PROVINCIAAL NIEUWS De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Kinderdoodslag ADRES AAN TWEEDE KAMER OVER VAKANTIEBIJSLAG Beursoverzicht Alliance Frangaise wil geen aristokratenclub zijn Pagina 3 Terneuzen Axel Biervliet Groede Sluis Zaamslag B-52 verongelukt bij Cape Kennedy KIDNAPPER BELT OUDERS OP Ontvoerd kind terecht MEESTE BELANGSTELLING VOOR LOKALE WAARDEN Lijk verdronken badgast aangespoeld Ab Goedemans verongelukt Graag zoveel mogelijk jeugd Non-aktlef Aristocratenclub Sfeer proeven Taal leren zaterdag 31 augustus 1968 DE VRIJE ZEEUW Opening onderwij stentoonstelling In aanwezigheid van een aan tal onderwijskrachten opende gistermiddag burgemeester J. C. Aschoff de onderwijstentoonstel ling „Europese Gemeenschap" in de gemeenschapszaal van de openbare lagere Zonneschool aan de Van Steenbergenlaan. Deze tentoonstelling was één van de drie die door de voor lichtingsdienst van de Europese Gemeenschap in Den Haag ter be schikking worden gesteld van het onderwijs. De burgemeester zag in deze tentoonstelling een middel om duidelijk te maken van welk een eminent belang het is dat er in Europa door de landen onderling aan een Europese gemeenschap wordt gebouwd. Dat de tentoon stelling in de eerste plaats be doeld is voor de jeugd, vond de burgemeester begrijpelijk en noodzakelijk. Ook dat nog zoveel ouderen geen begrip hebben van de noodzaak tot samenwerking, kon de heer Aschoff niet euvel duiden. We hebben eeuwen ach ter ons liggen waarin deze ge dachten absoluut niet leefden; we proberen dus met z'n allen naar een wereld toe te leven, die wjj in wezen niet kennen. De jeugd moet er op voorbereid wor den dat de tijd van het geschei den leven voorbij is en de ten toonstelling kan aan deze voor bereiding een bijdrage leveren. Europese samenwerking noem de de heer Aschoff ook een stuk lijfsbehoud. Als de jeugd de strikte noodzakelijkheid hiervan niet inziet gaan wij naar mijn vaste overtuiging een bijzondere moeilijke tijd tegemoet. Hoewel de burgemeester zeide ook door de Europese Gemeenschap geen volmaakte wereld te verwachten, sprak hij toch het vertrouwen uit, dat de mens van morgen hierdoor in een wereld zal leven die poli- tiek-economisch beter funktio- neert. Na de opening gaf de heer J. Ammerlaan, van de voorlich tingsdienst, een toelichting op de tentoonstelling, die hij een ge schiedenispaneel noemde als te genhanger van de geschiedenis boekjes. Afscheid bij de belastingdienst In de kantine van het rijkskan- torengebouw nam gistermorgen de heer J. Wondergem uit Hoek afscheid van superieuren en per soneel van de belastingdienst. De heer Wondergem gaat met pensioen. Hij was adjunct com mies A en 39 jaar bij de belastin gen. Hij begon zijn loopbaan als particulier klerk bij het ontvang kantoor Utrecht en had verschei dene standplaatsen tot hij op 1 dec. 1946 in Terneuzen werd ge plaatst bij de actieve dienst. Op 1 nov. 1965 werd deze opgeheven en kwam de heer Wondergem bij de administratieve dienst in de ambulante sector. „De drie laatste jaren op de inspectie zijn de prettigste van mijn carrière geweest," zei hij, na zelf te zijn toegesproken. „Ik zal ze niet licht vergeten." De scheidende funktionaris werd met zijn vrouw, dochter en zoon in de met bloemen opgesier de kantine verwelkomd door de heer P. Ringelberg, een collega, die dit deed namens hoofden van dienst en de jubileumcommissie en die het gezin Wondergem allerhartelijkst toesprak. Hoofdinspecteur titulair mr. J. E. Hubbeling zeide er op te ver trouwen, dat de pensionering voor de heer Wondergem stellig geen periode van ledigheid zou betekenen, gezien diens vele lief hebberijen. Namens het personeel van de inspectie bood hij hem een vismolen aan. De heer M. P. Buter, commies secretaris en chef de bureau hield een toespraak, waaraan hij even als andere sprekers de beste wen sen voor de toekomst verbond in het vlak der gezamenlijke fami liaire jeugherinneringen. De heer C. A. Hol, hoofdcontroleur A bij de directe belastingen, die na mens de aanslagregelende ambte naren en de afdeling controle sprak, had het over het schaarse, doch niettemin goede ambtelijke contact en de veelvuldiger per soonlijke en prettige omgang. Tenslotte dankte de heer Won dergem voor de prettige attenties, waarbij hij enige voorvallen uit zijn ambtelijke loopbaan memo reerde. Winterprogramma culturele ochtenden bejaarden De werkgroep culturele aktivi- teiten voor bejaarden heeft haar winterprogramma gepresenteerd. In 1966 werd met gemengde verwachtingen dit soort werk begonnen. De vraag was: zullen bejaarde niet-pensiongasten van tehuizen belangstelling opbren gen en hun schroom overwinnen om bijeenkomsten te bezoeken die in één der bejaardencentra plaatsvinden? Want dat heeft de commissie steeds met nadruk ge steld: deze vorm van verant woorde ontspanning werd juist bedacht om de eenzaamheid en het alleen-zijn, twee verschillen de zaken dus, te doorbreken. Mensen die mensen ontmoeten van hun eigen leeftijd en die sa men kijken en luisteren naar iets, samen dóór iets worden ge boeid, bêt op gang brengen van pen gesprek, nét scheppen van een ontmoetingspunt dat kan lei den tot vriendschap en blijvend contact. Toch was het begin niet aarzelend, want vanaf de eerste morgen waren er °P de bijeen komst die toen in Bachten Dieke plaats vond al meerdere zelfstan dig wonenden aanwezig. Topper van vorig seizoen was het optre den van de bekende zangeres Marie-Cécile Moerdijk. Aan de reis naar Oisterwijk, die op 29 april van dit jaar plaatsvond en die 't seizoen besloot, namen 130 personen deel. De bijeenkomsten worden om beurten gehouden in de rusthui zen Bachten Dieke en De Blide en vinden plaats elke eerste woensdagmorgen van de maand des morgens om 10 uur, met uit zondering van de eerste bijeen komst, waarop wij straks nader terugkomen. Tegen een geringe prijs zijn er ook voor dit seizoen weer abonnementskaarten ver krijgbaar in de tehuizen en de bej aardensociëteiterL Op 11 sept wordt gestart met de speelfilm „Joantje" en wel in De Blide en Bachten Dieke om resp. 3.30 uur en om 7.30 uur. Het verdere programma vermeldt Vlaamse voordrachten door de heer Ruimbeke, Loodsen in de Schelde door de heer Picavet, boswachter C, Riemslag die weer iets komt vertellen over de won dere vogelwereld in de Braak man, een poppenspel dat wordt verzorgd door pensiongasten van de drie plaatselijke bejaarden centra, mevr. R. v. Driel-Vermeu len die komt vertellen en laat zien wat er allemaal met klei te doen valt, een kinderballet door een balletgroep uit Axel en tot slot in mei een reis. Dit is een wel zó gevarieerd programma, dat er toch heus wel voor ieder een wat bij is om de interresse gaande te houden. Tot alle Terneuzense bejaarden die zich tot nu toe afzijdig hiel den zouden wij dan ook willen zeggen: breek met de sleur, ga er eens uit op woensdagmorgen, het kost zo weinig, twee gulden voor een heel seizoen en dat nog wej met een gratis kopje koffie op de koop toe. Peruviaanse onderscheiding De heer P. Dekker Fzn, firmant van de fa. F. Dekker Pzn te Axel, is benoemd tot grootofficier in de orde van verdienste voor de land bouw van Peru. De heer Dekker is voorzitter van de raad van be stuur van de N.V. Fecob te Leeu warden, een groep samenwerken de exporteurs van fokvee. Vorig jaar heeft deze groep enige dui zenden stuks fokvee naar Peru gezonden. Dit was mogelijk ge maakt door een lening die Ne derland aan Peru had verstrekt. In het totstandkomen van die lening heeft de Fecob een be langrijk aandeel gehad. Gemeenteraad De vereniging protestants te huis te Sluis kan in Biervliet een bejaardencentrum stichten. In de gehouden raadsvergadering heeft de raad besloten garant te staan voor de rente en afloosing van een lening groot 2.000.000. Dit bejaardencentrum zal bestaan uit 38 bejaardenflats en een verzor gingsgebouw. Het complex zal worden gebouwd oP de zgn „Wal len", ten westen van de Braak manlaan. Burgemeester A. Kostense deel de voorts nog mede, dat de pre miebeschikking reeds is ontvan gen en dat de vereniging de bouw heeft aanbesteed en gegund. Bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te Den Haag zal een vaste geldlening, groot 256.000, worden aangegaan met een looptijd van 25 jaar en een rente van 6% De opbrengst van deze lening is bestemd voor de bouw en inrichting van een nieuwe r.k. lagere school, welke gebouwd zal worden in het be stemmingsplan Biervliet-Noord. Naar aanleiding van een door G. S. toegezonden ontwerp ge meenschappelijke regeling tot stichten en exploitatie van een regionaal woonwagenkamp, was men van mening dat op dit punt samenwerking dringend noodzakelijk is. Aan de heer P. Bax te Biervliet werd 533 m- grond verkocht voor 22,50 per m2 ten zuiden van de Keizer Karelstraat. Vergadering gemeenteraad Tijdens de zitting van de raad van Groede sprak burgemeester iJ. C. Everaars zijn grote waar- dering uit voor het Tsjechische volk, dat zich in deze tijd van nood zo waardig heeft weten te gedragen tegen onderdrukking. Ter sprake kwam het ontwerp streekplan voor West Zeeuws- Vlaanderen. In het algemeen had men wel waardering voor de ge- dachtengang in dit plan neerge legd. Wel bleven er enige bezwa ren bestaan, vooral ten aanzien van het verbod van hoogbouw langs de kust. Laagbouw onttrekt te veel kostbare cultuurgrond aan de gemeenschap en het is boven dien de vraag wat er landschap pelijk gezien meer aan te bevelen is: veel laagbouw of weinig hoog bouw. Op voorstel van de heer I. Ver meulen zal het college nogmaals hierop gewezen worden. De heer Salomé had wel enige bedenkingen tegen de plaats aan gewezen voor de bouw van land huizen. Dit is agrarisch waarde volle grond en bovendien ver eist een en ander een beörijfs- oppervlakte van 2 ha. Op de duur zou dit wel eens funest kunnen zijn voor pachters. In de Gouverneurwijk kunnen 14 premiewoningen gezet wor den. De heer A. van Damme was daar nu niet zo gelukkig mee. In de kom van het dorp komen wo ningen leeg te staan en dat is jammer. De voorzitter merkte op dat de jonge mensen vragen naar mo derne en gerieflijke woningen. Hadden we daarvan in het ver leden maar een grotere toewij zing gehad, dan was het bevol kingsaantal de laatste jaren niet zo sterk teruggelopen. Gemeenteraad gaat vergaderen Donderdagavond komt de ge meenteraad van Sluis bijeen. De heer P. Boelens uit Deur- ne-Zuid (België) heeft toestem ming gevraagd om de raadhuis kelder te mogen gebruiken voor een expositie van schilderijen. B. en W. wil die toestemming op de gebruikelijke wijze ver lenen 100 per'week). Door de Technische Dienst zijn enige ontwerpen gemaakt voor de aanleg van een sportterrein op een perceel grond aan de Zuiddijkstraat, dat indertijd werd aangekocht van de familie Bekaar. Een lijst van bescherm de monumenten is binnengeko men. B. en W, staan achter het plan tot deelname aan een ge meenschappelijke regeling voor een woonwagenkamp in Zeeuws- Vlaanderen. Het ontwerp streek plan zal aan de orde worden ge steld. De stichting Rozenoord zal voor de verbouw van het com plex een lening moeten aangaan van 2.000.000 en men vraagt de gemeente garant te staan voor rente en aflossing van dit be drag. Bevolkingsonderzoek Het rijdend laboratorium voor het rheuma-onderzoek heeft voor de derde keer zijn standplaats op de Markt te Sluis ingenomen. Na deze keer zal het instrumen tarium nog één keer komen en dan is de gehele bevolking van Sluis boven de 40 jaar onder zocht op het al of niet voorko men van rheumatische aandoe ningen. Uit de aard der zaak was er voor de opgeroepenen geen ver schijningsplicht, maar het over grote deel van de opgeroepenen heeft toch het grote belang van het onderzoek ingezien en is op het aangewezen tijdstip ver schenen. Tennisbanen Dit jaar is er veel gebruik ge maakt van de tennisbanen ge legen op het gemeentelijk sport terrein; ook door de aanwezige kampeerders op de camping „De Meidoorn". Een en ander heeft tot gevolg gehad dat er een nieu we tennisclub werd opgericht, die een goed seizoen achter de rug heeft en reeds een eerste toernooi organiseerde. Nu gaat men op 21 en 22 september weer een toernooi houden voor de aangesloten leden en er zal in alle categorieën kunnen worden deelgenomen. Reis van ouden van dagen In de raadszaal van het stad huis vond een vergadering plaats van het comité, dat ieder jaar de reis voor ouden van dagen organiseert. Gedacht wordt dit jaar in de tweede helft van sep tember een reis te maken naar België en dan in de richting Hulst. Terug gaat de tocht dan weer op de gebruikelijke wijze naar Ciska, want dat is in de loop der jaren wel traditie ge worden. Door middel van een huis-aan-huis circulaire zal aan de bevolking om medewerking worden gevraagd. Concert „De Volharding" Bij gunstig weer zal de harmo nie „De Volharding" hedenavond te 19.00 uur een concert verzor gen op de muziekkiosk. Het programma zal bestaan uit lichte, populaire en dansmuziek, waaraan ook de eigen drumband haar medewerking zal verlenen. De Haagse rechtbank veroor deelde vrijdagmorgen de 29-jari- ge weduwe Anna B. uit Bodegra ven, terzake van kinderdoodslag tot zes maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voor waardelijk en aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Haar echtgenoot was door een auto-ongeluk om het leven ge komen,- in verband waarmee de bestuurder van de auto wegens veroorzaken van dood door schuld tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Toen deze man op vrije voeten kwam ontstond er een relatie met de vrouw van het slachtoffer. De man weigerde evenwel de baby, die als gevolg van die verhouding werd gebo ren, te erkennen en eveneens om de vrouw te huwen. Zodra op 26 oktober van het vorig jaar de baby, een meisje, werd geboren, bracht de vrouw het door verstik king om het leven en wierp het lijkje enkele dagen daarna in het water. Toen in december een baiby uit het water werd opge haald en aanvankelijk een ander echtpaar van de moord werd ver dacht, ging de vrouw zich bij de politie melden. De officier van justitie had bij diens eis van 30 weken gevange nisstraf met aftrek van voor arrest, rekening gehouden met de moeilijke situatie, waarin de ver dachte door dit alles was komen te verkeren. Een zware Amerikaanse bom menwerper van het type B-52 is tijdens een oefenvlucht neerge stort nabij Cape Kennedy in Florida. De zeven inzittenden wisten zich met hun valschermen te redden. In Washington zei een woord voerder van het pentagon dat het toestel geen kernbommen vervoerde. Het ongeluk zou zijn veroorzaakt door een defect in de elektrische installatie. De kidnapper die donderdag het vier jaar oude zoontje van het echtpaar Stanley Stalford ont voerde, heeft vrijdag de ouders opgebeld en een losprijs gevraagd van 250.000 dollar. Een politie commissaris van Beverly Hills zei dat de ouders, die miljonair zijn, het losgeld willen betalen, maar dat er nog geen afspraak met de rover is gemaakt. De po litie geeft geen commentaar op het gerucht dat Stalford, een 49- jarige bankier, donderdagavond naar de luchthaven van Los An geles is gegaan om de kidnapper te ontmoeten. De kidnapper deed zich donderdag voor als een con troleur van elektrische apparaten. Toen hij binnen was sloot hij de vrouw op en ontvoerde het jon getje. Vorig jaar is de 11-jarige zoon van een bankier, die vier huizen af woont van de Stalfords, ont voerd. De ouders betaalden toen een losprijs van 250.000 dollar en kregen hun zoon terug. De kid napper is nooit gevonden. De 4-jarige Stanley Stalford is gezond en wel teruggevonden. Dit heeft de politie vrijdag bekend gemaakt. Het is nog niet bekend of de ouders het door de ontvoer der geëiste losgeld hebben be taald. Het kind werd in veiligheid ge bracht na een wilde achtervol ging met politie-auto's, die ein digde in een botsing waarbij vier wagens betrokken waren. In één ervan zat de 39-jarige ontvoer der, Robert Dacy, die het losgeld al in zijn zak had. Toen de politie het vuur op hem opende gebruik te de man het kind als schild, maar hij werd toch getroffen en vervolgens gearresteerd. De Nederlandse centrale van hoger personeel heeft zich met een adres tot de tweede kamer der staten-generaal gewend be treffende het wetsontwerp mini mumloon en minimum vakantie bijslag, dat a.s. dinsdag in de kamer aan de orde zal zijn. Be pleit wordt het ontwerp in die zin te amenderen, dat het pla fond, hetwelk aan de vakantie toeslag wordt gesteld daaruit zal vervalen, m.d.v. dat het wets ontwerp dan tevens zo kan wor den gewijzigd, dat de vakantie toeslag beneden het oorspronke lijke plafond dwingendrechtelijk verplicht Ibijft, maar daarboven alleen volgens regelend recht verplicht wordt gesteld, zodat daarvan bij schriftelijk arbeids contract mag worden afgeweken. Volgens het wetsontwerp zou n.l. elke werkgever de verplich ting opgelegd krijgen al zijn werknemers van hoog tot laag een vakantietoeslag van 6 uit te keren, echter tot een maxi mum bedrag van tweemaal het minimumloon. De werkgever f dus gekweten, wanneer hij dit' maximumbedrag thans vol gens het wetsontwerp te stellen op 842,20 heeft uitgekeerd, ook al zou, omdat de werknemer meer verdient, dit bedrag aan merkelijk minder zijn dan de ge bruikelijke 6 De centrale meent dat de wet hiermee haar doel voorbij schiet. Enerzijds wordt wel elke werk gever gedwongen elke werkne mer ten minste het wettelijk voorgeschrevene uit te betalen, maar anderzijds zal hij de werk nemer zijn aanspraak op meer dan dat ook met een beroep op de wet kunnen ontzeggen, wan neer tussen werkgever en werk nemer geen uitdrukkelijke rege ling is getroffen met betrekking tot de vakantietoeslag. De cen trale wil op dit punt de zaak omkeren: vakantietoeslag van 6 over het gehele salaris als regel, zij het dan, (althans voor degenen wier loon het wettelijk maximum van tweemaal het minimumloon overschrijdt) roet de mogelijkheid bij schriftelijk aangega e arbeidsovereenkomst van deze regel af te wijken. Ter beurze van Amsterdam gaat de belangstelling niet meer in de eerste plaats uit naar de fondsen die verhandeld worden in zeven tijdvakken, maar naar de binnenlandse lokale waarden waarvan meestal een notering tot stand komt zowel in de eerste als in de tweede beursperiode De laatste weken, maar vooral deze week, is duidelijk gebleken, 'hoezeer tal van aandelen de spe culatieve belangstelling trekken, ten dele uit de overweging dat zij weieens betrokken zouden kunnen raken bij een of andere vorm van samenwerking of fusie. Vandaar dat men de laatste tijd krachtige koersstijgingen in di verse lokale fondsen heeft kun nen waarnemen waardoor de in ternationals iets op de achter grond zijn geraakt. Deze internationals waren vrij dag over de gehele linie wat zwakker als gevolg van licht aan bod van het publiek dat ietwat teleurgesteld is geweest in het beursverloop van Wallstreet ook op donderdag. In New York heeft de markt nauwelijks gereageerd op de verkiezing van Humhrey tot kandidaat van de democrati sche partij. Aan de andere kant zijn de beleggers terughoudend met het oog op de algemene on zekerheid en de internationale politieke verwarring. Kon. Olie ging terug tot beneden 181 en was daarmee bijna anderhalve gulden lager. De hoek was overigens verlaten. Er viel nauwelijks eni ge kooplust te ontdekken. Ook Unilever was zwak gestemd en ging terug tot beneden 131. Phi lips opende op 141.70 en deed daarna 141, verlies derhalve van ruim anderhalve gulden. Ook AKU kon zich nauwelijks hand haven. Bij de cultures was Am sterdam Rubber nauwelijks prijs houdend en HVA vrijwel onver anderd. De scheepvaartmarkt maakte in de eerste beursperio de nog de meeste indruk. Hier was de stemming zeer verdeeld maar opmerkelijk was de koers stijging voor Nievelt Goudriaan die opliep van 13314 naar 14014. Bijna dagelijks worden deze aan delen opgekocht en men vraagt zich ter beurze af wat hier ach- terzit. Holland Amerikalijn daar entegen was ca .2 punten lager, Kon. Boot echter goed prijshou dend. Nederlandse staatsfondsen handhaafden zich gisteren uitste kend en de handel was bijzonder kalm. Het zag er naar uit dat het vrij dag wat rustiger toe ging in de lokale waarden. Er waren althans nu ook enkele koersreacties als- gevolg van winstnemingen. Dit was het geval voor Bührmann- Tetterode, Lucas Bols f 2), Rommenhöl'ler, Dikkers, Holec, Hoek en Vettewinkel 10)Toch waren er nog enkele opvallende koersstijgingen zoals Amstelbier (10), Heineken (20), eert. Bijen korf Beheer (18) en Twentsche Kabel, waarvan de biedprijs op liep van 410 tot 430. Oo-k de uit geversmaatschappijen deden het weer vrij goed, zoals de V.N.U., Kluwer en Elsevier. Verder kwamen op hoger ni veau Mosa, Kon. Ned. Papier, Mulder-Vogem, Hellingman, Jon- geneel, Desseau, V.R.G.-Papier, A.C.F. en Billiton 1,60). Van de verzekeringsmaatschappijen trok R.V.S. de aandacht, die 13% punt omhoog ging tot 590. De K.Z.O. was 2 gulden hoger op 179 inge volge de gunstige halfjaarcijfers (stijging van de nettowinst met bijna 14 pet). Hoogovens was een halve gulden beter maar overi gens kwam er in de internationa le fondsen weinig verandering. Per saldo zijn de internationals deze week aan de zwakke kant geweest. Dit gold zowel voor AKU, als voor Hoogovens, Phi lips, Unilever en Kon. Olie, maar K.Z.O. is opgelopen van f 175,80 tot f 179. Wederom was Deli zwakker op 66,10. In de scheepvaarthoek liep Nievelt Goudriaan verder op tot 141, terwijl Scheepvaart Unie praktisch onveranderd bleef. De markt had verder een zeer rustig verloop. Aan 't zuiderstrand in Scheve- niimgen is vrijdagmiddag het stof felijk overschot aangespoeld van de 22-jarige P. J. J. van den Berg uit Tilburg. De heer Van den Berg was 25 augustus bij het noorder haven hoofd in Scheveningen met zijn verloofde gaan baden, ofschoon hij de zwemkunst niet meester was. Beiden geraakten in moei lijkheden. Het meisje wist een golfbreker te bereiken en zich in veiligheid te stellen. De heer Van den Berg slaagde hierin niet. Ook pogingen om hem te redden mis lukten. De 25-jarige coureur Ab Goe demans uit Eindhoven is vrijdag tijdens de training voor de 500 km van de Adac op de Nürburg- ring om het leven gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre met zijn nieuwe 1.6 liter prototype van Abarth in de nabijheid van de zwaluwbocht geraakte de wagen in de berm. Daarbij werd Goede mans uit de auto geslingerd. Hij werd zó zwaar gewond dat hij tij dens het transport naar het zie kenhuis van Adenau overlsed. De Nederlandse coureur laat een vrouw en twee kinderen ach ter. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren tamtode tótedag tereeïft. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Men moet als „Terneuzense import" al een beetje beter met de plaatselijke toestanden ver trouwd zijn om te weten dat er ook een afdeling van de Alliance Frangaise bestaat en dan weten de meesten nog niet eens dat deze niet „Afdeling Terneuzen" maar „Afdeling Zeeuws-Vlaan- deren" heet. Zo ongeveer formuleert het de heer Y. Simenel, Fransman, die al ongeveer twintig jaar in Nederland woont, waarvan een jaar of twaalf in Terneuzen, en de Nederlandse taal goed ver staat en spreekt. Hij is de nieu we voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse afdeling van de Allian ce Frangaise, die in 1883 met steun van de Franse regering werd opgericht, met het doel de Franse taal en cultuur te ver spreiden. Sedertdien zijn er hon derden afdelingen in praktisch alle landen opgericht, met vele duizenden leden en lang niet allemaal Fransen. In Terneuzen bestaat de afde ling al een jaar of vijftien. Door het vertrek van diverse be stuursleden: de heer P. Marvin, als voorzitter, mevrouw Den Decker, secretaresse, en allerlei andere oorzaken waren de akti- viteiten gedurende de laatste twee jaar tot nul gereduceerd. Het feit dat er in de folder „Wat is er te doen in het seizoen 1968- 1969?" aandacht aan de Alliance Frangaise wordt besteed, wijst op een ernstige poging om eT een bloeiende afdeling van te maken. De heer Simenel weet heel goed dat er genoeg Zeeuws-Vla mingen zijn, die geboeid zijn door de Franse taal, de cultuur en de vele takken van weten schap die sedert vele eeuwen voor talrijke volkeren de bron van beschaving vormden. Maar hij weet evengoed dat de Zeeuws-Vlamingen zich over het algemeen niet zo heel erg thuis voelen tussen de leden die bijna zonder uitzondering „vreemden" waren niet alleen geen Ter- neuzenaars, maar zelfs geen Nederlanders en bovendien tot de aristokratie moesten wor den gerekend. Voor degenen die wel eens van de Alliance Fran gaise hadden gehoord, was hoogstens een exclusieve club waarin „de gewone man" niet thuis hoorde. Het thans gevormde bestuur, met naast de heer Simenel, de dames F. Sonino (Bellamystraat 127, tel. 4585) en L. Cornells (Beatrixstraat 45, tel. 3414) als resp. eerste en tweede secreta resse en ir. Bos (Rijkswater staat) als penningmeester, be kijkt dit nu geheel anders. Men heeft de medewerking van het gemeentebestuur van Terneuzen gevraagd (en gekre sen) in c'.e persoon van de heer R. van Hu'st, die als ambtenaar voor culturele zaken een advi- rende rol vervult, en om er zo veel mogelijk de jeugd (vanaf 16 jaar) bij te betrekken, is er bovendien een adviserend drie manschap, bestaande uit docen ten van de lycea uit Hulst, Oost- burg en Terneuzen. Om duidelijk te doen uitko men dat het lidmaatschap even min op financiële bezwaren zou moeten stuiten is de contributie uiterst Jaag gehouden: 15 per seizoen voor een „dubbel" lid maatschap (Frans sprekenden kunnen zich tot mevrouw Sonino wenden, Nederlanders tot me vrouw Cornells); 10 voor één persoon en slechts 2,50 voor studerenden. Dank zij de medewerking van de Franse ambassade zullen de leden, op de openingsavond van, dit seizoen, vrijdag 20 september a.s., in letterlijke en figuurlijke zin de sfeer van Frankrijk kun nen proeven; letterlijk doordat hun een keur van Franse wijnen en kaassoorten zal worden aan geboden, figuurlijk door de chan sons, die zij daarna zullen horen, gezongen door Jeanine en Nico Knapper, chansons révolution- naires, chansons a boire, chan sons d'amour enz. van Frangois Villon tot Georges Brassens; een keuze uit het rijke gamma van liederen waardoor Frankrijk zo beroemd is geworden. Op 11 oktober spreekt de ver maarde Franse explorateur, Pier re Ivanoff, over de ontdekkin gen in de Mexicaanse jungle var» oude Maya-culturen en prof. Maxim Chataign behandelt op de bijeenkomst van 14 november de psychologie in de reclame. Voor het tweede gedeelte van het winterseizoen (na januari) staan nog diverse interessante avonden op het programma, o.m. een bezoek aan een Frans toneel stuk door een zeer vooraanstaand Parijs' gezelschap, te Gent. Een belangrijk punt voor het volgende winterprogramma (1969 197Ó) van de afdeling Zeeuws- Vlaanderen van de Alliance Frangaise is o.m. het onderricht in de Franse taal met behulp van audio-visuele middelen, zo wel aan leerlingén van het mid delbaar onderwijs als aan vol wassenen, die hun kennis willen opfrissen. Belangrijk ook voor de jeugd zijn de opstellen die zij kunnen maken en waarmee reizen naar Frankrijk kunnen gewonnen worden. Ook Terneuzen w;l h:ar- in een extra steentje bijdragen. „In een provincie wasr veel Franssprekende vreemdelingen komen is het belangrijk dat men sen die uit hoofde van hun be roep hiermee in aanraking ko men. zich behoorlijk in het Frans kunnen uitdrukken", merkt de heer Simenel tenslotte op, „en daarbij kan men kennis nemen van hetgeen Frankrijk op cultu reel en wetenschappelijk gebied in zo'n overvloedige mate te bie den heeft."

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3