PROVINCIAAL NIEUWS nu ook Ceylon fGrogL theezakjes GEMEENTERAAD VAN AXEL Pompbediende door overvallers neergeschoten Opnieuw wijziging van de loonpolitiek? Twee wethouders DE SHELL-VESTIGING AAN DE Vlaardingen bieden ontslag aan Douwe Egberts Terneuzen Axel Vergadering van dinsdag 27 augustus Vlissingen Goed nieuws voor wie geurige Pickwick Ceylon Melange kent, of wil leren kennenPickwick Ceylon is nu ook verkrijgbaar in theezakjes van 4 gram. Met twee theezakjes hebt u een volle pot hoogfijne Pickwick Ceylon thee. Geniet er dus nu nog meer van, nu het extra gemakkelijk is. Pickwick Ceylon theezakjes - groot formaat - met gouden labelg»\in een lang' werpig geel doosje, Ceylon Theezakjes in het gele doosje Donderdag; 29 augustus '68 DE VRIJE ZEEUW P&gte* S: Jeugd vangt zwanen of eenden De hoofdinspecteur-korpschef van de Terneuzense gemeentepo litie heeft het volgende schrijven doen toekomen aan de hoofden van scholen alhier: „Namens de gemeente Terneu- zen doe ik hierbij een beroep op uw medewerking. In de vijvers, gelegen bij de sportvelden en bij „De Blide", zijn door de gemeente onder meer zwanen, ganzen en eenden uitge zet. Het is bij de jeugd bekend, dat in deze vijvers ook vis zit. Zij trachten met behulp van vistuig deze vis te bemachtigen. Het is al verschillende malen voorgekomen, dat een zwaan, gans of eend in het vistuig ver ward raakte en dat zo'n dier een vishaakje in de keel of ingewan den had. Dit laatste betekent, dat het dier moet worden afgemaakt. De jeugdige vissers zijn meestal van een leeftijd dat het opmaken van een proces-verbaal wegens vissen in dit verboden viswater als minder juist wordt gezien. Ik doe daarom een dringend be roep op u dit euvel met uw leer lingen te bespreken teneinde de zwanen, ganzen en eenden in le ven te houden. Geen voorrang verleend Gistermiddag om even over half twee reed de bestuurder van een personenauto, W. K. uit Hazers- woude op de weg TerholeHoek. Op het kruispunt met de Mr. F. J. Haarman weg kwam hij in botsing met een vrachtauto, bestuurd door J. R. uit Domburg die op dat punt de provinciale weg opreed maar de doorgang voor de perso nenauto niet vrijliet. De auto's werden zeer zwaar beschadigd. De vrachtauto werd in beslag ge nomen wegens de onvoldoende rij- technische staat waarin hij ver keerde. Wateroverlast door wolkbreuk Woensdagavond om ongeveer acht uur had tijdens een onweers bui een wolkbreuk plaats, waar door verscheidene straten blank kwamen te staan. In de Buiten weg konden de riolen de water massa niet verwerken en drong het water een twaalftal woningen binnen, waarin het een hoogte bereikte van 30 a 40 cm. Ook op de Oudeweg kwam een. woning in het water te staan Hier bereikte het water een hoogte van onge veer een halve meter. Op de zuidelijke rijbaan van de Kanaalkade ontstonden op ver schillende plaatsen reuze plas sen water, die het verkeer danig belemmerden. De buitendienst van gemeente werken en de brandweer waren snel ter plaatse om de schade en overlast zoveel mogelijk te be perken, maar door de grote hoe veelheid water was het niet mo gelijk de zaak op korte termijn droog te krijgen. Om ongeveer 10 uur waren alle woningen pas leeggepompt. Het gemeentebestuur stelde zich ter plaatse van een en ander op de hoogte. Aanwezig: Voorzitter: burgemeester M. K, van Dijke. Secretaris: V. G. van den Bos- se. Wethouders: M. L. M. IJse- baert en A. H. van der Lee. Leden: de heren P. Dekker, J. Dieleman, J. Bouman, J. den Doelder, M. 't Gilde, K. Hame link, E. Maas, D. J. Oggel, J. Vink, J. G. van Luijk en A. de Waard. - Opening. De Voorzitter opent de verga dering met het ambtsgebed. Notulen. De notulen van de vergadering van 25 juni 1968 worden onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken en mededelingen. De heer Oggel zegt dat de ant woorden op de door hem gestel de vragen negatief en teleurstel lend zijn. Het parkeren wordt in verschillende straten een ver keersprobleem. Enige tijd gele den zijn door hem enkele straten genoemd, o.a. Tuinstraat en Nieu- wendijk. De Tuinstraat is maar een korte straat en naast deze 'straat is een groot parkeerter rein; het zou beter zijn hier een parkeerverbod tot stand te bren gen. Ook op de Nieuwendijk, waar veel verkeer overheen komt, zijn de geparkeerde voer tuigen een belemmering voor het verkeer, daarom zag hij gaarne dat dit alles nog eens werd be- 'zien, aldus spreker. De Voorzitter meent dat op de laatste vragen een positief ant woord is gegeven. Er is duidelijk geformuleerd hoe het is en hoe het in toekomst zal zijn. U stel de voor in alle straten een een zijdig parkeerverbod in te voe ren, maar nu spreekt u over en kele straten. Voor iedere straat zal afzonderlijk een beslissing moeten worden genomen. Nu namen zijn genoemd, zal het college een en ander nog eens bestuderen. Onteigening poterbewaarplaats. De heer Dekker vraagt of er voldoende is onderhandeld. Is de commissie zó ver gegaan als 'mogelijk was? Wij moeten niet te snel overgaan tot onteigening. Wethouder IJsebaert antwoordt dat er voldoende is onderhan deld en dat de commissie tot het ónmogelijke is gegaan. De laat ste onderhandeling heeft hij zelf bijgewoond en toen deze werd afgesloten, dacht hij dat het voor elkaar was, maar weer kwamen ei' nadien nieuwe eisen naar voren, aldus de wethouder. De heer Oggel noemt de toe lichting erg summier. Hij vindt janteigenen een diep ingrijpen waar men niet te snel tot over moet gaan. Hoe dikwijls is er onderhandeld en is er sprake van onwil? Wethouder IJsebaert deelt mee dat er meer dan tienmaal is on derhandeld en dat geprobeerd is via een liquidatie, een her bouw en andere mogelijkheden tot een regeling te komen, helaas zonder succes. Sinds 1964 is deze zaak nu al doende en nu is de tijd gekomen dat er gehandeld moet worden. De Voorzitter zegt dat een aan- tal woningen op de plaats van het gebouw had moeten komen. Wij hebben nu de zaak door el kaar moeten halen om deze woningen toch te krijgen. De mogelijkheid zit er zelfs in dat daar nu later grond overblijft die we niet meer volledig kun nen benutten. Er is urgentie voor deze aankoop. De heer Den Doelder vraagt of de leden van de coöperatie waar van dit gebouw is, kennis heb- .ben genomen van deze zaak. Wethouder IJsebaert wijst er op dat er is onderhandeld met het bestuur. De heer Oggel vraagt of B. en W., wanneer dit voorstel wordt aangenomen, nog bereid zijn de zaak in der minne te schikken wanneer er door het bestuur op nieuw contact wordt opgenomen. Wethouder IJsebaert zegt dat het college altijd bereid is te schikken en dat het bod blijft gehandhaafd. Hierna wordt het voorstel aan genomen. Subsidie motorcross De heer Oggel is met dit voor stel niet gelukkig. Er is hier sprake van een subsidie aan "een comité dat geen kas heeft. De opgegeven cijfers van het comité kloppen niet. Er is geen boek houding of er is met de cijfers gegoocheld. Wij werken met ge meenschapsgeld en hij vindt het niet verantwoord hier een sub sidie te geven. Er is geen finan ciële opzet bij dit comité. Wethouder Van der Lee zegt dat er een particulier comité is dat een sportief evenement op touw heeft gezet, dat in 1967 een batig saldo had. Dit jaar is het minder geweest dan men verwachtte; toch bracht het aan vermakelijkheidsbelasting nog 1600 gulden op. De kosten welke de gemeente maakte bij de orga nisatie, bedroegen 900, zodat er nog f 700 over blijft. Ter tegemoetkoming in het tekort willen B. en W. een subsidie toe kennen. Hierna wordt het voorstel aan genomen met de aantekening dat de heren Oggel en Van Luijk tegen stemden. Doorstroming huurders. De heer Dekker kan met - dit voorstel akkoord gaan wanneer er een wijziging komt, dat de uitkering eenmalig is. Hij' dient in deze zin een voorstel in. Wethouder Van der Lee vindt het niet verstandig dit te doen. Dit zou de doorstroming rem men. Wanneer men later weer een duurdere woning zou willen betrekken, is er weer doorstro ming. De Voorzitter zegt dat er door stroming moet blijven en dat deze hierdoor wordt gestimu leerd. De heer Dieleman acht dit een principieel voorstel. Wanneer wij niet voor de tweede maal tege moetkoming geven, is dit discri minatie, die de doorstroming ge weld aandoet. In de praktijk zal het wel zó zijn, dat alleen die gene die toch zou verhuizen er een voordeeltje uithaalt. Met het voorstel is hij ook niet zo ge lukkig, maar we kunnen het 'beteer zó doen dan dat we er later op moeten terugkomen. Het amendement van de heer Dekker wordt teruggenomen en het voorstel wordt aangenomen. Begrotingswijziging. De heer Oggel vraagt of de wijziging van de begroting van het grondbedrijf geen gevolgen heeft voor de bouw. wanneer hier minder wordt gedaan. Wethouder Van der Lee zegt dat dit mogelijk tot gevolgen voor de bouw kari leiden", "maar door gebrek aan financiering is het niet mogelijk alles te reali seren. Het zal zeker niet leiden tot beperking van de woning bouw. Het voorstel wordt aangeno men. Rondvraag. De heerOggel wijst erop dat in de 6e wijziging geen gelden zijn uitgetrokken voor de aan sluiting van de buurtschappen Spui, Magrette, Sassing en Scha penbout, nu straks de nieuwe afvoerwaterleiding gereed zal zijn. Wethouder Van der Lee ant woordt dat, wanneer er gelden beschikbaar zijn, deze aansluitin gen tot stand zullen komen. Het is niet te zeggen wanneer dit zal zijn, maar wanneer er geld is, wordt bekeken wat er op dat moment het meest urgent is. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed'. DEN HAAG: De Tweede Kamer is dinsdag in bijzondere zitting bijeengekomen om de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije te bespreken. Tijdens de twee minu ten stilte in de Kamer werden er van de publieke tribune pamflet ten naar beneden geworpen, waarvan hier een beeld, Vermiste Belgische jongen blijkt verdronken Gisternacht is voor Vlissingen het stoffelijk overschot aange spoeld van de. 17-jarige Belg Al- bert. Martins uit Hollene (Arden nen). De jongen was zondagmid dag in zee gegaan, hoewel hij niet kon zwemmen, en is vermoedelijk door de ebstroom meegevoerd. Hij logeerde met zijn grootouders in Vlissingen. Tijdens een overval, die gister nacht omstreeks half drie is ge pleegd op een benzdnetainkstation van het garagebedrijf Jos. Jans sen aan de Franciscus Romanus- weg in Maastricht, is de pompbe diende, de heer A. Loffeld, door twee kogels in het been getroffen. Hij is naar het ziekenhuis „St. Annadal" overgebracht. De overvaller vroeg de pomp bediende iets aan zijn auto in de garage te .mogen repareren. Toen de pompbediende op verzoek van de hem onbekende man een busje olie kwam brengen, werd hij plotseling uit de werkplaats be schoten. Twee kogels troffen hem in het been, vier andere misten hem. Volgens de pompbediende werd hij beschoten door een man, die een nylonkous over het hoofd had getrokken. Toen de pompbe diende om hulp begon te roepen, sloeg de overvaller op de vlucht. Kort daarop snelden de buurt bewoners te hulp. Volgens de politie is er ver moedelijk sprake van twee over vallers. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, dat er niets uit het tankstation is gestolen. Het wapen is waarschijnlijk 'n beretta-pistool. In de garage aan de Franciscus Romanusweg in Maastricht, waar de zes schoten op de pompbediende werden ge lost, zijn lege hulzen gevonden. De pompbediende, die door een kogel in het onderbeen en één in de dij werd getroffen, maakt het redelijk goed. Uit het onderzoek is voorts ko men vast te staan, dat de over valler niet tevoren heeft gevraagt of hij zijn auto in de garage mocht repareren. De pompbediende zag de in een zwarte trui gestoken man pas toen hij omstreeks half drie in de garage een automotor met olie ging bijvullen. De over valler had zijn gezicht onzicht baar gemaakt door een muts over het hoofd te trekken, waarin twee gaten voor de ogen waren uitgesneden. Toen de overvaller de pompbediende zag riep hij „handen omhoog". De pompbe diende liep zigzagsgewijs weg, werd toch nog door twee kogels getroffen. gebracht en dat dan in het na deel van niet-economische com-' ponenten van het menselijk wel zijn zal worden beslist. Deze voor het aanzien en de kracht van de ruimtelijke orde ning op alle trappen van het bestuur ongunstige opvatting zou zeer versterkt worden als de regering op dit punt haar be leid zou loslaten. Aldus het dagelijks bestuur dat er met de grootst mogelijke klem bij de minister op aandringt te bevor deren dat de beslissing van de regering betreffende de vestiging van industrieën aan ihet Hol lands Diep mede door het in stituut aangevoerde overwegin gen zal worden bepaald. In feite staan we nu opnieuw voor een wijziging in de vader landse loonpolitiek, maar hoe die wijziging er uit zal zien is nog niet bekend. Daarover gaan allerlei geruchten. Eén daarvan wil dat in de nieuwe spelregels ook tussentijds zal kunnen wor den ingegrepen in de langlopen de collectieve arbeidsovereen komsten. Dit heeft de heer M. Zonder van, voorzitter van de metaalbe* drijfsbod (N.V.V.) woensdagmid dag opgemerkt bij de beant woording van vragen die leden van deze in Amsterdam in con gres bijeen zijnde organisatie hadden gesteld over de jaarver slagen over de afgelopen drie jaar. Mocht dit gerucht juist blij ken te zijn, dan mag nu alvast wel worden herhaald wat we eerder dit jaar naar aanleiding van de voornemens van het kabi net op het gebied van de loon politiek hebben gezegd: „handen af van meerjarige collectieve ar beidsovereenkomsten". Een aan tasting van die contracten door een tijdens de looptijd ingrijpen van buitenaf wijzen we nog maals duidelijk af, aldus de heer Zondervan. (De heer Zondervan doelde kennelijk op het in staat van wording verkerende wetsont werp over de loonvorming. Dit ontwerp van wet bevindt zich bij de raad van state. Dit wetsontwerp, waarvan minister Roolvink eerder dit jaar de indiening heeft aangekondigd, zal ook voorstellen bevatten over opheffing van het college van rijksbemiddelaars. - Red. A.N.P.) m TTZ«B De wethouders van de p.v.d.a., de heren T. de Bruijm en G. Wal stra, resp. wethouder van stads uitbreiding en van onderwijs, culturele en sportzaken in Vlaar dingen, hebben.aan de raad hun ontslag aangeboden, omdat ze menen zo staat in het com mentaar van de fraktie van de p.v.d.a. in ernstige mate be lemmerd te worden in de uit oefening van hun taak als dage lijks bestuurder van de gemeen te, na de uitspraak van de raad over de struktuur van „Rijn mond". Hun ontslagname wordt in belangrijke mate veroorzaakt door het verschil van mening, dat er tussen de meerderheid van de fraktie van de p.v.d.a. en de bei de wethouders gerezen is over de behandeling van de nota van bur gemeester en wethouders. De wethouders zijn van mening, dat na de verklaring van de burge meester over de achtergronden van de nota en gezien hun op vattingen over de besluiten van de fraktie een besluit tot aan- Het dagelijks bestuur van het Nederlands instituut voor ruim telijke ordening en volkshuisves ting heeft zich in een brief aan de minister van volkshuisvesting „zeer ongerust" verklaard over de berichten in de dagbladen dat de vestiging van een groot che misch bedrijf aan het Hollands Diep wordt overwogen. Het be stuur schrijft o.m. dat deze ves tiging moeilijk te rijmen schijnt met het in de tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland ontwikkelde beleid, dat door de tegenwoordige rege ring 'in grote lijnen is overgeno men. Een essentieel bestanddeel van dat beleid is immers het vrij houden van de open ruimten tussen de grote stedelijke zones. vaarding daarvan gerechtvaar digd was. De fraktie betreurt het besluit zeer en zal zich over de verdere gang van zaken beraden en ter zake overleg plegen. met name ook tussen de zuid vleugel van de stedelijke zone in het westen en de Brabantse ste- denrij. De oprichting' van een grote chemische industrie aan het Hollands Diep, met het daar van niet te scheiden vooruitzicht op de vestiging van andere met deze industrie in technisch en economisch opzicht verbonden bedrijven, zou deze open ruimte in ernstige mate aantasten. Met volledige aanvaarding van het beginsel dat elk ruimtelijk plan en elk ruimtelijk beleid vatbaar is voor herziening, kan het be stuur zich moeilijk voorstellen dat een zo vitaal onderdeel van het nationale ruimtelijke beleid zo kort na de aanvaarding daar van zou worden prijsgegeven. Voorts voert het instituut aan, dat bij velen de gedachte leeft dat de afweging van belangen, waarop een plan of een beleids lijn in de sfeer van de ruimte lijke ordening berust, op elk moment zal worden hervat, als grote industriële of commerciële belangen in het geding worden Geei doosje a 20 stuks £1.23 0 T

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3