A mateurcompetit vandaag en morgen van start Hulst in de verdrukking Goes herstelt zich Een jaar verder Terneuzens zwakke punt Veel goals verwacht Keihard All in the game Kaar het Heike Goes ei Breskens terug in 3 D Biervliet of Hulst? Zaterdagvoetbal SPORTNUMMER „DE VRIJE ZEEUW" Zeeland wacht op de derde 1'klasser (Terneuzen 1 september 1968, start van de amateurcompetitie. Zowel vandaag als mor gen wordt het nieuwe seizoen van de voetbalamateurs ingeluid met jtal van interessante ontmoetingen die reeds op de eerste dag van het jaarlijks terug kerende voetbalcircus enig idee kunnen geven, hoe de verhoudingen liggen. De hoop of beter gezegd de verwachting dat Zeeland er een derde 1e klasser bij zou krijgen, zoals we verleden jaar in onze voetbalkrant tot uitdrukking brachten, is niet in vervulling gegaan. Het heeft er lang naar uitgezien dat Axel of Terneuzen op weg waren naar een eervolle promotie, maar speciaal Axel, dat niet spoedig zo'n kans meer zal krijgen, is met de haven in zicht op het strand terechtgekomen en heeft met lede ogen moeten toezien hoe een aanvankelijke outsider met de eer ging strijken. We zijn nu een jaar verderEn we zijn benieuwd of de geschiedenis zich zal herhalen. Voor Axel liggen de papieren zonder enige twijfel ongunstiger dan bij de aanvang van het vorig seizoen. Het vertrek van spelers als Verpoorte, Herman en Sheilds zal van merkbare invloed zijn op de verrichtingen van de Axelse elf. De oefenwedstrijden hebben dat ten dele reeds duidelijk gemaakt, al mo gen we als bekend veronderstellen, dat we aan die zogenaamde trainings wedstrijden nooit een overdreven waarde hebben toegekend. Voor Terneuzen lijkt ons de situatie wat gunstiger te liggen dan verleden jaar. De terugkeer van Lauret moet (en zal) de aanval tot grotere produk- tiviteit stimuleren, terwijl de verdedi ging met Van Hulle als rots in de branding weinig zorgen hoeft te ba ren. Een der zwakste punten is in de loop van het vorige seizoen het midden veld gebleken. In enkele wedstrijden tegen zwakkere tegenstanders heeft dat de roodzwarten zelfs de zege ge kost, die zo nodig was geweest om de race naar de bovenste plaats met suc ces te bekronen. In elk geval ver-wachten we van de voorhoede waarmee Terneuzen dit seizoen te velde trekt, een record aantal doelpunten. Een brede aanhang 3n de Terneuzense ploeg schijnt het vertrouwen in een mogelijk 1e klasse schap juist te baseren op de kracht^ van de aanvalsiinie. Wjj hopen dat die optimisten onder de vele supporters gelijk krijgen. Zeeland mag er eindelijk wel eens een derde 1e klasser bij krijgen. Men zal er echter goed aan doen zich bij al die hoopvolle verwachtingen niet blind te staren op de resultaten, welke de favoriete club in oefenwedstrijden heeft weten te behalen. Het is In net verleden maar al te vaak gebleken dat dergelijke oefenpartijtjes hun nut hadden om met een bepaalde speler te experimenteren of een combinatie van spelers aan de praktijk te toetsen, maar dat zulke wedstrijden volstrekt waardeloos waren als graadmeter voor de competitie. De wedstrijd TerneuzenRKWU was er een sprekend voorbeeld van. De Brabanders misten enkele van hun beste krachten en speelden overigens een lauw spelletje, waardoor de rood zwarten zich vrijwel ongehinderd kon den ontplooien, hetgeen in de einduit slag ook werd uitgedrukt Maar het was geen competitievoetbal, geen kei harde genadeloze knokpartij die een elftal maanden achtereen en week na week moet leveren alvorens het zich kampioen mag noemen. Vandaag en morgen beginnen we dus weer werkelijk te voetballen. In ste den en dorpen, in de meest afgelegen gehuchten van ons vaderland wordt in K. N. V. B.- of in afdelingsver- band de bal weer aan het rollen ge bracht. De semiprofs hebben er al een paar weken opzitten, maar het echte seizoen van de amateurs die altijd nog meer dan 99 van de Nederlandse voetballerij bestrijken, begint nu pas. De meeste clubs treden vol goede moed het grote gebeuren tegemoet. Voor de een zal de eerste klap de spreekwoordelijke daalder betekenen; voor de ander zal de eerste neder laag aanstonds een domper zetten op te hoog gestemde verwachtingen. De ene ploeg zal publiek (blijven) trek ken, bij een andere zullen de mensen wegblijven. „It's all in the game", let terlijk en figuurlijk De aloude wet van oorzaak en ge volg speelt ook op het voetbalveld een voorname rol. Goed spel - veel publiek; de plaats op de ranglijst be heerst het kassaldo, dat blijft een waarheid als een koe, ook al zoeken sommige clubbestuurders graag naar andere oorzaken die de minderende publieke belangstelling in de hand werken. De Terneuzense roodzwarten worden op de eerste competitiedag meteen voor een der lastigste klippen ge plaatst, de uitwedstrijd tegen Rood Wit. Het is bekend dat de mannen van het Heike niet als gemakkelijke tegen standers bekend staan en allerminst voor de roodzwarten. Als de Terneu- zenaars erin slagen deze (harde) klip te omzeilen, staan ze in de daarop volgende wedstrijden tegen Uno Ani mo en V. C. W. voor heel wat minder hete vuren. Zouden de roodzwarten dit voorspel zonder ernstige kleer scheuren doorkomen, dan volgen twee ontmoetingen van ietwat zwaar der kaliber, n.l. tegen Longa en Axel. En dan krijgen we al een aardig idee, hoe de kaarten in het pokerspel, dat competitie heet, op tafel liggen. Vergeleken met Terneuzen lijkt de proloog, waarmee de Axelaars zich geconfronteerd zien, een zacht eitje. Het begint morgen met een thuiswed strijd tegen RAC, waarna achtereen volgens de Vlijmense Boys, Internos en RWB moeten worden overwonnen, voordat op 29 september de „broeder strijd" in Terneuzen een punt van zorgvolle overweging gaat vormen. Zeeland Sport dat telkenjare doorgaat zich een bescheiden plaats in het Wal- cherse voetbal toe te meten in de schaduw van de 1e klassers Vlissin- gen en Middelburg, wordt ook dit sei zoen weer wel een goede midden- mootploeg zonder overdreven eer zuchtige aspiraties. Met belangstelling zien we in deze 2e klasse B de verrichtingen van de nieuwelingen RKTW, Vlijmense Boys en Alliance tegemoet, van wie we het r.-k. TW en Alliance hier in het verle den meer dan eens aan het werk heb ben gezien, zij het in geheel andere omstandigheden. In de 3e klasse D gaat een der oudste Zeeuwse clubs, het gepromoveerde Goes, trachten een stuk van het ver loren aanzien terug te winnen. Dat is nodig, want de voetballiefhebbers in een groeiende stad als Goes hebben recht op meer dan een 3e klasser. Breskens is na een jaar ook weer in 3 D teruggekeerd, 't Is te hopen, dat de Bressiaanders het ditmaal zullen klaren. Over het algemeen gaat het de Zeeuws-Vlaamse ploegen in dit door Brabanders beheerste milieu niet erg naar den vleze. Vogelwaarde is daar van het treffendste voorbeeld. Twee maal achtereen hebben de Bossche naars zich „met pijn" in de 3e klasse kunnen handhaven. En wat wordt het nu? Hontenisse en Steen hielden zich best en zullen ook dit seizoen weer wel tot de goede middennoot behoren. Hulst heeft het loodje moeten leggen, zij het dan ook pas op het allerlaatste moment, maar intussen vragen de supporters van deze oude vereniging met haar rijke geschiedenis zich af, of zelfs de 4e klasse op den duur te veel zal worden voor een ploeg die steeds dieper de helling is afgegleden. In wei nige jaren is HW '24 van de 1e klasse afgezakt naar de 4e. En net als voor het arme Middelburgse Zeelandia staat straks alleen de afdeling nog als laatste „opvang" open, als de bakens niet drastisch worden verzet Het gedegradeerde DOSKO zal in 3 D stellig een rol gaan spelen, temeer daar de overige ploegen in de vorige competities een opvallende en eens gezinde middelmatigheid hebben laten zien. Van de eerste wedstrijddag is weinig zinnigs te voorspellen. Steen begint met een lastige reis naar de Grens wachters. Goes krijgt het moeilijk in Bergen op Zoom, evenals Breskens in Zierikzee. En Vogelwaarde mag zich gelukkig prijzen als de eerste dag van het seizoen geen nederlaag oplevert. De vierde klasse H zouden we met acht elftallen een Zeeuws-Vlaamse aangelegenheid kunnen noemen, waarbij RCS, Walcheren, Hansweert en de „nieuwkomer" Renesse zo'n beetje oogluikend worden toegelaten, als ze zich maar niet te veel verbeel denZo zou men het zich kunnen voorstellen, maar zo is het natuurlijk niet. Want laten we vooral RCS en Walcheren in de gaten houden. Deze twee worden, nu Breskens naar 3 D is verhuisd, de grote concurrenten van Biervliet en mogelijkHulst. HVV '24 is het aan zijn naam en aan zijn supporters verplicht met vlag en wimpel kampioen te worden, maar het zal ondervinden dat deze 4e klasse afdeling vol voetangels en klemmen ligt, die reeds zo menige ploeg deden vallen. Corn Boys, Sluiskil en IJzendijke heb ben een slecht seizoen achter zich. Wat ze nog voor de boeg hebben, ligt in de schoot van een nabije toekomst verborgen. Elders in dit sportblad staan enige verdere bijzonderheden vermeld oyer deze 4e klasse H, maar of ze veel licht laten schijnen over het verloop der competitie, dienen we in alle gemoedsrust af te wachten. Als morgen het „bruine monster" in beweging wordt gebracht, weten IJzendijke (tegen Biervliet), Hulst (tegen Walcheren), de Corn Boys (tegen Clinge), Sluiskil (tegen Renes se) en Oostburg (tegen RCS) leder voor zich dat er weer een zware sttjjd! staat te wachten, waarin het „lijfabe-1 houd" een grotere rol zal spelen.dan de kans op een kampioenschap, Arnemuiden, dat zich (anders dart AZW) in de „Hollandse" 2e klasse een ploeg-van-formaat heeft getoond, is overgeplant naar 2 A, waar het van vandaag af voor niet minder hete vuren komt te staan. Jammer dat er dit jaar nog geen 1 e klasse zaterdagvoet bal kan worden ingevoerd, want zoals de zaken er thans voorstaan, moet Arnemuiden er eerst weer een lang seizoen voor gaan knokken. AZW heeft een paar goede spelers verloren en het is de vraag of de plaatsvervangers (althans voorlopig) in staat zullen blijken de ploeg haar Oude veerkracht terug te geven. Van middag krijgen de Axelaars in Dintel- oord de gelegenheid hun krachten te tonen. En wat hebben de Tern. Boys voor ons in petto? Verleden jaar leverde de competitie voor de Boys een aller ongelukkigst begin op met vijf neder lagen in successie. Daarna (alle hui del) heeft deze sympathieke Terneu zense zaterdagploeg een kracntig herstel te zien gegeven en groeiden ze naar een vorm, die zonder de tra gische start een kampioenschap als beloning zou hebben gehad. De Boys beginnen vandaag met een thuiswed strijd tegen Rillandia. Een overwinning zou een prikkel betekenen voor de verdere verrichtingen en deze zege is nodig om van de eerste dag af een vooraanstaande plaats in te.nemen in de zware strijd die zich zal ontwikke len tussen de Meeuwen, Dinteloord, Woudrichem en de Tern. Boys met Rillandia en AZW als altijd gevaar lijke mededingers naar de hoogste eer van het zaterdaav.o.etbal JnjSuid I-

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 11