uit barsting, maar de politie weet nog niet helemaal wat zij daarvan den ken moet. De recherche zit name lijk met verklaringen van buren, die erop wijzen dat het huwe,:'k van Bas C., met zijn vrouw Nel lie juist bijzonder goed was. Radio-Bagdad meldt, dat alle politieke gevangenen in Irak am nestie hebben gekregen krachtens een besluit van de revolutionaire raad. De raad wil hiermee „de sporen van het verleden" uitwis sen en „de nationale eenheid" consolideren. Hoeveel mensen onder de am nestie vallen is niet gezegd. Met het oog op het uitstel van het veertiende congres van de Tsjechoslowaakse communistische partij is het noodzakelijk dat het federalisatieplan voor komt op de agenda van de eerstvolgende bij eenkomst van het centrale comité van deze partij. Dit staat in een verklaring, die donderdag is uitge geven na een bijeenkomst van het Slowaakse partijcomité in Bratis lava. De documenten over de federa- lisatie van de laatste vier maan den vormen een goede basis om het werk op voort te zetten, opdat de federatie kan worden uitgeroe pen op 28 oktober, de 50e verjaar dag van de Tsjechoslowaakse re publiek, aldus de verklaring. Het centrale comité prijst zich voorts gelukkig met het uitblijven van massale anti-socialistische of anti-communistische betogingen in de loop van de moeilijke dagen en ziet daarin een bewijs dat de oriëntatie naar een humanistisch democratisch en internationalis tisch socialisme, zoals bedoeld in het actieprogramma van april, zich kan verheugen in de steun van de meerderheid van de bevol king. De leider van de Slowaakse communistische partij, dr. Gustav Husak. heeft donderdagavond de uit Tsjecho-Slowakije gevluchte Tsjechoslowaken verzocht, terug te keren. Volgens radio-Bratislava heeft Husak gezegd', dat de vrees voor arrestatie en vervolging ongegrond is. Hij had enkele dagen geleden de verzekering gekregen van Rus sische militaire bevelhebbers, dat geen Tsjechoslowaakse burgers ge arresteerd zouden worden. Husak waarschuwde diegenen, die menen, in de bezetting van Tsjecho-Slowakije een mogelijk heid te zien voor terugkeer tot het Novotny-tijdperk. Aan de an dere kant veroordeelde hij afwij zing van de akkoorden van Mos kou. Oracjer de „normalisatie" van de toestand in Tsjerihó-Slowakije, welk begrip wordt gehanteerd als voorwaarde voor terugtrekking van de bezettingstroepen, ver staat de Sowjet-Russische partij in de eerste plaats de vernietiging van „rechtse anti-socialistische krachten". Dit blijkt uit een artikel in het partijblad Prawda, waarin verder staat dat dit ook inhoudt dat de invloed wordt uitgeschakeld die deze krachten uitoefenen op een partij van het volk en vooral op de jeugd. De eerste tekenen van de nor malisatie van het leven in Tsje cho-Slowakije worden steeds meer waarneembaar, naarmate de verplichtingen die de leiders van dit land in Moskou op zich hebben genomen worden uitge voerd, zo schrijft de Prawda, maar „de communisten en arbei ders zullen zich heel wat inspan ning moeten getroosten m de zware erfenis van „de krachten van de reactie" teniet te doen". Het proces wordt vooral belem merd dor „verzet van contra-re volutionaire krachten, dat tot uiting komt in terreur- en sabo tagedaden", aldus het blad. „Ons communistisch geweten en onze eer verhinderen ons onze goedkeuring te hechten aan het in Moskou getekende communi que", zo staat in een verklaring namens 10.000 fabrieksarbeiders uit Brno gepubliceerd in „Prace" het blad van de Tsjechoslowaakse vakbonden. Wij hebben echter vertrouwen in onze leiders en zulen onze taak blijven vervullen, aldus deze ar beiders die voorts verklaren geen enkel voorwendsel te zullen ver schaffen voor een tweede inter nering van deze leiders of voor acties die resulteren in het ver lies van mensenlevens. „Rude Pravo", het blad van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, schreef vrijdag dat „de dramatische dagen die wij doorgemaakt hebben, bewijzen dat de communistische partij van Tsjecho-Slowakije diep in het volk geworteld is." TIBET: Een door het officiële communistisch-Chinese persbu reau Hsinhua verspreide foto, af komstig uit Tibet, waaruit moet blijken, dat de bevolking van Tibet ijverig het rode boekje van Mao bestudeert. WEINIG VERANDERING Een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Fin land ligt strekt zich over de Noordzee en Britse eilanden naar de Golf van Biscaje uit. Het brengt in geheel West Europa rustig na- zomerweer met middagtemperatu- ren van omstreeks 20 graden. In de nacht en ochtend komt plaat selijk mist voor, terwijl overdag wolkenvelden afgewisseld worden dcor zonnige perioden. Boven Oost Europa bevindt zich warme lucht. Op de scheidingslijn met de koelere lucht aan onze kant kwamen vrijdag in Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk regen- en onweersbuien voor. Dit storingsgebied verandert maar weinig van plaats. Geduren de het weekeinde blijft het weer in ons land onder invloed staan van het gebied met hoge barome terstanden, zodat in het huidige weertype 'maar weinig verandering komt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Rustig weer Wolkenvelden afgewisseld door zonnige perioden en overwegend droog weer. Weinig wind en on geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON MAAN op onder op ondei Sept. .7 6.01 19.13 19.34 6.22 S 6.03 19.11 19.44 7.40 9 6.05 19.09 19.54 8.57 10 6.06 19.07 20.05 10.12 11 6.08 19.04 ms 1U8 Hoofdinspecteur Greive ver klaarde vrijdagavond ook nog de indruk te hebben dat Bas C. een zwaar gestoorde man is. De re cherche is inmiddgls een. uitge breid buurtonderzoek begonnen om wat meer informatie te krij gen over het gezin C. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4295 TERNEUZEN Een Israëlische militaire woord voerder heeft meegedeeld, dat vier Israëlische militairen vrij dagmorgen gewond zijn geraakt bij twee Jordaanse beschietingen, die door Israël werden beant woord. Vier Arabische notabelen, on der wie een vrouw, zijn vrijdag morgen door de Israëlische au Lo- riteiten uit Jeruzalem uitge wezen en naar Jordanië gezon den. De uitgewezenen worden ervan beschuldigd, morele en daadwer kelijke steun verleend te hebben aan groepen saboteurs en een „voor terroristische aktiviteit gunstige sfeer" geschapen te heb ben. Het ontwerp voor de gewone Belgisdhe begroting voor 1969 sluit met een bedrag van 264,7 miljard franik (19 miljard- gul den) nagenoeg 10 procenit meer dain dit jaar, en is in evenwicht. Eerste-minister Eysikens heeft dit donderdagavond verklaard na een kabinetsvergadering waarop het ontwerp definitief werd vastgesteld. De buitengewone be groting moet nog worden ge regeld. Eyskens deelde mede, dat er geen nieuwe belastingen zullen worden opgelegd. Wel is scherpe re controle op belastingontdui king voorzien. De regering heeft een grote in spanning moeten doen om dit resultaat te bereiken, zo zei hij, en de begrotingen van verschei dene departementen moeten drukken. Er is evenwel rekening gehouden met de vereisten van de economische expansie. De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Vietnam 2.340 vliegtuigen en 2.013 helikopters verloren. Boven Noord-Vietnam werd'en tot dusver 888 toestellen neergeschoten, al dus het Amerikaanse opperbevel in Saigon. ZATERDAG 7 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsorden ZONDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.08 2.42 3.21 3.25 n.m. 2.15 2.51 3.30 3.34 SEPTEMBER 2.43 2.49 3.19 3.25 3.58 4.04! 4.02 4.08 MAANDAG 9 SE-FT ...1BER Breskens 3.16 3.22, Terneuzen 3.52 3.53, Hansweert 4.31 4.37 Halsoorden 4.55 4.41 t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1