Schelde 3e klasser door zege in beslissingswedstrijd 119 landen naar Mexico-stad Engeland ontkent bereidheid tot tussentijdse handelsregeling KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE Mederlandse steun voor Tanzania Pagina 4 'DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 30 augustus 1068 Handboogsport Handboogsport te Westdorpe Handboogsport te St. Jansteen K.N.V.B. wacht af Langs de lijn ONGEREGELDHEDEN IN SAO PAULO Aanvaring In mist tussen vier schepen Oplichting met gestolen chèques Leo Proost wereldkampioen prof-stayers Wereldtitel achtervolging voor Engelsman Porter Italiaan Beghetto wereldkampioen op de sprint Bierflesje gaat acht maal mee Verkeersongeval Nieuw gebouw C. en A. kostte twintig miljoen gulden Gelegenheids- stempel 50 jaar Hoogovens Buit joeg dief schrik om het hart Schip gekapseisd De conferentie van niet-nuctealr® landen Strengere straffen voor Egyptische officieren Zoals wij reeds in onze editie van donderdag melding konden maken is de beslissingswedstrijd die Schelde woensdagavond te Dorst (ibij Breda) speelde tegen bet Goudse Donk, in een verdien de 53 zege voor de Terneuzense ploeg geëindigd. Zo zal er dus volgend jaar na een afwezigheid van enkele jaren (Bruinvis had in 1964 een één-jarig verblijf in de 3e klasse) weer een Zeeuwse ploeg in de 3 e klasse van de wa- tenpolakompetitie uitkamen. Het Goudse zevental vertoonde het zelfde sipel als afgelopen zon dag in Temeuzen, n.l. één man op de tweemeterilijin, één man op het middenveld en de rest in de achterhoede. AJle ballen werden door de Donk-spelers dan ook richting inidvoor gespeeld, maar deze man werd döor Leeman af doende bewaakt. Schelde sipeelde zoals gewoon lijk; aanvallen opzetten via de snelle vleugels en goed meeko mende achterspelers. Da wedstrijd begon met een licht overwicht van Donk en Schelide-keeiper Dingenouts moest enige malen zijn kunnen tonen. Schelde ontworstelde zich snel aan de druk en had vlak voor de eerste rust reeds succes na een vrije worp, maar de scheidsrech ter had de verkeerde kleur vlag opgestoken en het protesteren van da Gouwenaars had succes. Geen voorspong dus voor Schel de. Het tweede speldeel begon met enkele goede aanvallen van de Terneuzense ploeg en uit één daarvan schoot De Pooter hard naast. Even later nam Schelde toch een voorsprong, toen Wisse na een goede kamibinatie er van dichtbij 10 van maakte. Dezelf de speler trof even later de paal. Da Goudse midvoor Schouten bracht direfct in het derde spel deel met een prachtige omhaal de stand op 11. Hierna miste de Scbelde-vooihoede een kans, ter wijl de achterhoede mee was op- gezwommen. Schouten lag al leen op de Schelde-helft, kreeg de bal en passeerde de uitge- zwomimen Dingenouts (12). Een strafworp uit drie voordeelpun- ten gaf Weijland de kans om de partijen op gelijke voet te bren gen en hij faalde niet (22). Voor de söhieting die St. Sebas- tiaan" organiseerde te Westdorpe, bestond goede belangstelling. Er werd op twee wippen geschoten. De uitslag luidde; le hoogvogel J. 'Fopma te Sluiskil 2e hoogvogel Alb, Goethals te Gilze-Rijen; zij- vogels A de Beleir te Westdorpe .en Alb. Goethals te Gilze-Rijen; •kallen G. Seysenste te Wachte- beke (B.) en A. Kaas, Zandstraat, Sas .van Gent. le hoogvogel Ed. Kaas te Sas van'Gent (Zandstraat); 2e hoog- vogèl J, D'Hert te Terneuzen; 3e hoogvogel L. Kalfsvel te Sas van Gent1 (Zandstraat)zijvogels R. van' Kwekelberghe te Westdorpe en W, Thoens te Koewacht; kal len A.,Roose te Axel en P. Goos- wavteWeetdorpe. De handiboogmaatschappij „Sint Jan" hield haar traditionele „Wïlhelminasehieting" op de staande wip. Hiervoor waren twee medailles beschikbaar ge steld, n.l. voor degene die de eerste hoogvogel en de laatste kleine vogel afschoot. Er was veel belangstelling van de zijde der Zeeuwse schutters. De uit slag luidde: le hoogvogel K. Ver- eecken te Kloosterzande (medail le); 2e hoogvogel A. van Cam- pen te Graauw; zij vogels J. de Vos te Clinge, Em. de Nijs te Koe wacht en J. v. d. Walle te Hulst; kallen J. Fopma te Sluiskil, P. Thielens te Nieuw-Namen, A. Vermoet te Clinge en A. van Campen te Graauw. De laatste kleine vogel was voor G. Savoy ujt St .Jansteen, die daarmee de De laatste periode moest dus de beslissing brengen en zoals het in de wedstrijd in Temeuzen het ge val was, gebeurde het ook nu weer: Schelde bleef zwemmen en steeds weer vielen er gaten in de Goudse achterhoede. Dinge nouts redde eerst prachtig bij een hard schot en hij sloeg de bal zover terug het veld in, dat hij bij De Pooter kwam. Deze zwom op en maakte er op zijn eentje 32 van. Toen even later Weijland met een knal van twintig meter de stand op 42 bracht, leek het te zijn beslist, maar nu kreeg Donk een strafworp te nemen en Kielige gaf Dingenouts geen kans (43). Het moreel van Schelde was echter niet aan te tasten. De jongens roken de winst en na De K.N.V.B. is momenteel niet van plan zich terug te trekken uit het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1970, omdat men in de voorronden uit moet komen tegen twee landen van het Warschau-pakt; Polen en Bulga rije. De eerste wedstrijd tegen Bulgarije vindt pas eind oktober plaats en de KN.V.B-leiding wil enkele weken daarvoor haar standpunt bepalen na overleg met de Nederlandse regering, de Europese voetbalunie, de inter nationale voetbalfederatie en vermoedelijk ook met Luxem burg, waartegen ons land volgen de week woensdag 4 september in Rotterdam uitkomt. De Lu xemburgse voetbalbond deelt in deze volkomen de mening van de K.N.V.B. In het NRU-sportprogramma „Langs de lijn" wordt op zondag 1 sept. (14.3017 uur via Hilver sum I en 18.1018.30 uur via Hil versum II) reportages gegeven van de wereldkampioenschappen wielrennen in Imola. Voorts wordt aandacht besteed aan de voetbalwedstrijden Spar taAjax, PSVFeijenoord en Gooiland-Zwolse Boys; 't Neder lands atletiek-kampioenschap: de vijf- en tienkamp; het internatio nale concours-hippique C.H.I.O, in Rotterdam; het intern, tafel- tenmistoemooi in Hengelo; de paardenkoersen in Alkmaar en Baarlo; honkbal; korfbal en handbal. weer een prachtige kombinatie werd Wisse vrijgespeeld en het was 53. Hierbij bleef het en zo konden zeven dolgelukkige spelers even later de gelukwensen van de sup porters en bloemen van de tegen standers in ontvangst nemen. Voor Schelde een prachtig be sluit van een uitstekend seizoen. De kampioensploeg na afloop der wedstrijd. V.l.n.r.: trainer/coach J. Leeman sr., J. Leeman jr., L. van Doorn, aanvoerder F. Wisse, R. Stompff en H. Peij. Zittend v.l.n.r.: K. Weijland, P. Acke, Af. de Pooter en keeper T, Dinge nouts. Bij deze wedstrijd ontbrak de andere doelman, C. Rijnhout, die ook een belangrijk aandeel heeft gehad in het bereikte 3e klasserschap. Het organisatiecomité van de Olympische spelen in Mexico stad heeft woensdagavond be kendgemaakt dat het de afgekr pen tien dagen geen inschrijvin gen meer heeft ontvangen. Op verzoek van het Internationale Olympische Comité hadden de organisatoren de inschrijvings termijn, die officieel op 16 augus tus sloot, met tien dagen ver lengd. Hoewel de officiële termijn van de inschrijving op 26 augus tus (plaatselijke tijd) afliep, heb ben de Mexicanen toegezegd dat zij elke inschrijving die de komende dagen per post zou bin nenkomen nog zullen accepte ren. Het aantal inschrijvingen be draagt nu 119, daarmee is het record van Tokio (94) ruim overtroffen. Slechts vijf landen die lid zijn van het I.O.C., Cambodja, Daho- méy, Jordanië, Napal en Togo hebben niet ingeschreven. In de Braziliaanse stad Sao Paulo zijn woensdag 20 studen ten aangehouden bij ongeregeld heden naar aanleiding van de ar restatie van een journalist, Hum- berto Kinjo, die van terroris tische activiteit wordt -verdacht. Een woordvoerder van het Britse ministerie van financiën heeft woensdagavond tegenge sproken dat Engeland zijn hou ding van „alles of niets" ten aan zien van de toetreding tot de E.E.G. zou hebben laten varen zoals van Westduitse zijde is vernomen. Woensdagavond verklaarden zegslieden in Bonn dat Engeland thans 'bereid zou zijn een tussen tijdse handelsregeling in over weging te nemen die de weg naar het lidmaatschap van de E.E.G. zou kunnen plaveien. De mededelingen werden in Bonn gedaan na afloop van besprekin gen tussen de Westduitse minis ter van economische zaken, prof. Karl Schiller, en de Britse mi nister van financiën, Roy Jen kins. De woordvoerder van het mi nisterie zei: „onze politiek ten In dichte mist zijn donderdag ochtend bij Bremershaven vier vrachtschepen met elkaar in aanvaring gekomen en ten dele ernstig beschadigd. Er werden geen mensen bij gewond. Het zicht was nog geen honderd meter. De zwaarste averij liep de uit Bremen komende Noorse kustvaartanker „Thuntank 12" (499 brt.) op. Ook de Nederland se vrachtboot „Mersey Lloyd" (9732 brt) van de N.V. Konink lijke Rotterdamsche Lloyd en de uit Bremen komende 500 brt. metende kustvaarder „Carita" uit Tornoe werden beschadigd. Het beste kwam de 20.057 brt. metende ertsvrachtboot „Kris toffer Oldendorff' uit Lübeck er van af. De vier schepen zijn Bremershaven binnengelopen. aanzien van toetreding tot de gemeenschappelijke markt is niet veranderd. De minister van financiën en lord Chalfont heb ben de heer Schilder uitgelegd dat we natuurlijk graag voor stellen van de E.E.G. voor de verkrijging van het volledige lidmaatschap in overweging zul len nemen." Een Haagse juwelier is woens dag het slachtoffer geworden van oplichting door middel van een gestolen cheque. Hij werd voor 745 benadeeld. Een ongeveer 38-jarige man met blond haar en circa 1,80 m. lang, kocht voor deze som gouden munten en een armband. De man sprak hierbij voortreffelijk Duits. Hij betaalde met een cheque van een Amerikaanse bank. Later op de dag bezocht, naar wordt aangenomen, dezelfde man een andere Haag»e juwelier. Hier kocht hij voor 700 sieraden en wilde hij ook met een cheque betalen. Bij deze inkoop sprak de man piekfijn Engels. De verkoop ster ging evenwel met de cheque weg om informaties hierover in te winnen. De man wachtte hier niet, op, maar verdween spoorloos. De cheques bleken te zijn gesto len. vermoedelijk in het buiten land. Inbraak in beatkelder Inbrekers hebben geluidsappa ratuur en instrumenten ter waar de van 3.000 gulden gestolen uit de beatkelder aan de Oudegracht van de bekende Utrechtse organi sator van hippe manifestaties, Bunk Bessels. Zij namen twee versterkers, drie microfoons, snoeren en een drumstel mee. De inbraak, die woensdagavond werd ontdekt, is waarschijnlijk ge pleegd tussen 24 en 27 augustus. De 34-jarige Belg Leo Proost heeft gisteravond zijn wereldtitel bij de prof-stayers geprolongeerd. Het is de derde maal dat de Belg wereldkampioen werd, in 1963 in Rocourt (B.) en vorig jaar in Amsterdam. Hadden de Italianen hun hoop gezet op De Lillo en de Neder landers op Piet de Wit, de Belg Proost zou dan de te klappen man zijn. Maar de Antwerpenaar dacht er anders over; hij was werkelijk ongenaakbaar. Hij reed zijn tegenstanders op vele, vele ronden. Alleen Piet de Wit, die zijn eerste wereldkampioenschap bij de prof-stayers reed, en de Duitser Rudolph verdedigden zich dapper, maar moesten twee ron den toestaan aan Proost. De Ita liaan De Lillo werd voor eigen supporters op17 ronden ge reden. De Fransman Raynal en de in St. Jansteen wonende Belg Theo Verschueren staakten de strijd. De uitslag; 1. Leo Proost (B.) 2. Piet de Wit (Ned.) op 2 ronden en 200 m 3. Rudolph (W.-Dld) op 2 ronden en 380 m 4. Jaap Oudkerk (Ned.) op 6 ronden 5. Van der Lans (Ned.) op 8 ronden 6. Remain Deloof (B.) op 13 ronden 7. De Lillo (Italië) op 17 ronden De Brit Hugh Porter, vorig jaar in Amsterdam finalist maar toen zijn meerdere moest erkennen in Tiemen Groen, heeft donderdag avond gegrepen wat h(j vorig jaar moest laten liiglgen: de wereldtitel achtervolging bij de profs. In de eindstrijd versloeg hij de Deen Ole Ritter, die geen verhaal had tegen het enorme tempo van de slanke Brit. De uitslag; Finale: 1. Hugh Porter (G.-B.), 5 km in 6.05.93; 2. Ritter (Den.), 6.13.97. Om de derde en vierde plaats; 1. Leandro Faggin (It.), 6.11.46; 2. Pietro Guerra (It.), 6.16.13. De Italiaan Giuseppe Beghetto is donderdagavond wereldkam pioen op de sprint geworden en heeft daarmee revanche genomen op de Belg Patrick Sercu, die voriig jaar in Amsterdam de Ita liaan in de finale te vlug af was. Beghetto reed voor eigen publiek en dat moet een grote stimulans geweest zijn om de jonge Belg van een tweede wereldtitel bij de prof-sprinters af te houden. Patrick Sercu zal nu wel met ongeduld wachten op „de" re vanche, want men moet weten dat volgend jaar de wereldkam pioenschappen in.België wor den gehouden. Gemiddeld gebruikt iedere Ne derlandse bierdrinker acht maal hetzelfde bierflesje met steeds een nieuwe inhoud voordat het kapot gaat (in de fabriek, tijdens het transport, bij de handelaar of bi} de consument). Jaarlijks wor den in Nederland 200 miljoen grote bierflessen gemaakt. Terwijl er van de kleinere maat ruim 300 miljoen nodig zijn. Mr. A. A. Vriezendorp, directeur van het Amsterdamse centraal brouwe rijkantoor (de overkoepelende or ganisatie van alle bierbrouwerijen in Nederland) is wel op de hoogte met de nieuwe Zweedse bierfles, gemaakt van papier en plastic. We zijn natuurlijk geïnteresseerd in alle nieuwe vormen van verpak king en vanzelfsprekend volgen we de ontwikkelingen in Zweden met grote belangstelling, aldus de heer Vriesendorp, die bier in blik de oplossing vindt. Helaas is deze verpakking echter veel te duur, zo meent hij. Op de Westeinderweg in Nieuw Leusen zijn gistermorgen om streeks half negen twee meisjes, die op de fiets plotseling de weg overstaken, aangereden door een personenauto. Eén vain hen, de 7-jarige Cobi Massier uit Dalfsen, werd zó ernstig gewond, dat zij 's middags in het ziekenhuis in Zwolle is overleden. „Met dit gebouw en de nieuwe verkoopmethoden staan wij in Europa ver vooraan", zei C. en A.- direkteur W. Brenninkmeijer gis termorgen tijdens een persconfe rentie ter gelegenheid van de nieuwe herbouwde vestiging aan het Damrak in Amsterdam, die 3 september door burgemeester dr. I. Samkalden zal worden ge opend. Het nieuwe gebouw heeft in clusief de inrichting 20 miljoen gulden gekost maar is met een verkoopoppervlakte van 7.000 m2 (het oude gebouw en de nu te ontruimen vestiging aan de Nieu- wendijk beschikten in totaal over 4.800 m2) nog niet de grootste vestiging van het concern. Die staat in Hamburg. De heer Brenninkmeijer ver telde voorts dat het nieuwe ge bouw naar Amerikaans voorbeeld is opgedeeld in 31 kleine winkel tjes, die elk een onderdeel van het assortiment tonen. Nieuw zijn een kinderwerkplaats, onder gebracht in een van de twee kel ders van dit gebouw. Voor de bouw van deze kelders werd de Rotterdamse metrobouwer Ne- derhorst ingeschakeld. Bij de bouw is veel aandacht besteed aan de brandbeveiliging ter voorkoming van een ramp als die van de nacht van 15 op 16 februari 1963, toen het oude pand in vlammen opging. Tenslotte deelde de heer Brenninkmeijer mede dat nieuwbouw in voorbe reiding is voor Bergen op Zoom, Roosendaal, de tuinstad Osdorp bij Amsterdam, Zaandam en Am sterdam-noord. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van Hoogovens IJmuiden op 20 september 1968 zal op deze dag op het postkan toor IJmuiden een bijzondere dagtekeningsstempel worden ge bruikt. De tekst in de stempel luidt: „IJmuiden 50 jaar Hoog ovens 20 IX 1968". Alle gewone, niet-aangeteken- de stukken, die op genoemde dag in de brievenbussen te IJmuid^p worden terpostbezorgd, zullen worden voorzien van een afdruk van de stempel. Als gewoonlijk kunnen tevens geadresseerde en voldoende ge frankeerde stukken, gesloten in een als brief gefrankeerde om slag, worden gezonden aan: d'e direkteur postkantoor IJmuiden. Op de omslag moet worden ver meld: bijzondere stempeling Hoogovens. Deze stukken zullen dan eveneens op 20 september Van het gelegenheidsstempel worden voorzien, zo wordt van de zijde van Hoogovens meegedeeld. Een 32-jarige kok uit Den Haag schrok zich een hoedje, toen hij in een urinoir merkte, dat in de zo juist gestolen portefeuille 525 zat. Hij wilde er zo gauw mogelijk vanaf en kocht voor vriend en familie cadeautjes. Nog was er geld over, zodat hij een vissertje met een eenvoudig hengeltje be dacht, die langs een kade zijn ge luk beproefde. De hengelaar kreeg een complete visuitrusting cadeau. Een en ander bracht de man in contact met de politie, die de kok aanhield. Deze vertelde bij ken nissen uit een jasje, dat in de gang hing, de portefeuille te hebben gerold. Hij was nog nooit eerder met de politie in aanraking geko men, maar was wel de kluts kwijt geraakt, toen hij merkte, dat de buit aanzienlijk groter was, dan hij in zijn stoutste verwachtingen durfde veronderstellen. 1. Reeds zijn vele dagen ver streken sinds het ogenblik, dat Aram afscheid heeft genomen van keizer Saladin en prinses In- dra, en zich heeft ingescheept op het vaartuig, dat de dankbare kei zer hem ter beschikking heeft ge steld am hem naar Napels terug te brengen. Dank zij de gunstige wind hebben de opvarenden een voorspoedige reis gehad en Aram ziet met verlangen uit naar het moment waarop hij de kusten van zijn geliefd Napels aan de hori zon zal zien opdoemen. Er heerst een opgewekte stem ming aan boord en alleen de roer ganger, Sar, zit somber voor zich uit te staren. „Wat is er vriend?" vraagt Aram hem. „Over enkele dagen zal ik mijn bestemming bereikt hebben en dan kunt ge de terug weg aanvaarden! Waarom dan zo somber?" „Omdat er in enkele dagen veel gebeuren kan", antwoordde de man lrort en terwijl hij naar de einder wees, vervolgde hij: „Als de tekenen niet bedriegen, zult ge spoedig genoeg de waarheid van mijn woorden ervaren! Ziet ge die donkere wolken zich op stapelen in de verte? En voelt ge niet, hoe de wind opsteekt?" Even over 8 uur donderdag avond is voor Hoek van Holland 200 m. ten noorden van de Maas- boei, de „Cleanwater", een Brits schip voor de bevoorrading van booreilanden, gekapseisd, nadat de lading containers, waarmee 't schip was uitgevaren, was gaan schuiven. De vier opvarenden en de loods, die aan boord was, zijn uit het water opgepikt. Twee van hen werden gered door de Duitse kustvaarder „Heinrich Essber- ger", de drie anderen door een loodsboot van Hoek van Holland. Eén van de bemanningsleden, die door de loodsboot uit het water was gehaald, is er zeer ernstig aan toe, zo meldde de loodsboot. De „Clearwater", die 169 ton meet, had nog geprobeerd Hoek van Holland te bereiken, toen de lading in beweging was gekomen. De opvarende van de „Clear water", wiens toestand ernstig was, is tijdens het vervoer naar de haven overleden. De „Clearwater" is gister om kwart vóór tien gezonken. BOERDERIJBRAND BIJ JOURE Te Oosterhaule bij Joure is gisternacht door onbekende oor zaak een boerderij in vlammen opgegaan. De bewoners de heer B. Akkerman, zijn vrouw en zesjarig dochtertje moesten in nachtkleding vluchten. Er kon niets worden gered. De schade wordt geschat op 150.000 gulden. Hoofd regerings voorlichtingsdienst Bahama-eilanden ter dood veroordeeld David Knox, hoofd van de re geringsvoorlichting van de Ba hama-eilanden, is door een Hai- tiaanse krijgsraad woensdag avond ter dood veroordeeld op beschuldiging van spionage. De 45-jarige Knox werd op 1 juni in Port au Prince gearres teerd op beschuldiging van spio nage, die verband hield met een mislukte invasie van Haiti eind mei. Voor de krijgsraad ver klaarde Knox, dat hij op 31 mei naar Haiti was gegaan om plas tische chirurgie op zijn gezicht te laten toepassen. Op het ministerie van buiten landse zaken is gisteren een over eenkomst getekend, waarbij Ne derland in het kader van het pro gramma voor technische bijstand ruim 533.000 gulden beschikbaar heeft gesteld voor de bouw en- In richting van het „Rural training centre" te Buhemba in het over wegend agrarische gedeelte van het Mara-gebied in Tanzania. Het landbouw-opleidingscen- trum beoogt, door het geven van korte cursussen in de toepassing van de moderne landbouw-technie- ken, de landbouwproduktie te ver hogen, alsmede jonge mensen op te leiden die zich, na voltooiing van een éénjarige landbouwcursus, met steun van de Tanzaniaanse regering kunnen vestigen op een eigen boerderij. De aanvrager van het project, het bisdom Victoria Nyanza, draagt zelf ruim 291.000 gulden aan hei project bij. Op de donderdag in Genève be gonnen conferentie van niet. nucleaire landen is een boodsehaj voorgelezen van Thant, waarif deze oproept tot samenwerking tussen de nucleaire en niet* nucleaire staten in het belang van een vreedzaam gebruik van kern energie. Afgevaardigden van een tach tigtal landen wonen de tot 28 september durende conferentie bij. De hoofdpunten van d'e agenda zijn: maatregelen om de veiligheid van niet-nucieaire landen te waar borgen; maatregelen om verdere verspreiding van kernwapens te voorkomen en bespreking van de samenwerking op het gebied van het vreedzaam gebruik van kern energie. De voormalige bevelhebber van de Egyptische luchtmacht, lucht- maarschalk Mohammed Sidiky Mahmoud, is donderdag op be schuldiging van plichtsverzuim tijdens de juni-oorlog van vorig jaar door een militair tribunaal tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Hij en drie andere luchtmacht officieren moesten opnieuw terecht staan omdat fel geprotesteerd was tegen vonnissen die zi} in februari hadden opgelegd gekregen en die te licht zouden zijn geweest. Mahmoud werd indertijd tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. De gewezen commandant van de luchtverdediging, vice-maarschalk b.d. Ismail Iabib, zag op zijn straf van 10 jaar dwangarbeid nog een vijf jaar opgelegd'. Twee voormalige vice-maar- schalken, Gamal Afifi en Hamed el Dogheidy, werden vrijgespro ken.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4