Slechts één conservatief in bestuur Tsjechische communistische partij Zware aardbeving in Perzië WAARSCHiWT MOSKOU Algerië gaf gekaapt El Al-vliegtuig vrij Joden geadviseerd het land te verlaten Politieke oplossing Toespraak van Dubcek censuur Meer dan 8.000 doden De Russische troepen VERKLARING AMERIKAANS MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN P.P.R. wil praten met de P.v.d.A. HET WEER Ruim 8000 doden Mexicaanse Het referendum in West-Irian Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankermg bij aboaaements TERNEUZEN Dbeetiear-Hoafdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Giromimmer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Maandag 2/dinsdag 3 september 1968 21e Jaargang - No. 5276 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm T6 et* mlfttottm per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De communistische kopstukken van Tsjecho-Slowakije hebben zondag in Praag een nieuw presi dium gekozen, waarin volgens goed ingelichte kringen maar één bekende conservatief zit, namelijk Vasil Bilak die pas de vorige week uit de topleiding van de Slowaak se communistische partij werd ge stoten. Het nieuwe presidium is van 11 tot 20 man uitgebreid. Er hebben onder meer zitting in: pre sident Svoboda die de bijnaam „ijzeren grootvader" heeft gekre gen, partijleider Dubcek, premier Cernik en de voorzitter van het parlement, Smrkovsky. President Johnson heeft vrij dag de Russen gewaarschuwd „niet de oorlogshonden los te la ten". „Wij kunnen en moeten niet in 1968 terugkeren naar een we reld van ongebreidelde agressie". Het Amerikaanse staatshoofd zei dit te San Antonio in Texas, nadat zijn adviseurs in Washing ton melding hadden gemaakt van geruchten, dat de Russen na hun gewapende actie tegen Tsjecho- Slowakije wellicht op dezelfde zouden willen optreden tegen Roemenië. Algerië heeft zaterdagavond de Israëlische Boeing-707, die in de nacht van 22 op 23 juli door drie Arabieren werd gekaapt, vrijgegeven. Eerder op de dag waren de zeven bemanningsleden en vijf Israëlische passagiers, die al die tijd door de Algerijnen zijn vastgehoden, al in vrijheid gesteld. De Boeing is naar Rome ge vlogen door een bemanning van Air-France, met als tweede pi loot Vitali-Nikolaiev (Ifalpa). Deze organisatie gelastte aan vankelijk een boycot van Alge rijnse vliegvelden, maar herriep dit besluit nadat Vitali-Nikolaiev en voorzitter Jan Bartelski in Algiers onderhandelingen had den gevoerd over de vrijlating van toestel en inzittenden. De Boeing wordt in Rome overge dragen aan El Al-personeel. Daarmee is de zaak afgesloten. De gezagvoerder van het ge kaapte vliegtuig, Abarbanel, heeft in Rome verteld dat hij en zijn lotgenoten in Algiers als krijgsgevangenen werden be schouwd en onder zeer strenge bewaking stonden. Ze waren on dergebracht in een kazerne en genoten geen enkele vrijheid. De bemanningsleden waren tal loze malen ondervraagd, maar „ik wil niet zeggen dat wij slecht behandeld zijn," aldus Abarbanel. De vrijgelaten bemannings leden en passagiers van de Boeing kwamen zondagochtend om 05.55 uur pl. tijd op het vlieg veld Lod bij Tel Aviv aan. On danks het vroege uur werden ze door een enthousiaste menigte verwelkomd. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft gezegd dat Israël zich de aan Italië als bemiddelend land gedane belofte aangaan de een humanitair gebaar, zal houden. Eban doelde hiermee vermoedelijk op de vrijlating van een aantal Palestijnse ver zetsstrijders. Syrië en Irak zullen over de Algerijnse maatregel niet tevre den zijn. Zij hebben meermalen te kennen gegeven, dat de Boeing slechts in ruil voor drie in Israël bevinde Migs zou mo gen worden teruggegeven. Het nieuwe presidiumis ge vormd op een bijeenkomst van het centrale comité van de Tsjecho- slowaakse communistische partij en regionale afgevaardigden van het nationale congres. Van welingelichte zijde is mee gedeeld dat er in dit nieuwe presi dium 11 progressieven zitten. Maar, zo liet men er direkt op vol gen, het is mogelijk dat er bij de acht andere leden wier trouw in de huidige machtsstrijd aan de progressieve koers niet vaststaat, enkele zijn die op het Kremlin als conservatief worden be schouwd. Een van hen kan Jan Piller zijn. Voor het centrale comi té zaterdag met zijn zitting begon, was er van welingelichte Tsjecho slowaakse zijde op gewezen dat de Russen minstens drie conservatie ven in de partijtop wilden. Behal ve voor Bilak hadden zij voorkeur voor Oldrich Svestka, tot voor kort hoofdredacteur van het partij blad Rude Pravo en Alois Indra, een voormalige partijsecretaris wiens absolute trouw aan de Rus sen algemeen bekend is. Met de verkiezing van dit nieu we presidium hebben de Tsjecho- slowaakse leiders de wensen van de Russen genegeerd. Dit en de nog steeds onverbloemde com mentaren van vele Tsjechoslo- waakse journalisten op het optre den van de Russen maken vele Tsiechoslowaken nerveus. Men vreest dat de Russen hun geduld zullen verliezen en zonder meer het bewind zullen overnemen. Niet meer in het presidium keren terug Frantisek Kriegel, de voor zitter van het nationale front die geweigerd heeft het akkoord van Moskou te onderschrijven, Draho- mir Kolder, Emil Rigo en Oldrich Svestka, de voormalige hoofd redacteur van Rude Pravo en thans hoofdredacteur van het nieuwe partijblad Trybina. Vasil Bilak, voormalig eerste secretaris van de Slowaakse partij, Milos Jakses, voorzitter van de commissie van toezicht en Draho- mir Kolder hebben op de bijeen komst van het centrale comité verklaard dat zij nooit de belan gen van het volk verraden heb ben. De Joodse leiders in Tsjecho- Slowakije hebben de Joden in het land die het program van Dubcek actief hebben gesteund, geadvi seerd het Iaiidi zo spoedig mogelijk te verlaten. Vooral de Joodse in tellectuelen en de Joden in hoge bestuursfuncties zouden in gevaar verkeren. Een lid van de Joodse gemeenschap zei: ze zullen wel weer zeggen dat de zionisten achter de contra-revolutie zitten. Wij hebben dit allemaal al eerder gehoord. In Tsjecho-Slowakije wonen nog 13.600 Joden. President Svoboda zei op de bijeenkomst dat er meer bloed zou zijn vergoten als hij afgetreden was in plaats van aan de onder handelingstafel te gaan zitten. Ik heb een politieke oplossing nage streefd, aldus de president. Mis schien zijn er mensen die teleur gesteld zijn over het resultaat, maar onze instellingen werken weer en het leven wordt genorma liseerd. Svoboda herinnerde er aan dat de onderhandelingen in Moskou op zijn initiatief hebben plaatsgevon den. Wij zullen ons na januari be gonnen werk voortzetten, zei hij. De toestand is moeilijk en inge wikkeld, maar er is een oplossing in zicht. De besluiten van Moskou noodz^en ons buitengewone en ongetwijfeld impopulaire maatre gelen te nemen, maar pogingen ze te omzeilen zouden enorme geva ren meebrengen. Wij moeten met voorzichtigheid te werk gaan en ons niet laten leiden door onze gevoelens en door de psychische schokken die wii hebben ervaren. Het na januari aanvaarde pro gram, aldus de president, moet het streven van onze partij blijven, maar om het te doen slagen moe ten bepaalde tekortkomingen en fouten, die ons hebben verzwakt en de weg vrij lieten voor vijandi ge krachten, worden verbeterd. De Tsjechoslowaakse partijleider Dubcek heeft in een toespraak tot het presidium van de Tsjechoslo waakse communistische partij ver klaard dat hij en andere leiders van de partij de bondgenootschap pen die Tsjecho-Slowakije binnen het pact van Warschau heeft aan gegaan, als blijvend beschouwen en zich verzetten tegen het denk beeld van de neutralisatie. Wij hebben as strategische belangen van de vijf landen van de ver dragsorganisatie van Warschau onderschat, zo zou Dubcek ge zegd hebben, en wij hebben er ons geen rekenschap van gegeven dat dit een objectieve factor is die onze binnenlandse ontwikkeling beperkt. De Russen hebben 1.200.000 man samengetrokken langs de grenzen van Tsjecho-Slowakije en Roeme nië, zo is zondag in Praag meege deeld. De Russen hadden 600.000 man naar Tsjecho-Slowakije zelf gezonden. Na de Russen hebben de Oostduitsers het sterkste troe pencontingent in dit land. De Tsjechoslowaakse bond van journalisten heeft de censuur op pers, radio en televisie voor slechts drie maanden aanvaard. De bond beschouwt voorlopig alle kranten in Praag als illegaal. Twee hooggeplaatste personeelsleden van het persbffreau Ceteka zijn wegens collaboratie met de bezet ters uit de joumalistenbond gezet. De Tsjechoslowaakse ondermi nister van binnenlandse zaken, dr. Jan Zaruba, heeft vrijdag j.l, zelf moord gepleegd nadat hij had ge weigerd de documenten van zijn ministerie over te dragen aan de Russische geheime politie. Dit is in welingelichte kringen in Praag meegedeeld. Dr. Zaruba was, meent men, een trouwe aanhanger van de mi nister van binnenlandse zaken, Josef Pavel, die volgens een be kendmaking van zaterdag op eigen verzoek aftrad. Een zware aardbeving, die zater dag het oosten van Perzië trof, heeft volgens onofficiële berichten aan minstens 8000 mensen het leven gekost. Duizenden mensen zouden worden vermist. Het aan tal daklozen loopt mogelijk in de tienduizenden. Het zwaarst getroffen is de bergachtige provincie Chorassan, circa 600 km ten oosten van Te heran gelegen en grenzend aan de Sowjet-Unie en Afghanistan. De provincie telt circa 1,8 miljoen in woners en is een van Perzië's voor naamste wolproducerende gebie den. Een vijftiental dorpen zou volledig verwoest zijn. In de pro vinciehoofdstad Mesjed schijnt de schade mee te vallen. Het leger is ingeschakeld bij het reddingswerk. Er zijn medische ploegen, voedsel, tenten en dekens naar het gebied gezonden. De aardbeving deed zich vlak voor het begin van de middag voor. Ze duurde een tot drie minu ten en had een kracht van 7.8 on de Richter-schaal, nog meer dan de aardbeving die on 1 september 1962 in Perzië 12.000 slachtoffers eiste. In noordoost-Perzië kwamen in april van dit jaar minstens 60 mensen om bij aardschokken. Zondag werden nog twee ste den, Birjand en Torbat-Heydiarieh, door zware aardschokken getrof fen. In Birjand werd de oude mos kee zwaar beschadigd, evenals regeringsgebouwen en monumen ten. In het gehele getroffen gebied Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag In een verklaring ge zegd, dat de Russische invasie van Tsjecho-Slowakije het mili taire evenwicht tussen oost en west heeft verstoord en zou kun nen leiden tot een opbouw van de NAVO-troepen in Europa. De verklaring van het Ameri kaanse ministerie zegt voorts, dat de NAVO-bondgenoten de consequenties van de Tsjechoslo waakse crisis overdenken met het oog op regelingen voor hun gemeenschappelijke veiligheid. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gezegd, dat een besluit over een even tuele militaire opbouw van de PRAAG; De vrouwen van drie Tsjechische leiders verlaten hier het Hradcany-kasteel voor een ontmoeting met hun echtgenoten. Op de voorgrond mevr. Dubcek, achter het stuur mevr. Cernik en achterin de wagen mevr. Cisar. NAVO genomen zal worden na afloop van het bondgenootschap pelijk overleg. In de Amerikaanse verklaring heet het verder, dat de status quo is gewijzigd. „Er zijn thans grotere Russische troepenmach ten in midden-Europa dan te eniger tijd sinds de eerste perio de na de oorlog. De militaire bezettihg van Tsjecho-Slowakije brengt Russisohe troepen in een land waar zij sedert de tweede wereldoorlog niet zijn geweest Er bestaat vooralsnog geen ze kerheid dat de troepen van het Warschau-pact spoedig in hun opstelling zullen terugkeren, zo als die een half jaar geleden be stond. Het gewijzigde militaire een wicht tussen oost en west in Europa is van belang voor de veiligheid van de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten. In het licht van deze gebeurtenissen gaan wij met onze bondgenoten na, wat de consequenties kun nen zijn voor de bestaande rege lingen die 'in onze gemeenschap pelijke veiligheid moeten voor zien". Functionarissen in Washington hebben gezegd, dat de oost-Euro- pese situatie wordt bestudeerd „in de daarvoor geschikte orga nen van de Navo". De Russische ambassadeur in Washington heeft op eigen ver- buitenlandse zaken. Rusk. (De zoek een onderhoud gehad met de Amerikaaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk. De Russische ambassadeur heeft op 20 augustus president Johnson meegedeeld, dat Russische troe pen en tanks Tsjecho-Slowakije binnenvielen.) Maar functionarissen in Wa shington hebben er de nadruk op gelegd, dat de Russische am bassadeur vrijdagavond geen waarschuwing aan Rusk heeft overhandigd, noch enige aanwij zing heeft gegeven, dat de Rus sen op het punt staan opnieuw tegen een land in oost-Europa op te treden. De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken voor Europese aangelegenheden, John Leddy, heeft zaterdag de ambas sadeurs van de Navo-landen op het State Department meege deeld, dat de Verenigde Staten ernstig ongerust zijn door de cri sis om Tsjecho-Slowakije en de geruchten over ophanden zijnde Russische stappen tegen Roeme nië. In Brussel vergaderden za terdagmiddag de permanente vertegenwoordigers van de Na vo-landen over de toestand in oost-Europa. Er werd geen com muniqué uitgegeven. zijn naar men vreest duizenden mensen Omgekomen. Alleen al in het dorp Jarmeh zouden vijftig lijken zijn geborgen. Volgens berichten uit Mesjed', de hoofdstad van de provincie Chorassan, zijn de ziekenhuizen daar vol gewonden. Er zijn veld hospitalen ingericht om gewonden te verzorgen. Het epicentrum van de bevingen bevindt zich in een weinig bevolk te streek van Chorassan. Men vreest dat er bij de zware aardschokken die zich zaterdag en zondag in het bergachtige gebied van noordoost-Perzië hebben voorgedaan, ruim 8000 mensen om het leven zijn gekomen. Dit is zondag van officiële zijde in Tehe ran meegedeeld. Een honderdtal dorpen en steden is geheel of gedeeltelijk verwoest. De Perzische rode-kruisorganisatie „Rode Leeuw" meldt dat een derde van de 1,8 miljoen inwoners van het gebied van de schokken te lijden heeft gehad. Volgens oog getuigen zouden er echter nog veel meer doden en gewonden zijn gevallen als die schok van zondag in de nachtelijke uren was gekomen. Hulpploegen lieten zondag we ten dat het 5000 inwoners tellen de dorp Kakhk zo goed als geheel verwoest is. Men heeft door de lucht levensmiddelen, tenten en medicijnen naar het getroffen ge bied gebracht. Er zijn troepen in gezet om hulp te verlenen en de doden uit te graven. De politieke partij radicalen heeft „ja" gezegd op de uitnodi ging van de P. v. d. A. om tot een gezamenlijk gesprek te komen. Dit blijkt uit een brief van het P. P. R- bestuur, zaterdag gezonden aan het bestuur van de P. v. d. A., dat zoals bekend onder meer ook de P. P. R. uitnodigde tot deel name aan dat gesprek. president waarschuwt studenten De Mexicaanse president Gusta vo Diaz Ortiz heeft zondag ver klaard dat hij niet zal toestaan dat studenten de openingsceremonie van de Olympische spelen op 12 oktober verstoren. De spelen zijn de laatste tijd veelvuldig belache lijk gemaakt tijdens studentenbe togingen, die in de eerste instantie waren gericht tegen het optreden van de politie, maar die thans steeds meer een anti-regerings- karakter hebben gekregen. Zwaar bewapende troepen en oproerpoli tie hebben bloedige gevechten ge leverd met studenten, boeren en handarbeiders. In zijn jaarlijkse grote rede, waarmee hij de vierde verjaardag van zijn verkiezing tot president herdacht, verklaarde Diaz verder dat de olympische in stallaties, die 1915 miljoen pesos hebben gekost (550 miljoen gul den), nu geheel gereed zijn. Het volk van West-Irian heeft aan de vertegenwoordiger van de verenigde naties, Ortiz Sanz een verklaring doen toekomen waarin het houden van een re ferendum in het volgende jaar verworpen wordt, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. In de verklaring, die werd uit gegeven door politieke partijen, grote organisaties, stamhoofden, arbeiders en strijders voor vrij heid staat dat West-Irian een onverbrekelijk deel moet zijn van de Indonesische republiek. In de verklaring wordt gezegd dat er geen behoefte bestaat aan een referendum. Op de zaterdag gehou^an ver gadering van de kerngroep van de politieke partij radicalen is een voordracht opgemaakt ter vervul ling van de vacature van partij voorzitter, welke vacature ont stond door het bedanken op me disch advies van drs. P. C. M. W. Bogaers. De kerngroep heeft als zijn me ning uitgesproken dat aan het con- gies alleen die kandidaten zouden kunnen worden voorgedragen, die nu al te kennen geven konden dat zij een eventuele benoeming zou den aanvaarden. Op de voordracht werden geplaatst: 1. mr. E. C. M. Jurgens; 2. dr. M. van Huiten en 3. mevr. T. Jagervan Lonkhuizen. De heren Van Bakel en Van Gor- cum, die beiden eerder werden ge plaatst op de voordracht van het P. P. R.-bestuur aan de kerngroep, werden niet op de nieuwe voor dracht geplaatst, omdat zij thans niet definitief de toezegging tot 't aanvaarden van een eventuele be noeming konden doen. ENKELE BUIEN Het K.N.M.I. deelt meds: Het afgelopen weekeinde trok een depressie van IJsland naar het zeegebied ten westen van Ier land. Een bij de depressie beho rend front passeerde zondag ons land, waarbij alleen in zuid-Lim burg enkele buien van betekenis vielen. Achter het front kwamen flinke zonnige perioden voor. De middagtemperaturen bereikten waarden van 19 tot 21 graden. Het komend etmaal zal de de pressie het weer in onze om geving blijven beheersen. De kern wordt dinsdag voor de in gang van het Kanaal verwacht. Met zuidelijke winden wordt lucht met veel bewolking aange^ voërd. Hierbij zullen plaatselijk enkele buien vallen. De tempera tuur ondergaat niet veel verande ring. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Plaatselijk enkele buien Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. EEN SOMBERE EN NATTE ZOMER Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in de drie zomermaan den juni, juli en augustus is over het algemeen belangrijk te nat geweest, vooral in de westelijke helft van het land. Gemiddeld over het gehele land genomen is ongeveer 285 mm regen gevallen zoals uit een voorlopige bereke ning blijkt, tegen 214 mm nor maal. In de zomer van 1966 bedroeg het landigemiddelde van de regen 322 mm, in die van vorig jaar evenlwej 153 mm. In Den Helder, waar reeds in 1843 125 jaar ge leden dus met de metingen van de regen is begonnen, is bijna het dubbele gevallen van de normale hoeveelheid regen, nog nooit heeft men daar een zó natte zo mer gehad. In De Bilt regende het gemiddeld zeven kwartier per dag, die is ruim een half uur per dag meer dan normaal. Zoals meestal "was ook nu augustus de natste van de drie zomermaan den. Dè zon scheen te De Bilt slechts 514 uur tegen 607 uur normaal. Het was de somberste zomer sedert die van 1963 en een heel stuk somberder dan die van vorig jaar toen 625 uur zon werd gere gistreerd. Vooral juni was dit maal een sombere maand. De temperatuur was te De Bilt gemiddeld nauwelijks onder nor maal. De nachten waren over het algemeen zelfs een weinig aan de warme kant. In De Bilt bedroeg het aantal zomerse dagen (even als vorig jaar) twaalf tegen ne gentien normaal. Augustus was ditmaal de warmste maand ter wijl in andere jaren meestal juli de warmste zomermaand is. DINSDAG 3 SEPTEMBER Brskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.45 11.21 12.00 12.04 11.25 12.01 12.40 12.44 WOENSDAG 4 SEPTEMBER Breskens 12.02 12.48 Terneuzen Hansweert Walsoorden 12.38 1.17 1.21 1.24 2.03 2.07 ZON MAAN op onder op onder aug. 31 5.50 7.29 3.50 10.23 Sept. 3 5.55 19.23 18.31 0.39 4 5.56 19.20 18.54 2.06 5 5.58 19.18 _19.11-;_ 3.35

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1