Najaarsbeurs in teken van conjunctureel herstel Oostduitse troepen uit Tsjecho-Slowakije teruggetrokken K.H.A.C. JUICHT VOORGENOMEN VERKEERSMAATREGELEN TOE De tweemiljoenste personenauto in Nederland De verkeers ongelukken in de wereld Textielindustrie moet samenwerken of investeren Akkoord met Biafra over voedselvluchten BEU RS0VERZICHT Frarse frank in herstel Vrijdag 6 september 1968 DE VRIJE ZEEUW Penningmeester rouletteclub aangehouden Geen woord over hulpverlening langs de weg GEZONKEN BEVOORRADINGS SCHIP GELICHT Stijn Streuvels in ziekenhuis Bouwvakker overleeft val van tien nieter STRIJD MET PRIMITIEVE WAPENS Zes dagen De K.N.A.C. heeft met voldoe' nifig kennis genomen van de toe zeggingen aan de Tweede Kamer door de ministers van verkeer en waterstaat en van justitie, om nog dit najaar de wegenverkeerswet op een aantal punten te wijzigen. De K.N.A.C. juicht 't met name toe, dat autogordels verplicht zullen worden gesteld en een ver betering van het niveau van de autorij-opleiding door de instel ling van een staatsdi.ploma of een zekere staatsgarantie voor het V AMOR-diploma door minister Bakker ernstig wordt overwogen. De door de minister voorge stelde instelling van de verplichte bloedproef en de vaststelling van een maximum alcoholpromillage tussen 0,5 en 0,8, acht de K.N.A.C. een minder gelukkige maatregel. Aangezien de uitwerking van een De R.A.I. heeft berekend, dat in deze eerste week van septem ber de tweemiljoenste Neder landse personenauto op de weg komt. Dit houdt tevens in, dat nog vóór het einde van het jaar een motoriseringsgraad van één personenauto op zes inwoners in ons land bereikt zal zijn. Ter vergelijking: De „autodichtheid" in Zweden en Frankrijk be draagt dan 1 op 4. In de Duitse bondsrepubliek 1 op 4%, in Bel gië en Engeland 1 op 5 en in Italië 1 op 6%. Volgens een overzicht van de wereldgezondheidsorganisatie doen de ergste verkeersongeluk ken zich in Polen voor, waar op de honderd ongelukken elf men sen omkomen en drie-en-negen tig gewond raken. Gemiddeld is bij .verkeersongelukken een derde deel van de overledenen voetgangers. Landen die boven dat gemiddelde liggen zijn Po len met 44 procent, Portugal met 42,5 procent en Singapore met 40,1 procent. In het overzicht zijn cijfers verwerkt uit een-en-twintig Europese landen plus de Ver enigde Staten, Canada, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Japan en Singapore. Het veiligst zijn voetgangers in de V. S. met 16,9 procent van het aantal verkeersdoden, Lu xemburg met 20,7 procent, Nw- Zeeland met 20.8 pet en Neder land met 23,1 procent. De Baarnse politie heeft een van de hoofdfiguren in de zaak van de rouletteclub in hotel Chez Pierre in Baarn aangehouden. Het is de 26-jarige mevr. A. L. B.—E. uit Baarle-Hertog in Bel gië. Zij was penningmeesteres van de country club Chez Pierre die in het hotel op het landgoed Pijnenburg roulette speelde tot de officier van justitie begin augustus beslag liet leggen op het spel. Kort daarop werd een groot aantal leden van de sociëteit door de politie verhoord. Tevens ging een verzoek om aanhouding van mevr. B. uit. Toen zij dinsdag hoorde dat zij werd gezocht, meldde zij zich vrijwillig bij de Baarnse politie in de veronderstelling dat zij na verhoor weer op vrije voeten zou worden gesteld. Aangezien zij echter bedrijfsmatig gelegenheid tot spelen heeft gegeven en daar mee in strijd heeft gehandeld met de wet op de kansspelen is zij in verzekerde bewaring gesteld. De officier van justitie zal don derdag beslissen over verdere stappen tegen haar. Ook haar echtgenoot werd door de -politie gezocht. Hij is inmiddels in Bel gië aangehouden, overigens voor lopig voor een andere zaak. De inmiddels failliet verklaar de exploitant van het hotel, de heer P. Deniseger, is kort na de inbeslagneming van de roulette naar Spanje vertrokken. Hij zei destijds voor twee weken met vakantie te gaan, maar inmiddels zijn bijna vier weken verstreken en is hij nog niet teruggekeerd. De heer Deniseger is mede aan sprakelijk gesteld voor de be taling van 86.000 vermakelijk heidsbelasting aan de gemeente Baarn. De roulette had de hotel exploitant uit de schulden, moe ten helpen, maar na de inbeslag neming zijn de schulden alleen nog maar toegenomen. Namens zijn ex-zwager is, kort na zijn vertrek naar Spanje, het faillisse ment van de hotelhouder aange vraagd. De Utrechtse rechtbank heeft mr. F. P. van Ravenswaay, advocaat-procureur, tot curator bfiooenuL zekere hoeveelheid alcohol zeer individueel is, acht de K.N.A.C. handhaving van de beproefde en oude normen op grond van de be palingen in art. 26 van de wegen verkeerswet nog steeds belang rijker, dan een wettelijke vast stelling van een maximaal toe laatbaar alcoholgehalte. Hoewel de bloedproef in niet onbelang rijke mate de persoonlijke vrij heid aantast, is de onveiligheid van het huidige wegverkeer zó imminent, dat onder bepaalde omstandigheden met name na een ongeval of na .een duidelijke constatering van een onbekwaam of soekeloos rijgedrag, die per soonlijke vrijheid zal moeten wij ken. De K.N.A.C. betreurt het ten zeerste dat in het overleg tussen ministers en Kamerleden blijk baar niet gesproken is over het toch wel bijzondere urgente vraagstuk van de melding en hulpverlening langs de weg. Daarover wordt in het gepubli ceerde verslag tenminste met geen woord "gerept. Van groo-t belang voor de ver keersveiligheid acht de K.N.A.C. het in principe genomen besluit over te gaan tot invoering van een verplichte periodieke keuring van auto's. De K.N.A.C. blijft evenwel van oordeel dat ge zien het ook door de minister er kende personeelstekort om op korte termijn iets te bereiken aan een aan controle onderwor pen verplicht onderhoud de voor keur dient te worden -gegeven. De invoering van een mini- mumsnelheid op autowegen zal naar het oordeel van de automo- bielelulb ten zeerste bijdragen tot verhoging van de veiligheid op de weg, meer dan de bestaande maxiimumsnelheden. Na 24 uur hard werken is het de drijvende kraan. „Arend" van Van der Taks bergingsbedrijf woensdagavond om 23.00 uur ge lukt het op de rede van Hoek van Holland gezonken m.s. „Clear water" te lichten. De „Clear water" zonk op 29 augustus j.l. ongeveer 4Va mijl ten westen van lïoek va-n Holland, toen het schip onderweg was om booreilanden te bevoorraden. Het schip zonk in 15 meter diep water. De „Clearwater" is hangende in de takels van de ,„Arend" met behulp van de bergingsvaartui- gen „Tonijn" en „Bruinvis"' en sleepboot „SteenJbank" de Wa terweg opgesleept en ter hoogte va-n Hoek van Holland oo de zui delijke oever van de Waterweg aan de grond gezet. Hoewel de sector woningtextiel (geschatte omzet vorig jaar een half miljard gulden) zeer gunstig afsteekt tegen de rest va-n de tex tielindustrie, tekenen zich toch donkere wolken af. Het in toene mende mate wegvallen van de grenzen en het ontstaan van gro tere markteenheden dwingen tot samenwerking óf tot grotere in vesteringen, zo betoogde gisteren mr J. Havenkom van Rijsewij'k, voorzitter van de vereniging „Texpo", ter gelegenheid van de jaarbeurspersda-g in Utrecht. Ge lijktijdig met de najaarsbeurs wordt in Utrecht de vakbeurs „Interdecor" (voor woningtextiel gehouden. Volgens de heer Haverkorn van Rijsewijk heeft de sector wo ningtextiel tot nu toe de eigen boontjes kunnen doppen en was het niet nodig een beroep te doen op regeringsgaranties, zoals in de katoenindustrie. Toch baart de toekomst zorgen. De steeds stijgende loonkosten, kortere werktijden, de B.T.W. en de toe nemende buitenlandse concur rentie behoren tot de vaststaande gegevens. In de sector woning textiel twijfelt men wel eens of de zo noodzakelijke investeringspro gramma's kunnen worden veilig gesteld. Eén van de voorwaarden daar voor acht de heer Haverkorn van Rijsewijk een optimaal vertrou wen en samenwerking op het ge bied van algemeen internationaal beleid bij het Nederlandse be drijfsleven zelf. Tegen de toene mende investeringsactiviteit van Amerikaanse .zijde heeft de heer Haverkorn van Rijsewijk geen bezwaar, mits deze niet het direc te of indirecte gevolg is van faci liteiten -die de Europese industrie in ei-gen land moet ontberen. De Amerikaanse investeringen in Europa zijn van 1.7 miljard dollar in 1950 opgelopen tot 17,5 miljard dollar vorig jaar. De heer Haverkorn van Rijse wijk meent dat de Nederlandse woningtextielindustrie zich op die markten zal moeten richten, die tot nu toe onvoldoende be langstelling kregen. Hij noemde Spanje, Italië, de Verenigde Sta ten en Canada. SCHIPHOL: Martinair Holland stationeert voor de Biafra-opera ties van het Bode Kruis twee DC7C/bemanningen en drie grondwerktuigkundigen in Afri ka. V.l.n.r.: J. W. Gans (vlgt- mont., 36), H. W. van Lunsen (vlgtmont., 33), J. W. Loos (elek- tr.mont., 36), J. G. Wijnands (bwk, 42), W. P. Pijpelink (bwk 36), R. J. Vos (co-pilot, 25), H. Meuleman (co-pilot, 27), J. Ans- pach (gezagv., 33) en J. L. Boe- rop (gezagv., 36) voor de spe ciale DC—7C. De Belgische schrijver Stijn Streuvels vertoeft sedert enkele dagen in een ziekenhuis te Dein- ze, zo meldt donderdagochtend 't Brusselse blad „Het Laatste Nieuiws". Zijn ziekte zou echter niet van ernstige aard zijn. Streu vels is 96 jaar. Volgens „Het Laatste Nieuws" verluidt, dat Streuvels volgend jaar zal worden voorgedragen als kandidaat voor de Nobelprijs voor letterkunde. Na besprekingen tussen Bia- fraanse functionarissen en de Rode-Kruisvertegenwoordiger dr, August Lindt is donderdag in Oemoeahia een communiqué uit gegeven waarin gezegd wordt dat het Nigeriaanse regeringsbesluit waarin voedselvluchten worden toegestaan, wordt aanvaard. De Biafraanse autoriteiten hebben aangeboden het vliegveld) Oetoe- roe, dat 60 km ten noorden van de stad ligt, voor voedselvluchten te gebruiken. Het Rode Kruis heeft dit aanbod aanvaard, aldus het communiqué. Uit Genève wordt gemeld dat waarschijnlijk vrijdag de eerste voedselvhicht begint. De vluchten zouden donderdag zijn begonnen maar zijn vertraagd, door „moei lijkheden" met de Biafranen. Het Rode Kruis heeft echter minstens vier nachtvluchten op Biafra uit gevoerd naar een onbekend lan dingsterrein. De najaarsbeurs en de vak beurzen interdecor, reclame- beurs, toelevering meubelindus trie en verlichtingsartikelen, die zondag in Utrecht worden ge opend, worden gehouden in een tijd die zich kenmerkt door een voortgezet conjunctureel herstel. Aldus de heer W. F. Luca, staf functionaris van de jaarbeurs in Utrecht, die tijdens de gisteren gehouden jaarbeurspersdag daar bij de kanttekening maakte, dat het herstel nog niet voor alle be drijfstakken geldt. Hij gelooft dat ondanks de schaduwplekken (met name textiel en schoeisel) het gunstige economische klimaat In Sittard is dinsdag de bouw vakker De H. uit Wauibach tien meter naar beneden gestort met het plafond van een Her. De man kwam er buitengewoon goed vanaf, hij brak alleen beide en kels. Volgens de New Vork Times zijn alle Oostduitse troepen die aan de invasie van Tsjecho-Slowakije hebben deelgenomen, in stilte te ruggetrokken nadat de Sowjet- Unie zich had gerealiseerd dat hun aanwezigheid daar zou kunnen worden opgevat als een schending van de overeenkomst van Potsdam van 1945. De correspondent van 't blad in Praag had dit vernomen van gezaghebbende militaire krin gen daar. De Oostduitsers waren binnen drie dagen uit Tsjecho-Slo wakije verdwenen. Als andere reden voor de terug trekking der Oostduitse troepen werd in Praag de kwestie van de betrekkingen met Amerika ge noemd. „Van het moment van de invasie af heeft Moskou moeite gedaan om ervoor te zorgen dat de Verenigde Staten de operatie in Tsjecho-Slowakije niet zouden opvatten als een directe bedreiging voor zichzelf of voor het atlan- tisch bondgenootschap, aldus het bericht. Volgens het Westduitse pers bureau D.P.A., dat welingelichte kringen aanhaalt, bevinden zich in de omgeving van Pilsen en Karlo-1 vy Vary nog enkele kleine Oost-' duitse eenheden, die echter alleen nog maar symbolische waarde hebben. Aan de invasie hadden de elfde gemotoriseerde infanterie divisie uit Erfurt en de zevende pantserdivisie uit Dresden deelge nomen. Naar verder verluidt worden ook steeds meer Hongaarse, Bul gaarse en Poolse troepen terugge trokken. Het schijnt dat er een louter Russische bezettingsmacht blijft waarbij de vier andere oost- bloklanden slechts door symboli sche eenheden vertegenwoordigd zullen zija PRAAG: De Tsjechoslo waaks, televisie zal haar legale uitzen dingen gaan hervatten. Voorlo pig moet nog veel schade her steld worden, getuige deze ver nielde televisie-installatie in Praag. Dinsdagavond hebben tot twee rivaliserende vakbonden beho rende mijnwerkers te Dhanbad elkaar met speren en pijl en boog bestreden. Minstens twintig men sen werden gewond bij het ge vecht, dat begon toen leden van een verbond stenen gooiden naar het huis van de leider van de andere bond van dit moment en de seizoens- matige behoefte aan gebruiksarti kelen in de detailhandel de re sultaten van de komende najaars beurs positief zal beïnvloeden. De heer L. A. van Zoelen, pro ject-manager van de jaarbeurs, deelde mede dat medio volgend jaar de eerste exposanten hun stands in het nieuwe jaarbeursge bouw aan de Croeselaan gaan in richten. Deze maand wordt het hoogste punt van dit grootste ex positiegebouw van Europa (de zevende verdieping) bereikt. Reeds de helft van de beschikbare 40.000 vierkante meter is ver huurd. De functie van het nieuwe ge bouw is anders dan het huidige Vredenburgcomplex. Onder in vloed van de gewijzigde verkoop- en distributiegewoonten bestaat behoefte bij de jaarbeursdeelne mers aan een permanente exposi tieruimte. Permanent exposeren is internationaal niet nieuw; voor ons lai^d wel. Toch meent de heer Van Zoelen dat de behoefte aan het houden van beurzen, enkele malen per jaar, zal blijven be staan. De najaarsbeurs en de vier vak beurzen, die voor het eerst op zon dag worden geopend en zes dagen in plaats van acht dagen zullen duren, beslaan een oppervlakte van 38.300 vierkante meter, waar van 18.500 vierkante meter in de Vredenburggebouwen. Dit com plex is nu tot, de nok toe bezet: zelfs de congreszaal, de buiten landse club, de dinerzaal en de entree van de Beatrixhal werden voor standruimte beschikbaar ge steld. De verlichtingsvakbeurs groei de van 1750 vierkante meter vo rig jaar tot 4.000 vierkante meter thans, de reclamevakbeurs, die vorig jaar voor het eerst werd ge houden, heeft nu de complete Ire- nehal (5.000 vierkante meter) no dig, Interdecor is gegroeid van 5.000 vierkante meter in 1965 tot 9.000 vierkante meter thans en de vakbeurs toelevering meubelin dustrie is thans een volledige vak beurs, die eenmaal in de twee jaar zal worden gehouden. VAN NIEVELT ZEER FLAUW Op de zeer willige stemming in de scheepvaartsector voor Van Nievelt van de laatste paar beursdagen is gisteren een zeer scherpe koersval gevolgd. Bij de opening werd 131 gedaan waarna de koers nog verder inzakte tot 127, tegen woensdag als slotprijs 158. Deze koersdaling was het ge volg van een woensdag nabeurs uitgegven communiqué van Van Nievelt waarin werd medege deeld, dat deze maatschappij ondershands f 15 min. aandelen had geplaatst bij de Steenkolen- Handelsvereeniging. Dit om ge wapend te zijn tegen een overval voor overname door middel van een bod op de aandelen Van Nie velt. Zoals bekend was de koers van dit aandeel de laatste dagen zeer scherp opgelopen en wel tot 161, op geruchten van een te ver wachten bod op deze stukken. Hierin is nu klaarheid gebracht. Door de ondershandse aandelen emissie wordt het uitstaande aan delenkapitaal van Van Nievelt gebracht op circa 50 min. Over 1967 werd het dividend verlaagd van 8 tot 5 procent. De dividend- -erspectieven voor aandeelhou ders van Van Nievelt zien er. al dus de beurs, niet al te rooskleu rig uit door de sterke verhoging van het aandelenkapitaal. Toch waren er nog vroliike gezichten oo Beursolein 5 te zien en wel die van de hoeklieden. Die weten nu dat hun fonds Van *T:-"elt voor de beurs behouden blijft. Van dP internationale waarden waren AKU en Kon. Olie aan de oste kant. AKU deed 91,20 en Kon. Olie 182,50. Philips kon zich handhaven op 141,10, doch Uni lever moest biina een gulden prijsgeven op 130,20. Hoogovens wei-d iets hoger geadviseerd op 116. De cultures waren verdeeld. Amsterdam Rubber ontmoette wat lokale vraag, doch HVA lag aangeboden in de markt. De staatsfondsenmarkt gaf over een breed front koersverbeteringen te zien. Op verzoek van het beurs- bestuur werd gisteren geen note ring opgemaakt in Rijn-Schelde, Wilton-Fijenoord en de V.M.F. Dit in verband met een te ver wachten mededeling. In de scheepvaartsector kon Van Nievelt zich iets herstellen van 127 tot 130. In de koersen van de internationale waarden kwamen geen veranderingen van betekenis meer voor. AKU ver- Het de markt op 91,30, Philips op 141,30, Unilever 130,50 en Kon. Olie op 182.60. Hooogvens verbe terde 1,10 en KLM een gulden. In de le periode waren vijf nunten hoger van Rossieau, Kon. Tapijt, Riva en Delta. Smit Nij megen ging 8 en V.N.U. 6 punten omhoog. Kluwer verbeterde 3,50. Holl. Melksuiker en Hey- broek waren ieder vijf punten hoger niet aan te komen. Erdal steeg zes punten. Eerste Ned. Verz. was zeer vast met 'n koers winst van 45 punten. Claims Ver. Glas deden ƒ12,50 (ƒ14). Calvé was 9, Gist-Broc. 15, Vettewinkek R.V.S. en Zeven Prov. ieder vijf punten lager. Elsevier daalde twee gulden en Deli Mij. 1,60. Bols was 2 gulden lager niet af te komen. Onder beurs werd bekend dat Rijn-Schelde een bod uitbrengt op Wilton-Fijenoord door aan delenruil. Voor 1000 aandelen Wilton-Fijenoord kan worden worden verkregen 500 aandeel Rijn-Schelde, plus 1000 obliga tie Rijn-Schelde, alsmede 100 in contanten. Zoals bekend heeft enrte tijd geleden de Ver. Machine Fabrie ken een bod uitgebracht op Wil ton-Fijenoord in de verhouding van 1 op 1. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Londen 8.628.72 Montreal 3.353.40 New York 3.61—3.65 Parijs 72.00—73.50 Brussel 7.027.10 Frankfort 90.85—91.85 Stockholm 69.75—70.75 Zürich 84.2584.75 Milaan 57.5059.50 Kopenhagen 47.9048.90 Oslo 50.30—51.30 Wenen 14.03—14.13 Lissabon 12.6512.80 Madrid (gr. coup.) 5.155.30 Nadat Frankrijk woensdag het toezicht op de deviezen heeft op geheven, is de koers van de Franse frank op de vrije markt alhier teruggekeerd op het niveau van vóór de gebeurtenissen in mei. Donderdagmorgen werd voor een Frans bankbiljet van 100 frank 85 Zwitserse frank genoteerd te gen 81,75 op woensdag. In Brus sel was de Franse frank eveneens in herstel. De Franse bankbiljet ten die woensdag werden verhan deld tegen 9,80 Belgische frank per Franse frank noteerden van daag 10,32—10,40. 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5