Relaas gevangenneming Tsjechoslowaakse leiders Stalen zenuwen „Regerings- gevolmachtigde" SCHELDE PROMOVEERT NAAR DE 3e KLASSE VAKBEWEGING EN MINIMUMLOON DE JACHT OP DE DOCUMENTEN Blunder DE HULP AAN HIER GESTRAHDE TSJECHOSLOWAKEN Bagdad verwacht Israëlische aanval Soeharto over de Indonesische communisten Minister Roolvink over kankerbestrijding DE VRIJE ZEEUW Donderdag 29 augustus '68 WATERPOLO HELMA PIT Meisje onder vrachtauto Het persbureau Reuter heeft «aar het zegt van Tsjechoslowaak se partijfunctionarissen het eerste autentieke relaas over de gevan genneming van de Tsjechoslowaak se leiders en over hun besprekin gen in Moskou gekregen. Volgens de zegslieden werd par tijleider Alexander Dubcek vorige week woensdag geboeid uit het partijhoofdkwartier naar een Rus sisch militair vliegtuig overge bracht, vanwaar hij naar onbe kende bestemming in Slowakije werd overgebracht alvorens hij in Moskou aan de onderhandelingen deelnam. Volgens de zegslieden traohtte Dubcek woensdagmorgen in zijn privé-kantoor in het hoofdbureau van de communistische partij tele fonisch inlichtingen te krijgen over de invasie, toen het gebouw omsingeld werd door Russische parachutisten. Een Russische vei ligheidsfunctionaris en twee sol daten, gewapend met machinepis tolen, drongen het vertrek binnen, pakten Dubcek de telefoon af en rokten het apparaat van de muur. De functionaris die dit onthulde was ooggetuige van de gebeurte nissen in het partijgebouw. Dub cek en de andere aanwezige lei ders, onder wie parlementsvoor zitter Josef Smrkovsky en premier Oldtrich Cernik, werden in een kamer In het gebouw opgesloten en kregen daar een koude maaltijd. Smrkovsky pakte een aantal suikerklontjes van een theeservies en stak deze in zijn zak, onder ge mompel van: „Ik zal ze nodig heb-, ben". Daarna werden volgens de ge tuige Dubcek, Cernik, Smrkovsky en een klein aantal andere voor aanstaande functionarissen met een transportvliegtuig naar een geheime plaats in 'Slowakije ge bracht, waar zij 24 uur werden vastgehouden. Inmiddels hadden de Russen president Svoboda naar Moskou gebracht, waar de Russische lei ders hem onmiddellijk een ultima- tus stelden: als hij niet zou in stemmen met veranderingen in de partij en regering, zou van Slowa kije een Sowjet-republiek worden gemaakt, terwijl Bohemen en Mo- ravië tot autonome gebieden on der Russisch toezicht zouden wor den. Svoboda, die zich een man van stalen zenuwen toonde, stelde van zijn kant echter een tegen-ultima tum: als Dubcek en de andere lei ders niet zouden worden vrijge laten zou hij weigeren met de Rus sen te praten. Diezelfde avond nog werden de leiders uit Slowa kije naar Moskou gevlogen. Dubcek, Cernik en Smrkovsky werden pas op het allerlaatst tot de onderhandelingen toegelaten en alleen om hun goedkeuring te verlenen aan de overeenkomst die Svoboda had bereikt. Een zegsman die vorige week van Praag naar Moskou gereisd was, onthulde dat president Svo boda bijna viif dagen lang geïso leerd werd gehouden in de Russi sche hoofdstad en dat hij in die tiid alleen deelnam aan „dreigende bijeenkomsten" met de Russische leiders. Van hen zouden partij secretaris Brezinev, premier Kosy- gin en partijtheoreticus Michael Soeslov op de bijeenkomst van het partijpresidium waarop werd be sloten tot invasie in Tsjecho-Slo- wakije, krachtige bedenkingen tegen het plan hebben geuit. De grootste voorstanders van de in terventie, P. E. Sjelest en A. N. Sjelepin, behaalden echter de over winning doordat minister van de fensie maarschalk Gretsjko zich aan hun zijde schaarde met de verklaring dat het leger de bezet ting van Tsjecho-Slowakiie van votaal belang voor de veiligheid van de landen van het Warschau pact beschouwde. Tijdens het „overleg" met Svo boda eisten d'e Russische onder handelaars van Svoboda dat hij naast het presidentschap ook de leiding op zich zou nemen van een niéuwe regering van „arbeiders en boeren". Hij weigerde dit: De Rus sen stelden vervolgens voor, dat de voormalige premier Josef Lenart tot eerste partijsecretaris zou worden benoemd. Zowel Svo boda als Lenart wezen dit van de hand. Ook zou Svoboda niet zijn ingegaan op voorstellen voor ont vangst van Russische economische hulp en uitbreiding van de cultu rele betrekkingen. correspondenten in Praag, dat de bevolking zich massaal verzette tegen de interventie. Leden van het centraal comité hebben woensdag kaderleden in Praag in het privé de verzekering gegeven dat Rusland heeft beloofd slechts twee divisies in het land te laten, die de westgrens met West-Duitsland zouden moeten beschermen. Een door Reuter betrouwbaar genoemde partijzegsman had de volgende mening over de Russi sche plannen met Tsjecho-Slowa- kije: „hun bedoeling is te laten blijken dat zij Dubcek willen handhaven en hem alle steun ver lenen. Zij hopen dat zijn populari teit zal dalen door het uitvoeren van een beleid dat door bijna ieder een wordt afgewezen terwijl bekend is dat het onder dwang wordt uitgevoerd. Vervolgens zul len zij Dubcek te verstaan gven dat zijn gezelschap niet langer de steun van het volk geniet en zul len zij een nieuwe man naar voren schuiven die een veel gemakke lijker program mag uitvoeren". Volgens de zegsman is het thans van het allergrootste belang voor de partij de bevolking te door dringen van de noodzaak Dubcek blindelings te steunen en het par tij- en regeringsbeleid absoluut te gehoorzamen. „Dit zal vooral moeilijk zijn in de komende dagen als de censuur min of meer wordt hersteld", aldus de functionaris. Met ingang van heden zal aan de redacties van het partijorgaan Rude Pravo, de radio, de televisie, het persbureau Ceteka en enige andere officiële publicerende in stanties een „regeringsgevolg machtigde" worden toegevoegd die moet toezien op naleving van de nieuwe gedragslijn voor de pers. Een directeur van een pers orgaan zei hierover: „Wij hopen de vijf landen van het Warschau pact zo goed als te kunnen ne geren. Wij zullen geen kritiek op hen leveren dat kunnen wij niet maar wij hopen zo weinig mo gelijk over hen af te drukken". Dubcek heeft woensdag uren lang vergaderd met de leden van de twee centrale partijcomité's in het land het comité dat door de Russen erkend wordt en waarin volgens de Tsjechen „verraders" zitten en dat wat tijdens de bezet ting is gekozen en door de Russen een contra-revolutionaire kliek is genoemd. Door een verdiende 53 zege ta de beslissingswedstrijd tegen DONK (Gouda), gisteren te Dorst (bij Breda) gespeeld, heeft het zevental van Schelde het 3e-klas- serschap veroverd. Het volledige wedstrijdverslag hopen we morgen op te nemen. Adv.) Even het spel onderbreken voor nieuwe energie... voor ten glas Fra nks. U weet wel, de échte druivenlimonadc, die zo lekker en gezond is. Als vakbeweging moeten we uitspreken dat we liever de jaar lijks terugkerende strijd voeren met de centrale werkgeversorga nisaties over de hoogte van het minimum-inkomen dan het wets ontwerp over het minimumloon en de minimumloon en de mini mumvakantiebijslag aanvaard zien. Dit heeft de heer A. H. Kloos, van het N.V.V., woens- gézegd in een toe spraak voor het congres van de metaalbedrijfsbond N.V.V., dat tot en met vrijdag in het RAI- congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden. Het parlement en de regering zouden, naar de mening van de heer Kloos, al een bijzonder slechte beurt maken als dit wets ontwerp tot wet zou worden ver heven. De inkomens van minis ters en van de twee kamer-leden zijn via de ambtenarensalarissen wél gekoppeld aan de algemene welvaartsontwikkeling. De heer Kloos zei zich niet te kunnen voorstellen dat regering en par- USLO: Kroonprins Harald van Denemarken en zijn verloofde mej. Sonja Haraldsen, zijn dins dag in de Deense hoofdstad aan gekomen, waar vandaag hun hu welijk zal worden voltrokken. Op de foto biedt Kirstem Tenal prin ses Margrethe een bouquet bloe men aan bij de aankomst in Oslo- Op de foto v.l.n.r.: prinses Mar grethe. Sonja Haraldsen, prins Harald en prins Henrik. In het midden koning Olav van Dene marken. lement aan de minimuminkomen' trekkers zouden willen onthou den wat ze voor zichzelf een rechtvaardige aanpassing van hun inkomen vinden. De heer Kloos heeft er in zijn toespraak o.a. aan herinerd dat werkgevers in de sociaal-econo mische raad hebben geweigerd in te stemmen met het standpunt van de vakcentrales dat het mi nimuminkomen gelijke tred zou moeten houden met de algemene loonontwikkeling. De werkgevers wilden niet verder gaan dan een aanpassing aan de hand van een gemiddelde van lonen en prijzen. In de praktijk zal het er, vol gens de heer Kloos, op neerko men dat minimuminkomentrek kers slechts de helft der wel vaartsstijging zullen incasseren die de gemiddelde overige werk nemer ontvangt, in enkele jaren zou aldus het minimuminkomen sterk aan betekenis gaan inboe ten. De minister meent in het wets ontwerp dat hij aan het achter blijven van dat inkomen tege moet kan komen door eenmaal per drie jaar de S.E.R.-advies te vragen over een bijzondere ver hoging van dat minimumloon als gevolg van de algemene wel vaartsontwikkeling. De minister lost daarmee, naar de mening van de voorzitter van het N.V.V., ech ter niets op, want het menings verschil tussen werkgeversver bonden en vakcentrales, zal ook elke drie jaar opdoemen. De minister heeft nu een keuze tussen werkgeevrs- en werkne mersstandpunten om onbegrijpe lijke redenen omzeild. door Mr. Bcrjawit Naar van uiterst betrouwbare zegslieden Is vernomen begonnen de Russen na drie dagen onder handelingen te beseffen dat zij een politieke blunder van onafzien bare afmetingen hadden begaan en dat hun hoop, dat tenminste de helft van de Tsjechoslowaakse be volking hen zou steunen en partij leider Dubcek zou afzweren, finaal de bodem was Ingeslagen. De Rus sen stelde de president later op d« hoogte van meldingen van hun 30) „Inderdaad gewenst", zei Pit peinzend. „Tenminste in ons eigen belang", vervolgde hij. „Maar of jullie even onbevan gen zullen kunnen doorwerken is voor mij de vraag. En Pit's Detective Bureau heeft tot eer ste taak de moordenaar van zijn cliënt te ontmaskeren". „Zelfs als er kogels op ons kun nen worden afgeschoten?," vroeg Tim ernstig. „Uiteraard", zei Pit- „Anders had de oprichtingsactie van het bureau beter opliohtingsactie kunnen heten". Het was er scherp uitgekomen. „Al goed, al goed", suste Tim. „Te wapen en ter zake. Wat moet ik doen? Ik zou in elk geval de krant willen draaien om te zeg gen, dat het verslag zo over een uurtje, of over anderhalf uur doorkomt. Ik wil er namelijk graag de primeur van het verhoor van mevrouw Van Zanten bij in hebben. In elk geval het bericht van de aanhouding". „Als dat rijp is voor publika- tie", betwijfelde Pit. „Een uur geleden vonden we nog, dat De Meestal als rookgordijn zou moe ten blijven gebruikt. Wat jij nu wilt is precies het omgekeerde. Enfin, we hebben nog even tijd. Als je de krant hebt gebeld moest je maar eens naar beneden wan delen om de conversatie tussen Helma en haar Zwollenaar wat aan te moedigen; dan is hij mis schien eerder gestrikt. Misschien kun je wat met hem biljarten, want Helma verstaat die kunst uitermate slecht. Zij arrangeert dan wel een driehoeksgesprek". „Kan ik hem min of meer in lichten. „Dat heb ik ook al overwogen", zei Pit nadenkend. „Maar hij moet ook dan onbevangen door spelen. 't Is voor ons allemaal hetzelfde probleem en hij is maar een amateur. Zelfs voor Helma, met al haar routine en aanleg, is het er niet gemakkelijker op ge worden. Die jongen zit in het da gelijks leven op een kantoor. En fin, kijk maar eens. Als je vindt dat erHij wachtte even. „Ik weet nog beter. Probeer er bij te zijn als ze namens de eer de met inspecteur Kramer gaan praten. Dan kun je handiger ma- noevreren. Ik licht de inspecteur vooraf wel even in". „Accoord", zei de journalist. Hij belde z'n krant en ging toen naar beneden. Pit draaide de inspecteur. Hij vertelde hem kórt over de extra zitting van de cercle en over het plan de proclamatie in overleg met de politie op te stellen", Pit lachte. „Bent u bang, dat u door een dergelijk overleg en een proclamatie in een toestand geraakt, die beslist strijdig is met de ernst van het vak van moorde naars vangen? Eerlijk gezegd, ik zou er als belastingbetaler en offi cier van Justitie net zo over den ken. Maar er zit desondanks mis schien toch wat in die activiteit van de gasten. Ik zou u willen voorstellen ze naar mij te sturen voor het opstellen van een voor lopige tekst. Ik houd het ding dan wel even op Helma moet het toch uittikken en kan on officieel met u overleggen". De inspecteur ging met het idee accoord. „Wat ik u nog wilde vragen", zei Pit. „Heeft de politie in Roo sendaal de bagage van mevrouw Van Zanten nog onderzocht? Is zij gefouilleerd? Houden ze haar in het oog, zodat ze niets kan weg gooien of zo?" „Daar heb ik geen ogenblik aan gedacht", antwoordde de politie man. „Waarom zou dat nodig zijn geweest?" „We missen zowel een en der tig mille als alle papieren van de heer Van Zanten". „Maar u wilt toch niet bewe ren, dat zü die kan hebben ge stolen. 't Lijkt me te fantastisch". „Ik beweer nog niets", weerde Pit af. „Maar dat geld moet iemand hebben ener is geen bewijs voor de veronderstelling, dat de moordenaar de papieren moet hebben meegenomen. Zij kan ze ook hebben ingepikt. Mis schien heeft Van Zanten er, na haar vertrek, naar gezocht en was hij daarom niet om acht uur bij mij". Het werd stil aan de andere kant van de lijn. De detective had de inspecteur blijkbaar het ge voel gegeven zich aan een nala tigheid te hebben schuldig ge maakt. Toen zei de politieman: „U schijnt er niet erg van over tuigd te zijn, dat ze een treuren de weduwe is". „Ik zal het eerst moeten zien", antwoordde Pit lakoniek. „Ik be doel het zelfs een beetje letter lijk; kan ik bij het verhoor aan wezig zijn. U weet, dat ik me niet wil opdringen. Een halve dag geleden probeerde ik zelfs nog onder medewerking uit te komen, maar ik geloof, dat het de affaire ten goede kan komen als ik pre cies de vragen, de antwoorden en de sfeer ken". „Wel natuurlijk, meneer Pit", zei de inspecteur, blijkbaar onder de indruk van de opvattingen van de detective. „Ik bel u direct als het verhoor begint. Of nog beter, ik geef u een seintje als ze er aan komen. Ik heb namelijk afgesproken, dat ik met die poli- tie-auto word afgehaald. We rij den dan naar het hotel. Het ver hoor is in de serre. De directeur zal de schuifdeuren open houden. We kunnen op die manier, zon der te worden gezien, door de tuin binnenkomen. Bovendien zal het dan inmiddels wel ruim twee uur zijn. Grote kans op ontdek king is er niet. Als u in de serre wacht kunt u het onderhoud van het begin tot het einde bijwonen. De directeur stelt er prijs op er bij te zijn als we de droeve tij ding van de moord overbrengen; daarna trekt hij zich uiteraard te rug. Per slot van rekening is het in zijn hotel gebeurd, en (Wordt vervolgd.) In Arnhem is vandaag de 12- jarige Wilhelmina J. C. M. Mol- leman met haar fiets bij de Zijp- sepoort door een vrachtwagen met aanhanger overreden en op slag gedood. Met drie vriendin nen was het meisje op weg van school "naar huis. CHICAGO: De drie belangrijkst kandidaten voor de democrati sche presidentskandidatuur tij dens hun eerste gezamenlijke verschijning op de partijconven tie. De drie kandidaten versche nen voor de delegatie uit Califor- nië die over 174 stemmen be schikt. Op de foto v.l.n.r.: vice- president Humphrey, sen. McCar thy, Jesse M. Unruh (leider van de delegatie) en senator McGo- vern. In verband met de aan wezigheid in ons land van een groot aantal Tsj echoslowaken, die ten gevolge van de gebeur tenissen in hun land niet naar Tsj.-Slowakije kunnen terug keren, heeft het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk kontakt ge zocht met de Nederlandse federatie voor vluchtelingen hulp, teneinde met hen de ver dere opvang en begeleiding van deze groep gestrande per sonen nader te bespreken. In 't bestuur van de Neder landse federatie is daarop be sloten de volgende regeling te treffen: het universitair asiel fonds (U.A..F.), werkend onder auspiciën van de Nederlandse federatie voor vluchtelingen hulp, zal de afctiviteiten van 't comité „hulp aan Tsj echen", onder voorzitterschap van de heer J. J. Wittenberg, in over leg met dit comité nader bun delen en kanaliseren. In de uitvoering hiervan zal het U.A.F. worden bijgestaan door andere organisaties, die deel uitmaken van de Nederlandse federatie voor vluchtelingen hulp. Radio-Bagdad meldde woens dagochtend in de eerste uitzen ding dat „de Israëlische strijd krachten opnieuw in staat van alarm zijn 'gebracht als voorberei ding van een nieuwe aanval op de Arabische landen". Ook alle bla den in de Iraakse hoofdstad spre ken van een aanstaande Israëli sche aanval 'en wel tegen Jorda nië. Zij vragen de Arabisohe sta ten klaar te staan, de bevrijding van Palestina kan niet alleen aan de commando's worden overgela ten. „Al Saoera" schrijft: „De gro te zionistische aanval is slechts een kwestie van uren". De Israëlische minister van de fensie, generaal Mosje Dajan, heeft generaal Odd Bull, bevel hebber 'van de V.N.-bestands- commissie verzocht de Egypti sche regering ervan in kennis te stellen dat Israël de onmiddellij ke vrijlating eist van een Israëli sche soldaat die dinsdag bij het Suezkanaal is ontvoerd. President Soeharto heeft maan dag de bevolking van de Riouiw- arohipel gewaarschuwd dat de verboden communistische partij ondergronds blijft werken aan te rugkeer in de politiek. De com munisten hebben de archipel uit gekozen als basis voor het ont vangen van hulp uit het buiten land, voornamelijk uit Ohina, zei de president in een toespraak tot de provinciale wetgevende ver gadering van de Riouw-arehipel, die in Pakanbaroe op Sumatra bijeen was. Slechts 80.000 van de 300.000 communisten zijn gearresteerd. De partij telde voor de staats greep van 1965 drie miljoen sym pathisanten, aldus de president. Hij zei vastbesloten te zijn alle pogingen tot terugkeer van de P. K.I. te zullen verijdelen. Het centraal bufhau voor hulp aan Tsjechen en Slowa- ken is op grond van prakti sche overwegingen gêvestigd te Amsterdam, Kloveniers burgwal 95, tel. (020) 22 02 07. Over de besteding van de bij het comité-Wittenberg bin nengekomen gelden zal dit comité verantwoording afleg gen aan de Nederlandse fede ratie voor vluchtelingenhulp, dat gevestigd is aan de Huy- gensstraat 21 te Den Haag, tel. (070) 11 76 10. Ten aanzien van Tsjechoslo- waken, die in financiële moei lijkheden komen te verkeren, wordt meegedeeld dat zo no dig op grond van de algemene bijstandswet (A.B.W.) hulp kan worden geboden. Het cen trale bureau hulip aan Tsje- choslowaken te Amsterdam zal op alle terreinen bemidde ling verlenen, inclusief met betrekking tot zaken van fi nanciële bijstand. Da gemeen te, die een verzoek krijgt voor bijstandverlening, kan zich terzake voor advies wenden tot het centraal bureau te Am sterdam. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft woens dagavond in een t.v.-toespraak opnieuw gewezen op de veront rustende stijging van het aan tal slachtoffers van longkanker. Minister Roolvink noemde voor 1967 ruim 4600 sterfgevallen. Be paalde vormen van kanker kun nen met de modernste middelen worden genezen, maar toch, al dus de bewindsman, zijn tal van factoren, die kanker veroor zaken, nog onvoldoende bekend. Daardoor wordt het vinden van doeltreffende methoden van be handeling bemoeilijkt. Verwijzend naar het uitge breide wetenschappelijke onder zoek naar oorzaken en bestrij ding van kanker in de laborato ria en klinieken deelde da minis ter mee, dat thans ook onder zoekingen worden gedaan naar een mogelijke samenhang tussen persoonlijkheidsstructuur en kan ker. Door nauwkeurige registra tie van ziektegevallen en het verloop daarvan brengt men studiemateriaal bijeen ten be hoeve van het voorkomen en be strijden van kanker. Het broodnodige wetenschap pelijke onderzoek volgens de minister een uiterst moeizame arbeid vindt ruim begrip bij onze bevolking. In 1967 weid 4,5 miljoen door het Koningin Wil- 'helïninafonds aan kankerinstitu ten en kankercentra geschonken. Daardoor kon voor onderzoek en behandeling zeer kostbare appa ratuur worden aangeschaft. Bo vendien kregen enkele mannen van de wetenschap beurzen om zich te specialiseren in verder onderzoek op het gebied van kanker. Met deze toespraak leidde mi nister Roolvink de jaarlijkse lan delijke campagne van het Konin gin Wilhelminafonds in. Verleden jaar bracht de collecte voor dit fonds ruim twee miljoen gulden op.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2