Tsjechen vroegen Russen te blijven Rijn-schelde doet bod op Wilton Fijenoord Beleidsfouten oorzaak van ontslagen bij een haardenfabriek RUSSISCHE BEWERING: Haiek terug uaar Praag Cubaanse aanval op Zuid-Slavië Geen conferentie in Moskou? Russische uitnodiging voor buitenlandse correspondenten Weer ontploffing is? Spaanse Nixon voorstander van economische en diplomatieke druk op de Sowjet-Unie HET WEER VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 21e Jaargang No. 5279 Onderzoek naar gewelddadigheden in Chicago Schieten „Stukken beter dan bod van V.M.F vindt lid van raad van bestuur Rode Kruis stuurt 1000 dekens naar Perzië Juiste fusie" Omzet liep met 65 procent terug Waarschuwing V.M.F. en Wiiton wacjiten toelichting af Commentaar N.V. V. Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Franktring bij abonnement! TERNEUZEN DfrebEear-Hoofdredaefeur: P. J. van 'ié Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande ta Terneuzan Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Sowjet-Unie heeft donder dag beweerd dat Tsjechoslo- waakse burgers de Russische troepen vragen in het land te blijven tot „de anti-socialistische en anti-staatselementen" zijn opgeruimd. Volgens het officiële persbu reau Tass stromen bij de Russi sche ambassade in Praag brie ven binnen waarin instemming wordt betuigd met „de nobele hulp" die de Sowjet-Unie en haar vier bondgenoten hebben geboden toen ze twee weken ge leden Tsjeoho-Slowakije bezet ten. In een van de door Tass ge citeerde brieven stond: „Aan hangers van de contrarevolutie zitten nog steeds op hun plaats. Hun kracht mag niet worden on derschat". De meeste brieven zijn vol gens het persbureau anoniem. „De mensen durven zich nog niet openlijk tegen de anti-so cialistische machten te verzet ten, nog niet openlijk te zeggen wat ze werkelijk vinden van de jongste gebeurtenissen in het land", aldus het Russische pers bureau. Een fabrieksarbeider uit Praag had geschreven, dat bur gers die ook maar de geringste De Tsjechoslowaakse ambas sade in Bern deelde in een kort communiqué mee, dat de minis ter die sinds zaterdag in Zwit serland verbleef, naar- Tsjecho- Slowakije terugkeert. Wanneer dit zal gebeuren, werd niet ver meld, terwijl men ook op de ambassade geen nadere medede lingen wilde doen. Hajek heeft de afgelopen da gen in Genève gewacht op een instructie van Praag om de lei ding van de Tsjechoslowaakse delegatie bij de conferentie van kernwapenvrije landen op zich te nemen. Hij was daarvoor uit Wenen gekomen. Volgens goed- ingelichte kringen verscheen on langs echter een vertegenwoor diger van de Tsjechoslowaakse regering in Genève om Hajek te bewegen naar zijn land terug te keren. De minister, die in het buitenland vertoefde toen de oostblokstaten Tsjecho-Slowakije beztten, is de laatste tijd enkele malen scherp in de Sowjet-pers aangevallen. „Verde Olivo", het blad van de Cubaanse strijdkrachten heeft donderdag een heftige aanval gedaan op de Zuidslavische „re visionisten" en in ihet bijzonder op maarschalk Tito, die zich on derworpen zou hebben aan „het Yankee-imperialisme en aan aan andere kapitalistische lan den". „Verde Olivo" schrijft, dat neo- burgerlijken of neo-kapitalisten aan het hoofd staan van staats- en particuliere ondernemingen in Zuid-Slavië en dat een min derheid zich het produkt van de arbeid van de meerderheid der werkers toe-eigent. „Deze feiten bewijzen, dat de uitbuitende klassen Zuid-Slavië leiden", al dus het blad, dat het standpunt van Zuid-Slavië tegenover de bezetting van Tsjeoho-Slowakije „dat van een handlanger van het imperialisme" noemt. De Amerikaanse nationale commissie voor de bestudering van geweld heeft woensdag be sloten een onderzoek in te stellen naar de „ernstige en groot scheepse gewelddadigheden" tij dens de democratische-partijcon- ventie in Chicago vorige week. De voorzitter van de commis sie, dr. Milton Eisenhower, zei dat alle aspecten van de ongeregeld heden zullen wellicht de onge regeldheden in de negerwijk van Miami tijdens de republikeinse- partijconventie worden onder zocht. sympathie toonden voor de Rus sen en hun bondgenoten, het zwaar te verduren hadden. „Ze worden onmiddellijk gebrand merkt als collaborateurs", zo werd hij geciteerd. Het partijblad „Prawda" druk te een brief af van 220 partij veteranen uit Ostrava, die schre ven de binnengekomen Russi sche troepen nimmer te hebben beschouwd als bezettingstroepen maar als „onze klassebroeders en brengers van het ware mar- xisme-leninisme". Volgens het blad „Rode Ster", orgaan van het Russische minis terie van defensie, zijn „de con trarevolutionairen" nog steeds actief en schieten ze in sommige gebieden op Russische helikop ters. In Bratislava werden de Russische troepen nog af en toe beschoten en verschenen nog steeds „nieuwe provocerende biljetten". „Maar de toestand in Tsjecho-Slowakije verandert dui delijk ten goede", aldus het blad. Intussen brengen de Tsjecho slowaakse leiders bezoeken aan fabrieken in Praag en omgeving om de arbeiders aan te sporen tot de „normalisatie" van de toe stand bij te dragen. Aan deze campagne nemen partijleider Dubcek, president Svoboda en premier Cernik deel. Volgens het partijblad Rude Pravo viel Dubcek een hartelijke ontvangst ten deel, toen hij de machinefa briek C.K.D. bezocht. Hij dankte de arbeiders voor hun houding tijdens de moeilijke dagen. Zolang de toestand in Tsjecho- Slowakije niet naar tevredenheid is genormaliseerd zal het „opper- tuun noch nuttig en misschien zelfs onmogelijk zijn de wereld conferentie van communistische landen te laten doorgaan, die in november in Moskou zouden moe ten beginnen. Dit heeft de secre taris van de Italiaanse communis tische partij, Luigi Longo, gezegd in een vraaggesprek met 't week blad „Astrolabio". Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft de in Moskou geaccrediteerde buiten landse correspondenten uitgeno digd voor een bezoek van drie dagen aan de Sow jet-republiek Moldavië. Waarnemers in Moskou zijn van mening, dat de Russen met deze uitnodiging westelijke ge ruchten over Russische troepen bewegingen tegen Roemenië ten oosten van de Pruth, demonstra tief de kop in willen drukken. De republiek Moldavië is ge vormd uit het vroeger tot Roe menië behoord hebbende Bess- arabië. Vier mensen hebben woens dagavond bet leven verloren bij een explosie in een vuurwerk fabriek in Catadau, bij Valencia. Op 16 augustus kwamen 31 mensen om bij een ontploffing in een fabriek voor speelgoed pistolen te Ibi, bij Alicante. De Rijn-Schelde Machinefabrie ken en Scheepswerven hebben een bod uitgebracht op de aan delen en obligaties van de dok en werf-maatschappij Wilton- Fijennoord. Daarmee hebben de Verenigde Machinefabrieken een concurrent gekregen. De V.M.F. hebben enige tijd geleden een bod uitgebracht, dat nu nog een week van kracht zal blijven. Het bod van de Rijn-Schelde-groep betreft een aandelenruil van 1000-aandelen Wilton-Fijenoord tegen 500-aandelen Rijn-Schel- Het Nederlandse Rode Kruis verzendt met medewerking van de K. L. M. 1000 dekens naar Iran voor de slachtoffers van de aard bevingsramp. de plus 1000-obligaties Rijn- Schelde alsmede 100 in contan ten en het bod van de V.M.F. werd uitgebracht in de verhou ding 1 op 1. PRAAG: Deze historische foto van 27 augustus, welke 4 sept. Wenen bereikte, laat zien hoe de Tsjechoslowaakse parlements voorzitter Jozef Smrkovsky, met opgerolde hemdsmouwen, de af gevaardigden uitleg gaf van de resultaten van de ongelijke be sprekingen met de Sowjet-lei- ders, na terugkeer van de delegatie uit Moskou. De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse president schap, Richard Nixon, heeft woensdagavond gezegd, van ge voelen te zijn, dat de Verenigde Staten economisch en diploma tieke druk op de Sowjet-Unie moeten uitoefenen om grotere vrijheid te verkrijgen voor de volkeren van Oost-Europa. In een verkiezingsverklaring voor de televisie zei de voormali ge vice-president van de V.S., dat indien hij in november tot president gekozen zou worden, hij tevens het volgende zou doen: 1. Bij het opstellen van het Ame rikaanse programma voor hulp aan het buitenland dient selectief te werk worden ge gaan. De programma's moeten aan voorwaarden gebonden; 2. Onthouding van elke hulp aan Arabische landen, die de vrede inhet midden-oosten bedreigen en handhaving van het machtsevenwicht in Is raels voordeel, Beleidsfouten en de noodzaak bankkredieten te krijgen, zijn de belangrijkste oorzaken van het ontslag dat binnenkort moet wor den gegeven aan 370 van de onge veer duizend werknemers van de haardenfabriek N.V. verenigde be drijven Beckers, Becking en Bon- gers In Bergen op Zoom en Ulft. Er is, ook door veroudering van de haardmodellen, een voorraad van veertigduizend gashaarden ontstaan in het bedrijf. Die voor raad is moeilijk verkoopbaar. De fusie, die enkele jaren geleden is doorgevoerd, is geen succes ge worden. Er ontstonden daardoor wrijvingen en verschillen van op vatting in het bedrijf. Dit alles onthulde directeur d H. J. M. van der Ven in Tilburg Daar hebben hij en zijn mededirec- ciency-bureau al op tafel lag. „We1 graden oplopen. teur, de heer G. M. P. Lips, het af vloeiingsplan voor hot ontslagen personeel aan de vertegenwoor digers van de verschillende vak bonden overhandigd. Vrijdag 13 september gaat men hierover op nieuw vergaderen. De vakbonden willen dit plan bestuderen. Totdat het zover is, zullen door het be drijf bij het gewestelijk arbeids bureau geen ontslagvergunningen worden aangevraagd. Vast staat echter nu reeds, dat vooral oudere werknemers zullen afvloeien. Tevens zullen 49 administratieve krachten worden ontslagen. Dr. Van der Ven vertelde, dat het bedrijf dit jaar zijn omzet, ver geleken met vorig jaar, met 65 procent zag teruglopen. Daardoor is een zeer moeilijke situatie ont staan. Hij heeft goede hoop dat de werkgelegenheid voor de resteren de zeshonderd werknemers ge handhaafd kan worden, ook al om dat door de massale inkrimping een vermindering van de produk- tie met veertig procent zal ont staan. Het bedrijf zoekt naarstig voelen ons nu een soort brokken wagen, die de vuile boel van an deren mag opruimen", aldus een van hun woordvoerders. WEINIG VERANDERING Een gebied met hoge barometer standen, dat in onze omgeving ge vuld is met vochtige lucht, bracht rustig weer, waarbij in de nacht plaatselijk mist ontstond. Inmiddels trekt 'n frontale sto ring, behorende bij een depressie ten zuidwesten van IJsland, over de Britse eilanden naar het oos ten., Achter deze frontale storing komen echter weer nieuwe lucht drukstijgingen, die het hogedruk- gebied in onze omgeving zullen versterken. In verband hiermee wordt ver wacht, dat de activiteit van de M „Een fusie van Wilton-Fijen oord Bronswerk N.V. met de Rijn-Scheldegroep zou indus trieel gesproken de j u i s t e fusie zjjn". Dit zegt de heer J. A. Lan gelaan, lid van de raad van be stuur van Wilton-Fijenoord Bronswerk N.V., die in tegenstel ling tot de andere leden van de raad van bestuur wel bereid is een kort commentaar op het bod te geven. Een samengaan met Rijn-Schelde zou een bundeling betekenen van het hoofdbedrijf, namelijk de reparatie-activiteiten van enerzijds de dok- en werf- maatscihappij Wilton-Fijenoord N.V. en anderzijds van de Rotter- damsehe Droogdok Maaschappij N.V., één van de werkmaatschap pijen van de Rijn-Scheldegroep. De schaalvergroting zal deze acti viteiten zeker ten goede komen, zo meent de heer Langelaan. „Uit mijn reeds bekende voor keur voor een s amengaan met Rijn-Schelde boven de V.M.F. vloeit natuurlijk voort dat ik ver heugd ben over dit bod, dat ik zo wel in het belang van Wilton als van Rijn-Schelde acht", zo vertelt de heer Langelaan. Hoewel de keuze voor aandeel houders Wilton niet moeilijk is, omdat het bod van Rijn-Schelde „stukken beter" is dan dat van de V.M.F., zo meent de heer Lange laan, staat bij hem het industrieel belang van een fusie met Rijn- Schelde-op' dé voorgrond'. De heer Langelaan handhaaft zijn mede deling dat hij zijn functie zal neerleggen als het bod van de V.M.F. gestand wordt gedaan. Naar aanleiding van het bod van de Rijn-Scheldegroep herin nert de katholieke bond van werknemers in het metaal- en het elektro-technisch bedrijf en in aanverwante bedrijven, „St Eloy" er aan, dat amper een maand ge leden het bericht werd gepubli ceerd inzake de voorgenmen fu sie van Wilton-Fij-enoord-Brons- werk met de V.M.F. „Na 't thans gepubliceerde be richt moet dus worden aangeno men dat er twee bieders zijn", al dus „St. Eloy". De vakbond stelt in een communiqué, dat Wilton- Fijenoord-Bronswerk nu 'n zware morele en sociale verantwoorde lijkheid draagt", „Indien ze nu haar keuze be paalt louter op grond van het hoogste bod, dan handelt ze mo reel niet juist en schiet ze in haar sociale verantwoordelijk heid ernstig tekort. Het kan en mag hier niet gaan om de beste keuze voor de aandeelhouders, doch het moet een keuze zijn die voor de continuïteit van de onderneming en van de werkge legenheid de beste is". Daarbij wil St. Eloy niet verge ten dat maar één maand geleden het bestuur van Wilton-Fijenoord -Bronswerk duidelijke overwe gingen voor haar toen genoemde beslissing aanvaardde, met name die van de versterking van haar positie op de wereldmarkt. „Dat betekende dus verster king van de continuïteit die ondanks sanering op langere termijn gezien, ook de werkgele genheid ten goede zou komen. Dit mag 't bestuur zich nu voor ogen houden, nu zij tussen twee moge- 'ühheden kan kiezen", aldus St. Eloy. De bond meent dat wanneer men nu voor de laatste bieder zou kiezen, de overwegingen hiervoor wel heel sterk moeten zijn. „Dan is r ook ruimte voor de vraag of de beslissing van een maand ge leden toch niet te lichtvaardig is geweest. St Eloy wacht met be langstelling de beslissing af: maar meer nog, wacht zij op mo tivering", aldus de bond. De metaalsbedrijfsbond NVV heeft ons het volgende commen taar gegeven op het bod: sociale hegeleiding, ons oordeel moeilijk anders dan positief kon zijn, omdat de huidige ontwik keling van techniek en economie pleit voor grotere eenheden. We hebben er toen echter aan toegevoegd dat we het vermoe den hadden dat dit bod verband hield met het gevecht om de Nederlandse scheepsbouw en scheepsreparatie en dat we in vehband daarmee ons definitieve oordeel zouden opschorten, tot dat hierover volkomen zekerheid zou zijn verkregen. We hebben toen ook de verwachting uitge sproken dat het bod van de V. M.F. nog tot herwaardering van posities in de scheepsbouw zou leiden en we zien het bod van Rijn-Schelde als een uitweg van deze herwaardering. We geloven evenwel niet dat het gevecht om de scheepsbouw hiermee is afgelopen. Eerder merkten we al op dat de golven in het Waterweggebied nog wel een half jaar lang hoog zouden opslaan, We onthouden ons daarom ook nu nog van een definitief com mentaar. Ten aanzien van de afloop van de ontwikkeling in de scheeps bouw blijft ons oordeel onver anderd: We willen een vorm van samenwerking die een on gemotiveerde capaciteitsuitbrei ding en als gevolg daarvan een hang- en wurg-concurrentie uit sluiten. We willen dit in het be lang van de duizenden die in de scheepsbouw werken. Wat er verder nog in ondernemershoof- den opkomt: We zullen van deze doelstelling geen duimbreed af wijken". Van de directie van Wilton- Fijenoord Bronswerk N.V. wordt vernomen dat zij op het ogen blik niet van plan is om com mentaar op het bod, uitgebracht door de Rijn-Scheldegroep, te geven. Wanneer zij daartoe be reid is, werd "niet meegedeeld. In een officiële mededeling hebben de raden van bestuur van V.M.F.-Stork-Werkspoor en Wilton-Fijenoord-Bronswerk donderdagavond laat bekendge maakt dat zij als eerste reactie op het voor hen onverwachte be richt inzake het bod van Rijn- Schelde aan aandeelhouders W. F.B. de nadruk leggen op de diepgaande studie die ten grond slag ligt aan de voorgenomen fusie van V.M.F. en W.F.B. Tot de belangrijke overwegingen tot die fusie behoorde onder meer de continuïteit van de twee on dernemingen en daarmee tevens die der werkgelegenheid. Tevens hebben de besturen van V.M.F, en W.F.B. op het oog de struc tuur van de zware kapitaalgoe- derenindustrie te verbeteren. Zij achten die verbetering bereik baar door middel van de voor genomen fusie. -Beide raden van bestuur wach ten de toegezegde gedetailleerde toelichting van Rijn-Schelde af, alvorens gezamenliik een defini tief standpunt in te nemen, waar bij zij zich bewust zijn van hun grote verantwoordelijkheid voor het continuïteits- en daarmee het werkgelegenheidsasriect, zo wordt in het communiqué mee gedeeld. fronten wanneer ze in onze om- naar nieuwe modellen, die beter j geving aangekomen zijn, belangrijk in de markt zullen liggen, „maar minder zal worden. Uit de bewol king, die ze met zich meebrengen dat is toch een zaak van langere adem". De vertegenwoordigers van de vakbonden toonden zich vooral zal vrijwel geen neerslag vallen. De onist, die in de nacht plaatse lijk ontstaan is, trekt in de och- verontwaardigd over 't feit, dat ze tenduren op, waarna vooral aan pas zijn ingelicht donderdagrnor-vankelijk nog zonnige perioden te gen, toen het hele sanerings- en f verwachten zijn. Hierbij zullen de reorganisatie,plan van een effi- temperaturen tot omstreeks 20 „Toen enige tijd geleden de V.M.F. een bod op Wilton-Fije noord was ons commentaar dat, indien dit bod betrekking zou hebben op een fusie die tot doel had de marktpositie te verstevi gen en indien er bovendien sprake zou zijn van een. goede medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Aanvankelijk plaatselijk mist of laaghangende bewolking, ge volgd door zonnige perioden. La ter meer bewolking. Weinig wind. Maximumtemperaturen van 18 tot 21 graden. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Breskens 1-24 1.38 Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.00 2.14 2.39 2.53 2.43 2.57 ZATERDAG 7 SEPTEMBER Breskens 2.06 2.15 Terneuzen Hansweert Walsorden 2.42 3.21 3.25 2.51 3.30 3.34 aug. 31 Sept. 6 7 8 ZON op onder MAAN op ondef 5.50 7.29 3.50 10.23' 6.00 6.01 6.03 19.16 19.13 19.24 5.01 19.34 6.22r 19.44 7.49 f n

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1