Nederlandse kamerleden in Roemenië Burgemeester Thomassen blijlt bij „begraven Waarschuwing tegen gevolgen B.T.W. van de gaat naar Belgrado Geen bod op Tien Gemeten Deed Rotterdam bod op Tien Gemeten? Ongerust Dienstbode krijgt half jaar Bestuur van industrieschap Moerdijk ge-installeerd Driemaal een kwart miljoen in nationale najaarsloterij Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vriendschaps- groep GEMEENTE TERNEUZEN ZIJDESMOKKEL ONTDEKT IN ANTWERPEN Vergiftigings poging: Verdwaalde Nederlandse vrijwilligers terug in Israël Onwetendheid bij consument Acht jongens verdacht van berovingen Vrijdag 6 september 1968 De delegatie uit de beide kamers der staten-generaal, die momenteel een bezoek aan Roe menië brengt, werd gistermor gen ontvangen door de president van het Roemeense parlement, de heer Stefan Voitec. De heer Voi- tect, 68 jaar, belichaamt de re cente Roemeense geschiedenis, aangezien hij in de laatste maan den van 1947 namens de toen malige sociaal-democratische partij de onderhandelingen voer de met de inmiddels overleden eerste secretaris van de Roe meense communistische partij, Gheorgu Dej, welke onderhande lingen tot een fusie van de beide groeperingen leidden. Bij de ont vangst in het weelderig inge richte parlementsgebouw waren verschillende voorzitters van vaste commissies uit het Roe meense parlement aanwezig. Onder hen was Mia Groza, be kende verschijning bij de alge mene vergadering van de United Nations en dochter van de be langrijkste eerste minister direct na de oorlog, dr. Petru Groza. In het parlementsgebouw vond tevens een congres van wijnboe ren plaats, zodat een rondleiding voor de Nederlandse delegatie niet mogelijk was. Wel gaf de heer Voitec toelichting op de werkwijze en bevoegdheden van het parlement. Dit komt slechts een paar maal per jaar voltallig bijeen. Uit de antwoorden op vra gen van Nederlandse zijde bleek wel dat er een begin van een ten dens optreedt om vaste commis sies iets regelmatiger te betrek ken bij de politieke beslissingen. De heer Voitec lanceerde in z'n redevoering nog het idee een par lementaire vriendschapsgroep Nederland-Roemenië op te rich ten in beide landen. De heer Nederhorst beloofde deze sugges tie met een gunstig advies aan de beide kamervoorzitters te zullen voorleggen. Aan de heer Voitec bood hij een Leerdammer schaal aan, als herinnering aan het Nederlandse bezoek. Van het parlementsgebouw ging de delegatie, voorafgegaan door politie, naar het gebouw van Bouwverordening voor de gemeente Terneuzen. De burgemeester van Terneu zen maakt bekend, dat vanaf heden gedurende drie maanden op de gemeentesecretarie voor eenieder ter inzage ligt, de door de gemeenteraad in zijn verga dering van 28 maart 1968 vast gestelde Bouwverordening met wijzigingen voor de gemeente Terneuzen, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zee land op 27 augustus 1968 nr. 504/25, 4e afd. De verordening met wijzigin gen worden tegen betaling van de kosten verkrijgbaar gesteld. Terneuzen, 5 september 1968. De burgemeester van Terneuzen, J. C. ASCHOFF. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie van Westdorpe ter in zage ligt een verzoek van Fina Nederland N.V., Stadhouders plantsoen 214 te 's-Gravenhage, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van pompinstallaties voor de opslag en aflevering van benzine, superbijzine, dieselolie en mengsmering, alsmede een- doorsmeerinrichting en een was plaats, op het perceel Stroodor- pe 10 te Westdorpe, kadastraal bekend .gemeente Westdorpe, sectie B nummer 746. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur van Westdorpe. Bovendien zal op woensdag 25 sept. 1968 des voormiddags 10.00 uur in het gemeentehuis van Westdorpe een openbare zitting worden gehouden, waarbij mon delinge bezwaren tegen inwilli ging van de aanvrage kunnen worden ingediend. Een ieder kan ter secretarie van Westdorpe kenis nemen van de terzake ingekomen schrif turen. De aandacht van belangheb bende wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn, de aanvrager van de vergunning en degenen die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoel de openbare zitting zijn ver schenen. Mede is tot beroep ge rechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn ver schenen, binnen de gestelde ter mijn schriftelijk bezwaren heeft ingediend en niet woonachtig is in die gemeenten waar openbare kenisgeving wordt gedaan. Terneuzen, 5 september 1968. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J. VAN PAGEE, secretaris. de raad van ministers. Hier vond rond een conferentietafel een ontmoeting plaats met president Manea Manescu en enige leden van de economische raad, een lichaam dat op ministerieel niveau de economische ontwik keling in Roemenië stimuleert en controleert. Op een vraag van de heer Sehuyt antwoordde de heer Ma nescu dat de samenwerking in de Comecon door Roemenië slechts wordt aanvaard vanuit een integrale nationale soeverei niteit, zodat zij niet vergelijk baar is met de samenwerking in de E.E.G. in dat opzicht. In het nieuwe vijfjarenplan is wel een uitbreiding van de handel met Comeconlanden voorzien, maar het gaat daarbij voor een be langrijk deel om grondstoffen- ruil. Naar aanleiding van 'n op merking van prof. Thurlings (KVP, eerste kamer), deelde de heer Manescu mede dat de ont wikkeling van Roemenië tot stand komt zonder kapitaalim port. Nieuwe vormen van sa menwerking met Westeuropese bedrijven worden echter voort durend ontwikkeld. De heer Ma nescu, die zelf een bezoek aan Holland heeft gebracht, ver wachtte vooral veel resultaten door inbreng van Nederlandse wetenschappelijke kennis. De minister van economische zaken, mr. L. de Block, zal van 9 t/m 12 september een bezoek aan Belgrado brengen. Hij is daartoe enige maanden geleden uitgenodigd door de Zuidslavi- sche federale sectaris van bui tenlands handel, dr. Grivcev. Tijdens zijn verblijf in Belgra do zal de minister o.a. bespre kingen voeren over het bilate rale handelsverkeer met Neder land. Tevens zal hij multilatera le handelspolitieke onderwerpen bespreken met de federale se cretaris van buitenlandse handel en de president van de federale economische kamer. HOLLYWOOD: Bij werkzaam heden aan een torenspits ver ongelukte een helicopter hetgeen deze dramatische foto opleverde. Zowel de piloot, die hier onder het vliegtuig zweeft, als een tweede inzittende, die juist be zig is uit het neerstortende toe stel te klimmen, kwamen om het leven. De Antwerpse politie is een grote smokkelaffaire op 't spoor gekomen, waarbij in de afgelo pen maanden in België circa 100 ton zijden stoffen uit China en Oosteuropese landen frauduleus zijn ingevoerd. De pakken zijde kwamen als transitogoed het land binnen, doch zijn in een opslagplaats in Antwerpen vervangen door lom pen en met vervalste facturen op de Belgische markt gebracht zonder dat invoerrechten wer den betaald. De Belgische fiscus zou door deze manipulaties voor een tweehonderd miljoen frank (ruim 14 miljoen gulden) bena deeld zijn. De zaak is aan het licht gekomen door klachten van de Belgische textielindustrie over ongewoon grote aanbiedin gen op de Belgische markt. Het onderzoek heeft tot op heden tot twee arrestaties in Antwer pen geleid. Burgemeester Thomassen van Rotterdam is donderdag bij zijn verklaring van woensdag gebleven, dat naar zijn oordeel de con flicten tussen Noord-Brabant en Zeeland rond het Moerdijkgebied goeddeels zijn bijgelegd. In een redevoering die hij ter gelegen heid van de installatie van het industrieschap Moerdijk te Zeven bergen hield, zei burgemeester Thomassen nog eens dat hij uit een briefwisseling tussen de beide provinciale besturen had opge maakt dat de Zeeuwse autoriteiten overtuigd zijn geraakt van het secundaire karakter dat het Moerdijkproject zal hebben. „Het is een-simpele zaak. Als de toegang tot de Moerdijk wordt verbeterd, zodat schepen tot 20.000 ton dit gebied kunnen bereiken, dan zal men ook in Zeeland ervan overtuigd zijn dat in de Moerdijk geen sprake_ zal zijn van een concurrerende zeehavenontwikkeling. Moerdijk krijgt een secundair karakter", aldus burgemeester Tho massen. Over de geruchten als zou Rotterdam grote 'belangstelling hebben voor het eilandje Tien- gemeten in het Haringvliet, ver klaarde burgemeester Thomassen in Zevenbergen: „Rotterdam heeft geen bod gedaan op het eiland of op de aandelen van de exploitatiemaatschappij eiland der Tiengemeten". De Commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann ging donderdag in Ze venbergen ook nog even kort in op de strubbelingen rond het Moerdijkplan .„Alle groeperin gen die bij de ontwikkeling van dit plan betrokken zijn, begrij pen dat een stuwende indus triële ontwikkeling in West Noord-Brabant bijzonder nuttig is", zo zei hij. Commissaris Kort mann doelde hierbij o.m. op de aanzienlijke werkeloosheid wel ke op het ogenblik nog in deze provincie heerst, hoewel volgens de .laatste cijfers zioh een herstel ten goede manifesteert. Over die werkeloosheid in Noord-Brabant zei burgemeester Thomassen, ter ondersteuning van het Moerdijk plan, nog: „Ik verbaas mij er altijd over dat zo weinigen be seffen dat in Noord-Brabant evenveel werkelozen zijn, als in de drienoordelijke provincies bij elkaar. Het werkeloosheids- vraagstuk dat zich in Noord-Bra bant voordoet is even ernstig als dat van het noorden". De opmerking van burgemees ter Thomassen, woensdag tijdens t chemisch congres in de Maas stad, dat het provinciaal, bestuur van Zeeland haar bezwaren te gen de ontwikkeling van het Moerdijkgebied tot vestigings plaats voor industrie heeft laten De heer J. T. Vellenga, lid van de tweede kamer voor de partij van de arbeid, heeft de minister van volkshuishouding en ruimte lijke ordening gevraagd of het juist is, dat 'het gemeentebestuur van Rotterdam een bod gedaan heeft op het eiland Tien Geimeten in het Haringvliet. De dinsdag j.l. tot kamerlid beëdigde heer Vellenga verzoekt minister Schut mee te delen of de hiermee na te streven verbonden consequen ties zich verdragen met de func tie, die in de tweede nota ruim telijke ordening aan de Hoekse- waard en dit eiland is toegedacht. Vraagsteller informeert er voorts naar of er overleg heeft plaatsgevonden met de gemeen ten Zuid-Beijerland en Gouds waard, tot welker grondgebied Tien Gemeten behoort, aanne mende dat zijn eerste vraag be vestigend wordt beantwoord. varen, heeft met name in Zee land nogal wat reacties opge leverd. Men blijft in Zeeuwse kringen bevreesd dat op den duur bij Moerdijk toch een zee- havenontwikkeling zal ontstaan, die zal leiden tot een concurren tie voor het Westerschelde-bek- ken. Commissaris Van Aartsen ver klaarde naar aanleiding van bur gemeester Thomassen's opmer- kin „de strijdbijl tussen Zeeland en Noord-Brabant is begraven", dat de ongerustheid in Zeeland is toegenomen toen bekend is ge worden dat Rotterdam plannen zou toegeven om het eiland Tiengemeten in het Haringvliet te kopen. Een dergelijke stap zou er vol gens havendeskundigen in Zee land, op kunnen duiden dat Rot terdam toch van plan is een ka naal door de Hoekse Waard naar het Moerdijkgebied te graven. In dat geval zou er in het Moer dijkgebied wel degelijk sprake zijn van zeehavenontwikkeling. „Zeehavenontwikkeling aan de Moerdijk betekent nadeel voor de ontwikkeling van het Wes- terscheldebekken", aldus mr. Van Aartsen. De heer G. J. A. Goosen, vice- voorzitter van de raad van advies van de koninklijke Nederlandse jaarbeurs, is van mening dat prijs verhogingen tengevolge van de B. T. W. moeten samengaan met en gecompenseerd moeten worden door verlagingen In de loon- en in komstenbelasting. Redelijke prijs verhogingen zijn mogelijk en ook aanvaardbaar, zo betoogde de heer Goosen donderdag tijdens een persdag van de jaarbeurs ter ge- legenheid van de najaarsbeurs, die volgende week in Utrecht wordt gehouden. Te grote prijsverhogingen kun nen toch ontstaan tengevolge van het oude ingewikkelde systeem van omzetbelasting. De grote on dernemingen met hun meer des- AUTOMOBILIST REED DOOR SCHRIKHEK Woensdagavond is de 22-jagige J. F. W. G. Besseling uit Delft met zijn personenauto in de bocht van de boulevard op Ro zenburg door een rood-wit-ge- blokt houten schrikhek gereden. Een van de planken van het hek drong door de voorruit ven de CHICAGO: In de stad waar zo veel deining is geweest rond de Democratische Conventie, is de republikeinse presidentskandi daat Richard Nixon zijn cam pagne begonnen. Als een triom fator onderging hij de tickler tam* narade. auto en trof de heer Besseling aan het hoofd. De man was op siag dood. De Bredase rechtbank heeft de dienstbode Anna Cornelia van Mombergen (21 j.) uit Breda we gens poging tot vergiftiging van haar werkgeefster, mevr. E. Goo- denRutten, echtgenote van het Eerste Kamerlid Ir. J. Gooden, veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd en toezicht van de reclasse ring. De eis van de officier van justi tie was 7 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk. Op 1 mei had 't meisje ruzie ge kregen met haar mevrouw en en kele in thallium gedrenkte tar wekorrels uit een zakje muizen- gif in de koffie van haar mevrouw gedaan die daarvan maagkram pen had gekregen. Zij had haar alleen ziek willen maken, maar niet willen doden, verklaarde het meisje voor de rechtbank. De gebruikte hoeveel heid gif was zeer gering. De drie Nederlandse vrijwilli gers in Israel, die vorige week per ongeluk de grens van Liba non zijn overgestoken, zijn woensdagavond ongedeerd in de kibboets, waar ze sedert half juli in een groep van 28 vrijwilligers werken, teruggekeerd. De negentienjarige Lyda Peet oom uit Amsterdam, de zeven tienjarige Else Both, eveneens uit Amsterdam en de 25-jarige Jaap Bax uit Hilversum waren vrijdag voor een trektocht door het noor den van Israel vertrokken met de bedoeling zaterdag weer ia de kibboets terug te zijn, hoewel hun deze tocht door de secretaris van de kibboets was ontraden. kundige medewerkers hebben hier bij een voorsprong en zijn beter in staat de voordruk uit de in koopprijzen te halen. Bovendien hebben zij een beter inzicht in de nieuwe kosten die de B. T. W. met zich brengt. Het gevolg zal zijn, zo meent de heer Goosen, een ver slechtering van de concurrentie positie van de kleinere onder nemingen. De heer Goosen signaleerde een grote onwetendheid bij de consu ment ten aanzien van de B. T. W. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, heeft donderdag in Zevenbergen de uit elf leden bestaande raad van bestuur van het industrieschap Moerdijk geïnstalleerd. De raad van bestuur van het industrie schap Moerdijk, die leiding moet geven aan de ontwikkeling van het industrialisatieplan Moerdijk is gevormd uit de burgemeester en twee raadsleden van de ge meenten Zevenbergen, Klundert en Hoge- en Lage Zwaluwe. In bet bestuur hebben voorts zit ting de directeur van ,het Rotter dams havenbedrijf en een ver tegenwoordiger van het econo misch technologisch instituut van Noord-Brabant. Het is de bedoeling van het industrieschap dat in 1970 b:j de Moerdijk een industrieterrein gereed zal liggen met een op pervlakte van ongeveer 2000 ha. De gemeente Rotterdam helpt het industrieschap met haar diensten van stadsontwikkeling, havenbedrijf en openbare wer ken dit plan te realiseren. Zoals bekend overweegt Shell Chemie over te gaan tot vestiging van een groot bedrijf op het nieuwe industrieterrein. Een beslissing over de komst van Shell naar Moerdijk is echter nog niet ge nomen. De Haarlemse politie verdenkt acht jongens er van in de Haar lemmerhout vier wandelaars beroofd en mishandeld te heb ben. Zeven jongelui zitten op het moment in een cel oip het politie bureau, da achtste is in Frank rijk door de politie aangehouden, verdacht van diefstal van ben zine. De leeftijden der meeste ver dachten variëren tussen de 16 en 20 jaar, de oudste is 31. Er zijn op het ogenblik vier slachtoffers bekend, maar de politie neemt aan dat er meer mensen beroofd zijn die geen aangifte hebben durven doen. Een groep van drie of vier jon gens placht 's avonds naar de Hout te trekken. Een 16-jarige jongen trad op als lokvogel en verdween met een slachtoffer (een homofiel) in de bosjes. Daarop verschenen de anderen, roepend: „Kom op met je geld". Eenmaal werd een man helemaal uitgekleed Hij stelde het ministerie van finan ciën, in tegenstelling tot de actieve kamers van koophandel, enigszins in gebreke ten aanzien van de voorlichting. De heer Goosen vroeg zich af wat de overheid zal doen wanneer na 1 januari in de prijzen een naar haar mening onaanvaardbare be weging naar boven komt. Zal men een beroep blijven doen op het be drijfsleven tot berekening van de prijzen volgens het reeds jaren be staande gentlemen's agreement tussen overheid en bedrijfsleven om de stijging van het prijsniveau binnen aanvaardbare grenzen te houden? Of zal men een prijscor- rectie door middel van een prijs- voorschrift wettelijk trachten af te dwingen? De heer Goosen vestigde in dit verband de aandacht op een voor fabrikant en groothandelaar zeer belangrijk element van dit gentle men's agreement met de overheid, te weten de afspraak dat bij een stijgend prijsniveau de bestaande geidmarges in de handel blijven gehandhaafd en niet zullen worden verhoogd. Aantasting van deze geidmarges mag naar het oordeel van de heer Goosen niet plaats vinden b'j een dalend prijsniveau. Dat zou desatreus kunnen zijn voor het voortbestaan van vele ondernemingen, voor de werkge legenheid en de economische ont wikkeling. Uitkeringen van driemaal een kwart miljoen gulden, driemaal een ton en talloze andere prij zen een totale pot van 1,6 miljoen gulden maken de na tionale najaarsloterij 1968, die gisteren van start ging, tot de grootste loterij-actie die in Ne derland ooit is gehouden. De ac tie ten behoeve van charitatieve doelstellingen omvat dit jaar drie ronden met drie afzonder lijke trekkingen. De trekking zal na elke ronde via de televisie worden bekend gemaakt ep de zaterdagen 26 oktober, 23 no vember en 21 december. De SUFA, (stichting uitvoe ringsorgaan financiële acties) in Rotterdam, die de loterij organi seert, mikt bij deze aktie op een opbrengst van 10 miljoen gul den. Ongeveer 40 procent van deze opbrengst verdwijnt in de pot onkosten (organisatie, re- klame, porti etc.) en is bestemd voor het uitkeren van de prij zen. De rest komt ten goede aan de meer dan honderd nationale instellingen op onder meer so ciaal en medisch gebied. Per ron de worden 666.666 loten uitge geven. De direkteur van de SUFA, de heer A. M. Bergers, zei tijdens een persconferentie donderdag morgen er niet aan te twijfelen het verwachte vedrag te halen. De publieke offervaardigheid van het Nederlandse volk is volgens hem groot. Per dag geeft de Ne derlandse bevolking ongeveer 1 miljoen gulden uit aan kansspe len, loterijen en straatcollectes. In de periode 1966/'67 gaf Ne derland 366.400.000 gulden hier aan uit. Hiervan werd door de SUFA ongeveer 14,5 miljoen gulden bijeengebracht met o.a. de voorjaarsloterij, SUS-actie en de najaarsloterij.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4