Geheime voorwaarden aan Tsjecho-Slo waken DE JACHT OP DE DOCUMENTEN Hubert Horatio Humphrey piano's -fi installaties mossel+ Man, die op politie schoot, neergeschoten Twee centrale comités „Bezettings macht" Ondergrondse zenders uit de lucht Amerikaanse ambassadeur in Guatemala doodgeschoten Debré veroordeelt interventie, maar wil ontspanning Toestand Eisenhower niet meer kritiek BOSCH OPTIEK Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 80 augustus H388 Verwaarloosde bejaarde overleden Strijd tegen corruptie in Indonesië HELMA PIT Verwoed vissèr Apothekerszoon Politieke carrière begon in 1943 PRAAG: Gewapend met natio nale vlaggen trekken hier vele duizenden iniooners van Praag door de straten van hun stadna dat partijleider Dubcek de resul taten van de besprekingen in Moskou bekend gemaakt had. Een man, die op de politie beeft geschoten, werd door een schot van een politieman in zijn hand en in zijn been geschoten, waar na de man werd gearresteerd. De schietpartij had in de late donderdagnamiddag plaats op de hoek van de Parallelweg en de Van Ravesteinstraat in Den Haag. De man vuurde op een groepje van vier politiemannen. De vier schoten, die de man loste, gingen tussen de politiemannen door. Ze raakten ook geen anderen. Met één kogel uit het pistool van één van de politiemannen werd de man vervolgens neergeschoten. (Aév.) Volgens Inlichtingen van welin gelichte zijde bestaat er naast het eommuniqé over de Russisch- Teleehoslowaakse onderhande lingen in Moskou nog een proto col, waarin Tsjecho-Slowakije voorwaarden gesteld zouden zijn, aldus meldt D.P.A. De Russen zouden evenwol van de vertegenwoordigers van Tsj.- Slowakije geen handtekeningen onder dit protocol geëist hebben. Wel zouden laatstgenoemden het officiële communiqué onder tekend helbben, terwijl zij van het bestaan van het protocol afwis ten. Op grond van de dioor D.P.A. verkregen inlichtingen, die wel licht nog niet volledig zijn, zou den in elk geval de voigende voorwaarden gesteld zijn: 1. De communistische partij moet bij de politieke leiding de boventoon voeren, waarbij par lement en regering op het tweede plan komen. 2. De regering in Praag moet gereorganiseerd worden. Aange nomen wordt, dat minister van buitenlandse zaken, dr. Jiri Ha- jek, en vice-premier dr. Ota Sik vervangen worden. 3. Tegenover collaborateurs mag niet gediscrimineerd wor den- 4. Tsj.-Stowakije moet van elke financiële steun uit kapita listische landen en van de wereldbank afzien. De enige eco nomische binding met het bui tenland moet de Comecon blij ven (de raad voor onderlinge economische steun van de Oost- europese landen). 3. Naast opheffing van de persvrijheid moet een zuivering uitgevoerd worden onder de Tsjedhioslowaaikse en in Praag werkzame buitenlandse journa listen» Da buitenlandse journalis ten in Tsj.-Slowakije moeten on der scherp toezicht staan. 6. Er moeten strenge bepalin gen temen voor het binnenko men en verlaten van Tsj .-Slowa kije. 7. Bij het onderhouden van betrekkin gen tussen Tsj .-Slowa kije moet rekening gehouden worden met de betrekkingen tussen West- en Oost-Duitsland. 8. Er dient overleg te zijn tus sen de landen van het Werséhau- l ia alle kwesties van de be- i met Bonn. 9. Tsj .-Slowakije moet zich "^"'iëren van Roemenië en ië. 10. De Tsjechslowaakse strijd krachten moeten volkomen on dergeschikt zijn aan het opper commando van het pact van War schau. De hevolking, die volgens een D.P.A.-correspondent de akkoor den van Moskou eenparig ver werpt, is er bijzonder teleurge steld over, dat de Russen hun vermeende concessies tot dusver niet nagekomen zijn. Nog steeds zijn vele openbare gebouwen, uit geverijen en andere belangrijke instellingen, in strijd met de Rus sische toezeggingen, door vreem de troepen bezet. ïi'i. Op het ogenblik zijn er twee centrale comités in het land. Het tweede werd gekozen door het geheime buitengewoon partijcon gres van enkele dagen geleden, toen de meeste Tsjechoslowaakse leiders in Moskou verbleven. Partijleider Dubcek probeert op legale wijze de knoop te ont warren van twee beleidsvormen de lichamen. Hij moet trachten, een verenigde partijleiding te smeden, die zowel aanvaardbaar zal zijn voor zijn land als voor het Kremlin. Intussen gaan regerings- en partij furiktionarissen in Praag verder met het waarschuwen tegen provocatie. Volgens hen zijn er thans 8.000 vreemde tanks en 1000 vliegtuigen in Tsjecho- Slowaikije. (Adv.) Overigens heeft de Russische militaire bevelhebber in Praag bezwaar gemaakt tegen 't woord „bezettingsmacht", ter aandui ding van de aanwezige 650.000 man vreemde troepen in Tsj.- Slowakije. Terwijl vele kranten in Tsj.- Slowakije nog illegaal verschij nen is „Rude Pravo", het voor naamste partij-orgaan, op zoda nige wijze uitgekomen, dat het Kremlin er geen aanstoot aan kan nemen. Vrijwel alle ondergrondse zen ders in Tsj.-Slowakije zijn uit de ether verdwenen. Over hun golf lengten werden donderdag de officiële programma's van de Tsjechoslowaakse radio uitge zonden, hoofdzakelijk bestaande uit muziek met daar tussendoor nieuwsberichten en volledige herhalingen van toespraken van de leiders, die alle eindigden met oproepen tot kalmte en discipline. In Wenen hoorde men nog slechts één ondergrondse zender: „Radio vrije Donau", die uitzendt vanuit een geheime studio in de omgeving van Bratislava. Het enige ongunstige bericht over de bezetters dat donderdag door de officiële radio werd omgeroepen, betrof een communiqué van de wereldfederatie van vakvereni gingen waarin de bezetting werd afgekeurd. In zijn woning in de Amster damse Eerste Oosterparkstraat is woensdagmiddag de 79-jarige alleenwonende heer F. Wiechman onder tragische omstandigheden overleden. De bejaarde man was kort voor zijn dood door enkele politiemannen in verwaarloosde toestand op de vloer naast zijn bed aangetroffen. Hij vertelde vergeefs getracht te hebben de aandacht van de buren te trekken door het omgooien van tafels en stoelen. Broeders van de genees kundige dienst verzorgden de man, maar hun hulp mocht niet meer baten. Even later overleed hij. De politie verschafte zich toe gang tot de woning nadat zij door buren was gewaarschuwd dat de man, mogelijk iets was overko men. Hij was een week geleden voor het laatst gezien. De Franse minister van buiten landse zaken Michel Debré heeft gisteren tegenover de commissie voor buitenlandse zaken van de nationale vergadering het Rus sische militaire ingrijpen in Tsj.- Slowakije opnieulw scherp ver oordeeld, maar duidelijk gesteld dat Frankrijk de politiek van ontspanning wil voortzetten. Hij verdedigde dit beleid met de verklaring: „Als op een straat een auto verongelukt, is er geen reden al het verkeer oP die straat te verbieden." Zonder een ont- spanningspolitiek kan volgens hem in Europa geen enkel pro bleem opgelost worden, zeker niet de Duitse-kwestie. Debré beweerde dat de militai re interventie in Tsjecho-Slowa kije in de hele wereld bijna alge meen verontwaardiging en ont- zettting had veroorzaakt. „De wereld was gewend ge raakt aan de gedachte dat de ont spanning in Europa onherroepe lijk is en dat dientengevolge deze ontspanning ook in de Oost- Europese landen heerste", aldus Debré, «II* goed* merken In dén nek Middelburg LDelft 103-103 Tel 01100-7004 Ook In Don Heeg Groningen Heerlen In het kader van een regerings- onderzoek naar handelsfraude in Indonesië heeft de Indonesische procureur-generaal, Soegih Arto, donderdag 30 directeuren van maatschappijen voor ondervra ging ontboden. De handelsfraude zou het land al 30 miljoen dol lar aan deviezen hebben gekost. Er zijn al 15 importeurs gearres teerd en arrestatiebevelen tegen nog eens 20 importeurs uitge vaardigd, nadat ontdekt was dat in de handel met Hongkong en Singapore onregelmatigheden waren gepleegd. Daarbij zouden ook regeringsfunctionarissen zijn betrokken. De importeurs zou den in het buitenland 'grote som men geld betaald hebben zonder dat daarvoor goederen naar In donesië werden vervoerd. John Gordon Mein, de Ameri kaanse ambassadeur in Guate mala, is woensdag met een ma chinegeweer doodgeschoten. Toen de ambassadeur woensdagmiddag terugkwam van een lunch, de buitenlandse pers aangeboden door de Guatemalteekse minister van buitenlandse zaken, werd vanuit een passerende auto een salvo gelost op de wagen van de ambassadeur. De wagen stopte en de ambas sadeur werd op de grond gelegd. Hij bleek al dood te zijn. In Guatemala komen vrijwel elke dag gevallen voor van bom aanslagen, overvallen en ontvoe ringen. In dit jaar zijn zeker 16 mensen bij dei-gelijke aanvallen vermoord en 23 gewond. Van de aanvallers hebben minstens tien het leven gelaten. In januari werden twee Ame rikaanse militaire functionaris sen, verbonden aan de Ameri kaanse militaire adviesgroep bij de strijdkrachten van Guate mala, op straat doodgeschoten. Twee Amerikaanse militairen werden bij die gelegenheid ge wond. In maart werd de aarts bisschop van Guatemala, mgr. Casariego, ontvoerd, maar na een week vrijgelaten. De man die men er van verdacht de hand in deze ontvoering te heb ben gehad, werd op straat van uit een auto doodgeschoten, toen hij door de politie werd opgebracht. De aanval op ambassadeur Mein gebeurde in het centrum van de stad Guatemala. Enige jongelui die uit twee auto's waren gesprongen, hielden de auto van de ambassadeur aan, deden de achterdeur open en ge lastten Mein uit te stappen. Toen hij zich verzette, openden zij het vuur. De ambassadeur was vrijwel op slag dood. De daders wisten in hun auto's te verdwijnen. Wat verder schoten zij op een lid van de nationale garde voor de Belgische ambassade. De mi litair werd gewond. Later werd één van de auto's van de aan vallers onbeheerd gevonden. De toestand van de 77-jarige Amerikaanse oud-president Eisenhower wordt door zijn artsen niet langer als kritiek beschouwd, maar nog wel als „ernstig". Eisenhower kreeg veertien dagen geleden een ernstige hartaanval. door Mr. Berjawit 31) „Al begrepen", zei Pit, „Maar wedden dat die dame een eigen spelletje speelt. Enfin tot straks". Hij legde de hoom neer, doch nam hem direct weer op. Hy voerde telefoongesprekken met de politie te Alkmaar, Assen en Zeist; daarna draaide hij een ken nis in de hoofdstad en sprak ge durende 20 minuten. Het laatste onderhoud was juist achter de rug toen de inspecteur hem opnieuw belde. De auto was in aantocht. Pit holde de trap af. Hij stak beneden even het hoofd otm de deur van de biljartkamer. Pit zag hoe Tim juist een moeilijke drie- bander bedwong. De Zwollenaar leunde op de keu en wachtte zijn beurt af. Helm-a zat aan een tafel tje de strijd gade te slaan. De de tective veroorloofde zich een beetje weemoedige glimlach over de tegenstrijdigheden van het le ven. Toen overwoog hij, dat dit spelletje biljart een onderdeel was van hun taktiek en haalde de schouders op. Hij opende de deur van de serre en concen treerde zich op het bomende moeilijke gesprek. „We hebben bier, limonade, koffie, een pot koude thee en een blik koekje®. Wie en wat?" vroeg Helma. Het was kwart over twee in de nacht. Helma, Tim en hun Zwol- waren naar de ge- zitkamer ge- toen de partij biljart ten was. Het gesprek liep maar kort over koetjes en kalfjes. Het was hun gast, die de kat de bel aanbond. „Ik ziou wel eens in ernst een vraag willen stellen", richtte hij zich tot Helma. „Vooraf zou ik willen opmerken, dat ik natuur lijk begrijp dat u", een hoofd knik in de richting van Tim, „de bekende los-vaste bondgenoot van het Detective-Bureau Pit bent. Daarom zal ik wel vrijuit bunnen spreken", „Gaat uw gang maar hoor", moedigde de journalist hem aan. „Wat ik u zou willen vragen", herhaalde hij, zich opnieuw tot Helma richtende, „is dit: waar om is uw meneer Pit zo gesteld op die onzinnige cercle van ons. Het is voor een kind duidelijk, dat we als instrument voor re cherchewerk volslagen waarde loos zijn; als het anders was zou de politie ons niet onze gang laten gaan, 't Is kennelijk een beetje tegemoetkomendheid jegens va kantiegangers, die ook hun vrije tijd door moeten. Maar nu, spe ciaal na de moord, zullen er toch wel ernstiger redenen zijn voor uw welwillendheid". „Mijn welwillendheid", ont week Helma even, die deze recht streekse vraag niet onmiddellijk openhartig wilde beantwoorden. „Ondier uw welwillendheid versta ik natuurlijk de politie en het Detective Bureau Pit". „Wel ik wil proberen u een voorlopig antwoord te geven", zei Helma. „Voor de rest moet u zich straks of morgen maar tot de heer Pit wenden. Ons bureau werkt samen met de politie, dat betekent, dat wjj van mening zijn, dat onze belangen geheel of ge deeltelijk parallel lopen. In dit speciale geval heeft dat betrek king op de moord op de heer Van Zanten. Hij zou namelijk onze cliënt zijn geworden, -begrijpt u". „Oh", zei de Zwollenaar, vol komen overbluft „U zegt dat de heer Van Zanten uw cliënt was. Nu begrijp ik heel veel". „Nee" verbeterde Helma. „Ik zei: zou zijn geworden. Hij is ver moord alvorens we de affaire met hem konden doornemen.... In feite weten we dus weinig, of te weinig als u wilt. We zijn dus zo op de cercle gesteld, omdat er misschien informatie voor ons in zit. Ben ik zo eerlijk genoeg ge weest?" „Ongetwijfeld" antwoordde de voorzitter lakoniek. „Nog één vraag: Geeft u alles door aan de politie?" „De politie krijgt doorslagen van al mijn rapporten over de zittingen van de cercle", zei Hel ma. „Neemt men ons dan serieus?" „In het begin, dat wil dius zeg gen vanmorgen, natuurlijk niet", lachte Helma. „Maar nu er de moord bij is gekomen kan er toe vallig nieuws uitkomen. Hoewel, als u het mij vraagt, zou het de koe moeten zijn, die de legenda rische haas verschalkt". „U windt er niet bepaald doek jes c*m". „Is dat bij u dan nog nodig?" vroeg Tim, die zich weliswaar amuseerde met de recht-uit- methode van Helma, doch vrees de, dat de jongeman zich alleen maar als werktuig zou gaan zien. Het was per slot van rekening de bedoeling hem tot bondgenoot te maken. „Nee, nodig niet" antwoordde de jonge accountant, „maar „Laten we de kaarten open op tafel leggen" «telde Tim voor. „U weet nu, dat wjj de cercle zander meer zien als een instrument, dat de politie en ons van nut kan zjjn. Dat verheven doel van zuivering van de naam van de gasten is natuurlijk klinkklare onzin. Maar wij-hebben niet voor niets met u extra contact gezocht. In feite wilden wij u voorstéllen in deze zaak met ons samen te werken. Helma heeft nu wel gezegd, dat ze er niet meer in ziet dan de kans voor de koe een haas te van gen, maarHij naim de tijd voor het presenteren van een si garet en het rollen van zwarte shag voor eigen gebruik. (Wordt vervolgd.) Een kostbaar bezit, zo'n reserve Hebt U voor uw ogen (nóg veel kostbaarder!") wel voor reserve, gezorgd? Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat 3 Telefoon 01140—2327 Hubert Humphreyde democra tische kandidaat vóór het Ame rikaanse presidentschap. schap niet president Johnson dateert van die tijd. Zij kwa men op dezelfde dag in dp se naat en hebben beiden grote bewondering voor president Franklin D. Roosevelt. In 19"49 en 1950 streed hij als voorzit ter van de Americans for democratie action" (Amerika nen voor democratische actie) voor de verwijdering van uiterst linksen uit 'de demo cratische bóeren-arbeiders beweging. In 1948 trok Humphrey óp de nationale conventie van de democraten de aandacht als liberale vleugel en in 1952, 1956 en 1960" zag mén hem als mogelijke kandidaat voor hét presidentschap of vice-presi- demtsefaap. In 1956 Zorgde hij voor een precedent door zich zelf kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap' (nor maal wijst de presidentskan didaat zijn partner aan). De poging mislukte en, zoals ge meld, trok hij zich in 1960 als gegadigde voor het president schap terug na Kennedy's zege bij twee voorverkiezingen. Als vice-president heeft Humphrey nagenoeg de gehele wereld afgereisd om de Ame rikaanse V ietnam-politiek uit een te zetten en daar steUn voor te vragen. Eerder, in 1958, had hij als eerste Ameri kaanse volksvertegenwoordi ger een onderhoud van be tekenis met de toenmalige Russische premier Ghroesjt- sjev. Het duurde SVi uur. Als volksvertegenwoordiger en aid lid van de regéring heeft Humphrey steeds geijverd voor de burgerrechten. In het congres pleitte hij vurig voor aanvaarding van dé wetten op de burgerrechten. In 1957, 1960 en 1964 en in latere jaren verdedigde hij de regerings voorstellen als vice-pnesddenit. Humphrey rookt niét, drinkt zelden en is een verwoed vis ser. In 1936 trad hij in het hu welijk met Muriel Buck, doch ter van een zuivelhandelaar in Zuid-Dakota. Het echtpaar heeft drie zonen, een dochter- en vier kleinkinderen. De democratische kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, Hubert Horatio Humphrey, is een libéraal af komstig uit de middenstand, die zijn gehele politieke loop baan heeft geijverd voor de burgerrechten en de afgelopen vier jaar als vice-president steeds president Johnsons Vietnam-politiek heeft ge steund. Reeds in 1960 stelde hij zich kandidaat voor de democrati sche nominatie, maar hij werd by twee voorverkiezingen door John F. Kennedy versla gen en gaf de race op met een campagne-schuld van 100.000 dollar. In 1964 won het duo Johnson-Humphrey de presi dentsverkiezingen en sedert die tyd is Humphrey de op één na belangrijkste man van de Verenigde Staten. Hubert Horatio Humphrey werd 27 mei 1911 in Wallace (Zuid-Dakota) geboren als zoon van een apotheker. Zijn moeder is van Noorse afkomst. In 1939 promoveerde hy aan de universiteit van Minnesota in de politieke wetenschappen nadat hy zijn studie zes jaar had. moeten onderbreken om voor de voltooiing ervan geld te verdienen. Wegens kleuren blindheid en een dubbele her nia werd Humphrey tijdens de tweede wereldoorlog afge keurd voor vrijwillige dienst by de marine. Hij gaf ais bur gerambtenaar instruktie bij de strijdkrachten. Humphrey's politieke car rière begon in 1943 met een mislukte poging de verkiezin gen voor burgemeester van Minneapolis te winnen. Een tweede poging In juni 1945 slaagde met een grote over winning op de republikeinse kandidaat. In 1948 was Hum phrey de eerste democraat die voor Minnesota in de senaat werd gekozen. Zjjn vriend-

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2