Belangrijk nieuws NORTON FILTER KING DE JACHT OP DE DOCUMENTEN Amerikaanse ondergrondse kernproef DE BEDENKELIJKE ZEGE VAN HUMPHREY Opstand in Zuidvietnamese gevangenis Geen revaluatie van Duitse mark Harttransplantatie in Montreal BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking ELMA PIT Maandag 2/cfrhsdag 3 september 1968 DE VRIJE ZEEUW Strijd tegen corruptie in Zuid-Vietnam Bij benzine meer melk dat ook U aangaat Steeds meermensen rokenfiltef kïng'sïze'sTgaretfêrf. Wat gisteren een verschuiving leek in de rookgewoonten, is vandaag een duidelijke revolutie! In 1968 roken de mensen anders, ze roken filter long size. Norton heeft 25 voor fL 1,50 Misschien rookte u nog geen filtersigaretten. Probeer dan Norton Filter King Size! De volie echte tabak van de meest selecte amerikaanse plantages, het direct® filter en het interessante king size formaat maken van Norton Filter King Size die regelrechte, vitale sigaret die IFonmiddeilijk herkent Steek er een op juist dat direct® filter geeft die zachte en toch verrassend-echie smaak! Norton Filter King Size - rijpvitaal, echt..* Als Johnson Vergelijking Slachtoffer van kolendamp Zorgen om Golden Delicious VROUW SCHIET OP MAN Dodelijke frontale botsing De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekend gemaakt dat zij vorige week in de woestijn van Nevada een onder grondse kenrproef heeft geno men, waarvan de kracht lag tus sen de 20 en 200 kiloton. Het was de 18e proef van dit jaar en de tweede in twee dagen tijd. De Zuidvietnamese ambtena ren hebben bevel gekregen de eigendommen van hun familie en zichzelf op een lijst op te geven, die bij het ministerie waarvoor zij werken moet wor den ingeleverd. Op valse opgave staan straffen. De maatregel maakt deel uit van een nieuw regeringsoptreden tegen corrup tie. Bij benzinestations langs rijks wegen zullen binnenkort melk- automaten worden toegestaan, zo meldt het officieel orgaan van de kon. Ned. zuivelbond F.N.Z. Vier jaar geleden heeft het Nederlands zuivelbureau daar al om ge vraagd, maar het kreeg toen van de minister van verkeer en wa terstaat nul op het rekest. Nu heeft de minister in een brief aan het zuivelbureau laten weten dat hij verkoop per automaat van melk, chocolademelk en koffie onder bepaalde voorwaarden toe zal staan. Het zuivelbureau gaat nu met spoed aan het werk om benzinemaatsehappjjen, zuivelfa brieken en automatenleveran- ciers tot elkaar te brengen. Buberf Horatio Humphrey zal in november de democraten aan voeren en waarschijnlijk de nederlaag lijden bij de Ameri kaanse presidentsschapsverkie zing. Dat vooruitzicht is dan de domper op zijn glorieuze zege ter conventie. Eén stemming was voldoende om de meerderheid van de afge vaardigden achter zich te krij gen. De partij die Humphrey nu leidt, is echter verdeelder dan ze ooit geweest is. Lester Mad- dox, de man uit het zuiden, trok zich al terug als aspirant voor de kandidatuur en het ligt in de rede dat hij straks niet voor Humphrey zal ijveren, maar voor Wallace, de vechter tegen de burgerrechten voor negers. De Russische inval in Tsjecho- Slowakije heeft in zoverre voor delig voor Humphrey gewerkt dat de ijveraars voor vrede nü in Vietnam (de „duiven") een flink deel van hun aanhang zagen verdwijnen. Hardheid tegen het communis me is opeens meer in zwang ge komen. Dit verloste Humphrey van een probleem: een tijd lang deed hij zijn uiterste best om zich wat los te maken van John sons beleid inzake Vietnam, al had hij daar dan toch jarenlang aan meegewerkt. Men moest ge loven dat hij wel degelijk zijn eigen inzichten had. Na Praag is het Humphrey mogelijk ge maakt zich ongeveer als John son over Vietnam uit te laten. Het klonk ineens niet meer zo bedenkelijk. McCarthy en MacGovern, de twee voormannen van de dui ven, hebben dat ook gemerkt: hun kansen slonken snel en ze waren al niet zo erg groot Wat niet wegneemt dat naar aanlei ding van Vietnam, zowel als over de burgerrechten groot rumoer ontstond ter conventie. En intus sen is het zeker niet zo dat alle anti-Humphreykrachten opeens hun best zulen gaan doen om hem verkozen te krijgen. McCar- In de grootste gevangenis van Zuid-Vietnam, de militaire ge vangenis in Long Binh, is donder dagavond een opstand uitgebro ken onder de 720 gevangenen. Een Amerikaanse gevangene werd gedood, 58 raakten gewond. De gevangenen hadden gebouwen ii» brand gestoken, de* militaire petitie gebruikte traangas om de opstand-te denapen thy en MacGovern zullen dit zeker niet doen. De verdeeldheid van de demo cratische aanhang niet in de partij zelf, maar onder de kie zers kon niet beter blijken dan door de halve oproeren op straat, waarbij politie en natio nale garde druk in de weer wa ren met gummiknuppels. En met traangas, dat zelfs in de hotels der afgevaardigden doordrong, en het beruchte mace, een gas dat ook in Vietnam is gebruikt en bedoelt demonstranten bui ten gevecht te stellen. Ze hou den er, naar verluidt, af en toe blindheid aan over. De Amerikaanse kiezer die dit schouwspel vergelijkt met de betrekkelijk ordelijke kermis van de republikeinse conventie met zijn duidelijk vertoon van partijeenheid, kan alleen daar door al wat meer voor Nixon gaan voelen. En juist diens dui delijk gedemonstreerde vechters- natuur is voor vele Amerikanen juist nu gewenst in een presi dent. Zo hebben de Russen waar schijnlijk de republikeinen een flink handje geholpen in de pre sidentsverkiezing. Een 69-jarige inwoner van de stad Groningen, de heer L. Wa termulder, is vrijdag door kool- monoxyde vergiftiging om het le ven gekomen. Een buurman van het slachtoffer waarschuwde de G.G.D., nadat hij gedreun in de afgesloten woning had gehoord. Bij aankomst van de G.G.D. was de man reeds overleden. De brandweer trof een brandende en vers gevulde kolenkachel aan. Als oorzaak wordt aangenomen dat de afvoer en de rookkanalen niet deugden. „De Duitse mark wordt niet ge revalueerd. Daar bestaat geen zakelijke grond voor". Dit heeft het Westdiuitse ministerie van economische zaken vrijdagavond in een officiële mededeling nog maals uitdrukkelijk verklaard. Volgens het ministerie hebben degenen die op een opwaartse herwaardering speculeerden, dat ook al begrepen. Om speculatie tegen te gaan, zo ging de verklaring verder, hebben de Westduitse regering en de bundes bank de laa tste da gen bijeonder nauw samenge werkt, waarbij de actieve politiek van de Duitse centrale bank, die gericht is op handhaving van de koers en waarover met de overige centrale banken afspraken zijn gemaakt, overtuigende uitwer king op de markt heeft gehad. „De speculanten staan dure we ken te wachten", meende het mi nisterie. Over Nederlands meest geteel de appel, de Golden Delicious, maakt „Groenten en Fruit", het orgaan van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen, zich ernstige zorgen. Enquêteurs van het NIPO hebben draagtassen, gevuld met appels van dit ras, bij een paar honderd huisvrou wen thuisbezorgd en zijn een paar dagen later komen horen wat ze er na consumptie van dachten. Resultaat: Voor groene Golden Delicious 124 gunstige, 82 on gunstige en 7 niet onder te bren gen reacties; voor gele Golden Delicious: 116 gunstige, 51 on gunstige en 14 niet onder te brengen reacties. In procenten van de „onder te brengen" reac ties: groene ruim 60 procent gunstig en bijna 40 procent on gunstig. Gele bijna 70 procent gunstig en ruim 30 procent on gunstig. De ongunstige reage rende huisvrouwen bleken voor al bezwaar te hebben tegen de smaak of tegen het gebrek aan smaak dat zij meenden te con stateren. Ook naar de mening van de huisgenoten der huis vrouwen werd gevraagd. Dat leverde voor groene Goldens 52 gunstige tegen 54 ongunstige re acties op. Voor gele 70 gunstige tegen 28 ongunstige. De smaak van de groene Golden Delicious was ook voor de huisgenoten het grote zwakke punt. De N.I.P.O.-appeltjes werden gemiddeld in zeer goede toestand bij de huisvrouwen afgeleverd. In Montreal is vrijdagavond een harttransplantatie verricht, Een eerder, in maart, gehouden landelijke steekproef leverde voor Golden Delicious uit de nor male kleinhandel een nog veel ongunstiger smaakbeoordeling op. Commentaar van „Groenten en Fruit": „Is de Nederlandse teler van Golden Delicious zich wel bewust op welk glad ijs hij zich begeeft door grote hoeveelheden smakeloze of slecht smakende Golden Delicious op de markt te brengen? Laat dit onderzoek voor hen 'n waarschuwing zijn". De voorlopige conclusie van het blad is, dat de verkoop in Neder land van groene Golden Deli cious in de eerste plaats slechts bij een kleine minderheid van de consumenten succes zal hebben, maar in de tweede plaats dat het risico van teleurstellingen bij de consument met name ten aan zien van de smaak belangrijk groter is dan bij de gele Golden Delicious. „De Nederlandse fruittelers en onderzoekers", aldus het blad, „zullen er goed aan doen, met name de smaak van de Golden Delicious goed in de gaten te houden. Doen ze dit niet, dan voorspellen we eenzelfde afgang als die welke de laatste vijf ja ren met de Jonathan beleefd hebben." de derde in Canada. De 58-jarige Elie Zaor uit Quebec ontving het hart van de 38-jarige Aime La- mothe, eveneens uit Quebec die aan een hersenbloeding was over leden. In de vroege morgenuren van zaterdag heeft een 23-jarige vrouw, T. H. P., met een 7.65 pis tool getracht een al geruime tijd durende ruzie met haar in Suri name geboren 29-jarige vriend S. P. H. R. te beslechten. De man werd in zijn been geraakt en daarna nog afgetuigd door de 19-jarige D. T. P., een broer van het meisje. R. werd in het Wilhelmina- gasthuis behandeld en later bij de politie voor verhoor onder gebracht. Broer en zuster zijn opgesloten op aanklacht van toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Vrijdagavond is de 71-jarige mevr. A. van Beekhuizen-Meyer uit Garderen bij een frontale botsing op de Harderwijkerweg in Harskamp om het leven ge komen. Zij zat naast haar zoon in een auto, die door een uit tegenover gestelde richting komende auto werd aangereden, doordat deze plotseling de andere rijbaan op kwam. De bestuurder hiervan werd zwaar gewond. De beide auto's werden totaal vernield. TERNEUZEN Huwelijksaangiften. 22 aug.: Joost Weststrate 20 jr jm., won. te Goes en Wilhelimina J. Koster 20 jr jd., Nieuwstraat 23. 23 aug.: Frank C. Vanhijfte 20 jr jm., Nar cisstraat 16 en Dingena M. van den Bogaard 16 jr jd., Louisa- straat 13 (Sluiskil). Huwelijksvoltrekkingen. 23 aug.: Johannes A. van Driel 28 jr jm., Steenlkamplaan 38 en Ireraa M. F. van der Sneppen 25 jr jd., v. Bo venstraat 49; Erwin F. Cornells 27 jr geh. gew., won te Breskens en Hendrika C. Berwald 18 jr jd., Tholensstraat 89. 24 aug.: Arnol- dus B. G. Heesbeen 31 jr jm., won. te Gilze en Rijen en Rosalie M. Harms 22 jr jd., Axelsestraat 42. Geboren. 22 aug.: Cornélie Eline, d. van Pieter van Lange- velde en Janneke M. de Jonge, won. te Zaamslag, Veer 62; Carlo George Elza, z. van Karei Buijze en Anjo M. van Steenberge, won. te Biervliet, Elisabethpolder 13. 23 aug.: Abraham Simon, z. van Willem van Hoeve en Johanna van der Hoofd, O 23. 24 aug.: Ro nald Alexander, z. van Ni'kolaas Dobbelaar en Adrian® L. Herre- bouit, Zuidlandstraat 23; Adria- nus Wouterus Elisabeth, z. van Johannes M. M. van Broekhoven en Henrica G. Moonen, Rent meesterstraat 13 (Sluisikil). 25 aug.: Angelica Johanna Maria, d. van Petrus C. E. Snoeijs en Maria door Mr. Berjawit 33) „Wat? Meent u dat?" „Dat is woord voor woord waar", zei Helma. „Ik moet zeg gen, dat ik het tot nog toe niet heb gezien, maar mijn baas heeft het iboze oog als ik het zo inag uitdrukken. Daarom kan dit van belang zijn". „Wel laten we dan nog een keer bellen", stelde de cerole- president voor. „Aan de reactie kunnen we dan wel merken oi het een gewone gast is, of een in breker, of „Dan is de vent door de tele foon gewaarschuwd", sneerde Helma. „Als het een ongewenste bezoeker is, dan moeten we hem beslist niet waarschuwen". „Ja, maar wat wilt u dan?" „Pit om advies vragen", beslis te Tim. „Onmogelijk", zei Helma. „We mogen dat gesprek beneden echt niet onderbreken. Het kan net een hoogtepunt hebben bereikt. Je weet hoe dat gaat, en elke kleine storing kan nou net pre cies, dat antwoord of die vraag beïnvloeden die beslissend is. Nee, laiten we even zelf goed den ker*". „De politie in Zeist bellen", stelde bun gast voor. „Wat wil je dan zeggen", vroeg Tim, c&e het „u en u" in de span ning maar afschafte. „Ja, zoiets van die moord. En misschien een medeplichtige, of iets dergelijks. Als het hen maar alarmeert". „Fout", vond Helma. „Het kan zijn, dat zien wat er gebeurt of zien wie er is van meer belang is dan een grove arrestatie. Dat maakt misschien slapende hon den wakker". „Ik heb het", zei de journalist „Ik heb de wagen voor staan. Het adres hebben we uit de tele foongids. Het klopte trouwens met wat Agaatje zelf had opge geven. We kunnen er in vijf en twpntig minuten of korter heen rijden. Wie houdt ons tegen?" „Tja, tja", overwoog de voor zitter van de cercle, die dit soort besluiten a 1'improviste alleen maar uit de boeken kende, ,,'t is zo, hoe zal ik het zeggen, zo „Sla maar over", zei Helma. „We hebben geen tijd te verlie zen. Tim je hebt gelijk. We gaan er direct op af. Hebben we wa pens?" „Ik heb een revolver van Pit gekregen", antwoordde de jour nalist. „Ik heb tegenwoordig zoiets onder m'n rok bengelen", onthul de Helma. „Dat is het nieuwste voorschrift van de baas, sedert dat grapje daar in Schoonhoven". „O, ja", herinnerde zich hun Zwolse kennis, die inmiddels verzocht met Henk te worden aangesproken. „O, ja. Dat was u hé? 't Stond toen nogal uitvoerig in de kranten". „Daar betaalt ze voor", plaagde Tim. „Kom op jongens. De jacht is open. Laten we op de trap een beetje kalm aan doen. We hoeven het hele hotel niet wakker te ma ken. De wagen staat in de ach tertuin." Pit trof de directeur in de serre aan. Ze wisselde enkele beleefd heidsfrases, doch beider gedach ten waren duidelijk bij het ko mende gesprek. Hun geduld werd niet lang op de proef gesteld. Bin nen enkele minuten traden me vrouw Van Zanten en inspecteur Kramer de serre binnen. Mevrouw Van Zanten keek verrast toen ze Pit en de hotel directeur zag. „Neemt u me met kwalijk", zei ze, zich tot de inspecteur wenden de, „maar vindt u niet, dat het de hoogste tijd is me in te lichten omtrent de bedoeling van al dit vreemde gedoe. Ja heren, keerde ze zich tot Pit en de direkteur, „de gang van zaken lijkt me nogal vreemd. Ik ben echt niet gewend zonder nadere verklaringen uit een trein te worden gehaald en door de politie op transport te worden gesteld". „Heel erg onze verontschuldi gingen", antwoordde de directeur, „maar wilt u het vooral niet zo zien. De inspecteur zal het u on getwijfeld uitleggen. En ik zou u nu al willen zeggen, dat wij al les zullen doen om aan uw wen sen tegemoet te komen". De aangesprokene scheen min der zeker van haar zaak. „Laten we gaan zitten", stelde Pit voor. Hij schoof stoelen aan. Het plaatsnemen brak de ban enigermate. 'Inspecteur Kramer nam direct het woord. „Mevrouw Van Zanten. Zoals de directeur reeds heeft opge merkt was er een zeer bijzon dere reden onzerzijds u uw reis te doen onderbreken. Het is geen prettige mededeling, die ik u in verband hiermede heb te doen. Na de diefstal van de een en der tig duizend gulden, die u en uw man gisteren trof, heeft er thans een gebeurtenis van nog veel ernstiger karakter plaats gegre pen. Ik mag u wel nadrukkelijk zeggen, mede namens deze heren, dat ik u het volgende gaarne zou besparen". „Maar wat bedoelt u in gods naam", vroeg mevrouw Van Zan ten, nu zichtbaar geagiteerd. „Er is toch niets met Charles? Ze heb ben hem toch geen kwaad ge daan? Was die diefstal dan nog niet genoeg? Toe zegt u mij, waar is hij?" „Helaas mevrouw", zei de in specteur langzaam en zacht. „He laas is er wel iets met uw echt genoot. De misdadigers, die de diefstal begingen, of misschien anderen, hebben zich niet ont zien hem ook nog naar het leven te staan". „Oooh", ze schreeuwde het uit, en werd krijtwit. „Oh hoe is het met hem? Hij is toch niet dood?" „Ja mevrouw. Hij werd lafhar tig vermoord", bracht de politie man er met zichtbare moeite uit. „Oooh, ooh". Mevrouw Van Zanten barstte in hartverscheu rend snikken uit. (Wordit vervolgd.) A. van Hoeve, Bovenweg 79; Magdalena Wilheimina, d. van Pieter Kempe en L.evina Buijze, won. te Zaamslag, Koepoortstraat 47; Laurentius Josepbus, z. van Alphonsus J. van den Bergen en Cornelia W. M. Rampart, won. te Axel, van Gistellelaan 50. 26 aug.: Jacob Jacobus, z. van Aamout de Bruijne en Janneke Jansen, Von delstraat 61; Karei Lodewijk, z. van jan B. Rosenbrand en Leun- tje Herrebout, Jan Steenstraat 16; Jacobus Pieter, z. van Franciscus Bruggeman en Janna M. E. Ha melink, won. te Zaamslag, Veer B 37; Carla, d. van Cornelis Ze- gers en Vera C. M. Goossen, Zuidlandstraat 60. 27 aug.: Jan Frangois, z. van Levinus Klaassen en Maria Dieleman, Zuidland straat 73. 28 aug.: Danny Eric, z. van Günter Dürselen en Maria S. A. Stoffels, Steenkamplaan 76. Overleden. 25 aug.: Levina Mi- chielsen 70 jr e.v. J. van Minnen, W. Kloosstraat 25. 27 aug.: Jose- phus G. Apers 80 jr e.v. M. P. Onghenae, won. te Overslag. TERNEUZEN In de periode van 23 tot en met 29 augustus zijn de volgende per sonen in deze gemeente ingeko men. C. Buijze, Oudelandseweg 32 van Zaamslag; P. M. Stijgers— Everaert, Verrieststraat 7 van Leiden; E. M. de Bruin, Bosjes- weg 39 van Schiedam; A. H. C. van Rijckevorsel, Fr. Lisztstraat 23 van Breda; A. T. Deinum, Beethovenhof 70 van Coevorden; J. M. Verlare, Rossinistraat 8 van 's-Gravenpolder; H. J. van Heel, V. v. Goghstraat 44 van Weert; I. M. H. van de Walle, Nieuwe Kerkstraat 17 van Hulst; N. van Leeuwen, Zandstraat 10 van Rot terdam; B. M. Stankewicz, Mad. Curiestr. 8 van Waukeska (USA); W. S. Beauprez, Woonwagenkamp van Axel; C. G. D. van Iwaarden, Breitnerstraat 123 van Krabben- dijke; T. J. Bruijning, Pijnboom- straat 32 van IJzendijke; J. Hu- bregtsen, van Steenbergenlaan 25a van Waterlandkerkje; G. B. L. Voogt, Oranjestraat 15 van Doorn; H. Poort, van der Waal straat 12 van Barenidrechi; N. F. de Back, Eikenstraat 80 van Kort- gene; I. Roest, van Steenbergen- laan 25 a van Breskens. In dezelfde periode zijn de vol gende personen uit deze ge meente vertrokken. J. C. van Waart, J. Boschstraat 37 naar Utrecht; C. I. Inghels Vis, Axelsestraat 56 naar Sas van Gent; J. Reijerse, Koninginne- laan 6 naar Kloetinge; H. C. Cor nelisBerwald, Tholensstraat 89 naar Breskens; J. A. van der Plank, Jac. Catsstraat 10 naar Assen; A. Rosink, Dr. Buijzestraat 12 naar Rotterdam; P. C. M. Arens, S. Streuvelsstraat 18 naar Vlissinigen; M. C. Bakker, Heren gracht 6 naar Boxtel; J. Boon man, Fr. Halslaan 26 naar Voor burg; B. Narancic, Iepenlaan 66 naar Rhoon; F. P. de Groot, 2e Verbindingsstraat 8 a/b naar Vreeswijk; A. Bouiman, School- weg 33 a/b naar Rotterdam; P. A. Jans, Nieuwe Kerkstraat 24 naai Eindhoven,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3