Zware verliezen voor viet- cong en Noordvietnamezen Tsjechische leiders in hun land teruggekeerd GEHEEL ANDER STADSBEELD IN PRAAG „Bloed, zweet en tranen". Concessies Gehele delegatie terug De greep losser? Geduld. Rode Ster: Trouwe vrienden' Bilak verrader HANOI STREEFT NAAR NIEUWE ALLIANTIE TEGEN SAIGON Verenigingsraad Vara vindt f 75,- kijkgeld niet nodig ƒ100 boete voor stomp op neus van B.P.-kamerlid Nieren uit Gent voor transplantaties in Nijmegen en Leiden ia4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 2$ awgusfcs V&ïS Levenslange dwangarbeid voor vijf Egyptenaren In één week 7500 gedood Vietconglid ter dood veroordeeld Dekmantel. Brand in tricotagefabriek te Almelo Kathedraal van Roskilde door brand beschadigd Het stadsbeeld van Praag heeft zich dinsdag in een tijdsbestek van enkele uren geheel gewijzigd. Op het Wenceslasplein waar maan dagavond nog de Russische tanks met hun dreigende vuurmonden stonden opgesteld, waren dinsdag ochtend nog slechts enkele pa trouilles van vier of vijf man Rus sische bezettingstroepen te zien. Voor het gebouw van het pers bureau Ceteka, dat in de avond van de eerste bezettingsdag de nieuwsuitzendingen staakte, stond nog één pantserwagen. Op het pre sidentiële paleis wapperde weer de Tsjechoslowaakse vlag en Tsjecho- slowaakse schildwachten waren daar in de plaats gekomen van de zware tanks van de invaller. Men kon ook weer over de bruggen lopen zonder door Russische mili tairen te worden aangehouden. Slechts om de Sowjetrussische ambassade ligt nog een kordon tanks. De burgerif ging dinsdagochtend aan de schoonmaak. Hopen vlug schriften en aanplakbiljetten wer den op het Wenceslasplein bijeen geveegd en arbeiders hebben een aanvang gemaakt met herstelwerk zaamheden. De Russische tanks die nog in de stad zijn, hebben zich in die zij straten, parken teruggetrokken en de overigen zijn buiten de stad gelegerd. Boven Praag cirkelde een een zame Russische helikopter van waaruit vlugschriften werden uit geworpen die de burgerij waar schuwden tegen de bedreigingen van contra-revolutionairen. Voor het eerst sedert de Russi sche tanks Praag binnen ratelden, lachten de mensen weèr. Bij een fabrieksschoorsteen buiten Praag smeerde een groep mensen zich uit vreugde in met roet. Grote groe pen trokken de heuvel naar het presidentiële paleis op en wachtten daar buiten de hekken. Overal werd met vlaggen gezwaaid. Auto's droegen opschriften als: ,,Een half miljoen ongenode gasten gaan aar huis goede reis". Toch. klonk in de vreugde-uitingen eën ondertoon van zorg over het geen de toekomst zal brengen. Natuurlijk zullen we concessies sies moeten doen en zeer voor zichtig moeten zijn, zo zei men algemeen. Slechts één oude man huilde en zei: „Er ligt een zware tijd voor ons. Zoals Winston Churchill eens zei, we moeten bloed, zweet en tranen verwach ten"..... Op de burcht Hradcany van Praag werd dinsdagmorgen in de vroege ochtenduren de nationale vlag gehesen ten teken dat presi dent Svoboda en zijn delegatie van de onderhandelingen in Moskou waren teruggekeerd. Kort daarop meldde de radio dat de gehele delegatie terug was. Onmiddellijk werd een bijeen komst van de nationale vergade ring gehouden en vrije radiosta tions maakten melding van voor bereidingen voor een „monster demonstratie" in de Tsjechoslo waakse hoofdstad. President Svoboda zou het volk toespreken en in de nationale ver gadering een persconferentie hou den, waarvoor ook buitenlandse journalisten waren uitgenodigd De tanks die voor het gebouw van de nationale vergadering stonden opgesteld, waren door de Russen teruggetrokken. Inmiddels meldde radio vrij Praag dat Cestmir Cisar, die al kort na de bezetting door de Rus sen was gearresteerd, zijn werk zaamheden heeft hervat. Tussen 8 uur en 8.15 loeiden die sirenes en claxons van auto's en luidden de kerkklokken weer uit protest tegen de bezetting van het land. Radio vrij Bohemen meldde dat de bevelhebbers van de Russische bezettingstroepen opdracht sche nen te hebben hun greep op de hoofdstad losser te maken. Bewa- kingsafctelingen en schildwachten zijn bij verscheidene openbare ge bouwen verdwenen en tanks zijn van strategische punten terugge trokken. De zetel van het centrale partijcomité werd nog door Rus sen bewaakt. De uit Moskou teruggekeerde delegatie heeft dinsdagochtend de resultaten van de onderhandelin gen besproken met de regering en het presidium van de nationale vergadering, aldus het partijcomi té. Het comité vroeg de bevolking geduld te oefenen. „Blijf op uw werk, vandaag nog zullen wij allen worden ingelioht", aldus de mede deling. Twee vice-voorzitters van de nationale vergadering ontvingen voorzitter Sntrkovsky in het kas teel van Praag met bloemen. Voor het gebouw liepen de mensen te hoop om Smrkovsky te begroeten. Rode Ster, het orgaan van de Russische strijdkrachten, bevatte dinsdag talloze reportages over het leven van de Russische troe pen in Tsjecho-Slowakije en schrijft: „Onze soldaten doen alles om door daden te bewijzen dat zij als trouwe vrienden van het Tsje choslowaakse volk en als klasse broeders zijn gekomen". „De zwarte krachten van de contra-revolutie stellen alles in het werk om incidenten om moeilijk heden tussen de bevolking en de soldaten te veroorzaken. De con tra-revolutie is ook tot in het Tsjechoslowaakse leger doorge drongen", aldus het blad. Het buitengewone congres van de Slowaakse communistische par tij, dat in Bratislawa bijeen was, heeft Vasil Bilak veroordeeld als een „verrader", aldus een medede ling van radio vrij Noord-Slowa- kije. Bilak oefende sinds januari de functie uit van eerste secreta ris van het centrale comité van de Slowaakse communistische partij en was lid van het presidium van het centrale comité van de Tsje choslowaakse communistische par tij. Verscheidene andere personen, van wie geen namen zijn genoemd, zijn uit de partij gestoten. SCHIPHOL: Op de Amsterdamse luchthaven is dinsdag de grootste vliegveldtankwagen ter wereld geïntroduceerd. De capaciteit van de oplegger is 80.000 liter. De grootste tankwagen op Schiphol had tot dusver een capaciteit van 41.000 liter. De nieuwe wagen heeft dus bijna het dubbele aan vermogen. Een revolutionair tribunaal in Cairo heeft maandag vijf van de 54 personen die beschuldigd wa ren van een poging de Egyptische regering omver te werpen, ver oordeeld tot levenslange dwang arbeid. De vijf zijn Sjams Bad- ran, voormalig minister van de fensie; Abbas Radwan, voormalig secretaris-generaal van de enige politieke organisatie de Arabi sche socialistische unie; Salah Nasr, voormalig hoofd van de in lichtingendienst, en de gepensio neerde militairen luit.-kol. Galal el Haridi en generaal-majoor Os man Nassarm. Twee andere verdachten, luit.- kol. Ahmed Abdoella en kolonel Tahseen Zaki, werden tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. In de aanklacht werden de zeven verdachten beschreven als de aanstichters tot de poging de regering van president Nasser van Egypte omver te werpen, vlak na de zesdaagse oorlog met Israël. Zij werden er tevens van beschuldigd wijlen veldmaar schalk Abdel Hakim Amer te hebben willen herstellen in zijn funktie van plaatsvervangend op perbevelhebber van de strijd krachten. Zoals bekend pleegde de maarschalk zelfmoord nadat het komplot was ontdekt. Dertig anderen werden veroor deeld tot straffen variërend van tien jaar dwangarbeid tot een jaar cel. Drie werden uit de mili taire diénst ontslagen en veertien kregen vrijspraak. Ropd het militaire kamp Due Lap, dat vier dagen lang belegerd en gedeeltelijk bezet is geweest door Noordvietnamese troepen, zijn de lijken van 803 Noordviet- vietnamese militairen gevonden, aldus een Zuidvietnamese woord voerder. Van de verdedigers van het kamp zijn 53 Zuldvietnamezen en zes Amerikaanse adviseurs ge sneuveld, terwijl 45 Zuidvietna mese militairien worden vermist. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zijn bij de gevech ten rond Tam Ky in drie dagen tijds 511 Noordvietnamezen en vietcongleden gesneuveld. De Amerikaanse verliezen in deze sctor bleven door gebruik op gro te schaal van helikopters, vlieg tuigen en artillerie beperkt tot 7 doden en 47 gewonden, zo zei 'hij. De Zuidvietnamezen hebben tussen Danang en Tam Ky 307 te genstanders gedood, terwijl Ame rikanen dichtbij Danang nog eens 82 Noordvietnamezen doodden. Geschat wordt dat zich rond de oude keizerlijke hoofdstad zes of zeven vietcong-regiementen be vinden. Amerikaanse en Zuidvietname se strijdkrachten hebben de afge lopen week bij zware gevechten 7500 tegenstanders gedood, het equivalent van drie regimenten, aldus hoge militairen in Saigon. In diezelfde periode vielen aan geallieerde zijde 650 doden en verslag van de jeugdafdeling van pen gewond. De Zuidvietnamese troepen hadden het grootste aan deel in de gevechten. Het Noordvietnamese persbu reau meldde dinsdagochtend dat sedert 20 augustus drie Ameri kaanse vliegtuigen zijn neerge schoten, waardoor het totaal aan tal volgens de Noordvietnamezen op 3.116 kwam. Een militair tribunaal in Da nang heeft maandag een 16-jarige vietcong ter dood veroordeeld. De jongen was vorige week vrijdag gevangen genomen bij een aanval van de rebellen op de militaire bases te Danang. Een tweede re bel, 15 jaar oud, kreeg een straf van 15 jaar dwangarbeid opge legd. De Noordvietnamese delegatie naar het inleidend vredesoverleg in Parijs heeft de inhoud bekend gemaakt van het politieke pro gramma van een nieuwe alliantie in Zuid-Vietnam die het tegen het huidige bewind in Saigon wil opnemen. Het program is grotendeels ge lijk aan dat van het nationale be vrijdingsfront, waarvan de viet cong de strijdkrachten vormt. Van Amerikaanse zijde wordt de „alliantie van nationale democra tische en vredeskrachten" dan ook een dekmantel van het be vrijdingsfront genoemd. Enkele waarpemers in Parijs zien in de stap van Hanoi een po ging om een groep te vormen, die meer aanvaardbaar voor de Ame rikanen is dan het bevrijdings- front. In tegenstelling tot het pro gram van het front spreekt de nieuwe alliantie niet van de nood zaak om „de buitenlandse agres sors te vernietigen", maar zij ver klaart zich bereid om met de Ver. Staten te praten over de wijze waarop de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam kan worden ge waarborgd. Het gepubliceerde program zou op een conferentie op 30 en 31 juli in Zuid-Vietnam door een groep intellectuelen en personen uit 'f openbare leven zijn opgesteld. De betrokkenen zouden direct zijn ondergedoken en sindsdien bij verstek zijn veroordeeld door de Zuidvietnamese autoriteiten. Een felle brand met. een grote rookontwikkeling heeft maandag de tricotagefabriek Sesa n.v. in de binnenstad van Almelo totaal verwoest. De oorzaak van de brand is niet bekend. De fabriek had een bebouwd oppervlak van circa 3.000 m2. De schade wordt op meer dan een miljoen gulden geraamd. Veertien dagen geleden was de produktie in deze 60 jaar oude fabriek gestaakt. De aandeelhou ders van de meer dan 100 jaar oude naamloze vennootschap v/h Soholl Engberts en Sdholtens tri cot-, kapok- en vererfabriefcen hadden besloten het bedrijf te liquideren per eind 1968, omdat de belangrijkste financier, de heer Ludwig van Heek, onlangs is overleden. Alle produktiema- chines, ruim 75 in getal, waren nog in het fabriekspand aan wezig, toen de brand uitbrak. De direkteur, de heer Alberts, slaagde er in de belangrijkste pa pieren te redden. De fabriek met de complete inventaris ging in vlammen op. De brandweer had te kampen met onvoldoende druk op de waterleiding. Sesa is tegen brandschade verzekerd. Het personeel is onlang over genomen door andere bedrijven. De verenigingsraad van de Vara heeft in een resolutie aan regering en parlement als zijn oordeel uit gesproken, dat een verhoging van de luister- en kijkgelden onver mijdelijk is als gevolg van de steeds stijgende uitgaven, die niet kunnen worden bestreden uit een toename van het aantal radio- en t.v.-toestellen. De verenigingsraad is echter ook van oordeel, dat de in het inge diende wetsontwerp tot regeling van de omroepbijdragen voorge stelde verhoging tot f 75,per jaar niet noodzakelijk is, wanneer de kosten voor de wereldomroep niet uit de luister- en kijkgelden worden betaald, zoals thans het geval Is en wanneer voorts van de bezitters van kleuren-tv-toestellen een afzonderlijke bijdrage ln ver band met de hoge kosten van kleurenprogramma's zou worden verlangd. De verenigingsraad dringt er bij' de regering en het parlement op aan, de verhoging van de luister en kijkgelden tot het noodzakelijke minimum te beperken. Tenslotte heeft de verenigingraad met vol doening kennis genomen van het in de toelichting op de wet geuite voornemen de vrijstelling van luis tergelden ook van toepassingte verklaren op het nieuwe gecom bineerde luister- en kijkgeld, waar door velen uit de groep van de laagste inkomens niet langer kijk geld zullen behoeven te betalen. De verenigingsraad verzoekt de regering en het parlement dit voornemen in de wet zelf op te nemen. De kathedraal van Roskilde is maandagmiddag door brand ern stig beschadigd. De kathedraal, die in 1084 is ingewijd, bevat de graftomben van veel Deense koningen. De zeehaven Roskilde ligt circa 30 km ten westen van Kopenhagen op het eiland Seeland. Tegen de 41-jari'ge inspekteur van een landbouworganisatie, G. v. d. B. uit Arnhem, heeft de pro cureur-generaal bij het. Amster damse gerechtshof een boete van 100 geëist wegens het geven van een stomp op het gezicht van de 52-jarige landbouwer J. van den Brake uit Elspeet, tweede-kamer lid voor de boerenpartij, alsmede lid der provinciale staten van Gelderland. Het gebeurde op 13 juli vorig jaar op de tentoonstel ling „nieuwe oogst 1967" in Bar- neveld van voornamelijk vrije boeren. De inspekteur, die ver bonden is aan de landelijke fede ratie „Smecona" en aantekenin gen maakte, was niet welkom. Hem werd verzocht weg te gaan en hij kon zijn entreegeld terug krijgen. Hij verklaarde dat hij dit had geweigerd. De inspekteur, die toegaf een stomp te hebben gegeven, zei uit noodweer te hebben gehandeld. Van den Brake, die hij destijds niet kende, had hem in een tent bjj de schouder gepakt en daarna had de inspekteur, die zich door de houding van de er omheen staande boeren in heit nauw ge dreven voelde, de stomp gegeven. Direkt daarop was hij naar een in de buurt staande politie-agent gelopen, die hem had ontzet. La ter was de inspekteur onder po litiebescherming naar de grens der gemeente gebracht. De president van het hof zei dat de inspekteur had geslagen, voor dat er een aanleiding toe was. Volgens de procureur-generaal is de heer Van den Brake niet ge- Met een helicopter van de vlieg basis Ypenburg, een „Alouet- te", vloog sergeant A. Keizer van de luchtmacht dinsdag naar Gent. Hij haalde er twee nie ren op, die gebruikt zullen wor den voor transplantaties in het academisch ziekenhuis in Lei den en in het St. Radboudzie- kenhuis in Nijmegen. De helicopter was om ongeveer half vijf op Ypenburg terug oih brandstof in te nemen. Een em mer vers ijs moest er tevens ge reed staan. De ..Alouette" vloog door naar 'l ziekenhuis in Leiden, waar vlak bij het ziekenhuis kon worden geland en vervolgens naar Nij megen, waar een landing op hét Maldenvlak was voorbereid, enkele kilometers van het Rad- boudziekenhuis. Dr. M. W. Jongsma, direkteur- geneesheer van het academisch ziekenhuis in Leiden, deelde mee dat via de organisatie Eurotransplant de niertrans plantaties tot stand kunnen ko men. In Leiden wordt door een computer uitgezocht, wie van de geregistreerde patiënten de geschikste ontvanger is van een juist beschikbaar gekomen nier. Bij Eurotransplant zijn behalvë Nederland en België ook Enge land en West-Duitsland aange sloten. Bij deze organisatie staan thans 215 patiëntÉn ge registreerd, die voor nier transplantatie in aanmerking komen. In ons land zijn al ette lijke nieren met succes over geplant. heel vrij te pleiten van een zekere mate van provocatie. De raads man van de inspekteur zei dat deze doodsbang was geweest voor de vijandige houding van de boe ren. De Utrechtse politierechter had de inspekteur tot de nu in appèl geëiste boete veroordeeld.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4