KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE Windhoos teisterde recreatiecentrum J0HAR CRIYFF KWAM CONTRACT MET SP0RTHANDEL NIET NA Kort gelling over beslag op gage van de Ajacied Olympische vlam geëxplodeerd Poging taptoe Delft te saboteren FRISDRANKENVERBRUIK GAAT HET BIERVERBRUIK OVERTREFFEN BEU RS0VERZICHT Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 4 september 1968 Nederlandse motorrenner verongelukt Boetebedrag: f 24.500 ,Aap uit de mouw' f 1,75 per paar TWEE DUITSE AUTODIEVEN AANGEHOUDEN PONY ALS AUTOPASSAGIER Groter verbruik als gevolg van de welvaart BELGISCHE STRAALJAGER VERONGELUKT NACHTCLUB- EIGENAAR UIT AMSTERDAM VERDRONKEN Maandagmiddag omstreeks 2 tuur is in het Noordlirnlburgse va kantieoord „De Plasmoien" door een windhoos die gepaard ging met een 'kort onweer en een ge weldige wolkbreuk, zeer veel schade aangericht. Het ergste was het oip het recreatiecentrum „El Dorado", waar 12 caravans omver werden geworpen en tegen elkaar gesmakt, terwijl een tiental bun galowtenten honderden meters werd meegesleurd. De inboedels van de caravans en tenten werden over het terrein verspreid. Er waren op het mo ment van de windhoos praktisch geen mensen op 'het terrein aan wezig. De schade bedraagt naar schatting 100.000 gulden. Ongeveer 80 procent van de eigenaren was voor stormschade verzekerd. De 28-jarige motorrenner Jaap Mooyen uit Édam is in de nacht van zondag op maandag over leden aan de gevolgen van een ongeluk tijdens de internationale motorwedstrijd in de Oostenrijk se plaats Grossraming. In de klas se tot 50 cc kwam de Nederlander ten val, sprong echter weer op de rijbaan en werd door de ach terop komende Oostenrijker Hans Hummel aangereden, Mooyen werd enige meters de lucht ingfe- slingerd en bleef zwaar gewond liggen. In het ziekenhuis van Steyr stelde men een schedel- basis-fraktuur vast. In de nacht van zondag op maandag is hij aan deze ernstige verwonding over leden. De Oostenrijker Hummel kwam na de botsing eveneens zwaar ten val. Hij liep een hersenschudding op en bleseerde zich aan de knie. Voetbalschoenen stonden dins dag op de tafel van de president van de Amsterdamse rechtbank, voor wie een kort geding diende van de Ajacied Johan Cruyff tegen de N.V. Cor du Buy Sport uit Baarn. Deze N.V. heeft bi} Ajax conservatoir beslag doen leggen op de gage van Cruyff omdat deze volgens Du Buy een contract over het dragen bij wedstrijden en trai ningen van een speciaal merk voetbalschoenen (Puma), gratis door Du Buy aan Cruyff geleverd, niet is nagekomen. Daardoor heeft Cruyff de overeengekomen boete bepaling 250,per keer, over treden. Het gaat hierbij om 98 keer met 'n totaal boetebedrag van 24.500. De N.V. verkreeg bij het contract gedurende twee jaar de exclusieve publiciteitsrechten. De raadsman van Cruyff, mr. J. Nolen jr., stel de dat de voetballer toen hij het contrac in 1967 sloot nog minder jarig en onervaren was. De presi dent, mr. U. W. H. Stheeman, merkte daarover op: „Hij wist toen wei 1500 te incasseren". Volgens mr. Nolen was het be slag onrechtmatig gelegd en hij vroeg opheffing daarvan. Voorts beriep hij zich op overmacht van Cruyff, die slechte voeten heeft. Deze zijn door het dragen van de bewuste voetbalschoenen verder bedorven. De clubarts adviseerde de schoenen niet meer te dragen en de trainer verbood het Cruyff. De voetballer had naar de me ning van de president met de schoenen naar de dokter moeten gaan met de vraag: „Kan ik deze dragen". Hoe de raadsman op grond van de slechte voeten over macht kon construeren zei de pre sident een raadsel te vinden. De raadsman van de N.V. Cor du Buy Sport, mr. D. A. van Noart, be toogde dat de ondergrond van het geding is het onbehagen over het contract met Du Buy. Cruyff wenst een hogere vergoeding te hebben. Dit deed de president op merken: „Hij wil eigenlijk meer geld. Nu komt de aap uit de mouw". Cruyffs advocaat repli ceerde: „Dat is toch niet onoirbaar. men heeft hem te weinig geld toe gedeeld!". Mr. Van Noort ontkende met klem dat er medische motieven zijn om niet de schoenen van dat bewuste merk te dragen. De arts heeft volgens hem de verklaring afgegeven omdat Cruyff dat zo graag wou. Bij het dagelijks be stuur van Ajax was het door mr. Nolen genoemde verbod niet be kend. Mr. Van Noort stipte nog aan dat op grondi van een tweede doch niet in het geding zijnde con tract Cruyff van elk verkocht paar voetbalschoenen van dat bewuste merk 1,75 krijgt. Hij heeft inmid dels 17 mille ontvangen. Tot 23 augustus was Cruyff in gebréke gebleven Du Buy mee te delen aan welke eisen de voetbal schoenen, die voor hem gemaakt kunnen worden, zouden moeten voldoen, zo deelde mr. Van Noort mede. Volgens hem weigert Cruyff de schoenen te dragen omdat hij een voordeel ziet in andere over eenkomsten. Cruyff kon zelf de behandeling van het kort geding niet bijwonen, zo deelde zijn raadsman mee, omdat hij als re serve voor het Nederlands elftal Is aangewezen. De president doet volgende week dinsdag uitspraak. Aan de inbraken in auto's die de laatste tijd veelvuldig in Ede en omgeving zijn gepleegd, is wellicht een einde gekomen door de arrestatie van twee Duitsers, E. E. en E. K. uit Recklinghausen. Ze werden bij het nationale park „De Hoge Veluwe" in Otterlo door twee jachtopzieners op heterdaad betrapt toen ze bezig waren auto's open te breken. De jachtopzieners troffen in de auto van de Duitsers speciaal mate riaal voor dit doel aan. De re cherche van de gemeentepolitie van Ede heeft de Duitsers maan dagavond overgedragen aan de recherche in Recklinghausen. Het bleek, dat het tweetal ook in Duitsland gezocht werd. Ze wor den verdacht van een -groot aan tal inbraken en insluipingen. De politie in Utrecht heeft maandag op de Utrechtse Bene- luxlaan de 23-jarige woonwagen bewoner J. W. van E. uit Tubber- gen aangehouden, omdat hij een te grote passagier vervoerde. Achter in de personenauto de achterbank was verwijderd stond in gebogen houding een pony, die 'n dergelijke vervoers- methode niet prettig vond. De politie heeft het dier overge bracht naar de gemeentelijke veestallen. De woonwagen-bewo ner kan zijn eigendom terugkrij gen als hij zorgt voor betere ver voersmogelijkheden. AUTO TEGEN BOOM Twee doden In de gemeente Lieshout is in de nacht van vrij'dag op zaterdag omstreeks 01.15 uur een auto uit de 'bocht gevlogen en tegeni een boom. gebotst. Bedde inzittenden, de 33-jarige G. v. d. Heuvel en de 32-jardge J. v. d. Biggelaar, in woners van de gemeente, werden op slag gedood. De auto moet met hoge snel heid gereden hébben, aldus de politie. Ook werd geconstateerd dat bedde mannen onder invloed heblben verkeerd. AMSTERDAM: Wereldkampioe ne Keetie Hage en de Engelse wereldkampioen achtervolging Hugh Porter tijdens de huldiging in het Olympisch stadion. De Olympische vlam, die momen teel in Spanje is op weg naar Mexico, is zondag in Barcelona door onbekende oorzaak -geëx plodeerd. De voormalige Spaanse recordhouder op de 5.000 meter Gregorio Rojo nam op dat moment juist „de wacht over" van zijn voorganger. Bei de estafette-lopers kregen brandwonden aan gezicht en handen. Zij moesten in een zie kenhuis behandeld worden. Het Olympische vuui- was zater dag met een Italiaans zeilschip in Barcelona aangekomen. De in Griekenland volgens traditie door zonnestralen ontstoken fakkel „reist" nu dwars door Spanje naar de havenplaats Huelva-, waar Ohristoffer Co lumbus in het jaar 1492 de reis ondernam, die achteraf tot de ontdekking van Amerika zou leiden. Een Spaans schip brengt het vuur c'an naar Mexico. Het incident in Barcelona kon niet verhinderen dat zondag- BARQBhONAi Tijdens de tocht van het Olympisch vuur door Spanje heeft zich een Incident voorgedaan: Bij da wisseling tus sen twee estafettelopen ontplof te de fakkelwaarbij de beidé atleten gewond werden. Tagemtamdere van de Tapte e- Delft hebben getracht de uitvoe ring voor gisteravond te sabo teren, door het kapot knippen van een aantal kabels. Niet alleen kabels voor de be lichting van de taptoe werden kapot gesneden, maar ook enkele kabels van de N.T.S., die opna men zou ma'ken voor een kleu- ren-uitzending. Een nachtwaker, die 's nachts op de Delftse markt permanent aanwezig is, ontdekte de vernieling. Van de daders ont breekt nog elk spoor. De kabels avond het geplande doel Lerida konden evenwel op tijd hersteld werd bereik' worden. De oud-voorzitter van de bond van bierhandelaren en mineraal waterfabrikanten, mr. C. J. G. Becht, zegt, dat er binnen vijf jaar ineer frisdranken dan bier in Ne derland zullen worden gedronken. Het jaarverbruik zal dan 60 liter per hoofd der -bevolking zijn, en die jaarlijkse produktie komt dan neer op 750 miljoen liter (50 pro cent meer dan thans het geval is). Voor dit jaar wordt een verbruik van 45 liter per hoofd der bevol king verwacht. Mr. Becht, direoteur van Vru- mona N.V. in Bunnik, sprak tijdens de Ingebruikneming van een nieu we bottellijn van deze frisdran- kenfabriek. Het bierverbruik in 1957 tot 1967 steeg van 20 liter tot 43 liter per hoofd der bevol king, maar het frisdrankenverbruik nam in deze jaren toe van tien tot 41 liter. Mr. Becht verwacht de komende jaren een verdere concentratie in de Nederlandse frisdrankenindus trie. In 1962 waren in ons land 371 frisdrankfabrikanten; in 1966 nog maar 231. Naar het oordeel van mr. Becht zal dit aantal nog verder dalen. Er zal in de toekomst steeds meer vraag zijn naar grotere en voordeliger verpakkingen, waarbij die consument ook meer belangl stelling zal gaan tonen voor de éénmalige weggodverpakbing. De oud-voorzitter houdt tevens 'reke ning met de toenemende vraag naar calorie-arme produkten en internationale merkartikelen. Voorts zullen er volgens hem wijzigingen komen in distributie- methoden. Met enige zorg volgt hij de ontwikkeling van de harmoni satie van deze branche in verschil lende landen, waardoor het kwali teitspeil van de Nederlandse fris drank achteruit zou kunnen gaan. Volgens mr. Becht is de gesta dige uitbreiding van de consumptie van frisdranken het gevolg van de grote welvaarte, stijging van het aantal auto's (snelverkeer bevor dert het gebruik van alkoholvrij-e dranken), stijging van het aantal t.v.-toestellen (verhoging huiselijke gezelligheid) en toeneming van het gebruik van koelkasten. Ruim 85 procent van het aantal Nederland se gezinnen heeft nu altijd fris dranken in huis, zo zei hij. Mr. Becht is tenslotte van me ning dat de fusie tussen Heineken en Amstel veel voor Vrumona be tekent. Het bedrijf is thans voor 90 procent eigendom van Heine ken. Op de Belgische vliegbasis Be- vekom is maandagmiddag een straaljager van de Belgische luchtmacht, een F104, veronge lukt. De 34-jarige vlieger kwam om het leven. Uit het water van de jacht haven „De Piashoeve" aan de Baambrugse Zuwe is maandag omstreeks één uur het stoffelijk overschot van de 47-jarige Am sterdamse nachtclub-eigenaar J. L. de Boo opgedregd, nadat het door voorbijgangers drijvend was aangetroffen. De man ver bleef het weekeinde in zijn woonark die vlak bij het restau rant van de jachthaven was ge meerd. Het slachtoffer is ver moedelijk in het donker te wa ter geraakt en verdronken. Om kwart over twee in de nacht van zondag op maandag heeft hij het restaurant van de jachthaven nog bezocht. De officier van justitie heeft opdracht tot sectie gegeven. De politie heeft geen redenen om aan te nemen dat het overlijden van gewelddadige aard is. JONGETJE VERDRONKEN In Musselkanaal is zondagmid dag de 6-jarige Geert Westerhof spelenderwijs in het kanaal te rechtgekomen en verdronken. De politie haalde een uur later het kind uit 't water, doch de levens geesten ware» reeds geweken. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier vandaag gel dend in Amsterdam luiden: Londen Montreal New York Parijs Brussel Frankfort Stockholm Zürich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon Madrid (gr. coup.) 8.62—8.72 3.35—3.40 3.60—3.64 68.50—71.50 7.02—7.10 90.50—91.50 69.75—70.75 84.25—84.75 57.50—59.50 47.90—48.90 50.30—51.30 14.03—14.13 12.65—12.80 5.15—5.30 VAN NIEVELT IN REACTIE In de scheepvaartsector onder ging Van Nievelt gisteren een technische koersreactie, na de zeer willige stemming van maan dag toen als hoogste koers 161 werd gedaan, tegen vrijdag 139. Voorbeurs werd voor Van Nie velt gisteren 150 tot 155 gedaan. De officiële beurs opende op 149%, tegen maandag als slot- koers 154%. Dat bet maandag in de scheepvaarthoek druk is ge weest blijkt maar al te duidelijk uit de omzetten. In Van Nievelt ging toen voor bijna nominaal 1 min. om, waarbij het koerspeil uit de hand liep. Gisteren was het in de scheepvaartsector een stuk kalmer. Behalve voor Van Nie velt viel de stemming zeker niet tegen. Holland-Amerika Lijn deed 82 (80%), Kon. Boot was on veranderd op 121 terwijl Scheep vaartunie zich verbeterde op 137% (136%). De internationale waarden hebben zich goed kunnen hand haven. Hier was de stemming bij de opening goed prijshoudend. Philips avanceerde 20 cent op 140,90, Unilever ging 4 dubbel tjes omhoog tot 130,70 en Kon. Ölie een halve gulden tot 181,20. AKU was aanvankelijk iets luier op 87,50 doch kon dit geringe koersverlies later ombuigen in een kleine winst. Gedurende de verdere beursduur trokken de koersen van alle internationale waarden nog een weinig aan. Wallstreet bleef maandag, wegens labour-day, gesloten ter wijl ook Londen maandag dicht was. Het viel dan ook te. verwach ten dat er voor de opening van het nieuwe C en A-gebouw op het JONGEN VERONGELUKT Zaterdagavond is op de Lange- weg te Kruisland de 12-jarige Petrus Jan Brouwers uit Kruis land door een achterop komende auito die met dimlicht reed, aan gereden. De jongen liep met een vriendje midden op de weg. Hij werd met levensgevaarlijke ver wondingen naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd, waar hij zondagmiddag aan de opgelopen verwondingen is overleden. Damrak gisteren van publieke zijde meer animo bestond dan voor de internationale waarden. Van de cultures was HVA zwak op ca. 106. Amsterdam Rub ber iets gemakkelijker op 59%. De staatsfondsenmarkt gaf geen noemenswaardige koersverschil len te zien. Voor de inschrijving op de 100 min. 6% pet. obligaties Bank voor Nederlandsche Ge meenten 1968 (tweede), tegen 99% pet., bestond grote belang stelling. De beurs houdt er dan ook rekening mede dat op de toe wijzingen een reductie zal wor den toegepast. De handel in de internationale waarden bleef ook gedurende dé verdere beursduur uiterst kalm. Koersverschillen van betekenis kwamen niet meer voor. AKU deed bij het sluiten van de markt 87,70, Philips 140,90, Unilever 131 en Kon. Olie 181,30. Hoogovens had een goede dag met een koers stijging van ƒ2,80. De drukte in de scheepvaart sector nam verder af. Van Nie velt deed op de valreep 148. In de eerste periode hielden de koerswinsten en de koersverlie zen elkander vrij goed in even wicht. Vijf punten hoger waren Eerste Nederlandsche, Chem. Naarden, Dikkers, Gist-Brocades en de Kondor. Calvé verbeterde 15, Internatio 10, Wyers 6 en Meneba 7 punten. Maintz was 19 punten hoger niet aan te komen. Alb. Heijn verbeterde 2 gulden. Lager waren Desseaux met 14, Nat. Nederlanden 20, Ned. Kabel en Kon. Tapijt ieder 8, Hoeks Ma chines en Ned. Ford ieder 11, Metaverpa en Schokbeton ieder 5. Kiene 6 en Delta tien punten. R.V.S. was twintig punten lager niet af te komen. 4) Gelukkig hebben de overi- ehoo: gen niets gehoord en Aram fluis tert zijn roerganger toe: „Laat hen niets merken! Wan neer ik mij niet vergis, komt de wind uit het Westen. Wanneer we dus in deze richting blijven door gaan zullen we vroeger of later ergens land moeten zien! Dan kunnen we misschien de schade aan het schip herstellen en een nieuwe voorraad drinkwater in nemen, want daarmee is het ook maar droevig gesteld!" Terwijl een paar man elkaar afwisselen aan de riemen om het schip ten minste nog enigszins bestuurbaar te houden, turen Aram en de roerganger gespannen naar de einder, doah het duurt nog ver scheidene uren, voordat Sar plot seling een vreugdevolle kreet uitstoot: „Land! Land in zicht! Recht vooruit!" Aan de horizon tekent zicth duidelijk een donkere streep af. Onmiddellijk slaat de stem ming aan boord om. De mannen barsten uit in overmoedig gezang en niemand denkt meer aan de doorgestane ellende. Scherp tuurt Aram naar de donkere lijn in de verte. Waar heeft de storm hen heengevoerd? Zal dit werke lijk het einde van hun rampspoed zjjn? Sm... -J m VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van dinsdag 3 september werden aangevoerd: 225 slachtrunderen, 646 gebruiksvee, 275 vette kal veren, 90 graskalveren, 1043 nuchtere kalveren, 15 varkens, 33 biggen, 10 paarden, 4 veulens, 270 schapen of lammeren en 52 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,80—ƒ5,20, le kwal. ƒ4,20— ƒ4,65, 2e kwal. ƒ3,80—ƒ4,05, 3e kwal. 3,603,75; vette kalve ren: le kwal. ƒ3,70ƒ3,90, 2e kwal. 3,503,65, 3e kwal. 3,25—3,45stieren 4,30— ƒ4,85; worstkoeien ƒ3,553,70. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1100 1500; vare koeien 9001200; vaarzen 9001025; pinkên 600700; graskalveren 350 ƒ500; nuchtere kalveren ƒ165 175; stierkalveren f 200 ƒ270; vaarskalveren ^50-/200; schapen 90120; lammeren 100125. Alles per stuk. Overzicht. Slachtrunderen; iets meer aanvoer met kalme handel, prijzen als maandag; kalf- en melkkoeien: aanvoer gewoon, handel stil, prijzen gedrukt; vare koeien: matige handel met sle pende handel, niet geheel prijs houdend; vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week, handel lui en onveranderde prijzen; graskalveren: aanvoer kleiner, redelijke handel en iets stijvere prijzen; vette kalveren: korter aanvoer met goede handel, ruim prijshoudend; nuchtere kalveren: aanvoer als vorige week, trage handel en iets lagere prijzen: schapen en lammeren: iets min der aanvoer, handel stroef, prij zen even lager.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 6