De werkende gehuwde vrouw POCKET- PATRONEN EN NAALDPRINSESSEN fm eau U kunt niet alles weten Gelijke kansen ger boeken van de week Zaterdag 81 augustus 1968 DE VRIJE ZEEtJW Boekhandel VAN DE SANDE TIJD CREATIEF DE AFGOD TE OUD Pagina? Onlangs is een S. E. R.-rapport verschenen naar aanleiding van «en onder zoek naar de (in 1964) grote vraag naar vrouwelijk personeel bij het bedrijfs leven en de vraag waarom In Nederland slechts zo weinig gehuwde vrouwen buitenshuis werken. Het rapport, „Het bedrijf en de werkende gehuwde vrouw", is tot stand gekomen onder auspiciën van de commissie opvoering produkti- viteit van de S. E. R. De opdracht werd in 1964 gegeven door de toenmalige staatssecretaris en minister van verkeer enwaterstaat. In 18 industriële, administratieve en dienstverlenende bedrijven is een onder zoek gedaan naar de motieven van de gehuwde vrouw om buitenshuis werk zaam te zijn en de vooroordelen die in verband hiermee bestaan. Het financiële motief blijkt het belangrijkste te zijn om te gaan werken. Bij vrouwen waarbij dit heel sterk het geval was, bleek de houding zowel van de man als de vrouw zeer negatief. Ongeveer de helft van de niet meer werkende gehuwde vrouwen Is wel van plan weer te gaan werken. Hun mannen staan daar ambivalent tot nega tief tegenover. De gehuwde vrouw blijkt bepaald geen slechtere werkkracht te zijn dan de ongehuwde. In het algemeen bezit zij een evenwichtiger instelling. Het verloop is kleiner, de arbeidsprestaties zijn beter en het is gemakkelijker haar leiding te geven. In de dienstverlenende bedrijven met nacht- en wisseldiensten geven bij zondere regelingen voor gehuwde vrouwen vaak onrust en spanningen. Men neemt in deze bedrijven bij voorkeur geen gehuwd vrouwelijk personeel aan, tenzij dit bereid is de ongeregelde diensten te accepteren. In het alge meen staat de werkende gehuwde vrouw positief tegenover haar werkkring. Een aantal redenen waarom de Nederlandee gehuwde wouw slechts In een gering aantal buitenshuis werkt, zijm de typische Nederlandse opvatting dat de vrouw zich uitsluitend tot het huishouden dient te beperken, het hoge kindertal, de publieke opinie en de houding van de werkgevers. O.l. Is er nóg wel een reden te noemen, n.l. het uitblijven van het systeem van gelijke beloning voor gelijkwaardige arbeid van mannen en vrouwen. De regering heeft gezegd dat het z.g. minimumloon zowel geldt voor man nen als voor vrouwen. De meeste werkgevers willen, dat zij ten aanzien van de gehuwde werkende vrouw niet hieraan gebonden zijn. En tóch zal men er aan moeten! Immers, we zijn toch wel zo langzamerhand aangeland in een tijd waarin mannen en vrouwen, die daartoe geschikt zijn, gelijke kansen moeten krijgen, ook in het bedrijfsleven. Foeteren hierover helpt niets. De feiten zijn nu eenmaal zo! Wanneer zal Nederland op dit punt nu eens breken met de bestaande vooroordelen, zich de ogen uitwrijven en zeggen „de z.g. mannenmaatschappij is voorgoed voorbij"? Want hij is toch immers voorbij? Met alle konsekwen- ties van dien. Mr. N. W. A. VAN EIJK. mm Pierre Balmaln ontwierp voor deze herfst een enigszins getailleerde jersey jas met grote zakken opzij en sportieve mouwomslagen en revers. De Jas wordt gedragen met een rood, zwart en wit gestreepte jerseydas en een hoed van het zelfde materiaal als de jas. f«ör tr Naaldprinses 1968, mevrouw Van der SteenPreij uit Hoogeveen samen op de foto met een andere prijswinnares, de jonge Janneke van Capelleveen uit Veenendaal. Beiden in eigengemaakte kleding, keurig genaaid en afgewerkt. Als van een plaatje weggelopen De verkiezing van Naaldprinses Nederland 1968 drukt ons weer eens met de neus op het feit, dat er zo heel veel vrouwen zijn die zelf haar kleding maken. Vrou wen en meisjes met vaardige handen, die er plezier in hébben zélf te knippen en te naaien, om zo tot een goed passend, persoonlijk resultaat te komen. Vanzelf sprekend moet het materiaal in orde zijn, goede spelden en naalden met feilloze punten, een scherpe schaar en passende patronen. Naaien is een kunst op zichzelf. Wie het goed wil doèn, moet echter wel op heel veel dingen letten. Sommige stof rekt erg en dat geeft bij het verwerken extra zorg. Heel erg rekkende, meestal dunne stof bijvoorbeeld, wordt daarom op papier gespeld. Dit papier wordt dan gewoon mee gestikt en later verwijderd. De keuze van garen is bij het naaien ook van groot belang. Bij synthetische stof fen gebruiken we garens van eveneens synthetische vezels, omdat katoenen ga rens bij het wassen meer krimpen. Trekken de naden bij het naaien op, dan halen we alles meteen weer los en proberen het opnieuw. Het verstandigst is natuurlijk dat proberen op een proeflapje te doen. De stof met béide handen vasthouden tijdens het naaien en een dunne naald gebruiken zijn de beste adviezen om het optrekken van naden te voorkomen. GEVULDE MELOEN Wanneer onze opgroeiende jeugd veel aan sport doet moet extra aan dacht besteed worden aan de voeding en aan een regelmatige leefwijze, met vaste uren onafgebroken slaap. Nor maal is 3A l melk per dag voldoende, maar bij sport moet dit een liter zijn, en ook een extra boterham met kaas is dan nodig. Bij hevig transpireren zal het zout- tekort moeten worden aangevuld met hartige hapjes, soep of bouillon. Ook in het tekort aan vocht moet worden voorzien, door op een warme dag extra veel te drinken. ZONDAG: kop bouillon; fondue bour- guignonne met stokbrood; gevul de meloen. MAANDAG: cantharellen in room saus, sla, rijst; broodschoteltje. DINSDAG: bloemkool, saucijsjes, ge bakken aardappelen; citroenrijst met vanillevla. WOENSDAG: blinde vink, andijvie, aardappelen; yoghurt met bra men. DONDERDAG: dikke groentesoep met blokjes kaas; gebraden appels met vanille saus. VRIJDAG: gestoofde vis, peterselie- boter, aardappelen; karnemelk- pudding. ZATERDAG: knakworst napolitaine met aardappelpuree; fruit. Snijd van een meloen het dekseltje af, haal de pitten eruit en maak het vruchtvlees los zonder de schil te be schadigen. Snijd het vruchtvlees in dobbelsteentjes en vermeng dit met bramen, stukjes perzik, plakjes ba naan, het sap van een halve citroen, een paar lepels basterdsuiker en een scheutje Kirsch. Vul de meloen hier mee en garneer deze met slagroom. KNAKWORST NAPOLITAINE Snijd 8 knakworstjes overlangs open en leg ze in een vuurvaste scho tel op plakjes mager rookspek. Snijd 2 hardgekookte eieren in plakjes en leg deze op de knakworst. Vervolgens plakken tomaat en bestrooi deze met zout, peper en gehakte peterselie. Schenk er een scheutje koffieroom over en bestrooi het geheel met een laagg eraspte kaas. Geef de schotel laag geraspte kaas. Geef de schotel bruin korstje. Velen van ons bezitten tegenwoordig een elektrische machine, die buiten het gewone rechtuit naaien zigzagste ken kan maken, en cordonsteken en knoopsgaten maakt. Maar wie een ma chine heeft die alleen recht stikt, of een trapnaaimachine of misschien nog een heel ouderwetse handnaaimachine, hoeft geen minder eindresultaat te be reiken. Het is aardig om te weten dat de be langstelling voor stoffenzaken in Ne derland in hoofdzaak in de kleinere provincieplaatsen ligt en dat het de huisvrouw is, die tot de grootste groep van zelfnaaiende vrouwen behoort. Hebben de vrouwen in de provincie meer tijd? We weten het niet. Wel we ten we dat het verlangen om in je eigen plaats te tonen wat je kunt, een grote rol kan spelen. We weten ook, 'dat met zelf-maken een vrouw enorm spaart. En we denken hierbij ook aan de zeer aanzienlijke hoeveelheid kle ren die vrouwen over het algemeen voor haar kinderen maken. Een tweede grote groep van zelfnaai- enden is de groep jonge meisjes. Bij haar speelt de creatieve kant van het zelf maken waarschijnlijk de grootste rol. Uit een zelfgemaakt japonnetje spreekt nu eenmaal altijd iets persoon lijks en je bent er trots op als je boven dien nog complimentjes oogst. Wat bij het zelf maken van kleding naast werkmateriaal en het netjes wer ken van. héél groot belang is, is het patroon. Er zijn verscheidene mogelijk heden om aan een goed patroon te ko men. We kunnen het zelf maken, we kunnen er een kant en klaar bestellen en we kunnen er een uitraderen. Het zelf maken vereist grote vaardigheid en ervaring, een kant en klaar gekocht patroon of een uitgeraderd patroon is gemakkelijk, hoewel het meestal nog wel gecorrigeerd moet worden. Daar om is het zaak de onderdelen van zo'n' patroon uit te leggen en na te meten. Is de eigen maat afwijkend, dan moe- ten we dus heel secuur vergroten (door •uitleggen) van de patroondelen, of ver kleinen (invouwen) van de partoon- delen. Natuurlijk hebben we van te vo ren wél gekeken of het patroon mèt of zónder naden geknipt moet worden. Past het partoon, dan kunnen we er eventueel nog iets persoonlijks aan toe voegen. Over het algemeen zijn die te bestellen patronen tegenwoordig heel goed. De patronen van 'n raderblad zijn meestal actueler dan de patronen die men zo kan kopen. Jammer dat de Nederlandse modebladen het nadeel hebben dat ze niet internationaal zijn. Er hangt ook nog veel van de strijk- bout af. Velen noemen die strijkbout „de afgod van de knoeiers", maar het kan. ook omgekeerd voorkomen, dat er door verkeerd strijken veel verknoeid wordt. We passen daarom terdege op voor valse vouwen en we stellen ons tijdig op de hoogte hoeveel warmte mis synthetisch stofje verdragen ktaw Wat kiezen we nu? Complet-mode heeft grote voordelen. Met twee man* tels en drie japonnen kunnen we „ein deloos" combineren. Soms hangt liet effect van wat we maken helemaal af van de stof die we kiezen. Is bijvoor beeld een jurk-met-jasje van katoen gemaakt, dan is deze heel geschikt voor zonnige dagen. Voeren we hetzelf de patroon uit in wollen stof, dan krijgt het geheel het allure van een pakje, en kiezen we een zeer gekleed materiaal, dan kunnen we met het ensemble naaf een receptie of naar de schouwburg. Naar onze smaak kiezen veel jonge meisjes een te ouwelijke stof. Jacquard weefsels, zware kleuren en geposeerde modellen kunnen ze toch ook nog dra gen als ze zeventig zijn? Jong ben ja maar heel kort, profiteer er van. Als je jong' bent, hoeft het echt niet zo „mooi" te zijn. Van groter belang is hoe je je creatie brengt. Ja, hóé je iets draagt, is heel vaak belangrijker dan wat je draagt. Maar over smaak valt niet te twisten,., De één vindt het leuk van één jurk twee jurken te maken door stukken van de rok af te ritsen, de ander vindt het leuker om twee jurken uit één stuk te hebben. De één draagt altijd rok jes, truitjes en korte jasjes, de andet houdt van jurken en lange mantels. Het gekke is alleen, dst die Nederlandse vrouw, die over het algemeen niet wil opvallen, in andere landen juist op valt. Maar dan niet op de goede ma nier. Nee, als iedereen dddr in het lang gaat, loopt zij nog in haar korte jurkje Plastic naaien met een naaimachine - kunt u als volgt doen zonder dat het plastic langs de naad afscheurt: leg een reepje plastic op de te stik- - ken naad en stik dan met een zeer grove steek. Zonnebrandolievlekken In een tent doek verwijdert men door 'n kleur loze wasbrandewijn te nemen. Aan de onderkant een doek tegenhouden en niet teveel vocht tegelijk gebrui ken, Wenken van die buitenkant van de vlek naar binnen toe. Tinnen asbakjes kunt u als volgt schoonmaken: eerst goed afwassen met kokend water, daarna goed dro gen en vervolgens behandelen met krijtpoeder. Zonodig nabehandelen met gewoon poetsextract. 0 Wollen vloerkleedjes met franje rei nigt u in een sopje van synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen en nietj in de zon drogen. Eventueel voor ophalen van de kleur naspoelen in, water met azijn.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7